Начало - Врати
Урок по математика "консолидиране на операции с обикновени дроби." Урок: Необикновени игри с обикновени дроби

Урок-игра по математика в 5. клас

„Всички действия с обикновени дроби»

Завършено:

Дидковская Варвара Владимировна

учител по математика

Мото на урока:"Никога не предприемайте следващото, без да сте усвоили предишното."

И. Павлов.

Тема на урока по играта: "Всички операции с обикновени дроби."

Клас : 5.

Тип урок : обобщаване и систематизиране на знанията.

Цели:

    усвояване и обобщаване от учениците на правилата за събиране, изваждане, умножение и деление на обикновени дроби, формиране на умения и способности да ги използват при решаване на задачи и уравнения;

    развитие на паметта, културата на учениците устна реч, познавателен интерес на учениците;

    развиват отговорно отношение към възпитателна работа, независимост, трудолюбие.

Оборудване :

Презентация на урока;

Карти със задачи за играта „Поле на чудесата“

Карти за контролна работа;

Сигнални карти за устни упражнения;

Модели на цветя.

Структура на урока:

Стъпки на урока

Вид дейност

Вид дейност

Форма на дейност

Организационен момент.

Поставяне на цели на урока и мотивация образователни дейностистуденти.

1) Встъпително слово на учителя.

2) Съобщение на ученика: „Историята на появата на обикновените дроби.“

Развитие

Колектив

1) Решаване на кръстословица.

2) Устни упражнения (тестове).

Повтаряща се

обучение

Фронтален

Фронтален

1) Игра „Поле на чудеса“.

2) Урок по физическо възпитание: „Поляна от правила“.

Фиксиране

Повтаряща се

Колектив

Фронтален

Проверка на способността на учениците за самостоятелно прилагане на знанията.

Тестова работа(диференциран)

Контролиране

Индивидуален

домашна работа: владеене на водещи идеи и основни теории.

1) Кръстословица.

2) Написване на приказка.

3) № 925(b,c)

Творчески

Фиксиране

Индивидуален

Обобщавайки

резултати от урока

Напредък на урока

1. Организационен момент. Слайд 1.

2. Поставяне на целта на урока и мотивиране на учебната дейност на учениците.

Слайд 2 . Момчета, днес ще отидем с вас на необичайно пътешествие, ще посетим страната на „Обикновените дроби“. В тази страна ще направим няколко спирки: ще посетим „Историческото село“, ще посетим „Замъка на кръстословицата“, ще разгледаме „Тестодрома“, ще играем на „Полето на чудесата“, ще се отпуснем на „Поляната на правилата“, преодолейте „Планините на ума“, скитайте се в „Приказната гора“. На всяка спирка ще трябва да покажете знанията си за правилата за събиране, изваждане, умножение и деление на обикновените дроби, умението да ги прилагате при решаване на задачи и уравнения и да покажете активност, находчивост и изобретателност.

Слайд 3 . Стигнете до страната Обикновени дроби, заобикаляйки "село Историческа" забранено е. Затова ще направим първата си спирка тук, където група ученици ще говорят за историята на дробите.

Съобщение за ученици: „Историята на появата на обикновените дроби.“

3. Възпроизвеждане и корекция на основни знания, повторение и анализ на основни факти.

Слайд 4 . Следваща спирка"Замък кръстословица" , тук учениците трябва да решат кръстословица.

1.

Вертикална : 1.Как се нарича дроб, записана във формата ?

Хоризонтална : 2 Как се нарича дроб, в която числителят и знаменателят се делят на едно и също число?

3. Как се нарича дроб, чийто числител е по-голям или равен на знаменателя?

4. Как се нарича дробта, написана над чертата?

5. Какво е името, написано под дробната черта?

6. Как се нарича дроб, чийто числител е по-малък от знаменателя?

Слайд 5 . (Отговори)

1.

2

с

О

до

r

А

Т

и

м

А

аз

b

s

до

3

п

д

п

r

А

V

и

л

b

п

А

аз

О

V

4.

ч

и

с

л

и

Т

д

л

b

п

5.

ч

п

А

м

д

п

А

Т

д

л

b

А

6.

