У дома - Врати
Резюме на "Мигриращи птици" на интегрирания урок в подготвителната подгрупа. Конспект на урока по екологично възпитание на предучилищна възраст в старша група „Мигриращи птици

« Мигриращи птици". Интегриран урок.

Цел:допринасят за формирането цялостна картинасвета, допринасят за развитието на лексикални и граматически понятия и подобряването на фините двигателни умения в контекста на изследваната тема.

Речеви задачи:

1. Разширете и активирайте речника на съществителните имена по тази тема.

2. Да се ​​затвърди способността да се използват съществителни в единствено и множествено число в I.P. и Р.П.

Когнитивни задачи:

1. Затвърдете детските идеи по темата „Есен“.

2. Да се ​​разширят представите на децата по изучаваната тема „Мигриращи птици“.

Образователни задачи:

1. Развивайте способността да чувате точно и да следвате инструкциите на учителя.

2. Да допринесе за формирането на умения за работа в екип.

Речеви материали:

1. Имена на птици: лястовица, бърза, грак, щъркел, славей, кукувица, скорец, врабче, врана, гълъб, снегир, кръстосан червей, синигер;

2. Игра „Един - много“: лястовичка - лястовичка - лястовичка; славей - славеи - славеи; кукувица - кукувици - кукувици; скорец - скорци - скорци; грак - граци - гракове; цици - цици - цици;

3. Игра „Нелепо“: Пиленцата излюпват яйца; Крокодили, излюпени от птичи яйца; Децата направиха къщички за птици за щъркели; Тялото на птицата е покрито с коса; Пилетата изграждат гнезда; Скворецът живее в сепаре;

4. Загадки.

Оборудване:

1. Снимки с изображения на птици;

2. Снимки с изображения на храна за птици (насекоми, шишарки, горски плодове);

3. Подръжки за броя на децата: малки картички с картини; пластилин (черен, сив, бял, червен, кафяв); шаблон за създаване на мазилка върху картон (снегир на клон); кърпа за моделиране; проба приключена работа.

Ход на урока

1.​ Организиране на времето„Есенно време“.

Учителят моли децата да разкажат какви признаци на есента са видели, когато са отишли Детска градина.

2. Повторение на преминатия материал. Игра „Какво се случва през есента“.

Учителят предлага на децата изявления, а децата трябва да кажат какво се случва и какво не се случва през есента.

Листата падат.

Снегът се топи.

Вятърът разтърсва клоните на дърветата.

Децата слънчеви бани край реката.

Хората прибират реколтата в нивите.

Птиците летят на юг.

3. Въвеждане на темата „Мигриращи птици“. Разговор "Защо прелетните птици ни напускат през есента?"

Педагог:

Момчета, нека помислим защо птиците се наричат ​​прелетни (слушайте отговорите на децата и ги обобщавайте). Точно така, прелетните птици са птици, които прекарват половината година с нас и ни оставят за втората половина на годината, заминавайки за други страни.

Всички сте добре запознати с такива мигриращи птици като лястовици, бързачки, граки, щъркели, славеи, кукувици, скорци (историята е придружена от илюстрации). Защо тези птици отлетят от нас през есента (чуйте отговорите на децата)?

За да разберем това, нека си припомним какво им служи като храна. Точно така, всички тези птици се хранят с насекоми: грахът ловува червеи от прясно изкопана земя, бързачките и лястовиците грабват мушици и други насекоми точно в движение, кукувиците ловуват гъсеници, косите са отлични ловци на скакалци и скакалци.

Но насекомите изчезват през есента. Нашите птици са лишени от основната си храна, поради което са принудени да летят до топли райони.

И така, какво е по -ужасно за птиците през зимата - студ или глад? Разбира се - глад. В края на краищата, заседналите птици, които живеят с нас постоянно - врабчета, гарвани, гълъби, цици - понасят зимния студ.

Защо не отлетят? Какво ядат тези птици? Те са всеядни: могат да кълват насекоми, но основната им храна са семената на растенията. През есента те обичат да се хранят със зърното, което се излива по време на прибирането на реколтата. През зимата те се хранят със семената на дърветата и стоят близо до човешкото жилище, надявайки се на помощ от хората.

Знаете ли, че не всички птици отиват в по -топлите райони? Има и такива прелетни птици, които идват при нас през зимата (историята е придружена от демонстрация на картини, изобразяващи птици).

Снегирите са обитатели на тайгата, северните смесени гори. Но през зимните скитания те идват при нас. Те стават забележими точно с падането на сняг. Снегирите се хранят с плодовете на клен, планинска пепел, а при плодовете ядат само малки кости и изхвърлят пулпата. Следователно наличието на снегури може да се определи по пулпата на плодовете, лежащи под дърветата. Те не могат да получат семена от шишарки.

Но роднините на снегирите - кръстосаните - имат здрави човки с кръстосани върхове. Те могат да ексфолират всяка неравност. Кръстосаните не само идват при нас през зимата от по -студените гори, но и размножават пилета тук през зимата. За да предпазят яйцата и пилетата от зимния студ, кръстосаните червеи изграждат здрави, дебели гнезда. Стените на гнездото са изолирани с мъх отвън, а пера отвътре. Под дебела смърчова лапа се подрежда гнездо, така че снегът да не попада в него. Основната храна за кръстосаните червеи са смърчовите и боровите семена, които лесно се получават от шишарките с невероятния си клюн.

