Kodu - Saan ise remonti teha
Mullakihid lastele. GCD kokkuvõte ettevalmistusrühmas teemal: „Muld on elav maa. Kes loob pinnase? Projekti praktiline tähtsus

Marina Sudovskaja
Õppetund lastega vanem rühm teemal: “Imeline pinnas”

Eesmärgid:

Jätkake lastele tutvustamist mulda, selle osad, mis on selle osa, kasutades katseid.

Tugevdada omadusi esile tuua mulda, uurige, mis sees on mulda on elusorganismide eluks.

Arendada uurimisoskusi, vaatlust, vaimset aktiivsust ja põhjuse-tagajärje seoste loomise oskust.

Arenda tõenduspõhist kõnet (oskus analüüsida, üldistada, järeldusi teha).

Edendada lastes kognitiivset huvi looduse vastu.

Eeltöö:

Lapsed liivaga mängimas, savist voolimine.

Töö aias, lilleaias.

Taimede eest hoolitsemine looduse nurgas.

Lugemine:

N. Sladkova “Päikesetule maa”.

N. Ryzhova " Muld - elav maa ".

Materjal:

Klombid kuivad mulda.

Konteinerid liiva, savi, musta pinnase, veega. Oa seemned.

Valge paberileht, pulgad, luup.

Küünal, klaas, pann.

Tabel " Muld".

Sõnastiku aktiveerimine: mulda, must muld

Kirjandus:

1. M. Kostjutšenko "Me katsetame." - J-l « Koolieelne haridus» 2006, nr 8. lk. 27.

2. "Lapsed katsetavad". - J-l "Alusharidus" 2004, nr 8, lk. 29;

2007, nr 6, lk. 13.

3. "Eksperimendid mulda» . - J-l "Alusharidus". 1998, nr 4, lk. 57.

4. "Tutvus maa-aluse kuningriigiga". - J-l "Alusharidus", 1997, nr 7, lk. 23.

5. "Katsed liiva ja saviga". - J-l "Hip", 1998, nr 2, lk. 18.

Tunni edenemine

V. - Arva ära mõistatus:

Nad peksid mind, pussitavad mind, pööravad ümber, lõikavad mind – ma talun kõike ja nutan kõike head.

D. - See on maa.

V. - Täna edasi klass me räägime mulda.

V. - Meie oma tavaline maa Nad nimetavad seda maagiliseks, miks sa arvad?

D. – Maa toidab ja joodab taimi.

D. - Maa toidab meid.

V. - Kuidas ta meid toidab?

Laste vastused.

V. – Kuidas maa meid õnnelikuks teeb?

D. - Maa rõõmustab meid lillede ja rohelise rohuga.

V. - Maa pealmist kihti, mis toidab ja toidab taimi, nimetatakse mulda. See on igal pool erinev. Ühes kohas on palju liiva. niimoodi mulda nimetatakse liivaseks. Mujal on savi rohkem.

V. - Kuidas seda nimetatakse? mulda? D. - Muld nimetatakse saviseks.

IN. mulda huumuserikast nimetatakse tšernozemiks. Mis on huumus? Miks mulda nimetatakse tšernozemiks?

V. - Vaatame pilti "Ehitus mulda".

K. - Mis värvi on maa pealmine kiht?

D. - Maa pealmine kiht on tume (must) värvid.

V. - See on viljakas kiht maa. Kuidas seda nimetatakse? (tšernozem)

K. – Mis värvi on järgmine maakiht?

D. - Kollane.

V. - Mis see teie arvates on? D. - See on liiv.

K. – Mis värvi vesi on kujutatud?

D. – Vesi on kujutatud sinisega.

V. – Siis tuleb savikiht. Mis värvi on savi?

D. - Savi on näidatud oranžina.

V. - Tabelis on ka maa-alused elanikud.

V. - Kes elab maa sees?

D. – Maa sees elavad ussid, mutid ja mardikad.

V. - Sina ja mina oleme nüüd põrandaaluse riigi elanikud.

Kehalise kasvatuse minut.

Uss roomab maa alla,

Ta teeb kitsa liigutuse,

Nii et allilmas

Kõigil oli parem elu

Nii et taimed maas

Kõik kasvasid paremaks.

Mutt elab maa all

Kaevab auke, otsib läbipääsu.

Nii et maa hingab

Ta andis meile süüa.

(Luuletuse sõnu saadavad liigutused.)

V. – Maapealse kuningriigi elanikud saatsid meile väga väärtusliku kingituse – kolm kotti maagilist maad. Õpime emakest Maad paremini tundma.

Poisid, igaühel teist on valgetel linadel mullatükid (tšernozem, liiv, savi). Kas soovite teada, mis on peidus igas tükis?

V. – Liigutage enda poole paberit, millel on tumedam tükk.

V. - Mis värvi see on?

D. - Maa on must.

V. – Vaata tükki läbi suurendusklaasi.

V. - Räägi, mida sa nägid?

D. - tükis on praod.

V. – murendage ettevaatlikult maatükk. Vaadake läbi suurendusklaasi, et näha, mis teie tükis peidus on?

D. – juured, rohulibled, pulgad, kuivad lehed, kivikesed jne.

Katse nr 1. Maa sees on õhku.

V. – Maa-aluses kuningriigis on palju elanikke. Mida nad hingavad? Nagu kõik loomad, õhu kaudu. Kas sa arvad, et maa sees on õhku? Väljendage oma arvamust seltsimees: jah - punane, ei - sinine. Vaatame üle. Võtke tükk pihku, see pole murenenud, ja laske ettevaatlikult veepurki.

V. - Mida sa jälgid?

D. – tükist jooksid väikesed mullid.

D. – See on veest tõusev õhk.

V. - Kus oli õhk?

D. – Õhk oli maatükis.

V. – Jah, õhk oli liivaterade vahel oleva tüki sees. Vesi tõrjus ta välja. Õhk hõljus üles, sest see oli veest kergem ja segunes meid ümbritseva õhuga.

V. - Poisid, tehke seda järeldus: mida me katse käigus tuvastasime.

D. - Maa sees on õhku.

V. - Märkige magnetiga katse tulemus. Paljudel meestel oli õigus, hästi tehtud.

Katse nr 2. Kas maa sees on vett?

V. - Niisiis, me oleme veendunud, et maa sees on õhku. Kas sa arvad, et maa sees on vett?

Avalda oma arvamust magnetitega.

V. - Soovitan kontrollida oma arvamust kogemuste toel.

K. - Kas ma panin tüki puhtale ja kuivale pannile? Nüüd süütan küünla ja hoian panni maaga tulel.

V. - Mis toimub?

D. - Ta soojendab.

V. - Ma hoian panni kohal puhast ja kuiva klaasi. Mõne aja pärast näitan lastele klaasi.

V. - Mis juhtus klaasitükiga?

D. - Klaas on uduseks.

V. - Hoian klaasi veel veidi käes. Millised tilgad ilmusid klaasile?

D. - See on vesi.

V. - Tehke järeldus - kas maas on vett või mitte?

D. - Maa sees on vett.

K. – Kas maa värv muutub pärast vihma?

D. – Muutused.

V. - Mis värviks saab?

D. – tume, must.

V. - Näita pildil, millist maakihti me uurisime? (tšernozem). Miks taimed seda vajavad? (maa sees on erinevad osakesed ja vesi – need on taime toitained, maa sees on õhku, et taim saaks hingata). See on õige, me nägime seda katsete käigus.

Nüüd puhkame. Kehalise kasvatuse minut.

V. - Esitame ümartantsu “Zemelushka - Chernozem”.

V. – Liiguta enda poole paberit, millel asub kergem maa. Võtke luup ja uurige hoolikalt, millest see koosneb.

D. – Väga väikestest liivateradest.

V. - Mis liivaterad?

D. - Nad on väga väikesed, ümarad, poolläbipaistvad (valge, kollane - olenevalt liiva tüübist).

V. - Kas liivaterad on üksteisega sarnased? Kuidas nad on sarnased või erinevad?

K. - Kas liivaterad asuvad eraldi või on need kokku kinni jäänud?

D. - Nad lamavad eraldi.

V. - Valage maa klaasi. Kas see mureneb kergesti? Millest nad räägivad "lahti"? (liiva kohta). Näita pildil, millist maakihti me vaatasime?