п

r

А

V

и

л

b

п

А

аз

Слайд 6 . И сега ще разгледаме "Тестодром" , където учениците трябва да намерят и покажат верните отговори на въпроси, като вдигнат съответната сигнална карта.

1. Кое число трябва да се постави вместо *, за да стане дроб? правилно ли беше

1) 5; 2) 6; 3) 4.

2. Посочете най-малката дроб

1) ; 2) ; 3) .

3. За колко x са равни дробите? нали?

1) 6; 2) 20; 3) 1.

4. Намерете стойността на израза ( + )∙ 9.

1) 2) ; 3) 3.

5. Какво число трябва да се постави вместо * за равенство ( ) 2 = * правилно ли беше?

1) 2) ; 3)

6. Кое число е коренът на уравнението x + =1.

1) ; 2) ; 3)

7. Намерете от числото 12.

1)8; 2)18; 3)4.

4. Обобщаване и систематизиране на знанията и прилагането им при изпълнение на практически задачи.

на "полето на чудесата" Учениците трябва да дешифрират фразата; всеки ученик трябва да изчисли значението на израза, написан на картата.





Имало едно време живял старец със старица. Старецът пита: "Изпечи, старице, кифла." -И-От какво да пека? Брашно няма. - Е-оо стара жена! Изстържете по кутията, маркирайте по дъното; Може би ще получите достатъчно брашно. Старицата взе крилото, остърга го по кутията, разби го с метла по дъното и събра около две шепи брашно. Омесила го със сметана, изпържила го в олио и го сложила на прозореца да престои.




Кифлата лежеше и лежеше там, и изведнъж се претърколи - от прозореца до пейката, от пейката до пода, по пода и до вратите, прескочи прага във входа, от входа на верандата, от чардака на двора, от двора през портата, на и на ---пейка ---под ---врати --праг ---навес --веранда --двор ---порта.








Колобокът се търкаля, търкаля се в далечината, червената цев се върти и върти. А Лиза седеше в края на гората и четеше книга, разбира се. Здравей, бухче! Колко си сладък! - -Знаеш ли какво се показва? същите знаменателидве дроби? -Коя дроб се нарича правилна? Сега дешифрирайте какво е написано тук:

Действия с обикновени дроби

Тема на урока:урок за преглед на тема: „Действия с обикновени дроби“.

Цели на урока:

    Систематизирайте и обобщете знанията на учениците по тази тема.

    Разширете междудисциплинарните връзки, засилете интереса към темата в процеса на повтаряне на обхванатия материал, развивайки логическото мислене.

    Формиране на добро отношение един към друг.

    Развитие на логическото мислене.

Оборудване: раздаване.

Ход на урока: 1. Организационен момент. Момчета, вие сте в миналото учебна годинаизучаваше голяма тема: „Действия с обикновени дроби“. Днес отново ще си припомним всичко. 2. Устна работа с класа.

Учителят организира група от деца, които да повторят предварително научен материал.

Въпроси към класа:

    Как да съберем две дроби с различни знаменатели?

    Какво трябва да направите, за да добавите смесени числа?

    Какво трябва да направите, за да извадите смесени числа?

    Как да извадя две дроби с различни знаменатели?

    Как да умножим две дроби?

    Как да умножим две смесени числа?

    Как да разделим две дроби?

    Как да разделим две смесени числа?

3. Проверка на усвояването на предварително изученото.

    Каква дума ще бъде?

Задача 1

Дешифрирайте името на едногодишното растение. За целта решете примерите и използвайте кода от таблицата.

7 1 / 3 + 5 3 / 5 =
6 2 / 3 - 1 2 / 5 =
7 / 8 64 =
1 / 6: 2 2 / 3 =

това едногодишно растениесемейство Сенникоцветни, високо 60 см, което се използва в хлебопекарството и сладкарството, използва се и за овкусяване на някои закваски и туршии. ( анасон)

Задача 2

Дешифрирайте името на светещите кръгове, наблюдавани около дисковете на Слънцето или Луната. За целта решете примерите и използвайте кода от таблицата. ( ореол)

44 - 43 3 / 8 =
5 1 / 3 - 3 1 / 4 =
11/12 8/9 =
7 2 / 9 + 4 =

Задача 3

Познайте името на животното, което живее в Австралия. За целта решете примерите и използвайте кода от таблицата. ( Коала)

