Избор на редакторите:

Реклама

У дома - Коридор
Резюме на урок по моделиране в старша група „Насекоми. Chafer. Пластилинови насекоми. Майсторски клас със снимки стъпка по стъпка Пластилинова пеперуда - моделиране на насекоми с деца. Обобщение на класовете с деца от по-старата група. Тема: "Насекоми". Моделиране "Калинка"

Резюме на урок по моделиране в старша група

„Насекоми. Chafer"

Сартакова Алена Сергеевна
Резюме на уроците по моделиране от пластилин „Насекоми. Майски бръмбар "с деца от по-старата група.

Цел: да предизвика интерес към света на природата, да формира у децата реалистична представа за насекомите чрез моделиране.

задачи:

Образователни: събудете интерес към света на природата, формирайте реалистични представи за насекомите, учете как да изобразявате майския бръмбар и лист, затвърдете техниките на търкаляне, сплескване.

Разработване: развиват координация на движенията на ръцете, фини двигателни умения, естетически вкус.

Образователни: възпитават уважение към природата.

Материали и оборудване: комплект пластилин, дъска за моделиране, купчина, салфетки за ръце, илюстрации на различни насекоми върху растения, изображение на майски бръмбар, аудиозапис на звуците на насекоми.

Ход на урока

    Организиране на времето

ПОЗДРАВЛЕНИЯ Децата стоят в кръг

Здравей синьо небе

Здравей слънце златисто

Здравей, свободен бриз

Здравей малко цвете

Живеем в родната си земя

Поздравявам ви всички!

възпитател: Момчета, имам чанта и има нещо в нея, нека се опитаме да отгатнем.

слънце .: Рома, опитай се да усетиш с докосване, какво има в чантата ми?

(Рома изпълнява задачата, изважда парче пластилин)

слънце .: Какво ще имаме днес?

деца: моделиране.

слънце .: Нека си припомним правилата на поведение в класа с вас

деца: Слушайте внимателно

Не притеснявайте другите

Когато попитате, тогава отговорете.

слънце .: Седнете на столовете. Кое време на годината е?

деца: пролет.

слънце .: Кой месец е?

деца: Може.

слънце .: Май е най-топлият пролетен месец, навън е топло, първите цветя вече цъфтят, появяват се насекоми.(Звуци от насекоми на поляната)

слънце .: Какви насекоми познавате?(отговори на децата)

Прожекция на картината "Насекоми"

слънце .: Точно така, пеперудите и гъсениците, водните кончета и бръмбарите са всички аспекти.

слънце .: Чуй моята гатанка

Не бръмча, когато лъжа

Не бръмча, когато ходя

Ако се въртя във въздуха

ще ми е достатъчно.

слънце .: Кой е това?

деца: Буболечка.

слънце .: Точно така, бръмбар и ще говорим за бръмбар.

Бръмбарите са една от най-големите групи насекоми и живи същества на земята. Бръмбарите могат да летят, имат крила, които са разположени под твърди елитри, които при различните видове бръмбари имат различни цветове и дори шарки. Бръмбарите имат мустаци и три чифта крака.

слънце .: Какъв вид бръмбари познавате?

деца: Колорадски бръмбар, еленски бръмбар, юнски бръмбар или бронзов бръмбар, калинка, майски бръмбар.

слънце .: в топлите майски вечери е трудно да не забележите големи насекоми, които се движат над главите си със силно бръмчене. Това са майски бръмбари.

Прожекция на картината "Майски бръмбар"

Майските бръмбари са големи насекоми с големи широки антени. Тялото на майския бръмбар, подобно на други насекоми, се състои от три части - секции: глава, гръден кош и корем.

слънце .: Какво мислиш, че яде бръмбара? (майският бръмбар има вкус на бреза, клен, дъб и много други листа)

Както вероятно вече се досещате, днес ще изобразим майския бръмбар.

ФИЗМИНУТКА

На поляната растат цветя с невиждана красота(разтягане - ръце встрани)

Цветята се простират към слънцето, опънете се с тях и вие(разтягане - ръцете нагоре)

Понякога духа вятър, но няма значение(деца размахват ръце, имитират вятъра)

Цветята се навеждат, венчелистчетата надолу(накланя се наляво-надясно)

И тогава те стават отново и все още цъфтят(очертаваме кръг с ръцете си - с разперени пръсти)

слънце .: И сега момчетата вземат вашите чинии и набират пластилина, необходим за извайването на майския бръмбар. Какъв цвят ти трябва?

слънце .: Необходимо е да разточите голяма топка от кафяв пластилин и по-малка топка от черен. Поставяме топчетата едно върху друго и ги сплескваме, като натискаме горната длан.

(само трябва да се уверите, че горната топка (или по-скоро тортата) не се плъзга настрани. Тя ще бъде тялото.

слънце .: За главата на бръмбара какъв цвят пластилин ви трябва? Вижте каква форма и размер е.(Кръгли, по-малки от тялото)

слънце .: Спомнете си какво още има майският бръмбар?

деца: Крила.

Сега нека отрежем крилата на бръмбарите. С купчина внимателно изрежете само горната, кафява торта. Черното не пипаме.

слънце .: Какво още има бръмбарът?

деца: Крака.

слънце .: Какъв цвят са лапите на бръмбара?(черен), колко от тях има бръмбара?(6)

Отговорите на децата.

слънце .: По какъв начин могат да се направят лапи?(разточете 6 малки топки и ги оваляйте на колбаси)

слънце .: Прикрепяме краката под корема. Огънете лапите малко - малко.

слънце .: Какво друго яде бръмбарът?(уста, очи, ноздри, антени)

Можете да изрежете устата със стек, да пробиете ноздрите с клечка за зъби, да направите очи и антени.

Който е успял да направи бръмбар, може да заслепи лист (разточете топка от зелен пластилин и го разтегнете под формата на морков, след това го сплескайте с длан, издърпайте го в горната част на листа, така че да е в формата на сърце - лист от бреза). Начертаваме вени в купчина и засаждаме майския бръмбар.

Отражение.

Вие направихте всичко възможно днес, всички се оказаха различни грешки. Не забравяйте да не обиждате насекомите. Природата трябва да бъде защитена.

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми

Maam.ru> Резюме на урок по скулптура

Резюме на урока за скулптуриране « насекоми... Методичен...

Методическо развитие по приложение, скулптуриране (по-стари група) на тема: Комплексен урок в Старши групана тема: „Тези невероятни насекоми". Интегриране на образователни области: когнитивно развитие, художествено и естетическо развитие, развитие на речта ...

Lightinfom.ru> Резюме на урок по скулптура

по-стари група) На...

с деца Старши група... Тема: " насекоми». Формоване"Калинка". Съставено от възпитателя: Първа квалификационна категория 9. Формоване"Калинка". Чуйте гатанката, какво следва насекомосрещнахме по пътя ни: Кой има целия гръб на точки?

Nsportal.ru> План на урока за

Резюме на урока за скулптуриране насекоми по-стари група.

с деца Старши група... Тема: " насекоми ». Формоване... Резюме на урока за скулптуриране v Старши групана тема: "Лято". А4 дебел бял картон, комплект пластилин, стек, дъска за скулптуриране, илюстрация, изобразяваща насекоми .

Rusmig.ru> Резюме на урок по скулптура

Формованеот пластилин насекоми по-стари група.

Сложен урок в Старши група... Тема: „Тези невероятни насекоми". Цел: да се разшири разбирането на децата за различните видове насекоми. скулптуриранеот пластилин насекомис деца от 7г.

Kalinark.ru> Моделиране от пластилин

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми.

скулптуриранеот пластилин насекоми скулптуриране"Три мечки" ( по-стари група) Формованесюжетна линия "Три мечки" ( по-стари група) Цел: Създаване на ...

