основното - Всъщност не е за ремонт
Диаграма на разнообразието от растения на земята. Обобщение на образователните дейности по темата „Растително разнообразие“ за по-големи деца в предучилищна възраст. Цъфтящи водни видове

Проект на урок:
Предмет - извънкласни дейности;
Целта на урока: запознаване с разнообразието на растенията на Земята, формиране на способност за работа по двойки, групи
Цели на урока:

  1. Представете разнообразието на растенията на Земята.
  2. Разширете знанията на децата за растенията.
  3. Укрепване на уменията за поставяне на работни цели.
  4. Формирайте умението за самостоятелно изучаване на материала.
  5. Формирайте умения за работа по двойки, групи
  6. Формиране на умението за идентифициране на грешки в тяхната работа и работата на съучениците.
  7. Образование за взаимопомощ, взаимопомощ, отговорност за техните действия.
  8. Развитие на речта, паметта, въображението

Планирани постижения на учениците в урока (какво трябва да научи ученикът, какво да научи):

  1. Развийте способността за работа с учебници и допълнителна литература.
  2. Развийте способността да подчертавате основното.
  3. Научете се да работите по двойки и групи.
  4. Определете нивото на техните знания, проведете самооценка на техните дейности.

Ход на урока

Етап No.

Стъпки на урока

Учителска дейност

Студентски дейности

Организиращо време.

Можем да формулираме темата на днешния урок, като решим загадката:

Диша, расте

Не може да ходи (растение)

Спомнете си какво знаете за растенията.

Предлагам да проведем нашия урок съгласно следния план.

растение

жив организъм, животът е невъзможен без него

Запознаване с темата и плана

Поставяне на работни цели

Какви са целите на нашия урок?

Поставили сте си големи цели.

Поставяне на цели.

  1. Запознайте се с разнообразието от растения на Земята.
  2. Съвместно проучване на свойствата на растителните групи.

Запознаване със схемата.

Съвместно изучаване на материала по план

Помислете за схемата „Разнообразие от растения на Земята“.

Какви групи растения са представени в него?

Можете ли да посочите представителите на всяка от тези групи?

Разглеждане на схемата.

Списък на представителите на всяка от представените групи

Запознаване с темата за обучение.

Отражение 1.

Изход.

Какво научихте за първата група растения?

Обобщаване на резултатите от работата.

Динамична пауза.

Упражнения за облекчаване на напрежението в очите.

Изучаване на нов материал

Работете по "маршрута". Инструкции за работа.

1. Запознаване с темата за обучение.

За по-добро изучаване на материала, предлагам да се извърши задълбочено проучване на всяка група растения.

Но ще бъде трудно да изучим толкова голям материал сами, затова ще се разделим на групи и ще работим по маршрута.

Всеки от вас има своя собствена задача.

Прочетете учебната тема за всяка група

1-ва група: С главата си, преминавайки под вълните, ние озеленяваме между камъните,
Нямаме цветя и листа, честно казано, нямаме корени.
Ще се загубим на сушата: винаги живеем във вода.

Група 2: Между боровинки и боровинки, сред горски блата,
Винаги на влажна почва роднината ми расте.
Тя може да бъде зелена или почти сива,
Но трябва да се наведете, така че да го срещнете.
В гората, във влажната низина, винаги ще ни срещате,
В края на краищата най-вече се нуждаем от вода за живота си.

Познайте за какви растения става дума?

Група 3: Горска трева - издълбана зеленина,

Той не се хвали с клони, но се гордее с предците си -

могъщи гиганти с плътни корони

Още 1 съвет:

Обичам и влагата.
На сянка, в пустинята,
Издълбаните ми листа са хубави, разбира се.
Но не се гордея с тях!
Нашето много древно семейство
От миналото на планетата то носи топлина и светлина.

4 група:

Скъпи сме на всички вас с нашия зелен външен вид през цялата година.
Ние лесно се разпознаваме по пъпките и изобилието от смола.
Нашите листа са много бодливи, наричат \u200b\u200bсе игли,
И въпреки че ви носим радост - ние никога не цъфтим

Група 5:

Е, ние и ние сме с цветя,
Цъфтим, плододаваме,
Ще се храним със семена
Ще украсим къщата със себе си.
Ние сме в гори, ливади и полета,
Ние сме в пустинята и във водата.
С цветя, като с парола,
Ще ни познаете навсякъде

Морски водорасли.

Папрати

Иглолистни растения

Цъфтящи растения

2. Проучване на работния план по темата.

Всяка работа трябва да протича по строго определен план.

Нека прочетем работния план „по маршрута“, показан на индивидуалната карта и на екрана

Имате ли въпроси относно този план?

Желая ви ползотворно сътрудничество.

Изучаване на работния план „по маршрута“.

(Приложение 1).

  1. Самостоятелно изучаване на темата.

Работете в групи, използвайки карти.

1. Водорасли

3. Папрати

4. Иглолистни дървета

5. Цъфтящи растения

  1. Обучение от връстници

Момчета, кажете ми, къде можем да намерим растения? Нека направим клъстер.

Работете "по маршрута", дефиниран на картите (Приложение 3)

Отражение 2.

Изход:

Какво научихте за растителните групи?

Успяхте ли да изучите материала?

Какво ви помогна с това?

Обобщаване на резултатите от работата.

Самочувствие.

Оценка на работата на съучениците.

Динамична пауза.

Упражнения за облекчаване на напрежението от мускулите на ръцете и багажника.

Експресен тест.

За да потвърдя успеха на работата в урока, предлагам да се проведе експресен тест със самооценка.

Извършване на експресен тест (приложение 2).

Самооценка на работата

Отражение номер 3.

Какво научихме в урока?

Постигнали ли сме целите, които сме си поставили?

Какво ни помогна да го постигнем?

Обсъждане на написаното на дъската.

Изявления на децата за формата на урока.

Оценка на работата

Днес свършихме страхотна работа заедно.

Оценка на работата на екипи и отделни ученици.

Оценка на работата на отделни ученици.