7 4 / 5 3 1 / 3 =
9/10 5/6 =
2 7 / 9 - 2 5 / 18 =
4 7 / 30 - 1 1 / 15 =
13 / 14 * 7 / 25: 13 / 25 =

Задача 4

Дешифрирайте името на пеперудата от семейство лястовича опашка, чийто размах на крилете достига 10 см. Тази пеперуда е жълта на цвят с черен модел. За целта решете примерите и използвайте кода от таблицата. ( Лястовича опашка)

4 1 / 3 + 1 1 / 2 =
3 2 / 5 - 3 =
1/4 3/5 =
1 24 / 35 - 1 2 / 7 =
5 / 19 3 4 / 5 =
4 / 5: 2 / 5 =

Задача 5

В тези примери е зашифровано името на древноримския император, живял през 39 - 81 г. AD Решете тези примери и изберете от таблицата буквите, съответстващи на получените отговори (ако, разбира се, има такива числа) и ще разпознаете това име.

а) 4 4 / 5 2 1 / 2 + 6 3 / 8 16 / 17 =
б) (4 - 5 / 7) 21 =
в) 5 14/15 + 34 16/17 =
г) 12 1/2 2 2/5 - 5 1/5 2 4/13 =

Момчета! Как се казваше този император? (Тит)

Той управлява само две години, но оставя най-ярък спомен за себе си и получава прозвището „любовта и радостта на човешкия род“. Вярваше, че никой не трябва да го оставя разстроен. Древните историци съобщават: един ден, спомняйки си, че през целия ден не е извършил нито едно добро дело, императорът възкликнал: „Приятели, загубих един ден!“

Задача 7

Дешифрирайте името на животното, чиято опашка е контрастно оцветена с черни и бели ивици. Това е необходимо, за да не се изгубят по време на лов. За целта решете примерите и изберете буквите от таблицата, които отговарят на получените отговори. ( Лемур)

4 / 5 + 3 / 7 =
5 / 9 - 7 / 18 =
5/9 4/7 =
15 / 17 34 / 45 =
5 / 12 + 9 / 20 =

  1. домашна работа.
Момчетата трябва да отговорят от коя са литературна творбатози пасаж?

Зад планините, зад горите,
През широките морета
Не на небето - на земята
Живял в едно село старец,
Селянинът има трима сина:
Най-големият беше умно дете,
Средното беше така и така,
По-младият беше напълно глупав.
Братята засяха жито
Да, закараха ни в столицата.
Знаеш ли, това беше столицата
Недалеч от селото.
Там продаваха жито
Парите са приети по фактура
И то с пълна торба
Прибирахме се у дома.

(И. Ершов)

а) Определете каква реколта са събрали братята от три ниви, ако размерите на нивите са следните: първата нива е дълга 5 3/8 км, широка 2 км; второто поле е дълго 4 км, широко 2 3/8 км; третото поле е с дължина 2 3/4 км, ширина 2 2/11 км, а добивът навсякъде е еднакъв - 2 4/5 тона на 1 км 2.

б) Колко пари са получили братята за своята пшеница, ако са взели 5 1/5 рубли за 1 тон?

Обяснение на домашното.

Момчетата трябва да отговорят от коя литературна творба е този откъс? Как да отговоря на първия въпрос на проблема (как да намеря площта на едно поле; как да намеря площта на три полета; как да намеря реколтата, взета от три полета)? Как да отговоря на втория въпрос? Как да намерим разстоянието от село до столицата?

6. Оценяване.

Учителят оценява децата, които са се отличили в урока. Събира работите на учениците и ще публикува оценки в дневника за останалите ученици до следващия урок.

Урокът е изграден в съответствие с изискванията на Федералния държавен образователен стандарт. Този урок: урок за пътуване.


"обобщение на урока"

Урок по темата: „Действия с обикновени дроби“

Концептуалната цел на учителя:показват значението на формирането и развитието творческо мисленесред учениците в съвременното обществочрез дейности по проекта

Задачи на учителя за този урок:

    Създайте условия за проява на познавателна и творческа активност.

    Покажете изпълнението на формирането и развитието на творческо мислене чрез проблемно базирано обучение.

    Покажете основния резултат от използването на задачи за развитие при формирането и развитието на творческото мислене при учениците.

