Sākums - Interjera stils
Apmācība jaunāko klašu skolēniem. Labākās psiholoģiskās spēles bērniem un pusaudžiem

Omskas apgabala reģionālā izglītības iestāde "Boļšeukovskas speciālā (korekcijas) internātskola bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem ar VIII tipa invaliditāti"

Psiholoģiskā apmācība jaunākiem skolēniem

"Burvju kaklarota"

Skolotājs-psihologs: Vlasova S.A.


2012. gada marts

Tēma: "Burvju kaklarota".

Mērķis: radīt apstākļus efektīvu uzvedības formu veidošanai, novirzot agregāciju un muskuļu relaksāciju, mazinot emocionālo stresu; veicināt lielāku grupu saliedētību; attīstīt tuvības sajūtu ar citiem cilvēkiem, bērnos pieņemšanu vienam pret otru, citu vērtības un pašvērtības izjūtu; attīstīt spēju zīmējumā nodot emocionālo stāvokli; pozitīva sava “es” tēla veidošana.

Materiāli un aprīkojums: kaste, dažādas krelles, diegi, krāsas, zīmēšanas loksnes, mitrās salvetes, flomasteri, magnetofons

Nodarbības gaita

Iesildīties. Vingrinājums “Mainīt vietas tiem, kas...” Galvenā daļa

Dārgie puiši, šodien mēs dosimies uz pasakains ceļojums, un maģija palīdzēs mums iekļūt pasakā. (Mūzika)

Vingrinājums "Dūre".

Aizveriet acis, tagad es pieiešu katram no jums ar kastīti, un jūs pieskaroties izvēlēsieties vienu maģisku priekšmetu. Un tagad, kad esi visu izvēlējies, saspied to kreisajā dūrē, aizver acis un turi savilktu dūri. Saskaitot trīs, atveriet acis un atslābiniet roku. Mēs atradāmies pasaku zemē, un katram no jums plaukstās ir krelle. Rūpējieties par šo pērli, lai, pateicoties tai, vēlāk varētu atgriezties.

Vingrinājums "Mans dārgums"

Mēģiniet aprakstīt savu krelles.

Kāds tas ir (krāsā, formā, izmērā, kāda veida virsma tai ir utt.)?

Kādas asociācijas tas tevī izraisa?

Kā izskatās tava krelle?

Tātad, esam pasaku zemē un tagad aicinu noklausīties vienu stāstu (mūziku)

Reiz dzīvoja labā feja Amālija. Viņai bija brīnišķīga kaklarota, kuru viņa ļoti novērtēja un valkāja grūti brīži. Un, kad Feja to uzvilka, tā piepildījās ar maģiskām īpašībām.

Taču kādu dienu ļaunais burvis Krokuss nozaga dārgo kaklarotu, jo bija greizsirdīgs uz pasaku Amāliju, jo viņa palīdzēja daudziem cilvēkiem, un visi viņu ļoti mīlēja. Saņēmis kaklarotu savā īpašumā, ļaunais burvis to uzvilka un iemeta burvestības, taču, lai kā viņš pūlējās, kaklarotai nebija spēka.

Tad burvis sadusmojās un sāka skatīties uz krellēm. Visas krelles bija dažādas: lielas un mazas, sarkanas un zaļas, spīdīgas un matētas, apaļas un kvadrātveida...

Neatklājot kaklarotas noslēpumu, viņš ar spēku nosvieda to zemē, un visas krelles izkaisījās.

Krelles ilgi gulēja zemē, līdz smailie putni pamanīja, ka zālē kaut kas spīd. Viņi savāca visas krelles un aiznesa pie savas patroneses, labās fejas Amālijas.

Feja redzēja, kas notika ar viņas kaklarotu, un mēģināja to savākt. Bet krelles nekādā veidā nesavienoja, jo tās bija tik dažādas un tik ilgi bija šķirtas. Kaklarota ir zaudējusi savu maģiskais spēks. Labā feja bija sarūgtināta un, cerot, ka krelles joprojām viņu dzirdēs, izteica šādus vārdus:

– Jūs visi esat dažādi, un tā ir jūsu lielākā vērtība. Kamēr jūs bijāt kopā, kaklarota bija maģiskas īpašības. Un, ja jums izdosies apvienoties, jūs atgūsit spēkus un atkal izplatīsit labo visā pasaulē.

Pasaka Amālija apbur katrai krellei, un kaklarota atkal kļuva vērtīga un ieguva maģiskus spēkus.

Jautājumi pasakai:

- par ko ir šī pasaka?

Ko viņa mums māca?

Iedomāsimies, ka katrs no jums ir krelle.

Vingrinājums "Kaklarota"

Bērni tiek aicināti nostāties aplī: “Jūs esat burvju kaklarotas krelles. Kad kaklarotu izkaisīja krokuss, krelles zaudēja savu maģisko spēku. Viņi izbalēja, zaudēja spīdumu un kļuva raupji, tāpēc viņi nevēlējās apvienoties. Tēlosim, cik kaitīgas un kaprīzas kļuvušas krelles. Vispirms krelles sitās viena pret otru (ar dūrēm mugurā), tad saspieda viena otru, noapaļosim un glāstīsim tās un palīdzēsim tām kļūt laipnām, gludām kā iepriekš. Tagad mēs varam savākt krelles vienā kaklarotā. Cieši nospiežot kopā, izstiepiet rokas uz priekšu, noliecieties pa kreisi, pa labi, uz priekšu. Griezies pa kreisi, pa labi, pietupies, skrien gar saimnieces kaklu, arī cieši piespiežot. Ja kaklarota pēkšņi “lūzt”, psihologs viņus noķer un atgriež savā vietā. Kaklarota atkal kļūst blīva un spēcīga.

Tātad jūs un es katrai krellei esam atgriezuši maģisko spēku, un kaklarotu atkal rotā Amālijas fejas.

Izoterapija. Tagad uzzīmēsim šo maģisko kaklarotu, kā viņš to iedomājas.

Un mūsu pirksti mums palīdzēs šajā jautājumā. Uz jūsu galdiem ir papīrs un krāsas. Iemērciet jebkuru pirkstu jebkuras krāsas krāsā un piespiediet pirkstu pie lapas. Jūs saņemsiet krelles. Pārliecinieties, vai krelles ir daudzkrāsainas. Ja nepieciešams, pievienojiet pavedienu.

Vingrinājums "Dūre".

Paņem savu krelles. Sēdiet visi aplī. Salieciet plaukstas krūzes, saritiniet krelles, sasildiet to ar elpu. Izveidojiet dūri, aizveriet acis un novietojiet krelles uz sirds. Mēs atstājam savu pasaku valsti, kad tajā atkal valdīja harmonija. Kādu pieredzi katrs no jums paņems līdzi no šī pasakainā stāsta? Lai katrs izlemj pats. Aprēķinot trīs, jūs atvērsit acis un atkal atradīsit sevi šeit.

Vingrinājums "Burvju krelles"

Dažas no kurām pozitīvas īpašības jūs vēlētos dot citiem. Bērni atbild uz šo jautājumu un saver savu krelles uz viena kopīga pavediena. Tagad sasienam galus.

Paskaties, kādas krelles izgatavojām! Cik tie ir koši, krāsaini un skaisti! Tas ir tāpēc, ka katra krelle ir atšķirīga! Tāpat kā tu un es. Paskaties, katra krelle ir savienota ar citām, bet tajā pašā laikā tā pastāv atsevišķi. Tāpat cilvēkam reizēm gribas būt kopā ar visiem, un reizēm vienam.

Paskaties, cik cieši krelles sader kopā, it kā tās būtu ļoti draudzīgas viena ar otru. Es vēlos, lai arī jūsu klases bērni būtu vienoti un draudzīgi.

Nodarbības kopsavilkums.

(Zīmējumu izstāde)

Ko šīs krelles tev var atgādināt?

Ko vēsture mums ir mācījusi burvju kaklarota?

Kas bija visinteresantākā nodarbības daļa?

Kas bija visgrūtākais šodienas nodarbībā?

Kas tev traucēja nodarbības laikā?

Spēles psiholoģijai ir unikāla specifika, jo subjekta uzmanību vairāk piesaista pats process, nevis konkrēts mērķis. Ja datorspēle aizrauj pusaudzi vai pat pieaugušo, viņš var garīgi aizkavēt tās galīgo pabeigšanu, jo vēlas ilgāk izbaudīt uzturēšanos virtuālajā visumā. Sociālie psiholoģiskās spēles ir ne mazāk izklaidējoši, un vecākiem vajadzētu pievērst uzmanību bērna intelektuālajai attīstībai, dodot viņam iespēju vismaz vienu reizi piedalīties šādās apmācībās.