V. - Mõelge kolmandale tükile. Kas üksikud osakesed on nähtavad?

K, - Kas võib öelda, et osakesed kleepuvad üksteise külge?

D. - See on võimalik.

B, - Võtke tükk oma kätesse. Mida sellega teha saab?

D. – Skulptuur, näeb välja nagu plastiliin.

V. - See on savi. Näidake pildil, millist maakihti me uurisime.

Praktilised tegevused lastele.

V. - Poisid, tulge laudadesse (igaüks kolm inimest). Igal neist on kolm tassi erinev maa y. Mis on tassides?

D. - Ühes klaasis on liiv, teises on savi, kolmandas on must muld.

V. - Peate oad tassidesse istutama. Kuidas sa seda teed? Anya, ütle mulle, kuidas sa ube istutad?

D. - Ma teen pulgaga augu, panen oad maasse, matta ja siis kastan.

V. – Hakka tööle. Hästi tehtud, kõik said tehtud ja kastsid oad. Kui paljud teist olid tähelepanelikud ja märkasid, kuidas vesi läbib liiva, savi, musta pinnast?

V. - Kust vesi kiiremini imendus?

D. - Liiv sai kohe märjaks (laseb vett hästi läbi, tšernozem ei lasknud vett kohe läbi (hullem kui liiv) ja savi ei lasknud vett üldse läbi.

V. – See tähendab, et liiv laseb vett paremini läbi. Miks? Kes oskab seletada? Laste vastused.

V. - Jah, seda seetõttu, et liiva osakesed ei kleepu üksteise külge, vaid musta pinnase ja savi osakesed kleepuvad, mis tähendab, et nad ei lase vett läbi.

V. - Nüüd paneme tassid aknale ja hoolitseme istutuste eest. Mida me tegema hakkame? (vesi, lahti). Ja me jälgime ja teeme visandeid, kuidas oad erinevates muldades kasvavad. Ma arvan, et tulemus on erinev.

V. - Rahvas mõtles välja vanasõnad ja kõnekäänud maa kohta. Pidage neid meeles.

Lapsed helistavad:

Valdkond armastab tööd.

Kes ei külva, see ei lõika.

Maa on must, aga sealt saab saia.

Maa kündmine pole raha peale mängimine.

Maa armastab sõnnikut ja hobune armastab kaera.

Maa ei sünnita – keegi ei tasu.

V. - Jah, poisid, ja inimesed ütlevad ka "emake maa", võrreldes emaga - kõige kallim inimene kõigile.

Alumine rida klassid. Kas teile meeldis täna treenida? Mida uut sa õppisid klass? Mida sa oma vanematele ütleksid?

Avaldamise kuupäev: 01/06/18

Omavalitsuse autonoomne eelkool õppeasutus Beloyarsky linnaosa "Lasteaed kombineeritud tüüp"Berjozka" Belojarski

Haridusuuringute projekt

"Muld on elav maa"

Lõpetanud: õpetajad, Brusnichka ettevalmistusrühma lapsed, vanemad

Beloyarsky, 2017

Projekti mudel-infokaart.

"Muld on elav Maa"

Projektijuht. Kostareva Marina Vjatšeslavovna

Toimumiskoht: MADO "Lasteaed "Beryozka" Beloyarsky"

Aadress: Beloyarsky, Stroiteley tänav, 20.

Telefon: 2-17-51

Projekti tüüp: pedagoogiline, rühma-, uurimistöö.

Projekti kestus: lühike.

Projektis osalejad:"Brusnichka" ettevalmistusrühma lapsed,

vanemad, õpetajad, sotsiaalpartnerid.

Laste vanus: 6 aastat vana.

Probleemid. Lasteaia territooriumile seedri ja lehise istikuid istutades märkasime, et muld on erinevat värvi. Miks?

Hüpotees. Kui me õpime see teema ja uuringuid läbi viia, saame teada, miks on pinnasel erinevad kihid

Sihtmärk: luua tingimused vanematele koolieelikutele, et nad saaksid arendada ideid mulla ja selle tähtsuse kohta kogu elu jaoks maa peal.

Katsetegevuse ja kasutamise kaudu arendada ja kujundada laste eksperimentaalse tegevuse oskusi infotehnoloogia(temaatiline slaidiseanss);

Võtke kokku ja süstematiseerige laste teadmisi mulla, liiva, savi omaduste kohta;

Soodustada hoolivat suhtumist loodusesse (muldasse).

Kommunikatiivne:

Arendada oskust mõelda, sõnastada ja kokku võtta katsete tulemusi, omavahel suhelda;

Arendage uudishimu, aktiivsust, emotsionaalset reageerimisvõimet.

Kõne ja mängud:

Õpi suhtlema keskkonnamängu ajal;

Soodustada kujutlusvõime arengut;

Arendada oskust oma mõtteid väljendada;

Sisestada elementaarse töö käigus hoolikat ja inimlikku suhtumist loodusesse;

Projekti toode.

Projekti “Muld – Elav Maa” avalik kaitsmine

Sülevihik “Muld”, “Tilgakastmisjaam”

Materiaalselt – tehniline baas projekti elluviimiseks:

1. Mahutid pinnaseproovidega (savi, liiv, mustmuld) ja nendest materjalidest valmistatud esemete valik;

2. Seadmed ja materjalid vaatluseks ja modelleerimiseks

3. Slaidiesitluste temaatiline valik;

4. Pilte, millel on kujutatud putukaid, loomi, usse.

5. Kolvid ja anumad veega katsete läbiviimiseks;

6. Seemned: kaer, nisu istutamiseks.

7. Kollektiivne teos “Underground Kingdom”

8. Kastmisjaama ehituskomplekt “LEJO WeDo”.

9. Rahvaluulematerjal (vanasõnad, mõistatused maa kohta)

10.Põllid-mantlid;

11.Mikroskoop.

Teabe osa.

Muld on Maa pealmine viljakas kiht. Pinnas koosneb liivast ja savist ning selles on taimede (juured, lehed, varred) ja väikeste loomade jäänuseid. Nendest jääkidest moodustub huumus. Mulla pealmisse kihti koguneb huumus, mistõttu on see kiht tume. Mida rohkem on mullas huumust, seda viljakam see on.

Meie riigi mullad on mitmekesised. Neil on eriti suur viljakus tšernozemi mullad. Nad toodavad jätkusuutlikku kõrget saaki erinevad kultuurid. Suured alad hõivatud podsoolsete muldadega. Nad on vähem viljakad aga väetiste ja õige töötlemine ja neilt saavad põllutöölised kõrget saaki.

Taimede eluks, kasvuks ja arenguks keskkonnas olulised mullategurid on toitained, õhk ja vesi. Viljakus on mulla peamine omadus. Teadlased uurivad muldade omadusi ja töötavad välja nende kasutamise eeskirjad. Põllutöölised hoolitsevad selle eest, et maa saaks kätte vajalikud väetised, juhivad märgaladelt liigse vee ära ja niisutavad kuivi ning harivad põlde hoolikalt.

Maa on meie õde. Seetõttu tuleb tema eest pidevalt hoolt kanda, kaitsta kurnatuse, hävimise ja saastumise eest ning teha kõik, et viljakust tõsta. Seal, kus mulla eest hoolitsetakse, koristatakse suuri saaki.

Mullad, nagu ka teised looduslikud elemendid, vajavad kaitset ja hoolikat töötlemist. Muld tekib looduses väga aeglaselt: 100 aastaga kulub sellele vaid üks sentimeeter, kuid see hävib kiiresti. Mõju all tugevad tuuled, veevoolud hävitavad pinnase.

Okaspuumuld on all okaspuud, koosneb poolmädanenud nõeltest ja on hapu.