Приложение 1

План за работа "по маршрута"

  1. Прочети статията.
  2. Подгответе преразказ.
  3. Задавайте въпросите си, слушайте отговорите на съседа си.
  4. Преразкажете статията си на съседа си.
  5. Слушайте внимателно историята на вашия съсед.
  6. Отговорете на въпросите му.
  7. Оценете работата си.

Приложение 2

Експрес - тест „Провери себе си“ на тема „Растения в човешкия живот“

Приложение 3

1) Водорасли.

Водораслите нямат корени, няма стъбла, няма листа, въпреки че някои големи морски представители на тази група организми имат образувания, които външно наподобяват тези органи. Защо водораслите не се нуждаят от корени? Водораслите не се нуждаят от корени, тъй като живеят в разтвор на хранителни вещества и могат да ги абсорбират по цялата си повърхност

Някои водорасли, главно водорасли, имат плочи, оформени като листа. Водораслите се използват дълго време и доста широко в храната на хората, като храна за животни, като тор, като суровина за производството на лекарства, както и под формата на съставки за хляб, сладкиши, консерви от месо, сладолед, желе и различни емулсии. Йодът може да се получи от земните недра, но почти в целия свят той продължава да се извлича от водорасли. - Пурпурно и кафяво - древна група водорасли, обитатели на моретата. В някои страни те се използват широко в храната като подправки и закуски.
- През периода на масово размножаване на едноклетъчни водорасли водата се оцветява с ярки цветове - „цъфти“, казват сред хората. Някои водорасли могат дори да растат на сняг в планините или в полярните райони, придавайки на снега различни нюанси. Снежните полета в Гренландия понякога стават жълти, след това зелени, после червени. Може би на това Гренландия дължи името си (в превод като зелена държава).

Като лекарство водораслите са били известни още през 13 век в Китай. През 13-ти век китайският император издава указ, който задължава населението системно да го консумира като диетично и профилактично средство и да го доставя за тези цели в населени места за сметка на държавата.

Най-старите

пресичайки Атлантическия океан, недалеч от брега на Америка, с изненада и страх те поздравиха цели полета от плаващи кафяво-жълти водорасли.

2) Мъхове.В блатата расте мъх сфагнум. Сфагнумът е често срещано наименование на различни (предимно на цвят) видове мъхове: „бял \u200b\u200bмъх“, „кафяв мъх“, „червен мъх“ и др. Общото за всички мъхове е, че живеещи на много влажни почви, те се натрупват в листа и в повърхностните слоеве на стъблата много вода. Мосът няма корени и благодарение на водоносните клетки листата на сфагнума имат хигроскопично свойство, тоест те са способни да задържат вода. Думата сфагнум на гръцки означава гъба

Сфагновите мъхове играят важна роля в образуването и живота на блатата. Торфените отлагания се образуват от мъртвите останки на сфагнум. Сфагнумният мъх расте с горната част на стъблото, а долната му част отмира ("торф"). Така в продължение на много години се образуват огромни залежи на торф.Торфът е ценна суровина за производството на восък, парафин, амоняк, алкохол и др. Използва се в медицината, в строителната индустрия, като гориво, тор.

Сфагнумният мъх се използва както в народната, така и в научната медицина като антисептик и превръзка за гнойни рани, тъй като има способността да абсорбира голямо количество влага.

3) Папрати.Дървесните папрати са почти изчезнали, но тревистите папрати се справят доста добре в съвременните условия. Думата „fougere" е заимствана от френския език и означава - папрат. Листата понякога достигат до един и половина метра, но растат много бавно. Едва през пролетта на третата година те достигат пълно развитие. През есента листата на нашите горски папрати обикновено отмират. Папратите са влаголюбиви и сенкоустойчиви растения. В допълнение към стъблата и листата, те имат корени.

Сред славяните папратът беше легендарно растение - приписваше му се магьосничество. - Папратите са древни растения. В Русия имаше легенда, че папрат цъфти с огнено цвете, което цъфти веднъж годишно в мъртва нощ под гръмотевиците и проблясваща мълния на празника Иван Купала (7 юли). В тази тайнствена нощ се провеждаха тържества, кръгли танци, прескачаха огньове и тръгваха да търсят „огненото папратово цвете“, което отваряше съкровищата. Вярваше се, че който може да вземе това цвете, ще отвори всички съкровища, той ще чуе гласовете на дървета и билки.

4) Иглолистни дървета

Иглолистни дървета- висши растения. Те се срещат по цялата Земя, адаптирани към неблагоприятни условия. Има над 600 вида. Имат шишарки със семена и цветен прашец. Трайната дървесина се използва за строителството и мебелната промишленост

Иглолистни дървета- са дървесни форми, по-рядко храсти. Това са: смърч, бор, ела, кедър, кипарис, лиственица, секвоя. Листата им под формата на игли се наричат \u200b\u200bигли. Има и широколистни иглолистни дървета, това е лиственица. Иглолистните имат шишарки със семена, от които се получават витамини и кедрово масло. Иглолистните гори са пазителите на водата, те отделят много кислород. Коприната, хартията и пластмасите са направени от дърво.
- Тези растения се наричат \u200b\u200bоще голосеменни, тъй като освен корена, стъблото и листата имат и семена, които са разположени открито (голи) върху люспите на шишарките. Гигантската секвоя може да нарасне до около 95 м, а диаметърът от ствола му може да варира от 5 до 11 м. Най-голямото от тези дървета е на около 4000 години.

5) Цъфтящи растения

Цъфтеж -най-често срещаната група растения, има около 250 хиляди вида. Сред тях има много дървета, храсти, треви. Срещат се навсякъде. Много цъфтящи растения се култивират и се използват от хората като храна и лекарство. Дивата природа е храна за животни. Цветните растения доминират в растителното царство. И ако сте изумени от някое красиво цвете, знайте, че растението вероятно е цъфтящо растение.

Растенията играят огромна роля в живота ни. Те са храна, индустриални суровини. А билките играят друга важна роля в живота ни. Още от древни времена хората са познавали своята лечебна сила. Женшенът, "коренът на живота", е световно известен сред диворастящите. Коприва, живовляк, жълт кантарион са не по-малко известни. У нас обаче 500 растителни вида са на ръба на изчезването. Прекомерното събиране на горски и полски букети е послужило за обедняване на растенията. Напускат ни бански, мечтана трева, анемона. Рядко виждате момина сълза близо до града. "Червената книга" дойде на помощ на растенията. Много зависи от вас и мен. Почивайки в гората, устояйте на изкушението да вземете цвете.

