doma - Nasveti za oblikovalce
Povzetek učne ure poučevanja pismenosti za starejše predšolske otroke »zvok in črka« - zapiski predavanj - katalog člankov - logoped na domu. Načrt lekcije-povzetek na temo: Logopedska lekcija o izgovorjavi zvoka "Zvok u"

Ta dejavnost je namenjena otrokom. pripravljalna skupina... Namen lekcije je oblikovati pravilno izgovorjavo zvoka [SCH]; izboljšanje zvočno-zlogovne analize besed; oblikovanje leksikalnih in slovničnih kategorij ter razvoj govornega in slušnega spomina.

Prenesi:


Predogled:

Tema: Zvok sh.

Namen: razjasniti izgovorjavo zvoka[SCH]; izboljšati zvočno-zlogovno analizo besed; vaja pri tvorbi samostalnikov z uporabo končnic-shchik-, -isch-; razvijati govorni in slušni spomin.

Oprema: ogledala, signalne luči, posamezne sheme, slike, modeli.

Potek lekcije.

1. Organiziranje časa.

Igra "Tretji dodatek".
- Poimenujte dodatni zvok:

A, m, oh; k, t, b; th, w, h; c, d, y; l, ny, p; w, f, h; c, n, h; ph, s, k; b, d, nb

2. Spoznavanje zvoka u.
- Ugani uganko. Kateri je prvi zvok v besedi odgovora?

Videti je kot jež, vendar ne prosi za hrano.
Tekla bo skozi oblačila in oblačila so čistejša.(Čopič. V besedi čopič je prvi glas u.)

Za kaj je čopič?(Da nekaj očistim.)

- Kakšne ščetke se uporabljajo za čiščenje avtomobilskih stekel?(Z avtomobilskimi ščetkami.)Kakšne čopiče uporabljate?(Zobne ščetke, ščetke za oblačila.)

3. Analiza artikulacije zvoka [u].

- Danes bomo spoznali zvok SCH. Oddaj zvok SCH, opazovanje artikulacije v ogledalu.

(Ustnice so zaobljene in iztegnjene naprej. Med zobmi je majhna razdalja. Široka konica jezika je dvignjena za zgornjimi zobmi in tvori režo. Zračni curek ne izhaja prosto. Glas ne deluje. )

- Označite zvokSCH. (Soglasnik, mehak, gluh.)

4. Vaja v izgovorjavi zvoka [u].

a) Izgovor izoliranega zvoka[SCH].

Otroci posnemajo gibe ščetk in oddajajo zvok[SCH].

- Čopič poči kot raglja: sch-sch-sch.

b) Avtomatizacija pravilne izgovorjave zvoka[SCH] z besedami igra »Povej mi besedo«.

Dodajte besedo, tako da v njej slišite zvok[SCH].

To ni mačka, ampak ogromen ... ( mačka),

Nima brkov, ampak ... (brki).

Nima krempljev, ampak ...(kremplji)

Nima oči, ampak ...(oči)

Nima repa, ampak... (rep),

Nima zob, ampak ... (zobe),

c) Igra "Ponovi - ne naredi napake"

Izgovor niza besed z zvokom SCH .

Katere besede ste dodali? Ponovite jih, kot pravim:

brki kremplji oči, rep;

kremplji oči brki rep;

rep brki kremplji oči.

5. Izolacija zvoka [u] od sestave besede.

a) Igra "Signalniki".

Otroci »signalizirajo« z zeleno svetilko, če se v besedi sliši [u].

čistilka, mizar, trener,

rudar, vratar, ključavničar,

varilec, pridelovalec zelenjave, kontrolor prometa,

mlinček, astronavt, voznik,

čistilec, mavec, steklar,

plesalec, izumitelj.

Katere besede se spomnite? Katera beseda je odveč? Zakaj?(Beseda "izumitelj" ne pomeni imena poklica.)

b) Igra "Kje se sliši zvok?"

Razmislite o slikah. Poimenujte besede z zvokom SCH in določi mesto zvoka v besedi.

(kužek, čopič, zelenjava, dežni plašč, bršljan, jama)

6 .. Fizične minute.

- Igra "Naredi, kar ti rečem, ne kar ti pokažem"

Logoped poimenuje dejanje, ki ga morajo otroci izvesti, sam pa demonstrira drugo dejanje: »Čep! Hodi! Dvigniti desno roko! Ploskaj!"

7. Zvočno-slogovna analiza besed.

Igra "Šifriraj besede"

Sestavljanje zvočne sheme besede "žagalnik".

- Koliko zlogov je v besedižage? (dva zloga)

Zakaj? (Ker sta v besedi sawer dva samoglasnika: in, in)

- Koliko zvokov je v besedižage? (Šest zvokov)

- Povejte nam o vsakem zvoku. (Zvok pb - soglasni, brezglasni, mehki itd.)

- Koliko zvokov je v prvem zlogu (v drugem zlogu)?

8. Izgovarjanje čistih fraz na podlagi modela.

Govorite jasno igro.

Dva kužka, od lic do lic

Stisnite čopič v kotu.

V gozdičku ne iščejo ščuke in orade. (Pojasni pomen izreka.)

9 .. Rezultat dejavnosti.

Kateri zvok smo preučevali danes? Povejte nam o tem. Ta zvok pogosto najdemo v imenih poklicev. Poimenujte te poklice.

Tema: Črke Щ, Щ.

Cilj: predstaviti otroke grafična oznaka zvok[SCH] ; vaja zvočno-črkovne analize besed; izboljšati bralne sposobnosti; uvesti pravopis schu, schu.

Oprema: blagajne pisem, slika hobotnice, kartice z nalogami.

Potek lekcije.

1. Organizacijski trenutek.

Zamenjajte zvočno igro

Prvi zvok v besedi zamenjaj z zvokom[SCH].
kapa -....., smisel -......

moka -......, reka -......

kit - ......, venec -......

nasedla -......, kolega -......

oblak -......, polica - ……

teta - ... .., obrni - ......

2. Ponavljanje značilnosti zvoka [u].

- Povej nam o zvoku[SCH]. Pomislite na fraze z zvokom[SCH].

S čopičem ščetkam kužka, ga žgečkam po bokih itd.

3. Seznanitev s črko Shch.

Logoped pokaže sliko hobotnice.

Kdo je to? Kje živijo hobotnice?(Na morskem dnu.) Telo hobotnice, kot ... vrečko ... Oči so velike, kot ... sove, osem ... lovk ... Hobotnico je mogoče ukrotiti. Če ga človek hrani, hobotnica postane krotka. Naša hobotnica je znanstvenik. Iskanja na lovkah hobotnice.Izpolnimo prvo nalogo.