Ko spēle ļauj darīt ar augsta pakāpe efektivitāte, lai veidotu bērnā vairākas pozitīvas izmaiņas garīgās īpašības, kā arī spēja sazināties un empātija pret citiem - fakts, kas pierādīts teorētiski un apstiprināts ar praktisko pieredzi. Pamatfunkcijas rotaļu aktivitāte tiek uzskatīti:

  • pacilājoša, izklaide;
  • noteikt novirzes bērna attīstībā un uzvedībā;
  • atklāt talantus un apgūt noderīgas prasmes;
  • pozitīva personības transformācija strukturālā līmenī;
  • bērna socializācija, vienkāršojot viņa turpmāko dzīvi sabiedrībā.

Ir milzīgs skaits dažādu psiholoģisko spēļu: organizatoriskas un izglītojošas, kuru mērķis ir attīstīt garīgo darbību, novatoriskas, pozicionālas un daudzas citas. Dzīvās spēles ļauj izprast personīgās pamatvērtības un spēju ievērot sarunu biedra viedokli. Projektu spēles attīsta personīgo kritiskumu, kā arī spēju izvirzīt konkrētus mērķus un tos sasniegt kompetents darbs par plānošanu un sistematizēšanu.

Psiholoģiskās spēles: pamatnoteikumi

Psihologa nodarbības ar pusaudžiem un bērniem ir visefektīvākās, ja tās tiek pasniegtas jaunai auditorijai spēles formātā, kurā ir iesaistīti visi sanākušie dalībnieki. Spēle ļauj izprast noteiktus cilvēka psiholoģijas aspektus un visefektīvākajā veidā pielāgoties sabiedrībā. Šādu pasākumu organizatoram ir jābūt praktiskai pieredzei un jāievēro sekojošais pamatnoteikumi darbam ar sākumskolas un pusaudža vecuma bērniem:

  1. Pieejamā valodā izskaidrojiet katras psiholoģiskās apmācības noteikumus un mērķus. Labs palīgs būs reālu dzīves situāciju piemēri ar līdzīgu psiholoģisku darbības mehānismu.
  2. Ir svarīgi īstenot pastāvīga uzraudzība pār visu grupas dalībnieku emocionālo stāvokli. Lai to izdarītu, ieteicams uzturēt procesa dinamiku atbilstošā līmenī, izvairoties no vilcināšanās un garlaicīgas atmosfēras.
  3. Spēles dalībniekiem ir nepieciešama motivācija. Organizatoram jāspēj ne tikai ieinteresēt bērnus, bet arī parādīt viņiem psiholoģiskās apmācības priekšrocības, izmantojot konkrētu situāciju piemērus.
  4. Ir svarīgi bērniem to izskaidrot kolektīvais darbs ir veidota uz savstarpējas cieņas, siltuma un tolerances pret citu trūkumiem principiem.

Pēc katras psiholoģiskās spēles ir jārīko kolektīva diskusija, kurā jāiesaista visi. Šādas darbības ļauj izveidot optimālu algoritmu nodarbībām, kas ir interesantas lielākais skaits bērni un pusaudži. Organizatoram nevajadzētu sevi pozicionēt kā stingru pieaugušo, kas spēj sodīt par noteiktiem pārkāpumiem. Gluži pretēji, visefektīvākais ir laipna un pacietīga asistenta modelis, kas gatavs palīdzēt jebkurā sarežģītā vai konflikta situācijā.

Psiholoģiskās spēles bērniem ļauj bērnam pārvarēt uzkrātās bailes un kompleksus, kā arī tām ir šāds pozitīvs potenciāls:

  • ļaut bērnam sajust vienotības sajūtu ar vienaudžu grupu;
  • paaugstināt pašcieņu un stiprināt pašcieņu;
  • palīdzēt bērniem iemācīties cieņu pret sevi un citiem;
  • iemācīt bērnam efektīvi pārvarēt grūtības un šķēršļus;
  • mācīt bērniem koordinētu grupu darbu;
  • attīstīt bērnā empātiju un spēju just līdzi citiem.

Pusaudžu psiholoģisko treniņu vadītājai ir ļoti svarīgi iemācīties radīt mājīgu un draudzīgu atmosfēru, kurā komfortabli jutīsies pat intraverts bērns. Sanākot jaunai, savā starpā nepazīstamai bērnu grupai, viņi var izjust zināmu ierobežojumu, kuru pārvarēt ir psiholoģisko spēļu organizētāja ziņā.

Psiholoģiskās spēles pirmsskolas vecuma bērniem

Rotaļīgs treniņš bērniem uz skolas vecums tai jābūt īsā laikā, jo bērnu uzmanība ļoti ātri izklīst. Vienā nodarbībā vēlams izspēlēt trīs vai vairāk spēles ar 5-15 minūšu pārtraukumiem starp tām.

Pūķa mazulis kož pats sev asti

Šīs spēles mērķis ir atbrīvoties no obsesīvām neirozēm un dziļi iesakņotām bailēm. Muzikālais pavadījums ir jāizvēlas iepriekš, un atskaņošanas sarakstam galvenokārt jāsastāv no jautrām galvenajām dziesmām un melodijām. Spēle tiek spēlēta šādi: bērni dzīvas ķēdes veidā sastājas rindā viens pēc otra. Katram no puišiem jāturas pie priekšā esošā drauga pleciem. Pirmā mazuļa uzdevums, personificējot pūķa galvu, ir noķert bērnu, kurš pēc iespējas ātrāk aizver ķēdi.

Vingrinājumi paškontroles uzlabošanai

Psiholoģiskā apmācība bērniem ir svarīga, lai palīdzētu viņiem tikt galā negatīvas emocijas. Pirmsskolas vecuma bērniem pēc iespējas biežāk jāatgādina par dusmu destruktīvo dabu, un, ja viņus pārņem dusmas, viņiem ir jāietur pauze un tad tas jādara. Tad, stāvot taisni, galvā jāskaita līdz 10 un jāsmaida no auss līdz ausij. Dusmas un aizkaitināmība nevar paciest mieru un labo gribu. Vienlaikus ir jāatgādina bērnam, ka tikai mācoties savas emocijas virzīt konstruktīvā virzienā, viņš varēs kļūt par pieaugušo un neatkarīgu cilvēku.

Psiholoģiskās spēles sākumskolas vecuma bērniem

Psiholoģiskām spēlēm jaunākiem skolēniem jābūt vērstām uz treniņu iekšējās problēmas un mācīties soļus, kā tos pārvarēt pats. Psiholoģiskajā apmācībā bērniem vecumā no 6 līdz 9 gadiem jāietver šādi elementi:

  1. Lomu spēles. Lai pilnībā iegrimtu sižetā, nepieciešami atbilstoši rekvizīti. Piemēram, priekš lomu spēle Būvstrādniekiem bērniem būs nepieciešamas rotaļlietu veikalā iegādātas plastmasas lāpstas, lāpstiņas, spaiņi, mērlentes un cits aprīkojums.
  2. Vingrinājumi relaksācijai un mierīga psiholoģiskā stāvokļa sasniegšanai.
  3. Mākslas terapija. Šis terapijas veids vislabāk ir piemērots hiperaktīviem bērniem un bērniem, kuriem ir nosliece uz depresīviem traucējumiem un psiholoģisku diskomfortu bērnu grupā.

Mākslas terapija ir komplekss dažādas tehnikas. Izoterapija ir paredzēta bērniem, kuriem ir zināmas pašizpausmes grūtības un kuri cenšas nodot apkārtējiem cilvēkiem savu pieredzi, jūtas un domas. Horeogrāfiskās prakses piemērotas gan pamatskolas, gan vidusskolas vecuma bērniem, kuriem ir nosliece uz hiperaktivitāti un agresīva uzvedība. Mūzikas terapija ir universālākā tehnika un aptver gandrīz visas vecuma grupas. Psiholoģiskās spēles bērniem vecumā no 6 līdz 9 gadiem ir balstītas uz dažādu situāciju modelēšanu un izspēlēšanos iespējamie varianti uzvedība tajos.

Ko tev patīk darīt?

Šī spēle ir piemērota iepazīšanai ar jauna grupa, kur lielākā daļa tās dalībnieku faktiski neko nezina viens par otru. Jāizsauc pa vienam cilvēkam no mazo skatītāju vidus, kuram tiks dots šāds uzdevums: neizmantojot vārdus, bet tikai kustības, sejas izteiksmes un žestus, sanākušajiem bērniem pastāstīt par savu hobiju. Piemēram, bērns, kurš iznāk brīvi, apkārtējiem demonstrē savu hobiju, pēc kura viņiem ir pienākums to uzminēt. Bērns, kuram tas izdodas pirmais, dodas uz improvizētas skatuves un

Liec princesei Nesmejanai smieties

Telpas centrā novietots krēsls, uz kura iesēdināts viens šo neparasto sacensību dalībnieks. Iznākušajam tiek piešķirts tituls “Princese Nesmejana”, kas viņam ir 100% jāpamato un jāsaglabā pēc iespējas ilgāk. Apkārtējie sāk visos iespējamos veidos provocēt nesatricināmo dalībnieku, un, tiklīdz viņa sejā parādās smaids, nākamais dalībnieks ieņem “Nesmeyana” amatu. Uzvar tas bērns, kurš var izturēt visilgāk bez smiekliem.

