основното - Стени
Урок за обучение за по-малки ученици. Психологически урок за начално училище за развитие на вниманието

Корекционен и развиващ урок „Вълшебна кутия памет и внимание“ за по-малките ученици.

Тема. "Вълшебна кутия памет и внимание"

Брой участници: 6 човека.

Цели на урока:

  • Създаване на условия за положително емоционално настроение в групата.
  • Създаване на условия за развитие на когнитивната сфера на учениците (внимание и памет), чрез изпълнение на индивидуални задачи.

Цели на урока:

  • допринасят за създаването на положително емоционално настроение в групата;
  • насърчават развитието на зрителното и слуховото възприятие; внимание, памет, мисловни процеси и операции.

Оборудване: компютър, екран, моливи според броя на участниците, раздаване за всеки ученик, емотикони за награда правилна работа, лайка настроение за размисъл.

Ходът на урока.

1. Организационен момент.

Здравейте момчета. Усмихнах ви се и вие се усмихвате един на друг. И помислете: колко е добре, че всички сме тук заедно. Ние сме спокойни и мили, приятелски настроени и привързани. Пожелайте си нещо добро. Седни.
Днес ще ви дам урок за развитие.

2. Мотивационен етап.

Дейност на психолога

О, какво има на нашата маса?

Студентски дейности

Отговори на децата - кутия.

Дейност на психолога

Не е обикновена кутия... Това е „Вълшебната кутия с памет и внимание“. Той съдържа различни задачи, които ще ви помогнат да развиете паметта и вниманието.

Готови ли сте да погледнете в магическата кутия и да изпълните задачите, които са специално подготвени за вас?

Днес в клас ще развиваме паметта и вниманието. И за това ще изпълнявате различни задачи и упражнения.

За правилно изпълнена задача ще получите емотикони. В края на урока ще видим кой от вас е най-внимателен.

3. Основният етап.

Дейност на психолога

Нека първо проверим колко си внимателен, как можеш да работиш бързо и точно. - И така, чуйте първата задача.

Ще ви дам картите, а вие пребройте броя цифри в тях, които ще назовем. Пребройте всички цифри „5“, „7“, „0“.

Студентски дейности

Работа с масата.
Отражение.
-Ами, колко трудно?
Отговори на децата.
Който се справи със задачата без грешки, вдигнете ръка.
Представяне на емотикони.

Дейност на психолога

Както можете да видите, ако работите бързо, можете да направите много грешки, а ако работите бавно, губите много време. И ние ще се опитаме да изработим вниманието ви, така че да е правилно и бързо. И за това, нека изпълним следващата задача от полето за внимание, което се нарича „Няма да се заблудя“.

Цел на упражнението: развитие на концентрация и елиминира разстройството на разпределението на вниманието.
Слушайте внимателно заданието. Ученикът трябва да брои до 31, като казва всичко на глас, но в същото време не трябва да назовава числа, които съдържат три или кратни на три. Вместо това той трябва да изрече фразата „НЯМА ДА БЪДЕ МАХАН“. Например: 1, 2, няма да се изгубя, 4, 5, няма да се изгубя и т.н.

Студентски дейности

Всички ученици се редуват да правят упражнението.
Отражение.
- Лесно ли беше да се изпълни тази задача?
Отговори на децата.
- Какви трудности срещнахте при изпълнението на това задание?
Представяне на емотикони.
Дейност на психолога
- Сега нека проверим паметта ви. Така че слушайте следващото задание. С него ще разберем доколко е развита паметта ви.
- Слушайте и пишете в произволен ред думите, които сте чули в рамките на 2 минути. Думите:
Куче, момче, река, вятър, папагал, кана, вода, небе, трион, птица, момиче, дърво, музика, гъби, килим.

Ако имате написани 10-15 думи, значи имате прекрасен спомен.
- Ако сте написали 6-10 думи, имате добра памет.

Ако по-малко от 5 думи, трябва да тренирате паметта си.

Студентски дейности

Те записват думите на листчетата, които си спомнят.
Дейност на психолога
- Кой и как се справи със задачата?

Студентски дейности

Отговори на учениците.
Представяне на емотикони.
Дейност на психолога
Както можете да видите, резултатите не са много добри. Но трябва да прочетете много текстове, стихотворения, да ги запомните. Ако не развиете паметта и вниманието си, тогава ще трябва да отделите много време за подготовка на уроци и преглед.

Кой е най-добрият начин да запомните? Научете се да бъдете по-внимателни? Просто трябва постоянно да работите, да тренирате паметта и вниманието си.

За целта ще изпълните последната задача от магическото поле „Забавни таблици“.

Предназначение: развитие на зрителното внимание и памет.

Сега ще ви дам таблица от 9 клетки с изображение на различни обекти в тях и вашата задача е да запомните тези обекти. След това премахвате тази таблица и аз ще ви предоставя таблица от 16 клетки също с изображението на различни обекти, сред които има и предишните изображения. Вашата задача е да запишете елементите, които са били в предишната таблица.

Тренировъчна сесия за по-малките ученици

Темата "Слънце с лъчи"

Предназначение: повишено самочувствие на детето.

Задачи:

1. Премахване на психически и емоционален стрес.

2. Развиване на по-добро разбиране за себе си

3. Повишаване на самочувствието и укрепване на собствената идентичност

Форма на провеждане: обучение
Оборудване: хартия за албуми, флумастери или моливи.

Възраст: ученици на 7 - 9 години.

Напредък на събитието:

Педагог-психолог: Момчета, за да завършим упражнението си, се нуждаем от скицник, фломастери или моливи.

Моля, нарисувайте слънце с лъчи. (Няма изисквания за рисуване, детето рисува слънцето навсякъде при преразпределението на листа и това, което му харесва.)

Педагог-психолог: А сега ни кажете за вашето слънце.

Слънцето - какво е това?

Ярко, жълто, червено, мило, топло, радостно ...

А сега си представете, че слънцето сте вие. Слънцето има вашето име.

Подпишете името си на слънце Слънцето трябва да има лъчи. Ако са малко, тогава нарисувайте до 7-9 лъча.

Студенти: избройте достойнствата на тяхното слънце.

Педагог-психолог: -Вие изброихте какво е прекрасно слънце: топло, ярко, добро ... Нека подпишем всеки слънчев лъч, като назовем някои от вашите прекрасни качества. Какво си ти?