- Spoznajte mojo najljubšo črko, ki pomeni zvok[SCH] ... Upoštevajte črke. So te črke podobne? Koliko elementov ima črka U?? Kaj so ti elementi?

  1. Branje zlogov in besed.

Logoped vzame kartico iz druge lovke.

1) - Spoprijateljite se s črko u z samoglasniki.

zlog napisana s črko a . zlog napisana s črko pri.

2) Naloga iz tretje lovke hobotnice.

– Preberi besede.

3) Naloga iz četrte lovke hobotnice.

-Kaj pomenijo te besede? (Predmeti, znaki predmetov, dejanja.)

5. Fizične minute.

Logoped vzame kartico iz pete lovke.

Igra na prostem "Morje je zaskrbljeno".

Otroci stojijo v krogu. Besede izgovorijo na glas in zamahujejo z rokami naprej in nazaj. »Morje je zaskrbljeno, enkrat! Morje je zaskrbljeno, dva! Morje je zaskrbljeno, trije! Morska figura, zmrzni na mestu!" Otroci zamrznejo v različnih položajih. Logoped pregleduje figure, ugotavlja najbolj zanimive.

6. Zvočno-abecedna analiza besed.

1) Logoped vzame kartico iz šeste lovke.

  • Poslušajte, kaj ima hobotnica povedati o sebi. Živim na dnu morja, med kamni. Moj ljubljeni dom - jama. (Zvočno-zlogovna analiza besede, ne da bi se zanašala na diagram.) Ustvari besedo na blagajni"jama".

Z lovkami se ne branim samo, ampak tudi iščejo hrano med raziskovanjem morskega dna. Kateri je drugi zlog v besedi?"iskanje". Kateri samoglasnik je treba postaviti v zlog"Schu"? Zakaj? (V zlogu "schu" samoglasnik »y« je vedno napisan.) Na blagajni naredite besedo"iskanje". Raki, kozice, male ribe so moje hrano. Razdelite besedo "hrana" na zloge in poimenuj drugi zlog. Kateri samoglasnik je treba postaviti v zlog"SchA"? Zakaj? Povejte se na blagajni. Pomislite na druge besede z zlogom"Schu" ("schu").

2) Igra "Stipkalci".

Iskanje iz sedmih lovk hobotnice.

Hobotnica vas prosi, da sestavite besede iz črk besedežgečkanje (lice, mačka, tok.)

3) Igra "Črka je izgubljena"

Iskanje iz osme lovke hobotnice.

... kapa

pla ...

lepilo ... in

cha ... a

...Abel

Otroci razlagajo pomen besed.

8 . Rezultat dejavnosti.

- Kakšno pismo ste srečali? Kakšen zvok predstavlja? Katerega pravila se spomnite?

- Koga ste srečali v razredu? Kaj zanimivega ste izvedeli o njem? Kot spominek vam hobotnica podari portret (barvanje).

žgečkanje

... kapa

pla ...

lepilo ... in

cha ... a

...Abel

plu ...

Tema: zvoki [u] - [h]; črke Ш-Ч.

Cilj: naučite se razlikovati zvoke[u] - [h] v zlogih, besedah ​​in stavkih; naučite se razlikovati črkeЩ, Ч pri branju in pisanju; vadba dikcije; razvijati spomin.

Oprema: kartice za fizične minute, zvočni posnetek glasbenega fragmenta P.I. Hrestač Čajkovskega.

Potek lekcije.

1. Organizacijski trenutek. "Izmislite besedo z danim zlogom."

Logoped poimenuje zloge, otroci pa si izmislijo verigo besed z danim zlogom na začetku besede.

zeljna juha

cha chi che

shu shche

chu kaj kaj

2. Primerjava zvokov [u] - [h].

  • Danes smo se spet znašli v pravljici. Zgodba se imenuje Hrestač in mišji kralj. Napisal jo je nemški pisatelj E. Hoffmann. Poglejte, Hrestač je v zgornjem levem kotu strani. To je moški igrač, ki je škljocnil z zobmi in lepo žvečil oreščke. V besedi"orešček" Kateri so soglasniki, ki so vedno mehki.
  • Povejte nam o zvoku[SCH]. Povejte nam o zvoku[h]. Primerjaj zvoka [u] in [h]. V čem sta si podobni? Kakšna je razlika? Danes se bomo naučili razlikovati zvoke[u] in [h].

3. Izolacija glasov [u] in [h] od sestave besede.

Dekle Maša notri Novo leto dal Hrestač. Zaprite oči, položite glavo v roke. Prišla je noč. V tem času je Hrestač zaživel. Zdaj vam bom povedal o tem. Če slišite zvok v besedah[SCH] - Otroci iz 1. vrste se "zbudijo". Če slišite zvok v besedah[h] - Otroci 2. vrstice se "zbudijo".

»Bilo je čudovitočlovek, z gostim telesom, v sijoči uniforma. Na glavi je bil klobuk , na hrbtni strani pa je ozka plašč ... Na obrazu je bil velika usta z izklesanimi ostri zobje. Bilo je zelo prijazen človek s prijaznim smehom oči. Maša se je takoj zaljubila Hrestač".

  • Čednega princa je v Hrestača spremenila zlobna Mousehilda, mati mišjega kralja. Oglejte si Mouse King v zgornjem desnem kotu strani. Če Hrestač premaga Mišjega kralja, bo spet postal čeden princ.
  • Razmislite o sliki "Mašina soba". Poimenujte besede z zvokom[u] ([h]).

4. Razlikovanje glasov [u] in [h] v zlogih.

Miške so šumele in šepetale. Ponovite, kot so šepetali.

Shcha - shcha - cha - cha.

Chi - zeljna juha - zeljna juha - chi.

Več - ech - more - ech.

5. Razlikovanje glasov [u] in [h] v besedah.

Pred bitko je Hrestač vodil prozivko v njegova vojska. Hrestač je imenoval besede z zvokom[roka njegovi zvesti vojaki so očitno zamenjali zvok[h] zvok [u].

pok –... jok –...

lahko - ... označi -

pečat -

6. Razlikovanje glasov [u] in [h] v stavku.

- Hrestač je napovedal splošno ofenzivo:

Letim, skačem, iščem, vrtim se.

Klik, klik - razbil bom mišji polk!

Otroci vadijo artikulacijo besedne zveze

7. Fizmynutka.

Pozo ponovite ob glasbi (na tamburino). Poze na kartah(10x12 cm).