Turbamuld on soodes ja kuivamisreservuaarides tekkiv tumepruun mass, mis koosneb poolmädanenud taimede jäänustest. Seda saab koguda madalikul ja vananeda 1,5-2 aastat. See on lahtine (kerge), toitev ja niiskust imav muld, kuid võib kiiresti kuivada.

Huumus on lehm või hobusesõnnik koos põhu allapanuga on see kõige toitainerikkam muld, mis sisaldab kõiki mikro- ja makroelemente.

Liiv laseb vett hästi läbi, tekitab pinnases lõtvust, kuid ei oma toitaineid, tuleb see lisada mullasegud et vesi ei seisaks ja juured saaksid õhku hingata.

Savi on raske, tihe, ei lase vett hästi läbi, kuid hoiab seda kinni, ei lase kiiresti aurustuda ja hoiab taime maha kukkumast.

Teema asjakohasus:

  • kujundada arusaam, et muld on maa pealmine viljakas kiht;
  • üldistada ja süstematiseerida laste teadmisi omaduste kohta mulda, liiv, savi
  • õppida eksperimentaalse uurimistegevuse kaudu tegema lihtsaid järeldusi;
  • õppida uurimistulemusi fikseerima;
  • õppida tegema järeldusi;
  • arendada huvi ümbritseva maailma nähtuste vastu.

Projekti elluviimise etapid

1. etapp – ettevalmistav

Õpetaja tegevused:

Probleemi määratlemine, eesmärkide ja eesmärkide seadmine;

Töömeetodite määratlemine;

Valik metoodilisi, teaduslikult populaarseid ja ilukirjandus;

Sellel teemal infokasti loomine;

Pikaajalise plaani koostamine pinnase omadustega tutvumiseks.

Ühised tegevused lastega:

Juhtige lapsed probleemsesse olukorda, mis on neile kättesaadav.

Ühistegevused õpilaste vanematega:

Lapsevanemate tutvustamine probleemsesse olukorda;

asjakohaste ja teostatavate ülesannete hulga kindlaksmääramine.

II ETAPP. UURIMUS. PROJEKTI TEOSTAMINE.

Lastega töötamine

Programmi jaotis

Töö vormid, meetodid ja tehnikad

Kognitiivne

tegevust

GCD "Mis on muld?"

Katsed:

1. Muldade tüübid.

2. Millest on tehtud muld?

3. Mulla omadused.

1. Õhk mullas.

2.Kas mullas on vett?

3. Kas mullas on huumust?

4.Kas mullas on soola?

5. Uurime välja liiva ja savi omadused

6. Muld – maa-alune kuningriik

“Märg muld. Selle omadused"

"Mis on mullas?"

"Liiv ja savi".

Tund "Sissejuhatus mulla omadustesse ja koostisesse"

"Liiva ja savi omadused."

Vaatlused looduses.

Kunstiline

kirjandust

Muinasjutu "Pöial" lugemine.

Muinasjuttude ja luuletuste lugemine mullast (Ryzhova N.).

tegevust

Mäng "Maa-alused elanikud"

d/i "Imeline liiv"

p/i "Lilled heinamaal"

"ja/a jah-ei."

Kastmisjaama ehitamine

Töötamine vanematega

Vorm

interaktsioonid

Õppeained

Informatiivne –

visuaalne

Kollektiiv

Temaatiline konsultatsioon “Kuidas korraldada ja läbi viia lihtsaid katseid”.

Temaatiline konsultatsioon " Metoodilised soovitused arengukeskkonna korraldamisest perekonnas.

Vanemate küsitlemine

Individuaalne

"Kuidas pidada informatiivset vestlust."

"Kuidas vaadata õppevideoid ja -programme."

Kognitiivne looming

Loominguline töötuba" Sülearvuti valmistamine ja täitmine "Muld", "Tilgakastmisjaam"

3. etapp

Etapi eesmärgid:

Laste ja vanemate keskkonnaalaste alusteadmiste ja ideede kujundamine, samuti keskkonnahariduse aluste loomine järgmiste tegevusvormide kaudu:

Lapsevanemate küsitlus (lisa 2)

Püstitatud eesmärgi saavutamise ja saadud tulemuste analüüs;

Kogemuste üldistamine ja praktilise tegevuse tulemuse kindlaksmääramine.

projekti „Muld. Sissejuhatus mulla omadustesse.

Lapsed saavad teada projektiga töötamise tulemustest et muld on Maa pealmine viljakas kiht, mulla koostis ja omadused: mulla tähtsus taimede kasvule, inimelule.

Lapsed õpivad: tuvastage probleem, mis vajab lahendamist; oletada võimalikud lahendused; viia läbi katse, kogeda; teha järeldusi, üldistusi; mõistavad looduse eest hoolitsemise vajadust.

Suhtlemine vanematega.

Lapsevanemate aktiivne osalemine ühisuuringutes projekt ja koostöö loomine osalejate vahel.

Rakenduse tõhususe diagnoosimine projekt.

Õpetaja jaoks:

Professionaalse taseme tõus info- ja arvutitehnoloogia vallas, rahulolu oma tegevusega, loomingulise potentsiaali realiseerimine.

Projekti praktiline tähtsus

Laste poolt projekti elluviimisel iseseisvalt saadud kogemused praktiline tegevus, aitab kaasa laste kognitiivse mõtlemise ja loominguliste võimete edasisele arengule uurimistegevuse käigus.


Rakendus

Projekti elluviimise skeem


1. lisa

Piirkond " Kõne arendamine»

Kirjanduskeskus:

Vestlused:

“Märg muld. Selle omadused"

"Mis on mullas?"

"Liiv ja savi"

Teadus- ja haridusraamatute näitus.

Muinasjuttude lugemine mullast (autor T.I. Popova).

Lugedes katkendeid S. Sakharny raamatust “Mööda meresid Maa ümber”.

Muinasjuttude ja luuletuste lugemine, mõistatused mulla kohta (Ryzhova N.).

Valdkond "Kognitiivne areng"

Katsekeskus:

Katsed:

1. Muldade tüübid.

2. Millest on tehtud muld?

3. Mulla omadused.

1. Kuiv ja märg muld.

2. Õhk mullas.

3. Mulla koostis.

4.Kas taim vajab mulda?

GCD tund Lisa.4

“Sissejuhatus mulla omaduste ja koostisesse”

"Liiva ja savi omadused."

Vaatlused looduses

"Mis on muld?"

NOD "Maa-alused elanikud".

Piirkond " Füüsiline areng»

Keskus Füüsiline kultuur:

Õuemängud » Puud ja ussid" 7. lisa.

Projekti toode Projekti avalik kaitsmine, sülearvuti, tilkniisutusjaam

Valdkond "Kunstiline ja esteetiline areng"

Kunstikeskus:

Teema põhjal: “Maa-alused elanikud”

Joonistus teemal: “Taimed ja muld”

Joonistuste näitus “Muld looduses”

Keskkonnamärkide joonistamine,

Valdkond "Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng"

Mängude keskus.

Rollimäng "Ökoloogid"

Mäng – simulatsioon “Maa kihid”

Mäng - viktoriin "Arva ära mõistatus"

Mäng "Maa-alused elanikud"

d/i "Imeline liiv"

p/i "Lilled heinamaal"

"Jah/ei Jah-ei."

5. lisa.

Disainikeskus:

Mudel “Veejaam” “LEJO WeDo” ehituskomplektist

2. lisa

Küsimustik vanematele

« Eelkooliealiste laste keskkonnaharidus»

Kallis vanemad!

Eelkoolõppeasutus elluviimise raames ökoloogid– Dirigeerib lastevanemate küsitlus eelkooliealiste laste keskkonnahariduse teemal. Soovime teada teie arvamust lasteaia tööst, pedagoogid

1. Kas pead kuuske oluliseks komponendiks eelkooliealiste laste keskkonnakasvatus?

2. Kuidas mõistate sõna ökoloogia, mida see uurib?

3. Kuidas arvutate, kas lapse tervis sõltub haigusest keskkond.

4.Milline ühistegevus sa teostad laste keskkonnakasvatus peres?