Можете да помогнете на деца, които са объркани, като кажете, например: „Мисля, че си мил. И какво друго? "

Всяко качество, посочено от вас или вашето дете, е подписано по лъча. Педагог-психолог:Момчета, нашата задача е да се опитаме да направим всеки лъч на име. И за това ви позволявам да фантазирате малко, да се похвалите.

Не се притеснявайте, дори ако смятате, че това качество или навик не е развито или дори липсва. Така че можете да чуете какво смята детето за своите постижения.

Най-важното е да се работи по положителен начин и можете да видите как се променя настроението на децата. И резултатът няма да закъснее.

Педагог-психолог: Момчета, кажете ми, хареса ли ви нашият урок?

Ученици споделят своите впечатления.

Педагог-психолог: Вкъщи можете да нарисувате подобно слънце за баба или татко, за сестра си или учител. Нека бъде подарък за рожден ден или просто приятна изненада.

С това завършва нашият днешен урок. Благодаря на всички за активното ви участие в него. До следващия път.

Урок за обучение на ученици

Темата "Клас през очите на всички"

Предназначение: сплотяване на екипа на класа и изграждане на ефективно взаимодействие на учениците помежду си. Създаване на благоприятен психологически климат, преодоляване на бариерата в междуличностните отношения, развитие на комуникативни умения.

Задачи:

    Създаване на благоприятен психологически климат;

    Преодоляване на бариерата в междуличностните отношения, развиване на комуникативни умения;

    Развитие на способността да изразяват адекватно своите чувства и да разбират изразите на чувствата на другите хора;

    Изграждане на екип, изграждане на взаимно доверие.

Възраст: ученици на 11 - 14 години.

Списък на участниците: 10 - 12 души.

Оборудване: химикалки, листове с имена, маркери, презентация за урока.

Работни часове: 45 минути

Уместност: невъзможно е да вършите цялата работа от време на време, все пак трябва да прибягвате до помощта на друг човек. В сплотен екип взаимопомощта е ключът към успеха; без подкрепа ще бъде постигната само малка цел, поставена от всички, но целта на екипа ще остане на нулево ниво.

Структура на обучение:

    Добре дошли - 4 минути

    Цел, задачи - 3 минути

    Загряване - 2 минути

    Основна част - 40 минути

    Отражение - 5 минути

    Org. край - 3 минути

Курс на тренировъчната сесия:

    Загряване - потапяне - 2 минути

    Упражнение "" Снимка на нашия клас - 7 минути

    Упражнение "Ако птица, тогава каква" - 10 минути

    Упражнение „Брой до десет“ - 10 минути

    Упражнение с горещо изпражнение - 10 минути

    Упражнение „Моят комуникационен проблем“ - 7 минути

    Упражнение „Моят портрет на слънце“ - 5 минути

    Организационен край. - 5 минути.

Структура: учениците сядат в кръг, когато всички са спокойни и готови да слушат, обучението започва.

Ход на урока

1. Поздрави (2 мин).

Предназначение: Установяване на контакт с деца.

Водещият се представя и говори за целите на обучението.
Инструкции:

Предстои ни много съвместна работа и затова трябва да се опознаем и да си спомним имената. По време на обучението ни се предоставя чудесна възможност, която обикновено не се предлага в истински живот, - изберете име за себе си. В крайна сметка често се случва: някой наистина не харесва името, дадено му от родителите му; някой не е доволен от формата на обръщение, която е позната на околните - например всички около нея наричат \u200b\u200bмомичето Ленка, но тя иска да бъде обръщана към нея като „Лена“ или „Ленуля“ или особено в необичаен и нежен начин, както майка й се обръщаше в детството. И някой тайно мечтае красиво именосен от неговия идол. Имате тридесет секунди да помислите и да изберете име на пиесата за себе си и да го напишете на значката си. Всички останали членове на групата - и фасилитаторите също - ще се обръщат към вас само с това име по време на обучението.

Сега нека се представим един на друг. Нека го направим по този начин, от своя страна всеки си слага значка, след което се представя и казва с какво настроение са дошли в клас и какво очакват от него.

Водещият се представя и говори за правилата на груповата работа.

Правила за групова работа.

Време: 2 минути.

Ресурси: Ватман хартия с вече написани правила.
Модераторите установяват определени правила за работа в група, които са необходими на всички участници, за да се чувстват комфортно и в безопасност. Правилата се изписват на лист хартия на Whatman и след приемането им от групата се фиксират на видно място
Списък на правилата: (Всяка точка от правилата се обяснява от водещия.)
1. Слушайте се.
2. Не прекъсвайте високоговорителя.
3. Уважавайте мнението на другия.
4. Аз съм изявление.
5. Безценни съждения.
6. Активност
7. Правило "СТОП"
8. Конфедерация.

2. Подгряване - гмуркане

Време: 2 минути.
Предназначение: Развеселете се и се настройте за по-нататъшни упражнения , изравняване на емоционалния фон, обединяване на членовете на групата в един екип за постигане на крайния резултат от работата.

В началото на нашия урок бих искал да знам:

    Кой сега добро настроение, плесни с ръце;

    Разменяйте места с приятели в класа;

    Разменете тези, които са уверени;

    Плеснете с ръце за тези, които познават добре своите съученици;

    Тъпчете онези, които са съгласни с поговорката: „Човек не е войн на полето“;

    Кимнете с глава за тези, които знаят какво ще правим в клас днес.

3. Основната част.

встъпителна реч, дефиниция на темата, цели на обучението (3 минути).

Днес ще ви дам рали тренировка. В този урок ще говорим за вашия клас, за отношенията помежду си.

Целта на нашето обучение - това е изграждане на екип и изграждане на ефективно взаимодействие помежду си.

Сближаването е възможност екипът да се превърне в едно цяло за постигане на конкретни цели и задачи. В крайна сметка колко е добре, когато приятелят ви разбира и ви подкрепя, да чувате и помагате, когато тази помощ е необходима, и да се разбирате дори без думи. Сплетеният екип постига много върхове и победи.

Упражнение „Моят портрет в лъчите на слънцето“ Цел: да допринесе за задълбочаването на процесите на саморазкриване, да научи да открива основните индивидуални характеристики в себе си, да определя собствените си личностни черти... Напредък в упражненията: на всеки ученик се дава лист хартия. В центъра на листа, в кръг, пише "мога!" Учениците трябва да нарисуват слънчеви лъчи, заедно с които записват какво могат да направят за друг в своя клас. След това всички бележки се четат от участниците в урока. Обобщавайки работата, - подчертаваме, че много положителни черти учениците са свързващият агент, който прави класа по-обединен.

