Начало - Стени
План на урока по руски език (4 клас) на тема: „Правопис на неударени гласни. План на урок за урок по руски език (1 клас) на тема: Правопис на неударени гласни в основата на думата

Цели:

  • укрепват способността за прилагане различни начинипроверка на правописа на неударени гласни
  • в основата на думата;
  • развиват логическо мислене, внимание, памет, съгласувана реч, правописна бдителност;
  • култивирайте любов към животните.

Оборудване:

  • карти с думи;
  • компютър, мултимедиен проектор, интерактивна дъска;
  • Пликове с ябълки;
  • индивидуални листове за диагностика;

ХОД НА УРОКА

1. Организационен момент

Камбаната ни даде сигнал.
Дойде време за работа.
Така че нека не губим време,
И ние започваме нашия урок.

2. Работа с поговорка

– Бих искал да започна днешния урок по руски език с поговорка. Проблемът е, че се разпадна. Помогнете ми да го събера.

Всеки ден добавя частица мъдрост и живот към нас.

– Каква поговорка събра?

Всеки ден от живота ни добавя частица мъдрост.

Как разбирате смисъла на поговорката?
– Мислиш ли, че е възможно да се родиш мъдър веднага?

Не можеш да се родиш мъдър веднага, защото, за да станеш мъдър, трябва да знаеш много, да имаш житейски опит, да станеш възрастен и все още си млад, имаш много да учиш и да учиш.

– Ще се върнем към тази поговорка в края на урока и ще разберем по какви начини сте станали по-умни и по-мъдри по време на този урок.
– Какви качества ще ви трябват, за да научите нещо ново в клас, за да направите свое собствено малко откритие? (Внимание, наблюдение.)

3. Постановка на проблема на урока

– Искам да ти разкажа една история.

Саша написа бележка на приятеля си Коля: „Ела тази вечер с меч, ще играем“. По-голямата сестра на Саша предаде бележката на Коля. Коля прочете бележката и обеща да дойде. Момчетата се събраха вечерта.
„Ще има бал“, каза Саша на другарите си.
"Колка ще го донесе." Коля дойде и вместо топка имаше в ръцете си дървен меч. Момчетата бяха разстроени, че няма да трябва да играят футбол.

- Защо се случи това? (Момчето не знаеше правилото и написа думата „топка“ неправилно).
– Кое правило не знаеше Саша? (Правило за изписване на неударени гласни в основата на думата).
– Какво трябва да можете да направите, за да не повтаряте грешките на Саша?
(Поставете ударение и изберете тестови думи.)
– Какви методи за подбор на тестови думи използваме, за да проверим неударената гласна в корена?
(Два начина. Можем да променим формата на числото, така че неударената гласна да стане под ударение, или да изберем родствена дума с ударена гласна в основата.)
– Как се пише правилно тази дума?
с м...ч - топка - топка
– Какво съветваме Саша? (Научете правилото за изписване на неударена гласна в основата на думата).

4. Поставяне на темата и целта на урока

Въз основа на този проблем формулирайте темата на нашия урок.
(Правопис на неударени гласни в основата на думата.)
– Какви цели ще си поставим?
(За да затвърдим знанията си за правописа на думи с изпитана неударена гласна в основата. Научете се да пишете правилно думи с неударена гласна. Умейте да избирате думи със същия корен.
Какви лично значими цели ще си поставите?
– В днешния урок ще продължим да работим върху правописа на неударени гласни, ще подобрим уменията си за подбор на тестови думи по два начина, ще работим върху развитието не само на писмена, но и на устна реч, ще научим малко информация от живота на едно смешно животно.
Познайте гатанката и ще разберете кой ще ни бъде помощник в урока.

5. Гатанка.

Под боровете, под елхите има торба с игли.

Песен

- Това е нашият стар приятел. В какви уроци го срещнахме? Спомнете си с коя част от урока литературно четенесрещнахме, където един от героите беше таралеж? („Страшна история“ от Е. Чарушин.)

6. Минута на писане.

Таралежът предлага да отделите минута за писане и да правите упражнения за пръсти.

Гимнастика за пръсти

Таралежът тропаше по пътеката.
Носеше ябълки в кошница,
Да ги преброя всичките
Трябва да огънете пръстите си.

– С каква цел отделяме по една минута за рисуване във всеки урок?
(Да продължим да се учим да пишем красиво, точно, калиграфски и да свързваме правилно буквите.)
– За да разберем какви букви ще пишем по време на минутата за писане, нека изпълним задачата.