Tdsl.ru> Резюме на урок по скулптура

Резюме на урока за скулптуриранена тема "Пеперуда на лист..."

Резюме на GCD в Старши група. Формоване"Пеперуда на лист". Цел, задачи. художествено творчество ( скулптуриранеПредварителна работа: разговор, четене на поезия за насекоми, гледане на презентации и слайдове с пеперуди, рисуване с моливи, разглеждане на илюстрации ...

Kopilkaurokov.ru> Резюме на урок по скулптура

Научете децата да се прехвърлят към скулптуриранехарактеристики

скулптуриране) v Старши групапо тази тема: насекоми скулптуриранеХарактеристика ...

Sad51.nakhodka-edu.ru> Научете децата да се прехвърлят към

ООД на тема: „ насекоми" v Старши групакомпенсиране...

v Старши група скулптуриране насекоми

Infourok.ru> ООД на тема: "Насекоми" в

Резюме на урока скулптуриране v Старши група"Пиене на чай в Fly..."

насекоми, играчки - аналози, схеми скулптуриране насекоми скулптурираненасекоми.) Възпитател: Кой си ти?

Soloveva-ppds10.edumsko.ru> Резюме на урока моделиране в

Резюме на урока за скулптуриране « насекоми... Методичен...

Формоване v Старши група . Формоване насекоми скулптуриране

Cok24.ru> Резюме на урок по скулптура

скулптуриране (по-стари група) На...

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми... Резюме на часовете в детска градина за деца 5-6 години на тема: " насекоми» ( по-стари група). Цели: ОБРАЗОВАТЕЛНИ: Разширяване и консолидиране на знанията на децата за насекоми, въведете деца в активния речник ...

Tofp.ru> План на урока за

Резюме на GCD за скулптуриране « насекоми» ( по-стари група)

(по-стари група). Цел: Развиване на умения по нетрадиционен метод скулптуриранеот пластилин. Задачи: Да научат децата да скулптурират по избор насекоми? Това ли е всичко насекомиполезен? Вижте, момчета, докато бяхме на поляната с нас групадолетя пеперуда!

Prodlenka.org> GCD резюме за моделиране

ООД на тема: „ насекоми" v Старши групакомпенсиране...

v Старши групакомпенсираща насоченост. Художествено естетическо развитие ( скулптуриране) "Среща с мравката Кузей". Възпитател: Мравките са насекоми... Те са червени и черни. Мравките са много малки и трудолюбиви.

Infourok.ru> ООД на тема: "Насекоми" в

Резюме на GCD в Старши група... „Вълшебен свят насекоми.

Формоване v Старши група . Формоване насекоми скулптуриране

Tmzs.ru> Реферат от GCD в ст

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми.

Пластилинова калинка - скулптуриранеот пластилин насекомис деца от 7г. Използвайки подобни техники, можете да ослепите с деца и други. скулптуриране"Три мечки" ( по-стари група) Формованесюжетна линия "Три мечки" ( по-стари група) Цел: Създаване на ...

Tdsl.ru> Резюме на урок по скулптура

Научете децата да се прехвърлят към скулптуриранехарактеристики

Реферат по образователната област "Художествено творчество" ( скулптуриране) v Старши групапо тази тема: насекоми... "Калинка". Съставено от възпитателя от най-висока квалификационна категория Максимова Л.В. Програмни задачи: Да научи децата да се прехвърлят към скулптуриранеХарактеристика ...

Sad51.nakhodka-edu.ru> Научете децата да се прехвърлят към

Резюме на урока скулптуриране v Старши група"Пиене на чай в Fly..."

Материал: Снимки със снимка насекоми, играчки - аналози, схеми скулптуриране насекоми, пластилин, различни атрибути за скулптуриранеДеца: хлебарки, пчели, мухи, комари. Възпитател: Как да ги наречем с една дума? ( насекоми.) Възпитател: Кой си ти?

Soloveva-ppds10.edumsko.ru> Резюме на урока моделиране в

Формоване насекоми »

Формоване v Старши група . Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Sto-avtor.ru> Тема за моделиране: "Сезони"

Майсторски класове за деца скулптуриранепо темата" насекоми..."

Формоване v Старши група. Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Svoimi-rukami-club.ru> Майсторски класове за деца

ФормованеТема: "Сезони" Подтема: " насекоми »

Формоване v Старши група . Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Sto-avtor.ru> Тема за моделиране: "Сезони"

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми.

Формоване v Старши група . Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Netrs.ru> Резюме на урок по скулптура

Конспект на урока за света наоколо ( по-стари група) На...

Кратко описание на урока по приложението, скулптуриране (по-стари група) по темата: скулптуриранеразказ колектив ст. Предварителна работа: разглеждане на илюстрации и снимки насекомичетене на художествена литература за насекоми, решаване на гатанки за...

Vera-autoservice.ru> План на урока за

Интегриране на образователни области: когнитивно развитие, художествено и естетическо развитие, развитие на речта, физическо развитие.

Цел: Развийте умения за извайване от пластилин.

задачи: Образователни:Да научи децата да предават при моделирането характерните черти на бръмбар (тяло, глава и крила с овална форма, къси тънки крака; кръгли малки петна по крилата); за фиксиране на техниките на валцоване и валцоване, сплескване, съединяване на части.

Разработване:Развивайте вниманието, въображението и логическото мислене, наблюдателността. Развийте фините двигателни умения на ръцете.

Образователни:Да възпитава уважение към животинския свят и природата.

Материал и оборудване: пластилин, дъски, салфетки, стекове, елда, изрязани картини "калинка", изрязани листа от картон, илюстрация на листни въшки.

Предварителна работа: говорене за насекоми, гледане на калинка за разходка.

Местоположение: игрална зала.

Ход на урока:

Разказът на учителя: „По пътя към детската градина чух дърветата да говорят, започнаха да се чувстват много зле – разболяха се. Слушах ги и чух тази история; (Звучи мелодията на птичия песен).

Пролетта дойде. Всички дървета започнаха да се събуждат и да се наслаждават на топлината на слънцето (покажете с ръцете си как дърветата се люлеят от топлия бриз; с пръстите си - как шумолят млади листа, звукът: "w - w - w"), пеене

птици, караница на животните, гъделичкащо пълзене по клонки на насекоми (с пръстите си прокарайте едната ръка от дланта до рамото, след това с другата ръка; всички действия се извършват от учителя заедно с децата).

Но изведнъж стана тихо.

Един зъл магьосник дойде в гората.

Той е ужасен и голям.

Той размаха ръце

И омая всички наоколо.

Настана ужасна тишина (да я чуем) и се чува само как с малките си челюсти някой яде млади клонки, пъпки и листа (почуква с пръсти по масата). Те станаха всичко

все по-големи и по-големи, челюстите им работеха все по-бързо и по-бързо, чукането ставаше все по-силно и по-силно (по-бързо и по-силно почукване), а листата по дърветата ставаха все по-малки и по-малки. Дърветата са болни

тъжни, клонки увиснали, листа изсъхнали (покажи с ръце и пръсти - пускайки ги надолу). Виждайки такива дървета, много се уплаших, защото ако не останат живи дървета, тогава какво може да се случи? (отговори

деца: въздухът ще бъде мръсен, ще бъде трудно да се диша, хората ще се разболеят, няма да има къде да се скрият на сянка, няма да има плодове, птиците няма къде да строят гнезда и т.н.)

И тогава попитах дърветата как могат да ни помогнат. Те казаха, че има такова хищно насекомо, което не вреди на никого, освен вредителите по дърветата - листни въшки (покажете снимката), които причиняват болка и вреда на дърветата. Тогава вече нямаха сили да кажат нещо, но

но успяха да ми дадат тези листове хартия. Ако успеем да ги сгънем правилно, ще разберем кой може да спаси и помогне на всички дървета.

