Kodu - Seinad
Tunniplaan vene keeles (4. klass) teemal: „Rõhuta vokaalide õigekiri. Tunniplaan vene keele tunniks (1. klass) teemal: Rõhuta täishäälikute õigekiri sõna juurtes

Eesmärgid:

  • tugevdada kandideerimisoskust erinevaid viise rõhutute vokaalide õigekirja kontrollimine
  • sõna juurtes;
  • arendada loogilist mõtlemist, tähelepanu, mälu, sidusat kõnet, õigekirjavalvsust;
  • kasvatada armastust loomade vastu.

Varustus:

  • kaardid sõnadega;
  • arvuti, multimeediaprojektor, interaktiivne tahvel;
  • ümbrikud õuntega;
  • üksikud diagnostikalehed;

TUNNI EDU

1. Organisatsioonimoment

Kell andis meile märku.
Kätte on jõudnud aeg tööle.
Nii et ärgem raiskagem aega,
Ja me alustame oma õppetundi.

2. Vanasõnaga töötamine

– Tänast vene keele tundi tahaksin alustada vanasõnaga. Probleem on selles, et see lagunes. Aidake mul seda koguda.

Iga päev lisab meile killukese tarkust ja elu.

– Millise vanasõna sa kogusid?

Iga elupäev lisab meile killukese tarkust.

Kuidas mõistate vanasõna tähendust?
- Kas sa arvad, et on võimalik kohe targana sündida?

Targaks ei saa kohe sündida, sest targaks saamiseks on vaja palju teada, elukogemust, täiskasvanuks saada ja sa oled veel noor, sul on palju õppida ja õppida.

– Tuleme selle vanasõna juurde tagasi tunni lõpus ja saame teada, kuidas olete selle tunni jooksul targemaks ja targemaks saanud.
– Milliseid omadusi on teil vaja tunnis millegi uue õppimiseks, oma väikese avastuse tegemiseks? (Tähelepanu, tähelepanelikkus.)

3. Tunniprobleemi avaldus

– Ma tahan teile ühe loo rääkida.

Sasha kirjutas oma sõbrale Koljale märkuse: "Tule täna õhtul mõõgaga, me mängime." Sasha vanem õde andis kirja Koljale edasi. Kolja luges kirja ja lubas tulla. Poisid kogunesid õhtul.
"Toimub ball," ütles Sasha oma kaaslastele.
"Kolka toob." Kolja tuli ja palli asemel oli tal käes puust mõõk. Poisid olid ärritunud, et nad ei pea jalgpalli mängima.

- Miks see juhtus? (Poiss ei teadnud reeglit ja kirjutas sõna "pall" valesti).
– Millist reeglit Sasha ei teadnud? (Sõna juurtes olevate rõhutamata vokaalide õigekirja reegel).
- Mida peate suutma teha, et mitte korrata Sasha vigu?
(Paigutage rõhk ja valige testsõnad.)
– Milliseid testsõnade valiku meetodeid kasutame tüves rõhutu vokaali kontrollimiseks?
(Kahel viisil. Võime muuta arvu vormi nii, et rõhutu täishäälik muutub rõhuliseks, või valida sugulassõna, mille tüvega on rõhuline vokaal.)
- Kuidas seda sõna õigesti kirjutada?
m...ch - pall - pall
– Mida me Sashale soovitame? (Õppige reeglit rõhutamata vokaali õigekirja kohta sõna juurtes).

4. Tunni teema ja eesmärgi seadmine

Selle ülesande põhjal sõnastage meie tunni teema.
( Rõhuta vokaalide õigekiri sõna juurtes.)
– Milliseid eesmärke me endale seame?
(Kinnitada oma teadmisi sõnade õigekirjast, mille juurtes on testitud rõhutu vokaali. Õppige õigesti kirjutama rõhutu vokaaliga sõnu. Oskama valida sama juurega sõnu.
Milliseid isiklikult olulisi eesmärke seate endale?
– Tänases tunnis jätkame rõhutute täishäälikute õigekirjaga, täiendame oma oskusi testsõnade valimisel kahel viisil, tegeleme mitte ainult kirjaliku, vaid ka suulise kõne arendamisega, õpime elust teavet. ühest naljakast loomast.
Arva ära mõistatus ja saad teada, kellest saab tunnis meie abiline.