8. Razlikovanje črk ш – ч pri branju in pisanju.

a) "Uskladi besede in slike."

- Poglej slike v sredi strani. Poimenujte jih. Pomagali bodo Hrestaču premagati sovražnika. Kdo bo pomagal Hrestaču? Kaj bo pomagalo Hrestaču? Preberite besede okoli slik. In Hrestaču boste pomagali, če boste za te besede izbrali predmete.

b) "Zlogi so izgubljeni."

- Vsaka vojska je imela svojo zastavo. Topovske krogle so predrle transparente. Zlogi so izpadli iz besed. Obnovite besede.

c) Branje besed.

- Da bi premagal Mišjega kralja, Hrestač potrebuje meč. Preberite napisane besede na meču.

Meč ima zdaj čudežno moč. Zazvenele so trobente, bobnarji so začeli igrati. Hrestač je vzel ščit in meč ter planil naprej proti sovražniku. Premagal mišjo vojsko, premagal mišjega kralja. In se spremenil v čednega princa.

9. Rezultat lekcije.

- Zapomnite si besede z zvokom[u] ([h]) iz pravljice "Hrestač in mišji kralj". Po tej zgodbi je veliki ruski skladatelj P.I. Čajkovski je napisal glasbo za balet Hrestač. Prisluhnite odlomku iz tega baleta.

NALOGA št.125

Zadeva: - zvoki [u] - [sm]; črke Щ – С.

Cilj: naučite se razlikovati zvoke[u] in [sm] v zlogih, besedah ​​ter stavkih in črkah SCH in C pri branju in pisanju; vaja spreminjanja sedanjikovega glagola po osebi in številu; vadba dikcije; razvijati mišljenje.

Oprema: signalne luči, album 3.

Potek lekcije

1. Organizacijski trenutek.

- Spremenite besede po vzorcu:zdravi - zdravilec
mrmra - ... trka - ... bere - ...
kriči - ... pogreša - ... zvoki - ...
godrnja –... brenči –... trese –...
je tiho - ... sanje - ... se začne - ...

2. Primerjava zvokov [ny] - [s] (str. 25).

Tiki-tiki-tiki-tiki!

Naredimo zdaj takole.

Besedo kličemo glasno,

Izberemo zadnji zvok.

Otroci poimenujejo slike v zelenem okvirju v zgornjem levem kotu strani in označijo zadnji zvok v besedah[SCH].

Povejte nam o zvoku[SCH].

Nato pokličejo slike v zelenem okvirju na desni in poudarijo zadnji zvok v besedah[sm].

- Povej nam o zvoku[sm]. Poglejte zvoke[u] in [sm] označena s čipi iste barve. Toda Yupik predlaga poimenovanje razlike med temi zvoki.

- Vadite pravilno izgovorjavo zvokov[u] in [sm] po shemah:

- Danes se bomo naučili razlikovati zvoke[u] in [sm].

3. Izolacija zvokov iz sestave besede.

Povej besedo:

Ugasnil bo, potem bo zasvetil

Ponoči je v gozdu luč.

Uganete, kako se imenuje?

Zlata ... (Kresnica.)

Otroci si ogledajo ustrezno sliko na strani albuma.

- V gozdičku med gosto travo je bila kresnica. Kje je živel?(V gozdičku.) Bilo je svetleče, žarelo v temi. Kakšen je bil?(Sijaj, žareč.)S svojo skrivnostno lučjo je osvetljeval gozd. kaj je počel?(Osvetljeno.) Vsi prebivalci gaja so občudovali kresnico. Kako so ravnali z njim prebivalci gaja?(Občudovali so.) bom poklical
besede, s katerimi so izrazili svoje občudovanje, vi pa "prižgete" lučke.

Otroci iz prve vrste "prižgejo" lučke, če slišijo zvok v besedi[SCH], otroci druge vrste – če slišijo zvok[sm].

smešen pravi prijatelj

letenje krepko

kolega branilec

lepa graciozna

svetlo srebro

- Zaradi teh prijaznih besed je zasijal še bolj. Kresnici je postalo dolgočasno živeti v gozdičku. Poslovil se je od prebivalcev gaja in odšel na pot.

V gozdičku mi je postalo dolgčas. Odletel bom do reke.

- Razmislite o sliki "Ob reki". Kaj je videl ob reki? Poimenujte besede z zvokom[u] ([sm]).

5. Razlikovanje glasov [ny] in [s] pri izgovorjavi.

K kamnu je priletela sijoča ​​kresnica. In kdo je ta, ki leži na kamnu z zaprtimi očmi in se sonči? Vpraša: "Kdo si?"

Jaz sem kuščar kot kača

Utripam v travi

maham z repom.

Odrezal bom rep -

Še en dobiček.

- Zakaj si zaprl oči? vpraša kresnica. Kuščar odgovori: "Šežim ob tvoji močni luči." Spremenite besede kuščarja:

Mežikam v močni svetlobi. mi...

ti ti...

On ... oni ...

6. Fizične minute. Igra na prostem "Kuščarji".

Otroci vsake vrste se zvrstijo drug za drugim in z rokami primejo za pas osebe spredaj. Dve koloni po 6 oseb - "kuščarji". Prvi otrok je "glava", zadnji pa "rep". Ob signalu mora "glava" ujeti "rep", ki uide. Ujeti »rep« se »odlepi« in izgubljeni otroci zapustijo igro. Igra se ponovi še enkrat.

7. Razlikovanje črk ш – с pri branju in pisanju.
a) Branje zlogov.

- Kako lepo je bilo ob reki, sonce je sijalo. Nenadoma je zapihal rahel vetrič in na polje je priletela bleščeča kresnica. Zagleda hrošča, ki sedi - črn, z rjavimi krili in oranžnimi pikami na njih. Sedi pri vhodu v hišo in igra violino. Poišči črička na strani knjige.

- Kdo si ti? Kresnik je vprašal hrošča. Hrošč mu je odgovoril:

"Sem majhen hrošč,

Terenski kriket.

Sem lokalni talent

Violinist je glasbenik. -

Poslušajte moje pesmi.

- Pojte pesmi črička.

Otroci preberejo zlogovno vrstico, nato pa jo reproducirajo po spominu.

b) "Matematična pismenost".