4. Физическо възпитание.

(Учителят първо говори и показва, след това децата са свързани).

Птиците летяха, размахваха крила,

Седнахме на дърветата и си починахме заедно.

5. Укрепване на лексикалния и граматическия материал в контекста на изследваната тема.

1. Игра „Един - много“:

Деца, послушайте името на птицата и ми кажете как ще бъде, когато има много от тях:

Лястовица - лястовички - много лястовици

Славей -

Кукувица -

Скорец -

Цици -

2. Играта "Нелепо":

Чуйте предложенията. Кажете ни какво не се случва. И как трябва да бъде наистина?

Пилетата излюпват яйца.

Крокодили се излюпиха от птичи яйца.

Децата направиха къщички за птици за щъркели.

Тялото на птицата е покрито с косми.

Пилетата строят гнезда.

Скворецът живее в сепаре.

3. Загадки (решената загадка е придружена от показване на снимки):

Слушайте внимателно и познайте:

Всяка година летя при теб,

Искам да прекарам зимата с теб,

И още по -червено през зимата

Яркочервената вратовръзка е моя.

(Снегир).

Всички пристигащи птици са по -черни

Почиства обработваемата земя от червеи.

Всеки знае тази птица:

На стълба е неговият дворец.

Плъзгане на червеи на пиленца

Да, пука по цял ден ...

(Скорец).

Започва с песни през май,

Трели текат сред клоните

Всичко около него слуша!

И този певец ...

(Славей).

Те пречат на мацките на други хора

И те оставят своите.

И в гората близо до ръба

Продължават да броят годините ...

(Кукувици).

Чуруликане! Скочи на зърна!

Пек, не се срамувай! Кой е това?

(Врабче).

Лети при нас с топлина

Изминал дълъг път,

Извайва къща под прозореца

От трева и глина.

(Лястовици).

През зимата по клоните има ябълки!

Побързайте да ги съберете!

И изведнъж ябълките излетяха нагоре,

В крайна сметка това ...

(Снегири).

6. Игра на прелетни птици.

Раздават се малки картички с различни птици. Броят на картите съответства на броя на децата.

Момчета, сега ще играем прелетни птици. Всеки от вас ще бъде птицата, която е нарисувана на вашата снимка. И сега тези, които имат лястовица на снимката, летят към мен ... (грак, щъркел, кукувица, скорец, бърза).

На всяко „летящо“ дете се дава кърпа за моделиране, парчета пластилин, шаблон за моделиране.

Децата сядат. Учителят продължава:

Момчета, моля ви погледнете вашите шаблони, кажете ми какво мислите за тази птица. Това е снегир (примерна демонстрация).

Погледнете внимателно какви цветове използвах за извайване (черна глава, червени гърди и т.н.).

7. Обобщавайки. Обобщение на материала.

С това нашето запознанство с птиците приключва за днес.

Нека си припомним какви птици се наричат ​​прелетни? Назовете ги.

Какви са зимуващите? Какви птици идват при нас през зимата?

Спомняте ли си каква птица изваяхме с вас? Какво можете да ни кажете за нея?

Днес всички се опитаха добре. Много добре!

Цели:

1. Да се ​​запознаят децата с понятията: „лети в клин“, „верига“, „ято“.
2. Разширете и затвърдете представите на децата за прелетни птици: щъркел, кукувица, славей; за части от тялото на птиците.
3. Упражнявайте деца:
- при образуването на сложни прилагателни;
- при подготовката на сложни изречения.
4. Да възпитаваме у децата добро отношение към всичко живо в природата.

Оборудване:

Илюстрации на прелетни птици, аудиозапис на гласове и пеене на птици.

Предварителна работа:

Наблюдение на птици по време на разходка; четене на поезия, разкази за птици.

Ход на урока:

1. Учителят чете стихотворение на А. Плещеев:

Скучна картина!
Безкрайни облаци
Дъждът вали
Локви до верандата

Закърнена офика
Намокря се под прозореца;
Гледайки селото
Сиво петно.

Че сте рано да посетите
Есента дойде при нас?
Сърцето все още пита
Светлина и топлина.

Момчета, моля, кажете ми за кое време на годината говори стихотворението? / За есента /

Какви са характерните признаци на есента, моля? / Листата пожълтява, вали дъжд, птиците отлитат /.
- А как се наричат ​​птиците, които летят към топли земи и които остават? / Прелетни и зимуващи /.
- Какви са прелетните птици? / Лястовица, кълвач, грак, чапла, кран, скорец, чучулига /.
- Моля, отгатнете загадките:

1. Тази птица никога
Не прави гнезда за пилета.
/Кукувица/

Моля, чуйте как кукувицата крещи. / аудио запис /. Познайте следващата загадка.