Цели на урока:

    Общообразователни - обобщете и систематизирайте знанията за обикновените дроби, консолидирайте и усъвършенствайте уменията за работа с обикновени дроби, подгответе се за изучаване на нова операция с дроби - деление.

    Развитие - развитие на паметта, вниманието, творческото мислене и познавателната активност, развиване на умения за самоконтрол и самооценка на постигнатите знания и умения.

    Образователни – отглеждане на активни, жадни за знания, грижовни, любознателни ученици.

Цели на урока:

1) създаване на комфортни условия за учениците, творчески микроклимат, ситуация на успех;

2) улесняване на учебния процес на учениците.

Стратегическа цел:По време на урока осигурете връзката между изучаваната тема и живота. проблем:Познавайки първоначалната информация за обикновените дроби, учениците не мислят за тяхната стойност.

Проблемен въпрос:Често ли се използват дроби в съвременния живот? Преди колко време са се появили и как?

Решения:

Чрез специални тренировъчни задачи с обикновени дроби покажете връзката между математиката и живота с помощта на ИКТ.

Епиграф на урока:„Който учи математика от детството, развива вниманието, тренира мозъка, култивира постоянство и постоянство в постигането на целта“ A.I. Маркушевич

Напредък на урока:Слайд 1

здравей Дръжте се за ръце и си пожелайте късмет. седнете

Днес предлагам като епиграф за нашия урок да вземем изказването на съветския математик и учител Алексей Иванович Маркушевич: „Който учи математика от детството, развива вниманието, тренира мозъка, възпитава постоянство и постоянство в постигането на целта.“ (Слайд 2 )

Момчета, не напразно взех този епиграф за урока. Прочетете отново думите на Алексей Иванович Маркушевич. Какво мислите, че ще правим в клас днес? (развийте вниманието, тренирайте мозъка, култивирайте постоянство и постоянство в постигането на целите). Но всеки урок има и конкретна цел. И за да го инсталираме, ще започнем нашето пътуване. Днешният урок е урок за пътуване през различни гари. Желая ви успех в преодоляването на всички трудности. За да тръгнем трябва да отговаряме на въпроси, отговаряме с вдигане на ръце.

    Как се нарича разделянето на числителя и знаменателя на едно и също число?

    Какво е името на дробния елемент, който е над линията, под линията?

    Какво действие можете да използвате, за да замените дробна черта?

    За да сравнявате дроби с различни знаменатели, трябва...

    Кои числа се наричат ​​реципрочни?

    Коя дроб се нарича правилна?

    Обяснете правилото за събиране на дроби.

    Обяснете правилото за изваждане на дроби.

    Обяснете правилото за умножение на дроби.

    Обяснете правилото за деление на дроби.

Коя е ключовата дума?.... Какво е обикновено? (Обикновена дроб)

И така, какво ще правим в клас днес? Какво ще повтаряме?

(Действия с дроби).

Какви операции с дроби вече можете да извършвате? КАКВА ЦЕЛ ТРЯБВА ДА СИ ПОСТАВИМ НА УРОКА?

(Събиране, изваждане, умножение, деление, намаляване, избиране на цяла част от неправилна дроб, превеждам смесена фракцияна грешния).

И така, днес в урока ще обобщим и систематизираме знанията за обикновените дроби, ще консолидираме и подобрим уменията за извършване на операции с обикновени дроби, за , да се подготви за изучаване на нова тема, ново действие с обикновени дроби. Какво е това действие? (Разделение.)

Моля, отворете тетрадките си, запишете днешната дата 26 март, класна работа и темата на урока.

Светофара светна зелено, продължаваме. Пристигане на гарата

1 станция. "Третото колело"(Слайд 3)

Работете по двойки. Ако мненията ви се различават, можете да работите независимо. (Давам го на различни листчета) За задачата се дават 2 минути. (Когато изпълняват задачата, децата задраскват допълнителната дроб върху листовете с химикал.)

Изберете нечетния и обяснете защо.

1. ;допълнително 8/3, защото тя греши

2.
допълнителна 1/3, защото тя е нередуцируема.

3.
допълнително 1/9, защото 5/9 и 9/5 реципрочни

4.
допълнително 1/5, защото 25/100 и ¼ са равни дроби

Слайд 4

Проверяваме с помощта на слайдове. На бюрата ви са Критериите, по които трябва да оцените задачите.