7. Актуализиране на знанията

(На дъската са написани думи: страница, лопата, гр...би, с...бла, гр...за, малина, п...тно)
– Какво е общото между всички тези думи?
(Всички думи са съществителни, общи съществителни, отговарят на въпроса какво?)
– По какви два признака могат да се групират тези думи едновременно?
Какви групи получихте?
(Първата група включва думите стр...на, гр..бй, з...мля, гр...за, п...тно. Това са думи с проверима неударена гласна в корена. Те всички се състои от две срички.)
(Втората група включва думите пика и малина. Това са думи с непроверена неударена гласна в основата. Състоят се от три срички.)
– Днес, по време на минута на писане, ще упражним правилното изписване и съчетаване на букви от неударени гласни звуци, които са в основата на думи, които не се проверяват чрез ударение.
- Какви са тези букви? (a,e)
– Да запишем номера и страхотна работа.
– Да напишем гласните a и e. (Дисплей на дъската с обяснение).

8. Писане на думи

– Да напишем думи с неударената гласна, която се проверява в основата след пробните. Нека подчертаем корена в думите, подчертаваме буквите на мястото на ненапрегнатите гласни звуци.
– Какъв метод за проверка използвахте? (Промяна на формата на номер на дума)
- Нека продължим нашия урок и се опитаме да преодолеем следващата стъпка по пътя към мъдростта.

9. Лексикова работа

- Нека поработим малко с речника. Защо извършваме този вид работа?
– Каква цел ще си поставим на етапа на речниковата работа?

Въведение в речниковите думи

– Ще научите нова дума от речника, като прочетете нейната транскрипция. (яблака)
(Поставен е знак с думата.)
– Колко букви има думата ябълка? Колко звука? защо
-Какво е ябълка?
(Това е плодът на ябълковото дърво.)
– Запишете нова речникова дума, поставете ударение, подчертайте всички изписвания, запомнете непроверяваната неударена гласна.

Етимологична страница

– Ябълката е един от най-старите плодове на земята, а ябълковите дървета растат почти навсякъде. В Русия ябълката се споменава в летописи от 11 век. Има мнение, че думата ябълка на староруски език означава топка.

Полисемия на думата

– Не само плодът на ябълковото дърво се нарича ябълка, но и някои други предмети.
– Как разбирате израза „очна ябълка“? (тялото на окото)
- „Удари в окото“ (ядро в мишена за стрелба по мишена)
- "Адамовата ябълка" (Адамова ябълка - изпъкналост на ларинкса)
– „Суверенна ябълка“ (символ на императорската власт)
– Какъв извод можем да направим?
– Как се нарича дума, която има няколко значения? (Множество значения).
– Продължаваме да работим върху развитието на речта.

Работа с фразеологични единици и поговорки

(Фразеологичните единици и поговорките са написани на дъската).

Няма къде да падне ябълката
Ябълката на раздора
Кон в ябълки
Като румена ябълка
Ябълката не пада далеч от дървото.

– На каква основа можем да групираме написаното? (Фразеологични единици и поговорка)
– Какво представляват фразеологичните единици? (Стабилни комбинации от думи).
– Прочетете фразеологизмите и обяснете значението им.

Ябълката няма къде да падне - (отблизо)
Ябълката на раздора - (какво води до кавга)
Кон в ябълки - (това казват за коня, ако има козина с тъмни кръгли петна)
Като розова ябълка - (много красиво)

– Прочетете поговорката и разкрийте нейния смисъл.

(Ябълката не пада далеч от дървото - казват за онзи човек, чиито лоши действия повтарят поведението на баща му или майка му).

Избор на сродни

– Назовете еднокоренните думи в поговорката. Ябълка, ябълково дърво.
- Докажете, че са от един корен.
И така, кои думи се наричат ​​сродни? ( Думи, образувани от един и същ корен и имащи едно и също лексикално значение.)
- Нека запишем думата ябълково дърво.
– Какви други еднокоренни думи могат да се намерят за думата ябълка?
Нека го запишем. Нека подчертаем корена във всички думи със същия корен.

Речник: ябълка, ябълково дърво, ябълка, ябълка.

– Как се пише коренът в еднокоренни думи? (Равен).

10. Физкултурна минутка

- Време е за почивка.
- Да продължим нашия урок. Таралежът е подготвил задача за вас. Бъдете внимателни.

11. Работа с интерактивна дъска(диск „Уроците на Кирил и Методий” 2 клас)

Изберете тестови думи за всяка дума. Попълнете пропуснатите букви.

звезден в...дяная п...мързелив п... болен
брутална болка при осоляване под вода
брутализира вода сол боли
звяр

Звук... не сн...говик w...филм аз... сок
снежен звън зимна гора
кокиче зимна издънка
сняг

– Какъв метод за проверка използвахте?
– Какъв извод можем да направим?
– Сега преодоляхме следващата стъпка по пътя към мъдростта.

12. Работа с текст

- Прочети го.

В близост до п...нка има л...с...сн...и животни. На sp...не близо до тези...sma...sh...s...s в...дъната до...люкове.