Pastāsti man, kas tev patīk

Bērni veido apli, ērti sēžot uz iepriekš sagatavotiem krēsliem vai ķeblīšiem. Balsojot vai izlozējot, tiek noteikts, kurš pirmais sāk spēli. Iesācējs vēršas pret bērnu viņa kreisajā pusē un publiski runā par īpašībām, kas viņam visvairāk patīk savā kaimiņā. Kompliments var uztraukties skaista krāsa acis, graciozs profils vai jebkura cita iezīme, kas izraisa līdzjūtību. Vienīgais nosacījums ir tas, ka jūs nevarat saliekt savu sirdi un uzsvērt šīs iezīmes izskats vai raksturs, kas jums īsti nepatīk.

Bumbu sacīkstes

Vingrinājums ir piemērots gan hiperaktīviem, gan mierīgiem bērniem jaunāks vecums. Organizatori veido komandas, kas sastāv no puišu pāriem. Katram dalībniekam, turot balonu kopā ar partneri, jāskrien līdz finišam, tad jāpieskaras kontrolpunktam un jāatgriežas tādā pašā veidā, nododot balonu nākamajam pārim. Uzvar komanda, kura pirmā pabeidz stafeti. Sacīkšu laikā ir aizliegts pieskarties bumbiņai.

Svarīga informācija! Psiholoģiskā spēle pirmsskolas vecuma bērniem “Sacīkstes ar bumbām” ļauj izveidot savstarpēju saprašanos pāros un rotaļīgā veidā iemācīties labi strādāt vienā komandā.

Psiholoģiskās spēles bērniem vecumā no 10 līdz 12 gadiem

Sasaistīta ar vienu ķēdi

Vingrinājuma izpildei nepieciešami rekvizīti tievas garas virves formā un parasta atslēga, kas piestiprināta pie viena no virves galiem. Dalībnieki sēž aplī un pārmaiņus laiž garām improvizētu ķēdi tā, lai tā no augšas tiktu izvilkta caur apkakli un iznāktu zem vidukļa līmeņa. Kad visi grupas dalībnieki ir savstarpēji saistīti, vadītājs aicina veikt nelielu pietupienu, līkumu un citu vienkāršu vingrinājumu veidā.

Interesanta informācija! Pēc vingrinājuma pabeigšanas jums vajadzētu aicināt bērnus padarīt atslēgu par draudzības un savstarpējas palīdzības simbolu. Apmācībai ir metaforiska nozīme, un tā ļauj bērniem saprast citu atbalsta nozīmi.

Smieklīgas pantomīmas

Uzskaitot psiholoģiskās lomu spēles bērniem vecumā no 10 līdz 12 gadiem, nevar ignorēt “Jautrās pantomīmas”. Organizators jau iepriekš sagatavo rekvizītus dažādu priekšmetu veidā, piemēram, bērnu sintezatoru, stilbiņi, ģitāra, koka zirgs, pastaigu zābaki un citas lietas. Katram dalībniekam pēc nejaušības principa tiek piešķirts objekta numurs, ar kuru viņam ir jāspēlē pantomīma muzikālais pavadījums vai bez tā.

Svarīga informācija! Vingrinājums palīdz attīstīt bērnu iztēli un aktiermākslas talantus.

Patiess vai nepatiess

Grupa iekārtojas komfortablu vidi, pēc kura organizators paziņo spēles nosacījumus: viņš nolasa bērniem dažādus izklaidējošus faktus, tad viņi izlemj, vai teiktais ir patiesība vai tīru ūdeni daiļliteratūra. Bērns, kurš pareizi atbild uz jautājumu, saņem 1 punktu. Par nepareizu atbildi tiek atskaitīts arī tas, kurš pirmais pacēla roku, piedāvā savu versiju. Uzvar tas bērns, kuram spēles beigās ir augstākais rezultāts. vairāk punktus.

Tas ir interesanti! Šī psiholoģiskā spēle ir paredzēta, lai attīstītu analītisko domāšanu bērniem vecumā no 6 līdz 12 gadiem.

Psiholoģiskās spēles un vingrinājumi pusaudžiem

Psiholoģiskajiem vingrinājumiem pusaudžiem jābūt vērstiem uz pašapziņas gūšanu, apņēmības attīstību un komunikācijas prasmju uzlabošanu. Pateicoties dalībai psiholoģiskajās spēlēs, pieaug pusaudža akadēmiskais sniegums, veidojas arī līdera īpašības.

Dzīvie spoguļi

Organizatoram visus apmācībā klātesošos pusaudžus vajadzēs apvienot trīs cilvēku apakšgrupās. Pēc mūzikas ieslēgšanas viens katras grupas dalībnieks dejo, bet pārējie spēlē dzīvo spoguļu lomu, kopējot visas viņa ķermeņa kustības. Kad mūzika apstājas, apakšgrupās mainās līderi. Spēle turpinās, līdz visi dalībnieki izmēģina sevi kā “projektoru”. Vingrinājums palīdz saliedēt komandu un pacelt garastāvokli visiem klātesošajiem.

Noslēpumainas atskaņas

Koordinators sadala visus dalībniekus divās komandās, pēc tam iedod vienai no pusēm papīra lapas, uz kurām ir uzrakstīti vienkārši un izplatīti vārdi, piemēram, “seja”, “slinkums” vai “tilts”. Pirmās komandas uzdevums ir izdomāt pēc iespējas vairāk atskaņu un nolasīt tos otrajai grupai tā, lai viņi varētu uzminēt oriģinālie vārdi. Jūs nevarat norādīt uz ārējiem priekšmetiem vai apģērba detaļām. Spēle notiek vairākos apļos, kuru laikā grupas mainās lomās.

Svarīga informācija! Uzvar komanda, kas demonstrē labākais laiks atskaņu mīklu risināšanā. Šis vingrinājums ir piemērots neverbālās izteiksmes, novērošanas un spējas radoši un netradicionāli izteikt savas domas attīstīšanai. Apmācība attīsta spēju uztvert sarunu biedru žestu, mīmikas, kā arī asociatīvās verbālās domāšanas līmenī.

Mafija

Un mūsdienās populāros pusaudžus pārliecinoši vada “mafija”. Šīs lomu spēles veidotājs ir Maskavas universitātes students Dmitrijs Davidovs, kurš izstrādāja pamatnoteikumus divdesmitā gadsimta astoņdesmito gadu vidū. To būtība ir šāda:

  1. Tiek savervēta 7 līdz 16 dalībnieku grupa, no kurām katram tiek izdalītas kartītes nejaušā secībā. Tieši viņi apņemas piederēt civiliedzīvotājiem, šerifam vai mafijas grupējumam, kas terorizē vienkāršos pilsoņus.
  2. Spēle mainās starp dienu un nakti. Viņu pārmaiņus rūpīgi uzrauga vadītājs, kas iepriekš izvēlēts no klātesošajiem vai pēc kāršu vilkšanas. Naktīs mafijas dalībnieki nogalina savu nākamo upuri, un, kad pienāk diena, visi klātesošie izvēlas, kurš no viņiem ir noziedznieks.
  3. Spēle tiek spēlēta līdz pilnīgai uzvarai, kad tiek nogalināti visi civiliedzīvotāji, ieskaitot šerifu, vai tiek atklātas visu bandītu identitātes.

Spēlējot “Mafiju”, dzīvās diskusijās tiešā veidā tiek iesaistīti pat nepazīstami bērni un pieaugušie, kas māca rast kompromisus, kā arī veicina talantu, analītiskās domāšanas, inteliģences un noderīgu komandas mijiedarbības prasmju attīstību. Spēles noteikumi ir tik vienkārši, ka iepazīšanās ar tiem aizņem ne vairāk kā dažas minūtes. Šajā procesā dalībniekiem jāiesaistās komunikācijā, jārisina karstas debates un skaidri jāparāda sava diplomātiskā prasmju pakāpe.

Organizators sadala visus klātesošos pa pāriem un izskaidro uzdevumu: pirmajās trīs minūtēs partneri meklē pēc iespējas vairāk līdzīgu īpašību un rakstura iezīmju. Nākamās trīs minūtes partneri pavada, meklējot atšķirības. Uzvar komanda, kas var lepoties ar iespaidīgāko rezultātu. Pēc spēles beigām prezentētājam pusaudžu auditorijai pieejamā formā ir jāpauž doma, ka visi cilvēki ir ļoti atšķirīgi, bet tajā pašā laikā tiem ir daudz kopīga.