- Poslušal je sijajno kresnikovo pesem in odletel dalje na travnike. Sliši nekoga jokati. Trepetlika je jokala, njene liste so nestrpno žrle zelene kosmate gosenice. Sijajni kresnik se je spraševal: "Kako lahko pomagamo trepetiki?" Poiščite gosenice na dnu strani. Gosenice so pojedle prvi zlog v primeru, ta zlog morate najti in gosenica bo izginila z lista. Oglejte si sliko v primeru. Poimenujte, katero besedo je dobil. Preberite drugi zlog v primeru.

- Kateri zlog je treba dodati zlogu ka, narediti besedo Pike.

Preostali primeri so rešeni podobno.

Trepetlika se je zahvalila sijajnemu kresniku in odletel je naprej. Mimo dače leti svetleča kresnica. Kaj je tam videl, boste izvedeli z branjem stavkov.

8. Rezultat lekcije.

Čeprav sem bil povsod -

Na travniku in na reki.

Ne, mislim, da nič

Bolje kot moja hiša.

- Briljantna kresnica se je vrnila v svoj gaj. Katere zvoke smo se danes naučili razlikovati, vam bo povedala sijajna kresnica.


Stopnja: Avtomatizacija zvoka Ш v zlogu, besedi, preprosti besedni zvezi.

Izobraževalni namen: utrditi sposobnost pravilnega izgovarjanja zvoka Ш v zlogu, besedi, preprosti besedni zvezi; sposobnost določanja položaja zvoka Ш v besedi; aktivirati slovar na temo "Čevlji"; razvijati spretnosti zvočne sinteze preprostega zloga. Še naprej se učite, kako sestaviti stavek z določeno besedo, analizirajte preprost stavek brez predloga, sestavi stavčno shemo, v stavku označi besede z glasom Ш.

Korekcijski in razvojni cilj: razvijati slušni spomin, fonemsko zaznavanje, koordinacijo oči, fine motorične sposobnosti.

Izobraževalne naloge: oblikovati veščine samokontrole in medsebojnega nadzora, oblikovati dobronameren odnos drug do drugega, sposobnost interakcije v timu.

Material: predmetne slike za zvok U, predmetne slike s podobo čevljev, besedna shema in zeleni čips (po številu otrok), platno, projektor, disk z elektronsko športno minuto "Plesi" in oftalmolog L.G. Masko, kostum zvoka Sh, shema stavka (glede na število otrok), zvočni posnetek instrumentalne glasbe.

Potek lekcije:

1. Organizacijski trenutek. Vsak otrok ima na mizi sliko predmeta (ščuka, ščit, čopič, derada). Otroci kličejo slike.

Kakšen zvok je v vseh teh besedah? (zvok U)

Tako je, danes nas je obiskal zvok Š. (Vide zvok Š).

2. Izolirana izgovorjava zvoka Šč. Izpopolnjenost artikulacije zvoka Š. Značilnost zvoka Šč. D.U. "Čuvlje čistimo."

Shield sound prosi za pomoč pri čiščenju čevljev.

Vsak otrok izbere predmetno sliko s sliko čevlja, poimenuje kos čevlja. Posnemanje gibov čopiča "Očisti" izbrane čevlje.

Opis zvočne artikulacije Ш: Dvignite konico jezika na sprednji del neba (do alveolov). V trenutku izdiha z razširjenim jezikom s celotno maso in konico pritisnemo na nebo. Napnemo mišice jezika.
Premaknite ustnice rahlo naprej in zaokrožite.
Izdihani zrak prehaja sredi jezika v nastalo ozko režo; na dlani, ki je dvignjena do ust, čutimo topel, dolg tok zraka.

Značilnosti zvoka: soglasni, mehki, brezglasni.

3. Sinteza zvoka. Igra z žogo.

Zvok Ш predlaga igranje z žogo.

Logoped otroku vrže žogo in poimenuje 2 zvoka, iz katerih morate sestaviti zlog:

Ы, Щ - ЫЩ; У, Щ - УЩ; И, Щ - ISH; SH, A - SHA; Ш, О - ШО.

4. Avtomatizacija zvoka Ш v besedah. Razvoj slušne pozornosti in spomina.

Reprodukcija serije 3-4 besed z zvokom Sh.

  • Kislica, lice, reža
  • Sliver, kuža, ščit,
  • Ščip, zavihek, ščuka, otip
  • Hrana, kočijaž, dežni plašč, zelenjava.

5. Določanje položaja glasu U v besedi. Delo s shemo besed.

DI. "Naberite gobe v košaro."

Logoped vabi otroke, da nabirajo gobe v košaro, s Zadnja stran Vsaka goba ima skrito nalogo - predmetno sliko, katere ime vsebuje glas Ш. Treba je analizirati, kje se v predlagani besedi nahaja zvok Ш, in označiti položaj zvoka Ш na diagramu z zelenim žetonom. .

6. Vaja za oči. Elektronski oftalmolog L.G. Masko.

Zvok Š nam bo pokazal gimnastiko za oči.

7. Avtomatizacija zvoka Ш v stavkih. Analiza predloga. Priprava sheme predloga.

ponuja:

  • Zlatar je glasno zapel.
  • Katya obožuje zelenjavo.
  • Race grizljajo zelenjavo.
  • Predatorska ščuka.
  • Mali kuža.

8. Elektronska telesna vadba "Ples".

9. Razvoj finih motoričnih sposobnosti.

Polaganje črke U iz žit (proso, ajda, zdrob) po otrokovi izbiri ob glasbi.

10. Povzetek. Odsev.

Pouk razvoja govora v pripravljalni skupini

"Spoznavanje zvoka, črka U"

Učitelj logoped

GBDOU vrtec № 94

kompenzacijski tip

Nevsky okrožje Sankt Peterburga

Splošna izobrazba

1. Utrditi veščine razlikovanja in izgovorjave zvoka [Щ] v zlogih, besedah, besednih zvezah. Pojasnite, okarakterizirajte zvok.

2. Vaditi v zmožnosti označevanja zvoka [Щ] na ozadju besede in iz besede izbirati slike, priti do besed z danim zvokom.

3. Utrditi sposobnost določanja mesta zvoka v besedi.

4. Nadaljujte s tvorbo analize zvoka in zlogov in sinteze besed.

5. Vaja v sestavljanju povedi za ključne besede.

6. Seznaniti se z grafično podobo črke U. Še naprej učiti preoblikovanje besed, brati besede in stavke.

Popravni:

1. Za razvoj tičnega sluha.

2. Razvijati pozornost, spomin, fine motorične sposobnosti, grafične sposobnosti.

Izobraževalni:

1. Vzgojiti sposobnost poslušanja govora odraslega in drug drugega.

2. Gojiti delovno sposobnost med celotno lekcijo.

Potek lekcije

1. Otroke povabite, naj prisluhnejo pesmi A. Barta »Kužek« in ugotovijo, kateri zvok se v njej najpogosteje sliši.

Psiček je bil tako slab!