Те са...струни.
– Какво прочетохте? (Текст.) Докажи го.
– Какъв тип текст?
- Измислете заглавие.
– Какви видове правописни модели бяха открити в текста? – Запишете текста, като вмъкнете пропуснатите изписвания, като използватеизвестни методи
чекове. Какви начини?

– Маркирайте липсващите изписвания.

Проверка от дъската.

Творческа работа. - Ние ще дирижираметворческа работа
. Измислете продължение на текста и го добавете. – Какви ползи носят таралежите?

(Хваща червеи, бръмбари, горски мишки, отровни змии.)

През пролетта в дупката на таралежа се появяват бебета. Таралежите се раждат напълно голи, със затворени очи и уши. След няколко часа по кожата им се появяват подутини. След това от туберкулите излизат меки игли. Иглите се втвърдяват. Те правят страхотни тръни. Майката таралеж много обича децата си, храни ги с млякото си и, усещайки първите признаци на опасност, ги завлича на друго, по-спокойно място, което предварително е хвърлила под око.

– Подчертайте главните части на изречението и определете частите на речта.

13. Експресна диагностика

Графична диктовка

– Таралежът ви е подготвил задача, която ще ви помогне да проверите знанията си. В пликовете ще намерите маси.
– Чуйте думата и помислете каква неударена гласна е написана в думата. Обозначете го с точка в пресечната точка на номера на думата и буквата.

Месо, носи, бухал, гори, река, пън, тигрица, топове, кора.

– Свържете точките по ред. Как изглежда фигурата?

О А и д аз
1 .
2 .
3 .
4 .
5 .
6 .
7 .
8 .
9 .

- Да проверим.
– Как да проверим неударена гласна в основата на думата?
– Таралежът е много доволен от работата ви.

14. Резюме урок

– Нека си припомним с коя поговорка започнахме нашия урок.
- Помъдряхте ли? какво?
– Мислите ли, че постигнахме целта на нашия урок?
– Какво научихте в урока?
– Какво беше трудно в урока?
– Какво ви беше най-интересно в урока?
– Какви задачи бихте искали да изпълните в следващия урок?

Отражение

Как се чувстваш в края на урока?
– Оценете работата си. За да направите това, извадете ябълките от пликовете. Ако сте доволни от работата си, прикрепете червена ябълка към таралежа.
– За тези, които не са се справили добре в клас и са малко тъжни – зелена ябълка.
- Благодаря ви за работата.

препратки:

1. Г. А. Бакулина„Интелектуално развитие на по-млади ученици в уроци по руски език“ 2 клас. Издателство "Владос" 2004г.

Прогрес на урока

    Проверка на знанията ви по предходната тема.

1. Какво е език? Защо е необходимо? ( езикът е система от знаци и начини за свързването им, която служи като средство за изразяване на мисли, чувства и волеизявленияхора и е най-важното средство за човешка комуникация).

2. Кога е възникнал древноруска държава? Кой град беше нейната столица? (9-10 век, Киев)

    Кога се появи руската нация? (17v)

    Какви промени настъпиха в руския език по време на неговото развитие? (промяна в броя и изписването на буквите, ударение, произношение, състав и значение на думите)

    Довършете изреченията:

1) Взема се предвид годината на раждане на руската буква ...(988)

2) Първата книга е публикувана в Русия... ( през 1564 г. от руския пионер Иван Федоров)

3) Руският език изпълнява 3 функции...

- езикът на великата руска нация

- означава междуетническо общуване

- един от най-важните световни езици

4) Световните езици са... (езици, широко използвани като средство за международна комуникация)

5) В курса по руски език се изучават следните раздели... (фонетика, графика, правопис, правопис, словообразуване, морфология, лексика и фразеология, синтаксис, пунктуация).

    Отметнати и неотметнати неударени гласни

- Какво е правопис?

Правописът е единна и общоприета система от правила за писане на думи.

За да не правите грешки при писането на префикси, корени и наставки, трябва да се научите да ги подчертавате в една дума.

- Какво е включено в думата?

Основа и завършек; Основата се състои от корен, префикс и наставка.

например,

1) разубеден, горичка, златен, бреза, весел, език.

2) Златната горичка ме разубеди с веселия си език.

В първия пример четем думи, които не са свързани по никакъв начин. Всички заедно не изразяват цялостна мисъл.

Във втория пример едни и същи думи имат определена връзка, тъй като се комбинират помежду си с окончания. Тук е изказана цялостна мисъл.

- Какъв е краят?

Променлива част от думата.

- Каква е основата?

Част от дума без край.

Упражнение. Подчертайте с думи това предложениеокончания и основи.

Златната горичка ме разубеди с веселия си брезов език.

- Какво е корен?

Обща, неделима част сродни думи. Например:

1) къща, дом, брауни;

2) градски, ограда, крайградски, предградие, градина.

Тези думи са обединени по смисъл от корените „къща, град“.

Упражнение. Наблюдавайте от какви части са съставени думите.

