Տուն - Ննջասենյակ
Դասի ժամանակակից պահանջներ - Տեղեկություններ ուսուցչի համար - Պսկովի շրջանի տարածաշրջանային կրթական պորտալ: Ժամանակակից տեխնիկայի դասի կազմակերպման պահանջները

ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ԴԱՍԻ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐ .

1. Դասը պետք է լինի արդյունավետ, ոչ ցուցադրական:

2. Նյութը պետք է ներկայացվի գիտական ​​հիմքի վրա, բայց մատչելի ձևով։

3.Դասի կառուցվածքը պետք է խստորեն համապատասխանի թեմային:

4. Դասի դրված խնդիրները՝ զարգացնող, դաստիարակչական, դաստիարակչական, պետք է ունենան վերջնական արդյունք։

5. Ուսանողները պետք է հստակ հասկանան, թե ինչու և ինչ նպատակով են ուսումնասիրում այս նյութը, և որտեղ այն օգտակար կլինի կյանքում:

6. Դասը պետք է ուսանողների մեջ ստեղծի ներգրավվածության և հետաքրքրության մթնոլորտ ուսումնասիրվող նյութի նկատմամբ:

7. Ապահովել, որ ուսանողներն իրենք առաջադրեն գիտելիքի որոնման ծրագիր, որը ամենաբարձր մակարդակխնդրահարույց.

8.Դասի ընթացքում անհրաժեշտ է.

Տեսանելիության, դիդակտիկ նյութի և TSO-ի ռացիոնալ օգտագործում;

Ուսուցման ակտիվ ձևերի և մեթոդների բազմազանություն;

Դասավանդման տարբերակված մոտեցում;

Ուսանողների մտավոր գործունեության հստակ կազմակերպում.

Համագործակցային մանկավարժության մթնոլորտի ստեղծում, ստեղծագործական մթնոլորտ;

Ինդուկցիայի և նվազեցման ճիշտ հավասարակշռությունը համապատասխան նյութի վրա աշխատելու գործընթացում.

Յուրաքանչյուր կոնկրետ դաս ունի իր դիդակտիկ նպատակները, որոնք հիմնականում կախված են դասի նպատակից և տեսակից:

Ուսանողների ինքնատիրապետման հմտությունների կատարելագործում;

Ցանկացած տիպի դասը պետք է ոչ միայն գիտելիքներ տա, այլև կրթի ուսանողներին, այսինքն. պատրաստել համակողմանի զարգացած անհատականություն.

9.Տրամաբանականություն, հետևողականություն, ուսումնասիրված նյութում հիմնականը ընդգծելու կարողություն, հարցադրումը ճիշտ դնելու կարողություն՝ նպատակաուղղված մտածված պատասխանի:

10. Դասի նպատակների և դրա փուլերի հետևողական սահմանում:

11.Տնային աշխատանքների ստուգում՝ նոր նյութի յուրացման նպատակով (գիտելիքների թարմացում).

12. Նոր նյութի ուսումնասիրություն՝ սկսելով պարզից և աստիճանաբար բարդացնելով:

13. Ուսանողներին պատրաստել տնային առաջադրանքը հասկանալու և այն ավարտելու պատրաստ լինելու համար:

14.Տնային առաջադրանքների մեկնաբանում.

15. Մեթոդաբանորեն ճիշտ է օգտագործել հստակություն, ՏՍՕ և այլն:

16. Օգտագործեք հարցաքննության ակտիվ ձևեր՝ բոլոր ուսանողներին տնային առաջադրանքների ստուգմանը ներգրավելու համար:

17. Գիտելիքների համախմբում.

18.Կազմակերպչական պահ.

19. Դասարանում սովորողների ճանաչողական գործունեության կազմակերպման տեսակների, ձևերի, ուսուցման մեթոդների և ձևերի իմացություն.

Փոխադարձ այցելությունների համար

Դասի առաջընթացի մոնիտորինգի սխեման՝ նպատակ ունենալով

ուսուցման որակի որոշում.

1. Դասի թեմա. Ուսումնական և կրթական նպատակներ.

2. Դասին ուսուցչի պատրաստվածության որակը. Նրանց գիտելիքները ժամանակակից դասի պահանջների մասին:

3.Դասի կազմակերպումը, կառուցվածքը, տեսակը, ժամանակի բաշխումը.

4. իրականացում դիդակտիկայի ուսուցչի կողմից սկզբունքներ՝ ստեղծումխնդրահարույց իրավիճակներ դասարանում.

6.Դասի հոգեբանական մթնոլորտը.

7. Դասին ուսուցչի և սովորողների աշխատանքի մեթոդները. Գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների ստուգում և գնահատում:

8. Ուսանողների կրթությունը ուսումնական գործընթացում.

9. Աշակերտների համար ինքնուրույն, ստեղծագործական և տնային առաջադրանքների համակարգ, ուսանողների նկատմամբ տարբերակված մոտեցում:

10.Աշակերտներին զինել ինքնակրթության հմտություններով (ինչպես է ուսուցիչը երեխաներին սովորեցնում սովորել):

11.Դասասարքավորում. Դրա օգտագործման արդյունավետությունը.

12. Դասի սանիտարահիգիենիկ ռեժիմ. Հոգնածության կանխարգելում.

13. Ուսուցչի համապատասխանություն տեխնոլոգիական պահանջներդասին։

15. դասի արդյունքները, դրա արդյունքը, նպատակներին հասնելը.

Դաս անցկացնելու հիմնական պահանջները դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի համաձայն

Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտը (FSES) առաջին պլան է դնում երեխայի անհատականության զարգացումը: Այս խնդիրը ուսուցչից պահանջում է նոր մոտեցում ցուցաբերել ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հարցում: Դասը, ինչպես նախկինում էր, մնում է ուսումնական գործընթացի հիմնական միավորը։ Բայց հիմա փոխվել են դասի անցկացման պահանջները, առաջարկվել է դասերի այլ դասակարգում։ Համակարգ-գործունեության մոտեցման առանձնահատկությունները ենթադրում են նաև դասի այլ կառուցվածք, որը տարբերվում է սովորական, դասական սխեմայից։

Ժամանակակից դասի պահանջները դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի համաձայն

    Դասը պետք է ունենա անհատականության ուղղվածություն, անհատական ​​բնույթ։

    Առաջնայինը ոչ թե ուսուցչի, այլ սովորողների ինքնուրույն աշխատանքն է։

    Գործունեության վրա հիմնված մոտեցում է կիրառվում:

    Յուրաքանչյուր դաս ուղղված է համընդհանուր ուսումնական գործունեության (ULA) զարգացմանը՝ անձնական, հաղորդակցական, կարգավորող և ճանաչողական:

Դասի նախապատրաստման, կազմակերպման և բովանդակության պահանջները Պատրաստվում է դասին ժամանակակից ուսուցիչՉպետք է անտեսել հետևյալ կետերը. դասարանում յուրաքանչյուր աշակերտի առողջությունը վեր է ամեն ինչից: Յուրաքանչյուր դաս պետք է լինի տվյալ թեմայով դասերի համակարգի մաս: Նյութն ավելի արդյունավետ սովորելու համար դասին պետք է ներկա լինեն թերթիկներ և ցուցադրական նյութեր: Չոր բացատրությունը ոչ մի արդյունք չի տա։

Դասի ընթացքում ուսուցիչը պետք է լինի գիտելիքի աշխարհի յուրօրինակ ուղեցույց, այլ ոչ թե պարզ խոսող։ Պետք է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի ուսանողները կարողանան ինքնուրույն գիտելիքներ ձեռք բերել։ Ուսումնական գործընթացը պետք է պարունակի ուսուցողական պահեր, բայց ոչ թե դաստիարակության, այլ քողարկված ձևով. օգտագործելով իրավիճակների, կյանքի դեպքերի օրինակը, որոշակի տեղեկատվության ներկայացման միջոցով: Հատկապես, եթե դա է տարրական դպրոց, Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի դասերը այս դեպքում պահանջում են հատուկ պատրաստում և տեղեկատվության ընտրություն: Դասարանում ուսուցիչը պետք է երեխաների մեջ զարգացնի թիմում աշխատելու, նրանց տեսակետը պաշտպանելու և պարտությունը արժանապատվորեն ընդունելու կարողություն։ Ձեր նպատակներին հասնելու համառությունը շատ օգտակար է չափահաս կյանք.

Դպրոցում դասերի հիմնական տեսակները՝ համաձայն Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտների

Կրթական նոր չափորոշիչներով առաջարկվում է տարբերակել դասերի չորս հիմնական տեսակներ՝ կախված նպատակներից.