Упражнение: Моят комуникационен проблем

Време: 15-20 минути

Всички участници пишат на отделни листове хартия в кратка форма отговор на въпроса: „Какъв е основният ми проблем в комуникацията (в училище, в клас)?» Листовете не са подписани. Листовете са сгънати и подредени в обща купчина. След това всеки ученик произволно взема всеки лист хартия, чете го и се опитва да намери техника, с която да се измъкне от този проблем. Групата изслушва предложението му и преценява дали проблемът е разбран правилно и дали предложената техника всъщност допринася за неговото решение. Разрешени са изрази, които критикуват, изясняват или разширяват отговора.

Упражнение „Преброяване до десет” Цел: да се чувстваме, да разбираме без думи и мимики. Упражнение: „Сега, при стартовия сигнал, затваряте очи, спускате носове и се опитвате да броите от един до десет. Но трикът е, че ще броите заедно. Някой ще каже „едно“, друг човек ще каже „две“, трети ще каже „три“ и т.н. + Играта обаче има едно правило: само един човек трябва да произнесе дума. Ако два гласа казват „четири“, преброяването започва отначало. Опитайте се да се разбирате без думи. Дискусия:

    Как се почувствахте?

    Ако не, защо не?

Упражнение "Горещи изпражнения"

Време:10 минути .

Предназначение:

Инструкции: В центъра на кръга е поставен стол и един от участниците в обучението е поканен да седне на него. Когато първият доброволец бъде намерен и се проведе, модераторът кани останалите от групата да изразят своите впечатления и мнения за този човек, да кажат за неговите положителни или отрицателни качества

Дискусия: първият участник говори за това как се е осмелил да бъде първият? Всички споделят: лесно ли беше или трудно да го направя? Колко трудно или лесно беше да се говори за човека?

Упражнение "Ако птица, тогава каква"

Време. 10-15 минути.

Инструкция.„Сега на един от вас се дава възможност да практикува наблюдение и какво очаква другите засега ще остане тайна. Кой иска да бъде домакин? " След като водачът бъде намерен, треньорът го моли да се изправи и да се обърне от групата. Можете да го помолите да напусне стаята. Групата получава следната задача: „Познайте един играч. Въпреки това, така че водещият да не разбира кого искате да познаете (в случай, че е наблизо). Използвайте жестове. "

Провеждане на процедура.След това треньорът моли лидера да познае кого е отгатнала групата. Въпроси обаче могат да се задават само от специален вид, като се сравнява предвиденият участник с различни видове животни, растения, риби, птици и др. В този случай водещият може да зададе не повече от 3 въпроса. Въпросите могат да бъдат за различни асоциации. Въпросите са структурирани по следния начин: ако цвете, кое? ако птица, коя? За всеки въпрос водещият иска конкретна асоциация, която има всеки член на групата. След като играчът е отгатнат или разкрит (когато лидерът не може да отгатне), треньорът приканва групата да продължи. Докато поддържате интерес към групата, можете да извървите три обиколки.

Упражнение: Снимка от нашия клас

Всеки участник получава чист лист хартия. Задачата на учениците е да нарисуват усмивка с такова емоционално състояние, което най-често присъства в техния клас. След това всички рисунки се публикуват на дъската, за да се получи цялостна картина на класа.

Процедура "Благодаря за приятно занимание"

Моля, застанете в общ кръг. Бих искал да ви поканя да участвате в малка церемония, която ще ни помогне да изразим приятелството и благодарността си един към друг. Играта се провежда по следния начин: единият от вас застава в центъра, другият се приближава до него, стиска ръката му и казва: „Благодаря за приятно занимание!“ И двамата остават в центъра, все още хванати за ръце. Тогава третият участник излиза, взема за свободна ръка или първото, или второто, той го разклаща и казва: „Благодаря за приятно занимание! По този начин групата в центъра на кръга непрекъснато се увеличава. Всички се държат за ръце. Когато последният член се присъедини към вашата група, затворете кръга и завършете церемонията с тихо, твърдо ръкостискане три пъти.

Org. край: Благодаря ви много, че дойдохте на този урок, надяваме се, че той няма да мине безследно в живота ви, надяваме се, че нещо ще ви бъде полезно и че сте мислили за нещо и ще работите в тази посока. Довиждане. Отражение:

    Как се почувствахте?

    Какво ново научихте за себе си, за групата?

    Какво научихте

    Как това ще ви бъде полезно в бъдеще?

    Какво беше важно?

    За какво мислите

    Какво ти се е случило?

    Какво трябва да се разработи за в бъдеще?

Как да преодолеем страховете

Конспект на психологически урок за по-малки ученици

Чичикин Алексей Йосифович

учител-психолог MOAU "Средно училище № 71", Оренбург

предназначение : развиване на умението за преодоляване на страховете.

Задачи:

Образователна : научете децата да използват различни техники за преодоляване на страха

Разработване: развиват у децата уменията за размисъл, способността да използват вътрешни ресурси за преодоляване на страха

Образователни: да възпитава у децата доброжелателно отношение към персонажите, да събужда съчувствие към тях и желание за помощ, да укрепва чувството за единство в класа (групата).

Оборудване: презентация, карикатура "Никак не страшно", "къща за страхове", пластилин, "вълшебна" пръчка.

Ход на урока

I. Организационен и подготвителен етап

1. Организационен момент.

- Здравейте момчета! Много се радвам да те видя. Преди да започнем разговора си, бих искал да чуя какво е вашето настроение днес? Който попада в ръцете магическа пръчка, след това казва: „Днес съм ...“ и го предава на съсед. И така ... Браво, благодаря много за споделянето.

2. Обявяване на темата и целта на урока.

- Темата на нашата среща е „Как да победим страха“. Днес ще се научим как да преодолеем чувството на страх.

3. Създаване на проблемна ситуация.

Момчета, вдигнете ръка тези, които поне веднъж са се страхували от нещо. Виждам, че почти всички вдигнаха ръце. Радвам се, че имахте смелостта да признаете, че сте се страхували. Мислите ли, че всички хора изпитват страх?(отговори ). Позволете ми да ви разкрия една тайна, всички хора в живота си се страхуваха от нещо.

Смятате ли, че страхът е добър или лош? (отговори) Нека да разберем какво е полезно и какво вредно при страхове (отговорите ) (слайд „Ползите от страха, вредата от страха“).