Децата сглобяват изрязана картина: калинка; бръмбар - седемпетнист.

Помислете за частите на тялото й: Черна малка овална глава и по-голям торс; червено с черни точки, има само седем от тях, следователно калинката се нарича още бръмбар - седем точки; малки къси крака.

Помним как се движи (пълзи, лети).

Поканете децата да изобразят бръмбар, да летят около групата и да си тананикат ("w - w - w").

Сега знаем кой може да ни помогне.

Ето приятели - деца,

Палки негодници. Започнаха да мислят и да решават

Как да разочаровам всички,

За премахване на злото заклинание

Нуждаем се от помощ.

Възможно ли е една буболечка да се справи с цяла армия от листни въшки, нападнали дървета?

И какво ще правим? (извайвайте още бъгове).

Как ще извайваме? Определете последователността на извайване и фиксирайте техниките; разточете топката и сплескайте от едната страна; след това черна овална глава; червени крила - навийте топката и я сплескайте: нарежете я на две равни части със стек от едната страна; На

поставете крила от елда седем точки; бутчета - тънка наденица, разделена на шест равни части и свързана с корема, по три от всяка страна. Така че нашият бръмбар е готов - бръмбар със седем точки.

Да сложим бръмбара на дланта си и да го издигнем към слънцето, да му прочетем стихчето.

калинка

Калинка, донеси ни хляб

Черна глава, черно и бяло,

Отлети към небето, Само не изгоря!

А сега, момчета, нека сложим буболечките си по листата и да ги оставим да се справят с всички вредни насекоми, като листни въшки, така че звънтенето на птиците да се чуе отново в нашия град и гори, зарадвайте ни със своите

оцветяване и прохлада на листата на дърветата. Тук прогонихме злия магьосник И разочаровахме всички наоколо.

Момчета, ако срещнете бръмбар от седем точки, ще го обидите ли, ще го хванете, ще го смачкате? Защо?

След отговорите на децата звучи стихотворение:

Не обиждайте никого

Не обиждайте никого - Нито пчела, нито муха

Не охлюв, не буболечка - тъмен корем,

Не скакалец, скачащ сръчно в тревата,

Не калинка, която блести в листата.

Нито синигер, нито млечница, нито сляпа бенка,

Няма начин, никога не обиждайте живия!

В края на урока дайте на децата лакомства от благодарните дървета.

Всяко насекомо е заето, иска добро и живот за себе си

Майсторски клас. Моделиране на насекоми.

Съвсем наскоро, от време на време, се сдобих с куп мека, пухкава тел, наречена "шенил". И също така ми беше представен цял пакет фолио на хартиена основа за лазерни принтери (като ламиниращо фолио). Така че се чудех как да използвам такова "богатство"?

материали:шенил, прозрачно фолио на хартиена основа за лазерни принтери, пластилин, клечки за зъби, CD маркер, ножици.


Цел:изработване на играчка за занаяти от пластилин.
задачи:
Покажете възможностите на новите материали (шенил, прозрачен филм) в моделирането.
Разнообразете техниката на работа с нетрадиционни материали в скулптурата.
Подобряване на уменията за моделиране, ръчен труд, рисуване.
Изясняват и обогатяват знанията на децата за насекомите;
Да се ​​формират стабилни представи за цвета, формата, размера на предложеното насекомо като проба.
Да запознае децата със стихотворения, гатанки, поговорки за насекоми.
Развийте око, фини двигателни умения на ръцете, реч, внимание, мислене.
Повишете интереса към света на насекомите, природата.

Пролетен художник(съкратено)
Весна Красна започна работа. Тя не се захвана веднага с работата. В началото си помислих: каква картина ще нарисува тя?
Пред нея има гора – все още мрачна през зимата, мрачна.
„И нека го оцветя по моя начин, по пролетен начин!“ Тя взе тънки, нежни пискюли. Тя леко докосна клоните на брезата със зеленина и закачи розови и сребърни обеци на трепетликите и тополите.
От ден на ден картината на пролетта става все по-елегантна.
Всичко оживява наоколо. Усещайки топлина, насекоми и паяци изпълзяват от различни алкохолни напитки. Край брезовите клони бръмчаха майски бръмбари. Първите пчели и пеперуди летят към цветята.
И за всеки от тях Пролетта е червена, излезе с важна задача.
(Георги Скребицки)
Днес ще извайваме насекоми. Кои? Да разгледаме.
# 1 водно конче
Виждаш всичко водното конче -
Имаш големи очи!
Вашият цвърчащ полет
Това е като хеликоптер в небето.
Вие сте при "аварийно" кацане -
Смело излагате лапите си.


- Помислете за частите на тялото й. Колко са, как изглеждат?

1. Извайваме същото - глава, тяло, опашка.
2. Свързваме ги, за здравина, с клечка за зъби и намазваме.
3. Нарежете кениловата тел на равни части, според броя на краката. Рисуваме крилата върху филма.
4. Огънете телта за краката, изрежете крилата.
5. Свързваме всички детайли.
6. Добавете очи (готови). Но дъщеря им не ги харесва: "Не изглежда така!"
7. Добавете зелени пластилинови топчета - страхотни очи!

No2 Зелен бръмбар(за съжаление името не се среща)
Ще сложа буболечка в дланта си -
Оставете го да поседи малко.
Ох, ох, ох! Как гъделичка!
Той иска да излезе скоро! (Светлана Богдан)

1. Помислете за зелен бръмбар.
2. Разточете 2 малки топки - главата, по-голямата - тялото. Избираме шенила. Зеленото липсва, ние вземаме синьото.
3. Сплескайте топката за торса, оформете подобие. Нанизваме главата и тялото с клечка за зъби. Огъваме шенила на 6 равни части, нарязваме го.
4. "Краката" огънете стълба, залепете в тялото. Добавете очи. Готов!

No3 Паяк е тарантула.
В ъгъла е паяк
Изплетох и къщата, и мрежата.
Сега той си почива,
Предната мушка чака.

- Обмисляме. Преброяваме броя на краката, има още 8. 2 антени.

1. Навийте големи, средни, малки топки.
2. Поставяме клечка за зъби последователно всички 3. Нарязваме най-малките с нож - получаваме очи.
3. Измерете шенил за 8 равни крачета и 2 малки антени, изрежете.
4. Забиваме краката в тялото. Леле, какъв подобен!
№ 4 Лети

Досадна муха. Юрий Ентин

Досадна муха
Кръгът бръмчи над ухото.
Кръгът бръмчи над ухото
Досадна муха.
Досадната муха -
Без глас, без слух.
Без глас, без слух -
Досадна муха.


1. Дъщеря Юлия, категорично, не иска да извайва зелена муха. Съгласни сме, че има и жълти. Извайваме 3 топки - за тяло, глава, очи. Избираме шенила.
2. Разточете голямата топка на "дъмбел", оформете топката-глава като бъчва. Закрепете върху клечка за зъби. Добавете очи. Нарязваме шенила, огъваме го.
3. Нарисувайте върху филма, колкото е възможно по-подобно, крилата. Изрязваме ги.
4. Свързваме всички части в една муха.

Когато моделирането приключи, е необходимо да си припомним историята на Георги Скребицки
"Пролетта на художника". Задайте въпрос: "Какво е важното, изобретено от Spring Red, за насекомите?" Оставете момчетата да помислят и да изложат своите предположения.

Съставено от учителя: Руденко Анастасия Николаевна, възпитател, недържавна предучилищна образователна институция "Детска градина N157 на открито акционерно дружество "Руски железници", Челябинск.