Nahranil sem ga z vso zeljno juho.

ZAŠČITENO PRED ZLOČNIM ŽELBOM,

Kuža je zacvilil od veselja,

Še vedno bi! Odraščal je srečen.

Zdaj moj kužek ni kuža, ampak pes.

Pravi.

2.Vaja "Zvok [Щ]".

Pred ogledalom naredite zvok, razjasnite njegovo artikulacijo. Podajte karakterizacijo zvoka.

3.Vaja "Kje je zvok?"

(Otroci imajo slike: kislica, kvadrat, ščuka, lice, ščit, ogrinjalo, zelenjava itd.

Ponudite, da poimenujete, kaj je na njih upodobljeno, in določite položaj zvoka "Щ".

4. Poslušaj vrtoglavico in mi povej, kolikokrat se v njej ponovi zvok "U"?

Dva mladička grizeta lice ob lice na krtačo v kotu. (5).

Kdo ščipa čopič? (Pužki).

Koliko jih je? (2).

Kako uščipnejo čopič? (Od lic do lic).

Kje jo uščipnejo? (V kotu).

Ponovite celotno vrtalo jezika.

5. Fidget.

Delali smo, utrujeni

In zdaj so fantje gor.

Raje so dvignili roke,

Ob straneh,

Naprej in nazaj.

Obrnjen levo, desno

Dvignite ramena skupaj

Za lažje delo,

Zdaj se nagnite naprej

In se z roko dotaknite nožnega prsta.

Pogumno smo se usedli za mize,

Svoje delo moramo nadaljevati.

6. Slišim zvok vetra. Zberi besedo od njih. Bodite previdni, en zvok vam ne bo prinesel vetra, kateri?

(О, В, Щ, И) - ... zelenjava

(Х, И, Щ, И, К0 ... -plenilec

(Щ, И, Ц, Ы) ... klešče

7. Vaja »Novo pismo«.

Ponudite, da preučite pismo.

Kako izgleda to pismo?

In kakšni dve črki je videti črka U? (STRANIŠČE)

8.-Katere besede je mogoče sestaviti iz naslednjih črk?

a, u, o, p - gaj

a, n, n, a-hrana

uh, a, z, u-debel

Bodite pozorni, da se za Š piše A. Zaključek: v zlogu ША je napisana črka A..

a, y, k, sch-pike

u, u, t, a-povleci

Bodite pozorni na to, da se za Щ piše U. Zaključek: v zlogu ЩУ je napisana črka У.

9. Vaja: Poimenuj slike. (Ščuka, kvadrat, lovke, kislica, gaj)

Napišite imena slik v vrstnem redu, ki ga določajo diagrami.

10 Vaja: Pomislite na stavek

Otroke prosite, naj pripravijo stavke z vsako od teh besed.

11. Rezultat lekcije.

Nadaljuj moje izjave:

Danes smo študirali zvok...

Ta zvok….

Znam poimenovati besede, ki vsebujejo ta zvok ...

Zvok Š v črki je označen s črko ...

Zlog ША pišemo z samoglasnikom ...

Zlog ШУ pišemo z samoglasnikom….

Danes mi je uspelo....

Zvok [u] in črka U, u

Cilji lekcije:
1. Otroke seznaniti z novo črko Щ, Щ.
2. Prepoznaj zvok, ki ga predstavlja črka U.
3. Določi mesto črke Щ v vrsti soglasnikov.
4. Razvijajte kognitivno zanimanje.
5. Oblikovanje zanimanja za materni jezik kot najpomembnejše sredstvo verbalne komunikacije.

Potek lekcije

I. Organizacijski trenutek:

Obrnite se drug k drugemu, predstavite svoje nasmehe.

Hvala! Vaši nasmehi spodbujajo prijetno komunikacijo.

Čaka vas veliko novega in zanimivega. Bodite pozorni, aktivni, natančni.

Fantje, danes se bomo z vlakom odpeljali na dolgo pot. Zapri oči in pojdi. (slajd 2)

Vlak je prispel, odpri oči. Če želite vstopiti v kočijo, morate pokazati svoje znanje! Pripravljen!

Spomnimo se vsega, kar smo se naučili.

Kakšni zvoki so tam? (Zvoki so samoglasniki in soglasniki)

Kako se razlikujejo? (Samoglasne zvoke lahko pojemo, soglasnikov pa ne. Ko izgovarjamo samoglasne zvoke, izdihani zrak ne sreča nobenih ovir v ustih)

Kateri samoglasniki kažejo na mehkobo soglasnikov? (Označujejo mehkobo soglasnikov črke: i, e, e, i, u)

Kateri samoglasniki označujejo trdoto soglasnikov? (Označujejo trdoto soglasnikov črke: a, o, y, s, e)

Kaj veš o črkah i, e, e, yu? (Te črke imajo dva zvoka, obstaja pa tudi en zvok)

Kdaj imajo črke i, e, e, u dva zvoka in kaj? (Črka i [y / a], e [y / e], yo [y / o], y [y / y]. Črke i, e, e, yu imajo dva zvoka, ko so na začetku beseda, za samoglasniki, za ločilnim trdnim in mehko znamenje)

Kdaj imajo črke I, e, e, u en zvok in kaj? (Črka I [a], e [e], yo [o], yu [y], ko pridejo za soglasniki)

Bravo fantje! Zdaj lahko gremo na čudovito potovanje!

III. Sporočilo teme lekcije.

Fantje! Danes gremo na izlet v Kraljestvo zvokov in črk ... (slajd 3)

Toda s katero črko se bomo seznanili, boste izvedeli tako, da uganete uganko:

Igra, glasno laja,

Sploh ne pozna dolgčasa.

Na poti podre

Spreten, majhen ... (psiček)

IV... Postavitev ciljev lekcije:

Živel v kraljestvu mali kuža... Ves čas je bil žalosten, saj je njegovo ime začarala Kraljica zvokov. Ne glede na to, kako močno se je kuža trudil odkriti in rešiti to skrivnost, se ni izšlo nič. Navsezadnje je bil še precej majhen in kraljičine naloge so bile zunaj njega. Tukaj je pred nami.

Fantje mladiček nas prosi za pomoč. Ali se strinjaš?

3. Artikulacijske in akustične značilnosti zvoka Shch.

Kraljičina prva misija.

Pred vami slike. Treba je ugotoviti, kateri prvi zvok je pogostejši. (Zvok [U].)