Direktori

Psiholoģiskās apmācības pusaudžiem bieži beidzas ar šādu vingrinājumu: koordinators sadala spēlētājus komandās pa 5–10 dalībniekiem, pēc tam no katras grupas nejauši tiek izvēlēts direktors. Pārējiem puišiem būs jākļūst par īstiem aktieriem. Režisora ​​uzdevums ir sadalīt lomas savā komandā un sagatavot īsu teātra iestudējumu, kas parodē populāru filmu vai grāmatu. Ja režisors kā konkursa darbu ir izvēlējies Alisi Brīnumzemē, viņam ir pienākums sabiedrībai paskaidrot, kāpēc konkrētai lomai izvēlēts konkrēts viņa grupas dalībnieks. Uzvar komanda, kas vislabāk tiek galā ar uzdevumu.

Psiholoģiskās nodarbības pusaudžiem

Individuālās nodarbības ļauj veikt korekcijas gan grūtā, gan noslēgtā bērna uzvedības modelī, kuram ir problēmas sazināties ar vienaudžiem. Atjautīga un zinoša priekšmeta speciālista uzdevums ir kompetenti izvēlēties individuālu pieeju bērnam un iesaistīt viņu spēles procesā, kas veidos pozitīvu uzvedības modeli, kā arī atvieglos obsesīvās bailes, trauksmi un kompleksus.

Ievērības cienīgs psihologs un praktizējošais hipnologs ir Ņikita Valerijevičs Baturins. Hipnotizētājam ir iespaidīgs seansu konsultāciju skaits, kuru rezultātā radikāli mainījās to dalībnieku dzīve: tika atrisinātas gadu gaitā sakrājušās problēmas, paaugstinājās pašcieņa, uzlabojās attiecības ar apkārtējiem, sasniegumi karjeras jomā. un privātais bizness. Piemēram, šajā video Ņikita Baturins stāsta par to, kā atbrīvoties no šaubām par sevi un ķermeņa spiediena, kas ir ļoti svarīgi lielākajai daļai pusaudžu.

Komunikācijas spēju attīstība. Neverbālā komunikācija

1. nodarbība

Pašcieņa .

2) Noteikumi darbam grupā.

Psihologs un bērni nosaka noteiktus noteikumus darbam grupā, kas nepieciešami, lai visi dalībnieki justos ērti un droši. Noteikumi ir iepriekš uzrakstīti uz vatmana papīra lapas, un pēc akceptēšanas grupā tie tiek fiksēti redzamā vietā. Visu turpmāko nodarbību laikā tur ir izvietoti grupu noteikumi un tos atgādina pasniedzēji stundas sākumā.

Noteikumu saraksts:

1. Uzmanīgi ieklausieties viens otrā.

2. Nepārtrauciet runātāju

3. Cieniet viens otra viedokli

4. Es esmu paziņojums

5. Netiesoši spriedumi

6. Aktivitāte

7. Apstāšanās noteikums

8. Privātums

Katru noteikumu punktu izskaidro psihologs.

3) Iesildīties.

Vingrinājums “Mainies vietām”

Dalībnieki sēž uz krēsliem aplī. Šoferis dodas uz apļa vidu un saka frāzi: “Samainiet vietām” tos, kuri... (prot cept olas).” Beigās tiek izsaukts kāds atribūts vai prasme. To, kam ir šī prasme vai iezīme, uzdevums ir mainīties vietām. Raidījuma vadītāja uzdevums ir atrast laiku, lai sēdētu jebkurā brīvā vietā. Tas, kuram nebija laika apsēsties, kļūst par jauno vadītāju.

Iesildīšanās, apstākļu radīšana, lai labāk iepazītos, saprastu, cik daudz mums ir kopīgs, un dalībnieku intereses palielināšana vienam par otru.

Dialogs un mini lekcija.

Psihologs aicina katru dalībnieku minūti padomāt un atbildēt uz jautājumu – Kas ir pašcieņa? Ikviens var izteikties. Pēc tam vadītājs rezumē un stāsta par pašcieņas nozīmi, cilvēka psiholoģisko komfortu un to, no kā ir atkarīgs pašvērtējums, par jūtām, piemēram, lielīšanās, kas maskē zemo pašvērtējumu, par vēlmi būt ideālam cilvēkam un ko. tas var novest pie. Tad viņš piedāvā izpildīt uzdevumu.

Galvenā daļa

Vingrinājums "Labie un sliktie darbi"

Dalībnieki tiek sadalīti divās komandās pēc nejaušības principa. Katrai komandai tiek dota vatmana papīra lapa, flomasteri vai marķieri un A4 papīrs. Vienas komandas uzdevums ir uzrakstīt pēc iespējas vairāk darbību, kas ļauj cilvēkam vairāk cienīt sevi. Attiecīgi vēl viens uzdevums ir pierakstīt pēc iespējas vairāk darbību, kuru dēļ tiek zaudēta cilvēka pašcieņa. Ja vēlas, katra komanda var atbalstīt vārdus ar atbilstošo darbību attēliem.

Diskusija. Katra komanda prezentē savu tēmu. Pēc tam notiek vispārēja diskusija, beigās psiholoģe apkopo visu teikto. Ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību tam, ka katram ir izvēle starp noteiktām darbībām, taču ikreiz, izvēloties vienu vai otru uzvedību, mēs iegūstam vai zaudējam pašcieņu.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Bērnu izpratne par saistību starp rīcību un pašcieņu. Pašcieņas jēdziena izolēšana un tās saiknes ar savstarpēju cieņu atklāšana. Un šis nepieciešamais nosacījums pilnīga komunikācija, bez kuras nav iespējama kohēzijas attīstība.

Atspulgs

Vingrinājums "Paldies!"

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme

2. nodarbība

"Skaistais dārzs"

Iesildīties.

Vingrinājums "Sveicini"

Psihologs aicina ikvienu paspiest roku, bet īpašā veidā. Divus dalībniekus nepieciešams sveicināt ar abām rokām vienlaikus, un atlaist vienu roku var tikai tad, kad atrodat kādu, kurš arī ir gatavs sasveicināties, t.i., rokas nedrīkst palikt dīkā ilgāk par sekundi. Uzdevums ir šādā veidā sasveicināties ar visiem grupas dalībniekiem. Spēles laikā nevajadzētu runāt.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Iesildīties. Kontakta nodibināšana starp dalībniekiem. Rokasspiediens ir simbolisks atklātības un labas gribas žests. Ir svarīgi, lai šajā gadījumā notiktu acu kontakts - tas veicina tuvības un pozitīvas iekšējās attieksmes rašanos. Tas, ka darbība notiek bez vārdiem, palielina grupas dalībnieku koncentrēšanos un piešķir darbībai novitātes šarmu.

Galvenā daļa

Vingrinājums "Skaistais dārzs"

Dalībnieki sēž aplī. Psihologs iesaka sēdēt mierīgi, var aizvērt acis un iedomāties sevi kā puķi. Kāds tu būtu? Kādas lapas, kāts un varbūt ērkšķi? Augsts vai zems? Spilgts vai ne pārāk spilgts? Tagad, kad visi to ir prezentējuši, uzzīmējiet savu ziedu. Ikvienam tiek dots papīrs, marķieri un krītiņi. Tālāk dalībnieki tiek aicināti izgriezt savu ziedu. Tad visi sēž aplī. Prezentētājs apļa iekšpusē izklāj jebkura auduma audumu, vēlams vienkāršu, un izdala piespraudes katram dalībniekam. Audums tiek pasludināts par dārza izcirtumu, kas jāapstāda ar ziediem. Visi dalībnieki pārmaiņus iznāk un pieliek savu ziedu.

Diskusija. Jūs esat aicināti apbrīnot " skaists dārzs”, iemūžiniet šo attēlu savā atmiņā, lai tas dalītos ar savu pozitīvo enerģiju. Ievērojiet, lai gan ziedu bija daudz, vietas pietika visiem, katrs ņēma tikai savu, to, kuru izvēlējās. Skatiet, kādi dažādi, dažādi ziedi ieskauj jūsējos. Taču ir arī kas kopīgs – vieniem ir lapu krāsa, citiem – lapu izmērs vai forma. Un visiem ziediem bez izņēmuma ir vajadzīga saule un uzmanība.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Mākslas terapija pati par sevi ir ļoti spēcīgs instruments, kas tiek izmantots psiholoģiskai korekcijai un kalpo jūtu izzināšanai, starppersonu prasmju un attiecību attīstībai, pašcieņas un pašapziņas stiprināšanai. IN šajā gadījumā vingrošana ļauj izprast un sajust sevi, būt pašam, brīvi izteikt savas domas un jūtas, kā arī izprast katra unikalitāti, ieraudzīt vietu, kuru ieņemat šīs pasaules daudzveidībā un justies kā daļai no šīs skaistās pasaules.

Atspulgs

Vingrinājums "Paldies!"

Dalībnieki stāv aplī, un vadītājs aicina visus garīgi uzvilkt kreisā roka viss, ar ko viņš šodien nāca, viņa garastāvokļa bagāža, domas, zināšanas, pieredze un labā roka- kaut ko jaunu es uzzināju šajā nodarbībā. Tad visi vienlaikus spēcīgi sit plaukstas un kliedz - JĀ! vai PALDIES!