задачи:

  1. Научете децата да извайват избрани от тях ливадни растения (лайка, глухарче, звънец, ягоди, билки) и насекоми (пеперуди, бръмбари, пчели, водни кончета), като предават характерните особености на тяхната структура и цвят; придаване на стабилност на занаята (укрепете върху стойка, изработена от пластмасови пръчки, тръби, клечки за зъби, тел).
  2. Изградете комуникационни умения.
  3. Развийте умения за наблюдение.
  4. Да се ​​насърчи интерес и уважение към дивата природа.

Предварителна работа:

  1. Разглеждане на илюстрации, изобразяващи лятна поляна, разглеждане на изображения на ливадни растения.
  2. Разговор за ливадни насекоми и растения;
  3. Разговор за това какво правят възрастните на поляната (пасят крави, коне, овце, поставят кошери за пчели, косят сено, приготвят храна за животни и др.), какво правят децата (любуват се на цветя, рисуват, снимат, помагат на възрастни) .

Оборудване: Цветен пластилин, стекове, дъски, клечки за зъби, тръбички (за стабилност на фигурите).

Ход на урока

Учителят чете гатанка. Автор: Сереженка
Често, при всяко време
Обичам да се разхождам сред природата.
Взимам си мрежата със себе си:
Изведнъж - пеперуда и изведнъж - буболечка.
Има толкова много красиви цветя!
Винаги готов да отиде там.
Не го докоснало ралото на дядо му.
Имаше, има и ще има... (LUG)
(Децата застават в кръг, отгатвайки гатанка).

- Възпитател: „Днес ще говорим за природата. Да си спомним чия къща е гората?
(Отговори на деца. Показвам „разчистване“.

„За какво ви напомня това? Как изглежда?
(Слушам отговорите на децата).
(Стигнахме до извода, че това е ливада).

- „Кажи ми, а чия къща е тази поляна?
(Слушам отговорите на децата (растения, животни, насекоми)

Кой друг има нужда от ливада?
(Слушайте отговорите на децата)

- Да, така е, крави, кози, овце могат да пасат на поляната.

- „Деца, вчера бях много тъжен, защото ... ..
(Слушане на предполагаеми изявления)
(Предлагам да слушате история от моето детство).

- „Когато бях малък като теб; пред къщата ми имаше поляна. Цялата е обрасла с висока трева. След дъжда цялата поляна беше покрита с топла дъждовна вода. Колко обичахме с приятелите ми да тичаме през тези локви! Толкова забавно! Тези спомени ме натъжават, че повече няма да виждам тази поляна...
Как може човек да се отърве от тази тъга?"
(Вслушайте се в предложенията на децата)
(Слагам зрънце, цвете на поляната).

Защо изваяните фигури не падат?
(Чувайте догадките на децата).
Покажете на децата как да монтират изваяните фигури, за да не паднат.
(използвайте жици, клечки за зъби. Клечките за зъби правят ивици в листата).
Каня децата да помислят и изваят един обект, който може да бъде на поляната и да може да се монтира върху модела:
(цветя, пънове, трева, насекоми, дървета).

Деца, днес имаме гости. Те също много искаха да изваят поляна.

- Какво ще кажете на това желание?
(разбира се, децата с радост приеха желанията на гостите).
(Децата и гостите изпълняват задачата. Отбелязвам интереснокреативни, необикновени решения).

Визуална гимнастика:

Какво е ливада? (повдигане на рамене)
Наоколо килим от трева. (Плъзнете със затворени очи отдясно наляво)
Елегантни цветя от венче, (отляво надясно)
Гласови скакалци. (отгоре надолу)
Игриви молци (отгоре надолу)
Бръмбарите не бързат. (кръгови движения на очите)
Със сладки медоносни пчели, (кръгови движения на очите)
Песен за пъдпъдъци. (от дясно на ляво)
Вкус на мента, (отляво надясно)
Летният нежен вид (отгоре надолу)
И до бели мухи (отдолу нагоре)
С лула овчар (вдига рамене)

NSПредлагам да продължа дизайна на поляната, като се отбележи изборът на цвета на пластилин, възможността за инсталиране на готови фигури, избор на място в оформлението. В края на работата децата разглеждат композицията, отбелязват най-успешните, любими предмети: говорят за тях.

Разгледахме поляната на гостите с децата, отбелязахме фигурите, които те харесаха.

Децата пожелаха да дадат подаръци на гостите: да разкажат стихотворения за поляна, за цветя, за насекоми.

В свободното си време децата могат по желание да допълнят композицията.

Тема: Насекоми.

Цели: да се научи как да се извайват няколко предмета със заоблена форма, да се затвърдят техниките на скулптура: да се търкалят малки топчета пластилин с кръгови движения между дланите.

Предайте характеристиките на насекомите (калинка, гъсеница, пчела или пчела)

развиват фини двигателни умения. възпитават спретнатост

Момчета, днес искам да ви предложа едно необичайно пътуване до гората, съгласни ли сте? И така стигнахме до гората. Вижте каква красива поляна. Какво имаме на поляната? Когато седнете да си починете на горски хълм, загрят от пролетното слънце, неволно се чудите: какъв интересен и разнообразен живот кипи наоколо!

Когато сте в уханна борова гора,

Ще седнеш на пън през пролетта.

Огледай се добре -

Ще забележите много наоколо!

Деца, кой ни липсва на поляна в гората?

Насекомите са най-старите и многобройни жители на нашата планета. Те са се появили преди около 250 милиона години и са се приспособили много добре към живота на Земята.

Какви насекоми познавате?

Днес ще извайваме насекоми.

Но първо ще ви задам гатанки и отговорът на тях ще бъде самите герои на днешния ни урок.

Тя прелетя над цветето,

И тя събра прашец от цветето.

Тя е на райета.

И нейното име е...

Отговор: пчела

Крилата модница

Роклята е на райета.

Растеж, макар и малък,

Ако хапе, ще е лошо.

Отговорът на Оса

Въпреки че ужилват боли

Ние сме доволни от тяхната работа.

Отговор: Пчели

Домакиня

Лети над моравата

Ще се притеснявам за цвете -

Той ще сподели медика.

Отговор: пчела

Червен бъг до черна точка

Седнах да си почина на едно красиво цвете.

Има малка малка черна глава.

Този бъг се нарича Ladybug

С червен гръб, в точки

Черна глава

Дреме върху лист хартия.

Бръмбар - Калинка

Въпреки че има много крака,

Той така или иначе не може да бяга.

Покрай листата пълзи,

Горкото листо ще изгризе целия.

Caterpillar

Може да влезе в ябълка,

И след това го яжте:

Всичко, което е вкусно, изяжда

И пълзи обратно.

Caterpillar

Отгатнахте гатанките правилно. Много добре.

Да започваме.

Всички тези насекоми се правят много лесно. За да оформим пчела, първо трябва да навием топка от жълт или оранжев пластилин.

След това от малко парче черен пластилин навиваме тънък дълъг колбас, разделяме го наполовина и залепваме тялото на пчелата.

След това прикрепяме очи от малки парченца черен пластилин и крила от бял пластилин.

Още по-лесно е да направите калинка.

Разточваме две топки, голяма червена и по-малка черна, свързваме ги и залепваме точки от малки парченца черен пластилин.

Остава да оформим гъсеницата. От топки зелен пластилин.

Разточваме пет топки от големи до малки, свързваме ги на свой ред и залепваме точките от бял пластилин, това ще бъдат очите.

Самостоятелна работа. По време на самостоятелна работа оказвайте съдействие на всеки индивид

Резултат: Браво. Ето какви насекоми получихме В края на урока поставете насекомите върху лист зелена хартия - на полянка в гората.

Всяко насекомо е заето, иска добро и живот за себе си

Майсторски клас. Моделиране на насекоми.