2. Правя гнездо под покрива
От бучки глина.
За пиленца лежи на дъното
Пухково легло от пера.
/ Лястовица / / включва аудио запис /

3. Това е наш стар приятел:
Той живее на покрива на къщата -
Дългокраки, дългоноси,
Дълга шия, без глас.
Той лети, за да ловува
за жаби към блатото.
/ Щъркел / / аудио запис /

Правилно се досещате, че тези птици също са прелетни.
Славеят е малка птица с кафяво оперение, малък клюн, опашка и крака. Кукувицата е малка птица, но по -голяма от славей, има пъстър цвят, дълга опашка и малък клюн. Кукувицата, за разлика от другите птици, никога не прави гнезда, а снася яйцата си в гнездата на други хора, така че птиците са принудени да се размножават и отглеждат пилета с кукувица. Щъркелът е голяма птица бял, с голям клюн.
- Моля, посочете частите на тялото на птиците. / Тяло, глава, опашка, клюн /.
- Всички птици имат една и съща структура, но хората ги наричат ​​по различен начин, как ги различават? / По оперение, външен вид, стойността /
- Момчета, защо птиците летят в по -топлите райони? / Тъй като тук става студено, няма насекоми през зимата /.
- И как намират пътя си на юг и обратно тук? / не знам /. Оказва се, че някои птици отлитат през нощта, други през деня. Но преди полета те правят тестови полети, ядат повече от обикновено, слагат мазнини - нямат къде да ядат по време на полета. По време на полет те се ръководят от звездите и ако небето е покрито с облаци и звездите не се виждат, те се ръководят от магнитните вибрации на Земята.
Забелязали сте, че някои птици отлитат на ята, всички заедно; някои, например, кранове, се подреждат в "клин" под формата на триъгълник; други се подреждат в "верига", в един ред. Може би това зависи от навиците на птиците: някои птици се нуждаят от водачи, които да показват пътя.

Физическа минута "Птици"

/ пръстите на двете ръце са огънати /

Пейте заедно, пейте заедно
Десет птици са стадо
Тази птица е врабче
Тази птица е бухал
Сънлива глава.
Тази птица е восък
Тази птица е метличина
Тази птица е скорец
Сиво перо.
Това е чинка
Това е бързо
Това е весел салфет.
Е, този е зъл орел,
Птици, птици, дом.
/ ръце зад гърба /

Упражнение „Познай и седни“

Момчета, сега ще дам имена на прелетни и зимуващи птици, ако чуете името на зимуваща птица, тогава седнете; и ако името е мигриращо, тогава размахвайте ръце. Врана, славей, кълвач, сврака, гълъб, лястовица, синигер, грак, скорец, снегур, щъркел, кран, врабче, чапла и др.

Упражнение „Кажи с една дума“

Момчета, моля, застанете в кръг. Ще ти хвърля топката, а ти ще ми я върнеш с отговор.

Щъркелът има дълги крака, какъв е той? ... / дългокраки /.
При щъркела дълъг клюн, той е ... / с дълги такси /.
Лястовицата е с дълга опашка, тя е ... / дългоопаша /.
Лястовицата обича топлината, тя е ... / термофилна /.
Лястовицата е с остри крила, тя е ... / острокрила /.
Славеят има ясен глас, той е ... / озвучен / и др.

Упражнение „Продължете изречението, намерете причината“

Птиците, които се хранят с насекоми, първи летят на юг през есента, защото ... / насекомите се крият и нямат какво да ядат /.
Кълвач може да се нарече горски лекар, защото ... / получава буболечки и насекоми изпод кората /.
Кукувицата не инкубира своите пиленца, защото ... / тя не си прави гнезда /.
Всички хора обичат да слушат славея, защото ... / той пее прекрасно, излива се /. и т.н.
През пролетта прелетните птици летят обратно, защото ... / трябва да излюпят пиленцата си /.

Анализ на урока:

Момчета, кажете ми, моля ви, за какво говорихме днес в час?
- За кои нови прелетни птици научихте?
- Какви интересни неща научихме за кукувицата?
- Как намират пътя си към топлите земи и обратно при нас?
- Момчета, хареса ми как работите в класа: слушаше внимателно, мислеше, отговаряше с пълни изречения. Много добре!
Давам награди на най -активните момчета.

Галина Леонова
Резюме на урока по екологично образование на предучилищна възраст в старша група"Мигриращи птици"

Софтуерно съдържание:

1. Разширете и подсилете представите на децата за прелетни птици, за части от тялото птици.

2. Запознайте децата с концепции: "Летя "Клин", "Верига", "Стадо".

3. Упражнявайте децата при образуването на сложни прилагателни;

4. Да развие съгласувана реч на децата, да обогати и активизира речника;

5. Възпитайте добротата у децата, грижовно отношение към пернати приятели.

Интеграция на образователни области: познание, социализация, музика, комуникация, четене измислица.