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Noslēguma rituāls. Ļauj pārdomāt pēdējās nodarbības saturu un rezultātu, kā arī to skaisti noslēgt uz pozitīvas emocionālas nots.

3. nodarbība

Komunikācijas spēju attīstība.

Neverbālā komunikācija

Iesildīties.

Vingrinājums “Stājos rindā”

Psihologs iesaka spēlēt spēli, kurā galvenais nosacījums ir, lai uzdevums tiktu izpildīts klusi. Šajā laikā jūs nevarat sarunāties vai sarakstīties, izmantojot tikai sejas izteiksmes un žestus. "Paskatīsimies, vai jūs varat saprast viens otru bez vārdiem?" Vingrinājuma pirmajā daļā dalībniekiem tiek dots uzdevums ierindoties pēc auguma, otrajā daļā uzdevums kļūst sarežģītāks - jāierindojas pēc dzimšanas datuma. Otrajā variantā, konstrukcijas beigās dalībnieki pārmaiņus paziņo savas dzimšanas dienas, vienlaikus pārbaudot vingrinājuma pareizību.

Iesildīties. Spēja adekvāti apmainīties ar informāciju, neizmantojot vārdus, attīstot izteiksmi un prasmes neverbālā komunikācija. Neparastie apstākļi, kādos dalībnieki atrodas, ietver interesi, liek viņiem atrast veidus, kā precīzāk nodot savas domas citai personai, sazināties vienam ar otru, lai sasniegtu kopīgu mērķi.

Mini lekcija

Neverbālās ķermeņa valodas apzināšanās. Bērniem tiek skaidrots, ka bieži sejas izteiksmes, poza, žesti, fizioloģiskas reakcijas, sēdēšanas, stāvēšanas, staigāšanas veids neviļus pauž iekšējo stāvokli, ka neverbālās izpausmes - būtiskas sastāvdaļas komunikācijas process. Sava fiziskā “es” apzināšanās palīdz labāk izprast sevi – atpazīt iekšējo stāvokli un sajūtas, kā arī vieglāk izpaust kādas emocijas fiziskā darbībā.

Tālāk ir paskaidrots, kas ir kongruenta komunikācija. Kongruence, kas nozīmē iekšējo pārdzīvojumu, to apzināšanās un izteiksmes formu (sajūtas + pieskāriens + ziņojums) sakritību, nosaka komunikācijas ticamību, tās skaidrību un realizāciju bez aizsardzības mehānismi un barjeras. Kongruence ir pozitīvas un produktīvas mijiedarbības priekšnoteikums.

Lai gūtu priekšstatu par neatbilstošu komunikāciju, dalībnieki tiek aicināti meklēt neatbilstības (atšķirības), izspēlējot ainas: piemēram, sakot vārdus "es gribu palīdzēt", "es tevi mīlu" ar sarauku seju un sažņaugtām dūrēm (neatbilstība starp verbālā izteiksme un “ķermeņa valoda”). Pēc tam tiek paskaidrots, ka neatbilstība var būt apzināta vai neapzināta. Piemēram, cilvēks ballītē visu vakaru bija garlaicīgi, bet atvadoties smaidot saka saimniecei: “Kāds prieks bija ar tevi pavadīt vakaru...” Viņš apzināti pasaka nevis to, ko jūt, ne vēloties aizvainot saimnieci. Cits piemērs ir, kad cilvēks, neapzinoties pats savas dusmas un agresīvās tieksmes, runā pieklājīgi, bet viņa stāja un saspringtā sejas izteiksme neatbilst viņa vārdiem. Šajā gadījumā neatbilstība ir neapzināta.

Galvenā daļa

Vingrinājums "Zīmējums uz muguras"

Dalībnieki pēc nejaušības principa tiek sadalīti trīs komandās un izkārtoti paralēli trīs kolonnās. Katrs dalībnieks skatās uz sava biedra muguru. Vingrinājums tiek veikts bez vārdiem. Raidījuma vadītājs uzzīmē vienkāršu attēlu un paslēpj to. Pēc tam katram pēdējam komandas dalībniekam ar pirkstu tiek uzzīmēts viens un tas pats attēls. Uzdevums ir aptaustīt un pēc iespējas precīzāk nodot tālāk šo zīmējumu. Noslēgumā tie, kas komandās stāv pirmie, uz papīra lapām uzzīmē sajusto un parāda visiem. Raidījuma vadītājs izņem savu attēlu un salīdzina to. Dalībnieki tiek aicināti komandās pārrunāt vingrinājuma laikā pieļautās kļūdas un atklājumus. Izdariet secinājumus, pēc tam, ņemot vērā šos secinājumus, atkārtojiet vingrinājumu. Šajā gadījumā pirmais un pēdējais komandas dalībnieki mainās vietām.

Diskusija. Diskusija vispārējā lokā. Kas jums palīdzēja saprast un nodot sajūtas? Kā jutās pirmais un pēdējais komandas biedrs pirmajā un otrajā gadījumā? Kas jums traucēja veikt vingrinājumu?

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Komunikācijas prasmju attīstīšana, atbildība, saliedētība kolektīvā. Saprotiet, cik svarīgi ir noskaņoties otra cilvēka izpratnei, kā arī pašu vēlmi saprast otru. Adekvātas informācijas apmaiņas iespējas bez vārdu lietošanas demonstrēšana, neverbālās komunikācijas prasmju attīstīšana

Atspulgs

Vingrinājums "Paldies!"

4. nodarbība

Komandas veidošana

Stundas sākumā tiek turēta rinda, katrs stāsta, kādā noskaņojumā atnācis un ko sagaida no nodarbības.

Iesildīties.

Atrodiet un pieskarieties vingrinājumam

Prezentētājs iesaka pārvietoties pa istabu un pieskarties dažādiem priekšmetiem un lietām ar rokām. Piemēram, atrast un pieskarties kaut kam aukstam, raupjam, apmēram 10 cm garam, puskilogramam smagam, portfelim.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Iesildīšanās vingrinājums. Attīsta jutīgumu pret citiem, bet tajā pašā laikā aktivizē novērošanas un analītiskās spējas. Dalībnieki sazinās viens ar otru, pievēršot uzmanību dažādiem realitātes aspektiem.

Galvenā daļa

Vingrinājums "Puzzles"

Grupa tiek nejauši sadalīta komandās pa 5 cilvēkiem un katram komandas dalībniekam tiek dota mīkla. (Prezentētājs jau iepriekš sagriež gabalos papīra lapu ar kādu spilgtu lielu attēlu un tādējādi izveido puzles šim uzdevumam). Komandas uzdevums ir pēc iespējas ātrāk savākt attēlu.

Diskusija. Diskusija vispārējā lokā. Katra komanda stāsta, kas palīdzēja vai, gluži otrādi, traucēja uzdevuma izpildi.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Komunikācijas prasmju attīstīšana, saliedētība komandā, spēja koordinēt savu rīcību ar citiem un risināt uzdotos uzdevumus

Vingrinājums "Izciļņi"

Katram dalībniekam tiek dota A4 papīra lapa. Visi pulcējas vienā telpas galā, un psiholoģe paskaidro, ka priekšā ir purvs, lapas ir kupras, visi dalībnieki ir vardes, bet vadītāji ir krokodili. Grupas uzdevums ir nokļūt pretējā telpas galā, nezaudējot nevienu vardi. Jūs varat uzkāpt tikai uz izciļņiem. Krokodili var noslīcināt (atņemt) bez uzraudzības atstātus hummous. Jūs varat uzkāpt tikai uz izciļņiem. Ja varde paklupa, vai arī visas vardes nevarēja tikt uz otru pusi, jo nebija palicis neviena čupa, tad krokodili uzvarēja, un spēle sākas no sākuma.

Diskusija. Diskusija vispārējā lokā. Dalībnieki stāsta, kas palīdzēja vai, gluži otrādi, traucēja uzdevuma izpildi. Ko juta tās vardes, kuras gāja pirmās, un ko tās, kuras noslēdza ķēdi?

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Komunikācijas prasmju un saliedētības attīstība grupas dalībnieku vidū. Apziņa par šo īpašību nozīmi efektīvs darbs grupas. Attīsta spēju piekāpties, sadarboties un darboties kopā.

Atspulgs

Vingrinājums "Bumbas"

Dalībnieki, apvienojušies trijatā, saņem uzdevumu: vispirms pēc iespējas ātrāk piepūš 3 balonus un pēc tam liek tiem sprāgt, turot tos starp ķermeni. Tajā pašā laikā jums nevajadzētu uzkāpt uz tiem, izmantot asus priekšmetus, nagus vai apģērba daļas.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Vienotība, nojaucot telpiskās barjeras starp dalībniekiem.

Diskusija. Pietiek ar īsu iespaidu apmaiņu.