Տիպ թիվ 1. Նոր գիտելիքների բացահայտման, նոր հմտությունների և կարողությունների ձեռքբերման դաս

Նպատակները:

Գործունեություն : երեխաներին սովորեցնել գիտելիքներ գտնելու նոր ուղիներ, ներկայացնել նոր հասկացություններ և տերմիններ:

Տիպ թիվ 2. Արտացոլման դաս

Նպատակները:

Գործունեություն Ուսանողների մեջ զարգացնել ուղղիչ-վերահսկիչ տիպի արտացոլման կարողություն, երեխաներին սովորեցնել գտնել իրենց դժվարությունների պատճառը, ինքնուրույն կառուցել գործողությունների ալգորիթմ ՝ դժվարությունները վերացնելու համար, սովորեցնել գործողությունների ինքնավերլուծություն և լուծում գտնելու ուղիներ: հակամարտությունը։


Տիպ թիվ 3. Ընդհանուր մեթոդական կողմնորոշման դաս (գիտելիքների համակարգում)

Նպատակները:

Գործունեություն: սովորեցնել երեխաներին ձևավորել ձեռք բերված գիտելիքները, զարգացնել հատուկից ընդհանուր և հակառակը անցնելու ունակություն, սովորեցնել նրանց տեսնել յուրաքանչյուր նոր գիտելիք, գործողության սովորած մեթոդը ուսումնասիրվող ամբողջ թեմայի շրջանակներում:


Տիպ թիվ 4. Զարգացման վերահսկման դաս

Նպատակները:

Գործունեություն երեխաներին սովորեցնել ինքնատիրապետման և փոխադարձ վերահսկողության մեթոդներ, զարգացնել կարողություններ, որոնք թույլ են տալիս նրանց վերահսկողություն իրականացնել:

Դասի կառուցվածքը՝ համաձայն Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտների

1.. Մոտիվացիա (ինքնորոշում) դեպի կրթական գործունեություն(կազմակերպչական փուլ 1-2 րոպե):

2. Գիտելիքների թարմացում և անհատական ​​դժվարությունների գրանցում փորձնական ուսումնական գործունեության մեջ 4-5 րոպե:

3. Դժվարության գտնվելու վայրի և պատճառի բացահայտում, գործունեության նպատակների սահմանում, 4-5 րոպե:

4. Խնդիր լուծելու նախագիծ (նոր գիտելիքների բացահայտում) 7-8 րոպե.

5. Կառուցված նախագծի իրականացում 4-5 րոպե.

6. Առաջնային համախմբում 4-5 րոպե:

7. Ինքնաթեստով ինքնուրույն աշխատանք՝ օգտագործելով ստանդարտ (նմուշ) 4-5 րոպե:

8. Ներառում գիտելիքների համակարգում և կրկնում 7-8 րոպե:

9. Ուսումնական գործունեության մասին մտորում (դասի ամփոփում) – 2-3 րոպե:

Յուրաքանչյուր տեսակի դասերի ձևեր (տեսակներ):

Դասի տեսակը դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտների համաձայն

Դասերի տեսակները

Դաս նոր գիտելիքների բացահայտման համար

Դասախոսություն, ճամփորդություն, դրամատիզացիա, արշավախումբ, պրոբլեմային դաս, էքսկուրսիա, զրույց, կոնֆերանս, մուլտիմեդիա դաս, խաղ, խառը տիպի դասեր։

Արտացոլման դաս

Էսսե, աշխատաժողով, երկխոսություն, դերախաղ, բիզնես խաղ, համակցված դաս.

Ընդհանուր մեթոդական կողմնորոշման դաս

Մրցույթ, գիտաժողով, էքսկուրսիա, խորհրդակցություն, դաս-խաղ, բանավեճ, քննարկում, ստուգատեսի դասախոսություն, զրույց, դաս-դատողություն, դաս-հայտնություն, դաս-կատարելագործում:

Զարգացման վերահսկման դաս

Գրավոր գործեր, բանավոր հարցումներ, վիկտորինան, գիտելիքների ստուգում, ստեղծագործական հաշվետվություն, նախագծերի պաշտպանություն, շարադրություններ, թեստավորում, մրցույթներ։


Վերջին բանը, որի վրա կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել, դա է դասի դիդակտիկ պահանջներ . Եվ միևնույն ժամանակ մենք կբացահայտենք դասի հետ կապված փոփոխությունների էությունը։ ժամանակակից տեսակ:

Դասի պահանջները

Ավանդական դաս

Ժամանակակից տիպի դաս

Հայտարարելով դասի թեման

Ուսուցիչը ուսանողներին ասում է

Ձևակերպվել է հենց ուսանողների կողմից (ուսուցիչը ուսանողներին ուղղորդում է հասկանալու թեման)

Նպատակների և խնդիրների հաղորդակցում

Ուսուցիչը ձևակերպում և ասում է ուսանողներին, թե ինչ պետք է սովորեն

Աշակերտներն իրենք են ձևակերպում՝ սահմանելով գիտելիքի և անտեղյակության սահմանները (ուսուցիչը ուսանողներին տանում է դեպի նպատակների և խնդիրների գիտակցումը)

Պլանավորում

Ուսուցիչը ուսանողներին ասում է, թե ինչ աշխատանք պետք է կատարեն նպատակին հասնելու համար

Ուսանողները պլանավորում են նպատակին հասնելու ուղիներ (ուսուցիչը օգնում է, խորհուրդ է տալիս)

Գործնական գործունեությունուսանողներ

Ուսուցչի ղեկավարությամբ ուսանողները կատարում են մի շարք գործնական առաջադրանքներ (ավելի հաճախ օգտագործվում է գործունեության կազմակերպման ճակատային մեթոդը)

Ուսանողները ուսումնական գործունեությունն իրականացնում են ըստ նախատեսված պլանի (կիրառվում են խմբակային և անհատական ​​մեթոդներ), խորհուրդ է տալիս ուսուցիչը

Վերահսկողության իրականացում

Ուսուցիչը հետևում է ուսանողների գործնական աշխատանքի կատարմանը

Աշակերտները վերահսկողություն են իրականացնում (օգտագործվում են ինքնատիրապետման և փոխադարձ վերահսկողության ձևեր), խորհուրդ է տալիս ուսուցիչը

Ուղղման իրականացում

Ուսուցիչը կատարման ընթացքում ուղղումներ է կատարում և հիմնվելով սովորողների կատարած աշխատանքի արդյունքների վրա:

Սովորողները ինքնուրույն ձևակերպում են դժվարություններ և ուղղումներ կատարում, ուսուցիչը խորհուրդ է տալիս, խորհուրդ տալիս, օգնում

Ուսանողների գնահատում

Ուսուցիչը գնահատում է ուսանողների աշխատանքը դասարանում

Ուսանողները գնահատում են գործունեությունը իրենց արդյունքների հիման վրա (ինքնագնահատում, ընկերների գործունեության արդյունքների գնահատում), ուսուցիչը խորհուրդ է տալիս.

Դասի ամփոփում

Ուսուցիչը հարցնում է ուսանողներին, թե ինչ են նրանք հիշում

Արտացոլում է տեղի ունենում

Տնային աշխատանք

Ուսուցիչը հայտարարում և մեկնաբանում է (ավելի հաճախ առաջադրանքը նույնն է բոլորի համար)

Ուսանողները կարող են ուսուցչի առաջարկած առաջադրանքներից ընտրել՝ հաշվի առնելով անհատական ​​հնարավորությունները

Այս աղյուսակը թույլ է տալիս եզրակացնել. աշակերտը ներկա է և պասիվորեն հետևում է ուսուցչի հրահանգներին դասին ավանդական տեսակայժմ դառնում է գլխավոր գործիչը: «Անհրաժեշտ է, որ երեխաները, հնարավորության դեպքում, ինքնուրույն սովորեն, իսկ ուսուցիչը ղեկավարում է այս անկախ գործընթացը և նյութ տրամադրում դրա համար», - Կ.Դ. Ուշինսկին արտացոլում է ժամանակակից դասի էությունը, որը հիմնված է համակարգային գործունեության մոտեցման սկզբունքի վրա:


Այսպիսով, Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի պահանջների լույսի ներքո դասերը պահանջում են կրթական գործընթացի մանրակրկիտ վերակառուցում: Փոխվել են ոչ միայն ուսումնական գործընթացի բովանդակության, այլեւ կրթության արդյունքների պահանջները։ Ավելին, Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտն առաջարկում է նոր համակարգիրականացումը արտադպրոցական գործունեություն. Այս կերպ երեխայի դաստիարակության հարցում իրականացվում է ինտեգրված մոտեցում։

Ժամանակակից պահանջներ

վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման և անցկացման համար

Սերիալից՝ «Օգնել

ուսուցիչ և վարպետ

արդյունաբերական ուսուցում»

Կազմեց՝ ,

UO GGPC

Տվյալներ մեթոդական առաջարկություններնպատակ ունեն օգնել ուսուցիչներին և արդյունաբերական վերապատրաստման մասնագետներին՝ նախապատրաստվելու տարբեր տեսակի վերապատրաստման դասընթացներին: Այս հրատարակությունը ուսումնասիրում է դասերին ներկայացվող դիդակտիկ և հոգեբանական պահանջների խնդիրները, ուսանողների ճանաչողական գործունեության կազմակերպման մեթոդներն ու միջոցները: Ուսուցիչների համար առաջարկվում է դասը աշակերտակենտրոն կրթության տեսանկյունից վերլուծելու մեթոդիկա:

Առաջարկվող նյութը կարող է օգտագործվել ուսուցիչների և արդյունաբերական վերապատրաստման մասնագետների կողմից՝ կրթական ստանդարտի ժամանակակից պահանջներին համապատասխան դասեր կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

DIV_ADBLOCK185">

· ուսումնական պլանի պահանջներին և դասի նպատակներին համապատասխան դասի օպտիմալ բովանդակության որոշում՝ հաշվի առնելով ուսանողների պատրաստվածության և պատրաստվածության աստիճանը.

