У дома - Кухня
Целта на проекта е формирането на идеи за полисемията на думите. Игра с викторина „Вълшебният свят на думите

Тема: „МНОГОЗНАЧЕНИ ДУМИ“

Цел: Да се ​​изясни и обогати речникът, да се привлече вниманието на децата към лексикално значениедуми. Да се ​​запознаят с полисемантичните думи, да научат да разбират значението им във фрази, в текста. Развивайте внимание, мислене.

Оборудване: снимки на обекти (дърво, таралеж, игла, цветна камбана, писалка, дръжка на врата, ключ на вратата, скрипт с ключ, гаечен ключ, пружинен ключ, гъба без крак, момче без крак, стол без крак, маса без крак, рибен риф); четка-четка, камбана, изрязани снимки (чайник, куфар, чадър, момиче, кана, чаша).

Ход на урока

I. Org. момент

- Този, който се досеща какво казвам: сричка или дума ще седне (са, градина, самолет, па, пара, татко).

II. Каква е разликата между сричка и дума?

Деца: - Сричката не означава нищо, не означава нищо. Сричката е част от думата. И думата означава нещо: някакъв предмет или действие.

Логопед: - Всеки обект се обозначава със собствена дума. Но има думи, които звучат еднакво, но означават различни неща. Понякога наричаме различни неща с една и съща дума.

1. Отгадайте загадки:

Що за момиче е това

Не шивачка, не занаятчия,

Сама не шие нищо

И в игли през цялата година.

Гусеничката пълзи

Щастливи игли.

Желязната риба се гмурка

И опашката оставя на вълната.

Изложени са снимки: дърво, таралеж, игла.

- Какво е общото между тези елементи? (игли)

- Същите или различни са тези игли? (различни)

- Различни, но наричани с една и съща дума. По какво си приличат всички тези игли? (дълъг, остър, бодлив). Ето защо те се наричат ​​с една дума.

Такива думи, които звучат еднакво, но означават различни неща, ще наречем думите-братя.

2. Показване на два елемента: камбана - музикален инструмент, камбаната е цвете.

- А сега послушай друга загадка и познай за каква камбана говориш?

Ех, камбана, син цвят,

С език, но без звънене.

(камбанария)

3. Има и други думи, братя.

ключ.

Има много различни ключове.

Ключът е извор сред камъните,

Свит скрипен ключ,

И обикновен ключврата.

- Какво казва това стихотворение?

- Какво е нарисувано на тези снимки?

4. - Какво е това? (химикалка)

Какво прави тази писалка? (пиши)

- Помислете и назовете елементите, които също имат дръжка. (отговори на децата)

- Сега поставете снимките, разгледайте ги и ми кажете какви други предмети имат химикалка.

5. Физическо възпитание.

6. Упражнение "Какво е забравил художникът да нарисува?" (според снимките - стол без крак, момче без крак, гъба без крак, маса без крак).

- По какво си приличат всички тези крака?

Това означава, че думата „крак“ означава и различни, но донякъде сходни предмети.

7. Четене на стихотворение:

Какъв ексцентричен шофьор

Не можеше да яде по никакъв начин,

Защото рано през деня

Той усука - завъртя волана.

И защо се въртя - върти?

По -добре би било да го вземе и изяде.

- Защо шофьорът не може да изяде волана?

- Какво е общото между волана на автомобил и волана, изпечен от тесто?

8. Упражнение „Завършете изречението“.

- Селянинът окосил тревата, има остра ... коса.

- Момичето има дълга ... плитка.

„Имам златни… обеци в ушите си.

- Зелени ... обеци висят на брезов клон.

- Важен петел ходи, на главата си има червен ... гребен.

- Баба купи красив ... гребен за косата си.

- За какви думи - братя, научихте?

9. Четене на разказа (преди разказа, помислете за риба-черен, четка-четка).

- Купих четка - каза майка ми.

- Къде, къде е четката? Покажи ми! - попита Егорка.

Мама извади четка от чантата си.

- Това не е четка, а някаква четка - тъжно каза Егорка.

- Четката е риба. Аз самият хванах малка рибка през лятото и татко каза, че се казва четка.

- Точно така, има риба - роф, а това е четка - четка за измиване на бутилки - обясни майка ми на Егорка.

- Какво купи мама в магазина?

- Какво каза Егорка, когато видя покупката?