5. Mõistatus.

Mändide all kuuskede all on okaste kott.

Laul

- See on meie vana sõber. Millistes õppetundides me temaga kohtusime? Pidage meeles, millise tükiga tunnis kirjanduslik lugemine kohtusime, kus üks tegelane oli siil? (E. Charushini “Õudne lugu”..)

6. Minut kirjaoskust.

Siil soovitab veeta minuti kirjakeelega ja teha sõrmeharjutusi.

Sõrmede võimlemine

Siil trampis mööda rada.
Ta kandis õunu korvis,
Et neid kõiki kokku lugeda
Peate sõrmi painutama.

– Mis eesmärgil kulutame igas tunnis minuti kirjakeelele?
(Et õppida jätkuvalt ilusti, täpselt, kalligraafiliselt kirjutama ja tähti õigesti ühendama.)
– Et teada saada, milliseid tähti me kirjatöö minuti jooksul kirjutame, täidame ülesande.

7. Teadmiste uuendamine

(Tahvlile kirjutatakse sõnad: leht, labidas, gr...by, s...blah, gr...for, vaarikas, p...tno)
– Mis on kõigil neil sõnadel ühist?
(Kõik sõnad on nimisõnad, tavalised nimisõnad, vastake küsimusele mida?)
– Milliste kahe tunnuse järgi saab neid sõnu korraga rühmitada?
Mis rühmad sa said?
(Esimesse rühma kuuluvad sõnad str...na, gr..by, z...mlya, gr...za, p...tno. Need on sõnad, mille tüves on kontrollitav rõhutu täishäälik. Nad kõik koosneb kahest silbist.)
(Teise rühma kuuluvad sõnad labidas ja vaarikas. Need on sõnad, mille tüves on kontrollimata rõhutu täishäälik. Need koosnevad kolmest silbist.)
– Täna harjutame minutilise kirjaoskamise ajal rõhutute täishäälikute õiget kirjutamist ja tähtede kombineerimist, mis on nende sõnade juured, mida rõhk ei kinnita.
- Mis tähed need on? (a, e)
– Paneme numbri kirja ja tubli töö.
– Kirjutame täishäälikud a ja e. (Kuva tahvlil koos selgitustega).

8. Sõnade kirjutamine

– Kirjutame testitava rõhuta vokaaliga sõnad juure pärast testsõnu. Tõstame sõnades esile juure, tõmbame rõhutute täishäälikute asemel alla tähed.
– Millist kinnitusmeetodit kasutasite? (Sõna numbri kuju muutmine)
- Jätkame oma õppetundi ja proovime ületada järgmine samm teel tarkuse poole.

9. Sõnavaratöö

- Teeme sõnavaratööd. Miks me seda tüüpi tööd teeme?
– Millise eesmärgi me sõnavaratöö etapis seame?

Sissejuhatus sõnavara sõnadesse

- Sõnastikust saate teada uue sõna, lugedes selle transkriptsiooni. (yablaka)
(Avaldatud on silt selle sõnaga.)
– Mitu tähte on sõnas õun? Kui palju helisid? Miks?
- Mis on õun?
(See on õunapuu vili.)
– Kirjutage üles uus sõnavara, asetage rõhk, tõmmake alla kõik kirjapildid, jätke meelde testimatu rõhutu täishäälik.

Etümoloogiline leht

– Õun on üks vanemaid vilju maa peal ja õunapuud kasvavad peaaegu kõikjal. Venemaal mainitakse õuna 11. sajandi kroonikates. On arvamus, et sõna õun tähendas vanas vene keeles palli.