· կանխատեսել ուսանողների գիտական ​​գիտելիքների յուրացման մակարդակը, հմտությունների և կարողությունների զարգացումը ինչպես դասի ընթացքում, այնպես էլ դրա առանձին փուլերում.

· դասավանդման, խթանման և վերահսկման առավել ռացիոնալ մեթոդների, տեխնիկայի և միջոցների ընտրություն, դրանց օպտիմալ ազդեցություն դասի յուրաքանչյուր փուլում, ճանաչողական գործունեություն ապահովող ընտրություն, համակցում. տարբեր ձևերկոլեկտիվ և անհատական ​​աշխատանքդասարանում և առավելագույն անկախություն ուսանողի ուսուցման մեջ;

· բոլոր դիդակտիկ սկզբունքների իրականացումը դասարանում;

· պայմանների ստեղծում ուսանողների հաջող ուսուցման համար.

2. Հոգեբանական պահանջներդասին

Դասի հոգեբանական նպատակը.

· Ուսանողների զարգացման նախագծում կոնկրետ ակադեմիական առարկայի և կոնկրետ դասի ուսումնասիրության շրջանակներում.

· դասի նպատակային դրվածքում հաշվի առնելով թեման ուսումնասիրելու հոգեբանական առաջադրանքը և նախորդ աշխատանքում ձեռք բերված արդյունքները.

· ուսանողների զարգացումն ապահովող հոգեբանական և մանկավարժական ազդեցության առանձին միջոցների, մեթոդական տեխնիկայի ապահովում.

Դասի ոճը

1) զարգացնող կրթության սկզբունքներին համապատասխան դասի բովանդակության և կառուցվածքի որոշում.

· ուսանողների հիշողության և նրանց մտածողության բեռի հարաբերակցությունը.

· ուսանողների վերարտադրողական և ստեղծագործական գործունեության ծավալի որոշում.

· Պլանավորել գիտելիքների յուրացումը պատրաստի տեսքով (ուսուցչի խոսքերից, դասագրքից, ձեռնարկից և այլն) և ինքնուրույն որոնման գործընթացում.

· Ուսուցչի և ուսանողների կողմից պրոբլեմային-հևրիստական ​​ուսուցման իրականացում (ով է խնդիրը դնում, ով ձևավորում և ձևակերպում է, ով է լուծում);

· հաշվի առնելով ուսուցչի կողմից իրականացվող ուսանողների գործունեության վերահսկումը, վերլուծությունը և գնահատումը, ուսանողների փոխադարձ քննադատական ​​գնահատումը, ինքնատիրապետումը և ինքնավերլուծությունը.

· Ուսանողներին գործելու խրախուսելու հարաբերակցությունը (մեկնաբանություններ, որոնք դրական զգացմունքներ են առաջացնում կատարված աշխատանքի հետ կապված, վերաբերմունք, որը խթանում է հետաքրքրությունը, դժվարությունները հաղթահարելու կամային ջանք և այլն) և հարկադրանքը (գնահատականների հիշեցումներ, կոշտ դիտողություններ, նշումներ և այլն): .

2) Ուսուցչի ինքնակազմակերպման առանձնահատկությունները.

· նախապատրաստվել դասին և, որ ամենակարեւորն է, հասկանալ հոգեբանական նպատակը և դրա իրականացման ներքին պատրաստակամությունը.

ուսուցչի աշխատանքային բարեկեցությունը դասի սկզբում և դրա իրականացման ընթացքում (հանգստություն, դասի թեմայի և հոգեբանական նպատակի հետ դասավորվածություն, էներգիա, հաստատակամություն դրված նպատակին հասնելու համար, լավատեսական մոտեցում առջևում գտնվող ամեն ինչին, մանկավարժական հնարամտություն և այլն);

· մանկավարժական տակտ (դրսեւորման դեպքեր);

· Դասարանում հոգեբանական մթնոլորտ (ուրախ, անկեղծ հաղորդակցության, գործնական շփման մթնոլորտի պահպանում և այլն):

Ուսանողների ճանաչողական գործունեության կազմակերպում

1) մտածողության և երևակայության արդյունավետ աշխատանքի համար պայմաններ ապահովելու միջոցառումների որոշում.

· Ուսանողների համար ուսումնասիրվող առարկաների և երևույթների ընկալման և դրանք ընկալելու ուղիների պլանավորում.

· վերաբերմունքի կիրառում համոզման, առաջարկության տեսքով;

· Ուսանողների կայուն ուշադրության և կենտրոնացման պայմանների պլանավորում;

· Աշխատանքի տարբեր ձևերի օգտագործումը ուսանողների հիշողության մեջ նախկինում ձեռք բերված գիտելիքները թարմացնելու համար, որոնք անհրաժեշտ են նորերի ընկալման համար (անհատական ​​հարցում, զրույց, կրկնության թեստեր):

2) ուսանողների մտածողության և երևակայության գործունեության կազմակերպումը նոր գիտելիքների և հմտությունների ձևավորման գործընթացում.

· Ուսանողների գիտելիքների և հմտությունների զարգացման մակարդակի որոշում (կոնկրետ զգայական ներկայացումների, հասկացությունների, ընդհանրացնող պատկերների, «բացահայտումների», բանաձևերի ածանցման մակարդակով.

· հիմնվելով ուսանողների մտածողության և երևակայության գործունեության կազմակերպման մեջ գաղափարների, հասկացությունների, ըմբռնման մակարդակների ձևավորման, նոր պատկերների ստեղծման հոգեբանական օրինաչափությունների վրա.

· պլանավորման տեխնիկա և աշխատանքի ձևեր, որոնք ապահովում են ուսանողների մտածողության ակտիվությունն ու անկախությունը (հարցերի համակարգ, խնդրահարույց իրավիճակների ստեղծում, տարբեր մակարդակներխնդրի էվրիստիկական խնդիրների լուծում, բացակայող և «լրացուցիչ» տվյալների հետ խնդիրների օգտագործում, որոնման կազմակերպում, հետազոտական ​​աշխատանքդասարանում և այլն);

· ըմբռնման մակարդակի բարձրացման կառավարում (նկարագրական, համեմատական, բացատրական, ընդհանրացնող, գնահատող, խնդրահարույց) և պատճառաբանելու և եզրակացության հմտությունների ձևավորում.

· տարբեր տեսակների օգտագործում ստեղծագործական աշխատանքներուսանողներ (աշխատանքի թեմայի և նպատակի բացատրություն, դրա իրականացման պայմանների, նյութի ընտրության և համակարգման ուսուցում, ինչպես նաև արդյունքների մշակում և աշխատանքի ձևավորում):

3) աշխատանքի արդյունքների համախմբում.

· խնդիրներ լուծելու միջոցով հմտությունների ձևավորում;

· ուսուցում նախկինում ձեռք բերված հմտությունների և կարողությունների նոր աշխատանքային պայմաններին փոխանցելու, մեխանիկական փոխանցման կանխարգելման վերաբերյալ:

Ուսանողական կազմակերպություն.

· Ուսանողների վերաբերմունքը ուսմանը, նրանց ինքնակազմակերպմանը և մտավոր զարգացման մակարդակին.

· Ուսանողների հնարավոր խմբերն ըստ ուսուցման մակարդակի՝ հաշվի առնելով այս հանգամանքները դասարանում ուսանողական աշխատանքի անհատական, խմբային և ճակատային ձևերի համադրությունը որոշելիս:

Հաշվի առնելով ուսանողների անհատական ​​առանձնահատկությունները.

4. Դասի վարման տեխնիկայի պահանջները.

· Դասը պետք է լինի զգացմունքային, առաջացնի հետաքրքրություն սովորելու նկատմամբ և զարգացնի գիտելիքների անհրաժեշտությունը.

· դասի տեմպը և ռիթմը պետք է լինեն օպտիմալ, ուսուցչի և սովորողների գործողությունները պետք է լինեն ամբողջական.

· Դասարանում ուսուցչի և ուսանողների փոխազդեցության ժամանակ անհրաժեշտ է լիարժեք շփում, պետք է պահպանվի մանկավարժական տակտ և մանկավարժական լավատեսություն.

· բարի կամքի և ակտիվ մթնոլորտ ստեղծագործական աշխատանք;

· Հնարավորության դեպքում ուսանողների գործունեության տեսակները պետք է փոխվեն, օպտիմալ կերպով համադրվեն տարբեր մեթոդներև դասավանդման մեթոդներ;

Ապահովել համապատասխանությունը ուղղագրության միասնական ռեժիմին ուսումնական հաստատություն;

· Ուսուցիչը պետք է ապահովի յուրաքանչյուր աշակերտի ակտիվ ուսուցումը.

2. Դասարանում սովորողների գործունեության կազմակերպման ձևերը

Թերություններ

Ճակատային (խմբային)

Ձևը ուղղված է որոշակի վերացական սովորողի, այսինքն՝ «միջին» սովորողի համար (ցածր ուսուցման ունակություններ ունեցող ուսանողները լավ չեն կատարում, իսկ ուժեղ ուսանողներին ավելի բարդ առաջադրանքներ են պետք):

Առավելությունները

Նպաստում է ուսուցչի և ուսանողների միջև վստահության հարաբերությունների և հաղորդակցության հաստատմանը.

Զարգացնում է կոլեկտիվիզմի զգացումը;

Թույլ է տալիս ուսանողներին սովորեցնել տրամաբանել.