Предварителна работа: Разговорите са включени теми: « Мигриращи птици» , "Нашите пернати приятели", "Знаци на пролетта"и т.н. ; разглеждане на илюстрации, репродукции на картини на пролетна тема; четене на художествена литература С. Городецки „Как птицинаучих се да строя гнезда ", Т. Нужина "Мартин", "Врабчета", четене на руски народни песни, песнопения на пролетна тема; прави загадки за сезоните, птици, животни; дидактичен и мобилен игри: "Бухалът е бухал", „Зимуване и полет» , "Врабчета", "Когато се случи", „Покажи без думи“и т.н.

Ход на урока

В. Кое време на годината е?

В. Какво се случва през пролетта в природата?

Д. Всичко оживява: снегът се топи, пъпките по дърветата набъбват, хвърчат птици.

Б. Момчета, какво птици, които познавате?

Д. (избройте птиците)

В. Какво е общото между всички птици... Моля, посочете частите на тялото птици.

Д. Торс, глава, опашка, клюн, лапи

В. Всички птиците са със същата структура, но хората ги наричат ​​по различен начин, как ги различават?

Д. По оперение, външен вид, размер

Б. И как се наричат птицикой ще остане при нас за зимата?

Г. Зимуване

Б. Момчета, какво ядат птици през зимата?

Д. птицисе хранят със семена и други растителни храни, плодове

В. Как можем да ви помогнем птици?

Г. направете и закачете хранилки,

Б. Не всички птиците остават за зимата, повечето отлетят в по -топлите райони. Момчета, защо птицида отлети в топли земи?

Д. Тъй като тук става студено, няма насекоми през зимата, птиците нямат какво да ядат.

Б. И как се наричат птицикоито се връщат при нас от топли земи?

Д. Миграция

В. Да си припомним прелетни птици

Слайд 1 Малка лястовица птица... Храни се с летящи насекоми, които улавя във въздуха. Женените двойки продължават през целия живот.

Слайд 2 Перата на Ладьов лед са черни, с лилав оттенък. При възрастни птициосновата на клюна е плешива. Граците се хранят с червеи и ларви на насекоми, които откриват, че ровят в земята със силния си клюн. Те обичат да следят тракторите, орещи земята на големи ята.

Слайд 3 Пеещ скорец птица... Скворецът има черно оперениес метален блясък, понякога с лилав, зеленикав или синкав оттенък. V зимно времепо тялото се появяват множество бели петънца. Има широк спектър от звуци, които могат да включват свирки, скърцане, мяукане, различни шумове и дрънкалки. Умее да имитира пеенето на другите птици.

Слайд 4 Славеят е малка птица, има кафяв цвят оперение, малък клюн, опашка и крака. Живее вътре храсти, в речните долини. Гнездата са изградени на земята или много ниско, в храсти.

Слайд 5 Кукувица - малка птица, но по -голям от славей, има пъстър цвят, дълга опашка, малък клюн. Кукувица, за разлика от други птици, никога не строи гнезда, но снася яйцата си в гнездата на други хора, следователно птиципринудени да развъждат и отглеждат пилета с кукувица.

Слайд 6 Кран-голям, с дълги крака и с дълъг врат птици... Кранове семейни двойкипродължават през целия живот.

Б. Вярно, тези птиците са прелетни... През есента те летят на юг. Как намират пътя си на юг и обратно тук?

Д. не знам.

Слайд 7В. Оказва се, че някои птиците отлитат през нощта, други през деня. Но отпредпо време на полет правят тестови полети, ядат повече от обикновено, слагат мазнини - по време на полет нямат къде да ядат. По време на полет те се ръководят от звездите и ако небето е покрито с облаци и звездите не се виждат, тогава те се ръководят от магнитните вибрации на Земята.

Слайд 8,9,10 Забелязали ли сте, че някои птиците отлитат"Ята", заедно; някои, като кранове, се подреждат "Клин"под формата на триъгълник; други се подреждат "Верига", в един ред. Зависи от навиците птици: някои птиците се нуждаят от водачикоито показват пътя.

В. Днес ще направим екскурзия до гората и ще видим какво птиците се прибират у дома.

В. Момчета! И как можете да стигнете до гората? Да вземем малкия влак.

Слайд 11 Б. Ето ни в гората

В. Момчета, какво чувате? (пеене птици)

В. Защо птиците са толкова щастливи?

Г. Защото пролетта дойде.

Слайд 12 V. Вижте всички птици, събрани на дърво... Назовете ги

D. врабче, синигер, снегир, сврака, врана.

Б. Как да ги наречем птици?

Г. зимуване

Б. И ето още един птицата пристигна... Какво е това птица?

Г. Скворец

Б. По какво се различава от птици на дървото?

Д. Тя прелетни

В. Скворец ни донесе писмо. Нека го прочетем.

„Скъпи момчета, пиша ви прелетни птици... Няма да можем да летим при вас, тъй като бяхме омагьосани от зъл магьосник. Помогнете ни, разочаровайте ни. Изпълнете задачите на магьосника и злото заклинание ще изчезне. И тогава можем да се върнем при вас. Мигриращи птици»

Б. Момчета, ние ще помогнем прелетни птици? Магьосникът скри пликовете за търсене в нашия група... Нека да намерим плика с първата задача. (Децата намират плик с номер 1)

1. Вие и аз трябва да решим загадки за прелетни птици.