- Какво обясни мама на Егорка?

III. Обобщение на урока.

- Какви думи срещнахте днес? (с думи-братя)

- Какви думи-братя помните?

- Искам да ви похваля, че сте внимателни, не се разсейвате и това ви помогна да научите за интересни думи-братя.

изпратен

учител логопед Н. В. Кузнецова

Астрахан, MBDOU No 85

Авторът е доволен, не ви е трудно - кликнете върху „Харесва ми“

Резюме на урока за развитие на речта, използвайки технологията на проблемно обучение.

Софтуерно съдържание:

1. Да се ​​затвърди способността за съставяне на текстов разказ, като се наблюдава структурата и се използват различни средства за комуникация.

2. Упражнение при подбора на синоними. Да се ​​запознае с многозначната дума - „ключ“, използвайки проблемна ситуация.

3. Упражнение при подбора на сродни думи. Укрепване на способността за изготвяне на изречения за схеми. Упражнение за образуване на сравнителната степен на прилагателните.

4. Да се ​​развие интонационна изразителност на речта.

5. Да възпитаваме децата да работят в малки групи, да изслушват мнението на другите деца, да не се прекъсват и да си дават възможност да говорят.

Лексикална работа:ключ - пружинен, висок, гаечен ключ, регулируем, ключ, пружина.

Материал:Снимки с различни ключове (цигулка, пружина, гаечен ключ, врата, регулируеми), запис на песен за приятелство, алгоритъм за решаване на проблеми, схематични картинки за съставяне на истории, речник, схеми (за избор на сродни думи и съставяне на изречения), изворна вода.

Ход на урока

Уводен разговор:

Звучи песен за приятелството. Момчета, за какво е песента? /За приятелството./

Какво мислите, че означава да бъдете приятели? / Разсъжденията на децата. /

Момчета, с кого можете да бъдете приятели? / С приятел. / И кой може да бъде приятел? / Хора, животни, деца, родители. /

Можете да кажете приятел. И как можеш да кажеш друго. Как? / Другарю, приятел, приятел, приятел, приятелка. /

Момчета, искам да ви разкажа една история за двама приятели. Искате ли да слушате?

1. Постановка на проблема

„Един ден двама приятели се срещнаха.

Знаеш ли, Саша, днес загубих ключа - каза Серьожа.

Seryozha, как е това? Загубили ли сте се в гората? И днес пих от ключа. Там водата е добра: прясна, вкусна.

Момчетата се спогледаха изненадано, не се разбираха. Те свиха рамене и се разделиха. Това е историята. "

Евристичен разговор:

За кого е тази история?

Какво стана със Серьожа?

И какво отговори Саша?

Защо приятелите се разпръснаха?

Какъв проблем имаха момчетата?

Защо мислиш, че не са се разбрали?

Можем ли да помогнем на момчетата?

Как можем да помогнем на момчетата да го разберат? (разберете за какви ключове са говорили).

Сега проблемът на момчетата и нашият.

Искате ли да помогнете на момчетата да го разберат?

2. Актуализиране на знанията

Какви ключове знаете?

Децата разказват какви ключове знаят. / Цигулка, гайка, регулируема, врата /

След това заедно с учителя разглеждат илюстрациите с клавишите.

3. Поставяне на хипотези

Какъв ключ според вас е изгубил Серьожа? / предположения на децата /

- Това означава, че Seryozha е можел да загуби:,:, или: key.

Помните ли какво каза Саша за ключа си? / че е в гората, че водата в нея е вкусна и прясна /

Какъв е този ключ, от който можете да пиете? / предположения на децата /

Учителят обобщава отговорите на децата:

- Може би това е място, където винаги има вкусна и прясна вода.

4. Проверка на решението

Как можем да проверим дали сме направили правилните предположения относно ключовете на Саша и Серьожа? / погледнете в речника, енциклопедията, в интернет, попитайте възрастните: /

От всички източници на знания в нашата група има:

Нека го разгледаме.

Проверка в речника.

Източник на вода, бликащ от земята. Какво е другото име на ключа? (пролет).

Преразглеждане на илюстрации с различни "ключове", с добавяне на илюстрация на пружинния ключ.

Учителят чете стихотворение.