Пусни, пусни, пусни, пусни.

Нощ, зидар, прочетен, преготвен.

Вода, вода, вода, ян, вода, вода, вода, вода.

- Назовете гласните.

A, I, u, yu, o, e, e, e, s и.

Неударените гласни на руски се произнасят неясно.

Ако се съмнявате, проверете с ударение.

развитие дразсейвам - разсейвам, ж Ол Ова - глави - глави, развити и vat - развивам, ост Анов - изправи се.

Начини за проверка на неударени гласни:

1. Променете формата на думата:

1) число на съществителните (планина - планини, река - реки, стена - стени);

2) падеж на съществителни (вода - вода, ниви - поле, извор - извор);

3) родът на глаголите в миналото време (взе - взе, водеше - водеше);

4) глаголно време (бори се - бори се, показва - ще покаже, носи - носи);

5) образование кратка формаприлагателно (сив - сив, зелен - зелен).

2. Изберете родствена дума от друга част на речта (непреводимо - превод, отдръпване - разстояние, непримиримо - мир, обединение - обединени).

Задача 1.Попълнете пропуснатите букви, като проверите правописа им

а) промяна на формата на думата

от гр..ри, два час..са, продълж..лежи, стран..рон, роз..роза, в..ина, велик..голям, показ..зат, издиг..ла, б. .. ровех, д..ръгнах, с х..лмов, пр..станех, подп..р..м, к..мък, ст..м, гл..нул, над..бил.

б) подбор на еднокоренни думи

неприемливо, бе..ница, победа, съедин..нишка, час..бухал, оп..доставяне, из..лекарство, охрана..вземане, награда..щета, граница, движение, улавяне, приближаване, жънене, съвременен , изхвърлям.

Задача 2.Попълнете липсващите букви и намерете тестовите думи.

Знамето се развява, офанзивата се развива, измерване на разстоянието, приближаване на противниците, отваряне на вратата, отваряне на зеленчуците, разплитане на плана, подготовка за класове, гледане ...да се изгради колона, силен g...l ...обкръжение, сън...до гарата, сън...до данните, посади градинска леха, зареди пистолет, посвети свещ, посвети история на приятел, разкажи... мрежа на хоризонталната лента, един... сънлив замък.

Правописът на корени с непроверени неударени гласни се проверява с помощта на речника.

Много думи са заети от европейските езици. Трябва да запомните техния правопис.

Например: джоб, кош, кавалерия, батальон.

Задача 3. Попълнете пропуснатите букви. Обяснете значението на подчертаните думи.

К...т...строфа, д...сант, д...зертир, s...drive, p...rt...zan, к...п...тулат, d...vision, bomb...rd...divate, b...seda,...bn...arm, poraz....zhenie, ur...gun, стр...т...гичен, п...три...тизъм, ...pl...divate, d...дисциплина, ... по дяволите, ав...нгард, в...ст...куршум, int...ll...gent, генерал, предварителен, стипендия, пр...в...легия, компания от приятели, военна компания.

    Правопис на редуващи се гласни

В някои корени има редуване гласни A-O, E-I.

Например, зора - зора, умират - умират, равно - ниво.

Правописът на думи с редуващи се неударени гласни в корените на думите (e-i; a, i-im, in; o-a) се основава на редица специални правила.

ПРАВОПИС НА КОРЕНИ С РЕДУВАНЕ НА ГЛАСНИ

корени

Редуващи се

гласни

правило

писане

Изключения

kas – кос

бер - бир

мер - мир

per - празник

тер – стрелбище

дер - реж

блясък - блясък

изгорял – изгорял

stel – стил

Преди наставката - А- е написано А, пред другите - О

Преди да се изпише наставката -а- и(n), и(м)

Преди да се изпише наставката -а- и, пред другите - д

изоставане - лъжа

израстване - израстване

скак - скоч

Преди да се изпише коренът G А; преди F – О

Пред корена ST и Ш се пише А, преди C – О

Преди root ДОе написано А, преди зО

Ростислав, кълнове,

лихвар, индустрия

равен - равен

мак - мок

равен- равен,

точнов думи със смисъл гладка

мак-написани с думи със смисъл забиване;

мок-със смисъл намокри се

плосък, равен

gar – планини

зар – зор

клан - клонинг

създание - творение

плав - пилаф

Под стрес - А, без акцент – О

Под стрес - О, без акцент – А

О

Под стрес е това, което се чува; без акцент - О

Винаги Аосвен изключения

плувец

Задача 4. Поставете пропуснатите букви, обяснете правописа

1. Случайно да...сънуваш, лично безразличие, да не...докосваш жиците, започваш...дискусия, събереш...духа си, събереш...си мислите, предизборна кампания, заключи... врата, заместник... умри от наслада, замръзни от страх, умри от глад, умри от скука, умиращи обичаи, пране на дрехи, бърсане студена вода, изтривам от лицето на земята, сърцераздирателни писъци, изкоренявам плевели, намирам грешки в думите, ставам ерудиция, ставам ослепително пламтящ, запалвам лампа, разпалвам огън, парещ леден вятър, запалителен снаряд, горящ склад за боеприпаси, пожар първа степен, опожарени градове и села, разпространение на мъгла, постилане на покривка, редене на подове.