Zvok [Щ] je soglasnik, gluh, vedno mehak.

Ta zvok je prvi v imenu mladička.

Psička nam želi predstaviti črko za ta zvok.

Izgleda kot krtača za lase.
Trije roglji skupaj? No, kaj potem?
E. Tarlapan

Vzemimo svinčnik in v zvezek zapišemo črko U.

4. Razvoj fonemskih procesov. Igra "Kdo je pozoren."

Izgovarjam besede, če slišite zvok [u '], ploskajte z rokami.

šepetati žgečkljiv orešček

poštena čaplja čokoladna zima

ščuka ščuka za ščitnike

5. Branje zlogov – združitve.

zeljna juha

6. Razvoj dikcije.

Naslednja kraljičina naloga: ponovi besedno zvezo.

Shcha-shcha-shcha - nosimo orade ..
Schu-schu-schu - Iščem gobe.
Še-še-še-zlagam svoje stvari.
Asch-asch-asch - kupil nov ogrinjalo.
Orsh-orsh-orsh - mama kuha boršč.
Shchi-shchi-zeljna juha - nabrana zelenjava.

Fantje, uspelo vam je in kužek nam v imenu pove naslednji zvok: to je zvok [E].

7. Fizične minute.

Verjetno ste utrujeni, počivajmo.

Zaprite oči, predstavljajte si, da ste zunaj in vidite sonce visoko na nebu. Dvignite roke, mentalno pozdravite sonce. Začutiš toplino njegovih žarkov, prodira skozi celotno telo. Tako dobro se počutiš! Toplo! Srečno! Napolnjen si z močjo znanja, svetlobo sonca! Izmenjava energije s soncem ... Raztegnite se ... Nasmehnite se ... Odprite oči. Smo v sobi. Toda toplota sonca, svetlobe in znanja je ostala pri vsakem od vas. Nasmehni se!

8. Pomensko branje

Ups, poglejte, kaj je tukaj (pokličite refren slike: čopič, škatla, klešče, kuža)

Zaprite oči! (Odstranite mladička)

Kdo je izginil? (kužek)

Zdaj bomo prebrali zgodbo "Katjina psička"

Katja je dobila mladička. Prinesla ga je domov in dala v škatlo. Kužek se je zvil v kepo in zaspal. Ko se je psiček zbudil, je splezal iz boksa, izpod mize potegnil čopič in se začel z njo igrati.

Zdaj odgovorite na vprašanja:

    Koga si dal Katji?

    Kam je Katya dala mladička?

    Kje je psiček zaspal?

    Kaj je počel mladiček, ko se je zbudil?

    Katere druge besede na "u" lahko poimenujete?

    1. Delo v dvojicah: Igra "Stipkalnik" - izmislite besede iz črk besede "COMRANDS" (natisnite na osnutke, kdo je večji)

      Skupinsko delo: igra »Zberi besedo«.

Na listih na kroglicah so napisane črke.

Zberite črke, da naredite besedo. Sestavite zvočno shemo.

Ukshcha, yaiksch, apchl (ščuka, škatla, dežni plašč)

    Dodatno: razvoj skladnega govora.

In tu je kraljičina nova naloga: "Daj mi besedo." Kraljici je zelo všeč jasno vreme, najina sonca bi morala sijati danes. Tukaj so rumeni krogi in sponke za perilo. Ko poimenujete pravilno besedo, pritrdite sponko za perilo na krog.

    Pismo je odloženo v pošto ... (škatle).

    Na vrtu je zrasla sočna ... (zelenjava).

    Pes ima sina - ... (psička).

    Emelyine želje so se izpolnile ... (ščuka).

    Zobe čistimo z zobno ščetko ... (s ščetko).

    V starih časih so ljudje živeli v ... (jami).

Prava beseda - slika se bo pojavila na zaslonu

Rezultat lekcije.

Vrnili smo se. Kateri zvok in črka sta bila prva v imenu mladička. (Zvok in črka Щ). Ste uživali v našem potovanju? Zakaj? (Odgovori otrok).

Na mizi imate kartice s sliko smešnega in žalostnega smeška. Koga je lekcija zanimala, če ste si zapomnili črko in zvok, komu je bilo vse v lekciji všeč, ki ni imel težav, dvignite kartico s smešnim čustvenim simbolom. In kdor je imel težave, se počutil negotovo, dvigni žalostnega smeška

……... Otroci ocenjujejo svoje delo.

Elena Mjasnikova
Povzetek logopedske ure o pripravah na usposabljanje za opismenjevanje »Potovanje v deželo Abvgdeik. Zvok [u], črka U "

Povzetek podskupinske logopedske ure držati notri pripravljalni v šolsko skupino za otroke z učiteljem OHP- logopedinja Myasnikova E... N.

Tema razredov: Potovanje v deželo ABVGdeika. zvok [u], črka Щ.

Tip razredov: o osvajanju novega znanja.

Tarča: oblikovati znanje o zvok [u], črka U.

Naloge:

korektivno vzgojno:

seznaniti z akustično-artikulacijsko značilnostjo zvok[u] na podlagi različne vrste nadzor;

okrepiti sposobnost poudarjanja zvok [u] v zlogih, besede;

uvesti grafično oznako zvok [u];

utrjevanje pojmov: »Soglasnik zvok", "Zlog", "beseda";

korektivno in razvojno:

avtomatizirati izgovorjavo zvok [u] izoliran, v zlogih, besedah ​​in stavkih;

razviti fonemski sluh in zaznavanje;

preprečevanje disgrafije in disleksije;

izboljšati veščine analiza zvoka in črk;

izboljšanje finih in splošnih motoričnih sposobnosti ter koordinacije gibov;

razvoj osnovnih duševnih procesov: pozornost, spomin, razmišljanje.

korektivno vzgojno:

spodbujati zanimanje za poklici, radovednost;

še naprej oblikujejo značajske lastnosti močne volje (vztrajnost in disciplina);

spodbujati govorno dejavnost, obogatiti čustveno sfero, razviti komunikacijske lastnosti;

razvijati veščine sodelovanja, medsebojnega razumevanja, dobrohotnosti, samostojnosti.

oprema:

Flanelegraf, trakovi iz žametnega papirja (komp. črka Щ) ; žoga; štetje palic za polaganje črke(4 kos., semena kakija.

A5 kartice z črke Щ, Sh, Ts.

Zeleni kvadrat (brez zvonca).

Posamezna ogledala glede na število otrok.

Kartica A4 z barvno sliko Gnome Knowing (glej dodatek 1).

