glavni - Namještaj
Kratki opis sobe. Opis interijera stana: osnovni stilovi i profesionalne preporuke. Uvod za učitelja

Ciljevi:

  1. naučiti pisati esej koji opisuje prostorije;
  2. razviti sposobnost pravilnog konstruiranja rečenica pomoću potrebnog rječnika; uvježbavati vještine pravilne upotrebe glagola, priloga u opisu sobe; oblikovati sposobnost izgradnje izjave u određenom kompozicijskom obliku; razvijati promatranje, govor učenika, kreativnost, proširiti rječnik;
  3. usaditi ljubav prema prostranoj, smislenoj, lijepoj riječi, odgojiti estetske osjećaje.

Oprema: pisanje na ploči ključnih riječi za kompoziciju, reprodukcije slika, "Ruski govor" 6. razred EI Nikitina.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

2. Komunikacija teme i ciljeva lekcije.

Danas učimo pisati esej koji opisuje sobu. Tema eseja: "Moja soba".

3. Priprema za pisanje eseja.

1. Riječ učitelja.

U 5. razredu naučili smo pisati esej-opis predmeta i esej-opis životinje, a danas ćemo naučiti pisati esej-opis sobe.

2. Rad s reprodukcijom.

Molimo pogledajte sliku M. Finogenove "Svijetli dan". Odgovorite na moja pitanja:

Što je prikazano na slici?

Što je u središtu sobe? Što je sljedeće?

Ima li prozora u sobi? Koliko je tamo?

Postoje li zavjese na prozorima? Koje su boje?

Koje su boje podovi?

Što još možete reći o vlasniku ove sobe?

3. Razgovor o pitanjima.

Imate li svoju sobu ili su vaše stvari u prolaznoj sobi?

Koja je vaša soba (velika, svijetla, ugodna)?

Kakav je namještaj u vašoj sobi? Kako se nalazi

Što je još u vašoj sobi (kalendari, knjige, suveniri)?

4. Riječ učitelja.

Sada razgovarajmo o tome kako opisati sobu. Postoji nekoliko mogućnosti: prvo, opis sobe - naznaka popisa znakova ove sobe i predmeta u njoj. Na primjer: mala svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Stol. Dvije stolice. Kauč. Polica za knjige. Karta hemisfere.

Drugo, popis predmeta u sobi može biti popraćen naznakom njihovog smještaja. Na primjer: mala svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Ispred njega je radni stol, pored njega dvije stolice. S lijeve strane nalazi se kauč na razvlačenje; zdesna, u uglu, polica za knjige; na zidu - karta hemisfera.

Treće, svaki se objekt može ne samo imenovati, već i opisati. Na primjer: s desne strane, u uglu, nalazi se polica za knjige. Većinu zauzimaju udžbenici za 6. razred i knjige o velikim svjetskim glazbenicima. Ovdje - "Dječji album" i "Četiri godišnja doba" PI Čajkovskog, zbirke pjesama, časopis "Koster".

Općenito, ova vrsta opisa gradi se prema shemi:

Gdje? (mjesto) - što? (predmet koji se nalazi na ovom mjestu).

Ali ponekad, ako trebate obratiti pažnju na stanje sobe (na činjenicu da je soba uredna i da svaka stvar zauzima svoje mjesto, ili, naprotiv, pokazati da je soba u potpunom neredu i da je sve ne tamo gdje bi trebao biti, tada se mijenja redoslijed riječi u rečenicama: prvo se zove objekt (što?), zatim mjesto (gdje?).

5. Izvođenje vježbe. 97.

Opći pogled na sobu, predmete u njoj - sve to karakterizira vlasnika sobe: njegovi hobiji, interesi, osjećaj okusa.

Slušajte tekst. Što mislite tko je vlasnik ove sobe? Što ga zanima? Obrazložite svoj odgovor.

Velika svijetla soba. Uz prozor se nalazi ploča za crtanje na koju je pričvršćen komadić Whatman papira. Polica puna knjiga, Beethovenov portret. U kutu pojaseve skije.

6. Rad s dopisom.

Da biste uspješno napisali esej, prisjetimo se dopisa koji znate iz 5. razreda.

Podsjetnik: "Kako raditi na skladbi."

  • Navedite temu i definirajte glavnu ideju eseja.
  • Pronađite materijal koji vam treba.
  • Odredite koja će vrsta govora (pripovijedanje, opisivanje, obrazloženje) biti glavna u vašem eseju.
  • Razmislite o specifičnostima stila pisanja (umjetničkog, formalno-poslovnog).
  • Napraviti plan.
  • Napišite nacrt eseja, a zatim ga prepišite nakon provjere i ispravljanja.

7. Vokabularni rad.

  • Pravopis.
    - Pogledajte i zapamtite pravopis referentnih riječi napisanih na ploči. Zapišite ih u bilježnicu.
    Blizu nje, nedaleko, blizu, u blizini, nekoliko koraka, ovdje, pored njega, ispod nečega, desno, lijevo, desno, nedaleko, nasuprot, u sredini, u sredina, s jedne strane; smješten, smješten; kauč na razvlačenje, ormar, kauč, laminat, parket, tepih.
  • Interpunkcija.
    - Objasnite postavljanje interpunkcijskih znakova u sljedećim rečenicama na ploči.
    Ispred prozora je radni stol, a pored njega dvije stolice. S lijeve strane nalazi se kauč na razvlačenje; zdesna, u uglu, polica za knjige; na zidu - karta hemisfera.

8. Izrada plana.

Bilo koji opis eseja napisan je prema planu.

  1. Opći dojam.
  2. Opis detalja.
  3. Vaš stav prema opisanom.

A sada ćemo s vama sastaviti plan eseja-opisa "Moja soba".

  1. Prostrana svijetla soba.
  2. Interijer sobe:
    • radni stol;
    • polica za knjige;
    • kauč;
    • mekani sivi tepih.
  3. Moja omiljena soba.

9. Čitanje uzorka eseja.

Moja soba (esej-opis).

Zaista volim svoju kuću, a posebno svoju sobu. Prostrana je, lagana i vrlo ugodna.

S velikog prozora s mekanim plavim zavjesama od tila, svjetlost pada na moj stol, na kojem je čaša s olovkama i flomasterima, fotografija u starom okviru i nekoliko bilježnica. Stol je velik, masivan, s mnogo različitih ladica i odjeljaka, koji sadrže sve što mi treba: udžbenike, priručnike, dopisnice, foto album, koji revidiram kad sam tužan. Za stolom - radim domaću zadaću. Trudim se da to uvijek bude uredno. U blizini stola je stolica.

U lijevom kutu sobe je polica s knjigama s knjigama uredno složenim na policama. Imamo dobru biblioteku u kojoj su prikupljena najzanimljivija djela: znanstvena fantastika, detektivske priče, klasična i pustolovna literatura. Među tim knjigama ima puno mojih najdražih, koje sam čitao mnogo puta.