Слайд 13 Черен, пъргав,

Викове "Крак",

Враг на червеи.

Кой е това? (топ)

Слайд 14 В шестия дворец.

В двореца има певец

И името му е…. Скворец.

Слайд 15 лети към нас с топлина,

Пътят, изминал дълъг път,

Извайва къща под прозореца

От трева и глина. (Мартин)

Slide16 Кой е на дървото, на кучка,

Сметката се води: „Ку-ку. Ку-ку? " (кукувица)

Слайд 17 Пъстър крясък

Лови жаби.

Отива на развалината -

Препъни камък. (патица)

В. Изпълнихме първата задача. Намерете плик с номер 2.

Упражнението "Кажи с една дума"

Момчета, моля, застанете в кръг. Ще ти хвърля топката, а ти ще ми я върнеш с отговор. Например:

Лястовицата е с дълга опашка, тя е ... / дългоопаша /.

Лястовицата обича топлината, тя е ... / термофилна

Щъркелът има дълги крака, какъв е той? ... / дългокраки /.

Щъркелът има дълъг клюн, той е ... / дългоклюн /.

Лястовицата е с остри крила, тя е ... / острокрила /.

V. Браво! и се справи с тази задача. Нека намерим следващия плик # 3. И тук е задачата „Назовете допълнителния птица»

Слайд 18 (снимка с изображение птици: скорец, кран, синигер, чапла).

V: - Който допълнителна птица? Защо?

Слайд 19 (снимки с птичи снегир, врабче, врана, щъркел)

Б - Какво допълнителна птица? Защо?

Слайд 20 (следващата снимка е кран, грак, лястовица, скорец)

Който допълнителна птица? Защо? ...

Слайд 21 (следващата снимка е славей, лебед, щъркел, чапла)

Който допълнителна птица? Защо? ...

Време е да намерите следващата задача на съветника. Четвъртата задача е да назовем пиленцата прелетни птици.

Кога появяват се пиленца птици? (през пролетта)Наричам те възрастен птица, трябва да я кръстите мацка.

Топ има топка, скорец има птица, кукувица има кукувица, патица има патица, гъска има гъска, щъркел има щъркел, кран има кран.

(Играта се играе с топка)

Б. Момчета, защо мислите прелетни птицисе връщате от топлите страни?

Д. У птиците са родина... Тук се излюпиха, научиха се да летят, да си набавят храна. обратно птициНарича любов към родината

В. Ти и аз сме изпълнили всички задачи на злия магьосник. Сега птиците могат да се върнат

Пътуването ни приключи, време е да се върнем в детската градина.

Б. Момчета, моля, кажете ми за какво говорихме днес професии?

Какво ново прелетни птици, които сте научили?

Как намират пътя си към топлите земи и обратно при нас?

Момчета, хареса ми начина, по който работите професии: слушаше внимателно, мислеше, отговаряше с пълни изречения. Много добре!

Обобщение на урока "Мигриращи птици" (старша група).

Цел : Затвърдете знанията на децата за прелетните птици.Задачи. Образователни: - активиране и попълване на речника по темата "Мигриращи птици"; - развитие на словообразувателните умения; - подобрение граматическа структурареч; - упражнение за изграждане на граматически правилни изречения; - обучение за съставяне на описателна история въз основа на картина на темата и схематичен план.Поправителен : - развитие на внимание, памет, мислене (игра "Познай"); - развитие на общи и фини двигателни умения (физическа минута); - автоматизация на доставяните звуци - контрол и самоконтрол на произношението на звука.Образователни: - да се култивира уважително отношение към природата и желание за опазване на нея и на всички живи същества; - да култивират доброжелателно отношение един към друг; - да се култивира търпение, постоянство, способност да слушате и любезно да оценявате историите на другарите.Методи на работа : игра, визуална, словесна, практическа.Приемания : загадки, водещи и подсказващи въпроси, реплики, напомняния, модел на речта, оценка на участието на децата в урока - изненадващ момент.Оборудване : силуетни картини, изобразяващи прелетни птици, план-схема за съставяне на описателна история, магнитна дъска и силуетни картини за упражнението „Кой къде живее“.Предварителна работа: - разговор за прелетни птици;- четене на стихове за прелетни птици;- наблюдение на птици при ходене;- изучаване на игри с пръсти и физически. минути отподходяща тема;- избор на оборудване, необходимо за класа.

Ходът на урока.

I. Организационен момент: (създаване на положително емоционално настроение, развиване на емпатия, общи двигателни умения, активиране на речника по темата „Мигриращи птици“, образователно упражнение относителни прилагателни, развитие на вниманието).L-d : От далечни горещи страниГостите бързат да ни посетят през пролетта. Кой е това? .... (отговори на децата) птици, прелетни птици. L-d : Да проверим дали познавате добре прелетните птици? Викам птици и ако е прелетно, вие размахвате ръце като птици. Ако не, стойте неподвижно. Внимание! Щъркели, граци, лястовици, гарвани, славеи, сови ...Децата обясняват защо са стояли тихо, когато са кръстени зимуващите птици. L-d : И сега една гатанка: Без ръце, без брадва е построена хижа ... .. Какво е това? Отговорът е гнездото. - Къде птиците гнездят? Отговори (пълен) - птиците строят гнезда дървета (на храсти, в трева, в хралупи, в къщички за птици).