Има много ключове:

Ключът е извор сред камъните,

Свит скрипен ключ,

И обичайният ключ е ключът от вратата. (Д. Лукич)

Phys. Минута

Учителят чете, а децата изпълняват движението с думите:

Пинокио ​​се наведе веднъж, наведе се два пъти,
Той разпери ръце отстрани,
Явно ключът не е намерен.
За да получите ключа
Трябва да застанете на пръсти.

Какъв ключ търсеше Буратино? / злато, врата /

Представете си, че сте магьосници, рисувате картини във въздуха.

Извършват се кинезиологични упражнения („рисуване“ във въздуха на трева, дървета, слънце, храст, облак, дъжд:).

5. Въведение в системата на знанието

Разглеждане на илюстрацията на ключ - пружина.Учителят насочва вниманието на децата към факта, че ключът

не просто изтича от земята, а се избива от малка чешма

Момчета, бях на извора и взех малко вода там. Искам да опитам? / децата се опитват /

Водата е чиста, а през пролетта - изворът е още по -чист, водата в реката е бърза, а през пролетта - още по -бързо, водата е бистра, а през пролетта е още по -бистра, водата в реката е студена, а пролетта е още по -студена, водата е хладна, а през пролетта е още по -хладна, водата е прясна, а през пролетта е прясна, водата е вкусна, а през пролетта ключът е по -вкусна, водата е лека, а през пролетта - ключът е още по -лек.

Кажете „пролет“ - и сега тя възникна,
Бяга в зелената гъсталака
Един весел, бълбукащ ключ.
Ние наричаме пружината ключ.

(Ключът към вратата няма нищо общо).

Учителят предлага да назове отново всички ключове, с които децата се срещнаха днес

Всичко това се нарича - думата ключ. Външно сходни ли са или различни?

Ако една дума има значение, то тя е недвусмислена, а ако една дума има много значения, тогава тя е :.

Колко значения има думата "ключ"?

Следователно думата „ключ“ е :.

Момчета, какво откритие направихме с вас? / Че думата „ключ“ има няколко значения, тя е двусмислена. /

Нека си припомним историята на момчетата. Как може Саша да каже, така че един приятел да го разбере? Какво можем да заключим. Трябва да говорите, за да бъдете разбрани. Помогнахме на момчетата да го разберат, решихме проблема им. Нека поставим нашето откритие в аналите на откритията.

Сега нека измислим ключ за думата сродни думи(ключ, ключове, ключодържател, ключ, ключ, :)

Нека момчета измислим изречения с думата ключ (измисляне на изречения за схеми).

Момчета, момчешката история приключи. Предлагам ви да измислите истории за ключове. Измисляне на схеми на истории.

Обобщение на урока:Какво си спомняте от урока? Какво ти хареса? Какво беше трудно? Момчета, какво откритие направихме с вас? Как можем да кажем на родителите си за нашето откритие?

(подготвителна група за училище)

Обобщение на урока МНОГОЗНАЧЕНИ ДУМИ(двусмислени думи със значение на обективност)

Цели:

- за изясняване и Разширете знанията за думичрез практическо усвояване на полисемантични думи със значението на обективност.

- повторете думите за "живи" и "неодушевени" предмети.

Оборудване:предмети (картофи, обувки, бутилки, столове); картини, обозначаващи полисемантични думи със значение на обективност (шапка, крак, камбана, кръпка).

Ход на урока

Организиране на времето

Логопед. Деца, назовете думите, които представляват обекти.

Децата наричат ​​думи във верига и сядат на местата си.

Измислете думи, които отговарят на въпроса "кой е това?" Запомнете думите, които означават „неживи“ неща.

Поставяне на цели

Логопед. Чуйте стихотворението на И. Токмакова „Плим“.

Лъжица е лъжица.

Супата върви с лъжица.

Котката си е котка.

Котката има седем котенца.

Парцал е парцал.

Ще избърша масата с парцал.

Шапката си е шапка.

Облякох се и тръгнах.

И аз измислих дума

Смешната дума е plim

Пак повтарям -

Плим, плюм, плим ...

Тук скача и скача -

Плим, плюм, плим.

И не означава нищо

Плим, плюм, плим.

Оказва се, че има думи, които не означават нищо, нямат смисъл, като тази дума „plim“. Сега обяснете значението на недвусмислените думи.

Диванът е мебелен, хората седят на него, спят на него.

Краставицата е зеленчуково, градинско растение.