Автор: Чепелева Татяна Александровна
Материалът е предназначен за деца от предучилищна и начална училищна възраст, учители и възпитатели.

Съвсем наскоро, от време на време, се сдобих с куп мека, пухкава тел, наречена "шенил". И също така ми беше представен цял пакет фолио на хартиена основа за лазерни принтери (като ламиниращо фолио). Така че се чудех как да използвам такова "богатство"?

материали:шенил, прозрачно фолио на хартиена основа за лазерни принтери, пластилин, клечки за зъби, CD маркер, ножици.


Цел:изработване на играчка за занаяти от пластилин.
задачи:
Покажете възможностите на новите материали (шенил, прозрачен филм) в моделирането.
Разнообразете техниката на работа с нетрадиционни материали в скулптурата.
Подобряване на уменията за моделиране, ръчен труд, рисуване.
Изясняват и обогатяват знанията на децата за насекомите;
Да се ​​формират стабилни представи за цвета, формата, размера на предложеното насекомо като проба.
Да запознае децата със стихотворения, гатанки, поговорки за насекоми.
Развийте око, фини двигателни умения на ръцете, реч, внимание, мислене.
Повишете интереса към света на насекомите, природата.

Пролетен художник(съкратено)
Весна Красна започна работа. Тя не се захвана веднага с работата. В началото си помислих: каква картина ще нарисува тя?
Пред нея има гора – все още мрачна през зимата, мрачна.
„И нека го оцветя по моя начин, по пролетен начин!“ Тя взе тънки, нежни пискюли. Тя леко докосна клоните на брезата със зеленина и закачи розови и сребърни обеци на трепетликите и тополите.
От ден на ден картината на пролетта става все по-елегантна.
Всичко оживява наоколо. Усещайки топлина, насекоми и паяци изпълзяват от различни алкохолни напитки. Край брезовите клони бръмчаха майски бръмбари. Първите пчели и пеперуди летят към цветята.
И за всеки от тях Пролетта е червена, излезе с важна задача.
(Георги Скребицки)
Днес ще извайваме насекоми. Кои? Да разгледаме.
# 1 водно конче
Виждаш всичко водното конче -
Имаш големи очи!
Вашият цвърчащ полет
Това е като хеликоптер в небето.
Вие сте при "аварийно" кацане -
Смело излагате лапите си.


- Помислете за частите на тялото й. Колко са, как изглеждат?


1. Извайваме същото - глава, тяло, опашка.
2. Свързваме ги, за здравина, с клечка за зъби и намазваме.
3. Нарежете кениловата тел на равни части, според броя на краката. Рисуваме крилата върху филма.
4. Огънете телта за краката, изрежете крилата.
5. Свързваме всички детайли.
6. Добавете очи (готови). Но дъщеря им не ги харесва: "Не изглежда така!"
7. Добавете зелени пластилинови топчета - страхотни очи!


No2 Зелен бръмбар(за съжаление името не се среща)
Ще сложа буболечка в дланта си -
Оставете го да поседи малко.
Ох, ох, ох! Как гъделичка!
Той иска да излезе скоро! (Светлана Богдан)


1. Помислете за зелен бръмбар.
2. Разточете 2 малки топки - главата, по-голямата - тялото. Избираме шенила. Зеленото липсва, ние вземаме синьото.
3. Сплескайте топката за торса, оформете подобие. Нанизваме главата и тялото с клечка за зъби. Огъваме шенила на 6 равни части, нарязваме го.
4. "Краката" огънете стълба, залепете в тялото. Добавете очи. Готов!


No3 Паяк е тарантула.
В ъгъла е паяк
Изплетох и къщата, и мрежата.
Сега той си почива,
Предната мушка чака.


- Обмисляме. Преброяваме броя на краката, има още 8. 2 антени.


1. Навийте големи, средни, малки топки.
2. Поставяме клечка за зъби последователно всички 3. Нарязваме най-малките с нож - получаваме очи.
3. Измерете шенил за 8 равни крачета и 2 малки антени, изрежете.
4. Забиваме краката в тялото. Леле, какъв подобен!
№ 4 Лети

Досадна муха. Юрий Ентин

Досадна муха
Кръгът бръмчи над ухото.
Кръгът бръмчи над ухото
Досадна муха.
Досадната муха -
Без глас, без слух.
Без глас, без слух -
Досадна муха.


1. Дъщеря Юлия, категорично, не иска да извайва зелена муха. Съгласни сме, че има и жълти. Извайваме 3 топки - за тяло, глава, очи. Избираме шенила.
2. Разточете голямата топка на "дъмбел", оформете топката-глава като бъчва. Закрепете върху клечка за зъби. Добавете очи. Нарязваме шенила, огъваме го.
3. Нарисувайте върху филма, колкото е възможно по-подобно, крилата. Изрязваме ги.
4. Свързваме всички части в една муха.


Когато моделирането приключи, е необходимо да си припомним историята на Георги Скребицки
"Пролетта на художника". Задайте въпрос: "Какво е важното, изобретено от Spring Red, за насекомите?" Оставете момчетата да помислят и да изложат своите предположения.

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми

Maam.ru> Резюме на урок по скулптура

Резюме на урока за скулптуриране « насекоми... Методичен...

Методическо развитие по приложение, скулптуриране (по-стари група) на тема: Комплексен урок в Старши групана тема: „Тези невероятни насекоми". Интегриране на образователни области: когнитивно развитие, художествено и естетическо развитие, развитие на речта ...

Lightinfom.ru> Резюме на урок по скулптура

по-стари група) На...

с деца Старши група... Тема: " насекоми». Формоване"Калинка". Съставено от възпитателя: Първа квалификационна категория 9. Формоване"Калинка". Чуйте гатанката, какво следва насекомосрещнахме по пътя ни: Кой има целия гръб на точки?

Nsportal.ru> План на урока за

Резюме на урока за скулптуриране насекоми по-стари група.

с деца Старши група... Тема: " насекоми ». Формоване... Резюме на урока за скулптуриране v Старши групана тема: "Лято". А4 дебел бял картон, комплект пластилин, стек, дъска за скулптуриране, илюстрация, изобразяваща насекоми .

Rusmig.ru> Резюме на урок по скулптура

Формованеот пластилин насекоми по-стари група.

Сложен урок в Старши група... Тема: „Тези невероятни насекоми". Цел: да се разшири разбирането на децата за различните видове насекоми. скулптуриранеот пластилин насекомис деца от 7г.

Kalinark.ru> Моделиране от пластилин

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми.

скулптуриранеот пластилин насекоми скулптуриране"Три мечки" ( по-стари група) Формованесюжетна линия "Три мечки" ( по-стари група) Цел: Създаване на ...

Tdsl.ru> Резюме на урок по скулптура

Резюме на урока за скулптуриранена тема "Пеперуда на лист..."

Резюме на GCD в Старши група. Формоване"Пеперуда на лист". Цел, задачи. художествено творчество ( скулптуриранеПредварителна работа: разговор, четене на поезия за насекоми, гледане на презентации и слайдове с пеперуди, рисуване с моливи, разглеждане на илюстрации ...

Kopilkaurokov.ru> Резюме на урок по скулптура

Научете децата да се прехвърлят към скулптуриранехарактеристики

скулптуриране) v Старши групапо тази тема: насекоми скулптуриранеХарактеристика ...

Sad51.nakhodka-edu.ru> Научете децата да се прехвърлят към

ООД на тема: „ насекоми" v Старши групакомпенсиране...

v Старши група скулптуриране насекоми

Infourok.ru> ООД на тема: "Насекоми" в

Резюме на урока скулптуриране v Старши група"Пиене на чай в Fly..."

насекоми, играчки - аналози, схеми скулптуриране насекоми скулптурираненасекоми.) Възпитател: Кой си ти?