Игра "Къде птицата е изградила гнездото си?" (на магнитната дъска има силуетни снимки на бухал, скорец, тупа, кукувица и силуетни снимки на дърво с гнездо, хралупа, къщичка за птици с прорези, така че да можете да вмъкнете съответна картина с картина на птица) .L-d : Покажете и кажете къде и коя птица е направила гнездо?Отговори - Това е бухал. Бухалово гнездо в хралупата (детето съчетава съответните картинки).Това е скорец. Гнездото на скорци в къщичка за птици. Това е топ. Гнездото на топка в дърво. Това е кукувица. Кукувицата няма гнездо.

Момчета! Една птица тук е излишна. Отговорът е бухал, защото е зимуваща птица.

II. Главна част. Запознаване с темата : Момчета! Днес незнайно ни дойде на гости. Той твърди, че познава всички прелетни птици. Нека го проверим. Попитайте Dunno загадките, които знаете за прелетните птици.- Загадки (трениране на памет, внимание, мислене на деца - способността да се подчертават описателните признаци на прелетна птица, развитието на диалогична реч, подобряването на граматическата структура на речта, автоматизацията на звуците).

    Коя е тази птица? Никога не строи гнезда. Оставя яйце на съседите И не посещава мацката.

Не знам непрекъснато греши и децата го поправят. Кукувица.

След всяка загадка децата обясняват: Как познахте верния отговор? Какво ново за прелетната птица?

2. Това е наш стар приятел. Той живее на покрива на къщата-с дълъг шия, с дълги клюни, с дълъг нос, без глас. Той лети, за да търси жаби до блатото. Щъркел.

3. Всички прелетни птици са черниТой почиства обработваемата земя от червеи. Топ.

4. Правя гнездо под покриваОт бучки глина.За мацките лежа на дъното с меко легло. Мартин.

5. На шести е дворецът. В двореца има певец. Скворец.

L-d: Деца! Виждате, че Dunno не познава много добре прелетните птици. Нека му помогнем - ще ви разкажем за тези невероятни пътешественици. И ето диаграма, която ще ви помогне да направите вашата история подробна и интересна. -Приказки за деца (2 души - децата избират силуетна картина на прелетна птица по желание).

(Упражнение за съставяне на описателна история въз основа на картина на темата и схематичен план; развитие на монологична реч с помощта на подробна, граматически правилна фраза; автоматизация на зададените звуци; формиране на внимание към изказванията на други хора, добра воля, способност да чакат своя ред да участват в една или друга дейност) ...

III. Phys. минута. (Развитие на общи и фини двигателни умения, премахване на мускулните скоби, поддържане на положително емоционално настроение при децата). В хода на физическа минута децата изпълняват движения, съответстващи на текста.

Мацката в гнездото се събуди Стреснах се. Разтегнат. И кимна с глава, И махна с опашка. (упражнение с пръсти) - Той широко отвори човката си, Силно, силно изписка: Пи-пи-пи-пи, пи-пи ... Донесете червея бързо. - Мама и татко започнаха да се въртят, Те влачеха лакомството. (упражнение с пръсти) - червей, бълха и мушица, Яж, яж, бебето ни

(едната длан е широко отворена - „устата на мацката“, пръстите на другата ръка са събрани заедно - „клюнът на майката, събраните пръсти опират до отворената длан, след което позицията на ръцете се променя - всяка изговорена дума води до смяна на ръцете). - Мацката е пълна, той отново спи. Tsh-ts-ts, не можем да го събудим Деца! Не забравяйте, че когато птиците се излюпват и хранят пиленцата си до тях, трябва да сте много тихи, за да не ги уплашите.Игра "Семейство птици" (упражнение за словообразуване):L-d : И сега предлагам да се разделя на групи от по 3 души. Сега не сте момчета. Вие сте семейство птици. Помислете: - Чие семейство сте? Кой си ти във всяко семейство?Логопедът помага да се даде примерен отговор…. Ние сме семейство градове. АЗ СЪМ грак (логопед), аз съм лад (дете), аз съм грак (дете). (Семейства: щъркели, скорци, патици, лебеди). -Продължение на детските приказки. Упражнение „Завършете изречението“. (Упражнение за съставяне на сложни изречения; тренирайте паметта, вниманието, мисленето, въображението; възпитавайте уважително отношение към природата, към всички, които живеят на Земята).L-d : Не знам наистина харесвах всичките ти истории. Но все още има някои въпроси. Нека му помогнем да им отговори. - През пролетта птиците строят гнезда, защото ... (децата повтарят фразата и я завършват до края) отглеждат пилета в тях. „Лястовиците са първите, които летят на юг, защото ... ... те се хранят с насекоми. - Лебеди, гъски, патици отлетят последни през есента, защото ... ... водоемите не замръзват дълго време и им дават храна. - Всички хора обичат да слушат славея, защото ... ... той пее прекрасно. - Гъсениците не могат да унищожат културите, защото ... ... птиците ги унищожават. - Птиците трябва да бъдат обичани и защитени, защото ... ... те са от голяма полза (украсяват природата, пеят страхотно и т.н.)III ... Обобщаване на резултатите от урока: Момчета, не знам много ви хареса урока. Той сега, също като вас, знае много за прелетните птици. Какво ви хареса в нашия урок? Какво си спомняте?