Vestlused lapsega loodusest

Lindude toitmine

Vaba aeg väljas

Loodusobjektide vaatlemine.

Ilukirjanduse lugemine.

Muud viisid.

5. Kuidas te taset hindate? ökoloogiline teie lapse teadmised?

6. Kas tutvustate lastele looduses käitumisreegleid?

7.Millist teavet soovite koolieelselt lasteasutuselt saada? keskkonnaharidus.

Täname teid osalemise eest!

3. lisa

Kognitiivne - mänguprogramm

TEEMA: Muld on elav maa. Kes loob pinnase?

SIHT: tutvustada lastele katsetel põhinevat mõistet “mulla”, selle koostist ja väärtust kõigi Maa floora ja fauna elanike jaoks;

ÜLESANDED: 1) kognitiivne ja uurimuslik: arendada katsetegevuse oskust;

2) kommunikatiivne: õpetage lapsi mõtlema, sõnastama ja kokku võtma katsete tulemusi ning omavahel suhtlema

3) kõne ja mängud: õpetavad suhtlema ökoloogilise mängu käigus, ergutavad kujutlusvõimet, arendavad oma mõtete väljendamise oskust; sisendada põhilise töötegevuse käigus hoolivat suhtumist loodusesse;

4) mootor: annab võimaluse aktiivselt liikuda vahelduvate tegevuste vahel: vestlus, katsed, kehalised harjutused, töö mudeliga "Muld - suhe keskkonnaga", rollimäng, tööjõu aktiivsus;

5) folkloori tajumine: vanasõnad maa kohta

SEADMED: PC ja esitlus “Mulla koostis”, diagramm-plakat “mulla koostis”; katseteks: mullaproovid, veeklaasid, suurendusklaasid, leheproovid; vanasõnad, mänguks: lehed, maaga tassid (vastavalt laste arvule) puupildiga peapaelad - 2 tk ja pildiga vihmauss-2 tk, rõngas-4 tk, 8 kastekannu, üllatus - õunad koos maagiline puu.

KLASSI EDU:

Loodusel on see olemas hämmastav sahver. Kevadel paned peotäie vilja sisse ja sügiseks võtad terve koti. Kartuliämbrist selles sahvris saab kümme ämbrit. Peotäiest seemnetest saab laiali kurk ja tomat, porgand ja peet, redise ja tilli kobarad. Mis see teie arvates on? (vastus: maa, muld)

Täna räägime teiega mullast, uurime, millest see koosneb, kes selles elab ja kuidas seda säilitada.

Mis on muld?

Mis te arvate lapsed? (laste vastused).

Multimeedia esitlus. Mulla koostis.

Muidugi on sul õigus, muld on maa. Oleme harjunud nimetama seda oma planeedi nimega Maa. Me kõik kõnnime maa peal. Kuiva ilmaga nuriseme, et tolmu on palju ja vihmase ilmaga nuriseme, et on liiga must. Kuid tolm ja mustus pole ainult maa. Meie jalge all on muld – see on selle õige nimi. Ta kastab ja toidab taimi soojal aastaajal (ja tuletage meile meelde, milliseid neist teate soojad ajad aastad, mil kogu loodus õitseb ja siis õied muutuvad viljadeks (kevad, suvi), kuid see soe periood asendub jahe aastaajaga, mis toob meid kingitused - sügis, ja saabub hetk, mil puud hakkavad talveks valmistudes lehti ajama, katavad nad oma põetaja - maa (või nagu seda õigesti nimetatakse - mulla) kollaste, punaste, oranžide kuivade lehtede paksu tekiga. .. ja näeme ka maa peale langenud vilju, tammetõrusid, pähkleid, õunu, pirne, paljud neist on juba kaetud pruunide mädaplekkidega ja neil on ainult üks tee, nagu ütleb rahvapärane vanasõna: „Tulid maa pealt lähevad nad maa peale"

Mida see tähendab? (laste vastused)

Fakt on see, et muld eksisteerib ainult seal, kus taimed kasvavad, ja vastupidi, taimed ise on pinnase struktuuri materjali allikaks.

Saladus on selles, et kõik need langenud lehed ja oksad mädanevad ning selles osalevad ka mitmesugused meie silmale nähtamatud maised asukad. Kes mäletab, millised loomad on huumuse loomisega seotud? Ussid, nälkjad ja teod, metsatäid ja tuhatjalgsed, pisikesed liivatera suurused mullalestad, mikroskoopilised seened ja bakterid ning nende tegevuse tulemusena tekib huumus - toitev mullakiht.

Millest teie arvates pinnas koosneb? (laste vastused)

Pinnas koosneb: liivast, savist, huumusest, pinnas sisaldab vett, õhku

Nüüd testime seda eksperimentaalselt.

KOGEMUS 1:

Järeldus: M Näeme, et mullid tõusevad tippu. See tähendab, et mullas on õhku.

KOGEMUS 2.Mulla koostis

Järeldus:

KOGEMUS 3.

See on õige, lapsed. Vesi satub mulda vihma või niisutamise ajal. See tungib sügavale ja jääb sisse vabad kohad mullaosakeste vahel.

Võtame piirituslambi, soojendame mulda, katame vorm klaasiga ja vaatame klaasi.

Järeldus: Klaasil näeme pinnase kaltsineerimise tulemusena aurustunud veepiisku, mis tähendab, et pinnases on vesi..

Saime teada, et pinnases on vett ja õhku, mis tähendab, et saame seal elada.

Palun öelge, milliseid mullaelanikke te teate?

Kes elab maa all? (laste vastused)

Pinnas pakub peavarju paljudele taimedele ja loomadele. Ja nad saavad koos nii hästi läbi. Vaadake, kuidas nad elavad ja aidake üksteist. Taimed kasvavad mullas, võtavad sealt toitaineid ja saabub aeg - sügis, mil taimed: puud, põõsad, kõrrelised, lilled langevad, kaotavad lehed ja viljad ning siis algab loomade nähtamatu maailma hämmastav töö, mis on peidus all. lehtede kiht ja maa sees ( lehtede töötlemise lugu), tekib huumus, mis annab taimedele palju toitaineid.

Täna on pilvine, kuid rõõmsameelne laul päikesest kutsub teid ja mind veidi lõõgastuma!

FÜÜSILINE MINUT: “Päikesepaisteline”

Täna tutvustati teile klassis mõistet "muld", palun tuletage meelde, mis see on? Millest see koosneb, kes selles elab? (laste vastused)

Kuidas saame nende olendite jaoks mulda säilitada? Mida me saame teha?

(ärge saastage mulda, vett puhas vesi, ärge tehke lõket, ärge tallake taimi maha, kaitske "maa-aluseid elanikke" - sest pinnas vajab neid. Mida kasulikku oleme täna õppinud? (vastused)

Ja teate, poisid, täna me lilli ei kastnud, meie siseruumides olevad lilled jõid kogu niiskuse ära ja ma soovitan teil teha heateo - kasta mulda ja see kastab taimi. Mis sa arvad, mida muld ja taimed meile räägiksid, kui nad räägiksid? Lõppude lõpuks hoolime me neist?

Poisid, vene inimesed, targad inimesed on Maa kohta välja mõelnud palju ütlusi ja vanasõnu ning sõna maa tähendab neis mulda:

Ilma omanikuta on maa orb.

Te ei saa seda maasse panna ega maast võtta.

Kus pole maad, pole ka rohtu.

Maa on õde.

Pole ilusamat maad kui meie riik.

Soovitan teil visandada rühmas üks "maa-alune elanik", mis teile kõige rohkem meeldis. Saate joonistada aeda või põllukultuure tootvat põldu. Teie kujutlusvõimel pole piire.

Nüüd on aeg naasta rühma juurde.

4. lisa

Didaktiline mäng"Mitte päris"

Sihtmärk: arendada laste keskkonnateadlikkust, kujundada väärtusjuhiseid, kinnistada kompetentset käitumist looduses. Edendada hoolivat suhtumist loodusesse.