Цъфтящите растения изобщо не цъфтят за хората. Ярките цветове, ароматът са необходими на цветята, за да привлекат насекоми към себе си.

Само ние, хората, можем да се възхищаваме на красотата на цветята. А насекомите са важни само за цвета, формата на цветята и миризмата. В крайна сметка цветята не само примамват, но и хранят някои насекоми със сок-нектар, други с цветен прашец, а трети - и с двете.

Клъстер



Научихме признаците на различни групи и видове растения и сега можем да анализираме и обобщим нови знания. На всяка маса има маса. Сега ще трябва да го попълните въз основа на придобитите знания.

Списък на използваната литература

1. Виноградова Н.Ф., Калинова Г.С. Околния свят. Степен 3. Част 1. - М.: "Вентана-Граф", 2012.
2. Исакова О.А. Планове на уроци за учебника Виноградова Н.Ф., Калинова Г. С. - В.: "Учител", 2006.
Социална мрежа от педагози. http://nsportal.ru/

Урок разнообразие от растения

Целите на учителя :

Образователни: създават условия за запознаване с разнообразието на групи от растителното царство; формирането на представи за растението като жив организъм.

Разработване: да насърчава развитието на умения за подчертаване на съществени характеристики, за установяване на причините и последствията от природните явления.

Образователни: да допринесе за възпитанието на уважение към природата.

Оборудване: кръстословица „Растения“; схеми "Групи от растения", "Признаци на растителния живот"; тест; илюстрации на лечебни растения, хербарий.

Сценарий на урока

I. Организация на началото на урока.

Обичаме гората по всяко време на годината

Чуваме бавна реч на реките ...

Всичко това се нарича природа,

Нека винаги се грижим за това!

На поляните от лайка със слънчев цвят,

Така, че на света е по-светло да се живее ...

Всичко това се нарича природа,

Нека бъдем приятели с природата!

II. Проверка на домашната работа.

Колко важна е почвата за нас? Защо почвата трябва да бъде защитена?

да се жива или нежива природа може да се отдаде на почвата?( в почвата има компоненти от неживата природа - глина, пясък, въздух, вода, соли и живи - бактерии.)

III. Съобщаване на темата на урока и поставяне на цели.

rще решим кръстословицата и ще определим темата на днешния ни урок.

Кръстословица "Растения"

1. Не огън, а изгаряне.(Коприва.)

2. Малка червена кукла за гнездене, малко бяло сърце.(Малини.)

3. Какво дърво стои -

Вятър няма, но листът трепери?(Аспен.)

4. Последната усмивка на есента.

Звезда в цветното легло(Aster.)

5. Лепливи пъпки, зелени листа.

С бяла кора, растат под планината.(Бреза дърво.)

6. Клон в куп е облечен 7. Отнема от моето цвете

Виолетов цвят. Пчелата е най-вкусният мед.

Горещ летен ден е (Липа.)

Цъфна в градината ...(люляк.) 8. Роклята е загубена,

Бутоните останаха.(Роуън.)

Днес в урока ще говорим за част от дивата природа -растения .

Няма нищо по-красиво от цветята

Тези, които са дошли в палисади и жилища.

Те идват от незапомнени времена,

За да направим живота по-висок и по-чист.

(С. Красиков.)

д децата рецитират стихотворение наизуст:

Живейте бавноддървета,

Стоят неподвижно цял век

Вкоренено всаз ям,

Разтягане на клони къмотслънцето.

Те не търсят нищо

Те не искат нищо -

В края на краищата те се нуждаят от толкова малко:

Светлина, Земя, Вода ивeter -

Какво не е нужно да търсите

Какво се дава на всички безплатно.

И същоддърветата се нуждаят

Така чесземята беше красива

И те живеятддървета,

Декориране на нашитесаз съм:

С красотата на тънки клони

Чрез красотата на могъщите стволове,

Неразказана красота

Твоята вечна доброта! ..

(Б. Zakhoder. Защо дърветата не ходят.)

IV. Актуализиране на основните знания. Въведение в темата.

Разговор.

Какво е растение?

Растения - това са тела от жива природа. На Земята има разнообразие от растения по вид, височина, възраст. В урока ще говорим за разнообразието на растенията в природата и ще ни помогне в товаботаника - растителна наука.

Назовете групите растения, които познавате, дайте примери.

Напълнисхема:

Какво е значението на растенията в човешкия живот?

Какви дървета, храсти, треви растат в нашата област?

Къде растат дивите растения?(В гората, в планините, на водоемите, ливадите.)

Какви растения се наричат \u200b\u200bкултивирани?

Къде растат култивираните растения?(Поле, градина, зеленчукова градина.)

Дайте примери за диви и културни растения.

Практическа работа (работа по двойки).

Както всеки жив организъм, растението има органи. Ще извършим практическа работа и ще се научим как да идентифицираме органите в растенията. Вземете хербария. Работим по двойки. Помогнете си.

1. Идентифицирайте органа, който укрепва растението в почвата.(Корен.)

2. Дървото има такъв, но храстът има много.(Стволово.)

3. Расте - позеленява, лети - пожълтява, пада - почернява.(Лист.)

4. Ярък, ароматен ...(цвете) .

5. Понякога вкусни, сочни, но понякога сухи, твърди... (Плод.)

6. От него расте ново растение.(Семе.)

Тестване.

Тест

1. Кое от тези растения се отглежда в градини?

и)pшеница; б) слива; в) домат.

2. Кои от тези културни растения отглеждат хората в градините си?

и)rна живо; б) смърч; в) краставици.

3. Кои от тези култивирани растения отглеждат хората в полетата?

и)дсин; б) овес; в) ябълково дърво.

4. Кои от тези културни растения отглеждат хората на пъпеши?

и)отклепачи; б) дини; в) картофи.

5. Как можете да назовете плодовете на градинските дървета с една дума?