2. Предложете равенство, печеливша усмивка, отложете посещение, поемете отговорност, независима позиция, ум... по-малко, сложете оръжие, направете предположения, морски водорасли, ново отражение ... с индустрия, напреднала възраст...ст , р...слива източване, зрял...ляв син, скок...през канавка, скок...от леглото, скок...от радост, скок...скок на кон.

3. Изравнете... обърнете внимание на правата си, разчистете... земята на сайта, сравнете... вземете две числа, обърнете се надясно, обърнете внимание, ниво на водата, поддържайте ниво... баланс, всичко е прав, измийте...ритайте в дъжда, измийте ботушите си... кабини, г...дълбок хляб в мед, водоустойчива пелерина, потопете...потопете четката във вода.

4. Горещо...запалимо вещество, горещ...пай, печете се...на слънце, не се нагрявайте, прегрята тел, поздравете слънцето...осветено от луната, слънцето...загрято , поклони се...над детето , поклони се пред таланта, направи чудеса, съживи ги, ловки плувци, смел плувец, добър плувец.

Задача 5. Напишете диктовка.

Сутрин в степта.

Ранна пролетна утрин е прохладна и росна. Нито облак в небето. Само на изток все още се тълпят предзорните облаци, бледнеят и се топят с всяка минута. Слънцето сега ще се носи там в огнено сияние. Цялата необятна шир на степта сякаш е поръсена с фин златен прах. В гъстата сочна трева тук-там трептят диаманти от едра роса, блещукат и мигат с многоцветни светлини. Степта весело е пълна с цветя. Жълтът става яркожълт, камбаните стават скромно сини, цели гъсталаци от ароматна лайка побеляват, дивият карамфил свети с пурпурни петна. В сутрешната прохлада има горчив, здравословен мирис на пелин, примесен с деликатния, бадемов аромат на пелин. Всичко блести, пищи и радостно се протяга към слънцето. Само тук-там в дълбоки и тесни дерета, между стръмни скали, обрасли с редки храсти, все още лежат мокри синкави сенки, сякаш напомнящи за отминалата нощ. Високо във въздуха, невидими за окото, пърхат и звънят чучулиги. Неспокойните скакалци отдавна са надигнали припряното сухо бърборене. Степта се събуди и оживя. Тя сякаш диша с дълбоки, равномерни и силни въздишки. (Според П. Дудочкин.)

Обобщение на урока

по руски език във 2 “А” клас

Тема на урока:

„Правопис на неударени гласни в основата на думата“

Тема: Правопис на неударени гласни в корена на думата.

Цели на урока:

1. Обобщаване на знанията за начините за проверка на неударени гласни в корена на думата.

2. Упражнения за правопис на думи с неударена гласна в основата на думата, умение да избирате тестови думи.

Формиран UUD:

Когнитивно UUD:

1. развиват умения за компетентно и съзнателно изписване на думи с неударена гласна в основата на думата;

2. развиват способността да правят изводи въз основа на анализ на думите.

Регулаторен UUD:

1. определят и формулират целта на дейността в урока с помощта на учителя;

2. преговорете последователността от действия в урока;

3. научете се да изразявате своята версия въз основа на работа с учебен материал;

4. научете се да съставяте алгоритъм от действия и да работите според него.

Личен UUD:

1. създават мотивация за учене и целенасочена познавателна дейност;

2. формиране на отговорност и интерес към изучаването на руски език.

3. развиват двигателните умения на ръцете, аналитичното мислене, въображаемото въображение.

UUD за комуникация:

1. развиване на способността да слушате и разбирате другите;

2. развиват умение за изграждане на речево изказване в съответствие с поставените задачи;

3. допринасят за формирането на собствено мнение и способността да задавате въпроси правилно.

Оборудване на урока:

    Класна стая с компютър, мултимедийна инсталация;

    Презентация към урока;

    Учебник, работна тетрадка;

    Дидактически материали за учебната сесия.

Напредък на урока:

аз. Организирано начало на урока.

Веселата камбана звънна,

Готови сме да започнем урока.

Нека слушаме и говорим

И си помагайте.

II . Калиграфия.

Чуйте стихотворението и ми кажете какъв звук най-често се среща в него?

Вали, навсякъде вали

Пиленцата са щастливи в гнездото. (звук [l,])

Определете реда на буквите и продължете серията:

Lllll Lllll Lllll L...