Mängu mängimise juhend

Materjal: illustratsioonikaardid käitumisreeglite kohta looduses.

Mängu käik:

Õpetaja teatab, et Dunno on metsa tulnud, ta ei tea rebase käitumisreeglitest midagi. Annan teile teada tema tegevusest metsas ja teie hindate tema tegevust. Kui Dunno teeb õigesti, siis ütlete "jah". Kui see teeb valesti, vastake "Ei".

Kui ma metsa tulen

Ja vali kummel? (Ei)

Kui ma söön pirukat

Ja ma viskan paberi minema (Ei)

Kui tükk leiba

Ma jätan selle kännu peale (jah)

Kui ma seon oksa

Panen naela püsti (jah)

Kui ma tule teen

Kas ma ei pane seda välja? (Ei)

Kui ma liiga palju segan

Ja ma unustan selle ära koristada? (Ei)

Kui ma prügi välja viin

Ma matan purgi maha (jah)

Ma armastan oma olemust

Ma aitan teda (jah)

5. lisa

Katsete kartoteek

KOGEMUS 1: Mulla sees on õhku. Paljud maa-aluse maailma loomad hingavad seda (esitlus)

Võtke klaas vett ja visake sinna tükk mulda.

Millise järelduse saab teha katse tulemuste põhjal?

Järeldus: näeme, et mullid tõusevad tippu. See tähendab, et mullas on õhku.

KOGEMUS 2.Mulla koostis

Sega muld klaasi veega. Mõne aja pärast näeme, et klaasi põhja on settinud liiv, pealmine vesi on savi tõttu häguseks muutunud ning pinnal hõljub praht ja taimejuured - see on huumus.

Järeldus: Pinnas sisaldab: huumust, liiva, savi.

KOGEMUS 3. Rääkisime ka, et mullas on vett, seepärast taimed kasvavad.

Kust see mullast tuleb? (laste vastused)

KOGEMUS 4.

Mõni tilk mulda sisaldavat lahust asetati klaasplaadile. Paneme sooja kohta.

Vesi aurustus ja klaasile jäi valge kate, need on mineraalsoolad.

Järeldus: Muld sisaldab soola.

6. lisa

MÄNG "PUUD JA USSID"

Lapsed jagunevad kahte meeskonda. Igal meeskonnal on oma "uss" ja oma "puu". Asetage ruumi ühes otsas põrandale kaks rõngast samale joonele, kuid üksteisest eemal. Need on usside "augud". Iga meeskond valib ühe lapse, kes mängib vihmaussi rolli. Ta seisab ringis ja siin, ringis põrandal, on maatassid. Asetage ruumi teises otsas lastele veel kaks rõngast, mis toimivad "puudena". Need lapsed seisavad ka ringis ja hoiavad käes lehti. Lastel on peas sobivad peapaelad. Ülejäänud osalejad seisavad üksteise järel. Saatejuhi käsul “SÜGIS!” puulapsed annavad lehe oma osalejale, kes jookseb ussi juurde ja vahetab selle klaasi mulla vastu. Siis naaseb ta sellega puu juurde ja annab selle tagasi. Meeskonnaliikmed kordavad oma tegevust seni, kuni viimane osaleja toob maa oma puu juurde.

7. lisa

NOD "Maa-alused elanikud"

Sihtmärk: Anna lastele klass muti kohta - metsloom (kus ta elab, mida ta sööb, mis on iseloomulikud tunnused selle välimus, tutvustada vihmaussi (tema välimus selgitage, miks vihmausse vihmaussideks nimetatakse).

Kasvatage huvi maa-alused elanikud (mutt, vihmauss). Kohtle neid ettevaatlikult.

Poisid täna klass me läheme reisile maa-alune kuningriik. Teame, et loomad mitte ainult ei ela metsas ega kõnni maas, vaid elavad ka maa sees.

Laskume järjest madalamale, läheb aina pimedamaks ja päike ei ulatu siia üldse.

Ja siin on esimene maa-alune elanik.

Sa ei saa mu saba mu peast eristada

Leiad mind alati maast (uss)

Nüüd kuulake katkendit Pavlova muinasjutust "Suur ime"

Vihmauss sündis maa peal, mädapleki all ja elas terve aasta pimedas auke kaevates. Vabaduses vaatas ta välja vaid hämaruse ajal, et korjata ja lohistada langenud lehti maa alla. See oli tema lemmiktoit. Kuid ühel päeval, pärast tugevat suvevihma, pidi vihmauss üleujutatud august välja pääsema. Maapind oli märg ja pehme. Päike paistis läbi pilve ja ei kõrvetanud, vaid paitas vihmaussi õrna nahka. Rohud ja puud valasid oma lehtedelt oma viimaseid vihmapiiska. See oli nii hea, et vihmaussile tundus, et ta ise oli seda meelega vaatama tulnud. valge valgus. Ta tegi seda ütles: "Ma tulin vaatama, kuidas te kõik siin elate". "No vaata"- vastasid talle lahkelt rohi ja puud. Nad ei tundnud teda, aga nad armastasid teda, sest ta elas oma juurtega suures sõpruses. Rooma maas ja näed palju erinevaid imesid.

Poisid, mis te arvate, kas uss näeb hästi? Täpselt nii, maa all valgust pole, nii et uss, nagu teisedki maa-alused elanikud, hea nägemine pole kasu.

Poisid, miks vihmausse vihmaussideks nimetatakse? (sest ussid roomavad pärast vihma pinnale) Kuid selgub, et nende kasulike olendite tõeline tragöödia on peidus nimes. Tuhanded neist ei naase maa alla. Võib-olla satuvad nad oma urgudesse veega üle ja surevad hapnikupuuduse tõttu. Kuid katsetes elavad nad veepurkides terve aasta. Milline salapärane jõud ajab vihma ajal ussid nende aukudest välja ja hävitab? Sellele pole veel vastust. Uss ei saa kaua ilma mullata jääda allilma elanik.

Nüüd kohtume ühega maa-alused elanikud(saladus).

Tegi augu, rebis augu välja,

Päike paistab, aga ta isegi ei tea (mutt)

Poisid, nüüd vaatame filmi mutist.

Poisid, millist muinasjuttu te teate, milles mutt elas? (Pöial)

Ja nagu muinasjutus, vana hiir rääkis mutt: Tal on kõige rohkem suur maja maa all ja tal on seljas imeline sametkasukas. Ainus probleem on see, et ta on täiesti pime ega näe sind. Muttide maja oli põldhiire omast 20 korda suurem. Neid oli palju suured ruumid ja pikad koridorid, aga päike ei paistnud kunagi sinna. Mutile ei meeldinud, et peagi lõppeb suvi, päike lõpetab maa kõrvetamise ning see muutub jälle pehmeks ja lõdvaks.

Küsimused:

1. Miks mutt oli pime ja talle ei meeldinud päike? (mutt maa-alune loom, maa all pole valgust, seal on alati pime ja mutt ei vaja nägemist, sest te ei näe nagunii midagi)

2. Miks mutt paks oli? (maa all on külm ja paks rasvakiht soojendab mutti, soe sametmantel aitab tal külma eest põgeneda).

3. Miks ootas mutt sügise tulekut ja maapinda taas pehmeks ja lahtiseks muutumist? (siis on mutil mugav maad kaevata, sinna käike teha).

Poisid, mutt on tõesti kõva tegija. Vaid 10-15 cm pikk ja 100 grammi kaal. aastas toob see maapinnale kuni 10 tonni mulda. Tõeline miniatuurne mullatöömasin. Kassi saab silitada ainult peast sabani, kui silitada suvalises suunas, siis karv lamab sujuvalt, mutt roomab igas suunas ja see ei sega teda, sest kui ta paisuks nagu kassil, siis mutt paisuks; takerduda tahapoole liikudes. Muti karvad surutakse tugevalt keha külge. Mutt kuuleb suurepäraselt ja eristab lõhnu. Proboscis aitab tal navigeerida. Mutt armastab juua, ta tungib läbi käikude lompidesse ja ojadesse. Mutt sööb palju, kuid ilma toiduta sureb kiiresti. Toitub mardikavastsetest ja vihmaussidest. Ja neid ise jahivad rebased, varesed, märdid ja siilid. Kuid nende suurim vaenlane on inimene. Inimesed kasutavad oma sametmantleid endale kasukate valmistamiseks. Kuid mutid vajavad kasukaid palju rohkem kui inimesed.