Ձևավորում է կայուն ճանաչողական հետաքրքրություններ;

Ուսուցիչը հնարավորություն է ստանում նյութը ներկայացնել ամբողջ խմբին և ազատորեն ազդել ամբողջ թիմի վրա:

Նոր նյութի բացատրության ժամանակ.

Սովորողների ինքնուրույն աշխատանքի ժամանակ, երբ շատերը թույլ են տվել նույն սխալը, ուսուցիչը (վարպետը) դադարեցնում է աշխատանքը՝ բոլորին նորից բացատրելու համար։

Դասի ավարտին ամփոփման ժամանակ:

Առանձնահատկություններ, նշաններ

Ուսուցիչը (վարպետը) աշխատում է ամբողջ խմբի հետ միանգամից: Ուսումնական նպատակն ու խնդիրները ընդհանուր են բոլորի համար։ Նրանք աշխատում են «ամեն մարդ իր համար» սկզբունքով։ Ոմանք ուշադիր լսում են, մյուսները շեղվում են: Ոմանք պատասխանում են հարցերին, մյուսները ոչ հարցեր են լսում, ոչ պատասխաններ։ Ոմանք վարժությունները կատարում են արագ և արդյունավետ, մյուսները ժամանակ չունեն, մյուսները արագ և վատ:

Թերություններ

Անհատական

Ձևը որոշակիորեն սահմանափակում է ուսանողների միջև հաղորդակցությունը, իրենց գիտելիքները ուրիշներին փոխանցելու և կոլեկտիվ նվաճումներին մասնակցելու ցանկությունը:

Առավելությունները

Օգնում է զարգացնել ուսանողների անկախությունը, կազմակերպվածությունը և նպատակներին հասնելու հաստատակամությունը.

Թույլ է տալիս զարգացնել ճանաչողական գործունեության անհրաժեշտ հմտություններն ու փորձը.

Օգնում է զարգացնել ուսանողների ինքնակրթության կարիքը:

Ո՞ր դեպքում ենք ընտրում ձևը:

Սովորողների ինքնուրույն աշխատանքի ժամանակ, երբ գրավոր հարցում է անցկացվում առաջադրանքների քարտերի վրա, անհատական ​​առաջադրանքների վերաբերյալ թեստեր, հաշվարկներ, գրաֆիկական և այլ տեսակի աշխատանքներ կատարելիս:

Գործնական աշխատանքի ժամանակ, երբ բոլորը կատարում են նույն կամ բոլորովին տարբեր առաջադրանքներ, բայց յուրաքանչյուրի աշխատանքը կախված չէ մյուսից։

Առանձնահատկություններ, նշաններ

Ուսուցման նպատակը բոլորի համար ընդհանուր է, բայց յուրաքանչյուրն աշխատում է ինքնուրույն՝ անհատական ​​տեմպերով, յուրաքանչյուրն իր տեղում։

Թերություններ

Գոլորշի սենյակ

Աշակերտները միշտ չէ, որ կարողանում են ինքնուրույն հասկանալ բարդ ուսումնական նյութը:

Առավելությունները

Նպաստում է վստահելի հարաբերությունների հաստատմանը և ընդհանուր առաջադրանքի կատարման գործում համագործակցելու կարողության ձևավորմանը.

Նպաստում է փոխադարձ վերահսկողության և փոխօգնության զարգացմանը.

Ո՞ր դեպքում ենք ընտրում ձևը:

Հիմնական գիտելիքների թարմացման ժամանակ, երբ առաջիկա գործնական աշխատանքը պահանջում է լուրջ նախնական մտածողություն։ Աշակերտների զույգերը քննարկում են առաջիկա առաջադրանքը:

Լաբորատոր և գործնական աշխատանքի ընթացքում հնարավոր է կազմակերպել փոխադարձ հսկողություն և փոխօգնություն։

Ամփոփման ընթացքում հնարավոր է կազմակերպել աշխատանքի փոխադարձ գնահատում։

Առանձնահատկություններ, նշաններ

Ուսուցիչը (վարպետը) աշխատանքը կազմակերպում է զույգերով՝ ուժեղ – թույլ աշակերտ կամ երկու հավասար կատարողականությամբ:

Թերություններ

Կոլեկտիվ (բրիգադ, ստորաբաժանում)

Խմբերի հավաքագրման և դրանցում աշխատանքի կազմակերպման դժվարություններ.

Խմբերում սովորողները միշտ չէ, որ կարողանում են ինքնուրույն հասկանալ բարդ ուսումնական նյութը և ընտրել այն ուսումնասիրելու ամենատնտեսող միջոցը։

Առավելությունները

Նպաստում է ուսանողների գործունեության և անկախության զարգացմանը.

Նպաստում է ընդհանուր առաջադրանքի կատարման համար ուրիշների հետ համագործակցելու ունակության ձևավորմանը.

Նպաստում է անհատի սոցիալական որակների ձևավորմանը.

Ո՞ր դեպքում ենք ընտրում ձևը:

Նոր առաջադրանքների ձևավորման ընթացքում կարող են կազմակերպվել միավորներ և խաղային թիմեր՝ խնդիրները քննարկելու և լուծումներ գտնելու համար:

Անկախ աշխատանքի ընթացքում կարող են կազմակերպվել մշտական ​​կամ ժամանակավոր թիմեր և ստորաբաժանումներ՝ համագործակցություն և աշխատանքի բաժանում պահանջող աշխատանք կատարելու համար:

Ամփոփման ժամանակ կարելի է կազմակերպել բիզնես խաղ, երբ թիմերը աշխատանքային օրվա արդյունքներով գնահատում են իրենց հակառակորդների գիտելիքների և հմտությունների մակարդակը։

Առանձնահատկություններ, նշաններ

Նպատակն ընդհանուր է միայն թիմի անդամների համար (բրիգադ, միավոր): Բայց այս բրիգադում բոլորը կարող են տարբեր խնդիրներ ունենալ, քանի որ հնարավոր է աշխատանքի բաժանում և համագործակցություն։ Նման թիմերում առաջանում են փոխադարձ պատասխանատվության և կախվածության հարաբերություններ։

Վերահսկողությունը մասամբ իրականացվում է թիմի անդամների կողմից, չնայած առաջատար դերը մնում է ուսուցիչին (վարպետին):

3. Դասը դիրքից վերլուծելու մեթոդիկա

ուսանողակենտրոն կրթություն

1. Ուսուցչին դասին պատրաստելը.

· Ի՞նչ դեր է դասին տալիս ուսուցիչը աշակերտների անհատական ​​զարգացման գործում:

· Դասի նպատակները, դրանց կապը նպատակների հետ կրթական ոլորտառարկաներ և թեմաներ:

Կատարվե՞լ են որևէ ախտորոշում: անձնական զարգացումուսանողների վերապատրաստումը, կրթությունը, թե ինչպես են օգտագործվել ախտորոշման արդյունքները դասի նպատակները սահմանելիս և դրա բովանդակությունը որոշելիս:

· Ինչ անհատական ​​աշխատանք է նախագծել ուսուցիչը դասի ընթացքում:

· Ինչպես է ուսուցիչը գնահատում առանձին աշակերտների աշխատանքի արդյունքները դասում (ինչ առաջընթաց են գրանցել ուժեղ և թույլ աշակերտները դասում):

2. Դասի կազմակերպում

· Ի՞նչ խնդիրներ են դրել ուսուցիչը աշակերտների համար դասի ընթացքում, հնարավո՞ր է արդյոք աշակերտներին գրավել հանձնարարված առաջադրանքների իրականացմանը, ինչպես են աշակերտները հասկացել դասի առաջադրանքը, ինչպես է ուսուցիչը պարզել աշակերտների աստիճանը։ առաջիկա աշխատանքի առաջադրանքների ըմբռնում.

· Ստեղծվե՞լ է ուսանողների գործունեության մոտիվացիան, ինչպե՞ս է արթնացել նրանց հետաքրքրությունը, ունե՞ն նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու և զարգացման մեջ առաջընթացի ցանկություն:

· Ինչպես են աշակերտները մասնակցել դասի կազմակերպմանը, արդյոք եղել է հասակակիցների ուսուցում, կոլեկտիվ, թե փոխադարձ մոնիտորինգ և գնահատում: Ի՞նչ դերեր են կատարում աշակերտները դասարանում: Ով ստանձնեց պատասխանատվությունը կազմակերպման, կարգի և կարգապահության համար:

· Ո՞րն է դասի կազմակերպչական կառուցվածքը, հնարավո՞ր է պարզել դասի փուլերը՝ սովորողների նպատակին հասնելու ճանապարհին: Ինչպես է փոխվում ուսանողների գործունեությունը յուրաքանչյուր փուլում, ինչ խնդիրներ են նրանք լուծել:

· Ուսանողների մտորումների կազմակերպում դասարանում լսածի վերաբերյալ:

· Ի՞նչ արժեքներ են դրվել ուսումնական բովանդակության հիմքում և արդյոք դրանք դարձել են ուսանողների հետ քննարկման առարկա:

· Մարդկային զարգացման ո՞ր գլոբալ (մոլորակային) և ավելի կոնկրետ խնդիրներ են ներառվել դասի բովանդակության մեջ:

· Անձի զարգացման ի՞նչ մեթոդներ են յուրացրել ուսանողները՝ իրենց համար նպատակներ դնելու և դրանց իրականացմանը հասնելու կարողություն; հաղորդակցման հմտություններ; համագործակցության և փոխօգնության կարողություն; ինքնակարգավորվելու, ինքնատիրապետման և ինքնակարգապահության կարողություն; ինքնաճանաչման ունակություն, արտացոլում և այլն:

· Ինչպիսի՞ն է եղել դասի ուսումնական բովանդակության զարգացող բնույթը:

· Եղե՞լ է արդյոք բովանդակության տարբերակում և ինտեգրում:

4. Դասավանդման տեխնոլոգիա.