- Момчета, сега си представете как биха живели хората, ако не се страхуват от нищо?(удря, изгаря, скача от покривите на къщи, качва се в огъня и т.н.). Страхът ни е даден от природата, за какво? (отговорите ).

- Вярно е, за да се предпазите от нараняване (слайд „Защо се нуждаете от страх“).

- Но се случва, че страховете така улавят мисли, че човек не може да направи нищо. Това се нарича „страх“. Тя наистина се намесва в живота. Прочетете момчетата какво е страх (слайд „Какво е страх“).

- Днес ще опознаем как да се справим със страха, с ненужните, пречещи страхове. Съгласен ли си? (Деца в унисон: да).

II. Етап на строителство

1. Демонстрация на карикатурата "Никак не е страшно":

За да победим страховете, трябва да гледаме една много интересна и поучителна история).

Дискусия:

Хареса ли ви карикатурата?

За какво е тази история?

На какво учи тя?

2. Самостоятелна работа: l пластилинова капачка от страх.

Дискусия. Децата говорят за своите страхове.

3. Затваряне на детските страхове в „къщата на страха“.

III. Долния ред. Размисъл на урока, сбогом.

Анализ на изучавания материал.

Какви интересни неща направихме днес в клас?

Какви нови неща сте научили за себе си?

Нека си спомним и да ви кажем как да преодолеете страховете отново (слайд „Как да преодолеете страховете“).

    (слайд „Когато е много страшно, трябва да запомните нещо смешно и чрез сила да се усмихвате, смеете, смеете“). (Отговори на децата )

    (слайд, „Когато сме обидени, трябва да напомним на човек, че е мил и добър, само омагьосан“) (Оотговори на деца)

    (слайд „Пейте песни, танцувайте и бъдете приятели“)(Детски отговори)

- Благодаря много момчета. Довиждане.

Литература :

    Арефиева, Т.А., Галкина, Н.И. Преодоляване на страховете при децата: обучение. - М.: Издателство на Института по психотерапия, 2005.

    Захаров и А.И. Как да преодолеем страховете при децата. - М.: Образование, 1986 г. - 109 с.

    Хухлаева, О.В. Практически материали за работа с деца на възраст 3-9 години. Психологически игри, упражнения, приказки. - М.: Генезис, 2003.

Имената на новите московски курсове за деца звучат като дисциплини магическо училище Хогуортс. Първото предимство на курсовете пред класическото изкуство и музикални училища - те могат да се променят всеки месец или дори всяка седмица. Второ, много програми предполагат, че през уикендите ще изграждате сателити, ще рисувате макети и дори ще плувате с делфини с цялото семейство.

Роботика и индустриален дизайн в "Робоскол" във ВДНХ

Във втория павилион на ВДНХ стартираха четири образователни програми за деца от шест години. В основните курсове по роботика всяко дете създава робот от нулата: конструира му модел и програмира „сърце“ - система от прости кодове. Втората програма, наречена STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics), представлява набор от инженерни уроци с постоянни експерименти. Клас по индустриален дизайн - за деца с жажда за изкуство. В първата част на класа на учениците ще бъде разказана история модерен дизайн, на втория - помогнете да създадете свой собствен арт проект. Четвърто образователна програма "Електротехника" е предназначена за тези, които се интересуват от развиване на зъбните колела в аларми и телефони. Детето ще бъде показано как всъщност работи техниката и ще бъде научено да проектира нови устройства.

Заниманията се провеждат от 16:30 през делничните дни и от 11:00 до 20:30 през почивните дни. Цената на един урок е 1500 рубли. Месечни разходи (4 урока) - 5200 рубли. Курс (12 урока) - 13 800 рубли. График „Roboschool“ за 2017-2018 академична година - на официалния сайт.

Грънчарство, курсове за обръщане и стъклопис в Парка на занаятите във ВДНХ


Децата се допускат в курсовете на Парка на занаятите от четиригодишна възраст. Програмата може да бъде съставена от вас от десет предмета. Сред тях - работа с грънчарско колело и струг, моделиране на глинени изделия, създаване на порцелан, изгаряне на съдове, домашен декор със собствените си ръце. По какво се различават тези курсове от занаятчийските клубове? В "Парка на занаятите" учителите не дават на учениците униформени мостри и помагат на детето да внесе собствената си идея крайния продукт... През почивните дни родителите се присъединяват към децата. Създателите на образователната програма Crafts Park отбелязват, че индивидуалният подход на творческите курсове е удобен и за деца със специални нужди.

Можете да се запишете за всеки урок от курса отделно, като за майсторски клас. Цената на урок в детска група е 800 рубли. Цената на отделен майсторски клас е от 500 до 2000 рубли. Графикът на курсовете е достъпен на уебсайта на Занаятчийския парк.

Курсове дърводелски в "Московското дървено училище"


Вячеслав Швайков (дърводелец, дизайнер) и Екатерина Меншикова (архитект), служители на дърводелската работилница „Механични дървени зъбни колела“, подготвиха три сериозни курса за деца от 5 до 12 години. Занятията се провеждат в клуб „Майчината градина“ в градината „Ермитаж“. Курс 1.0 - лекции за игри и експерименти, свързани с изучаването на структурата на дърво, конуси и игли, основите на дизайна, основните форми на нещата. В курс 2.0 децата създават първите си продукти, а на третия етап научават тънкостите на довършването. Не е необходимо да следвате тази последователност: например, петгодишно дете може да присъства едновременно на втората и третата програма.

Курсовете се преподават от самите основатели: Вячеслав и Екатерина общуват със студентите при равни условия и приемат сериозно техните фантазии. Децата си поставят задачите: ако момичето реши да направи трактор, а момчето реши да направи къща на принцеса, учителите ще помогнат на детето да изготви план за действие.

В училище в събота се провеждат семейни работилници: децата учат майки и бащи да правят играчки и съдове от дърво.

Цената на един урок е 1500 рубли. Графикът е на уебсайта.

Курсове по хирургия, палеонтология и детективи по проекта "Умна Москва"


Интелигентна Москва е двучасов курс за деца от 7 до 14 години в центъра на ЗИЛ. Всеки курс е проектиран като практическа игра. В „Хирургия“ децата извършват операции на играчка-папагал, в „Палеонтология“ откриват останки от динозаври, а в програмата „Научен детектив“ разследват престъпление. Курсовете се провеждат за две възрастови групи: от 7 до 9 години и от 10 до 14. Във всеки урок участват до 60 деца, учениците са разделени в четири екипа от по 15 души и разпределени в затворени лаборатории. Тук няма капитани на отбори - всяко дете трябва да проведе експеримент със собствените си ръце, за да спечели групата му. Преподаватели и разработчици на „Умна Москва“ - възпитаници на Руския национален изследователски медицински университет на име Н. И. Пирогов и Московския държавен университет. М. В. Ломоносов.