Sõna polüseemia

– Õunaks ei nimetata mitte ainult õunapuu vilju, vaid ka mõningaid muid objekte.
– Kuidas mõistate väljendit "silmamuna"? (silma keha)
- "Löö härja silma" (südamik märklauas sihtmärgi laskmiseks)
- "Aadama õun" (Aadama õun – kõri väljaulatuv osa)
- "Suveräänne õun" (keiserliku võimu sümbol)
– Millise järelduse saame teha?
– Kuidas nimetatakse sõna, millel on mitu tähendust? (Mitu tähendust).
– Jätkame tööd kõne arendamise kallal.

Töö fraseoloogiliste üksuste ja vanasõnadega

(Fraseoloogilised üksused ja vanasõnad on tahvlile kirjutatud).

Õun pole kuhugi kukkuda
Ebakõla õun
Hobune õuntes
Nagu roosiline õun
Õun ei kuku puust kaugele.

– Mille alusel saame kirjutatut rühmitada? (Fraseoloogilised üksused ja vanasõna)
– Mis on fraseoloogilised üksused? (Stabiilsed sõnade kombinatsioonid).
– Lugege fraseoloogilisi üksusi ja selgitage nende tähendust.

Õunal pole kuhugi kukkuda - (tihedalt)
Ebakõla õun - (mis viib tülini)
Hobune õuntes - (nii öeldakse hobuse kohta, kui tal on tumedate ümarate laikudega karv)
Nagu roosiline õun - (väga ilus)

- Lugege vanasõna ja paljastage selle tähendus.

(Õun ei kuku puu otsast kaugele – öeldakse selle inimese kohta, kelle halvad teod kordavad tema isa või ema käitumist).

Sugulaste valik

– Nimeta vanasõnas samatüvelised sõnad. Õun, õunapuu.
- Tõesta, et need on sama juurega.
Milliseid sõnu nimetatakse sugulasteks? ( Sõnad, mis on moodustatud samast tüvest ja millel on sama leksikaalne tähendus.)
- Paneme kirja sõna õunapuu.
– Milliseid samatüvelisi sõnu võib veel sõna õun kohta leida?
Paneme selle kirja. Tõstkem esile juur kõigis samatüvelistes sõnades.

Sõnavara: õun, õunapuu, õun, õun.

– Kuidas kirjutada juur sama juurega sõnades? (Võrdne).

10. Kehalise kasvatuse minut

- On aeg puhata.
- Jätkame oma õppetundi. Siil on teile ülesande ette valmistanud. Olge ettevaatlik.

11. Interaktiivse tahvliga töötamine(plaat “Cyril ja Methodiuse õppetunnid”, 2. klass)

Valige iga sõna jaoks testsõnad. Täitke puuduvad tähed.

tähine sisse...dyanaya s...laisk s...haige
jõhker veealune soolamisvalu
jõhkralt vee sool teeb haiget
metsaline

Heli... ei sn...govik w...film ma...mahla
lumehelin talvine mets
lumikelluke talvine kaasik
lumi

– Millist kinnitusmeetodit kasutasite?
– Millise järelduse saame teha?
– Nüüd oleme ületanud järgmise sammu tarkuse teel.

12. Töö tekstiga

- Lugege seda.

P...nka lähedal on l...s...sn...y loomad. Sp...mitte nende...sma...sh...s...de...põhjades...luukide lähedal.

Need on... stringid.
— Mida sa lugesid? (Tekst.) Tõesta seda.
- Mis tüüpi tekst?
- Mõtle välja pealkiri.
– Milliseid õigekirjaviise tekstist leiti? – Kirjutage tekst üles, sisestades puuduvad kirjapildid, kasutades tuntud meetodid
kontrollid. Milliseid viise?

– Tõstke esile puuduvad õigekirjad.

Kontrollimine tahvlilt.

Loominguline töö. - Me juhime loominguline töö
– Mis kasu siilid toovad? (Püüab usse, mardikaid, metsahiiri, mürgiseid madusid.)