Desno, u blizini zida, nalazi se garderoba. Nasuprot je kauč na razvlačenje prekriven plavkasto-bijelim pokrivačem izvezenim tamnoplavim cvjetovima.

Na zidovima su razni plakati, kalendari. Na podu je mekani sivi tepih na kojem volim sjediti podvučenih nogu ispod sebe.

Sad možete zamisliti kako izgleda moja najdraža soba. Dođite da me posjetite i vidite kako je čisto i ugodno.

4. Sažetak lekcije.

Nadam se da ste shvatili kako napisati esej koji opisuje sobu i uspješno se nositi s tim zadatkom.

5. Domaća zadaća.

Pisanje kompozicije "Moja soba".

Sastav "Moja soba".

Imam svoju sobu. Prostran je, gotovo kvadratnog oblika. Kad uđem u ovu sobu, odmah mi upada u oči veliki metalno-plastični prozor. Okrenuta je prema dvorištu. U loncima je na prozorskoj dasci cvijeće. Zimskim večerima volim se diviti njihovom zelenilu. Soba ima svijetlozelene tapete i zelenkaste zavjese na prozoru. Visok bijeli strop. Uz njega je pričvršćen mali svijetli luster s tri sjene. Soba ima moderan namještaj u svijetlim bojama. S desne strane vrata nalazi se dugački računalni stol i stolica. Na stolu je računalo, moji udžbenici, školske bilježnice. Desno od vrata visok je zid namještaja. Sadrži posteljinu, moje stvari. Na policama su knjige, foto albumi, suveniri. Uz zid sjedi široka svijetlozelena sofa. Pod u mojoj sobi prekriven je laminatom. Svijetlo je smeđe boje. Na njemu je mali pahuljasti sag. Ponekad volim sjediti na njemu i listati časopise. Moja je soba svijetla i ugodna. Sviđa mi se i opustiti se, učiti lekcije i provoditi slobodno vrijeme s prijateljima.

Julia Karpets, 6. razred.

Naš razred

Naša učionica je velika, svijetla, prostrana. Ima tri velika prozora. S desne strane vrata nalaze se police za knjige. Pet ih je, a svaka je puna knjiga, časopisa, novina. Učionica ima tri reda drvenih stolova s \u200b\u200bpo dvije stolice. Uz prozor je učiteljski stol. Ukrašen je bijelim stolnjakom s crvenim ornamentom. Na jednom zidu visi ploča, a na vrhu je portret Tarasa Ševčenka, ukrašen vezenim ručnikom. Na drugom su zidu tablete s osnovnim pravilima ukrajinskog jezika. A također i cvijeće. Mnogo ih je, ima ih posvuda: na prozorskim daskama, ormarima, učiteljskom stolu.

Uvijek s uzbuđenjem i radošću pređem prag naše učionice.

Moja soba

Imam malu, svijetlu sobu s lijepim svijetlosivim tapetama. Na cijelom je zidu ogroman prozor kroz koji sunce ujutro proviruje u sobu. U sredini sobe nalazi se smeđi okrugli stol s izvrsnim rezbarijama, ukrašen crvenim karanfilima u keramičkoj težini. U blizini stola su dvije stolice. Nasuprot vratima nalazi se polica za knjige, u čijim se dubinama čuva pravo blago - knjige. S lijeve strane ormara nalazi se niski drveni krevet s malim jastucima u boji. Uz prozor su stolić, naslonjač i podna svjetiljka. Ovo je moj omiljeni kutak, ovdje čitam ili crtam duge zimske večeri. Pod je prekriven tamnocrvenim tepihom s inventivnim uzorcima. Moja soba je ugodna, gostoljubiva, lagana.

Sastav-opis iza slike V. Navrockog "Mrtva priroda"

Umjetnik je prikazao darove prirode najvrjednije za ljudski život. Kruh i med simbol su blagostanja. Cvijeće je simbol ljepote.

Prije svega, pažnju privlače veliki suncokreti sa zlatnim kupolama, koji se nalaze među zrelim klasovima pšenice. Kroz nizastu vreću grana i zelenog lišća vide se plavi kukuruz i plavičaste tratinčice. Još niže na slici - mirisni kruh, zlatne kruške, saće mirisnog meda, crvena jabuka. Umjetnik je sve to bogatstvo stavio na drveni stol. Nema muškarca, ali osjeća se njezina prisutnost.

Cijela slika diše toplinom i mirom, skladom i ljubavlju.

Što je najvažnije pri izradi opisa interijera? Ne zaboravite na male detalje! Oni su ti koji ne samo da dopunjuju, već i pomažu da se to dovede do logičnog završetka. Umjetnički opis interijera pomaže čitatelju da zamisli sobu kao da je vidi pred sobom. Važno je ne samo obratiti pažnju na ukrase, namještaj, boje, već i na detalje poput lustera, draperija na prozorima i vratima, slikama. Oni su ti koji će pomoći u izradi cjelovite slike, zahvaljujući kojoj će biti lako odabrati određeni smjer dizajna.

Kao što znate, najpopularniji stilovi u današnje vrijeme su moderni, klasicizam, hi-tech, provansa i drugi. Svi oni imaju svoje jedinstvene karakteristike i osobine. Tijekom dizajna bilo kojeg od njih, potrebno je obratiti pažnju i na najmanje detalje, jer uz malo kršenje koncepta rezultat može biti nepredvidljiv.

Ovaj članak opisat će interijere uređene u raznim stilovima. Određuje značajke dizajna, karakteristične značajke, savjete o odabiru namještaja i mnoge druge važne točke. Međutim, prvo, pogledajmo točno koji se kriteriji moraju izreći prilikom sastavljanja opisa interijera.

Opisni plan

Čitatelju je mnogo lakše uočiti informacije koje su podijeljene u podstavke. Pošteno je reći da tema "Stilovi interijera" spaja mnogo različitih trenutaka. O kojima će se raspravljati u ovom članku? Kako bismo odgovorili na ovo pitanje, predlažemo da se upoznate s planom.

  • Raspored sobe. Da bismo sastavili cjelovit opis interijera, nužno je razgovarati o njegovoj veličini, položaju prozora i vrata, rasporedu i drugim značajkama.
  • Završavanje. U svakom stilu interijera koriste se određeni materijali, boje, odabire se optimalan ukras.
  • Namještaj. Namještaj je važna komponenta svake sobe. Pomaže u stvaranju najudobnijih uvjeta.
  • Izvori svjetlosti. Važno je razmotriti osvjetljenje sobe, ovisno o njenoj namjeni. Također, pri odabiru izvora svjetlosti preporučuje se obratiti pažnju na mjesto prozora.
  • Tekstil. Prilično je teško zamisliti sobu bez zavjesa ili lijepih pokrivača, pa je važno ne propustiti ovaj trenutak prilikom sastavljanja opisa interijera sobe.
  • Dekor. Male, naizgled neugledne stvari mogu ispuniti prostor toplinom, udobnošću i udobnošću. To uključuje fotografije, figurice, slike i druge predmete.