5. nodarbība

Kolāža par tēmu “Draudzība”

Nodarbības sākumā tiek veikta dalīšanās, katrs stāsta, ar kādu noskaņojumu atnācis uz nodarbību un vai pēc mūsu nodarbībām kas ir mainījies attiecībās ar klasesbiedriem un kopējā atmosfērā klasē.

Iesildīšanās

Vingrinājums "Tramvajs"

Visi sēž aplī. Viens krēsls ir bez maksas. Sāk tas, kuram ir brīvais krēsls labajā pusē. Viņam jāpāriet uz tukšu krēslu un jāsaka: "Un es eju." Nākamais dalībnieks, kuram labajā pusē ir tukšs krēsls, pakustas un saka: "Es arī." Trešais dalībnieks saka: "Un es esmu zaķis," un ceturtais saka: "Un es esmu ar... (saka jebkura dalībnieka vārdu)." Tas, kuru sauca, steidzas apsēsties uz tukša krēsla, un pēc analoģijas viss atkārtojas no sākuma.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Iesildīšanās vingrinājums. Attīsta kontaktu starp komandas locekļiem, saliedētību un uzticēšanos.

Galvenā daļa

Kolāža "Draudzība"

Grupa tiek nejauši sadalīta 5 cilvēku komandās, un katrai komandai tiek dota vatmana papīra lapa. Tiek izdalīta arī tēmai piemērota žurnālu, brošūru un pastkaršu paka. Prezentētājs paziņo nodarbības tēmu un paskaidro, ko nozīmē kolāža.

Diskusija. Kad komandas ir pabeigušas savu kolāžu, katra komanda to pasniedz visiem pārējiem. Raidījuma vadītājs uzteic katru komandu, rezumē un iesaka apvienot visus darbus, lai radītu kopainu par klases draudzību un kļūtu par sava veida klases talismanu.

Vingrinājuma psiholoģiskā nozīme. Jūtu paušana, priekšstata paplašināšana par sevi un citiem kā talantīgām, unikālām personībām, ciešāka emocionālā kontakta nodibināšana, saliedētības attīstīšana, spējas koordinēt savu rīcību ar citiem komandas dalībniekiem, kā arī apmācības procesā iegūtās pieredzes izpratne un nostiprināšana. .

R fleksija apmācība

Apmācības efektivitātes analīze un novērtēšana

Klase_________________________________________________________________

Skola_________________________________________________________________

Psihologs____________________________________________________________________________

Jau pirmajās nodarbībās pilnībā izpaudās vispārējā nesaskaņa grupās un komunikācijas un savstarpējās sapratnes grūtības. Katrā klasē, kurā notika nodarbības, tika identificēti bērni, kurus galvenā grupa nepieņēma, grupas, kas konfliktē savā starpā vai saliedējās pret vienu klases dalībnieku. Tāpēc, protams, šīs apmācības bija savlaicīgas un aktuālas un kļuva par lielisku palīgu skolotājiem. Izmaiņas nenotika uzreiz, dažkārt stundās man šķita, ka sitos pret sienu, ka “mūsu” bērniem nav ne pilītes simpātijas un vēlmes saprast un atbalstīt savu klasesbiedru. Bija daudz asaru, apvainojumu un savstarpēju apsūdzību. Mēs to visu kopā piedzīvojām un kopā daudz uzzinājām. Apmācība pati par sevi ir arī tests un mācīšanās pieredze treneriem. Treniņu procesā reizēm nākas tikt galā ar saviem iekšējiem konfliktiem. Bet, tā kā situācija grupā prasīja tūlītēju lēmumu pieņemšanu, mums bija ātri jāatrisina savas problēmas. Liels paldies apmācību dalībniekiem, kuri spēja radīt apstākļus manai personīgā izaugsme. Apmācību efektivitātes novērtēšanai tika izmantots pašdiagnostikas princips – tā ir dalīšanās pēdējā nodarbībā plus dalībniekiem piedāvātās anketas analīze pēc apmācību pabeigšanas. Atsauksmes no klašu audzinātājas. Pēc viņu atsauksmēm, šīs apmācības neapšaubāmi pozitīvi ietekmēja skolēnus, pozitīva tendence parādījās skolēnu attiecību attīstībā klašu grupās, un attiecībās parādījās interese un laba griba. Ja apmācību vērtējam no vadītāja pozīcijas, tad, protams, ir mainījušās bērnu attiecības un vispārējais psiholoģiskais klimats grupās. labāka puse. Bērni sāka vairāk kontaktēties savā starpā, arī meitenes un zēni, kas nodarbību sākumā netika atzīmēts, viņi mācījās iejusties un atbalstīt viens otru, labāk izprast un izteikt savas jūtas, meklēt izejas no konfliktiem. , un arī ieguva pozitīva pieredze sadarbība problēmas risināšanā. Vēlos atzīmēt, ka vislielākais efekts no nodarbībām bija manāms grupā, kur sākotnēji bija nedaudz mazāk problēmu komunikācijas jomā un konflikti neizpaudās tik skaidri, salīdzinot ar citu grupu. Tajā pašā laikā otrajā grupā interese turpināt nodarbības un sazināties kopā bija lielāka. Vissvarīgākais mācību novērtējums bija bērnu vērtējums, kad viņi dalījās savos iespaidos un pozitīvajās pārmaiņās, kas notikušas viņu attiecībās ar klasesbiedriem.

Skolotāja-psiholoģe____________________ N. Gorjainova

“_____” _______________ 2009. – 2010. mācību gads

Mērķis: psiholoģiskā komforta atmosfēras radīšana un skolēnu psihoemocionālās veselības uzturēšana, pozitīva emocionāla noskaņojuma radīšana grupā; pašapziņas attīstība.

Vecums: 10-14 gadi.

Laiks: 2 sanāksmes pa 30–40 minūtēm.

Komentārs: vingrinājumus var izmantot, gatavojoties eksāmeniem un ieskaitēm.

Nodarbības gaita

Vadošais. Šodien mēs runāsim par to, kas ir veiksme.

Vingrinājums "Pačuksti manu vārdu"

K. Faupela spēles modifikācija “Pačuksti vārdu”.

Mērķis: iekārtot bērnus draudzīgi.

Norādījumi. Lūdzu, apsēdieties aplī. Tagad katrs no jums pačukstēs savu vārdu savam kaimiņam, kurš sēž kreisajā pusē. Kaimiņš kreisajā pusē pateiks: “Sveiki (kaimiņa vārds)”, pēc tam pačukstēs savu vārdu kaimiņam kreisajā pusē. Un tā tālāk, līdz visi pasaka savu vārdu.

Vingrinājums "Panākumi ir..."

Mērķis: grupas saliedētība, paaugstināts pašvērtējums.

Materiāli: papīrs, krāsainie zīmuļi, flomasteri.

Norādījumi. Bērni sēž aplī. Prezentētājs iesaka vārdam “Veiksme” izvēlēties asociācijas. Bērnu uzdevums: atkārtojiet iepriekšējā dalībnieka teikto un nosauciet viņu asociācijas vārdu. Pēc tam vadītājs aicina bērnus uzzīmēt asociāciju vārdam “Veiksme”. Pēc tam tiek organizēta zīmējumu izstāde.

Vingrinājumu analīze

Vai bija grūti atrast vārdus?
– Kas bija vieglāk – vārdu izvēle vai zīmējuma veidošana?
– Kā jūs jutāties, runājot par panākumiem?

Vadošais. Labi darīts, tagad jūs un es centīsimies sajust prieku no mūsu aktivitātēm.

Vingrinājums "Urā, veiksme!"

S. Gipiusa vingrinājuma modifikācija (grāmatā: “Sajūtu vingrošana”. M.: Iskusstvo, 1967).

Mērķis: palielina pārliecību, veicina veiksmes sajūtu.

Norādījumi. Pēc manas pavēles (es sasitīšu plaukstas) kliedz: "Urā!" (Bērni to dara.)

Prezentētājs paskaidro dalībniekiem, ka viņiem ir jākliedz, kad ir iemesls. Un tajā sekundē jūs varat runāt skaļi un sirsnīgi priecāties. Piemēram, “Es nokārtoju eksāmenu pirms termiņa!”, “Es saņēmu “A”!”, “Es izpildīju uzdevumu!”. Šajā gadījumā tiek nostiprināts ieradums rīkoties mērķtiecīgi.

Vingrinājumu analīze

Kā jūs jutāties, priecājoties par panākumiem?
- Kā šis vingrinājums var palīdzēt sagatavoties eksāmeniem?

Vadošais. Labi darīts, sagatavojieties panākumiem.

Vingrinājums "Ceļš uz panākumiem"

Mērķis: aktivizēt resursus, lai censtos pēc panākumiem, paaugstinātu pašcieņu.

Materiāli: A4 lapas, krāsaini zīmuļi.