И)относновосъци; б) плодове; в) кореноплодни растения.

Отговори: 1-b. 2-инчов. 3-б. 4-б. 5 Б.

Взаимна проверка на работата.

V. Изучаване на нов материал.

1. Царството на растенията.

б eseda.

Защо растенията се считат за живи организми?

Какво е необходимо на растението за растеж и развитие?

Ние разгледахме растения, които имат всички органи, но се оказва, че в природата има и такива растения, които нямат плод или цвете или листа. А някои успяват да съществуват дори без корен. Какви са тези растения?

Нека направим едно невероятно пътешествие в кралството. Да, да, не се изненадвайте. Приказната дума „царство“ също е научна - както учените наричат \u200b\u200bсвета на растенията. Царица Флора управлява в царството на растенията. Заедно с Флора ще се срещнем с жителите на нейното царство. Нека започнем с най-лесните.

Гримсхема:

Учителят демонстрира хербария.

Морски водорасли - растения, които живеят предимно във вода. Това са много удивителни растения. Те нямат корени, стъбла, листа, цветя и плодове със семена. Те се състоят от едни и същи клетки - една или много. Те живеят в солена морска вода и в сладка вода, могат да живеят и върху стволовете на дърветата, като се хранят с капки дъжд и роса, могат да живеят и в аквариум. Познахте ли? Назовете тези растения.

Някои водорасли оцеляват в много гореща вода (+ 80 ° C), а има и такива, които замръзват в леда и когато се размразят, започват да се движат. Водораслите Хлорела дори пътували в космоса с космически кораб. Той отделя повече кислород от другите растения. Водораслите са водорасли, водорасли. Той е богат на йодно съдържание, което укрепва човешкото тяло.

Някои водорасли приличат на кафяви панделки с дължина до няколко десетки метра. Водораслите никога нямат листа, стъбла и корени.

Мъхове - малки растения с проста структура, растящи на влажни места. Мъховете имат стъбла и листа, но нямат корени, цветя, плодове със семена. Мъховете произхождат от водорасли, те могат да бъдат намерени на влажни, мрачни места, в блато, в смърчова гора, в пукнатини между камъни.

Мосът не е цъфтящо растение, а кутия със спори, която мъховете използват за размножаване.

Папрати - Растения с големи, подобни на пера листа. Папратите имат стъбла и корени, но няма цветя, плодове и семена. Листата на папрата са големи, дръжките им са покрити с кафяви люспи, а младите листа са извити като охлюв. В горещите страни листата на папрат растат нагоре, подобно на клон, в продължение на няколко години. Не напразно листата на папрат се наричат \u200b\u200bплоски растения. Въглищата се образували от мъртви папрати.

Нека си припомним празника на Иван Купала, който е съществувал в Русия, когато истинските и митични цветя се превръщат в повод за танци, песни и забавни шеги, както и за търсенето на тайнствения перунов огъня (Перун е езическият бог на мълнията) - папратово цвете, което според легендата е цъфнало едва в разгара на лятното равноденствие, през нощта на шестия срещу седмия юли и би могло да разкрие тайните на подземните съкровища. Обаче беше много трудно да се види цъфтящото растение, тъй като цветето се пазеше от зли духове и горски самодиви, които носеха различни нещастия на хората.

В нощта на Иван Купала на високи хълмове бяха запалени огньове, нивите бяха обвити в плътен дим, добитъкът беше опушен, хората скачаха през ярък пламък. Всичко това бяха ритуали за пречистване и защита на бъдещата реколта, всичко живо от тъмните сили.

След това всички започнаха да се забавляват. Младежи събираха цветя, пееха песни, танцуваха около огньовете. Най-смелите плуваха в тайнствената нощна река. Момичетата се чудеха на венците, плуващи по речния бряг.

Иглолистни растения - растения с иглени листа - игли. Иглолистните дървета нямат цветя и плодове. Семената им узряват в пъпки. Иглолистните дървета включват смърч, бор, лиственица, хвойна и други. Всички иглолистни дървета произвеждат смола. Бързо се появява в местата на увреждане на багажника, клоните и лекува рани. Смолата се нарича "дъвка". Листата на иглата не падат през зимата.

Цъфтящи растения - растения, които имат корен, издънка. Цветя, плодове със семена. Това е най-голямата група.

Всяко цвете е звезда, падаща от небето. Няма нищо по-красиво и нежно на земята от цветята. Погледни(демонстрира) .

Цветята винаги са били обичани от хората. Подариха си цветя, като по този начин изразиха своите чувства: любов, уважение, признателност, почит.

Цветята, като хората, са щедри за добро,

И щедро давайки нежност на хората,

Те цъфтят, стоплят сърцата,

Като малки топли огньове.

(К. Genet.)

Могат ли растенията да растат на скали?(Да, но само специални. Това лишеи които изглеждат като зелени и оранжеви петна.)

Физическо възпитание (виж урок 13, стр. 87)

2. Растения в човешкия живот.

Разговор.

Какво е значението на растенията в човешкия живот?(Отговори на учениците.)

Учителят чете стихотворение и демонстрира хербария на лечебни растения:

Помислете и запомнете тези цветя

Те имат толкова много топлина и земни

красота!

Всичко, човекът, който те заобикаля,

Обича и лекува, защитава те.

Не тъпчете листа от живовляк,

Абразия, рана, която лекуваш с нея.

Вие сте болен и аптеката е затворена.

Кутията с малини на мама е отворена.

Това е сладко, това е лекарство

Измамата на болестта бързо изчезва.

Ментата ще помогне през зимните дни,

Изсушете го през лятото, запазете го.

Варете чай през зимата,

Изпийте го и спете до зори.

Ето до него жълт кантарион и лайка.

Цветята ви гледат с нежен поглед.

Ти, човече, разбираш ги,

Използвайте ги, не обиждайте.

(Н. Д. Коваленко.)

Какви лечебни билки се използват при настинки? ( w алфей, мащерка, босилек, малинови листа и плодове и др.)

Какви лечебни билки помагат за зарастване на рани?( з изтощен, живовляк, отвара от коприва.)

История на учителя за това как се появи науката за растенията - ботаника.