Soloveva-ppds10.edumsko.ru> Резюме на урока моделиране в

Резюме на урока за скулптуриране « насекоми... Методичен...

Формоване v Старши група . Формоване насекоми скулптуриране

Cok24.ru> Резюме на урок по скулптура

скулптуриране (по-стари група) На...

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми... Резюме на часовете в детска градина за деца 5-6 години на тема: " насекоми» ( по-стари група). Цели: ОБРАЗОВАТЕЛНИ: Разширяване и консолидиране на знанията на децата за насекоми, въведете деца в активния речник ...

Tofp.ru> План на урока за

Резюме на GCD за скулптуриране « насекоми» ( по-стари група)

(по-стари група). Цел: Развиване на умения по нетрадиционен метод скулптуриранеот пластилин. Задачи: Да научат децата да скулптурират по избор насекоми? Това ли е всичко насекомиполезен? Вижте, момчета, докато бяхме на поляната с нас групадолетя пеперуда!

Prodlenka.org> GCD резюме за моделиране

ООД на тема: „ насекоми" v Старши групакомпенсиране...

v Старши групакомпенсираща насоченост. Художествено естетическо развитие ( скулптуриране) "Среща с мравката Кузей". Възпитател: Мравките са насекоми... Те са червени и черни. Мравките са много малки и трудолюбиви.

Infourok.ru> ООД на тема: "Насекоми" в

Резюме на GCD в Старши група... „Вълшебен свят насекоми.

Формоване v Старши група . Формоване насекоми скулптуриране

Tmzs.ru> Реферат от GCD в ст

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми.

Пластилинова калинка - скулптуриранеот пластилин насекомис деца от 7г. Използвайки подобни техники, можете да ослепите с деца и други. скулптуриране"Три мечки" ( по-стари група) Формованесюжетна линия "Три мечки" ( по-стари група) Цел: Създаване на ...

Tdsl.ru> Резюме на урок по скулптура

Научете децата да се прехвърлят към скулптуриранехарактеристики

Реферат по образователната област "Художествено творчество" ( скулптуриране) v Старши групапо тази тема: насекоми... "Калинка". Съставено от възпитателя от най-висока квалификационна категория Максимова Л.В. Програмни задачи: Да научи децата да се прехвърлят към скулптуриранеХарактеристика ...

Sad51.nakhodka-edu.ru> Научете децата да се прехвърлят към

Резюме на урока скулптуриране v Старши група"Пиене на чай в Fly..."

Материал: Снимки със снимка насекоми, играчки - аналози, схеми скулптуриране насекоми, пластилин, различни атрибути за скулптуриранеДеца: хлебарки, пчели, мухи, комари. Възпитател: Как да ги наречем с една дума? ( насекоми.) Възпитател: Кой си ти?

Soloveva-ppds10.edumsko.ru> Резюме на урока моделиране в

Формоване насекоми »

Формоване v Старши група . Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Sto-avtor.ru> Тема за моделиране: "Сезони"

Майсторски класове за деца скулптуриранепо темата" насекоми..."

Формоване v Старши група. Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Svoimi-rukami-club.ru> Майсторски класове за деца

ФормованеТема: "Сезони" Подтема: " насекоми »

Формоване v Старши група . Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Sto-avtor.ru> Тема за моделиране: "Сезони"

Резюме на урока за скулптуриране v Старши група « насекоми.

Формоване v Старши група . Формованеизработена от полимерна глина. Преди да извайете пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекомине само красиви и ярки създания. скулптуриранепеперуда е, че детето може да избере всякакви цветове, за да го създаде.

Netrs.ru> Резюме на урок по скулптура

Конспект на урока за света наоколо ( по-стари група) На...

Кратко описание на урока по приложението, скулптуриране (по-стари група) по темата: скулптуриранеразказ колектив ст. Предварителна работа: разглеждане на илюстрации и снимки насекомичетене на художествена литература за насекоми, решаване на гатанки за...

Vera-autoservice.ru> План на урока за

Моделирането е забавно занимание. И възрастните, и децата с удоволствие правят занаяти от пластилин, тесто, глина и много други пластмасови материали. За децата моделирането също е отлична възможност за всестранно развитие. Месенето на суровини за моделиране с пръсти помага за подобряване на фините двигателни умения. Развиват се паметта, въображението и креативността. Децата се научават да се концентрират и фокусират. Часовете често имат тема и са придружени от истории по темата за моделиране, така че децата увеличават своя речник и количеството информация за света около тях. Всичко може да стане тема за моделиране за уроци с деца. И разбира се, по-интересно е да извайвате това, което децата вече са видели, например насекоми. Красива многоцветна пеперуда или ярко зелена гъсеница ще бъдат отлични модели за създаване на занаяти "Направи си сам". Можете да извайвате от различни материали и да адаптирате всеки майсторски клас към наличните суровини, не е трудно.

Докато играят на поляната, децата са виждали скакалец повече от веднъж и без съмнение ще искат да го ослепят.

скакалец.

За да заслепите скакалец, трябва:

  • Работна дъска или маса;
  • Пластилин в различни нюанси на зелено и кафяво;
  • Нож за рязане (стек);
  • Тел;
  • 2 боба за очите.

Скакалецът е готов.

Многоцветна гъсеница.



За да оформите гъсеница, имате нужда от:

  • Пластилин в жълто, бяло, червено, оранжево, синьо, черно и лилаво;
  • Нож за рязане (стек);
  • Клечки за зъби.

В този занаят ще е необходимо да смесите 2 цвята пластилин. Жълто + оранжево = светло оранжево, оранжево + червено = червено оранжево и червено + синьо = светло лилаво.



Гъсеницата е готова. Остава само да я поставите на лист хартия.

пчела.



Преди да извайвате пчела, трябва да кажете на децата, че тези насекоми са не само красиви и ярки същества. Те са полезни. Те дават мед и опрашват цъфтящи растения, така че по-късно плодовете да узряват върху тях. Дори и най-малките деца могат да създадат пчела. Инструментите и материалите ще са необходими същите, както в предишните случаи.



Пчелата е готова.

Калинка.

Всички деца знаят как изглежда една калинка. Дори и най-малкият скулптор може да я заслепи.



Калинката е готова.

пеперуда.



По-големите деца могат да бъдат насърчавани да оформят пеперуда. Преди това можете да се разходите и внимателно да обмислите как пеперудите пърхат от цвете на цвете. Красотата на извайването на пеперуда е, че детето може да избере каквито цветове иска, за да я създаде. Колкото по-ярко, толкова по-забавно.

За да създадете пеперуда, ще ви трябва:

  • Работна повърхност (дъска или маса);
  • Пластилин с различни цветове;
  • Нож за рязане (стек);

Формуляр:





Елена Левенкова
Резюме на GCD за визуална дейност (моделиране) в подготвителната група "Водно конче"

Тема: водно конче

задачи:

1. Продължете да учите децата как да извайват насекоми – водно конче;

2. Да се ​​формира у децата способност за творческо използване на различни техники за моделиране за създаване на изразителен образ на водно конче;

3. Да развиват умението да предават формата на частите, техните пропорции, изразителност на пози, движения, детайли;

4. Да се ​​култивира постоянен интерес към визуалната дейност – моделиране.

Материали и оборудване:

Пластилин, дъски, стекове, парчета груб плат, малки мъниста или мъниста, есенни картонени листа, мокри кърпички, аудиозапис.

Предварителна работа:

Разглеждане на водни кончета в енциклопедия и на лаптоп, говорене за насекоми

Интегриране на образователни области

- здраве- за поддържане и укрепване на физическото здраве на децата;

- комуникация- продължават да подобряват диалогичната реч, способността да аргументират своята позиция при анализиране на занаятите;

- музика- да въведе децата в света на класическата музика;

- социализация- да развиват способността да оценяват доброжелателно работата на връстниците, да се радват на техните успехи;

- работа- да затвърдят способността самостоятелно да подготвят материали за урока, да поддържат работното си място в ред.