Mida paluks mutt inimestel teha, kui ta saaks rääkida?

Ja nüüd, poisid, on meil aeg tagasi pöörduda maa-alune kuningriik. Kui hea see maa peal on. Päike paistab eredalt. Mängime teiega mängu "Püüdja".

8. lisa

Kirjandus:

1. Ryzhova N.A. Meie kodu on loodus. M., 1998

2. Popova T.I. Maailm on meie ümber. M., 1998

3. Kovanko L.N. Looduse saladused on huvitavad! M., 2004

4. Ivanova A.I. Loomulikult - teaduslikud vaatlused ja katsed lasteaed. M., 2007

5. Mikljajeva N.V. Kontrolli haridusprotsess koolieelses õppeasutuses, mille prioriteet on laste intellektuaalne areng. M., 2006

6. Dubina O.V. Tundmatu on lähedal. M., 2001

7. Kovaleva G.A. Väikese kodaniku kasvatamine... M., 2004

8. Nikolaeva S.N. Põhjalikud ökoloogiatunnid vanematele koolieelikutele. M., 2005

9. Ryzhova N.A. Mitte ainult muinasjutud. M., 2002

10. Kulikovskaja I.E. Laste katsetamine. M., 2003

11. Nikolaeva S.N. Tutvustame koolieelikutele elutu loodus. M., 2005

12. Ništševa. N.V. Kognitiivne - uurimistegevus, katsed, katsed 2013.

Org. hetk.

Kordamine.

D/i "Me teame, me teame"

Sissejuhatus.

Sellest, millisest loodusmaja elanikust täna räägime, saate teada, kuulates muinasjuttu - mõistatust “Imeline sahver”:

“Maailmas on imeline sahver. Paned koti vilja sisse ja sügisel vaatad, ühe koti asemel on sahvris juba kakskümmend. Kartuliämbrist imelises sahvris saab paarkümmend ämbrit. Peotäiest seemneid saab suur hunnik kurke, rediseid, tomateid ja porgandeid. Kas see on muinasjutt või mitte? See pole muinasjutt. Imeline sahver on tegelikult olemas. Olete vist juba arvanud, kuidas seda nimetatakse?"

Poisid, kas olete juba aru saanud, millest me räägime?

Pärast laste vastuseid ilmuvad flanelgraafile illustratsioonid muldadest.

Kontrollime, kas meil on õigus? Ja selles aitab meid külaline, kes tundi tuli. Saage tuttavaks.

Kes see on?

Mis sa arvad, miks mutt meie juurde tuli?

See pole lihtne mutt, vaid teadlane.

Mutt: Tere, minu nimi on Umnyashka ja ma tõin teile õige vastusega kirja.

Poisid, kas oleme tõesti teinud vea ja lahendanud muinasjutu - mõistatuse valesti?

Umnyashka: hästi tehtud!

Mida me mõtleme sõna Maa all?

Pärast laste vastamist riputab õpetaja sildi üles.

Mis on muld, kus see asub, millest see koosneb, kuidas see tänapäeval tekkis ja proovime välja selgitada.

Uue materjali õppimine:

1. Mis on muld.

U.: Ma aitan teil selle välja mõelda, kuid selleks peate meeles pidama, kuidas meie planeet Maa töötab. Mis on tema sees.

Kus on muld?

- Millise järelduse saame teha?

Muld on maakoore pealmine kiht.

Poisid, pidage meeles, mis on mulla kõige olulisem saladus? Kuidas see erineb kividest?

Mida oleme mulla kohta õppinud?

Pärast laste vastamist ilmub tahvlile vastav märk.

U.: Viljakus on mulla põhiomadus. Mulla paksus võib olla 2–3 cm kuni 150–200 cm

Õpetaja demonstreerib vastavaid triipe.

2. Füüsis. vaid minut

P/i "Puu kasvatamine."

3. Mulla omadused.

Poisid, vaatame mulda lähemalt. Mida me saame tema kohta öelda?

U.: Ma annan sulle vihje, vaata mu kaarte – vihjeid.

Kas kepp tungib kergesti mulda?

Milline ta on?

Pärast laste vastamist ilmub vastav märk.

Millise järelduse saame teha?

4. Mulla koostis.

U.: Poisid, kas teile meeldib katsetada? Kutsun teid olema väikesed avastajad! Kas olete valmis?

Võtke suurendusklaasid ja väike kogus mulda. Uurige mulda luubi all ja proovige ära arvata, millest muld koosneb? Mis värvi see on? Kas sellel on teatud lõhn?

1) Kogemus nr 1.

U.: Ja nüüd ma soovitan teil võtta väike tükk mulda ja panna see vette.

Mida sa näed?

Kust mullid veest tulid?

U.: Õige, mis järelduse saab teha?

2) Kogemus nr 2.

Asetage paberile mullatükk ja suruge see tugevalt vastu lehte.

Mida sa näed? Mis juhtus?

Mida see koht meile "räägib"?

U.: Soovitan sul minna katselaua juurde ja soojendada mulda.

Poisid, mida me peaksime nägema, kui hoiame kuumutamise ajal klaasitükki mulla kohal?

Õpetaja viib läbi katse ja lapsed on veendunud, et nende oletused on õiged.

Poisid, millise järelduse saame teha?

Pärast väljastamist ilmub flanelgraafile vastav plaat.

Seega oleme kindlaks teinud, et pinnases on vett ja õhku.

3) Kogemus nr 3.

Õpetaja jätkab mulla soojendamist.

Mida sa näed, mida sa tunned?

Miks arvate, et seal oli ebameeldiv lõhn ja suits? Kas sa tead seda lõhna? Millest pinnas koosneb?

Kui on raskusi või vale vastus, soovitab õpetaja kuivanud puulehe põlema panna.

Kas lõhnad on sarnased?

Mida see tähendab?

Sul on täiesti õigus. Muld sisaldab surnud taimede ja loomade jäänuseid, mis moodustavad huumust.

Flanelgraafile ilmub vastav märk.

Niisiis, millest muld koosneb?

U.: huumus lisab mulda tumedat värvi. Mulla viljakus sõltub huumusest. Mida rohkem seda on, seda viljakam on muld.

4). Kogemus nr 4.

U.: Need pole kõik mulla komponendid. Vaatame, mis mulda veel sisaldub. Selleks kaltsineerime pinnase halliks.

Eksperimendi ajal kommenteerib õpetaja:

See värvus moodustub pärast huumuse põlemist. Nüüd paneme ülejäänud pinnase klaasi vette ja segame.

Mida me näeme?

Klaasi põhja on settinud liiv, peal savikiht.

Millise järelduse saame teha?

Pärast järelduste tegemist riputavad lapsed vastava sildi flanelgraafi külge.

Niisiis, täna saime teada, et muld koosneb...

Poisid, millised komponendid on teie arvates taimede jaoks üliolulised?

U.: on veel üks oluline komponent. Kas soovite teada, milline? Kas saate mind aidata? Mäletate, kuidas me kohe tunni alguses tüki mulda vette kastsime?

See on juba hästi pruulitud, nii et võime võtta tilga vett ja soojendada seda tilka.

Poisid, mis saab veega?

Mis jääb lusika peale?

5) Kogemus nr 5.

Õpetaja soojendab vett. Pärast aurutamist jälgivad lapsed valge kate.

Mis meil üle jääb?

Kui on raskusi, nimetab õpetaja komponendi ise.

Millise järelduse saame teha?