Interijer secesije

Trenutno se u interijeru koriste različiti stilovi. Njihov je opis u glavnim značajkama i karakterističnim obilježjima. Na primjer, pogledajmo trend dizajna koji je u skladu s trenutnim trendovima - moderan. Na koje biste točke trebali obratiti pažnju prilikom uređenja sobe u ovom stilu?

Moderno je dar za vlasnike kako velikih stanova i kuća, tako i malih. Izgleda jednako nevjerojatno na različitim trgovima. Koje su njegove karakteristične osobine?

  • Praktičnost i funkcionalnost.
  • Korištenje modernih završnih materijala.
  • Korištenje kreativnih i kreativnih, ponekad prilično hrabrih ideja.
  • Glatkoća linija.
  • Kršenje jasne geometrije.
  • Širok raspon boja.
  • Upotreba kontrastnih naglasaka.

Uređivanje sobe u stilu secesije znači stvaranje živahnog i živahnog prostora. Možete koristiti završne obloge u crvenoj, crnoj, zelenoj boji. Međutim, ne zaboravite stvoriti neutralne temelje. Potrebno je za skladnu kombinaciju svih dostupnih boja. Za pozadinu su najčešće odabrane sive, bež, bijele boje. Što se tiče ukrasa, prednost se daje biljnim motivima, na primjer, tkanju vinove loze. Imaju glatke zavojite linije, koje povoljno ističu osobitost modernosti. Ovaj se uzorak može ponoviti ne samo u ukrašavanju glavnih površina, već i na namještaju, slikama, krivotvorenim proizvodima.

Najpoželjniji materijal je drvo. Trebalo bi ga biti dosta. Također se preporučuje upotreba rubnika, štukature ili stropnog friza. Trenutno suvremeni materijali omogućuju stvaranje raznih ukrasa bez korištenja složene tehnike žbuke. Zamijenjena je polimernim strukturama.

Širok je izbor za ukrašavanje zidova ili stropa. To mogu biti tapete s prikazom prirode, boje, zidanja, keramičkih pločica. Ako je moguće, bolje je odustati od uglova, zaokružujući sobu što je više moguće.

U namještaju se također preporučuje odabir dizajna s glatkim linijama. Na primjer, okrugli stol, fotelje s zavojitim nogama, pufovi. Najbolja opcija za presvlake je koža. Ne odričite se ormara. Pomoću nje možete stvoriti lijepe zidove koji će oduševiti vlasnike ne samo modernim dizajnom, već i prostranošću. Opcije sa staklom ili zrcalima izgledaju sjajno u stilu secesije. Posebno su relevantni u malim sobama, jer ih ispunjavaju svjetlošću i čine prostor laganim.

Završne značajke secesije

Dakle, opis secesijskog interijera privodi se kraju. A da biste postavili konačnu točku, morate razgovarati o dekoru. Ovaj smjer dizajna karakterizira vegetacija, a možete koristiti i žive biljke i one umjetne. Za ukrašavanje zidova prikladne su slike izrađene u modernom žanru, fotografije. Za osvjetljenje odabrani su izvorni lusteri, podnice i podne svjetiljke. Primjeri s jednostavnim sjenilima zaslona izgledaju sjajno, ali s dugim zakrivljenim nogama u obliku polukruga. Na strop možete objesiti nekoliko lustera u jedan red ili stvoriti neobičan sastav. Za drapiranje prozora preporučuje se potpuno napustiti teške. Lagana prozirna tila bit će idealna opcija. Ako je potrebno, možete koristiti guste zavjese, ali jednostavnog stila.

Kako ukrasiti sobu u stilu klasicizma?

Koji dizajnerski trend nikad ne izlazi iz mode? Klasicizam! Skladno kombinira veličanstvenost, profinjenost, suzdržanost i monumentalnost. Ovaj se stil može u potpunosti rekreirati samo u velikim sobama. Ogromna područja, visoki stropovi, dvokrilni otvori, kamin, mramorne stepenice - to su zahtjevi za ovaj smjer. U pravilu se u standardnom stanu koristi samo djelomični ukras, ali takav sjaj može se dopustiti u privatnoj kući.

Završna obrada glavnih površina trebala bi biti bogata. Dopuštena je čak i upotreba životinjske kože, tapiserija. Ako je moguće, možete izgraditi strop u obliku svodova. Prikladne su i kasetirane opcije i drvene grede. Interijerom dominiraju samo prirodni nezasićeni tonovi, poput bež, smeđe, smaragdne.

Namještaj karakteriziraju masivni countertops i noge, rezbarene leđa. Komoda, tajnik, kredenc od prirodnog drveta izgledat će sjajno u sobi. Zavjese na prozorima su umjetničko djelo. Masivni lambrequini, obrubljeni pozlaćenim resama, resicama, uvijenim uzicama.

Na stropu bi trebao biti veliki kristalni luster. Kandelabri izrađeni od željeza mogu se ugraditi u sobu. Zidovi su ukrašeni slikama na platnu, portretima u masivnim pozlaćenim okvirima. Brončane figurice nadopunit će interijer. Ako je moguće, ugrađuju se i stupovi i lukovi.

Glavna obilježja klasicizma

Pri sastavljanju opisa interijera kuće u stilu klasicizma može se razlikovati nekoliko važnih točaka. Pogledajmo ih.

  • Ravnopravnost.
  • Kombinacija luksuza i suzdržanosti. Predmeti i elementi trebali bi biti bogati, ali ne i napadni.
  • Prirodnost boja.
  • Teška zavjesa složenog reza prozora i vrata.
  • Prisutnost reljefnih uzoraka na glavnim površinama (bareljefi, štukature, kapice itd.).
  • Obilje kamena, metala i drveta.

Hi-tech - vrijeme tehnologije

Mladi dinamični ljudi koji žive u svijetu visoke tehnologije odabiru stil visoke tehnologije za uređenje svojih životnih prostorija. Značajno se razlikuje od gore opisanih. Glavni fokus ovog prostora je tehnologija. Ostatak komponenata samo je dodatak.

Opis bi trebao započeti s dimenzijama prostorije. Mogu biti različiti. Jedini uvjet za ovaj stilski smjer je puno svjetla i prostora. U takvoj bi sobi trebala biti lakoća. To se postiže smanjenjem broja komada namještaja. Prednost se daje samo najneophodnijim stvarima - kauču, krevetu, stolu. Njihova su konstrukcija i dizajn samo moderni.

Shema boja je svijetlo - bež, siva, bijela. Dopušten je jedan svijetli naglasak. U pravilu je ovo slika u žanru apstrakcije. Sve glavne položaje zauzima tehnologija - TV, glazbeni centar, kućno kino itd. Lusteri i druge svjetiljke odabiru se u malim veličinama. Trebalo bi biti najmanje dekor elemenata.

Glavne značajke hi-tech-a

Završavajući opis interijera sobe visoke tehnologije, potrebno je istaknuti glavne značajke ovog smjera. Pomoći će u stvaranju skladnog prostora.