Lisainfo

Kevadel ilmuvad siiliauku beebid. Siilid sünnivad täiesti alasti, suletud silmade ja kõrvadega. Mõne tunni pärast ilmuvad nende nahale punnid. Seejärel väljuvad mugulatest pehmed nõelad. Nõelad kõvastuvad. Nad teevad tohutuid okkaid. Siiliema armastab oma lapsi väga, toidab neid oma piimaga ning esimesi ohumärke tajudes tassib nad teise, rahulikumasse kohta, millel oli juba ette silm peal.

– Tõmba lause põhiosad alla ja määrake kõneosad.

13. Ekspressdiagnostika

Graafiline dikteerimine

– Siil on teile ette valmistanud ülesande, mis aitab teie teadmisi proovile panna. Ümbrikest leiad tabeleid.
– Kuulake sõna ja mõelge, milline rõhutu täishäälik on sõnas kirjutatud. Tähistage see punktiga sõna numbri ja tähe ristumiskohas.

Liha, kandmine, öökull, metsad, jõgi, känd, tiiger, vanker, koor.

– Ühendage punktid järjekorras. Kuidas kujund välja näeb?

O A Ja e I
1 .
2 .
3 .
4 .
5 .
6 .
7 .
8 .
9 .

- Kontrollime.
– Kuidas kontrollida rõhuta vokaali sõna juurtes?
– Siil on teie tööga väga rahul.

14. Kokkuvõte õppetund

- Tuletagem meelde, millise vanasõnaga me oma õppetundi alustasime.
- Kas sa oled targemaks saanud? Mida?
– Kas arvate, et saavutasime oma tunni eesmärgi?
– Mida sa tunnis õppisid?
– Mis oli tunnis raske?
– Mis oli teie jaoks tunnis kõige huvitavam?
– Milliseid ülesandeid soovite järgmises tunnis täita?

Peegeldus

Kuidas tunnete end tunni lõpus?
- Hinda oma tööd. Selleks eemaldage ümbrike küljest õunad. Kui olete oma tööga rahul, kinnitage siilile punane õun.
– Neile, kellel tunnis hästi ei läinud ja kes on veidi kurvad – roheline õun.
- Tänan teid töö eest.

Viited:

1. G. A. Bakulina“Nooremate kooliõpilaste intellektuaalne areng vene keele tundides” 2. klass. Kirjastus "Vlados" 2004.

Tunni edenemine

    Testib oma teadmisi eelmisest teemast.

1. Mis on keel? Miks seda vaja on? ( keel on märkide ja nende ühendamise viiside süsteem, mis on vahend mõtete, tunnete ja tahteavalduste väljendamiseksinimesed ja on inimestevahelise suhtluse kõige olulisem vahend).

2. Millal see tekkis iidne Vene riik? Mis linn oli selle pealinn? (9.–10. sajand, Kiiev)

    Millal tekkis vene rahvus? (17v)

    Millised muutused toimusid vene keeles selle arengu jooksul? (tähtede arvu ja õigekirja, rõhu, häälduse, sõnade koostise ja tähenduse muutus)

    Lõpeta laused:

1) Arvestatakse venekeelse kirja sünniaastat ...(988)

2) Venemaal ilmus esimene raamat... ( aastal 1564 vene pioneer Ivan Fedorov)

3) Vene keel täidab 3 funktsiooni...

- suure vene rahvuse keel

- abinõu rahvustevaheline suhtlus

- üks tähtsamaid maailma keeli

4) Maailma keeled on... (rahvusvahelise suhtluse vahendina laialdaselt kasutatavad keeled)

5) Vene keele kursusel õpitakse järgmisi lõike... (foneetika, graafika, õigekiri, õigekiri, sõnamoodustus, morfoloogia, sõnavara ja fraseoloogia, süntaks, kirjavahemärgid).

    Märgitud ja märkimata rõhutud täishäälikud

- Mis on õigekiri?

Õigekiri on ühtne ja üldtunnustatud sõnade kirjutamise reeglite süsteem.

Et mitte teha vigu eesliidete, juurte ja järelliidete kirjutamisel, peaksite õppima neid sõnas esile tõstma.