Нашият влак отново е на път. Пристигане на следващата гара

Станция 2 „Ти за мен - аз за теб“(Слайд 5)

Имате 10 минути, за да изпълните задачата.

На картите са написани примери. Между тях има верни, има и неверни. Вашата задача е да нарисувате диаграма със символи според следното правило: ако примерът е правилен ^, ако е неправилен -.

1) 5 + 4= 9 2) 7 3 = 23

3) · = 4) 6 + 4 = 10

5)
6) 5 =

Слайд 6

Разменете тетрадки със съседа си и проверете решението на съседа си спрямо стандарта. Въведете необходимия брой точки според критериите.

Нашият влак отново е на път. Пристигаме на следващата гара.

3 станция "Исследовательская"(Слайд 7)

Изследване: Професия и дроби!!!

Подготвили сме задачи, които нашите родители трябва да решат в своите професионална дейност. Момчета, нека се опитаме да разрешим някои от тези проблеми заедно!

Слайд 8Задача 1:Общопрактикуващ лекар:

В структурата на заболеваемостта през есенно-зимния период първо място заемат острите респираторни инфекции. Това представлява 3/5 от общия брой случаи. Колко души са имали остри респираторни инфекции, ако общият брой на болните е 660?

660 ÷ 5 3 = 396 (души)

Отговор: 396 души са преболедували от остри респираторни инфекции.

(задачата за намиране на дроб от число се решава полуустно с коментар от място.) (Припомняме алгоритъма за решаване на такива задачи)

Момчета, вижте, ето две задачи от шивачката. Как бих искал да имам време да ги решавам в клас. Но времето за урока е ограничено. какво да правим (решете по опции)

Слайд 9.Задачи 2 и 3 Тези две задачи са от Tailors.Нека решим тези задачи според опциите (1 човек решава на дъската на затворени дъски, проверете решението на дъската)

    Една шивачка може да изпълни поръчка за 3 дни, а нейният ученик може да изпълни поръчка за 6 дни. Каква част от поръчката могат да изпълнят за един ден, работейки заедно?

1/3 + 1/6 = 2/6 + 1/6 = 3/6 = ½

Отговор: Шивачката и чиракът могат да изпълнят ½ от поръчката за един ден, като работят заедно.

    Шивачката изработи костюма. За полата бяха необходими 2 1/2 м плат, а за якето бяха необходими ¾ м повече плат. Колко плат използвахте за костюма?

1) 2 ½ + ¾ = 2 2/4 + ¾ = 2 5/4 = 3 ¼ (m) - използва се за яке

2) 2 ½ + 3 ¼ = 2 2/4 + 3 ¼ = 5 ¾ (m) - използва се за костюм.

Отговор: За костюма е използван 5 ¾ м плат.

Слайд 10.Задача 4:художник:

Боядисахме една четвърт от дължината на цялата ограда, а след това още 8 метра. В резултат половината от оградата беше боядисана. Каква е дължината на цялата ограда?

(можете да помислите различни начинирешения)

(8 + 8) 2 = 32(m) или

8 4 = 32 (m)

Отговор: 32 м дължина на цялата ограда.

Момчета, при решаването на тези задачи попаднахме ли на дроби? Какво друго ви трябват дроби и способността да извършвате операции с дроби в живота? (за да подадете статистически отчети, да знаете колко плат е необходим за един костюм, колко боя е необходима)

На хората различни професииТрябва да можете да решавате задачи с дроби, да знаете правилата за събиране и изваждане, умножение и деление на дроби.

Момчета, толкова тихо пристигнахме на крайната станция.

4 станция “Итоговая” (Слайд 40)

Обобщение на урока:

Момчета, постигнахме ли целите на урока? (Да) Какво повторихме?

(-Действия с дроби: събиране, изваждане, умножение, деление, съкращаване на дроби.)

(-Решаване на задачи с дроби.)

Момчета, предлагам ви да оцените работата си в клас:

Отражение:(Слайд 11)

Разбрах всичко казано и направено в урока.

Участвах активно в работата. Беше ми интересно.

Чувствах се доста комфортно в урока, но не участвах в него.