  • Maksimalno slobodnog prostora, najmanje namještaja.
  • Samo najinovativnija oprema i tehnologija.
  • Paleta svijetlih boja prigušenih tonova.
  • Nedostatak teških zavjesa na prozorima.
  • Obilje kromiranih i staklenih površina.
  • Puno svjetlosti, i umjetne i prirodne.
  • Moderni završni materijali.

Provence - romantično raspoloženje

Za ljubitelje romantike stil Provence bit će idealno rješenje. Odlikuje se lakoćom, ljepotom i gracioznošću. Mekane i tekuće linije, nježne boje, maksimalna udobnost - sve je to tipično za ovaj smjer. Namještaj se najčešće bira u bijeloj boji. Zavjese na prozorima su lagane, prozirne. Glavne površine također su završene u svijetlim bojama s cvjetnim motivima. Obilje porculana, svijeća, tekstila ispunjava sobu romantičnim raspoloženjem.

Dizajniramo nastavu za školarce

Kako pravilno dizajnirati razred za školarce? Prije svega, morate se nadovezati na dobnu kategoriju. Na primjer, za učenike osnovnih škola nužno je stvoriti kut za igru. U njemu će se djeca odmoriti od nastave. Za starije učenike bit će organizirani štandovi s raznim informacijama. Također im možete stvoriti živi kutak. To će usaditi ljubav prema životinjama. Koje trenutke ne biste trebali propustiti opisujući interijer svoje učionice? Namještaj, ukrasni materijali, izvori svjetlosti.

Glavni zahtjevi:

  • Dobro osvjetljenje sobe.
  • Kvalitetni, ekološki prihvatljivi materijali.
  • Posebni ortopedski namještaj.
  • Dekoracija zidova i stropova u neutralnim tonovima kako ne bi odvratila pozornost djece od obrazovnog procesa.
  • Kvalitetni podovi.

Zaključak

Ovaj članak govori o stilovima interijera s opisom ključnih točaka. Ovi će vam podaci pomoći da stvorite prekrasan prostor, a izbjegavate uobičajene pogreške. Važno: prilikom ukrašavanja, nemojte zanemariti male detalje, kako ne biste prekršili cjelokupni koncept.

Plan

1. Uvod.

2. Opis sobe:

  • kat,
  • zidovi,
  • strop,
  • namještaj

3. Zaključak.

Naša obitelj živi u dvosobnom stanu. Imam malu, udobnu sobu. Ali ona mi ne pripada u potpunosti. Roditelji u sobi imaju kauč na razvlačenje i dolaze spavati. Pozivam vas u obilazak moje sobe.

Na podu u mojoj sobi je veliki tepih. Ima crtež u obliku orijentalnih uzoraka. Tepih praktički pokriva cijeli pod u sobi. Svjetlosmeđe tapete na zidovima. Prikazuju male bijele anđele. Strop je prekriven bijelim tapetama s teksturom, stoga ima originalan izgled. Mali bijeli prozor gleda na jug. Stoga u sobi uvijek ima puno svjetla. Sunce me gleda kroz prozor od jutra do ručka. Na prozoru visi snježnobijeli til. S lijeve strane nalazi se lagani dječji zid na kat. Na dnu je moja radna površina. Ispred stola nalazi se kalendar. Dalje police za knjige i ormarić za posteljinu. Moj krevet je gore. Uvijek imam reda: stvari se stave u ormar; stol je prazan, osim stolne svjetiljke i držača olovke, nakon nastave ništa ne leži. Udžbenici i bilježnice složeni su na policama. Uz prozor se nalazi kauč na razvlačenje roditelja. Prekriven je pokrivačem s velikim bijelim cvjetovima. Sjedeći na njemu, volim čitati knjige, igrati se igrica na tabletu. Na desnom zidu je mala garderoba sa ogledalom. I pored moje kućice za lutke. Ali sada je jedva igram.

Opis - ovo je vrsta govora koja detaljno govori o subjektu, njegovom izgledu i svojstvima.

Glavno pitanje tekstu: koje?

Opis pretpostavlja istovremenost prikazanih događaja, predmeta, pojava, radnji.

Razmotrimo vrstu govora - opis - na primjeru teksta "Prvi mraz" Mihaila Prišvina:

“Noć je prošla pod velikim vedrim mjesecom, a do jutra je pao prvi mraz. Sve je bilo sivo, ali lokve se nisu smrzle. Kad je sunce izašlo i zagrijalo, drveće i trave prekrila je tako jaka rosa, grane jele virile su iz mračne šume tako svijetlim uzorcima da dijamanti cijele naše zemlje ne bi bili dovoljni za ovaj ukras. Kraljičin bor, blistav od vrha do dna, bio je posebno lijep. Radost mi je kao mlad pas skočila u prsa. "

Ovo je bio primjer opisivanja prirode. Također možete opisati portret osobe, sobe i interijera.

Gdje počinjete opisivati \u200b\u200bsobu?

Prvo, pogledajmo značenje riječi "soba":

Soba je ograničeni prostor unutar zgrade koji ima specifičnu funkcionalnu namjenu. Ovo je stan, soba, škola, učionica, ljetnikovac, kino, muzeji, trgovine, kazališta, kreativne kuće itd.

Osoba se vrlo često nađe u takvoj situaciji kada postane potrebno opisati prostor: kupila je novi stan - kakav je; došao u kazalište - kakvo je divno predvorje, otvorio novu trgovinu - neobičan interijer; škola prvog rujna - u njoj je sve novo i neočekivano. Soba može zapanjiti, iznenaditi i možda razočarati, može reći nešto o autoru i stanovniku.

Svaka soba ima svoj interijer.

Interijer- od francuskog, "unutarnji" - arhitektonski i umjetnički interijer zgrade, koji čovjeku pruža estetsku percepciju i povoljne životne uvjete.

Interijer može biti javni, na primjer, kazalište, koncertna dvorana ili stambeni. Opisujući interijer, kreiramo opis sobe. Istodobno možemo pokazati njezinu ljepotu ili bijednost, posebnosti same arhitekture, ukuse i interese vlasnika prostora.

§2. Značajke opisa sobe

Temelj opisa je popis znakova prostorije i predmeta u njoj. Popis predmeta u sobi može biti popraćen naznakom njihovog smještaja.

Mala, svijetla soba s jednim širokim prozorom. Ispred njega je radni stol, pored njega dvije stolice. S lijeve strane nalazi se kauč na razvlačenje; zdesna, u uglu, polica za knjige; na zidu - karta hemisfera.

Postoje dvije vrste opisa soba: kratka, odnosno može se komprimirati, „sažeti“ i detaljno opisati.

Obratimo pažnju na unutrašnjost sobe na slici Tatjane Nilovne Yablonskaya "Jutro". Visok strop, visoka balkonska vrata, prozor neobičnog oblika daju mu prostranost, udobnost, ne toliko predmeta: drveni krevet, stolica i stol, ali u svemu se osjeća domačnost, možda zato što postoji bez strogog reda u sobi: krevet još nije postavljen, na stolcu leži školska uniforma djevojčice, na stolu vrč, kutija za kruh.