· Ինչպես էր կազմակերպվում ուսանողների ինքնուրույն, ստեղծագործական աշխատանքը:

· Ի՞նչ մեթոդներ է կիրառել ուսուցիչը՝ ուսանողներին ակտիվ վիճակի բերելու համար:

· Արդյո՞ք դասընթացը երկխոսական բնույթ ուներ: Ուսանողները հարցեր ունե՞ն ուսուցչին, միմյանց կամ դասագրքին:

· Ի՞նչ միջոցներով և մեթոդներով է ուսուցիչը աջակցություն ցուցաբերել ուսանողներին դասի ընթացքում: Կա՞ն անհատական ​​աջակցություն։

· Ինչպես է իրականացվել ուսանողների հումանիտար մտածողության զարգացումը:

· Ինչպես են ուսանողների դժվարությունները կանխվել և հետադարձ կապ տրամադրվել:

· Որից ժամանակակից տեխնոլոգիաներուսուցիչը օգտագործել է վերապատրաստումը:

· Ի՞նչ ազդեցություն ունի ուսուցչի կիրառած տեխնոլոգիան:

5. Էկոլոգիայի դաս.

· Խմբի սովորողների առողջական վիճակը, դրա գրանցումը դասարանում.

· Ինչպիսի՞ն էր ուսանողների տրամադրությունը: Արդյո՞ք տեղի են ունեցել ագրեսիայի, դեպրեսիայի, անբավարարության կամ պասիվության որևէ ակտ: Ո՞րն էր պատճառը և արդյոք ուսանողները գերհոգնած էին։

· Արդյո՞ք ուսանողները բավականաչափ զբաղված էին և հաջողության ուրախ զգացում ապրեցին:

· Ուսուցչի և սովորողների բարությունը, սրտացավությունը, անկեղծությունը, փոխադարձ հոգատարությունը - ի՞նչ տրամադրությամբ ուսուցիչը և աշակերտները դուրս եկան դասից:

6. Ուսուցչի մանկավարժական կուլտուրան և պրոֆեսիոնալիզմը դասարանում.

· Արդյո՞ք ուսուցչի վարքագիծն ու շփումը աշակերտների հետ դրսևորեց սեր, բարություն և հարգանք՝ անկախ ուսման մեջ ունեցած հաջողություններից:

· Արդյո՞ք ուսուցիչը հասկանում է աշակերտների հոգեբանությունը, հասկանու՞մ է արդյոք սովորողների վարքագիծը, և արդյո՞ք ուսուցչի բոլոր գործողությունները մանկավարժորեն տեղին են և արդարացի:

· Արդյո՞ք ուսուցիչը լավ մասնագիտական ​​գիտելիքներ ունի, կարո՞ղ է կառուցել ապացույցների սեփական համակարգը և կարո՞ղ է գրավել ուսանողներին իր կարգապահությամբ:

· Դասին եղե՞լ են մանկավարժական բացահայտումներ, ուսուցչի ոգեշնչում, ֆանտազիա, իմպրովիզացիա, արտիստիկություն կամ անհատական ​​ձեռագիր:

· Արդյո՞ք ուսուցիչը կարող է ճկուն կերպով առաջադրել խնդրահարույց հարցեր թեման ուսումնասիրելիս: Արդյո՞ք նա կարողություն ունի դասեր վարելու էվրիստիկական զրույցի մակարդակով:

· Արդյո՞ք ուսուցիչը դյուրագրգռություն և դժգոհություն է ցուցաբերում աշակերտների նկատմամբ, բարձրաձայնե՞լ է նրանց վրա, թե՞ խախտել է ընդհանուր և մանկավարժական էթիկայի նորմերը:

· Ինչպե՞ս է ուսուցիչը վերաբերվում աշակերտների սխալ պատասխաններին, և արդյո՞ք նա ներգրավում է մյուս ուսանողներին դրանք հերքելու մեջ: Թույլ չի տալիս անտեսում կամ անուշադրություն ուսանողների հարցերին:

7. Ընդհանուր վարկանիշԴասերը որպես անհատականության վրա հիմնված կրթության համակարգի տարր.

· Դասը լավ պատրաստված էր (կամ ոչ լավ պատրաստված) ուսանողների զարգացման խնդիրները լուծելու համար: Ուսանողներին ապահովել (չապահովել) առաջխաղացում և գիտելիքների ձեռքբերում:

· Դասը լիովին համապատասխանում էր (կամ չի համապատասխանում) բնական համապատասխանության, մշակութային համապատասխանության և աշակերտի նկատմամբ անհատական ​​մոտեցման սկզբունքներին:

· Ուսանողները զգում էին (կամ չէին զգում) իրենց դասի տերերը, դրա համահեղինակները, և արդյոք նրանք ցույց տվեցին իրենց սուբյեկտիվ հատկությունները, ակտիվությունը, պատասխանատվությունը, ինքնակարգապահությունը, ընտրություն կատարելու, երկխոսությանը մասնակցելու և իրենց պաշտպանելու կարողությունը: պաշտոնը։

· Ուսուցիչը կիրառել է (չօգտագործել) հումանիստական ​​մանկավարժական տեխնոլոգիա, իրականացրել (չի իրականացրել) համագործակցության ռազմավարություն. Համակցված (կամ չհամատեղված) ճակատային խմբային աշխատանք անհատական ​​աշխատանքի հետ: Խրախուսել (չէ) անհատական ​​նվաճումներ.

· Դասի ընդհանուր մթնոլորտը և կրթական միջավայրը նպաստել են (չեն) կատարել սովորողների ինքնազարգացմանը, ինքնակրթությանը, ինքնադրսևորմանը, ինքնորոշմանը; հիմնվելով նրանց կյանքի փորձի վրա և խթանելով ուսման մեջ անձնական իմաստը:

Հարցաթերթիկ

Ուսուցիչը աշակերտի աչքերով.

Դասերը թույլ են տալիս գնել անհրաժեշտ գիտելիքներև կարգապահության հմտություններ: Արդյո՞ք դասերը հետևողական և տրամաբանական են: Կա՞ լավ ընտրությունօրինակներ և նկարազարդումներ: Արդյո՞ք դասերը պարունակում են տեղեկատվություն, որը կարելի է ձեռք բերել միայն դասարանում: Արդյո՞ք դասերը հետաքրքրություն են առաջացնում ուսումնասիրվող առարկայի նկատմամբ: Արդյո՞ք դասերը խթանում են ակտիվ և ստեղծագործ աշխատանքը:

Ուսուցչի անհատականության գնահատում.

Արդյո՞ք ուսուցիչը վստահ է հանդիսատեսի առջև: Արդյո՞ք նա ունի խոսքի բարձր մակարդակ և պահպանում է մատուցման պատշաճ տեմպը: Արդյո՞ք հաշվի է առնվում ուսանողների կարծիքը: Արդյո՞ք դա պահանջկոտ է: Արդյո՞ք նա օբյեկտիվ է գիտելիքների և հմտությունների գնահատման հարցում: Արդյո՞ք դա ճիշտ է և գործնական:

4. Դասարանների մանկավարժական վերլուծություն տեսական ուսուցում

Թերությունների պատճառները

Այլ պատճառներ

պատրաստվեց

Հնարավորություն չունի

էս

Գիտի, բայց չգիտի՝ ինչպես

Չգիտի ինչպես

Դասի կազմակերպում` իռացիոնալ կառուցվածք; դասի տարրերի ժամանակը սխալ է որոշված ​​(ընդգծեք):

Ուսանողներին ակտիվացնելու մեթոդներ և մեթոդական մեթոդներ չեն օգտագործվում. բավականաչափ չեն օգտագործվում (ընդգծեք):

Ուսանողների գիտելիքների վերահսկում. չի իրականացվում; Ճակատային ձևերը չեն օգտագործվում. իրականացվել է պաշտոնապես (ընդգծել):

Ուսանողների ինքնուրույն աշխատանք նյութն ուսումնասիրելիս. չի իրականացվել; իրականացվել է անարդյունավետ (ընդգծել):

Թերությունների պատճառները

Այլ պատճառներ

պատրաստվեց

Հնարավորություն չունի

էս

Գիտի, բայց չգիտի՝ ինչպես

Չգիտի ինչպես

Դաս անցկացնելիս բնորոշ թերություններ

Անկախ աշխատանք գիտելիքների համախմբման համար. չի իրականացվել; իրականացվել է անարդյունավետ (ընդգծել):

Տեսողական միջոցներ՝ չօգտագործված; մանկավարժորեն սխալ են օգտագործվում (ընդգծում են).

Տեխնիկական ուսուցման միջոցներ՝ չօգտագործված; մանկավարժորեն սխալ են օգտագործվում (ընդգծում են).

Միջառարկայական կապեր չեն իրականացվում.