„Проектът започна с лекции за възрастни, но постепенно разбрахме, че популяризирането на науката за деца е по-обещаваща и интересна ниша за нас“, казва географът Михаил Кнелер, основател на Smart Moscow.

Всеки билет за детски клас включва родителска програма. Мама и татко са поканени на научна лекция с викторина (обещават награди).

Цената на един билет (едно дете + един или двама възрастни) е 1 750 рубли. За групи от 12 души - 1 600 рубли. Графикът на часовете е на официалния уебсайт.

Клуб на младите астрономи в Московския планетариум


За да стигнете до детските класове на Московския планетариум, трябва да попълните въпросник, да преминете през интервю и да се надявате на отговор - групата набира деца, които вече са очаровани от звездите и знаят, че Сатурн има седем пръстена. Възрастови ограничения кръгът е тесен: приемат деца - ученици от 6-7 клас. Интервютата започнаха на 20 август и ще продължат до 1 октомври. Първата лекция от курса е планирана за 3 октомври. Курсът е нетърговски, не можете да стигнете до уроци извън интервюто срещу допълнително заплащане.

Програмата на първата година на клуба включва работа с различни видове телескопи и наблюдение на променливи звезди от покрива на центъра, изучаване на историята на произхода Слънчева система, основната история на астрономията и законите за движение на небесните тела.

Подробна информация за клуба може да бъде намерена.


IN детски център Еврейският музей и център за толерантност за ученици управлява театрално студио на професора по актьорско майсторство в Института за култура Инна Ваксенбург и програмата After school (като група след училище, само с обяд в кафенето на музея). От 19 септември музеят стартира втория курс за режисьори от 8 до 12 години "Кинопроект 8".

Програмата включва осем урока във вторник (от 16:00 до 18:00), като всяко дете ще овладее един от етапите на филмовата продукция. Първият урок е безплатен и пробен, темата му е сценарийна драма. В следващия урок учениците ще бъдат обяснени защо имат нужда модерни стилове и жанрове, ще ви научат как да боравите с професионална камера и да работите с актьори.

След теоретичната част на курса, всяко дете ще състави сценарий от авторовото изследване, в който ще играе себе си. Учителите обещават да не влияят върху идеята на ученика - дават само съвети за нейното изпълнение.

Музеят публикува на Vimeo творбите на студентите от първа година. https://vimeo.com/225733258

Абонамент за месец (четири класа) - 4000 рубли. Записването на проекти е ограничено. Можете да се регистрирате на уебсайта.

Курсове за разказване на истории и творческо писане в Държавен музей история на руската литература на името на В. И. Дал


Студиото „Уикенд приказки“ в музея „Дал“ има две образователни области за ученици - литературно творчество и разказване на истории. Създателят на литературната програма, писател и сценарист Валентина Дегтева излезе с курсове за деца от 10 до 13 години, които не обичат да четат. В класната стая в студиото на Weekend Fairy Tale малки групи (от пет до седем души) снимат филми (има майсторски класове по неми филми), рисуват карикатури с нови обрати на добре познати сюжети и доказват в дебатите кой е прав в крайна сметка, Печорин или Грушницки.

Ако родителите идват на курсовете с децата си, те участват в процеса: играят като дизайнери на костюми и декоратори на сцени. Ако не се страхувате да засрамите детето, Валентина ще ви даде осолено тесто и ще предложи да излеете фигурка.

Курсове за разказване на истории се приемат от 5 до 13 години. Тук децата се учат да съставят логически истории от хаотични фрагменти, да обясняват как да представят една идея, така че тя да може да бъде разбрана, да дават примери от класическата и съвременната литература.

Цената на един урок е 500 рубли. Цената на абонамента за шест месеца е 3400 рубли. Графикът на часовете е на официалния уебсайт.

Технологии за виртуална реалност, 3D моделиране и индустриален дизайн в Laba на Мясницкая


На 30 август коворкинг пространството Laba се отвори на Мясницкая с курсове за деца от седем години. Създателите на проекта са основателят на Съветския музей игрални автомати Максим Пинигин и архитект Николай Михеев. Идеята на Максим и Николай е да покажат на учениците, че ценни нови идеи се раждат на кръстопътя на няколко науки. „Тук можете да реализирате всяка идея, от спътник до табуретка, в материалния свят“, казва Михеев.

На 1 септември в Лаба стартираха десет направления на курсове за ученици: 3D моделиране и 3D печат, завладяващо програмиране, индустриален дизайн, VR / AR (технологии за виртуална и разширена реалност), анимация, създаване архитектурни проекти от нулата, моделиране на кораби, автомобили и самолети.

Графикът на програмата е специално разработен, така че студентът да може да изпробва всички посоки. Идеята на дипломния проект на детето може да комбинира три дисциплини наведнъж.

Възрастните също могат да посещават класове. Цената на курсовете не зависи от възрастта.

Лабораторията има всичко необходимо оборудване за архитекти, дизайнери, производители на мебели и бижутери (напр. фрезоване и лазерни машини, режещ плотер и 3D принтер). Докато детето изгражда космическия кораб, можете да завършите работата си.

Цената на шест урока е 11 000 рубли. Графикът на часовете е на официалния уебсайт.

Лекционна зала за "млад Кусто", училище за млад треньор и плуване с делфини в "Москвариум"


Ако едно дете прегледа филма за убийския кит Вили за трети път, запишете го в школата на младия треньор "Москвариум" във ВДНХ. Децата и юношите от 8 до 17 години са обединени в групи от 5-7 души. Професорът по океанология им прави екскурзии из целия аквариум, а водещият дресьор на делфини говори за тънкостите на общуването с животните. По това време децата наблюдават обучението на косатки и моржове. Втората част от курса е практична. Учениците играят с делфини на платформата, репетират отбори и преодоляват страха. След това на всеки се дава по 10 минути да плува с делфина в големия басейн.

Всички участници, решили да плуват с животни, получават диплома за млад треньор.

В свободното си време родителите могат да се присъединят към детето - програмата Moskvarium включва семейни плувания с делфини (сесия за четирима - 25 000 рубли).

Цената на един ден от занимания в детска група (4 часа с обяд) е 10 000 рубли. Подробности за проекта можете да намерите.