Sada pažljivo pogledajte oko sebe i opišite mjesto na kojem se nalazite.

Upotrijebite riječi - pomagači:

Kada radite na eseju koji opisuje sobu, sjetite se redoslijeda izlaganja materijala! Vrlo često studenti pogriješe, "skačući" kad opisuju od predmeta do predmeta, na primjer: pod, zidovi, namještaj, prozor i opet opis onoga što visi na zidovima itd. Da se to ne dogodi, svakako napravite plan, a zatim organizirajte prikupljeni materijal (tj. Sve zapise stavite u određeni redoslijed).

A sada ćemo izraditi okvirni plan za opis prostorija. Prvo opisujemo samu sobu:

Dimenzije sobe.

Interijer (namještaj).

I na kraju napišemo zaključak - naš stav prema opisanom (ovisno o namjeri pisca: "Stvarno volim svoju sobu", "Volio bih živjeti u takvoj kući", "Ovako moja soba izgleda u novom stanu "itd.).

Primjer sastava:

Živim u prostranom trosobnom stanu. Najveća soba pripada mojem bratu i meni. Ima veliki prozor, zavjesan blijedo zelenim zavjesama. Nedavno ih je objesila moja majka, a sobi daju posebnu ugodnost. U kutu pokraj prozora nalazi se naš stari, ali slatki kauč na razvlačenju na kojem spavamo moj brat i ja. A nedjeljom čitamo knjige na ovom kauču ili se jednostavno opustimo. Pored sofe nalazi se stolić za kavu čiji je poklopac obojan tako da nalikuje šahovskoj ploči. Za ovim stolom često igramo šah ili dame. Naprotiv, postoji kredenc, u kojem ima puno zanimljivosti: ovdje su pokloni naših roditelja i suveniri koje smo donijeli iz drugih gradova. U donjim ormarima kredenca pohranjujemo knjige o avanturama, detektivskim pričama, znanstvenoj fantastici, a tu su i dječji časopisi. Blizu prozora nalazi se naš stol za pisanje, iza kojeg radimo domaću zadaću. Na stolu je prekrasna stolna lampa koju je poklonila moja baka. Nedavno smo postavili akvarij nedaleko od ovog stola: odlučili smo se baviti ribom. Naša je soba uvijek čista i ugodna. Tu je mali televizor za opuštanje. Dobro se vratiti se kući nakon škole, gdje vas čeka vaša omiljena soba.

Za vizualni dizajn korišteni su sljedeći izvori:

http://knizgkin-dom.livejournal.com/88843.html

Za ruske učitelje

Lekcija o razvoju govora na temu "Koncept interijera. Opis sobe". 6. razred

Ciljevi:

Obrazovni:

  • dati koncept interijera;
  • upoznati studente s poslovnim i umjetničkim opisom prostora;
  • naučiti studente da opisuju sobu u umjetničkom stilu.

Razvoj:

  • razvoj govora učenika;
  • ispunjavajući govor učenika rječnikom neophodnim za opisivanje prostorija (javnih i domaćih).

Obrazovni:

  • poticanje interesa za ruski jezik.

Vrsta lekcije:lekcija razvoja govora.

Oprema:

  • udžbenik "Ruski jezik razred 6" (
  • ispisi tekstova (Dodatak 2);
  • dopis "Kako raditi na eseju koji opisuje sobu" (Dodatak 2);
  • multimedijska oprema;
  • prezentacija za lekciju (Prilog 1).

Plan učenja

Faza lekcije Procijenjeno vrijeme
1. Organiziranje vremena. 1 minuta
2. Definicija pojma interijera. 7 minuta
3. Upoznavanje s poslovnim i umjetničkim opisom prostora. 12 minuta
4. Upoznavanje s bilješkom „Kako raditi na eseju koji opisuje sobu“. Analiza teksta studentskog eseja. 12 minuta
5. Pisanje približnog plana za opis prostorija. 8 minuta
6. Sažetak lekcije. 4 minute
7. Domaća zadaća. 1 minuta

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak(zapišite datum i temu lekcije u bilježnice za razvoj govora, upoznajte učenike s ciljevima lekcije).

Pisanje koncepta interijera.

2. Uvodne napomene učitelja:

Dečki, danas ćemo se u lekciji upoznati s konceptom interijera i naučit ćemo opisivati \u200b\u200bsobu. Otkrijmo što je interijer.

  • Usmeno dovršite vježbu 105 udžbenika (stranica 56).
  • Odgovori na pitanja o pročitanom:

Što je interijer?

Koje su dvije vrste interijera?

Što spada u javni interijer?

Kako se stvara interijer?

Napravite kratku bilješku na ploči i bilježnicama:

INTERIJER (francuski) je unutrašnjost zgrade, prostora, arhitektonski i umjetnički uređena. Postoje dvije vrste interijera:

  • javni i stambeni.

3. Upoznavanje s poslovnim i umjetničkim opisom prostora.

Soba se može opisati u dva stila: formalno poslovni i umjetnički.

Koje su karakteristične karakteristike formalnog poslovnog stila ( krajnja točnost, nedostatak osjećaja, prisutnost posebnih pojmova riječi, upotreba riječi u njihovom izravnom značenju).

Koje su karakteristične osobine umjetničkog stila ( slikovitost, emocionalnost, izražavanje autorovog stava).

Poslovni opis pruža točne i cjelovite informacije o prostorijama, ali ne izražava autorov stav prema onome što opisuje.

U izmišljenom opisu, za razliku od poslovnog, jasno je izražen autorov stav prema opisanom.

Pročitajte tekst, odredite u kojem je stilu napisan.

Tekst broj 1

Oprema ureda reproducirana je onako kako je bila tijekom pjesnikovog života u Mihajlovskom za vrijeme njegovog progonstva. U središtu male sobe nalazi se pisaći stol prekriven zelenom tkaninom. Na njoj je hrpa knjiga, listova prekrivenih pjesnikovim brzim rukopisom. Uz svijećnjak s četiri roga nalaze se škare za uklanjanje naslaga ugljika sa svijeća, gusje perje u metalnoj čaši, uz tintarnicu pješčanik. Između prozora nalazi se polica s knjigama napunjena knjigama, a na suprotnom zidu polica, također napunjena knjigama. Nasuprot stola, uz zid, nalazi se kauč, a nasuprot zidu drveni krevet s baldahinom. Nedaleko od sofe, u kutu, nalazi se toaletni stolić, u drugom kutu, uz kamin, na podu se nalaze ogromne cijevi s osovinama za pušenje. Na podu je veliki tepih, gotovo u cijeloj sobi ...

(Iz vodiča)

Riječ učitelja:

Autorov stav prema opisanoj sobi može se izraziti izravno ( Sviđa mi se moja soba) i kroz razna jezična sredstva: riječi u prenesenom značenju sa značenjem ocjene, vizualna sredstva (epiteti, metafore, usporedbe), usklične rečenice.