Още от древни времена хората, събирайки и след това отглеждайки растения, са научили техните полезни и вредни свойства. По време на разкопките на древни сгради археолозите са открили семена от различни зърнени култури, лен, мак, грах, градина и много други растения. Още учените от Древна Гърция започват да описват растенията и да правят списъци с тях. Така се появи науката за растенията -ботаника , кръстен от гръцката дума "ботан" - "трева".

В продължение на хиляди години хората събират годни за консумация плодове и плодове, гъби, лечебни билки в горите, риболов и лов - и всичко това, без да навредят на природата. И сега - сякаш са забравили, че са деца на природата, деца на Земята! Представете си какво ще стане с нас, ако унищожим всички гори: лишаваме се от най-красивото нещо - общуването с природата.

Въпреки факта, че по света има много растения, голям брой от тях умират. Много от тях са включени в Червената книга и са под закрила. С кои сте запознати? Пазете ги!

Vi. Повторение и консолидиране на изучавания материал.

Какво означава "жив организъм"?(Диша, храни, развива, възпроизвежда, умира.)

Нуждаят ли се едни и същи условия от различни растения?( относно отговори от ученици.)

да сеапуста, краставици, пшеница - влаголюбиви; кактус, пелин, камилски трън - устойчиви на суша; момина сълза, хвощ, папрат - устойчиви на сянка; бор, памук, грозде, подбел - светлолюбиви; мъх, пелин, смърч, бреза - студолюбиви; лимон, диня, пъпеш, грозде са термофилни.

Какви растения се наричат \u200b\u200bцъфтящи растения?

Какви органи имат всички цъфтящи растения?

Vii. Обобщение на урока.

Защо озеленяването на града е важно за човека?

Защо е добре за вашето здраве да се разхождате в гората?

Кои растения се считат за най-здравословния въздух?

Защо и защо е създадена Червената книга на растенията?

Колко дървесни вида има?

Какви полезни неща получихте в урока днес?

Ще ви бъдат ли полезни тези знания в живота?

Разширили ли сте базата си от знания?

Хареса ли ви урокът?

Мисля, че сте виждали, че царството на Флора е разнообразно.Флора - в превод на руски означава "растения".

Домашна работа: работна тетрадка, задания бр.3,4 , от.41 ; подгответе разказ (устно) за интересно растение на теми: „Моето любимо цвете“, „Какво отгледах в провинцията, в градината“ или нарисувайте любимо растение; учебник, стр. 69-73.

Виктория Тайбова
Обобщение на образователните дейности по темата „Растително разнообразие“ за по-големи деца в предучилищна възраст

Резюме на образователни дейности по темата"Разнообразие от растения"за по-големи деца в предучилищна възраст(Интеграция образователни области: познание, художествено творчество, комуникация.

Изготвено и проведено от учителката Тайбова Виктория Еседулаховна

предназначение: за изясняване и систематизиране на знанията за растения; консолидират знанията деца за растителните части и тяхното предназначение: корен, стъбло, листа, цветя, семена. За консолидиране на техниките за работа с четка и бои.

Възпитавайте уважително отношение растения.

Ход на урока

Здравейте момчета.

Слушайте внимателно мелодията и ми кажете накъде отиваме с вас днес. Касетата се включва ( "Звуци на дивата природа").

Как позна? (За природата).

На какви два типа се разделя природата? (Жива и нежива природа).

Какво е неживата природа? (Слънце, звезди, въздух, вода, камъни).

Какво да се отнася към дивата природа? (Растения, гъби, животни, хора).

Как различаваме живия от неживия? (Хранене, възпроизвеждане, движение, дишане, умиране).

Свързани ли са живата и неживата природа помежду си? (Без топлина и светлина, без въздух и вода живите същества не биха могли да живеят).

-Къде да се диша по-лесно: в града или в гората? Защо? (В гората. От растенията отделят кислород) .

И ще посветим днешния урок растения.

Подготвих видео за вас, в което ще видите голям разнообразие от растителни видове... Да видим сега.

Момчета, какво общо имат всички растения(стъбло, лист, цвете, корен).

Обща структура. И какво разни(Оцветяване, форма на листа.)

Много добре!

Какво да правя растения и защо се нуждаят от това.

Корен - коренът диша, коренът държи растение в земятакак помпата изсмуква влагата и хранителните вещества от почвата

Стъблото - диша, провежда вода от корена до други органи, задържа растение(механична опора)

Лист - улавя светлина, изпарява влагата, диша.

Растения те готвят собствена храна, за разлика от животните и тази кухня е в листата. Листът на светлина улавя въглеродния диоксид и отделя кислород.

Цветето диша, от него излиза плод, който съхранява семената за размножаване.

Дидактическа игра:

"Вълшебно цвете"

На децата се раздават картички с едни или други модели растения или цвете и подробности за това растение или цвете... Децата трябва събирам моделът, даден му от части. На децата трябва да се каже, че тази игра е ограничена във времето.

И сега ще се превърнем в растения и ние ще растем под музика.

„Ние растения»

1. ние сме малки семена, засети в земята

2. дъждът е преминал и ние се чувстваме добре

3. бавно ние нарастващ

4. стъблото вече е голямо

5. духа бриз

6. и листата пърхат

Децата имитират растеж под музика и думи. растения.

Е, сега ще се опитаме да затвърдим придобитите знания на лист хартия с помощта на бои.

Нека разделим лист хартия на две, като нарисуваме границата на земята и небето.

Тъй като всеки растението има корени, тогава вероятно е по-добре да започнем чертежа си от корена, който ще бъде разположен отстрани на земята. Корен цвят растения може да бъде сиво, черно, кафяво.

Тогава ще нарисуваме стрък, който ще растат от корена... Ще поставим листата върху стъблото. Цветът на стъблото и листата може да има различни нюанси на зелено. Ако нашите растението е цвете, тогава трябва да завършите цветните листенца.

    Субектът е околният свят;

    3 б клас;

    Тип на урока - въвеждане на нови знания;

    Темата на урока е разнообразието на растенията на Земята.