Много активно участие. Не се интересувах много

Не бях готов за отговорите в клас.

Беше ми скучно в час.

Последните думи на учителя:

Пътуването ни вече приключи. Много се радвам, че днешният урок беше интересен и поучителен за вас. Изяснили сте неясни точки, ако сте имали такива. Вие сте се придвижили една степен нагоре в знанията си. И бих искал да завърша урока с думите на великия руски писател Лев Николаевич Толстой: (Слайд 12)

„Човек е като дроб: знаменателят е това, което мисли за себе си, числителят е това, което е в действителност, колкото по-голям е знаменателят по-малко фракция".

Благодаря за урока!

Вижте съдържанието на документа
„Списъци с резултати“

РЕЙТИНГ ЛИСТ

Критерии

Точки

1 станция. "Третото колело"

Намерих нещо излишно и успях да го обясня

Допуснати грешки

Станция 2 „Ти за мен - аз за теб“

Направено правилно

Направена е една грешка

Направено неправилно

3 станция "Исследовательская"

Реши всички проблеми

Не реши един проблем

Не реши два проблема


Критерии

Точки

1 станция. "Третото колело"

Намерих нещо излишно и успях да го обясня

Намерих нещо излишно и не можах да го обясня

Допуснати грешки

Станция 2 „Ти за мен - аз за теб“

Направено правилно

Направена е една грешка

Направено неправилно

3 станция "Исследовательская"

Реши всички проблеми

Не реши един проблем

Не реши два проблема

Не реши нито един проблем правилно

степен:

7 точки – „5“

6-5 точки - "4"

4-3 точки - "3"

2 или по-малко – „2“

РЕЙТИНГ ЛИСТ

7 точки – „5“

6-5 точки - "4"

4-3 точки - "3"

2 или по-малко – „2“

Вижте съдържанието на документа
"карти"

1. ; допълнително 8/3, защото тя греши

2. допълнителна 1/3, защото тя е нередуцируема.

3. допълнително 1/9, защото 5/9 и 9/5 реципрочни

4. допълнително 1/5 защото 25/100 и ¼ са равни дроби

1. ; допълнително 8/3, защото тя греши

2. допълнителна 1/3, защото тя е нередуцируема.

3. допълнително 1/9, защото 5/9 и 9/5 реципрочни

4. допълнително 1/5 защото 25/100 и ¼ са равни дроби

1. ; допълнително 8/3, защото тя греши

2. допълнителна 1/3, защото тя е нередуцируема.

3. допълнително 1/9, защото 5/9 и 9/5 реципрочни

4. допълнително 1/5 защото 25/100 и ¼ са равни дроби

1. ; допълнително 8/3, защото тя греши

2. допълнителна 1/3, защото тя е нередуцируема.

3. допълнително 1/9, защото 5/9 и 9/5 реципрочни

4. допълнително 1/5 защото 25/100 и ¼ са равни дроби

1) 5 + 4= 9 2) 7 3 = 23

3) = 4) 6 + 4 = 10

1) 5 + 4= 9 2) 7 3 = 23

3) = 4) 6 + 4 = 10

1) 5 + 4= 9 2) 7 3 = 23



 


Прочетете:



Светият дух – защо се нуждаем от него Кой е светият дух в християнската наука

Светият дух – защо се нуждаем от него Кой е светият дух в християнската наука

Нека ви напомня, че когато се говори за Троицата, никой не говори за триединното тяло. Отец, Исус Христос и Светият Дух са три лица, но действащи в единство....

Зони за изкуствено осветление на небето

Зони за изкуствено осветление на небето

Наука Ако някога сте се опитвали да видите метеоритен дъжд в нощното небе, но поради изобилието от градска светлина не сте могли да видите дори звездите, тогава...

Космодрум Байконур - първият космодрум в света

Космодрум Байконур - първият космодрум в света

Текстът на работата е публикуван без изображения и формули.

Трансуранови елементи Защо преходните метали са лоши

Трансуранови елементи Защо преходните метали са лоши

Пълната версия на произведението е достъпна в раздела "Работни файлове" в PDF формат Въведение "Мисъл за...

Има и ограничения за съществуването на атомни ядра от свръхтежки елементи.  Елементи със Z  loading=lazy> 92 не са открити в естествени условия.... feed-image