Pročitajte tekst # 2.

Tekst broj 2

Ljeti se u kući pojavio novi stanar. Kapetan Najudaljenijeg putovanja, koji se povukao. Bio je to pravi Stari kapetan. Kao i svi stari kapetani, pušio je veliku lulu, propustio je more i nosio je jaknu sa sjajnim gumbima i zakrpama.

Smjestio se u stanu broj 5 sa svojom odraslom kćerkom. A sa svojom je sobom kapetan učinio nešto neshvatljivo. Na zidove je objesio bijele i plave nautičke karte i fotografije velikih parobroda. Nasuprot vratima pribio je portret bradatog, smrknutog muškarca. A u kutu ormara ... Ne, samo pomisli! Stari kapetan učvrstio je brodski kotač tamo na zidu. A pored njega stavio je noćni ormarić s nautičkim kompasom. Kompas je bio otprilike veličine lonca i zvao se "compa s". Kapetan je sam napravio noćni ormarić. Nazvan je "binnacle".

(V.Krapivin.)

Pitanja i zadaci za tekst:

Na koji se stil govora odnosi ovaj tekst?

Pronađite jezična pomagala koja su specifična za taj stil.

Kako karakterizira opremanje prostorija vlasnika?

Pronađite riječi i fraze koje izražavaju autorov stav prema opisanom.

Riječ učitelja:

U umjetničkom opisu sobe ponekad se koristi tehnika personifikacije: namještaj je prikazan kao živa bića sa svojim "licem", svojim "karakterom".

Pročitajte tekst # 3.

Tekst broj 3

Stara kuća imala je svoj karakter. Kuća je voljela neke stanare, ali ne baš puno. Ponekad je bio dobro raspoložen, veselo je zalupio vratima, svečano zazvonio čašama, zviždao sve pukotine i čak u najmračnije kutove puštao sunčeve zrake koje je Akulich lovio. Ponekad se kuća ljutila i dosađivala. Stepenice su mrzovoljno škripale, uglovi su se spuštali od gunđanja, a pahuljice krede padale su sa stropova.

Ali nemojte misliti da je kuća bila mrzovoljna i bolesna. Rijetko je bio tužan, nije imao reumu i nije se bojao vlažnog vremena.

(V.Krapivin)

4. Upoznavanje s bilješkom „Kako raditi na eseju koji opisuje sobu“.

Dopis

  1. Tipično, opis interijera započinje otvorom, u kojem se priopćava tema (o čemu?) I ocrtava se glavna ideja kompozicije (što?).
  2. Kada stvarate vlastiti izgovor, izbjegavajte neopravdano ponavljanje iste riječi u susjednim rečenicama (stajanje, vješanje itd.). Ovi se glagoli mogu izostaviti i koristiti rečenice bez glagola ili ih zamijeniti riječima potamni, vidljivo, svjetluca, krpelji, izbjeljuju, nemoguće je ne primijetiti, upečatljivo, mami sebi i tako dalje.
  3. Upotrijebite razne jezične alate da biste prenijeli mjesto predmeta: blizu, pored, iza njega, nasuprot, u sredini, u sredini, desno od ..., lijevo od ..., uz prozor, iznad stola, u kutu, lijevo od ..., blizu, negdje i tako dalje.
  4. U umjetničkom opisu sobe koristite fraze koje će vam pomoći da prikažete predmet i prenesete svoj stav prema njemu.
  5. Svaki dio eseja mora biti istaknut crvenom linijom. Ako ne znate kako završiti esej, ponovno pročitajte njegov početak, sjetite se zašto ste esej napisali i što ste u njemu htjeli reći. To će vam pomoći da pronađete kraj koji želite.

Analiza teksta eseja učenika 6. razreda na temu "Moja soba", usmena korekcija govornih pogrešaka.

Tekst broj 4

Živimo u staroj drvenoj kući. Imamo jednu sobu i kuhinju. Soba ima dva prozora. Uz prozor se pruža stol s pogledom na vrt. Prekriven je prekrasnom platnenom krpom. Na ovom stolu radim domaću zadaću. Za stolom su tri mekane stolice. Uz peć su dvije velike fotelje. Na suprotnom zidu od prozora, na samom ulazu, nalazi se stara garderoba. Uz ormar se nalazi velika mekana sofa. Na noćnom ormariću pored starog prozora nalazi se televizor. Na televizoru je lijepa salveta koju sam sama isplela. Dalje niz zid je kredenc. Sadrži mnogo zanimljivih, dobrih knjiga. Na podu je topli pahuljasti tepih.

Jako mi se sviđa moja soba.

Pitanja za analizu:

Uklonite nepotrebna ponavljanja u tekstu eseja.

6. Zapisivanje u bilježnice za razvoj govora približnog plana za opis sobe.

Plan

1. Sama soba: (što?) ...

  • Zidovi - (što?) ...
  • Vrata - (što?) ...
  • Podovi - (što?) ...
  • Windows - (što?) ...

2. Namještaj, namještaj.

  • Tablica - (što?) ...
  • Stolice - (što?) ...
  • Ormar, ormar - (što?) ...
  • Kauč \u200b\u200b- (što?) ...
  • Ostali predmeti u sobi.

3. Kako su poredani predmeti, kojim redoslijedom.

7. Sažetak lekcije. Generalizacija na pitanja.

Što je interijer?

U kojem stilu možete opisati sobu?

Na koji način se može izraziti autorov stav prema opisanoj sobi?

8. Domaća zadaća.

Prikupite materijale za kompoziciju "Moja soba" prema približnom planu.


Učenje nove teme. 1. Značajke kompozicije-opis sobe. Temelj opisa je popis znakova ove prostorije i predmeta u njoj. Mala, svijetla soba s jednim širokim prozorom. Stol. Dvije stolice. Kauč. Polica za knjige. Karta hemisfere. Popis predmeta u sobi može biti popraćen naznakom njihovog smještaja. Mala, svijetla soba s jednim širokim prozorom. Ispred njega je radni stol, pored njega dvije stolice. S lijeve strane nalazi se kauč na razvlačenje; zdesna, u uglu, polica za knjige; na zidu - karta hemisfera. Svaki predmet ne može biti samo imenovan, već i opisan. S desne strane, u uglu, nalazi se polica za knjige. Većinu zauzimaju udžbenici za 6. razred i knjige o velikim svjetskim glazbenicima. Ovdje - "Dječji album" i "Četiri godišnja doba" PI Čajkovskog, zbirke pjesama.


Izlaz. Vrste opisa eseja-soba Kratka, odnosno može se komprimirati, "sažeti" Detaljno, odnosno može se distribuirati, "proširiti"


2. Zadatak: Pažljivo pogledajte oko sebe i opišite gdje ste. Koristite riječi - pomagači. GDJE? EVO NEŠTO GDJE JE GDJE GDJE? U ŠKOLI U ŠUMI U SELU U KANCELARIJI GDJE? DESNO LIJEVO DESNO LIJEVO Suprotno GDJE? Blizu tome, blizu u nekoliko koraka


U umjetničkom opisu sobe 3. U umjetničkom opisu prostorije ponekad se koristi tehnika humaniziranja stvari: namještaj je prikazan kao živa bića sa svojim "licem", svojim "karakterom". Zadatak: Pročitati tekstove iz vježbe 99.? Što mislite da su zanimljive kod njih?