    Целта на урока - Запознаване с разнообразието на растенията на Земята, формиране на способността за работа по двойки, групи

    Цели на урока -

    Представете разнообразието на растенията на Земята.

    Разширете знанията на децата за растенията.

    Укрепване на уменията за поставяне на работни цели.

    Формирайте умението за самостоятелно изучаване на материала.

    Формирайте умения за работа по двойки, групи

    Формиране на умението за идентифициране на грешки в тяхната работа и работата на съучениците.

    Образование за взаимопомощ, взаимопомощ, отговорност за техните действия.

    Развитие на речта, паметта, въображението

    Планирани постижения на учениците в урока (какво трябва да научи ученикът, какво да научи):

    Развийте способността за работа с учебници и допълнителна литература.

    Развийте способността да подчертавате основното.

    Научете се да работите по двойки и групи.

    Определете нивото на техните знания, проведете самооценка на техните дейности.

    Оборудване:

    Н.Ф. Виноградова, Светът наоколо, М., Вентана - Граф, 2012.

    Мултимедиен проектор, компютър.

    Компютърна презентация „Растително разнообразие на Земята“.

    Индивидуални карти за организиране на колективен начин на обучение.

    Индивидуални карти за експресния тест.

    По време на занятията.

сцена

Етап на урока

Учителска дейност

Студентски дейности

Организиращо време.

(2 минути.)

Вече знаем и можем много. Днес трябва да вложим още една тухла в солидна сграда на нашите знания.

Пожелавам на всички ползотворна работа, успех в усвояването на нов материал.

Надявам се на сътрудничество, взаимно разбирателство, взаимопомощ в работата.

Можем да формулираме темата на днешния урок, като решим загадката:

Диша, расте

Не може да ходи (растение)

Спомнете си какво знаете

растения.

(Презентация, кадър 1).

Предлагам да проведем нашия урок съгласно следния план.

(Презентация, кадър 2).

растение

жив организъм, животът е невъзможен без него

Запознаване с темата и плана на урока.

Поставяне на целта на работата в урока.

(1 минута.)

Какви са целите на нашия урок?

(Презентация, кадър 3).

Поставили сте си големи цели.

Поставяне на цели.

    Запознайте се с разнообразието от растения на Земята.

    Съвместно проучване на свойствата на растителните групи.

Запознаване със схемата.

(3 минути)

Съвместно изучаване на материала по план.

(7 минути)

Помислете за схемата « Разнообразие от растения на Земята ".

(Презентация, кадър 4).

Какви групи растения са представени в него?

Можете ли да посочите представителите на всяка от тези групи?

Разглеждане на схемата.

Списък на представителите на всяка от представените групи

Запознаване с темата за обучение.

Отражение 1.

(2 минути.)

Изход.

Какво научихте за първата група растения?

(Презентация, кадри 5 - 12).

Обобщаване на резултатите от работата.

Динамична пауза.

Упражнения за облекчаване на напрежението в очите. (1 минута.)

Изучаване на нов материал

(15 минути.)

Работете по "маршрута". Инструкции за работа.

1. Запознаване с темата за обучение.

За по-добро изучаване на материала, предлагам да се извърши задълбочено проучване на всяка група растения.

Но ще бъде трудно да изучим толкова голям материал сами, затова ще се разделим на групи и ще работим по маршрута.

Всеки от вас има своя собствена задача.

Прочетете учебната тема за всяка група

1-ва група: С главата си, преминавайки под вълните, ние озеленяваме между камъните,
Нямаме цветя и листа, честно казано, нямаме корени.
Ще се загубим на сушата: винаги живеем във вода.

Група 2: Между боровинки и боровинки, сред горски блата,
Винаги на влажна почва роднината ми расте.
Тя може да бъде зелена или почти сива,
Но трябва да се наведете, така че да го срещнете.
В гората, във влажната низина, винаги ще ни срещате,
В края на краищата най-вече се нуждаем от вода за живота си.

Познайте за какви растения става дума?

Група 3: Горска трева - издълбана зеленина,

Той не се хвали с клони, но се гордее с предците си -

могъщи гиганти с плътни корони

Още 1 съвет:

Обичам и влагата.
На сянка, в пустинята,
Издълбаните ми листа са хубави, разбира се.
Но не се гордея с тях!
Нашето много древно семейство
От миналото на планетата то носи топлина и светлина.

4 група:

Скъпи сме на всички вас с нашия зелен външен вид през цялата година.
Ние лесно се разпознаваме по пъпките и изобилието от смола.
Нашите листа са много бодливи, наричат \u200b\u200bсе игли,
И въпреки че ви носим радост - ние никога не цъфтим

Група 5:

Е, ние и ние сме с цветя,
Цъфтим, плододаваме,
Ще се храним със семена
Ще украсим къщата със себе си.
Ние сме в гори, ливади и полета,
Ние сме в пустинята и във водата.
С цветя, като с парола,
Ще ни познаете навсякъде

(Презентация, кадър 13).

Морски водорасли.

Папрати

Иглолистни растения

Цъфтящи растения

2. Проучване на работния план по темата.

Всяка работа трябва да протича по строго определен план.

Нека прочетем работния план „по маршрута“, показан на индивидуалната карта и на екрана

(презентация, кадър 14).

Имате ли въпроси относно този план?

Желая ви ползотворно сътрудничество.

Изучаване на работния план „по маршрута“.

(Приложение 1).

    Самостоятелно изучаване на темата.

Работете в групи, използвайки карти.

1. Водорасли

3. Папрати

4. Иглолистни дървета

5. Цъфтящи растения

    Обучение от връстници.

(презентация, кадър 15).

Момчета, кажете ми, къде можем да намерим растения? Нека направим клъстер.

Работете "по маршрута", дефиниран на картите (Приложение 3)

Отражение 2.

(2 минути.)

Изход:

Какво научихте за растителните групи?

Успяхте ли да изучите материала?

Какво ви помогна с това?

Обобщаване на резултатите от работата.

Самочувствие.

Оценка на работата на съучениците.

Динамична пауза.

Упражнения за облекчаване на напрежението от мускулите на ръцете и багажника.

(1 минута.)

Експресен тест.