- Mida see sõna sisaldab?

Alus ja lõpp; Alus koosneb juurest, eesliitest ja järelliitest.

Näiteks

1) heidutatud, metsatukk, kuldne, kask, rõõmsameelne, keel.

2) Kuldne metsatukk heidutas mind oma rõõmsa keelega.

1. näites loeme sõnu, mis ei ole kuidagi seotud. Kõik koos ei väljenda terviklikku mõtet.

Teises näites on samadel sõnadel teatud seos, kuna need ühendatakse üksteisega lõppude abil. Siin väljendatakse täielikku mõtet.

- Mis on lõpp?

Sõna muudetav osa.

- Mis on selle aluseks?

Osa sõnast ilma lõputa.

Harjutus. Tõstke esile sõnades see ettepanek lõpud ja alused.

Kuldne metsatukk heidutas mind oma rõõmsa kase keelega.

- Mis on juur?

Ühine, jagamatu osa seotud sõnad. Näiteks:

1) maja, kodu, brownie;

2) linna-, tara-, eeslinna-, eeslinna-, aed-.

Neid sõnu ühendavad tähenduses juured "maja, linn".

Harjutus. Jälgige, millistest osadest sõnad koosnevad.

Vabasta, vabasta, vabasta, vabasta.

Öö, müürsepp, lugege, valmistage uuesti ette.

Vesi, vesi, vesi, yang, vesi, vesi, vesi, vesi.

- Nimetage täishäälikud.

A, mina, u, yu, o, e, e, e, s ja.

Rõhuta täishäälikuid vene keeles hääldatakse ebaselgelt.

Kahtluse korral kontrollige rõhuasetusega.

Areng e hajutama - hajutama, g O l O va - pead - pead, arenenud Ja vat – arendama, ost A uus - püsti.

Rõhuta vokaalide kontrollimise viisid:

1. Muutke sõna vormi:

1) nimisõnade arv (mägi - mäed, jõgi - jõed, sein - müürid);

2) nimisõnade kääne (vesi - vesi, põllud - põld, allikas - allikas);

3) mineviku verbide sugu (võttis - võttis, viis - viis);

4) tegusõna ajavorm (võitles - võitleb, näitab - näitab, kannab - kannab);

5) haridus lühike vorm omadussõna (hall - hall, roheline - roheline).

2. Valige mõnest teisest kõneosast sugulassõna (tõlkimatu - tõlge, tagasitõmbumine - kaugus, lepitamatu - rahu, taasühendamine - ühinenud).

Ülesanne 1. Täitke puuduvad tähed, kontrollides nende õigekirja

a) sõna vormi muutmine

linnast..ry, kaks tundi..sa, jätka..lama, külg..ron, roos..roos, sisse..ina, suur..suur, näita..zat, tõus..la, b. ..k.a.k.k.lmov, pr..seis, tugi..naaber, k..meek, st..at, vaatas..nul, ületa..lööma.

b) samatüveliste sõnade valik

vastuvõetamatu, ole..bynitsa, lüüa, ühenda lõikama, kaasaegne, käsutama.

2. ülesanne. Täitke puuduvad tähed ja leidke testsõnad.

Lipp lehvib, pealetung areneb, kauguse mõõtmine, vastaste lähenemine, ukse avamine, juurviljade avamine, plaani lahtiharutamine, tundideks valmistumine, katse ...ehitada kolonn, tugev g...l ...ümbritsege, magage...jaama, magage...andmete juurde, istutage aeda, laadige relv, pühendage küünal, pühendage lugu sõbrale, rääkige ... võrku horisontaalsel ribal, ... unine loss.

Märkimata rõhutu vokaaliga juurte õigekirja kontrollitakse sõnastiku abil.

Paljud sõnad on laenatud Euroopa keeltest. Peate meeles pidama nende õigekirja.

Näiteks: tasku, korv, ratsavägi, pataljon.