Tuletagem meelde, mida me täna õppisime.

Järeldus:

1. Konsolideerimine. Iseseisev töö.

Millise märksõna me välja mõtlesime?

Mis muudab mulla viljakamaks?

- Proovime baklažaanid sisse istutada erinevat tüüpi muld: viljakas, liivane ja savine ning vaatame, kas meie baklažaanid idanevad.

Millised tingimused on vajalikud taimede, loomade ja inimeste eluks?

Tahvlile ilmub märk:

"Taimede, loomade ja inimeste elupaiga üheks peamiseks tingimuseks on pinnase olemasolu nendes kohtades."

Järgmises tunnis saame teada, kuidas muld tekkis, mis tüüpi muldasid on ja miks on vaja mulda kaitsta.

U.: Poisid, mulle teiega väga meeldis ja ma tahan teie juurde tulla ja rääkida teile kõike, mida ma muldadest tean. Kohtumiseni.

Alumine rida.

Poisid, kas teil läks täna hästi? Kui jah, siis joonistage vihikusse naeratav päike ja kui arvate, et oleksite saanud paremini, siis joonistage rahulik päike.

Tunni lõpp.

Kooliks ettevalmistavas eas lastele mõeldud õppetegevuse "Sissejuhatus pinnase omadustesse" kokkuvõte

Bogdan Alina Nikolaevna, MBDOU "Kuldne kala" õpetaja
Juhin teie tähelepanu 6-7-aastastele lastele mõeldud otsese õppetegevuse "Sissejuhatus pinnase omadustesse" kokkuvõte See materjal on kasulik eelkooliealistele õpetajatele teemal "Muld" eksperimentaalse uurimistegevuse läbiviimisel.

"Sissejuhatus mulla omadustesse"

Programmi sisu:
Hariduslikud eesmärgid:
Tutvustage mulla moodustumise protsessi.
Andke ettekujutus mullast ja selle koostisest.
Näidake mulla tähtsust taimede ja elusorganismide jaoks.
Arendusülesanded:
Arendada oskust teha lihtsaid katseid ja teha nende põhjal järeldusi
Arenda mõtlemisvõimet: analüüsi, üldistamist
Õppeülesanded:
Paaris töötades arendada lastes partnerlussuhteid.
Kasvatada huvi teadustegevuse vastu

Eeltöö: töö looduse nurgas (kobestamine, kastmine); lugedes ja mõistatusi mulla ja maa-aluste elanike kohta.
Sõnavaratöö: muld, õhk, luup (luup), labor, kogemus, viljakas, huumus, mineraalsoolad.

Varustus: Klaasist veetopsid, plasttaldrikud, lusikad, suurendusklaasid (iga tööpaari kohta). Suured purgid õpetajale. Küünal, pipett, slaidid, ninaalused.

Meetodid ja tehnikad:
Verbaalne: minivestlused lastega, jutt, selgitused, küsimused, selgitused, juhised.
Visuaalne: näitab katsete läbiviimise meetodeid.
Praktiline: elementaarsed katsed.
Mängimine: sõna dešifreerimine piltide algustähtede põhjal.

Tegevuse käik:
Organisatsiooniline moment.
Lapsed sisenevad tuppa ja tervitavad külalisi.
Õpetaja kutsub lapsi ringis seisma. Ta ulatab esimesele lapsele käe, öeldes:
Anna oma käsi sõbrale
Ja pigistage seda kergelt
Naerata, vaata pilk
Kõik siin on üksteise üle õnnelikud. Laps ulatab käe järgmisele – nii teeb ringi.
Loodan, et selline sõbralik õhkkond jätkub kogu meie töö vältel.
Poisid, palun istuge toolidele.
- Et teada saada, millest me täna räägime, peate selle sõna dešifreerima. (molbertile riputatakse pilt krüpteeritud sõnaga; lapsed arvavad piltide algustähtedest sõna - muld). Täpselt nii, meie vestluse teema on muld.
- Mis on teie arvates muld? (laste vastused)
Muld on pinnase pealmine kiht, milles arenevad taimede maa-alused osad (juured).
- Kuidas muld tekkis? (laste vastused)
Kunagi polnud mulda. Maa pinnal olid ainult kivid ja kivid. Kivid purunesid ja varisesid tuule, vihma ja lume tõttu. Praod läksid aina laiemaks ja kivid kildudeks. Need hõõrusid üksteise vastu, purustati ja muutusid tuhandete aastate pärast liivaks ja saviks.
Tuul tõi endaga kaasa taimeseemneid, millest kõige tagasihoidlikumad settisid liivale ja savile. Siis nad surid välja ja nii hakkas huumus moodustuma. Ja sellisel pinnasel võiksid kasvada juba teised taimed.
- Mis on huumus? (laste vastused)
Rohud, puud ja põõsad kasvavad kõikjal maapinnal. Sügiseks langevad puudelt lehed, muru kuivab ja kukub maapinnale. Kõik see mädaneb. See muudab maa viljakamaks ja kõik kasvab sellel paremini.
- Et teada saada, mida taimed mullast saavad, soovitan minna teaduslaborisse ja uurida mulla koostist ja omadusi.
Põhiosa.
Kasvataja.
- Poisid, ma palun teil jaguneda paarideks ja võtta oma töökohad (lapsed lähevad laudadesse koos varustusega katsete läbiviimiseks). Enne kui asume oma laboris tööle, pidagem meeles tööreegleid.
1.Igaüks töötab oma töökohal, ilma teisi trügimata või segamata.
2. Sa ei tohi midagi võtta ilma õpetaja loata.
3. Käsitsege klaasnõusid ettevaatlikult.
4. Pidage omavahel nõu.
5. Hoia oma töölaud korras.
Kogemus nr 1.
- Mis värvi muld on? (laste vastused)
Aseta üks lusikatäis mulda taldrikule ja uuri seda läbi suurendusklaasi. Mida sa nägid? (taimede poolmädanenud juurte ja lehtede jäänused, usside, putukate ja muude väikeloomade kehaosad)
Järeldus: pinnas koosneb mädanenud taimejuurtest ja mädanenud lehtedest.
Kogemus nr 2
Asetage tükk kuiva mulda ettevaatlikult klaasi vette. Mis juhtus? Kuidas seletada õhumullide tekkimist vees?
Järeldus: muld sisaldab õhku.
Kogemus nr 3
Kastke veidi mulda klaasi vette, segage ja laske istuda. Mida sa märkasid? Klaasi põhja on settinud liivakiht ja selle peal on tumedat värvi kiht - see on huumus.
Järeldus: see tõestab, et pinnas sisaldab liiva ja huumust
Katse nr 4 viib läbi õpetaja.
Pipetiga võtan klaasist, kus mulda segasime, paar tilka vett ja asetan selle klaasklaasile. Nüüd soojendan klaasi küünlaleegi kohal. Mis juhtus? Pärast vee aurustumist jäi klaasile õhuke valge kate, need on mineraalsoolad.
Järeldus: muld sisaldab mineraalsooli, mis võivad vees lahustuda. Soolad on toitained, mida taimed vajavad arenguks ja kasvuks. Need tekivad huumuse tõttu mullas elavate mikroobide mõjul.
Katse nr 5 viib läbi õpetaja.
Panen taldrikule lusikatäie mulda, katan mulda klaasist tass. siis soojendan seda küünlaleegi kohal. Mida sa jälgid? Klaas muutub esmalt märjaks ja seejärel ilmuvad sellele veepiisad. Kust tulid veepiisad?
Järeldus: pinnases on vett. Kuumutamisel vesi aurustub. Veeaur tõuseb üles, kohtub teel külma klaasiga, jahtub ja muutub pisikesteks veepiiskadeks.
Kogemus nr 6
Valage kuiv muld plasttopsi ja lisage veidi vett. Mis juhtus? Kuhu vesi kadus? Nüüd kasta rohkem. Mis juhtus? (vesi ei imendu enam). Miks sa arvad, et vesi enam ei imendu? (vaba ruumi enam pole, kogu õhk on asendunud veega)
Järeldus: pinnas imab vett, mis tõrjub õhku.
Kogemus nr 7
Valage kuiv muld läbipaistvasse plasttopsi, mille põhjas on augud. Asetage see veetaldrikusse. Mida sa märkasid? (Muld tassis muutus märjaks).
Järeldus: vesi pinnases võib liikuda mitte ainult ülalt alla, vaid ka alt üles
Koolitaja: Sina ja mina oleme hästi töötanud, on aeg puhata.
Kehalise kasvatuse minut
Tuul puhub üle põldude
Ja muru kõigub
Meie kohal hõljub pilv
Nagu valge mägi.
Tuul kannab tolmu üle põllu,
Kõrvad kalduvad
Paremale, vasakule, edasi-tagasi
Ja siis vastupidi.
Ronime mäkke
Puhkame seal mõnda aega.