Չարտացոլված ժամանակակից նվաճումներգիտություն և տեխնիկա։

Թերությունների պատճառները

Այլ պատճառներ

պատրաստվեց

Հնարավորություն չունի

էս

Գիտի, բայց չգիտի՝ ինչպես

Չգիտի ինչպես

Դաս անցկացնելիս բնորոշ թերություններ

Օգտագործելով դասի նյութի կրթական հնարավորությունները՝ չի օգտագործվում; թերօգտագործված (ընդգծել):

Դասի նյութի ամրապնդում՝ չի տրամադրվում; կրում է ձևական բնույթ (ընդգծում):

Տնային առաջադրանք՝ հանձնարարված չէ; պաշտոնապես թողարկված առանց հրահանգների. չեն պարունակում սովորողների ստեղծագործական աշխատանքի տարրեր (ընդգծել).

Ուսուցչի մանկավարժական տեխնիկան. խոսքի տեխնիկայի վատ տիրապետում; մանկավարժական տակտի խախտում; չկա հաստատված աշխատաոճ (ընդգծեք).

Դասի այլ թերություններ.

գրականություն

1. Դերեկլևայի գլխավոր ուսուցիչ. – Մ., «ՎԱԿՈ», 2008։

2. «Ուսուցչի ղեկավար» ամսագիր. Թիվ 7, 2005 թ.

3. Իլյինը ժամանակակից դասին. – Mn., RIPO, 2005:

4. Օնիշչուկը ժամանակակից դպրոցում. – Մ., Կրթություն, 1981։

5. Դասի մանկավարժական վերլուծություն՝ ձեռնարկ. / . – 2008 թ.

6. Ձին և դասերի վերլուծություն հատուկ և ընդհանուր տեխնիկական առարկաներից: – Մ., «Բարձրագույն դպրոց», 1984:

7. Hurtova մասնագիտական ​​վերապատրաստում ուսուցիչների. - Վոլգոգրադ, «Ուսուցիչ», 2008 թ.

8. Յանոչկինա - մեթոդական գրականությունՀամար դասախոսական կազմՄԿՈՒ և SSO հաստատություններ. – Mn., RIPO, 2007:

; Գրոդնո, ուսումնական հաստատություն GGPC, մեթոդական գրասենյակ

Դասը երեխայի կյանքի մի մասն է, և այս կյանքով ապրելը պետք է արվի մարդկային բարձր համընդհանուր մշակույթի մակարդակով: Ժամանակակից դասը կյանքի քառասունհինգ րոպեանոց պահի անցումն է որպես դրա շարունակություն՝ տանը, փողոցում, որպես երեխայի անձնական ճակատագրի պատմության մի մաս։ Դասը ապրում է ոչ միայն երեխան, այլ նաև ուսուցիչը՝ որպես ժամանակակից մշակույթի մարդ, հետևաբար դասին կան նրա գործունեության մշակութային նորմեր։ Նա սպասավոր չէ, երեխաների սպասավոր չէ։ Նրան պետք է ապահովվեն նաեւ աշխատանքային բարձր պայմաններ։ Բարձր մշակույթի խմբում դասի ժամանակ ընդունված փոխազդեցության էթիկան հանձնարարում է դպրոցի ուսուցչին սովորեցնել երեխաներին չկատարել կտրուկ կատեգորիկ դատողություններ, չընդգծել ինչ-որ մեկի ինտելեկտուալ գերազանցությունը, չանտեսել ուրիշների կարծիքը և չընդհատել բանախոսին։ . Եվ ձեր հայտարարություններում եղեք հակիրճ և հստակ, խուսափեք որևէ մեկի հետ ծանոթությունից, նշեք յուրաքանչյուրի աշխատանքի անհատական ​​արժեքը, շնորհակալություն հայտնեք բոլոր ներկաներին:

Թիրախ:

Առաջադրանքներ.

  • Դիտարկենք հոգեբանությունը և մանկավարժությունը այս հարցում
  • Վերլուծեք ժամանակակից դասը
  • Ընդլայնել որակյալ կրթության հայեցակարգը
  • Նկարագրեք դասի մոդելը
  • Հաշվի առեք վերապատրաստման մեթոդները

Ժամանակակից դասի պահանջները

Ժամանակակից դասի դիդակտիկ պահանջներ.

  • ընդհանուր առմամբ կրթական նպատակների և դրանց բաղկացուցիչ տարրերի հստակ ձևակերպում, դրանց կապը զարգացման և կրթական նպատակների հետ: Դասերի ընդհանուր համակարգում տեղի որոշում;
  • ուսումնական պլանի պահանջներին և դասի նպատակներին համապատասխան դասի օպտիմալ բովանդակության որոշում՝ հաշվի առնելով ուսանողների պատրաստվածության և պատրաստվածության մակարդակը.
  • կանխատեսել ուսանողների գիտական ​​գիտելիքների յուրացման մակարդակը, հմտությունների և կարողությունների զարգացումը ինչպես դասում, այնպես էլ դրա առանձին փուլերում.
  • Դասավանդման առավել ռացիոնալ մեթոդների, տեխնիկայի և միջոցների ընտրություն, խթանում և վերահսկում, դրանց օպտիմալ ազդեցություն դասի յուրաքանչյուր փուլում, ընտրություն, որն ապահովում է ճանաչողական գործունեություն, կոլեկտիվ և անհատական ​​աշխատանքի տարբեր ձևերի համադրություն դասում և առավելագույն անկախություն: ուսանողի ուսուցում;
  • դասի բոլոր դիդակտիկ սկզբունքների իրականացում;
  • պայմանների ստեղծում ուսանողների հաջող ուսուցման համար.

Դասի հոգեբանական պահանջները.
Դասի հոգեբանական նպատակը.

  1. Ուսանողների զարգացման ձևավորում կոնկրետ ակադեմիական առարկայի և կոնկրետ դասի ուսումնասիրության շրջանակներում.
  2. Հաշվի առնելով թեման ուսումնասիրելու հոգեբանական առաջադրանքը և նախորդ աշխատանքում ձեռք բերված արդյունքները դասի նպատակային տիրույթում.
  3. Ուսանողների զարգացումն ապահովող մեթոդական տեխնիկայի հոգեբանական և մանկավարժական ազդեցության առանձին միջոցների ապահովում.

Դասի ոճը.

  1. Դասի բովանդակության և կառուցվածքի որոշում զարգացման կրթության սկզբունքներին համապատասխան.
    • ուսանողների հիշողության և նրանց մտածողության բեռի հարաբերակցությունը.
    • ուսանողների վերարտադրողական և ստեղծագործական գործունեության ծավալի որոշում.
    • պլանավորել գիտելիքների յուրացումը պատրաստի ձևով (ուսուցչի խոսքերից, դասագրքից, ձեռնարկից և այլն) և ինքնուրույն որոնման գործընթացում. Ուսուցչի և ուսանողների կողմից պրոբլեմային-էվրիստիկ ուսուցման իրականացում (ով խնդիր է դնում, ձևակերպում, ով է լուծում);
    • հաշվի առնելով ուսուցչի կողմից իրականացվող դպրոցականների գործունեության վերահսկումը, վերլուծությունը և գնահատումը, ուսանողների փոխադարձ քննադատական ​​գնահատումը, ինքնատիրապետումը և ինքնավերլուծությունը.
    • Աշակերտներին գործելու խրախուսելու (մեկնաբանություններ, որոնք դրական զգացմունքներ են առաջացնում կատարված աշխատանքի հետ կապված, վերաբերմունք, որը խթանում է հետաքրքրությունը, դժվարությունները հաղթահարելու կամային ջանքերը և այլն) և հարկադրանքի (գնահատականների հիշեցումներ, կոշտ դիտողություններ, նշումներ և այլն) հարաբերությունները:
  2. Ուսուցչի ինքնակազմակերպման առանձնահատկությունները.
    • դասին պատրաստվածություն և ամենակարևորը՝ հոգեբանական նպատակի գիտակցում, դրա իրականացման ներքին պատրաստակամություն.
    • աշխատանքային բարեկեցություն դասի սկզբում և դրա ընթացքում (կազմում, դասի թեմայի և հոգեբանական նպատակի հետ դասավորվածություն, էներգիա, նպատակին հասնելու համառություն, լավատեսական մոտեցում այն ​​ամենին, ինչ տեղի է ունենում դասում, մանկավարժական հնարամտություն, և այլն);
    • մանկավարժական տակտ (դրսեւորման դեպքեր);
    • հոգեբանական մթնոլորտ դասարանում (ուրախ, անկեղծ հաղորդակցության մթնոլորտի պահպանում, գործնական շփում և այլն):

Ուսանողների ճանաչողական գործունեության կազմակերպում.