Автобусът е превозно средство, което превозва пътници.

Моливът е инструмент за писане, използван за рисуване.

Запознаване с полисемантични думи

Логопед. Днес ще се запознаете с думи, които имат не едно, а няколко значения.

Децата слушат стихотворението на И. Токмакова „В една прекрасна страна“. Многократно четене на стихотворението и обяснение на значението на думите „език“, „око“, „шия“, „крак“. Логопедът показва на децата предмети: езика на ботуша, окото на картофа, гърлото на бутилката, крака на стола.

Какво друго могат да означават думите „език“, „око“, „шия“, „крак“?

Децата самостоятелно избират други значения на тези думи.

Език - при дете, торта.

Peephole - врата, на крилото на пеперуда.

Кракът е близо до гъбата, куклата, мебелите.

Самоопределяне от деца многозначни думи в текста

Логопед. Слушайте стихотворението и намерете в него двусмислени думи.

- Не съжалявай пластир, –

Кравата говори. -

Купуваш мляко -

Вкусно, запарено!

Прасенцата са точно там:

- Имаме цял кръг!

Обувки на токчетаблъскат своите

Прасенца ...

А. Шибаев

Мишка хвърли пръчката нагоре:

- Падайте в шапката си от смърч, конус!

Удар по главата -

Незабавно шишаркиимаше двама.

Е. Петрищева

Децата намират двусмислени думи.

Динамична пауза

Децата изпълняват движения към текста на стихотворението на И. Токмакова „Плим“.

Упражнявайте децата да използват полисемантични думи в собствената си реч

Логопед. Направете изречения с различни значениядумите „прасенце“, „бум“.

Борова шишарка висеше високо върху смърча.

Вова направи занаят от шишарка.

Петя има подутина на челото.

Мама приложи студен компрес върху подутината.

Прасето ровеше земята с муцуна.

Мама имаше прасенце в портфейла си.

Квест „Познай полисемантичната дума“

С помощта на няколко обектни снимки на една карта децата определят полисемантична дума.

Шапка(шапка, гъба, пирон).

Крак(при детето, на масата, при гъбата).

Бел(цвете, камбана).

Крило(от птица, от самолет, от пеперуда).

Игли(при таралежа, при смърча, шиене).

Когато изпълняват задачата, децата, с помощта на логопед, обясняват защо тези елементи се наричат ​​еднакво.

Обобщение на урока

Логопед. Запознахме се с думи, които имат не едно, а няколко значения. Кои са двусмислените думи, които си спомняте.

Олга Скобелева
Резюме на урока за развитието на речта. "Полисемантичната дума е ключът"

Резюме на урока за развитието на речта"двусмислени думи"в средната група.

Цел:

Запознайте децата с двусмислени думи;

Научете се да подчертавате обекти, които означават двусмислени думи;

Упражнения при правилна употреба двусмислени думи в изречение.

Развиващи се:

Развийте мисленето, способността да извод, реч.

Активирате речник на децата с многозначни думи.

Оборудване: панели, магнити, приказен герой- Пинокио.

Демо материал:

Снимки със снимка « ключове» (Clef е музикален знак; ключ от вратата; ключ- естествен източник на вода; ключ - гаечен ключ )

Ход на урока:

Педагог: Момчета, днес ще направим пътешествие в страната на приказките. Ще се озовем в един от вълшебните градове на тази страна - градът на Загадките, ще се разходим по мистериозните улици, ще опознаем жителите на този град. Ще пътуваме на летящ килим. И така, ние летим на голям килим; затваряме очи, разтваряме ръце - сякашкрила и да лети. Веднага щом звуците на вълшебна музика престанат, отваряме очи. И тогава се озоваваме в една вълшебна страна (децата стават на килима)... Звучи музика от приказка "Буратино" (бек песен)

Децата отварят очи. Появява се Буратино (държи ръцете си зад гърба).

Педагог: Какво е това много странно - Дървен човек?

Момчето с АВС под мишница е дървен негодник.

Той победи Карабас, никога не подведе приятелите си. Кой не се подчини на Малвин?

глупав, мил ....?

Отговор на децата: Пинокио

V: правилно момчета - Пинокио.

Пинокио: Здравейте момчета, какво правите тук?

И не случайно намерихте моя тук ключ?

Деца: те отговарят, че са долетели на самолет с килим на пътуване.