(4 минути)

За да потвърдя успеха на работата в урока, предлагам да се проведе експресен тест със самооценка.

Извършване на експресен тест (приложение 2).

Самооценка на работата в урока.

Отражение номер 3.

(2 минути).

Какво научихме в урока?

Постигнали ли сме целите, които сме си поставили?

Какво ни помогна да го постигнем?

Обсъждане на написаното на дъската.

Изявления на децата за формата на урока.

Оценка на работата в урока.

Домашна работа.

(5 минути.)

Днес в урока имахме прекрасна съвместна работа.

Оценка на работата на екипи и отделни ученици.

Благодаря ви за урока!

Оценка на работата на отделни ученици.

Запис на домашна работа.

Благодаря ви за урока!

Приложение 1

План за работа "по маршрута"

Приложение 2

Експрес - тест „Провери себе си“ на тема „Растения в човешкия живот“

Растенията дават на човека

Растенията предпазват

Приложение 3

1) Водорасли.

Водораслите нямат корени, няма стъбла, няма листа, въпреки че някои големи морски представители на тази група организми имат образувания, които външно наподобяват тези органи. Защо водораслите не се нуждаят от корени? Водораслите не се нуждаят от корени, тъй като живеят в разтвор на хранителни вещества и могат да ги абсорбират по цялата си повърхност

Някои водорасли, главно водорасли, имат плочи, оформени като листа. Водораслите се използват дълго време и доста широко в храната на хората, като храна за животни, като тор, като суровина за производството на лекарства, както и под формата на съставки за хляб, сладкиши, консерви от месо, сладолед, желе и различни емулсии. Йодът може да се получи от земните недра, но почти в целия свят той продължава да се извлича от водорасли. - Пурпурно и кафяво - древна група водорасли, обитатели на моретата. В някои страни те се използват широко в храната като подправки и закуски.
- През периода на масово размножаване на едноклетъчни водорасли водата се оцветява с ярки цветове - „цъфти“, казват сред хората. Някои водорасли могат дори да растат на сняг в планините или в полярните райони, придавайки на снега различни нюанси. Снежните полета в Гренландия понякога стават жълти, след това зелени, после червени. Може би на това Гренландия дължи името си (в превод като зелена държава).

Като лекарство водораслите са били известни още през 13 век в Китай. През 13-ти век китайският император издава указ, който задължава населението системно да го консумира като диетично и профилактично средство и да го доставя за тези цели в населени места за сметка на държавата.

Най-старите

пресичайки Атлантическия океан, недалеч от брега на Америка, с изненада и страх те поздравиха цели полета от плаващи кафяво-жълти водорасли.

2) Мъхове.

В блатата расте мъх сфагнум. Сфагнумът е често срещано наименование на различни (предимно по цвят) видове мъхове: „бял \u200b\u200bмъх“, „кафяв мъх“, „червен мъх“ и др. Общото за всички мъхове е, че живеещи на много влажни почви, те се натрупват в листа и в повърхностните слоеве на стъблата много вода. Мосът няма корени и именно благодарение на водоносните клетки листата на сфагнума имат хигроскопично свойство, тоест те са в състояние да задържат вода. Думата сфагнум на гръцки означава гъба

Сфагновите мъхове играят важна роля в образуването и живота на блатата. Торфените отлагания се образуват от мъртвите останки на сфагнум. Сфагнумният мъх расте с горната част на стъблото, а долната му част отмира ("торф"). Така в продължение на много години се образуват огромни залежи на торф.Торфът е ценна суровина за производството на восък, парафин, амоняк, алкохол и др. Използва се в медицината, в строителната индустрия, като гориво, тор.

Сфагнумният мъх се използва както в народната, така и в научната медицина като антисептик и превръзка за гнойни рани, тъй като има способността да абсорбира голямо количество влага.

3) Папрати.

Дървесните папрати са почти изчезнали, но тревистите папрати се справят доста добре в съвременните условия. Думата „fougere" е заимствана от френския език и означава - папрат. Листата понякога достигат до един и половина метра, но растат много бавно. Едва през пролетта на третата година те достигат пълно развитие. През есента листата на нашите горски папрати обикновено отмират. Папратите са влаголюбиви и сенкоустойчиви растения. В допълнение към стъблата и листата, те имат корени.

Сред славяните папратът беше легендарно растение - приписваше му се магьосничество. - Папратите са древни растения. В Русия имаше легенда, че папрат цъфти с огнено цвете, което цъфти веднъж годишно в мъртва нощ под гръмотевиците и проблясваща мълния на празника Иван Купала (7 юли). В тази тайнствена нощ се провеждаха тържества, кръгли танци, прескачаха огньове и тръгваха да търсят „огненото папратово цвете“, което отваряше съкровищата. Вярваше се, че който може да вземе това цвете, ще отвори всички съкровища, той ще чуе гласовете на дървета и билки.

4) Иглолистни дървета

Иглолистни дървета- висши растения. Те се срещат по цялата Земя, адаптирани към неблагоприятни условия. Има над 600 вида. Имат шишарки със семена и цветен прашец. Трайната дървесина се използва за строителството и мебелната промишленост

Иглолистни дървета- са дървесни форми, по-рядко храсти. Това са: смърч, бор, ела, кедър, кипарис, лиственица, секвоя. Листата им под формата на игли се наричат \u200b\u200bигли. Има и широколистни иглолистни дървета, това е лиственица. Иглолистните имат шишарки със семена, от които се получават витамини и кедрово масло. Иглолистните гори са пазителите на водата, те отделят много кислород. Коприната, хартията и пластмасите са направени от дърво.
- Тези растения се наричат \u200b\u200bоще голосеменни, тъй като освен корена, стъблото и листата имат и семена, които са разположени открито (голи) върху люспите на шишарките. Гигантската секвоя може да нарасне до около 95 м, а диаметърът от ствола му може да варира от 5 до 11 м. Най-голямото от тези дървета е на около 4000 години.

5) Цъфтящи растения

Цъфтеж -най-често срещаната група растения, има около 250 хиляди вида. Сред тях има много дървета, храсти, треви. Срещат се навсякъде. Много цъфтящи растения се култивират и се използват от хората като храна и лекарство. Дивата природа е храна за животни. Цветните растения доминират в растителното царство. И ако сте изумени от някое красиво цвете, знайте, че растението вероятно е цъфтящо растение.