Priprema za pisanje eseja 1. Što je interijer? Interijer (od francuskog, "unutarnji") - unutarnji prostor zgrade. javna (kazalište, koncertna dvorana) stambena Opisujući interijer, kreiramo opis prostora. Istodobno možemo pokazati njezinu ljepotu ili bijednost, posebnosti same arhitekture, ukuse i interese vlasnika prostora.


3. Upoznavanje sa kompozicijom "Moja soba". Slušajte pažljivo, izvucite zaključak: je li zanimljivo? Živim u dvosobnom stanu. Želim vam reći o dvorani. Naša je dvorana velika, prozor joj je okrenut prema zapadnoj strani. Uz prozor se nalazi kauč na razvlačenje, a s druge strane noćni ormarić s terevizorom. Lijevo od terevizora su vrata spavaće sobe. A uz nju se nalazi akvarij s ribama. Kad napustite hodnik, ispred vas je okrugli stol, pored njega su četiri stolice. Iza stola je kredenc. Njegov donji dio sastoji se od tri pretinca u kojima se nalazi posuđe. A tu su i hladnjak i ormar za haljine. To je sav namještaj koji imamo u svojoj sobi. ? - Je li vam se svidjela kompozicija? - Zašto? - Jeste li primijetili glagol "vrijedi"? - Što još smanjuje kvalitetu rada?


4. Uzorak sastava Živim u prostranom trosobnom stanu. Najveća soba pripada mojem bratu i meni. Ima veliki prozor, zavjesan blijedo zelenim zavjesama. Nedavno ih je objesila moja majka, a sobi daju posebnu ugodnost. U kutu pokraj prozora nalazi se naš stari, ali slatki kauč na razvlačenju na kojem spavamo moj brat i ja. A nedjeljom čitamo knjige na ovom kauču ili se jednostavno opustimo. Pored sofe nalazi se stolić za kavu čiji je poklopac obojan tako da nalikuje šahovskoj ploči. Za ovim stolom često igramo šah ili dame. Naprotiv, postoji kredenc, u kojem ima puno zanimljivosti: ovdje su pokloni naših roditelja, suveniri koje smo donijeli iz drugih gradova. U donjim ormarima kredenca pohranjujemo knjige o avanturama, detektivskim pričama, znanstvenoj fantastici, a tu su i dječji časopisi. Blizu prozora nalazi se naš stol za pisanje, iza kojeg radimo domaću zadaću. Na stolu je prekrasna stolna lampa koju je poklonila moja baka. Nedavno smo postavili akvarij nedaleko od ovog stola: odlučili smo se baviti ribom. Naša je soba uvijek čista i ugodna. Postoji mali terevizor za opuštanje. Dobro se vratiti se kući nakon škole, gdje vas čeka vaša omiljena soba.


Lekcija za razvoj govora u 6. razredu.

Opis prostora.

Ciljevi:

- obrazovni: upoznati sa posebnostima konstrukcije teksta

opisno, naučiti opisivati \u200b\u200bsobu, njezinu

unutarnji prostor, karakterizirajući njegove stanovnike,

ponavljati vrste i stilove govora (formalno poslovanje,

umjetnički), znati odrediti vrstu i stil govora, razlikovati

tekstovi jedni od drugih;

- razvoj: razvijati maštovito i logično razmišljanje, govor učenika;

- odgoj: njegujte pažljiv stav prema svijetu stvari,

doprinijeti razvoju estetskog ukusa učenika.

Oprema: računalo, multimedijski projektor, pripremljena prezentacija za lekciju, radni list, dopis "Kako napisati esej - opis sobe", radni materijali s tekstovima, osnovne napomene: "Umjetnički stil", "Službeni poslovni stil"

Tijekom nastave:

    Organiziranje vremena.

    Motivacija..

Uvjeti igre: čitaju se isječci iz umjetničkih djela, tekstovi koji opisuju prostorije, zadatak je otkriti tko živi u ovoj kući.

Igra "Tko, tko živi u kućici?"

Tekst 1. I odjednom je na jednom od krovova zaista ugledao kuću. Vrlo lijepa sa zelenim kapcima i malim trijemom. Klinac je želio što prije ući u ovu kuću i svojim očima vidjeti sve parne strojeve i sve slike s pijetlovima i zaista sve što je tamo bilo.

Kuća je bila vrlo ugodna. Klinac je to odmah primijetio: crveni drveni kauč koji je stajao uza zid. Osim drvene sofe, u sobi se nalazio i radni stol koji je služio i kao stol, ormar, dvije stolice i kamin s željeznom rešetkom i tagankom, ali parna mašina još uvijek je nedostajala. (Carlson - mali nevjerojatan čovjek - nestašna osoba, sanjar, izumitelj. Astrid Lindgren "Klinac i Carlson"))

Tekst 2. A znao je puno jer je čitao različite knjige. Te su knjige ležale na njegovom stolu, ispod stola, na krevetu i ispod kreveta. U njegovoj sobi nije bilo mjesta gdje se knjige nisu polagale. Čitanje knjiga učinilo ga je vrlo pametnim. Stoga su ga svi slušali i jako voljeli. Uvijek se odijevao u crno odijelo, a kad je sjeo za stol, stavio naočale na nos i počeo čitati knjigu, postao je potpuno poput profesora. (Znayka N.Nosov "Avanture Dunna i njegovih prijatelja)

Tekst 3. Gerasima su odveli u malu sobu iznad kuhinje; uredio ga je za sebe, prema svom ukusu: sagradio je u njemu krevet od hrastovih dasaka na četiri bloka, zaista herojski krevet; na nju se moglo staviti stotinu kilograma - ne bi se savila; ispod kreveta nalazila se pozamašna škrinja; u kutu je bio stol iste jake kvalitete, a pored stola stolica na tri noge, ali toliko snažna i zdepasta da ga je i sam Gerasim podizao, bacao i cerekao se ... (Gerasim Turgenjev "Mu-mu")

    Određivanje teme lekcije.

Kako ste prepoznali junake, jer njihova imena nisu imenovana? (prema opisu njihovih stanova)

Kakva su vrsta govora ti tekstovi? (opis)

Što mislite da ćemo danas proučavati, što bismo trebali naučiti?

Pisanje teme u bilježnicu i na ploču. Epigraf lekcije: „Kuća obično postane poput onih koji u njoj žive.“ (M Roshchin)

    Objašnjenje novog.

1. Rječnički rad (iz objašnjenog rječnika Ozhegov)

Soba je zgrada, mjesto gdje se nešto, netko smješta.

Svaka soba ima svoj interijer.