Ход на урока:

Част I - Разговор, разглеждане на извадката

(звъни звънци)

Внимание! Остава минута до откриването на Работилницата на добрите дела. Занаятчиите могат да заемат местата си в работилницата. Моля, проверете дали всичко е готово за работа: пластилин, дъска, стек. Уважаеми майстори! Какво добро дело ще направим днес? (да извайваме сестри водно конче за водното конче от баснята на И. А. Крилов „Водно конче и мравката“).

Деца, вижте, има такъв експонат в изложбената зала на работилницата. Искам да ви го покажа. (Разглеждане на пробата) Какви части можете да различите от водно конче? Каква е формата на главата на водно конче? Как изглежда торсът? Колко крила има водно конче? Как изглеждат? Момчета, вижте какъв красив модел на крилата. Как можете да го изобразите на вашия занаят? (стек) Ще ви кажа една тайна как можете да направите красив модел. (учителят показва техниката "печат с груб плат") Какъв цвят пластилин може да се използва за крилцата? За торса и главата? Момчета, вие и аз знаем, че водното конче има много големи очи. Как можете да ги изобразите? (топки от пластилин) И на пробата очите са направени от мъниста: големи и лъскави.

Истинските майстори на занаята си създават свои собствени, за разлика от другите, занаяти. Сигурен съм, че ще модете много различни интересни водни кончета. Вашите водни кончета могат да излитат, да кацнат, да се огледат, да се уплашат. На тази маса ще намерите материалите, необходими за декорирането на вашия занаят. И за да станат нашите занаяти ярки, изразителни, предлагам на майсторите да се превърнат в водни кончета за минута и да направят загрявка. Застанете до столовете си.

Физическо възпитание

водно конче-водно конче, / завъртане на главата надясно, наляво /

Красавица с големи крила. / ръце напред, нагоре и отстрани надолу /

Сини очи, /пляска/

Дантелени крила, / ръце нагоре, надолу /

Летиш над водата, / навежда се надясно, наляво, ръце встрани /

Плашиш комарите.

Част II – Извършване на работа от деца

В хода на работата учителят оказва помощ на тези, които се нуждаят от нея, като използва водещи въпроси: "Как ще свържете крилата с тялото?", "Глава към тялото?", "Глава и очи?" и др. При необходимост учителят индивидуално показва някои техники в своя материал.

Част III – Анализ

Деца, сега земята вече е студена, сложете водните кончета върху листа, за да не замръзнат (на обща детска маса) (Деца, застанали около масата, разглеждат занаяти, говорят кой кой занаят и защо харесва). (Учителят отбелязва правилността на прехвърлянето на форми, пропорции, красива комбинация от цветове, изразителна поза, красота на модела на крилата)

Мисля, че нашето водно конче вече няма да е толкова самотно, защото сега тя има голямо приятелско семейство и много красиви сестри. Но скоро ще дойде зимата, може да замръзнат. Как мога да им помогна? (Можете да направите къща за тях). Помислете какво можете да направите къща за водно конче и да го направите у дома. Помолете баща си, майка си, по-големия брат или сестра да ви помогнат. Когато къщата е готова, донесете я на групата и ние ще поставим вашето водно конче във вашата къща.

Какъв вид сте: съжалихте за водното конче, откликнахте на молбата й за помощ. Тя няма да бъде самотна и студена, все още трябва да я развесели. Как можем да направим това? (Можете да пеете или танцувате забавен танц)

Деца танцуват танца "Облаче виновен"

Подготвителна група за компенсаторна ориентация за училище с деца с увреждания.

Област - художествено-естетическо развитие. Моделиране, колективна композиция "Дърво-чудо" .

Цел: да се научи как се създава композиция по зададена тема.

задачи:

  • научете се да планирате действията си (какво е в началото, какво следва)при създаване на изображение от пластилин;
  • използвайте различни методи и техники на скулптура при създаване на изображение
  • използвайте или не използвайте предложения материал, в зависимост от избраното изображение
  • обогатяват и активизират речника на детето
  • засилете житейския опит на детето: повторете структурата на тялото на насекомите
  • развиват фини двигателни умения, въображение, композиционни умения.

Материал: многоцветен пластилин "лъч" или "гама" , стекове, табла за моделиране, цели орехи, половинки орехи.

Предварителна работа: разглеждане на илюстрации и снимки на насекоми, запознаване с живота на насекомите и тяхната структура върху GCD, запознаване с околната среда - областта на знанието, четене на художествена литература за насекоми, решаване на гатанки за насекоми, конструиране на насекоми от отпадъчен материал : от пчелни втулки, от пластмасова лъжица и хартиени водни кончета, изработени от хартиени пеперуди. Мултимедия - карикатура Приключението на пчелата Мая ... Изработване на дърво-чудо.

Демонстрационен материал: снимки и илюстрации на насекоми, демонстрационен материал от I.A. Ликова "Цветни длани" стъпка по стъпка. Моделиране от пластилин "Бъгове на поляната" .

Четене на стихотворение от В. Леонов.

Има много различни насекоми,
Който се храни с трева
Кой премахва прашеца от цвете,
Някой използва кръв,

Някой яде плодове,
Като цяло има различни
Всички познаваме насекомите!

Учителят пита какви насекоми знаят децата. След отговорите на децата. Учителят пита: "От какви части се състои едно насекомо?" ... Приблизителни отговори на децата: тяло, крила, очи, антени, 6 крака. Ако на децата им е трудно да отговорят, учителят посочва тази част от снимката или илюстрацията, децата отговарят сами.

Четене на стихотворение от В. Леонов.

Скакалец се пука на поляната,
В небето се рее пеперуда
На едно цвете рошаво, силно,
Раираната пчела бръмчи.

Насекомите летят
Те скачат, пълзят, издигат се,
Изненадват ни с красота
Носене и ползи.

физ. минута.

"Стоножка"

Стоножката вървеше по суха пътека, (децата вървят ритмично)
Изведнъж закапа дъжд: капка, капка, капка, ох четиридесет лапи се намокрят. (г. седнете)
Не ми трябва хрема, ще обикалям локвите! (децата ходят с високо вдигнати колене)
Няма да внасям мръсотия в къщата, ще я разтърся с всяка лапа (децата спират и разклащат краката си последователно).

Учителят кани децата да изберат насекомото, което харесват.

Момчета, ако ще извайвате калинка или някакъв бръмбар, ще ви трябва половин орехова кора, за тялото, ако сте избрали пчела или пчела, ще ви трябва цял орех. И ако сте избрали водно конче, пеперуда, муха, имате ли нужда от ядки или черупки? Отговорите на децата: не.

Учителят казва как да подготвите черупката и ядката за избраното изображение (намажете черупката с цвят като избраното от вас насекомо с пластилин).

Учителят пита: как ще направим крилцата? Как да направим лапите? Ако децата се затрудняват, учителят започва фразата и дава възможност на децата да я довършат.

Според устните указания на учителя и демонстрационния материал И.А. Децата на Ликова започват самостоятелна работа. Демонстрационният материал е на магнитна дъска със скулптурни схеми. Децата свободно излизат и разглеждат схемите, ако желаят, могат да ги заведат на място да изваят според колко човека.

Когато са готови, поставяме насекоми върху дървото-чудо в съответствие с желанията на детето.