Определете броя на сричките, звуците и буквите в една дума душ, запишете неговата транскрипция. (дъжд-2сл., 6б., 5зв. [l, iv, en,]

III. Актуализиране. Мотивация.

Момчета, днес получихте писмо. Прочетете го. (слайд 1)

Долу всички гласни на света!

Нека децата са невежи!

Тази зла вещица Дюс открадна всички букви от гласни звуци и омагьоса всички книги. А на мястото на неударените гласни има само черни точки. Трябва незабавно да освободим буквите от гласните звукове, а за да направим това, трябва да се борим с Двете и да преминем всички изпитания.

IV . Повторение на наученото.

Да започнем с повторение,

В крайна сметка повторението е майката на ученето.

Първи тест:

1) Прочетете думите: (слайд 2)

Р...ка, вятър...р, с...бла, б...реза, пч...ла, тр...ва

На какви групи могат да се разделят всички думи? (с отметната неударена гласна и неотметната неударена гласна)

На какво основание?

Напишете думите в две колони, като поставите пропуснатите букви. Поставете ударение и подчертайте неударените гласни.

преглед:

Какви думи бяха написани в първата колона? (слайд 3)

Трябва ли да проверите всички гласни в корена? (Само онези, които се съмняват: a, o, e, i, i)

Какви думи са записани във втората колона?

Как ги наричаме? (речник)

В кой речник можете да потърсите правописа им? (правописно)

2) Коя дума липсва? (вятър - м.р.; пчела, защото обозначава одушевен предмет; бреза - 3 срички; трева - неударена гласна А).

V .Поставяне на цели.

Момчета, по каква тема работихме в последния урок?

Кой позна какво ще научим днес (Тема: Неударени гласни в основата на думата) (слайд 4)

Какво е важно да знаем за правописа на неударените гласни в основата на думата?

(слайд 5)

Какво да проверя?

Къде да проверя?

Как да проверя?

Върху какви умения работихме? (изучени начини за проверка на неударени гласни в основата на дума)

Как да ги проверим?

(слайд 6)

Начини за проверка на неударени гласни в корена на дума:

1) Променете формата на думата;

2) Изберете дума със същия корен.

Какво е важно да запомните? (така че гласната да е ударена)

(слайд 7 - правило в стих)

VI . Работа по темата на урока.

1. Тест две:

Пристигнахме в Гората на акцентите. Но само онези, които могат бързо да изберат тестови думи за думи с неударени гласни в основата на думата и да вмъкнат липсващата буква, ще могат да преминат през него. (работа по двойки)

карта:

Думата се проверява

Тестова дума

Да проверим (децата четат)

Сега за самотест. Проверете бележките си спрямо стандарта. (слайд 8)

VII .Физкултурна минутка.

Да се ​​разходим през гората. Красотата е навсякъде! Погледнете надясно, наляво, нагоре, надолу, наоколо.

Хубаво е да се разхождаш в гората! (ходене на място)

Ето един висок бор!

Тя се протяга към слънцето (вдига ръце)

Вековен дъб над поляната

Той разтвори клоните настрани (ръцете настрани)

Хубаво е да се разхождаш в гората!

2. Трети тест.

Отиваме на Поляната на думите. Посрещат ни двойки думи, между които има семантична връзка. Опитайте се да ги запомните (слайд 9).

Мост

Шум- в... да

Болница - лекар

Птица-п...ро

Прозорец - ст...облак

Запишете само втората дума по памет, добавете ударение и подчертайте неударената гласна. (взаимна проверка) (слайд 10)

3. Тест четири.(Работа в групи)

Стигнахме до алеята на предложенията.

Давам на всяка група картонче с изречения, съдържащи думи с неударени гласни. Вашата задача е да изберете устно тестови думи и да вмъкнете липсващите букви.

В гората животните се готвят за смърт.

Катерицата съхне на... Мишката започва да мисли лошо.

Таралежът...бълва глупости...тук. Зм...намерих усамотена м...мивка под бр...вън.

Нека изслушаме всяка група. Какво направихме (текст)

Какво пише?

Каква задача можем да предложим с този текст (заглавие)?

Измислете заглавие на този текст.

Напишете текста, като поставите пропуснатите букви. (слайд 11)

VIII . Обобщение на урока.

По каква тема работихте днес?

Какво трябва да се провери?

Къде да проверя?

Как да проверя?

Работихте усилено и преминахте всички тестове. Двете са победени и всички гласни са свободни.

IX . Отражение. (слайд 12)

Днес в клас:

Учих...

Беше интересно...

Беше трудно...

Къде мога да приложа придобитите знания?

Общинска автономна учебно заведение « гимназия№ 27"

Открит урокпо темата:

« Правопис на неударени гласни в основата на думата"

Разработено от учител начални класове:

Ключникова Тамара Андреевна

Петропавловск-Камчатски

Тип урок: затвърдяване на изучения материал.