Програмиране, Логика и създаване на кодове на Minecraft мобилни приложения в Московското училище по кодиране


За да може студентът да прекарва полезно времето си пред компютъра, е достатъчно да избере един от трите курса в Московското училище по кодиране - „Програмиране за деца: приложения“ (от 11 до 14 години), „Джаджи с Александър Братчиков“ ( от 10 до 14 години) или „Програмиране за деца: Minecraft“ (от 10 до 13 години). Първата образователна програма е за тези, които никога не са програмирали. След шест урока детето може да изтегли собственото си приложение на iPhone от AppStore. На студентите се казва ясно как да създадат компетентен дизайн и да превърнат една идея в прототип, а след това и работна проба от приложението. „Пропускът“ към курса е MacBook с Xcode зареден.

Александър Братчиков, известен уеб разработчик и възпитаник на Стрелка, ръководи бизнеса с джаджи. В класната стая Александър обяснява на децата на разбираем език защо мобилни телефони и така работят компютрите.

За третата година ще трябва да изтеглите играта Minecraft на детски компютър - с образователна цел. Студентите ще повлияят на действията и емоциите на героите, използвайки програмния код на Phyton.

Цената на един курс е 14 999 рубли. Подробен график и запис - на официалния

Развитие на комуникативни умения. Невербална комуникация

Урок 1

Самочувствие .

2) Правила за работа в група.

Психолог с деца установява определени правила за работа в група, които са необходими на всички участници, за да се чувстват комфортно и в безопасност. Правилата се изписват предварително на лист хартман и след приемането им от групата се фиксират на видно място. По време на всички следващи уроци груповите правила са на едно и също място и се напомнят от ръководителя в началото на урока.

Списък на правилата:

1. Слушайте внимателно един друг.

2. Не прекъсвайте високоговорителя

3. Уважавайте мнението на другия

4. Аз съм изявление

5. Неценностни преценки

6. Дейност

7. Правило "стоп"

8. Поверителност

Всяка от точките на правилата се обяснява от психолог.

3) Загрейте.

Упражнение "Размяна на места"

Участниците седят на столове в кръг. Шофьорът отива в средата на кръга и казва фразата: - "Сменете местата" тези, които ... (знае как да пържи яйца) ". В края се назовава характеристика или умение. Задачата на тези, които притежават това умение или знак, е да сменят местата си. Задачата на водещия е да има време да седне на всяко свободно място. Този, който не е имал време да седне, става нов шофьор.

Разгряване, създаване на условия, за да се опознаят по-добре, да разберат колко общо, да увеличат интереса на участниците един към друг.

Диалог и мини-лекция.

Психологът кани всеки участник да помисли за минута и да отговори на въпроса - Какво е самочувствие? Всеки може да говори. След това водещият обобщава и говори за значението на самочувствието за психологическия комфорт на човека и от това, което зависи от самочувствието, за чувствата, като хваленето, които прикриват ниското самочувствие, за желанието да бъдеш идеален човек и какво това може да доведе до. Тогава той предлага да изпълни задачата.

Главна част

Упражнение "Добри и лоши дела"

Участниците са разделени на два отбора на случаен принцип. На всеки отбор се дава лист хартия ватман, флумастери или маркери и хартия А4. Задачата на един екип е да напише колкото се може повече действия, които позволяват на човек да се уважава повече. Съответно, задачата е различна - да се напишат възможно най-много действия, поради които се губи уважението на човека към себе си. При желание всеки отбор може да подкрепи думите със снимки на съответните действия.

Дискусия... Всеки екип представя своя собствена тема. След това има обща дискусия, накрая психологът обобщава всичко казано. Много е важно да обърнем внимание на факта, че всеки има избор между тези и други действия, но всеки път, избирайки това или онова поведение, печелим или губим уважение към себе си.

Психологическият смисъл на упражнението... Информираност на децата за връзката между действията и самочувствието. Открояване на самата концепция за самочувствие и откриване на връзката му с взаимното уважение. И този необходимо условие пълна комуникация, без която развитието на сближаването е невъзможно.

Отражение

Упражнение "Благодаря!"

Психологическият смисъл на упражнението

Сесия 2

"Красива градина"

Загрявка.

Упражнение "Кажи здравей"

Психологът кани всички да се ръкуват, но по специален начин. Трябва да поздравите с две ръце с двама участници едновременно, докато отпускането на едната ръка е възможно само когато намерите някой, който също е готов да поздрави, т.е. второ. Задачата е да поздравите всички членове на групата. По време на играта не трябва да има разговори.

Психологическият смисъл на упражнението... Загрявка. Установяване на контакт между участниците. Ръкостискането е символичен жест на откритост и добра воля. Също така е важно да се осъществи контакт с очите - това допринася за появата на интимност и позитив вътрешна инсталация... Фактът, че действието се развива без думи, увеличава концентрацията на вниманието на членовете на групата и придава на действието очарованието на новостта.

Главна част

Упражнение "Красива градина"

Участниците седят в кръг. Психологът предлага да седне тихо, можете да затворите очи и да си представите себе си като цвете. Какъв би бил Какви листа, стъбла или може би тръни? Високо или ниско? Ярко или не толкова ярко? Сега, след като всички са си го представили, нарисувайте вашето цвете. На всеки се раздават хартия, флумастери, пастели. Освен това участниците са поканени да изрежат собствено цвете. След това всички сядат в кръг. Водещият разпространява платно от всякакви тъкани вътре в кръга, за предпочитане едноцветни, разпределя щифт на всеки участник. Платът е обявен за градинска поляна, засадена с цветя. Всички участници на свой ред излизат и прикачват своето цвете.

Дискусия... Предлага се да се възхищавате на " красива градина”, Запечатайте тази снимка в паметта си, за да може тя да сподели своята положителна енергия. Имайте предвид, че въпреки че има много цветове, имаше достатъчно място за всички, всеки взе само своя, този, който сам избра. За да видите, заобиколен от какви различни, за разлика от цветята ви расте. Но има и нещо общо - някои имат цвят, други имат размера или формата на листата. И всички цветя, без изключение, се нуждаят от слънце и внимание.

Психологическият смисъл на упражнението... Арттерапията сама по себе си е много мощен инструмент, който се използва за психологическа корекция и служи за изследване на чувствата, за развитие на междуличностни умения и взаимоотношения, за укрепване на самочувствието и самочувствието. IN в такъв случай упражнението ви позволява да разберете и почувствате себе си, да бъдете себе си, свободно да изразявате мислите и чувствата си, както и да разберете уникалността на всеки, да видите мястото, което заемате в многообразието на този свят и да се почувствате като част от този красив свят.