3. ülesanne. Täitke puuduvad tähed. Selgitage esiletõstetud sõnade tähendust.

K...t...stanza, d...sant, d...zertir, s... sõitis, p...rt...zan, k...p...tulate, d...nägemine, pomm...rd...sukeldumine, b...seda,...bn...käsi, lüüasaamine...zhenie, ur...relv, str...t...giline, p...kolm...tism, ...pl...divate, d...distsipliin, ... kurat, av...ngard, sisse...st...kuuli, int...ll...härra, kindral, esialgne, stipendium, pr...v...legia, sõprade seltskond, sõjaväekompanii.

    Vahelduvate vokaalide õigekiri

Mõnes juurtes on vaheldus täishäälikud A-O, E-I.

Näiteks koit - koit, sure - sure, võrdne - tase.

Sõnade tüvedes vahelduvate rõhutute vokaalidega (e-i; a, i-im, in; o-a) õigekiri põhineb mitmetel erireeglitel.

JUURTE LÄBIVIIMINE VAHETUVATE HÄÄLIKUTEGA

Juured

Vahelduv

täishäälikud

Reegel

kirjutamine

Erandid

kas – kos

ber - bir

mer - rahu

pidupäeva kohta

ter – lasketiir

der - rež

sära - sära

põlenud - põlenud

stel – stil

Enne järelliidet - A- on kirjutatud A, teiste ees - O

Enne järelliide -a- kirjutamist Ja(n), Ja(m)

Enne järelliide -a- kirjutamist Ja, teiste ees - e

lag - vale

suureks kasvamine – suureks kasvamine

skak - skoch

Enne juure G kirjutamist A; enne F- O

Enne juurt ST ja Ш kirjutatakse A, enne C- O

Enne juurt TO on kirjutatud A, enne HO

Rostislav, idu,

rahalaenutaja, tööstus

võrdne - võrdne

moon - mok

võrdne- võrdne,

täpselt tähendusega sõnades sile

mooni- tähendusega sõnadega kirjutatud dunk;

mok- tähendusega märjaks saama

tasane, võrdne

gar – mäed

zar – zor

klann - kloon

olend – looming

plav - pilaf

stressi all - A, ilma aktsendita – O

stressi all - O, ilma aktsendita – A

O

Stressi all on see, mida kuuldakse; ilma aktsendita - O

Alati A välja arvatud erandid

ujuja

Ülesanne 4. Sisesta puuduvad tähed, selgita õigekirja

1. Kogemata...unistada, isiklik ükskõiksus, mitte...juhtmeid puudutada, alustada...arutelu, koguda...vaimu, koguda...oma mõtteid, valimiskampaania, lukustada... uks, asetäitja... sure rõõmust, tardu hirmust, sure nälga, sure igavusse, suremiskombed, pesu pesemine, pühkimine külm vesi, pühkida maa pealt, südantlõhestavad karjed, umbrohtu välja tõmmata, sõnades vigu leida, eruditsiooniks muutuda, pimestavalt leegitseda, süüdata lamp, süüdata tuld, kõrvetav jäine tuul, süütemürsk, leekides laskemoonaladu, esimese astme tulekahju, põlesid linnad ja külad, levitas udu, pani laudlina, pani põrandad.

2. Paku viiki, võidunaeratust, lükka visiiti edasi, võta vastutus, iseseisev positsioon, mõistus...vähem, relv maha, oletused, vetikad, uus mõtisklus ...tööstusega, kõrge vanusega...st , r...ploomi äravoolu, küps...vasak poeg, hüppa...üle kraavi, hüppa...voodist välja, hüppa...rõõmust, tõusev...hüppa hobuse selga.

3. Tase...pöörake tähelepanu oma õigustele, puhastage...platsil maapind, võrrelge...võtke kaks numbrit, pöörake paremale, pöörake tähelepanu, veetase, hoidke taset...tasakaal, kõik on sirge, peske ... lööge vihma käes, peske saapad ... kajutid, d ... sügav leib meega, veekindel keep, kasta ... kasta pintsel vette.