Разработено от: Ключникова Тамара Андреевна

(начален учител)

Тип урок:комбинирани.

Методи на урока:нагледно-индивидуален, словесно-дедуктивен, репродуктивен, практическо-индивидуален, проблемно-диалогичен.

Оборудване:блок сигнали, карти с думи, компютър, проектор, напомняния.

Цели:

образователен -упражняват способността да разпознават подлежащи на проверка и неподлежащи на проверка неударени гласни в думи, правилно да проверяват думите и да обозначават графично правописа;

повдигане- насърчаване на развитието на отговорно отношение към ученето, постоянство и усърдие, колективизъм и взаимопомощ, независимост при избора на решения на логически упражнения;

развиващи се- научете да мислите, отразявате; внушават умения самостоятелна работа; обогатяват речников запас; развиват логическо мислене, съгласувано устно и писмена реч, правописна бдителност, внимание, мислене.

Напредък на урока

    Организационен момент

Камбаната удари за нас.
Всички спокойно влязоха в класната стая,
Всички се изправиха красиво на бюрата си,
Поздравени учтиво
Те седнаха тихо, с изправени гърбове.
Всички да въздъхнем с усмивка
И нека започнем урока сега.

2. Постановка на образователния проблем

Предлагам ви да изпълните следната задача: диктувайте думите . Изберете корена и добавете знак за ударение. (Каня двама ученика на дъската) земя, стена, дъждове, мостове, редове

Сравнете.

И какво става? Дадох ти една задача. Как го постигна? (по различен начин)

Защо се случи това? Какво не знаем? (Не знаем как да пишем правилно думи с неударени гласни в основата на думата)

– Въз основа на този проблем каква е темата на нашия урок? (Темата на нашия урок е „Правопис на неударени гласни в основата на думата.“)

– Какви цели ще си поставите? (Научете се да пишете правилно думи с неударена гласна в основата.)

-Кой друг си е поставил такава цел?

-Какво ще помогне за постигане на целта на нашия урок? (алгоритъм за проверка на този правопис, учебник, учител)

– По време на урока ще отговорим на следните въпроси:

Как да проверя?

3. Повторение на предварително изучен материал.

– Да отговорим на първия въпрос: какво трябва да се провери? (Гласните a, o, i, e, i са в слаба позиция.)

– Къде да проверя? (Трябва да проверите корена на думата.)

– Как да проверя? (Трябва да изберете тестови думи.)

- Как необходимопроверка? (Неударена гласна се проверява чрез ударение.)

Какво а, о и, д, аз

Как да проверя? в корена

Как да изберем тестови думи

акцент

4. Работа по темата на урока

Повтаряне на последователността от действия при проверка на неударената гласна в основата на думата. Колективна форма на работа.

Момчета, вие казахте, че това, което ще помогне за постигането на целта на нашия урок, е алгоритъм за проверка на неударената гласна в основата. Да си го спомним? - И така, ето думата „ЗИМА“.

Каква е първата стъпка? (Нека прочетем думата)

След това поставяме акцента.

Нека подчертаем корена на думата

Определете неударена гласна (неударена гласна и)

Нека изберем тестова дума (зима)

Пишем гласна

Алгоритъм

Прочетете думата.

Поставете акцент.

Изберете корена.

Определете неударената гласна.

Изберете тестова дума.

Пишем гласна

Работа по двойки (карта № 1)

Имате карти номер 1 на вашите маси. Прочетете заданието. (Въведете неударена гласна, тестова дума)

– Използване алгоритъм писане на неударена гласна в коренаНека изпълним задачата по двойки.

Напомням ви правилата за работа по двойки. Готовността на двойката е вдигната ръка.

Имате 2 минути за изпълнение на задачата.

Да започнем задачата. Проверка (колективна)

Който изпълни тази задача без грешки, вдигнете ръце. браво!

ЗАДАЧА: Напишете неударената гласна, тестова дума

Проверими

Проверка

Проверими

Проверка

л срам

л срам

ч sy

ч sy

Ж ра

Ж ра

отв рит (картофи)

отв рит (картофи)

Момчета, кажете ми как да намеря тестовата дума, какво заключение може да се направи?

Отговор на децата: Трябва да промените думата, която се тества, така че неударената гласна да стане ударена или да изберете дума със същия корен с ударена гласна в основата

Добре. Нека прочетем това правило в учебника. Отворете учебника на стр. 101 и сравнете заключението си със заключението в учебника. (чете се от ученик)

5. Първична консолидация

Е, сега ви предлагам да се превърнете от теоретици в практици.

Работа със сигнални карти. Децата трябва да обосноват правилността на своя избор. Игра на внимание.

Изготвени са сигнални карти.

– Аз ще назовавам думи с неударена гласна в основата, а вие показвате сигнална карта с необходимата буква и назовавате пробната дума.