Norādījumi. Ceļā uz panākumiem ir dažādi šķēršļi un šķēršļi, un tas, kā mēs tos pārvaram, nosaka, vai mēs to sasniegsim. Tagad mēs centīsimies iet uz panākumiem caur dažādiem šķēršļiem. Ceļojuma sākumā mēs uzrakstīsim uz papīra lapiņām īpašības, kas mums palīdz ceļā uz panākumiem. Uz sagatavotajām lapām ar krāsainiem zīmuļiem jāuzraksta savas pozitīvās īpašības.

Tagad mums ir jāizmanto skaitīšanas atskaņa, lai atlasītu divus dalībniekus.

Kad bērni izvēlas dalībniekus, viņiem tiek lūgts stāvēt viens otram pretī noteiktā attālumā (apmēram 2 metri). Prezentētājs starp dalībniekiem izklāj A4 formāta lapas ar rakstiskām īpašībām.

Vingrinājums: viens dalībnieks sekotāja lomā, otrs ceļveža lomā. Otra dalībnieka uzdevums ir pateikt, cik soļus un kādā virzienā spert, lai neuzkāptu uz šķēršļa. Ja sekotājs uzkāpj uz šķēršļa, spēle beidzas. Lapa tiek apgriezta, un sekotājs nolasa kvalitāti. Pēc tam spēles dalībnieki mainās vietām.

Vadošais. Tagad mēs centīsimies atcerēties savus panākumus un noteikt mērķus, kas noved pie panākumiem.

Vingrinājums “Manas pārliecības kāpnes”

Mērķis: paaugstināta pārliecība, pašcieņa. Materiāli: kartītes ar uzzīmētām mazām kāpnēm; Whatman papīrs ar uzzīmētām lielām kāpnēm.

Norādījumi. Dalībniekiem tiek izdalītas kartītes, uz kurām uzzīmētas kāpnes. Katram pašam jāuzzīmējas uz noteikta kāpņu pakāpiena. Pēc tam pierakstiet savus panākumus skolā, mājās, aplī uz papīra lapiņām. Raidījuma vadītājs stāsta, ka katrs mūsu panākums paceļ mūs vienu pakāpi augstāk.

Tagad es nolikšu uz grīdas vatmana papīru ar uzzīmētām veiksmes kāpnēm, un jums vajadzētu stāvēt uz jebkura “pārliecības” pakāpiena, kas jums patīk.

Tad vadītājs iesaka ierakstīt savu mērķi kāpņu augšdaļā, gatavojoties eksāmeniem un nodarbībām. Pēc tam katrā solī uzrakstiet, ko katrs darīs, sasniedzot savu mērķi.

Norādījumi prezentētājam. Ja grupā ir bērni, kuri ir uzzīmējuši sevi kāpņu apakšā, aiciniet viņus runāt par saviem panākumiem un vēlreiz iedodiet viņiem karti un aiciniet uzzīmēt sevi.

Vingrinājumu analīze

Vai jūs domājat, ka darbību plānošana noved pie panākumiem?
- Kāpēc ir svarīgi definēt mērķi?
– Kā mērķu noteikšana var palīdzēt sagatavoties eksāmeniem? Kāpēc?

Vadošais. Kas, jūsuprāt, ir neatkarīgs cilvēks? Vai, jūsuprāt, neatkarīgs cilvēks var kļūt veiksmīgs? Tagad mēs mēģināsim to izdomāt.

Vingrinājums “Mani soļi uz neatkarību”

E. Ļutovas, G. Moņinas plakāta modifikācijas.

Mērķis: bērnu uzvedības repertuāra un dzīves pieredzes paplašināšana, spēja sarunāties grupās.

Materiāli: zīmuļi, vatman papīrs, krāsas, krītiņi, kartiņas (kartītes vingrinājumam ir pievienotas pielikumā).

Norādījumi. Bērni sēž pie galdiem. Koordinators lūdz nosaukt savus piemērus, kā demonstrēt neatkarību, pēc tam izdala kartītes ar aprakstu dažādos veidos uzvedība. Bērniem ir jāizvēlas viņiem piemērotas kartes.

Norādījumi prezentētājam. Ja bērni nav atraduši sev piemērotu uzvedības veidu, tad aicināti rakstīt savu. Pēc tam skolotājs nolasa visus bērnu rakstītos uzvedības veidus, apkopo tos un izdara secinājumus par to, kādi veidi viņiem ir raksturīgi. Pēc vispārināšanas skolotājs aicina bērnus sadalīt grupās pa trim un uzzīmēt uz whatman papīra uzvedības metodes, ko viņi izmanto savā dzīvē.

Vingrinājumu analīze

Ko, jūsuprāt, var darīt, lai vienmēr izpildītu mājasdarbus?
– Vai solījumu nepildīšana ir labi vai slikti?

Vingrinājums "Veiksmes krāsa"

Mērķis: nostiprināt izpratni par to, kas gūst panākumus.

Materiāli: krāsas, papīra loksnes.

Norādījumi. Bērni tiek aicināti padomāt un uzzīmēt, kādā krāsā ir veiksme. Priekšnosacījums: Skolēniem jāzīmē ar rokām.

Vingrinājumu analīze

Kura krāsa, jūsuprāt, ir vislabākā panākumiem?
– Vai jums kādreiz ir bijis šādas krāsas noskaņojums?
– Kā jūs par to jūtaties?

Nodarbības kopsavilkums

Bērni sēž aplī. Raidījuma vadītājs ieslēdz ierakstu, un uz klusas, mierīgas mūzikas fona bērni dalās savās sajūtās. Piemēram, “Es tagad jūtu prieku”, “Es priecājos” utt.

Lejupielādējiet vingrinājumu kartes.

Tatjana MAZURENKO,
skolotājs-psihologs, MBOU "6. vidusskola", Noriļska, Krasnojarskas apgabals

Ārpusskolas nodarbības sākumskolas skolēniem.

Apmācības tēma: “Draudzība sākas ar smaidu”


Apraksts: Es piedāvāju jūsu uzmanībai kopsavilkumu ārpusskolas darbība veiktas apmācību formā, kas būs interesantas un noderīgas izglītības psihologiem, skolotājiem sākumskola, sociālie pedagogi, skolotāju organizatori. Šī nodarbība paredzēta darbam ar sākumskolas skolēniem.
Mērķis: sākumskolas skolēnu komunikatīvās kompetences veidošana.
Uzdevumi:
veicina pozitīvas attieksmes veidošanos starp klasesbiedriem atbilstoši viņu iespējām neverbālā komunikācija
veicināt labu attiecību veidošanos starp skolēniem
attīstīt vienotības un saliedētības sajūtu, piederības sajūtu klases kolektīvam
attīstīt sākumskolas skolēnos spēju izprast cilvēku emocionālo stāvokli, izmantojot neverbālos saziņas līdzekļus
audzināt empātiju un draudzīgu attieksmi pret klasesbiedriem
audzināt toleranci, iecietību un cieņu pret klasesbiedriem
Veidlapa: apmācību
Aprīkojums: magnetofons, skaņu celiņš ar dziesmu “smaids” no multfilmas “Mazais jenots”, izdales materiāli, noskaņas ziedi, krāsains papīrs, šķēres, līme.
Pasākuma gaita:
Vingrinājums "Mana garastāvokļa zieds"
Izglītības psihologs: Puiši, jūs zināt, ka mūsu noskaņojums var būt atšķirīgs. Salīdzināsim savu noskaņojumu ar ziediem. Katram no jums uz rakstāmgalda ir ziedi - noskaņas, apskatiet tās uzmanīgi un izvēlieties noskaņojumam atbilstošu ziedu.
Studenti apskatīt piktogrammas (krāsas - noskaņas), noteikt uz tām attēlotās emocijas. Un tad katrs skolēns izvēlas vienu no garastāvokļa ziediem, kas atbilst viņa konkrētajā brīdī noskaņojumam, un izskaidro savu izvēli.