  1. Ուսանողների մտածողության և երևակայության արդյունավետ աշխատանքի համար պայմանների ապահովման միջոցների որոշում.
    • Ուսանողների համար ուսումնասիրվող առարկաների և երևույթների ընկալման և դրանք ընկալելու ուղիների պլանավորում.
    • վերաբերմունքի օգտագործումը համոզելու, առաջարկելու ձևով.
    • Ուսանողների կայուն ուշադրության և կենտրոնացման պայմանների պլանավորում.
    • աշխատանքի տարբեր ձևերի օգտագործումը ուսանողների հիշողության մեջ թարմացնելու նախկինում ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են նորն ընկալելու համար (զրույց, անհատական ​​հարցադրում, կրկնվող վարժություններ).
  2. Ուսանողների մտածողության և երևակայության գործունեության կազմակերպում նոր գիտելիքների և հմտությունների ձևավորման գործընթացում.
    • ուսանողների շրջանում գիտելիքների և հմտությունների զարգացման մակարդակի որոշում (կոնկրետ զգայական ներկայացումների, հասկացությունների, պատկերների ընդհանրացման, «բացահայտումների», եզրակացությունների ձևակերպման մակարդակով).
    • հենվելով ուսանողների մտավոր գործունեության և երևակայության կազմակերպման մեջ գաղափարների, հասկացությունների, ըմբռնման մակարդակների ձևավորման հոգեբանական օրինաչափությունների վրա.
    • պլանավորման տեխնիկա և աշխատանքի ձևեր, որոնք ապահովում են ուսանողների մտածողության ակտիվությունն ու անկախությունը (հարցերի համակարգ, խնդրահարույց իրավիճակների ստեղծում, խնդրի լուծման տարբեր մակարդակներ, բացակայող և ավելորդ տվյալների հետ խնդիրներ օգտագործելը, ուսանողների որոնման և հետազոտական ​​աշխատանքների կազմակերպումը. դասարանում՝ առաջընթացի մեջ ստեղծելով հաղթահարելի ինտելեկտուալ դժվարություններ ինքնուրույն աշխատանք, առաջադրանքների բարդացում՝ ուսանողների ճանաչողական անկախությունը զարգացնելու համար).
    • ըմբռնման մակարդակի բարձրացման կառավարում (նկարագրական, համեմատական, բացատրականից ընդհանրացնող, գնահատող, խնդրահարույց) և դատողությունների և եզրակացությունների հմտությունների ձևավորում.
    • ուսանողների կողմից ստեղծագործական աշխատանքի տարբեր տեսակների օգտագործումը (աշխատանքի նպատակի, դրա իրականացման պայմանների բացատրում, նյութի ընտրության և համակարգման ուսուցում, ինչպես նաև արդյունքների մշակում և աշխատանքի ձևավորում).
  3. Աշխատանքի արդյունքների համախմբում.
    • վարժությունների միջոցով զարգացնել հմտություններ;
    • վերապատրաստում նախկինում ձեռք բերված հմտությունների և կարողությունների նոր աշխատանքային պայմաններին փոխանցելու, մեխանիկական փոխանցման կանխարգելման համար:

Ուսանողական կազմակերպություն.

  1. ուսանողների վերաբերմունքը ուսմանը, նրանց ինքնակազմակերպմանը և մտավոր զարգացման մակարդակին.
  2. Ուսանողների հնարավոր խմբերը՝ ըստ իրենց ուսուցման մակարդակի՝ հաշվի առնելով այս հանգամանքները դասում աշակերտի աշխատանքի անհատական, խմբային և ճակատային ձևերի համադրությունը որոշելիս։

Հաշվի առնելով ուսանողների տարիքային առանձնահատկությունները.

  1. դասի պլանավորում ըստ անհատական ​​և տարիքային բնութագրերըուսանողներ;
  2. դասի անցկացում` հաշվի առնելով ուժեղ և թույլ ուսանողներին.
  3. տարբերակված մոտեցում ուժեղ և թույլ ուսանողների նկատմամբ.

Դասի հիգիենիկ պահանջներ.

  1. ջերմաստիճանի ռեժիմ;
  2. օդի ֆիզիկական և քիմիական հատկությունները (օդափոխության անհրաժեշտություն);
  3. լուսավորություն;
  4. հոգնածության և գերբեռնվածության կանխարգելում;
  5. գործունեության փոփոխականություն (լսելը փոխելը հաշվողական, գրաֆիկական և գործնական աշխատանք);
  6. ժամանակին և որակյալ ֆիզիկական դաստիարակության դասընթացներ;
  7. սովորողի ճիշտ աշխատանքային կեցվածքի պահպանում.
  8. դասարանի կահույքի համապատասխանությունը ուսանողի հասակին.

Դասի տեխնիկայի պահանջները.

  1. դասը պետք է լինի զգացմունքային, արթնացնի սովորելու հետաքրքրություն և զարգացնի գիտելիքի կարիքը.
  2. դասի տեմպը և ռիթմը պետք է լինեն օպտիմալ, ուսուցչի և ուսանողների գործողությունները պետք է լինեն ամբողջական.
  3. Դասի ընթացքում ուսուցչի և ուսանողների փոխազդեցության համար անհրաժեշտ է լիարժեք շփում, պետք է պահպանել մանկավարժական տակտ և մանկավարժական լավատեսություն.
  4. պետք է գերիշխի բարի կամքի և ակտիվ ստեղծագործ աշխատանքի մթնոլորտը.
  5. Հնարավորության դեպքում պետք է փոխվեն ուսանողների գործունեության տեսակները և օպտիմալ կերպով համատեղվեն դասավանդման տարբեր մեթոդներ և տեխնիկա.
  6. ապահովել դպրոցի ուղղագրական միատեսակ ռեժիմի պահպանումը.

Առավելությունները և թերությունները ժամանակակից դաս

Դասը որպես երեւույթ այնքան մեծ է ու նշանակալից, որ դրա մասին ասվածը տառապում է անկատարությունից։

Մենք փորձում ենք ոչ թե դասի հանրագիտարան ներկայացնել, այլ մտորել դրա շուրջ. Հուսով ենք, որ սա խթան կհանդիսանա դասի որակը բարելավելու ուղիներ գտնելու համար: Դասը միշտ ուղեկցվում էր քննադատությամբ, պարզաբանումով թույլ կողմերը. Բայց նա ամենակարող է ու զարմանալիորեն համառ։ Քննադատությունը միայն ուժեղացնում է այն։ Մեր բռնի նորամուծությունները նրա համար «թեթև վախ» դարձան։

Գուցե դասը ավելի շատ առավելություններ ունի, քան թերություններ:

Հրավիրում ենք ձեզ մեզ հետ անդրադառնալ դասի արժանիքներին.

  • Նախ և առաջ ուզում եմ նշել դասի բարձր ծախսարդյունավետությունը: 25-30 աշակերտի համար պահանջվում է ընդամենը մեկ ուսուցիչ։ Որպեսզի կրթությունը տեղի ունենա: Դասը հստակ ժամանակային սահմաններ ունի։ Այն պահանջում է նվազագույն տարածք և նվազագույն լոգիստիկա: Հաշվի առնելով, որ կրթությունը դեռևս ֆինանսավորվում է մնացորդային հիմունքներով, դպրոցական դասի ծախսարդյունավետությունն ու ցածր արժեքը շատ բան են նշանակում:
  • Մեկ այլ առավելություն դասի ճկունությունն ու պլաստիկությունն է։ Դասը վերապրել է բազմաթիվ մանկավարժական պարադիգմներ և հասկացություններ: Այն կարող է օգտագործել տարբեր կրթական տեխնոլոգիաներ։ Դասը հզոր զինանոց ունի մեթոդաբանական հնարավորություններտեսակների, տեսակների, բազմաթիվ մեթոդների առկայություն և այլն:
  • Դասի առավելությունների թվում մենք ներառում ենք նաև կրթական կազմակերպման այլ ձևեր ինտեգրելու նրա կարողությունը: Այն հեշտությամբ տեղավորում է դասախոսություն, սեմինար, խորհրդատվություն, զրույց: Մենք այս հիմքի վրա ենք մեծացել տարբեր տեսակներդասեր.
  • Դասի տրամաբանական ամբողջականությունը ևս մեկ առավելություն է։ Դասի ընթացքում կարող եք կազմակերպել նյութի սկզբնական ընկալումը, դրա կիրառման գործընթացը, յուրացման վերահսկումը։ Կրթության և ուսուցման կազմակերպման ցանկացած մանկավարժական ձևով մանկավարժական գործընթացը լիովին իրականացվում է, բայց ճանաչողական գործընթացն իրականացվում է միայն դասարանում: Դասը հնարավորություն ունի ընդգրկելու ողջ ճանաչողական ցիկլը։
  • Դասը հետադարձ կապով ճանաչողական գործընթացը վերահսկելու համակարգ է: Կառուցված ինտերակտիվ ռեժիմով, այն թույլ է տալիս ոչ միայն փոխանակել տեղեկատվություն, այլև ստանալ տվյալներ միմյանց մասին՝ գիտելիքների և հմտությունների վիճակի, հարաբերությունների և գնահատականների մասին:
  • Դասը համակարգային կարողություն ունի՝ կապված դպրոցի ողջ ուսումնական գործընթացի հետ։ Այն սահմանում և որոշում է ուսուցման կազմակերպման բոլոր այլ ձևերի բովանդակությունը և մեթոդաբանությունը: Դրանք բոլորն էլ օժանդակ բնույթ են կրում և կարծես դասի շուրջ են տեղակայված։
  • Դասի դաստիարակչական ունակությունն անհերքելի է։ Ինչ էլ որ դաս լինի, այն կրթում է իր մասնակիցներին ոչ միայն բովանդակությամբ ուսումնական նյութՈւսուցչի և աշակերտների վրա միմյանց վրա ազդելու մեթոդներ, բայց առաջին հերթին նրանց հոգևոր և բարոյական աշխարհների փոխազդեցությունը:
  • Եվ վերջապես դասը աշակերտի ու ուսուցչի համար խթան ու աճի միջոց է։ Կոնկրետ դասին նրանք աշխատում են իրենց հնարավորությունների սահմաններում՝ աշակերտը պետք է փորձի ստանալ լավագույն գնահատականը, իսկ ուսուցիչը պետք է դասը վարի, եթե ոչ վարպետորեն, ապա գոնե չտապալվի։ Երկու կողմերն էլ աշխատում են ծայրահեղ իրավիճակում։

Հրավիրում ենք ձեզ անդրադառնալ դասի թերություններին։ Հիշել, որ դասն ավելի շատ առավելություններ ունի։ Հակառակ դեպքում, ինչու՞ այն բարելավել:

Կրթական պահանջներ, որոնք նախատեսում են վերապատրաստման կրթական գործառույթների իրականացում.