Predmetna slika formata A4 ponazoritev pravila o zvokih in črkah(glej dodatek 2).

Predmetne barvne slike formata A5 s podobo predmetov, ki so podobni črka Щ: stiliziran čopič, kuža, kislica (glej dodatek 3).

Kartica A4, ki prikazuje vrstni red pisanja črke Щ(glej dodatek 4).

"Kartica" Format A3 s slikami predmetov, v imenu katerih je zvok [u], in drugi predmeti (glej dodatek 5).

A4 kartica z različne možnosti pisanje črke Щ(pravilno, obrnjeno črkovanje) in ji podobna črke(glej dodatek 6).

Predmetna barvna slika formata A4 s podobo različnih predmetov, v imenu katerih je zvok [u](glej dodatek 7).

Jezikovno gradivo:

Zlogi: več, shchi, shchi, ashch, shchi.

Besede: ščuka, kuža, zeljna juha, čopič, ščit, čips, lovke, češljugar, klopi, kuščar, škatla, zelenjava, ogrinjalo, orada, gaj, kislica, palica, čip, reža, lice, razpoka.

Lokacija: logopedska ordinacija.

Organizacijska oblika držati: tradicionalno.

Logika izobraževalnih dejavnosti.

1. Lep pozdrav (komunikacijski trening).

Zdravo družba! Vesel sem, da vas vidim danes ob poklici.

Spomnimo se lepe besede lep pozdrav in se pozdravite.

"Pozdravljeni" - rečete osebi.

"Zdravo!" - se bo nasmehnil nazaj.

In verjetno ne bo šel v lekarno,

In zdravo bo dolga leta.

- Danes nas čakajo številne zanimive dogodivščine. Naučili se bomo novih stvari, se veselili uspeha in se skupaj spopadali z neuspehi.

Zdaj pa me poglej.

2. Didaktična igra "Zelena vrata v čarovnijo država» .

Zveni odlomek iz pesmi V. Shainskega in E. Uspenskega « ABVGDyka»

Danes nas je spet obiskal gnom Znayka in vemo, da gnom ne prihaja k nam sam, ampak prihaja s svojimi prijatelji - zvoki in črke.

(razstavljena je slika s podobo Gnome Knowing - glej prilogo 1).

Ne visoko, ne nizko, ne daleč, ne blizu, ampak tik pred vami so čarobna zelena vrata država ABVGDeyku... Danes nas Znayka znova vabi, da obiščemo to neverjetno država, tam se bomo srečali z novim pismo, jo bolje spoznajte, preberite smešne pesmi, odgovarjajte na težka vprašanja, igrajte zabavne igre. Ampak da se spustim v to država Moram pravilno odgovoriti na svoje vprašanje in stopiti čez to zeleno črto

Kdo je to, žalosten? Kdo je tam videti kislo?

Hej fantje, ne zehajte na moje vprašanje odgovori:

Kateri plenilske ribe našli v reki? (Ščuka)

Kako je ime dojenčku psa? (psiček)

Kako se imenuje zeljna juha? (zeljeva juha)

Kako se čistijo oblačila in obutev? (brušeno)

Kako so se bojevniki branili v starih časih? (ščit)

Kaj leti, ko les sekajo? (čips)

Kaj ujame plen hobotnice? (tipke)

Kako je ime ptici pevki s pestrim perjem? (štulj)

3. Didaktična igra "Zdravo, zvok.

- Dobro opravljeno. Kdo bo rekel, katera je prva zvok z vsemi besedami, ki si jih poimenoval?

- Prav. Danes se bova ti in jaz naučila novega zvok [u]... Poglejte me vsi. Vzemite ogledala, izgovorite zvok [u]. (otroci vzamejo posamezna ogledala).

V kakšnem položaju so ustnice med izgovorjavo zvok [u]?

- Ustnice "okno".

- Kakšno obliko ima jezik?

- Jezik v obliki skodelice.

- In pri izgovarjanju kaj drugega zvoki ima jezik obliko skodelice?

- Vsi ti zvoki - sikanje, tudi zvok [u] sika.

4. Didaktična igra "Kaj za zvok? povej".

Zvok[u] soglasnik ali samoglasnik?

- Strinjam se.

- Kako določiti?

- Zrak naleti na oviro. Ne more se peti.

Zvok[u] glas oglušil?

- Gluh.

- Kako preveriti?

Zvok[u] trdo ali mehko?

- Mehko.

- Fantje, zapomnite si to zvok [u] je vedno mehak, nima trdnega brata. Kako bomo označili zvok [u]?

- Zelen kvadrat brez zvonca.

- Kdo bo opisal zvok [u]?

Zvok [u] soglasnik, gluh, mehak.

5. Didaktična igra "Vesela krtača".

- In zdaj bom izgovoril dvostih, ti pa ponoviš zadnji zlog za mano.

U - smeti pometamo s čopičem,

Izgovarjamo zveni jasno:

Očistimo karkoli

Čopiči nam bodo peli - VEČ.

Več-več-več-več

Kaj bi še morali očistiti?

Prosili bodo čopiče za mamo - SHYO.

Če-če-če-če-če.

Poiščite stvar za čiščenje.

Ponovitveni čopiči - SHIELD.

Shchi-shchi-shchi.

Mamin plašč bo postal čist.

Krtače glasno čistijo - ASH.

Asch-asch-asch-asch.

Niti pikica na mojem plašču.

Čopiči so tako veseli - ONA.

Shche-shche-shche.

6. Didaktična igra "Seznamimo se".

Zvok slišimo in izgovarjamo, in tako to "glej" zvok, kaj je treba storiti?

- Zapiši, zapiši pismo.

- Prav. Ponovimo, kako sta povezana zvoki in črke. (razstavljena je slikovna slika - glej prilogo 2). Zvoki slišimo in govorimo. črke, ki jih vidimo, berejo in pišejo ter jih lahko tudi rišejo.

Zvok [u] je označen s črko Щ... tole pismo označuje samo eno mehko zvok.

- To črka Щ... Kako izgleda?

- Otroci ponujajo možnosti.

Govorni terapevt prikaže slike in prebere besedilo.

Izgleda kot krtača za lase.

Trije roglji skupaj? No, potem! (E. Tarlapan).

Щ - igranje psička.

Legel je s tacami. (G. Vieru).

V pomoč nam bo črka U

Zjutraj si umijte zobe. (V. Stepanov).

Щ, na željo zelenjave,

Solze kislice za kislo zeljno juho. (N. Tolokonnikov).