Viimane osa.
Kasvataja. Poisid, viisime teiega läbi rea katseid, et välja selgitada mulla koostis ja selle omadused.
- Millised on katsete ja vaatluste tulemused? (laste vastused) Saime teada, et pinnasesse kuuluvad õhk, vesi, mineraalsoolad, huumus, liiv ja savi.
- Mida taimed mullast saavad? (laste vastused)
Esiteks õhk, taimede juured hingavad mullas olevat õhku. Teiseks vesi. Taimed saavad toitaineid koos veega. Surnud taimede ja loomade jäänuseid töötlevad pinnases olevad bakterid ja putukad. Seega täiendatakse mulda pidevalt huumuse ja mineraalsooladega. See on taimede jaoks tõeline toitainete ladu. Lisaks kobestavad mullas elavad loomad seda ning õhk ja vesi tungivad paremini mulda.
Peegeldus.
Meie töö on nüüdseks lõppenud. Kas teile meeldis laboris töötamine? mul on võlukepp. Seisame ringis, anname sellest mööda ja ütleme, milline kogemus meile kõige rohkem meeldis.
Teisel korral küsib õpetaja, milline katse tekitas raskusi.
- Mulle meeldis, kuidas te täna paarikaupa üksteist aidates töötasite. Kuulasime seltsimehe arvamust.
Täname kõiki teie töö eest.

Kirjandus:
N.A. Ryzhov "Muld on elav maa" - Karapuz - Didaktika: M.: 2005

Maailm meie ümber – 3. klass
Teema: "Muld"
Ülesanded:

  1. Tutvume mõistega "muld", uurime, mis see on.
  2. Uurime välja mulla põhiomadused.
  3. Katsete abil selgitame välja mulla koostise.
  4. Tutvume mullas elavate loomamaailma esindajatega. Räägime sellest, mida nad teevad, mis on mullale kasulikud.
  5. Vaatame erinevaid mullatüüpe ja räägime viljakusest.
  6. Uurime välja selle vene teadlase nime, kes lõi mullateaduse teaduse.
  7. Räägime mullakaitsest.

Ja jälle meenutagem nelja elementi looduses. Õhu ja vee kohta teame juba veidi huvitavat. Täna räägime maast ja selle pealmisest kihist, mida nimetatakse mulda.

Poisid, mida saate meile oma elukogemuse põhjal mulla kohta öelda?

Mõelgem välja, mis on muld ja milline see on.

Kui uurite sõna "muld" ajalugu, siis saate aru, miks seda nii nimetatakse. Sõna on vene keel, varem kirjutatud " tald", mida võib sõna otseses mõttes tõlkida järgmiselt: "mille peale astub ainus". Tundub, et kõik on nii lihtne. Astume ülemisele maakihile, maale. Ilmselt on see muld? Kas see on tõsi või on see alles? erilised omadused mida me nimetame mullaks.

Kui sõna kuulata, saab kohe selgeks, et viljakal maal sünnib palju vilju. Teisisõnu, viljakas pinnas annab saaki. Järeldame: kui taimed kasvavad viljakal pinnasel, siis sisaldab see kõike, mida taimed eluks vajavad.


Proovime olemasolevate teadmiste põhjal arvata, mis on mullas, mida taimed vajavad? Esitage oma hüpoteesid (eeldused) .

Ja nüüd Arutleme argumentide põhjal. Vaata filmi ja vasta küsimusele: milliste ainete olemasolu mullas on katseliselt tõestatud.

Mis meil siis on?

Järeldused on järgmised:

Vaadake ülaltoodud diagrammi ja öelge, mis mullas veel on?

Ja siin on veel mõned eluslooduse esindajad, mida võib leida mullast.

Milliseid loomi te teate, kellele saate nende kohta rääkida? Kui sa ei tea, siis pole vahet. Võib leida huvitavaid fakte nende kohta ja koostage tunni jaoks miniprojekte. Sain ise teada ja jagasin seda ka teistega.

Ja mullas elavad loomad tõstavad mulla viljakust. Kuidas?

Liikumisi tehes kobestavad nad pinnast ning see aitab õhul ja veel sellesse vabamalt tungida.

Sellelt diagrammil on näha, et taimed võetakse arenemiseks ja kasvuks mullast. Huumus tekib tänu bakteritele, mida me piltlikult nimetame "hävitajateks". Hävitajate roll on surnud elusorganismide orgaaniliste ainete muutmine mineraalsooladeks, mida taimed vajavad.


Kas kõik mullad on võrdselt viljakad?
Miks see oleneb? Kuidas sa arvad?

On ilmne, et kuidas mullas on rohkem huumust, nii et tema viljakam. Mullad on erinevad. Vaadake diagrammi ja tehke oma oletused, millised neist muldadest on viljakamad ja millised vähem. Proovige oma vastuseid põhjendada.

Muld moodustub väga aeglaselt. 1 cm mullakihi loomiseks kulub loodusel 100-300 aastat. Ja juhtub ka, et sellest ajast talle ei piisa. Inimene vajab mulda. Tänu temale on meil võimalus kasvada põldudel ja aedades. kultuurtaimed, mida me eluks vajame. Iga inimene, kes tegeleb taimekasvatusega, mõtleb küsimusele: kuidas muuta muld rikkamaks.

Vassili Vasiljevitš Dokutšajev, Venemaa mullateadlane, rääkis mullast: "Muld on kullast väärtuslikum. Inimesed saaksid elada ilma kullata, kuid nad ei saa elada ilma mullata." Kuidas sa sellest lausest aru saad?

Ka mulda, nagu vett ja õhku, tuleb samuti kaitsta.


Muld.

Muld. Koolitusvideo.

Kuidas muld moodustub

Usside roll mulla kujunemisel
Laste videoprojekt

Hariv koomiks

"Vihmaussi teekond"

M\F lastele "Kes elab maa all"



 


Loe:



Milliste sodiaagimärkide all on aprillis sündinud?

Milliste sodiaagimärkide all on aprillis sündinud?

Astroloogias on tavaks jagada aasta kaheteistkümneks perioodiks, millest igaühel on oma sodiaagimärk. Olenevalt sünniajast...

Miks unistate tormist merelainetel?

Miks unistate tormist merelainetel?

Milleri unistuste raamat Miks unistate unes Stormist?

Eelarvega arvelduste arvestus

Eelarvega arvelduste arvestus

Unistus, milles olete tormi kätte sattunud, tõotab äris probleeme ja kaotusi. Natalia suur unistuste raamat...

Kodujuustust pannil valmistatud juustukoogid - kohevate juustukookide klassikalised retseptid Juustukoogid 500 g kodujuustust

Kodujuustust pannil valmistatud juustukoogid - kohevate juustukookide klassikalised retseptid Juustukoogid 500 g kodujuustust

Konto 68 raamatupidamises on mõeldud teabe kogumiseks kohustuslike maksete kohta eelarvesse, mis on maha arvatud nii ettevõtte kui ka...

Koostis: (4 portsjonit) 500 gr.  kodujuust 1/2 kl jahu 1 muna 3 spl.  l.  suhkur 50 gr.  rosinad (valikuline) näputäis soola söögisoodat... feed-image