V: Пинокио ​​и коя изгубил си ключа?

Б: Далеч, далеч отвъд морето. Разходи златна стена... В тази стена е заветната врата, зад вратата е голяма страна Ключотворете желаната врата в стената със злато, но къде е това ключ - не знам? Никой не ми каза.

V: Деца, срещали ли сте се "злато ключ» , за което говори Буратино.

Деца: (отговорът на децата е „не, не сме се срещали).

V: Момчета и вие Пинокио, знаете ли какво още има « ключовете» ?

Деца: (отговор): гайка ключ….

Б: И какво, има ли други ключове? Не познавам такива хора, но наистина искам да знам ...

V: Да, има. Нарича се « двусмислена дума» . Една думаи ценности много.

D и B: кажете ни какво още има ключовете, много ни интересува.

Учителят задава на децата загадки и поставя отговорите на панела.

V: Той е на прага, той е в замъка,

Той е в музикалната линия,

Той ще развие гайката,

Той може, ако иска,

Изпратете телеграма

И разгадайте загадката.

V: За какво ключоветова стихотворение казва ли?

д: отговор.

V: Точно така (окачва снимки на магнити): врата ключ, музикален (иначе се нарича цигулка, орех ключ... Но не всички сме ключове прегледани... Сега нека да направим малко физическо възпитание и да продължим.

Физическо възпитание.

Пинокио ​​се опъна

(вдигнете ръце през страните нагоре, разтегнете се, издигайки се на пръсти)

Веднъж - наведена,

Две - наведени,

(тялото се накланя напред)

Ръцете настрани разведен,

(ръце раздалечени)

Ключявно не го намери.

(завива наляво и надясно)

Да се получаваме ключа,

Трябва да застанете на пръсти.

(ръце на колана, повдигане на пръсти)

V: Почивахме си, а сега ще продължим. Слушайте стихотворението и познайте: "За какво ключът, който се казва» ?

Кажете "Пролет" -

И така възникна,

Бяга в зелената гъсталака

Щастлив бръщолевещ ключ.

Ние наричаме пролетта ключ.

(Ключняма нищо общо с вратите.)

Деца: ключът е пружина.

V: Какви добри момчета сте. Разбира се, това е пролет. Затваря снимка.

V: Ето колко много значения на думата« ключ» ... И така, какво е дума?

д: « Неясно» , защото една думаи ценности много….

Б: Колко многоНаучих нов от теб. Благодаря ви много и вие момчета. Сега ще отида да си търся моята ключ"врата"и ще разкажа на приятелите си за всичко. Елате при нас отново, искам да знам все повече и повече двусмислени думи... Той маха с ръка и си тръгва.

V: Момчета, има още едно значение, което не можем да видим на снимката. то « ключ» - информация, която ви позволява да дешифрирате кръстословицата или отговора на задачата. И сега ви моля да отидете при нашия летящ килим и да се върнете при групата. Децата затварят очи, звучи спокойна музика.

По нататък професииполучената информация се повтаря и консолидира.

„МНОГОЗНАЧЕНИ ДУМИ“

Материал:снимки на темата (игла за шиене и конец, дърво или бор, медицинска спринцовка с игла, таралеж); кукла, чипове, карти със сдвоени изображения на обекти, обозначени с многозначни думи.

Ход на урока

P и излага отговорите на панела.

Аз съм едноуха старица

Скачам на платното

И дълга нишка от ухото,

Като паяжина, тегля. (Игла.)

Ето ги иглите и щифтовете

Изпълзяват изпод пейката

Те ме гледат

Искат мляко. (Таралеж.)

К. Чуковски

Какво е това момиче:

Не шивачка, не занаятчия,

Тя сама не шие нищо,

И в игли през цялата година? (Бор, смърч.)

Педагог.Как се казва иглата от първата загадка? (Шиене.) Какви игли има таралежът? (Таралежи.) Смърчът има игли ... (смърч), борът ... (бор). Има и медицински игли. Каква невероятна дума е „игла“! Думата е една, но означава много различни неща. Такава дума се нарича полисемантична. Има много неясни думи. Сега ще се убедим в това. Пред вас има кукла, маса и стол. Какво общо имат всички тези елементи? (Крака) Кой или какво има крака? За всеки верен отговор получавате жетон.