ДЕЦА ТРЯБВА ДА ЗНАЯТ МОНИЦИ: грак, скорец, лястовица, бърза, кукувица, кран, гъски, лебеди, чучулига, млечница, гнездо, къщичка за птици, мъжки, женски, пилета, яйца, певец, насекоми, ларви, оперение, стадо, държави, крака , шия, крило, очи, опашка, клюн, глава, щъркел, чапла.

ГЛАГОЛИ: отлетя, отлетя, влетя, върни се, изгради, почисти, остави настрана, вятър, извади, инкубирай, нахрани, порасни, засили се, скърцай, пей, къдри се, напусни, сбогом, събери, яж, кълвай , унищожавам, усуквам, прищипвам, лепя, заслепявам.

РЕГУЛИРАНЕ: големи, малки, пеещи, черни, топли (ръбове), бели, райета, грижовни, заети, пролет, непознати, пухкави, озвучени, полеви, далечни, красиви, дългокраки, водолюбиви птици, пъргави, гласовити.

ДА КАЖЕМ ЗА ПТИЦИТЕ.
Мигриращите птици са птици, които летят от нас през есента към топлите райони.
Тези птици са насекомоядни (ядат насекоми), хранят се с насекоми.

През есента насекомите се крият, птиците нямат какво да ядат, затова излитат.

Патици, гъски и лебеди отлитат като струна.

Лястовиците и скорците отлитат на ята.

Жревовете излитат като клин - ъгъл.

И кукувиците отлитат едно по едно.
През пролетта при нас се завръщат прелетни птици.

Птиците имат глава с клюн, тяло с две крила, два крака с нокти, опашка и оперение.

ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА ВЪЗМОГАТ ДА ОПРЕДЕЛЯТ ПОВЕЧЕ И ОБЯСНЯВАТ: ЗАЩО?
Сврака, врана, синигер, лястовичка (лястовицата е прелетна птица, останалите зимуват).
Чучулига, врабче, грак, скорец.
Врана, патица, гълъб, врабче.
Топ, синигер, лястовица, кукувица.
Сврака, врабче, кълвач, бърза.
Гълъб, лебед, чапла, кран.

Бръмбар, пеперуда, мацка, комар
(мацката е птица, останалите са насекоми).

ПРАВИЛНО Е НАЗВАНЕТО НА ПОТЕНТИТЕ:
Кранове са кранове.
Графите са гракове.
Гъските са гъски.
Шпаците са клекнали.
Патици - ......
Кукувици - ....
Суифтс - ....

ПРАВИЛНО Е ДА ОТГОВОРИТЕ НА ВЪПРОСИТЕ: КОЙ? КОЙ? КОЙ? КОЙ?
Чий клюн?
Кранът има кран.
Гъската има гъска.
Патицата има ...
На кукувицата ...
Топът -...

ЕДНОТО Е МНОГО.
Кукувица - кукувици.
Кран - кранове.
Шпак - скорци.
Славей - славеи.
Чучулига - чучулиги.
Лебеди - лебеди.
Графите са гракове.
Патица - патици.
Лястовичка - лястовици.
Графите са гракове.
Щъркел - щъркели.
Gosling - гъски.

ОПИСАЙТЕ И СРАВНЕТЕ ПТИЦИТЕ ПО ПЛАН:
Зимуваща или прелетна птица?
Защо се наричат ​​така?
Външен вид (опашка, глава, крила, торс, клюн, пера, цветове ...)
Какво яде?
Където живее - хралупа, къщичка за птици, гнездо ...

ОПИСАНИЕ НА ОПИСАНА ИСТОРИЯ.
Тупата е черна птица с бял клюн. Тупата има глава, тяло, крила, опашка, лапи. Цялото тяло на птицата е покрито с пера. През пролетта градовете пристигат от топлите страни, строят гнезда и развъждат пилета - те се топчат. Граците се хранят с насекоми, червеи и семена от растения. През есента, когато стане студено, граковете се събират на ята и летят до топлите страни до пролетта. Граците помагат на хората, те унищожават насекоми и гъсеници - вредители на ниви и зеленчукови градини.



Тревата става зелена, слънцето грее
Лястовица лети към нас през пролетта в балдахина.
С нея слънцето е по -красиво и пролетта е по -сладка ...
Поздравете ни от пътя по -скоро.
Ще ти дам зърна, а ти ще изпееш песен,
Това, което донесох със себе си от далечни страни.
(А. Плещеев)

ПОКАЖЕТЕ ДУМА.
На стълба е дворец, в двореца има певец, а името му е ... (скорец).

ОБАЖДАНЕ НА ЛАСКОВО:
Славеят е славей.
Кранът е кран.
Лебед - лебед ...