Դպրոցականի բարոյական, էթիկական, աշխատանքային կրթության միասնությունը, աշխարհայացքի ձևավորումը և քաղաքական մշակույթը.

Նախաձեռնողականության, պատասխանատվության, ամբողջականության, աշխատասիրության ձևավորում;

Համակարգված աշխատանքի սովորության ձևավորում, կարգապահություն և այլն:

Դիդակտիկ պահանջներորոնք են.

Ուսուցման սկզբունքների իրականացման գործում;

Նպատակների և ուսումնական նպատակների հստակ սահմանման մեջ: Ուսուցիչը պետք է իմանա, թե ուսումնական կարողությունների ինչ հավասարման պետք է հասնեն ուսանողները կոնկրետ դասում (խորություն, իրազեկություն, ուժ, ծավալ, ինքնուրույն աշխատելու կարողություն, ըստ մոդելի, ալգորիթմի կամ ստեղծագործաբար)

Աշխատանքի կազմակերպման մեջ (բովանդակության ընտրություն, մեթոդներ, տեխնիկա, դասի կառուցվածքի սահմանում, դրա նյութական սարքավորում, տեմպ և ռիթմ և այլն);

Հոգեբանական պահանջներ. Ուսուցիչը պետք է հաշվի առնի ուսանողների հոգեբանական առանձնահատկությունները, նրանց իրական կրթական հնարավորությունները, խթանի ուսանողների դրական վերաբերմունքը կրթական և ճանաչողական գործունեության նկատմամբ և ձևավորի դրական մոտիվացիա: Կարևոր է նաև ուսուցչի վերաբերմունքը դասի անցկացման նկատմամբ, որը պահանջում է սառնասրտություն, ուշադրություն, ինքնատիրապետում, ինքնատիրապետում, դասարանի հետ շփում և այլն։

Հիգիենիկ պահանջներուղղված են դասարանում այնպիսի պայմանների ապահովմանը, որոնք ազդում են ուսանողների առողջության վրա: Դրանք կապված են ոչ միայն օդափոխության ռեժիմի, լուսավորության չափանիշների, գրասեղանների չափերի և տեղադրման, այլև դասարանում դրական միկրոկլիմայի ստեղծման հետ: Անհատի իրականացում հիգիենայի պահանջներիրականացվում է ուսուցչի կողմից. Այսպիսով, դպրոցականների հոգնածությունը կարելի է կանխել՝ խուսափելով աշխատանքում միապաղաղությունից, միապաղաղ ներկայացումից, վերարտադրողական ակտիվությունից և այլն։

Անվտանգության կանոններին համապատասխանելը.

Տնային աշխատանքների կազմակերպման պահանջները.

1. Ուսանողների մոտ մտցնել տնային առաջադրանք կատարելու անհրաժեշտության գաղափարը, որը պահանջում է խթանող դրական շարժառիթներ դպրոցականների գործունեության համար:

2. Տալ տնային աշխատանքամբողջ դասարանի ուշադրությամբ։

3. Տրամադրել հրահանգներ, թե ինչպես կատարել տնային աշխատանքը:

Ժամանակակից դասերի տեսակները

Դասերի ավանդական տիպաբանությունը հիմնված է կազմի և դրա կառուցվածքային բաղադրիչների վրա: Այս պայմաններում որոշվում են դասերի հետևյալ տեսակները.

Ներածական, նոր նյութ սովորելու դաս, գիտելիքների համախմբման և հմտությունների զարգացման, կրկնության և ընդհանրացման, ստուգման և փորձարկման դաս:

Ըստ առաջատար մեթոդների՝ տարբերակում են դասախոսության դաս, բանավեճի դաս, խաղի դաս, ճամփորդական դաս և այլն։ Ըստ դիդակտիկ պլանների (մոտեցումների) դասերի ավանդական տեսակների հետ միասին (համակցված, տեղեկատվական), ինտեգրված դաս, պրոբլեմային դաս, առանձնանում են և այլն։

Այսօր դասերի ամենատարածված տիպաբանությունը նպատակային է: Այսպիսով, ըստ ճանաչողական նպատակների, դրանք առանձնանում են. 1-ին` նոր գիտելիքների յուրացման դաս, 2-րդ` հմտությունների և կարողությունների ձևավորման դաս, 3-րդ` գիտելիքների կիրառման դաս, 4-րդ` գիտելիքների ընդհանրացման և համակարգման դաս; 5-րդ՝ ուսումնական նվաճումների վերահսկման և գնահատման դաս; 6-րդ՝ համակցված դաս.

Ավելի ու ավելի շատ գիտնականներ հակված են մտածելու դասերի ցիկլեր ստեղծելու նպատակահարմարության մասին, որոնց իրականացումը թույլ կտա ուսանողներին ներգրավվել այն տեսակի գործունեության մեջ, որի ընթացքում ձեռք են բերվում նախատեսված նպատակները: Ցիկլը դասերի որոշակի հաջորդականություն է՝ միավորված ըստ ինչ-որ չափանիշի, որը կարելի է կրկնել։ Այսպիսով, օրինակ, հանգույցը կարող է ներառել.

Ներածական դաս;

Նոր գիտելիքներ սովորելու դասեր;

Նոր հմտությունների զարգացման դասեր;

Ընդհանրացման, համակարգման դասեր;

Գիտելիքների և հմտությունների վերահսկման և ուղղման դասեր;

Վերջնական դաս.

Ուսանողների ուսումնական գործունեության տեսակները

1. Անհատական ​​աշխատանք.

2. Ճակատային աշխատանք

3. Կոլեկտիվ մեթոդ

4. Խմբային աշխատանք

5. Հղման ձև

6. Բրիգադի համազգեստ

7. Աշխատանք զույգերով

Ուսուցման գործիքներ

Ուսուցողական լրատվամիջոցները վերաբերում են տեղեկատվության այն աղբյուրներին, որոնց օգնությամբ ուսուցիչը դասավանդում է, իսկ ուսանողները՝ սովորում:

Ուսումնական միջոցները ներառում են՝ ուսուցչի խոսքը, դասագրքերը, ուսումնական նյութեր, անթոլոգիաներ, տեղեկատու գրքեր և այլն դիդակտիկ նյութեր, տեխնիկական ուսուցման միջոցներ, ներառյալ զանգվածային լրատվության միջոցներ, սարքեր և այլն։

Ուսուցման գործիքները կարելի է միավորել հետևյալ խմբերի.

Բանավոր - ուսուցչի բանավոր խոսքը, տպագիր տեքստը, դիդակտիկ նյութերը և այլն;

Տեսողական - աղյուսակներ, դիագրամներ, նկարներ, գրաֆիկներ, իրական առարկաներ, մոդելներ և այլն;

Հատուկ - սարքեր, գործիքներ և այլն;

Տեխնիկական - էկրան, ձայնային, համակցված և այլն:

Դեպի ժամանակակից տեխնիկական միջոցներվերապատրաստումը (TSO) ներառում է.

Վիդեո պրոյեկտորներ;

Մեծ էկրաններ;

Անհատական ​​համակարգիչ;

Տեսախցիկ; VCR և այլն:



 


Կարդացեք.



Միկրոէլեմենտները ներառում են

Միկրոէլեմենտները ներառում են

Մակրոէլեմենտները նյութեր են, որոնք անհրաժեշտ են մարդու օրգանիզմի բնականոն գործունեության համար։ Նրանց պետք է սննդամթերք մատակարարել 25...

Բեռնատարի համար բեռնաթերթիկի պատրաստում

Բեռնատարի համար բեռնաթերթիկի պատրաստում

Կազմակերպության այն աշխատակիցները, ովքեր իրենց գործունեության բերումով հաճախ օրվա ընթացքում մի քանի անգամ գործուղում են, սովորաբար փոխհատուցվում են...

Կարգապահական տույժի կարգը՝ նմուշ և ձև

Կարգապահական տույժի կարգը՝ նմուշ և ձև

Կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու կարգի խիստ սահմանված ձև չկա։ Դրա ծավալին, բովանդակությանը հատուկ պահանջներ չկան...

Բոլոր եղանակային մոդուլային տիպի շչակի բարձրախոս Շչակի նպատակը

Բոլոր եղանակային մոդուլային տիպի շչակի բարձրախոս Շչակի նպատակը

Շչակի ալեհավաքը կառույց է, որը բաղկացած է ռադիոալիքային ալիքից և մետաղական շչակից: Նրանք ունեն լայն կիրառություն...

feed-պատկեր RSS