След като отговорите са изчерпани, учителят комбинира чиповете на децата.

Педагог.Ето колко различни крака знаете. Има една дума, но има много значения.

Куклата има и дръжки. Какви други химикалки познавате? Куклата има и шапка. Помислете за предмети, които имат шапка.

Децата получават карти със сдвоени изображения на предмети, обозначени с многозначни думи. Направете изречения, използвайки правилно значенията на многозначни думи.

Писалка - дръжка на вратата;

Четка за рисуване - ръчна четка;

Пързалка (машина) - пързалка;

Ключ от ключалката - ключ (поток);

Морски звезда-звездав небето.

Лук (зеленчук) - лук (оръжие);

Земя (планета) - земя (поле);

Строителна печка - газова печка;

Игла за шиене - смърчова игла;

Лисичка (животно) - лисичка (гъба).

Урок номер 22.

„ИЗРАЗЯВАНЕ С ПОРТАБИЛНА СТОЙНОСТ“

Цел:въвеждане на понятието за израз с преносно значение; ; упражнение в правилна употребафрази.

Материал:Помощни рисунки, изобразяващи крилати изрази.

Ход на урока

Децата са поканени да обяснят значението на следните изрази: остър нож-…, остро око-…, остър език-…. ...

Пикантно нож-ножкоето реже добре.

Пикантно око - очикоито виждат добре, остро.

Остър език - това казват за човек, който използва неприятни, обидни думи.

Изразът "остър нож" се използва в прякото си значение, но изразите "остро око" и "остър език" се използват в преносен смисъл. свойствата на един обект, сякаш се сравняват, се прехвърлят на друг обект. Това се прави, за да стане речта ни по -красива и интересна. Сравнете:

Ловецът дойде с добра плячка, знае как да стреля точно.

Ловецът дойде с добра плячка, защото има остро око.

Две приятелки се разделиха, защото едната от тях непрекъснато казваше обидни думи.

Две приятелки се разделиха, защото едната от тях имаше твърде остър език.

Нашата реч е богата на подходящи и образни сравнения или фрази за улов.

Децата гледат чертежи на улики, повтарят идиоми, които се използват в преносен смисъл.

Като душ;

Те растат като гъби след дъжд;

Лети като стрела;

Чувствайте се като риба във вода;

Комарът няма да подкопае носа;

Ризата се роди;

Първата лястовица.

Играта „Когато казваме така“.

Децата упражняват правилното използване на крилати изрази.

Ако има силен, проливен дъжд, дъжд, казваме ... той се излива като кофа.

Ако някой тича много бързо, казваме ... лети като стрела.

Ако се чувстваме добре, свободни, спокойни, казваме ... чувстваме се като риба във вода.

Ако нещо се появи бързо, в големи количества, казваме ... като гъби след дъжд.

Ако работата е свършена добре и няма коментари за свършеното, казваме ... комарът няма да подкопае носа.

Ако човек е щастлив и успешен, казваме ... роден в риза.

Говорим за първия признак на проявление на нещо ... първата лястовица.

В заключение децата повтарят запомнящите се фрази, правят изречения с тях, разчитайки на житейски ситуации.

Урок номер 23.

"СЕМЕЙСТВО"

Цел:да обогати социалния опит на детето, неговото междуличностно взаимодействие с други хора и със себе си, да му помогне да осъзнае своята цел в този свят; разширяване на речника ,; формират способността за прогнозиране, преподават последователен анализ на разглежданата ситуация.

Материал:поредица от сюжетни картини „От бебе до старица“, „От бебе до старец“; сюжетна картина "Семейство"; топка, ребус (7Я - семейство).

Ход на урока

Децата решават пъзела: 7Ya - семейство.

Изложена е сюжетната картина „Семейство“.

Работете върху сюжетната картина "Семейство". На децата се задават следните въпроси:

Назовете членове на семейството.

Каква е връзката на момче с момиче, татко, баба?

Кое е момичето на нейния брат, майка, дядо?

Каква е връзката между майка и дядо?

Каква е връзката между татко и майка?

Кой е най -възрастният, най -младият в семейството?

Кой в семейството е по -голям от брат, но по -млад от майка?

Кой е възрастният?

Игра "За кого говоря?"

Децата отгатват членовете на семейството според тези характеристики: грижовни, трудолюбиви, най -красивите; силен, строг, голям; мил, любящ, стар; малък, забавен, забавен.