КОЙ - КОЙ?
Кукувицата има кукувица, кукувица.
Кранът има кран, кранове.
Скворецът има малка гнездяща птица.
Лебедът има лебед, лебеди.
Топът има топка, граци.
Патицата има пате, патета.
Щъркелът има щъркели, щъркели.
Гъската има гъски, гъски.

ПРЕКРАТЕТЕ УСПЕХА С ДЪЛГОКРАЕН КРАН:
На полето видях ... (дългокрак кран). Гледах дълго ... (дългокрак кран). Много ми хареса този красив и тънък ... (дългокрак кран). Исках да отида до ... (дългокрак кран). Но той се уплаши и излетя. Той летеше прекрасно, разпери крила и кръжеше в небето ... (дългокрак кран). Казах на майка ми за ... (дългокрак кран). Мама каза, че не можеш да се приближиш и да изплашиш ... (дългокрак кран). Обещах на майка ми да не се приближава повече ... (дългокрак кран). Сега ще гледам само отдалеч ... (дългокрак кран).

ИЗБЕРЕТЕ НЕОБХОДИМАТА ПРЕДЛОЖЕНИЕ (ОТ, В, ДО, НАД, НА, ВКЛ.):
Топът излетя ... гнезда. Топът пристигна ... гнездото. Грахът излетя нагоре ... към гнездото. Топът обикаля ... гнездо. Грахът седна ... на клон. Градушката ходи ... обработваема земя.

ПОДОБРЯВАНЕ НА СПОСОБНОСТТА ДА ИГРАЕТЕ.

ПОВТОРЕТЕ ИСТОРИЯТА ПО ВЪПРОС:
Пристигнаха гракове.
Първи пристигат гракове. Наоколо все още има сняг и те вече са тук. Граците ще си починат и ще започнат да строят гнезда. Гракове изграждат гнездата си на върха на високо дърво. Граковете излюпват пиленцата си по -рано от другите птици.

Кои птици пристигат първи през пролетта?
Какво веднага започват да правят топовете?
Къде гнездят?
Кога излюпват пиленцата си?

Предвестници на пролетта.
Студената зима отмина. Пролетта идва. Слънцето изгрява по -високо. Затопля повече. Пристигнаха гракове. Децата ги видяха и извикаха: „Граковете пристигнаха! Граковете пристигнаха! "

Каква беше зимата?
Какво идва след зимата?
Как слънцето грее през пролетта?
Кой долетя?
Кого видяха децата?
Какво изкрещяха?

ПОВТОРЕТЕ ИСТОРИЯТА ОТ ПЪРВИЯ ЛИЦ:
Саша реши да направи къщичка за птици. Той взе дъските, видя, изряза дъските. Той направи къщичка за птици от тях. Къщичката за птици беше окачена на дърво. Нека скорците да имат добър дом.

ЗАКЛЮЧЕТЕ ОФЕРТАТА:
В дървото има гнездо, а в дърветата ... (гнезда).
На клона има клонове, а на клоните ...
В гнездото има гнездо, а в гнездата - ....
В двора има дърво, а в гората - ....

ГАДКИ ЗАГАДКИ:
Без ръце, без брадва
Построена е хижа.
(Nest.)

Той се появи в жълто кожено палто,
Сбогом две черупки.
(Мацка.)

На шести е дворецът,
В двора има певица
И името му е ...
(Скорец.)

Бялоклюни, чернооки,
Той следва плуга важно,
Намира червеи и бръмбари.
Верен пазач, приятел на нивите.
Първият пратеник на топлите дни.
(Топ.)

ПРОЧЕТЕТЕ СТИХОВЕТЕ ЗА ПТИЦИТЕ, НАУЧЕТЕ ЕДИН, ЧЕ НАУЧЕТЕ ЕДИН ОТ ТЕХ.
Скорци.
Дори ставахме през нощта
От прозореца те погледнаха към градината:
Ами кога, добре кога
Ще пристигнат ли нашите гости?
И днес те погледнаха -
Шпак седи на елша.
Пристигнал, пристигнал,
Най-накрая пристигна!



 


Прочети:



Презентация по темата: "Търговско измервателно оборудване" презентация за урока по темата

Презентация по темата:

Слайд 2 Търговското оборудване на магазините включва: Търговско обзавеждане Хладилни машини и оборудване Търговско измервателно оборудване ...

Разпространение на Реформацията в Европа

Разпространение на Реформацията в Европа

Секции: История и обществени науки, Конкурс „Презентация за урока“ Клас: 7 Презентация за урока Назад Внимание напред! ...

Презентация на тема "оригами в началното училище" Инструкции за представяне на лесни оригами подаръци

Презентация по темата

https: //accounts.google.com Надписи на слайдове: Технология на лалета оригами 1. Сгънете диагонално квадратен лист хартия. 2. Разгънете до оригинала ...

Прокариоти и еукариоти - представяне

Прокариоти и еукариоти - представяне

Характеристики на бактериите Разпространени навсякъде: във вода, почва, въздух, живи организми. Те се намират както в най -дълбоките океански ...

feed-image Rss