Нощувка, неприятности, бухал, топове, река, креда, бегач, лист, скръб, земя.

    Диференцирана работа (многостепенни задачи). Работа с карти.

-Всеки от вас има карти с различни цветове.

Вижте го и започнете да ги правите сами в бележника си. Време за изпълнение 5 минути.

карта ( жълто)

Поставете липсващите букви в думи с неударена гласна, използвайте стрелките, за да посочите съответствието на тестовите думи и маркирайте правописа.

изгори корена

к.райня лебед, лебед

жълто

l.b. единичен чук, вършитба

m.l.tok погледнете

г.л.ва глави, глава

карта ( зелено)

Запишете го. Поставете липсващите букви, напишете тестови думи вместо точки, маркирайте корена.

Ч.стоту – ……, гр..нула. – …, sl…за-………, p.tnisty – ….., ug..saet – ….., sp..shit – …., v.shnyovy – ….., g…leniy – ……

карта ( розов цвят).

Запишете думи с неударена гласна в корена, напишете тестови думи в скоби. Добавете два свои примера към едно и също правило.

В горските поляни се появиха златни лисички.

И така, нека проверим.

Вдигнете ръката си, който е завършил жълтия картон.

Прочетете заданието.

Вдигнете ръка, който е попълнил зелената карта.

Прочетете заданието.

(попитайте един ученик, дайте оценка)

Вдигнете ръка, който е попълнил розовата карта.

Прочетете заданието.

(попитайте един ученик, дайте оценка)

Следващ тест.

    Работа в групи.

Напомням ви правилата за работа.

Давам на всяка група по едно изречение, което съдържа думи с неударени гласни.

Вашата задача е да напишете тестова дума над думата и да вмъкнете желаната буква. Време за работа -3 минути.

Нека изслушаме всяка група. Ако не сте съгласни с отговора, посочете причините за несъгласието си.

Какво получихме? Какво казва текстът? С коя тема са свързани всички изречения?

Момчета, каква задача можете да предложите с този текст?

Измислете заглавие на текста. Време на работа - 1 мин.

Текст за групова работа

В гората животните се подготвят за зимата. Катерица суши гъби на клоните на дърветата. Мишката съхранява зърно. Таралежът изолира гнездото. Змията намери уединено място под дънер. Лястовиците и бързолетите отлитат към по-топлите райони.

    Игра „Намерете и коригирайте грешката.

Проверете речниковата диктовка на Димин. Намерете, поправете грешката, напишете думата правилно и изберете тестова дума наум.

Сенева, вада, бижат, трова, свирка

преглед. (Синьо - синьо, вода - вода, бягане - бягане, трева - трева, свирка - свирка.)

– Колко думи е написал правилно? (Едно.)

- Кое? (Посвиркване.)

– Какво съветвате Дима? (Научете правилото за правопис на неударената гласна в основата на думата.)

6. Систематизиране на знанията, получени в урока

1) - Да се ​​върнем на първата задача: поправете грешките и обяснете защо трябва да се пише по този начин, а не по друг начин.

7. Обобщение на урока. Отражение.

Нека си припомним какво направихме в клас.

Каква беше темата на урока?

Какви цели си поставихме?

- Постигнахме целта си?

Всеки ученик има лист с две везни

Интересен урок Моето участие

Момчета, на вашата маса има парчета хартия с две везни. Моля, оценете този урок: колко интересен ви се стори. Сега оценете работата си в клас, колко активно всеки от вас участва в дискусията, изпълни практическа работа.

Обсъждане на резултатите от размисъл

Благодаря за работата в клас!

Допълнителни задачи

    Попълни липсващата буква в думите

добавете тестова дума



 


Прочетете:



Как да приготвите телешки език у дома

Как да приготвите телешки език у дома

Кулинарната индустрия предлага голям брой деликатеси, които могат да задоволят гастрономическите нужди на всеки човек. Сред тях...

Сьомга печена на фурна

Сьомга печена на фурна

Сьомгата на фурна е красиво празнично ястие. Ако искате да знаете как да го приготвите вкусно, прочетете тайните и гледайте вкусно...

Защо да виждате мишки насън?

Защо да виждате мишки насън?

според съновника на животни, хтоничен символ, означаващ силите на тъмнината, непрекъснато движение, безсмислено вълнение, смут. В християнството...

Мечтайте да се разхождате по морето. Защо мечтаете за море? Тълкуване на сънища за плуване в морето. Бурно море насън

Мечтайте да се разхождате по морето.  Защо мечтаете за море?  Тълкуване на сънища за плуване в морето.  Бурно море насън

Ако насън видим вода, било то водопад, река, поток или езеро, тя винаги по някакъв начин е свързана с нашето подсъзнание. Защото тази вода е чиста...

Сън, в който сте хванати в буря, обещава неприятности и загуби в бизнеса.  Голямата книга за сънища на Наталия... feed-image