Играта "Кой е какво?"(в кръг с топка).

Децата избират думи-знаци за всеки член на семейството.

Физическо възпитание.

Веднъж станете, разтегнете се.

Две - огънете, изправете.

Три - има три пляскания в дланта,

Глава три кима.

На четири ръцепо -широк.

Пет - махайте с ръце.

Шест - седнете тихо.

Разговор "Бъдещето на човека".

Сега си малък и тогава един ден изведнъж ставаш възрастен, случва ли се това? Как става това? Поставете последователно жизнената "верига" на човек (бебе, предучилищна възраст, ученик, тийнейджър, възрастен, възрастен). Разкажете ни какво се случва с човека, какъв е той, какво прави на всяка възраст?

Играта "Кой ще бъда и какво?"

Какъв ще бъдеш, когато пораснеш?

Какви качества искате да притежавате?

Урок номер 24.

"КАКВО Е В МОЕТО ИМЕ?"

Цел:обогатяват социалния опит на детето, неговото междуличностно взаимодействие с други хора, със себе си; учат да формират бащино име от името на; обучавайте децата да дават фамилия, пълно име, бащино име.

Материал:сюжетна картина "Семейство", плюшено мече, топка.

Ход на урока

Работата по сюжетния филм „Семейство“ е организирана по следните въпроси:

Кой е най -важният в семейството? Защо?

Откъде идва фамилията при децата?

Кой дава име на децата?

Пред децата се появява малко мече.

Мечо мече (М.).Здравейте момчета! Аз съм мече Меша, но майка ми, мечка, ме нарича Мишенка. Как се казваш? Как ви нарича майка ви?

Игра „Да се ​​опознаем“.

Децата подминават плюшеното мече, всяко от тях казва името си и формата на домашния си любимец.

М.Приятно ми беше да знам имената ви. Но имам още въпроси. Моят татко мечка не ме нарича Миша, не Мишенка, а Михаил. Знаеш ли защо?

Учител (П.).Защото всяко име има няколко форми. Майкъл е пълната форма на името Миша.

Игра „Моето име“.

Децата дават пълното си име (може да се нуждае от помощ на учителя).

М.Когато дядо ми Потап Потапович поглежда в нашата бърлога, той ме нарича Михаил Иванович и баща ми Иван Потапович. Какви са тези имена?

NS.В допълнение към името има и патроним. Тя се формира от името на баща ви. Ако името на баща ви е Иван, тогава вашето бащино име е Иванович. Така се оказва, че вие, мече, Михаил Иванович и баща ви Иван Потапович. Ясно?

М.Сега е ясно.

Физическо възпитание.

мечка

Нашата Мишутка се опъна

Наведена веднъж, наведена два пъти,

Той разпери лапи отстрани -

Явно не е намерил мед.

Мечката се качи в кошера и сега -

Сладък меден каплет от лапата.

Игра „Дай своето бащино име“.

Всяко дете извиква името на баща си и формира своето бащино име (може да се наложи помощта на учител).

Игра "Тогава какво?"

Момчета, мечето е още малко, но ще порасне и ще бъде ... (голямо)?

Сега той е мечка, а след това ... (мечка)?

Сега той се казва Миша, а след това ... (Михаил Иванович)?

Сега се казваш ... и после ...?



 


Прочети:



Презентация по темата: "Търговско измервателно оборудване" презентация за урока по темата

Презентация по темата:

Слайд 2 Търговското оборудване на магазините включва: Търговско обзавеждане Хладилни машини и оборудване Търговско измервателно оборудване ...

Разпространение на Реформацията в Европа

Разпространение на Реформацията в Европа

Секции: История и обществени науки, Конкурс „Презентация за урока“ Клас: 7 Презентация за урока Назад Внимание напред! ...

Презентация на тема "оригами в началното училище" Инструкции за представяне на лесни оригами подаръци

Презентация по темата

https: //accounts.google.com Надписи на слайдове: Технология на лалета оригами 1. Сгънете диагонално квадратен лист хартия. 2. Разгънете до оригинала ...

Прокариоти и еукариоти - представяне

Прокариоти и еукариоти - представяне

Характеристики на бактериите Разпространени навсякъде: във вода, почва, въздух, живи организми. Те се намират както в най -дълбоките океански ...

feed-image Rss