Резюме на урок в детска градина за деца 5-6 години

Татяна Морозова

Софтуерно съдържание: Да разкрие у децата способността да планират работата си, да създават правилно образ насекомо, предават тяхната структура, размер, самостоятелно избират метод скулптуриране, прехвърляне на текстура, релеф с помощта на стекове и допълнителни материали. За консолидиране на способността за извайване на обекти с помощта на таблици - диаграми с изображение на производствената поръчка насекомо.

Обогатете и активизирайте речника на детето, активизирайте житейския опит по темата насекоми.

Развийте фини двигателни умения, въображение, композиционни умения.

Възпитавайте уважение към насекоми.

Методи и техники: момент изненада, използване на художествена дума, показване, разглеждане, въпроси към децата, практически дейности на децата, резултатът.

Материал и оборудване: плик, снимки и илюстрации насекоми(пеперуда, пчела, скакалец, мравка, калинка, пластилин, стекове, дъски за скулптуриране, таблици - диаграми, изобразяващи поръчката за производство насекомо, тава с трева. Звуков съпровод на глас насекоми.

Предварителна работа: разглеждане на илюстрации и снимки насекомичетене на художествена литература за насекомирешаване на гатанки за насекомигледане на карикатури, гледане насекоми за разходка, на лехата, запознаване с моделите на съществуващи знаци насекоми.

Ход на урока:

Учителят носи в групата плик с писмо от Кралицата на розата, която моли децата да населят царството на цветята с жители. Но първо трябва да отгатнете гатанките, за да разберете за кои жители говори Queen Rose.

Летящо цвете седеше на ароматно цвете,

И четирите венчелистчета на цветето се раздвижиха.

Исках да го откъсна - той запърха и отлетя! (пеперуда)Покажи насекомо.

Какво яде пеперуда? (растителен сок, нектар)

Пеперудата пие нектар с дълъг нос, наречен хобот. Можеш ли да ловиш пеперуди? Защо? (Не, можем да нараним пеперудата)

Крилата на пеперудата са покрити с малки цветни люспи. Ако хванем крилете на пеперудата, люспите ще летят наоколо и пеперудата няма да може да лети. Какво ще стане с нея? (Ще умре)

Домакиня

Лети над моравата

Ще се притеснявам за цвете -

Колко крила има една пчела? (4) Къде живеят пчелите? (в кошерите)

Какви ползи носят пчелите на хората? (дават мед)

Основната полза от пчелите дори не е медът, а опрашването на цветята. Намазвайки крачетата в прашеца, пчелите го пренасят от растение на растение и го опрашват. Без пчели много цветя просто нямаше да могат да се размножават и нямаше да останат цветя на Земята.

Какво се случва с пчелата след ужилване? (След като е ужилена, пчелата умира)

Малък на ръст, но трудолюбив,

И ловецът е истински.

Той събира къща от борови игли,

Гората спасява от гъсеници (мравка)Покажи насекомо.

Мравките живеят в големи семейства. Как се казва къщата им? От какво строят? (Мравуняк. Изградете от клонки, листа, сламки, стръка трева).

Те са много трудолюбиви насекоми, може да носи предмети, 10 пъти по-големи от тяхната маса. Как ни са от полза? (яжте вредно насекоми) ... Наричат ​​ги санитари на гората.

Кой има целия гръб на точки?

Кой пасе по листата?

Кого искаме да отведе до небето

И да ни донесете хляб от там? (калинка)... Покажи насекомо.

Какви са ползите "калинки"? (яжте вредно насекоми)

Точно така, наричат ​​се листни въшки.

Последната гатанка.

пролетни скокове -

Зелен гръб,

От трева до стръкче трева

От клон до пътека (скакалец)Покажи насекомо.

И как да разберем има ли скакалец на поляната или не (Ще го чуем да пее)

Точно така, трие едното крило в другото и се получава такава песен на скакалец. Казваме, че не пее, а чурулика. Скакалецът яде вредители, като гъсеници.

Решихте всички загадки на Queen Rose. Как да ги наречем с една дума обитателите, които са необходими в царството на цветята? (насекоми)

Какво друго насекоми, които познавате?

За какво са цветята? насекоми? (опрашват цветя).

Физическо възпитание

седна насекоми в ливадата, разперват криле и летеше: Пчелата лети бръмчи: f-f-g. Лети комар звъни: s-s-s-s. Скакалците скочиха. Една пеперуда долетя, завъртя се, размаха криле. Внезапно вятърът се вдигна и вдигна шум. Тичай при мен бързо, скрий се. Всички избягаха. Много добре.

Помните ли какво поиска кралица Роза? ( населяватцветно царство по жители - насекоми).

Предлагам ви да ги заслепите и схемите ще ни помогнат.

Учителят кани децата да изберат това, което им харесва насекомо... Децата сядат на маси с диаграма на това насекомо.

От какви части се състои насекомо? (глава, гърди и корем, 6 крака, две антени, някои имат хобот и крила).

Как да направим крилцата?

Как да направим лапите?

За да се заемете с отговорна работа, ви каня да подготвите пръстите си!

Гимнастика с пръсти

Долетя до нас вчера

Раирана пчела. Размахват длани.

А зад нея е пчела - пчела За всяко име насекомо огънете пръст.

И весел молец,

Два бръмбара и водно конче

Като очи с фенерчета. Правят кръгове от пръстите и ги довеждат до очите.

бръмча, летя,

Паднаха от умора. Пуснете дланите им върху масата.

Сега да преминем към отговорността бизнес: ослепяваме жителите за царството на цветята. В работата си използвате техниките, които познавате. скулптуриране, а за оригиналност на работата ви съм подготвил материала, който лежи върху вашите тави. Можете да го използвате, за да украсите работата си.

Практически дейности на децата

Накрая класовезапис на звуци, които произвеждат насекоми.

Поставете готовата работа на нашата зелена поляна. Queen Rose ще ви бъде много благодарна!

За какво говорихме днес?

Който ослепихме насекоми?

Какви са техниките скулптура, която сте използвали? (Върляне, търкаляне, сплескване, прищипване, дърпане, притискане).

Свързани публикации:

Скъпи колеги! Работя като учител в средна група (3-5г.). Сега имаме екологичен проект по темата.

Резюмето на GCD в средната група на тема: "На поляната" (по темата насекоми) е направено от Патимат Магомедовна Юсупова 05.05.18, Сертолово Ленинградская.

Резюме на урока за когнитивно развитие "Опасни насекоми"Общинско бюджетно предучилищно образователно заведение на общинско образувание „град Бугуруслан“ „Детска градина No 3“ „Чулпан“.

Резюме на познавателен урок в подготвителна група "Насекоми"Резюме на познавателните уроци в подготвителната група. Тема: "Насекоми". Петрозаводск МДОУ №98 "Приказка" Бележки от лекцията. Темата е "Насекоми".



 


Прочети:



Определяне на пола на детето по сърдечен ритъм

Определяне на пола на детето по сърдечен ритъм

Винаги е вълнуващо. За всички жени предизвиква различни емоции и преживявания, но никоя от нас не възприема ситуацията хладнокръвно и...

Как да си направим диета за дете с гастрит: общи препоръки

Как да си направим диета за дете с гастрит: общи препоръки

За да бъде лечението на гастрит ефективно и успешно, детето трябва да бъде правилно хранено. Препоръките на гастроентеролозите ще помогнат...

Какъв е правилният начин да се държиш с човек, така че да се влюби?

Какъв е правилният начин да се държиш с човек, така че да се влюби?

Споменете общ приятел. Споменаването на общ приятел в разговор може да ви помогне да създадете лична връзка с човека, дори ако не сте много добър...

Богатири на руската земя - списък, история и интересни факти

Богатири на руската земя - списък, история и интересни факти

Вероятно няма такъв човек в Русия, който да не е чувал за героите. Героите, дошли при нас от древните руски песни-легенди - епоси, винаги са били ...

feed-image Rss