Interijer - (od francuske oznake "unutarnji") unutarnji prostor zgrade, prostora, kao i njegov raspored, ukras. Interijer može biti javni, stambeni, kazališni, sportski, školski.

2. Rad na izradi tekstualnog opisa sobe.

Na što trebamo obratiti pažnju prilikom pisanja teksta opisa? Na primjer, naš ured? (s dojmom o njemu, zatim navedite stavke koje su ovdje)

Hoće li biti dovoljno samo navesti predmete u našem uredu? (ne, jer takvih ureda ima mnogo)

Što još treba učiniti? Na što biste trebali obratiti pažnju? (da pojasnimo gdje predmet stoji).

3. Opis kabineta ruskog jezika i književnosti.

Pokušajmo opisati naš ured.

Kratki opis.

    Tri reda stolova.

    Tri prozora.

    Učiteljeva klupa.

    Ploča.

    Police za knjige.

Detaljan opis.

    Lagani mali ured.

    U sredini se nalaze tri reda stolova.

    Tri su prozora nasuprot vratima.

    U prvom redu je učiteljev stol.

    Na zidu s desne strane je ploča.

    Na zidu s lijeve strane su police s knjigama.

    Stoje nasuprot prozora.

Stoga, nakon što smo zapisali ovaj popis, izradili smo plan za naš budući opis eseja: kratak i detaljan.

Ali takvih ureda ima i mnogo. Što još treba učiniti kako bi bilo jasnije o kakvoj sobi govorimo? (detaljnije opišite svaku stavku)

Izgradnja tekstualnog opisa sobe: prilikom opisa morate navesti objekt i njegovo mjesto.

Dakle, opis može biti sažet i detaljan. Sažeti opis nalikuje planu. Stoga, da biste pravilno izgradili svoj tekst, prvo morate jednostavno navesti sve predmete u datoj sobi u pravom redoslijedu.

4. Vokabularni rad.

Prilikom opisivanja možete upotrijebiti sljedeće riječi koje označavaju mjesto objekata.

Sjetite se kako su napisani: desno, lijevo, desno, u blizini, ovdje, ovdje, ovdje, upravo tamo, nasuprot, u sredini, u sredini

5. Usmeno opišite ovaj kabinet .

    Rad na stilu teksta.

Tekst 1.

Oglas

Jednosoban stan za najam. Soba je velika, s jednim prozorom. Tu je namještaj: noćni ormarić, TV, ormar, klavir, kauč, stol.

Cijena po dogovoru. Telefon: 5-48-31, nazovite nakon 18.00.

Tekst 2.

Svaka stvar ima svoje mjesto.

Preselili smo se u novi stan i odmah počeli uređivati \u200b\u200bnamještaj u predsoblju - u velikoj svijetloj sobi s jednim, ali širokim prozorom preko cijelog zida. I evo što smo dobili.

Na prozoru, na visokom postolju, cvijeće je veselo zelenilo. U kutu s desne strane nalazi se noćni ormarić s televizorom. Pored nje stalak za ormariće blistao je opranim staklom, a iza ormarića blistao je glasovir. Naprotiv, kauč i stol zauzeli su svoja mjesta sa zadovoljstvom. Na zidu iznad sofe zalijepio se sat.

Svaka je stvar pronašla svoje mjesto, a dvorana je postala vrlo ugodna.

Kakav su stil tekstovi. koji je zvučao na početku lekcije? Zašto?

Zaključak: u umjetničkom se stilu vrlo često koristi tehnika humaniziranja stvari, metafora, epiteta. Upotrijebite opis sobe da biste otkrili karakter njihova lika.

    Kreativni rad.

Napišite misteriozni esej: opišite sobu književnog ili crtanog lika u umjetničkom stilu tako da iz opisa bude jasno o kome osoba govori.

Pravopisni rad. Sprečavanje pogrešaka.

U svom eseju možete upotrijebiti sljedeće riječi. Umetanje slova.

Pronađite sinonime za "stand".

Kad pišete, koristite bilješku "Kako napisati opis eseja" (rad na radnom listu)

    Odraz.

Što smo danas naučili na lekciji? Što ste naučili?

    D / s: opišite svoju sobu u umjetničkom i formalnom poslovnom stilu.

RADNI LIST.

    Teorijske informacije.

Osnova opisa sobe je ________________________________________ __________________________________________________________________ _ _______________________________________________________________________________________________________

OPIS

____________________ ______________________ _____________________ ______________________

    Ispunite tablicu: (može se koristiti kod pisanja kuće. Eseji)

Plan promatranja

Materijali (uredi)

(riječ, fraza)

    Prostorije.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Sprečavanje pogrešaka:

1. Odaberite sinonime za riječ STOJATI -_______________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Napišite ispravno: desno, lijevo, desno, u blizini, ovdje, ovdje, ovdje, upravo tamo, nasuprot, u sredini, u sredini

3. Umetnite slova, sjetite se : Soba..ta, zan..tega, luka..ra, d..van, kr..vat, p..anino, t..l ... pozadina, p..las, t..rsher, k..rtina, p..t..lok, int..rriere, soba..komisija.

Dopis

Kako napisati esej koji opisuje sobu ”.

Kada radite na eseju koji opisuje sobu, sjetite se redoslijeda izlaganja materijala! Vrlo često studenti pogriješe, "skačući" kada opisuju od predmeta do predmeta, na primjer: pod, zidovi, namještaj, prozor, opis onoga što visi na zidovima itd. Da se to ne dogodi, svakako izradite plan, a zatim organizirajte prikupljeni materijal (tj. Sve zapise stavite u određeni redoslijed, grupirajte prema planu). Izbjegavajte ponavljanje riječi koristeći sinonime. Imajte na umu da bi opis trebao biti u istom vremenskom okviru. U rečenici, kada je predikat izostavljen, koristi se Crtica.

Primjer: Desno od vrata je polica s knjigama.



 


Čitati:



Kako se riješiti nedostatka novca da biste postali bogati

Kako se riješiti nedostatka novca da biste postali bogati

Nije tajna da mnogi ljudi siromaštvo smatraju presudom. Za većinu je zapravo siromaštvo začarani krug iz kojeg godinama ...

„Zašto je mjesec dana u snu?

„Zašto je mjesec dana u snu?

Vidjeti mjesec znači kralj, ili kraljevski vezir, ili veliki znanstvenik, ili skromni rob, ili varljiva osoba, ili lijepa žena. Ako netko ...

Zašto sanjati, što je psu dalo Zašto sanjati štene?

Zašto sanjati, što je psu dalo Zašto sanjati štene?

Općenito, pas u snu znači prijatelja - dobrog ili lošeg - i simbol je ljubavi i odanosti. Vidjeti ga u snu najavljuje primanje vijesti ...

Kada je najduži dan i najkraći dan u godini

Kada je najduži dan i najkraći dan u godini

Od davnina su ljudi vjerovali da u ovo vrijeme možete privući mnoge pozitivne promjene u svom životu u pogledu materijalnog bogatstva i ...

feed-slika RSS