Izglītības psihologs: Es esmu gandarīts, ka jums ir visi labs garastāvoklis un jūsu izvēlētie ziedi, skaists un laipns smaids.
Vingrinājums "Draudzība sākas ar smaidu"
Izglītības psihologs: Mēs visi zinām, ka bez draugiem ir ļoti slikti, bet kāds, tavuprāt, ir vieglākais veids, kā iegūt draugus?
Studenti atcerieties un uzskaitiet veidus, kā jūs varat iegūt draugus.
Izglītības psihologs: Visas jūsu uzskaitītās metodes ir labas, taču ir visvienkāršākā un lielākā daļa efektīvs veids draudzēties ir...
Tagad es jums pastāstīšu mīklu, kuras autore ir Jeļena Osipova, uz kuru atbildēs šī metode tiks izmantota.
Ja tu man to iedosi,
Tu kļūsi mazliet laimīgāks.
Viņa apgriezīsies vienā mirklī
Un viņš drīz atgriezīsies pie jums.
Viņa vienā rāvienā aizdzīs skumjas,
Kā feja vicina spārnus.
Neskopojies ar viņu

Kopīgojiet to ar visiem.
Un par lieliem svētkiem
Viņa ir svarīgāka par jebkuru citu
Vismaz saldumus, vismaz pastkartes.
Mēs runājam par...
Studenti: Pasmaidi!
Izglītības psihologs: pareizais smaids! Tagad es iesaku jums satvert viens otra rokas, ieskatīties viens otra acīs un klusi pasmaidīt.
Vingrinājums tiek izpildīts pie multfilmas “Mazais jenots” dziesmas “Smaids” pēc V.Šainska mūzikas un M.Pļatskovska vārdiem.
Izglītības psihologs: Puiši, lūdzu atbildiet, kādas sajūtas jūs piedzīvojāt, kad uzsmaidījāt saviem klasesbiedriem? Kā jūs jutāties, kad klasesbiedri jums uzsmaidīja?
Studenti
Izglītības psihologs: Jūs visi bijāt gandarīti, kad arī jums uzsmaidījāt. Tāpēc atcerieties sajūtas, ko piedzīvojāt tagad. Galu galā smaids ir labākais pretlīdzeklis, ko daba var radīt visām nepatikšanām.
"Prāta vētra" Draudzība ir...
Studentiem ieteica padomāt nākamais jautājums:
Puiši, kā jūs saprotat vārdu "draudzība" un kas, jūsuprāt, ir "draugs"?
Pēc dažām pārdomām skolēni runā.
Izglītības psiholoģe rezumē diskusiju un sniedz šādu jēdzienu “draudzība” un “draugs” definīciju.
Draudzība - tas ir tad, kad cilvēki vēlas būt kopā, kad viņi interesējas viens par otru, uzticas viens otram. Draudzība ir nepieciešama pieaugušajiem un bērniem jebkurā dzīves situācija.
Draugs - tas ir cilvēks, kurš tevi atbalsta, var saprast, palīdzēt grūta situācija kas dalās visos jūsu priekos un bēdās.
Bet jāņem vērā, ka draudzība starp cilvēkiem ir iespējama tikai tad, ja viņi ievēro noteiktus draudzības noteikumus. Pats svarīgākais no šiem noteikumiem ir otra tiesību ievērošana, un ne mazāk svarīga ir tolerance pret otru cilvēku.
(Kopā ar studentiem tiek atvasināti šādi draudzības noteikumi)
Draudzības noteikumi:
Nestrīdieties
Piekāpties
Nebaidieties lūgt piedošanu, ja esat aizvainojis draugu
Esi pieklājīgs
Nedusmojies
Palīdzi draugam
Esiet godīgi
Esiet uzmanīgs
Izglītības psihologs. Ir daudz vairāk draudzības noteikumu, taču tie ir visvienkāršākie. Un, ja jūs tiem sekojat, jūs varat kļūt par patiesiem draugiem jebkuram.
Viens no iepriekš minētajiem noteikumiem ir būt uzmanīgam pret savu draugu, bet ko tas, jūsuprāt, nozīmē?
Studenti sniegt savus paskaidrojumus
Izglītības psihologs apkopo studentu izteikumus.
Tieši tā, būt uzmanīgam pret draugu nozīmē, pirmkārt, redzēt, kādā noskaņojumā ir draugs. Vai jūs zināt, kā noteikt klasesbiedru emocionālo stāvokli? Tagad mēs pārbaudīsim.
Vingrinājums "Uzmini drauga emocijas"
Viens no skolēniem pienāk un izvelk kartīti ar konkrēta emocionālā stāvokļa nosaukumu (piemēram, prieks, bēdas, jautrība, ciešanas, līdzjūtība, pārsteigums utt.) un parāda to, izmantojot neverbālos saziņas līdzekļus. Citiem skolēniem jāuzmin, kādu emocionālo stāvokli viņiem parādīja klasesbiedrs. Tas, kurš pirmais uzmin, iznāk blakus, lai uzminētu emocionālo stāvokli.
Izglītības psihologs: Puiši, lūdzu, pastāstiet man, kāds cilvēka emocionālais stāvoklis jums patīk vislabāk? (skolēni visbiežāk atbild, ka dod priekšroku prieka emocijām). Kā jūs nosakāt šo stāvokli?
Studenti. Ar smaidu sejā.
Izglītības psihologs: Tātad, kāds, jūsuprāt, ir smaida noslēpums?
Studenti izteikt savas domas.
Izglītības psihologs rezumē.
Kad cilvēki bieži smaida, viņi kļūst vēl skaistāki.
Pasaules zinātnieki ir aprēķinājuši, ka 80 procenti cilvēka panākumu dzīvē lielā mērā ir atkarīgi no viņa spējas sazināties ar smaidu.
Ir svarīgi neaizmirst par iespēju uzsmaidīt citiem, jo ​​tas palīdz mums izturēties laipni vienam pret otru un iegūt daudz draugu.
Ar laipna smaida palīdzību jūs varat pacelt savu un apkārtējo garastāvokli.
Zinātnieki saka, ka piecas minūtes smieklu var pagarināt cilvēka mūžu par vienu gadu.
Ļaujiet man sniegt jums dažus padomus:
Neaizmirsti pasmaidīt sev katru rītu – pasmaidi spoguļa priekšā.
Mēģiniet labi pamanāmā vietā novietot smaidošu cilvēku fotogrāfiju vai attēlu.
Neaizmirstiet mājās, uz ielas, skolā, biežāk uzsmaidiet saviem vecākiem, draugiem, skolotājiem.
Atcerieties – smaidot jūs uzlabojat savu veselību un uzlabojat dzīvi mums apkārt.
Neaizmirstiet smaidīt, sveicot cilvēkus.
Vingrinājums "Draudzības zieds"
Izglītības psihologs: Es ceru, ka jūs visi man piekrītat, ka draudzība ir vissvarīgākā un labākā lieta cilvēka dzīvē. Draudzība ir jāvērtē un noteikti jānovērtē. Tagad es iesaku jums izveidot ziedu mūsu draudzīgajai klasei.
Skolotājs-psihologs parāda skolēniem apli pie zieda pamatnes, uz kura uzrakstīts zieds, kāda klase tā ir (piemēram, 3 “A”).
Tagad katrs no jums paņems krāsainu papīru ar krāsu, kas viņam patīk vislabāk, un uzzīmēs uz tā plaukstu, pēc tam izgriezīs šo plaukstu no krāsainā papīra un uzrakstīs uz tās savu. laba vēlējumi, saviem draugiem un klasesbiedriem.
Studenti veikt uzdevumu. Tad visas šīs plaukstas tiek pielīmētas pie zieda pamatnes, un tas tiek pakārts uz dēļa.
Izglītības psihologs: Vai mūsu klasei bija skaists draudzības zieds? Vai viņš tev patīk?
Studenti dalīties savos iespaidos.
Vingrinājums “Es priecājos, ka man ir tāds draugs kā tu, jo...”
Izglītības psihologs: Un mūsu šodienas nodarbības noslēgumā es aicinu jūs piedalīties patīkamā ceremonijā, kas var palīdzēt jums paust visas jūsu draudzīgās jūtas pret klasesbiedriem.
Studenti stāvēt aplī, viens no tiem iet uz apļa centru. Pārējie skolēni pārmaiņus pienāk viņam klāt, paspiež viņam roku un saka: “Man prieks, ka man ir tāds draugs kā tu, jo...” un pabeidz šo pieteikumu pēc saviem ieskatiem.
Izglītības psihologs: Ar to mūsu šodienas nodarbība ir beigusies. Paldies visiem par aktīvo dalību tajā. Līdz nākamajai reizei.



 


Lasīt:



Norēķinu uzskaite ar budžetu

Norēķinu uzskaite ar budžetu

Konts 68 grāmatvedībā kalpo informācijas apkopošanai par obligātajiem maksājumiem budžetā, kas ieturēti gan uz uzņēmuma rēķina, gan...

Siera kūkas no biezpiena pannā - klasiskas receptes pūkainām siera kūkām Siera kūkas no 500 g biezpiena

Siera kūkas no biezpiena pannā - klasiskas receptes pūkainām siera kūkām Siera kūkas no 500 g biezpiena

Sastāvdaļas: (4 porcijas) 500 gr. biezpiena 1/2 glāze miltu 1 ola 3 ēd.k. l. cukurs 50 gr. rozīnes (pēc izvēles) šķipsniņa sāls cepamā soda...

Melno pērļu salāti ar žāvētām plūmēm Melno pērļu salāti ar žāvētām plūmēm

Salāti

Laba diena visiem tiem, kas tiecas pēc dažādības ikdienas uzturā. Ja esat noguruši no vienmuļiem ēdieniem un vēlaties iepriecināt...

Lecho ar tomātu pastas receptes

Lecho ar tomātu pastas receptes

Ļoti garšīgs lečo ar tomātu pastu, piemēram, bulgāru lečo, sagatavots ziemai. Tā mēs savā ģimenē apstrādājam (un ēdam!) 1 paprikas maisiņu. Un kuru es gribētu...

plūsmas attēls RSS