(na podlagi ustrezne slike, glej prilogo 3).

- Kaj črke izgledajo kot črka U?

(Logoped pojasnjuje, Kakšna je razlika črka U iz imenovanih črk).

- Prav. In iz katerih delov je sestavljen črka Щ?

- Tri dolge navpične palice, ena dolga vodoravna, ena kratka navpična.

- Vrstni red pisanja črka U je: (demo po sliki) . (glej dodatek 4).

- Zdaj kazalec pišemo pismo skupaj v zraku; zdaj v zraku sami; zdaj na mizi; na hrbtu soseda.

- Zdaj pa se razporedimo flanelegrafsko pismo... Kdo bo šel širit pismo? In vsi ostali se širijo pismo Sh na mojih mizah iz palic in kosti.

Rešimo to pismo v našo hišo pisem.

7. Dinamična pavza.

- In zdaj ti predlagam, da se igraš z žogo. Vrgel ti bom žogo in izgovoril besedo, ti pa boš zamenjal prvo v tej besedi zvok za zvok[u] in izgovorite nastalo besedo.

Kapa ... (rezek,

kit ... (ščit,

nasedla ... (vrzel,

teta ... (čopič,

reka ... (lice,

venček ... (psiček,

polica … (klikni).

- Dobro opravljeno. Nadaljujemo razred.

8. Didaktična igra »Kje se je skril zvok.

- Dobro si oglejte tablo (luksna kartica je obešena, glej dodatek 5)... Kateri predmeti imajo imena zvok [u]? Te predmete bom označil. Povej mi, kje je zvok[u] v naslovu slik v zgornji vrstici?

- Na koncu besede.

- Kje je zvok[u] v imenu slik v srednji vrsti?

- Na sredini besede.

- Kje je zvok[u] v imenu slik spodnje vrstice?

– Na začetku besede.

- Obrni list. Povezujemo pike, ponavljamo vrstni red pisanja črke Щ... Bravo, našli ste vse artikle iz izkazala sta se zvok [u] in črka U.

9. Didaktična igra "Najti črka Щ» .

- Vzemite kos papirja z mize. Obrni ga. Vaša naloga je obkrožiti SAMO pravilno napisano črke Щ. (Poglejte še enkrat, kako je pravilno napisano črka Щ) . (glej dodatek 6).

10. Didaktična igra "Najdi in poimenuj".

- Pozorno poglejte sliko. Kdo bo poimenoval predmete, prikazane na tej sliki, v imenu katerih je zvok [u]? (glej dodatek 7).

- Zelenjava, škatla, orada, ščuka, dežni plašč, gaj, psiček, kislica, kuščar, ščitnik, kuža, sekanci, palica.

- Sedaj si pripravi stavek s temi besedami.

(Otroci pripravijo stavke)... Tanya drži škatlo zelenjave. itd.

11. Povzetek. Odsev.

To je naš potovanje s palčkom Znayka se konča. Bilo je zanimivo in poučno. zbogom, ABVGDyka! Do naslednjič! Ampak, da pridem ven čarobna vrata vsak od vas si bo moral zapomniti in poimenovati besedo zvok [u] odpreti vrata. (Otroci, ki se približujejo vratom, pokličejo besedo in se vrnejo k čarobnim vratom. Glasba V. Shainskega in E. Uspenskega « ABVGDyka» )

- Tako smo se vrnili v nan vrtec. Kaj zvok smo se danes pogovarjali s tabo?

- O zvok [u].

- Kateri označena je s črko?

Črka U.

- Katera igra Gnome Know-it-all vam je bila najbolj všeč?

– …. (otroški odgovori)

Pouk je končan.

Introspekcija.

Fonetično pouk z elementi pismenosti.

Cilj je skladen z navedeno temo. napredek razredov ustreza načrtovanemu načrtu. Vsi strukturni deli potekali pouk.

razred zgrajena na osnovnem principu popravnega izobraževanje: od preprostega do zapletenega. Vsebina razredov ustreza ravni znanja, sposobnosti in spretnosti ter izkušnjam otrok te skupine. Material je bil izbran ob upoštevanju logičnega zaporedja in njegove zapletenosti.

Spotoma razredov je bila izvedena pravočasna sprememba dejavnosti.

Stik s skupino je bil vzpostavljen. govor logoped je bil na voljo, intonirano, ekspresivno, vendar je treba opozoriti na nekaj počasnosti govora, nekoliko podcenjen tempo. Nadzor nad govorom otrok je bil, vendar je treba paziti na enakomerno porazdelitev pozornosti na vse otroke v skupini.

Otroci so bili vključeni v proces, bili zainteresirani, aktivno delali poklici.

Zastavljeni cilji so bili doseženi. Govorni terapevt zadovoljen z poklic.

Literatura:

1. Kulikovskaya T.A. logopedska terapija zvijače in rime. Govorni material za avtomatizacijo zvokov otrok: vodnik za logopedi in starši... - M .: Založba "GNOM in D", 2008 - 128 str.

2. Svetlova I. E. Domashny govorni terapevt... - Založba M., LLC "Eksmo", 2004 - 250 str.

3. Skvortsova I. V. Program razvoja in izobraževanja predšolskih otrok... Težko zvoki. Slovnica v slikah. Zveni Š-Ж... za otroke 4-6 let. - SPb .: " Založba "Neva", 2003 - 64 str.



 


Preberite:



Splošna psihologija Stolyarenko a m

Splošna psihologija Stolyarenko a m

Bistvo psihe in miselnosti. Znanost je družbeni pojav, sestavni del družbene zavesti, oblika človekovega poznavanja narave, ...

Vserusko testno delo za osnovnošolski tečaj

Vserusko testno delo za osnovnošolski tečaj

VLOOKUP. Ruski jezik. 25 možnosti za tipična opravila. Volkova E.V. et al. M.: 2017 - 176 str. Ta priročnik je v celoti skladen z ...

Človeška fiziologija splošna športna starost

Človeška fiziologija splošna športna starost

Trenutna stran: 1 (knjiga ima skupaj 54 strani) [odlomek na voljo za branje: 36 strani] Pisava: 100% + Alexey Solodkov, Elena ...

Predavanja o metodiki poučevanja ruskega jezika in književnosti v metodičnem razvoju osnovnih šol na temo

Predavanja o metodiki poučevanja ruskega jezika in književnosti v metodičnem razvoju osnovnih šol na temo

Priročnik vsebuje sistematičen tečaj pouka slovnice, branja, književnosti, pravopisa in razvoja govora za mlajše učence. Najdeno v njem ...

feed-image Rss