Растенията играят огромна роля в живота ни. Те са храна, индустриални суровини. А билките играят друга важна роля в живота ни. Още от древни времена хората са познавали своята лечебна сила. Женшенът, "коренът на живота", е световно известен сред диворастящите. Коприва, живовляк, жълт кантарион са не по-малко известни. У нас обаче 500 растителни вида са на ръба на изчезването. Прекомерното събиране на горски и полски букети е послужило за обедняване на растенията. Напускат ни бански, мечтана трева, анемона. Рядко виждате момина сълза близо до града. "Червената книга" дойде на помощ на растенията. Много зависи от вас и мен. Почивайки в гората, устояйте на изкушението да вземете цвете.

Цъфтящите растения изобщо не цъфтят за хората. Ярките цветове, ароматът са необходими на цветята, за да привлекат насекоми към себе си.

Само ние, хората, можем да се възхищаваме на красотата на цветята. А насекомите са важни само за цвета, формата на цветята и миризмата. В крайна сметка цветята не само примамват, но и хранят някои насекоми със сок-нектар, други с цветен прашец, а трети - и с двете.

Клъстер


Научихме признаците на различни групи и видове растения и сега можем да анализираме и обобщим нови знания. На всяка маса има маса. Сега ще трябва да го попълните въз основа на учебника и знанията, придобити в урока.

стъбла

листа

цветя

корени

плодове и семена

цъфтеж

морски водорасли

папрати

Проверка:

стъбла

листа

цветя

корени

плодове и семена

цъфтеж

морски водорасли

папрати

Бунчеева Анна Михайловна,

начален учител,

трудов стаж - 35 години,

UMK „Основно училищеXXI век ".

На Земята растат много различни видове растения. Често те се различават един от друг както по външен вид, така и по структура. Например, сред растенията има едноклетъчни форми, има многоклетъчни форми с недиференцирано тяло, но повечето растения имат органи и тъкани. Но дори растенията да имат подобна вътрешна структура, те могат да бъдат много различни на външен вид. Това се дължи на адаптацията към специфични местообитания и начини на живот.

С цялото разнообразие от растения, едноклетъчните форми са характерни само за редица водорасли. Други водорасли са многоклетъчни. Всички водорасли (едноклетъчни и многоклетъчни) принадлежат долни растения... Това се дължи на факта, че водораслите нямат реални органи и тъкани. Въпреки че при представители на кафяви водорасли може да се отбележи диференциация на тялото в тъкани.

Всички останали групи растения се считат за висши. Това са мъхове, папрати, хвощ, мъх, голосеменни и покритосеменни. Всяка група има свое собствено разнообразие от растителния свят. Трябва да се отбележи, че в процеса на еволюция (историческото развитие на живота на Земята) в определени периоди определени групи са доминирали. Така че в карбоновия период (преди 300 милиона години) горите, състоящи се от дървесни папрати, растат на сушата. Климатът беше влажен и топъл. Когато климатът започва да става по-сух и по-студен, се появяват голосеменните, а впоследствие покритосеменните, по-адаптирани към сухоземните местообитания. Днес папратите са представени главно от тревисти форми, които живеят в горския навес.

Наричат \u200b\u200bсе мъхове, папрати, хвощ и мъх висши спорови растения... Умножават се по спори. В техния жизнен цикъл има два етапа - гаметофит и спорофит. Клетките на гаметофитите съдържат един набор хромозоми, докато клетките на спорофитите съдържат двоен набор. В жизнения цикъл на мъховете доминира гаметофитът, а при папратите спорофитът.

Голосеменните и покритосеменните (цъфтящи) растения се размножават с помощта на семена. Те принадлежат към групата семенни растения... Семето, за разлика от спората, съдържа голямо количество хранителни вещества. При покритосеменните семена се развиват в яйчника на цвете, след узряване те са заобиколени от плод. При голосеменните семена обикновено се развиват в шишарки и лежат голо на люспите си.

Голосеменните са представени главно от дървета. Сред покритосеменните има много дървета и треви, както и други форми на живот. В процеса на еволюция тревистите форми на цъфтящи растения се появяват по-късно и според редица характеристики имат по-сложна структура от дърветата.

Днес на Земята разнообразието от растения се формира главно от покритосеменни (цъфтящи) растения. Има около 300 000 вида от тях. Голосеменните са само около 1000 вида. Има повече от 10 000 папрата, повече от 25 000 бриофита, около 20 000 лишея и около 35 000 вида водорасли.

Въпреки цялото разнообразие от растения, те имат две общи черти. Наличието на двете черти в организма позволява той да бъде класифициран като растение. То:

    Получаване на органични вещества от неорганични с помощта на процеса на фотосинтеза, който протича на светлина. С други думи, всички растения са автотрофи.

    Растителните клетки съдържат ядра, тоест растенията са еукариотни организми. Например цианобактериите са способни на фотосинтеза, но нямат ядра, поради което не се класифицират като растения, а като бактерии.



 


Прочети:



Защитни механизми според Зигмунд Фройд

Защитни механизми според Зигмунд Фройд

Психологическата защита е несъзнателни процеси, протичащи в психиката, насочени към минимизиране на въздействието на негативните преживявания ...

Писмо на Епикур до Херодот

Писмо на Епикур до Херодот

Писмо до Менекей (преведено от М. Л. Гаспаров) Епикур изпраща своите поздрави до Менекей. Нека никой в \u200b\u200bмладостта си не отлага преследването на философия, но в напреднала възраст ...

Древногръцката богиня Хера: митология

Древногръцката богиня Хера: митология

Khasanzyanova Aisylu Gera Резюме на мита за Гера Ludovizi. Скулптура, V век Пр.н.е. Хера (сред римляните - Юнона) - в древногръцката митология ...

Как да зададете граници в една връзка?

Как да зададете граници в една връзка?

Важно е да се научите да оставяте пространство между мястото, където вашата личност свършва и личността на друг човек. Ако имате проблеми ...

feed-image Rss