Отражение

Упражнение "Благодаря!"

Участниците застават в кръг и лидерът приканва всички да се облекат мислено лява ръка всичко, с което дойде днес, багажът му от настроение, мисли, знания, опит и дясна ръка - какво беше новото в този урок. След това всички едновременно силно пляскат с ръце и викат - ДА! или БЛАГОДАРЯ!

Психологическият смисъл на упражнението... Последният ритуал. Позволява ви да размишлявате върху съдържанието и резултата от миналия урок, както и да го завършите красиво на положителна емоционална нота.

Сесия 3

Развитие на комуникативни умения.

Невербална комуникация

Загрявка.

Упражнение "Изграждане"

Психологът предлага да се играе игра, където основното условие е задачата да се изпълнява в мълчание. В същото време не можете да говорите и да си кореспондирате, можете да общувате само с помощта на мимики и жестове. „Да видим дали можете да се разберете без думи?“ В първата част на упражнението участниците получават задачата да строят според височината си, във втората част задачата става по-трудна - трябва да изградите според датата на раждане. Във втория вариант, в края на формирането, участниците последователно озвучават рождените си дни, като същевременно проверяват правилността на упражнението

Загрявка. Демонстрация на възможността за адекватен обмен на информация без използване на думи, развитие на изразяване и умения невербална комуникация... Необичайните условия, в които се намират участниците, включват интерес, кара ги да намерят начини да предадат мислите си по-точно на друг човек, да контактуват помежду си в името на постигането на обща цел.

Мини лекция

Осъзнаване на невербалния език на тялото. На децата се обяснява, че често мимиката, позата, жестовете, физиологичните реакции, начинът на седене, изправяне, ходене неволно изразяват вътрешно състояние, че невербалните прояви - основни компоненти комуникационен процес. Осъзнаването на собственото физическо „Аз“ помага за по-доброто разбиране на себе си - за идентифициране на вътрешното състояние и чувства е по-лесно да се изразят някои емоции във физическо действие.

По-долу се обяснява какво е конгруентна комуникация. Конгруентността, която предполага съвпадение на вътрешните преживявания, тяхното осъзнаване и форми на изразяване (усещане + докосване + послание), определя надеждността на комуникацията, нейната яснота и изпълнение без защитни механизми и бариери. Конгруентността е предпоставка за положителни и продуктивни взаимодействия.

За да добият представа за несъответстваща комуникация, участниците се насърчават да търсят несъответствия (разлики), като разиграват сцени: например, произнесете думите „Искам да помогна“, „Обичам те“ с намръщен и свит юмрук ( несъответствие между словесен израз и "език на тялото"). След това се обяснява, че несъответствието може или не може да бъде в съзнание. Например, на един мъж му е скучно при гост цяла вечер, но при раздяла, усмихнат, той казва на домакинята: „Колко хубаво беше да прекараш вечерта с теб ...“ Той нарочно казва не това, което чувства, не желаейки да обиди домакинята. Друг пример е, когато човек, не осъзнавайки собствения си гняв и агресивни наклонности, говори учтиво, но стойката му и напрегнатата мимика не съответстват на думите. В този случай несъответствието е в безсъзнание.

Главна част

Упражнение "Рисуване на гърба"

Участниците са разделени на случаен принцип в три отбора и са изградени в три колони паралелно. В същото време всеки участник поглежда гърба на своя приятел. Упражнението се изпълнява без думи. Водещият рисува някаква проста картинка и я скрива. След това се рисува същата картина с пръст на гърба на всеки последен член на екипа. Задачата е да усетите и предадете този чертеж по-нататък възможно най-точно. Накрая тези, които застават първи в отборите, нарисуват това, което са чувствали, върху листове хартия и показват на всички. Водещият вади снимката си и сравнява. Участниците са поканени да обсъдят в екипи грешките и констатациите, които са били в упражнението. Направете заключения, след което, като вземете предвид тези заключения, повторете упражнението. В този случай първият и последният член на отборите се разменят.

Дискусия... Дискусия в общ кръг. Какво помогна да се разберат и предадат усещанията? Как се чувстваха първият и последният член на екипа в първия и втория случай? Какво ви попречи да направите упражнението?

Психологическият смисъл на упражнението... Развитие на комуникативни умения, отговорност, сплотеност в екипа. Осъзнайте колко е важно да се настроите за разбиране на друг човек, както и самото желание да разберете друг. Демонстрация на възможността за адекватен обмен на информация без използване на думи, развитие и умения за невербална комуникация

Отражение

Упражнение "Благодаря!"

Сесия 4

Тийм-билдинг

В началото на урока се провежда линия, всеки разказва с какво настроение е дошъл и какво очаква от урока.

Загрявка.

Намерете и докоснете упражнение

Водещият предлага да се движите из стаята и да докосвате различни предмети и неща с ръце. Например, намерете и докоснете нещо, студено, грубо, нещо с дължина около 10 см, нещо, което тежи половин килограм, куфарче.

Психологическият смисъл на упражнението... Упражнение за загряване. Развива чувствителност към другите, но в същото време активира както наблюдателни, така и аналитични способности. Участниците общуват помежду си, като обръщат внимание на различни аспекти на реалността.

Главна част

Упражнение "Пъзели"

Групата е разделена на случаен принцип в екипи от 5 души и всеки член на екипа получава пъзел. (Водещият предварително нарязва лист хартия с някаква ярка голяма картина на парчета и по този начин се получават пъзели за това упражнение). Задачата на екипа е да събере картината възможно най-бързо.

Дискусия... Дискусия в общ кръг. Всеки екип разказва какво е помогнало или, обратно, е възпрепятствало задачата.

Психологическият смисъл на упражнението... Развитие на комуникативни умения, сплотеност в екипа, способност да координират действията си с другите и да решават възложените задачи

Упражнение "Неравности"

На всеки участник се дава лист хартия А4. Всички се събират в единия край на стаята и психологът обяснява, че отпред има блато, чаршафите са неравности, всички участници са жаби, а водачите са крокодили. Задачата на групата е да достигне противоположния край на стаята, без да загуби нито една жаба. Можете да стъпвате само по неравности. Крокодилите могат да удавят (вдигнат) подутини, оставени без надзор. Можете да стъпвате само по неравности. Ако жабата се спъне или не всички жаби са успели да стигнат до другата страна, тъй като не са останали неравности, тогава крокодилите са спечелили и играта започва отначало.

Дискусия... Дискусия в общ кръг. Участниците разказват какво е помогнало или, обратно, е попречило на задачата. Какво почувстваха онези жаби, които първо ходеха, и какво чувстваха тези, които затвориха веригата.

Психологическият смисъл на упражнението... Развитие на комуникативни умения, сплотеност на членовете на групата. Осъзнаване значението на тези качества за ефективна работа групи. Развива способността да правите отстъпки, да си сътрудничите и да действате заедно.

Отражение

Упражнение "Топки"

Участниците, обединени на тройки, получават задачата: първо надуйте 3 балона възможно най-бързо и след това ги накарайте да се спукат, като ги държите между телата си. В същото време не трябва да стъпвате върху тях, да използвате остри предмети, нокти, части от облеклото.

Психологическият смисъл на упражнението.Сближаване, разрушаване на пространствените бариери между участниците.

Дискусия... Достатъчна е кратка размяна на впечатления.

Сесия 5

Колаж на тема "Приятелство"

В началото на урока се провежда споделяне, всеки разказва с какво настроение е дошъл на уроците и дали нещо се е променило в отношенията му със съучениците и общата атмосфера в класа след нашите уроци.

Загрявка

Упражнение "Трамвай"

Всички седят в кръг. Един стол е безплатен. Този, който има свободен стол отдясно, започва. Той трябва да седне на празен стол и да каже: „И аз отивам“. Следващият участник, който има празен стол вдясно, трансплантира и казва: „Аз също“. Третият участник казва: "И аз съм заек", а четвъртият казва: "И аз съм с ... (извиква името на всеки участник)." Този, чието име беше кръстено, се втурва да седне на празен стол и всичко се повтаря по аналогия от самото начало.

Психологическият смисъл на упражнението... Упражнение за загряване. Развива контакт между членовете на екипа, сплотеност, доверие.

Главна част

Колаж "Приятелство"

Групата е разделена на случаен принцип в екипи от по 5 души и на всеки отбор се дава лист хартия за ватман. Издава се и пакет списания, брошури, пощенски картички, които съответстват на тематиката. Водещият обявява темата на урока и обяснява какво се разбира под колаж.

Дискусия... След като екипите завършат своя колаж, всеки отбор го представя на всички останали. Водещият хвали всеки екип, обобщава и предлага да комбинира всички произведения, за да създаде цялостна картина на класното приятелство и да се превърне в своеобразен талисман на класа.

Психологическият смисъл на упражнението... Изразяване на чувства, разширяване на представата за себе си и другите като талантливи, уникални личности, установяване на по-близък емоционален контакт, развиване на сплотеност, способност за координиране на действията им с други членове на екипа, както и разбиране и консолидиране на натрупания опит по време на обучението.

R отражение на обучението

Анализ и оценка на ефективността на обучението

Клас _____________________________________________________________

Училище____________________________________________________________

Психолог_____________________________________________________________________

Още в първите уроци се прояви изцяло общото разединение в групи и трудностите в общуването и взаимното разбирателство. Във всеки клас, където се провеждаха класове, бяха идентифицирани деца, които не бяха приети от основната група, групи, които бяха в конфликт помежду си или се събраха срещу един член на класа. Затова, разбира се, това обучение беше навременно и уместно и се превърна в голяма помощ за учителите. Промените не настъпиха веднага, понякога по време на часове ми се струваше, че удрям в стена, че „нашите“ деца нямат и капка съчувствие и желание да разберат и подкрепят своя съученик. Имаше много сълзи, оплаквания, обвинения. Преживяхме всичко това заедно и научихме много заедно. Самото обучение също е тест и обучение за треньори. В процеса на обучение понякога трябва да се справяте с вътрешните си конфликти. Но тъй като ситуацията в групата изисква незабавно решение, проблемите им трябваше да бъдат решени бързо. Много благодаря на участниците в обучението, които успяха да създадат условия за личностното ми израстване. Като оценка на ефективността на обучението беше използван принципът на самодиагностика - това е споделяне на последния урок плюс анализ на въпросника, предлаган на участниците след завършване на обучението. Обратна връзка от класни ръководители... Според техните отзиви това обучение несъмнено е оказало положително въздействие върху учениците, има положителна тенденция в развитието на отношенията между учениците в класните стаи, има интерес и добра воля в отношенията. Ако оценяваме обучението от позицията на лидер, тогава, разбира се, връзката между децата и общия психологически климат в групите се е променила в по-добрата страна... Децата започнаха да общуват повече помежду си, включително момичета с момчета, което не беше отбелязано в началото на класовете, те се научиха да се съпреживяват и да се подкрепят, да разберат по-добре и да изразят чувствата си, да намерят изходи от конфликти и също получиха положителен опит сътрудничество за решаване на проблема. Бих искал да отбележа, че най-големият ефект от класовете се забелязва в групата, където първоначално имаше по-малко проблеми в областта на комуникацията и конфликтите не се проявяваха толкова ярко в сравнение с другата група. В същото време във втората група интересът към продължаващите класове и съвместната комуникация беше по-висок. Най-важната оценка на обучението беше оценката на децата, когато те споделиха своите впечатления и положителните промени, настъпили в отношенията със съучениците.

Педагог-психолог ____________________ Н. Горяинова

"_____" _______________ 2009 - 2010 учебна година



 


Прочети:



Как да се отървем от липсата на пари, за да станем богати

Как да се отървем от липсата на пари, за да станем богати

Не е тайна, че много хора смятат бедността за присъда. Всъщност за мнозинството бедността е омагьосан кръг, от който години наред ...

„Защо има месец в съня?

„Защо има месец в съня?

Да видиш месец означава цар, или кралски везир, или велик учен, или смирен роб, или измамен човек, или красива жена. Ако някой ...

Защо да мечтаете, какво е дало кучето Защо мечтаете за кученце подарък

Защо да мечтаете, какво е дало кучето Защо мечтаете за кученце подарък

Като цяло кучето в съня означава приятел - добър или лош - и е символ на любов и преданост. Да го видиш насън предвещава получаването на новини ...

Кога е най-дългият ден и най-краткият ден в годината

Кога е най-дългият ден и най-краткият ден в годината

От древни времена хората вярвали, че по това време е възможно да се привлекат много положителни промени в живота им по отношение на материалното богатство и ...

feed-image Rss