4. Kuum...süttiv aine, kuum...pirukas, peesitage...päikese käes, ära kuumene, ülekuumenenud traat, tervitage päikest...kuu valgustab päike...soojenenud , kummardage...lapse kohal , kummardage andekuse ees, tehke imesid, äratage neid ellu, teravad ujujad, julge ujuja, hea ujuja.

Ülesanne 5. Kirjutage diktaat.

Hommik stepis.

Varakevadine hommik on jahe ja kastene. Ei ühtki pilve taevas. Ainult idas tunglevad veel koidueelsed pilved, mis muutuvad iga minutiga kahvatuks ja sulavad. Päike hõljub nüüd seal tulises säras. Kogu stepi laius näib olevat peene kuldse tolmuga üle puistatud. Paksus lopsakas rohus värisevad siin-seal jämeda kaste teemandid, mis virvendavad ja vilkuvad mitmevärviliste tuledega. Stepp on rõõmsalt lilli täis. Kukerkurn värvub erkkollaseks, kellukad muutuvad tagasihoidlikult siniseks, terved lõhnava kummeli tihnid muutuvad valgeks, metsnelk helendab karmiinpunaste laikudega. Hommikuses jaheduses on tunda mõrkjat, tervislikku koirohulõhna, mis on segunenud õrna mandlilaadse doderi aroomiga. Kõik särab, luksub ja sirutab rõõmsalt päikese poole. Ainult siin-seal sügavates ja kitsastes kuristike vahel, hõredaks võsastunud järskude kaljude vahel lebavad veel märjad sinakad varjud, mis justkui meenutaksid möödunud ööd. Kõrgel õhus, silmale nähtamatud, lehvivad ja helisevad lõokesed. Rahutud rohutirtsud on juba ammu oma tormaka ja kuiva lobisemist tõstnud. Stepp ärkas ja ärkas ellu. Tundub, et ta hingab sügavate, ühtlaste ja võimsate ohketega. (P. Dudochkini järgi.)

Tunni kokkuvõte

vene keeles 2. klassis “A”

Tunni teema:

"Rõhuta vokaalide õigekiri sõna juurtes"

Teema: Rõhuta vokaalide õigekiri sõna juurtes.

Tunni eesmärgid:

1. Teadmiste üldistamine sõnatüve rõhutute vokaalide kontrollimise viisidest.

2. Sõnade õigekirja harjutused, mille tüves on rõhutu täishäälik, testsõnade valimise oskus.

Moodustati UUD:

Kognitiivne UUD:

1. arendada oskuslikku ja teadlikku õigekirja oskust rõhutamata vokaaliga sõna tüves;

2. arendada sõnaanalüüsi põhjal järelduste tegemise oskust.

Regulatiivne UUD:

1. määrata ja sõnastada õpetaja abiga tunnis toimuva tegevuse eesmärk;

2. rääkida läbi tunni tegevuste jada;

3. õppida oma versiooni väljendama töötamise põhjal õppematerjal;

4. õppida koostama toimingute algoritmi ja selle järgi töötama.

Isiklik UUD:

1. luua motivatsiooni õppimiseks ja eesmärgipäraseks tunnetuslikuks tegevuseks;

2. vastutustunde ja huvi kujundamine vene keele õppimise vastu.

3. arendada käte motoorseid oskusi, analüütilist mõtlemist, kujutlusvõimet.

Suhtlus UUD:

1. teiste kuulamis- ja mõistmisoskuse arendamine;

2. arendada kõnelause konstrueerimise oskust vastavalt antud ülesannetele;

3. aidata kaasa oma arvamuse kujunemisele ja oskusele õigesti küsimusi esitada.

Tunni varustus:

    Klassiruum arvutiga, multimeedia installatsioon;

    Tunni esitlus;

    Õpik, töövihik;

    Koolituse didaktilised materjalid.

Tunni edenemine:

I. Tunni organiseeritud algus.

Rõõmsameelne kell helises,

Oleme valmis õppetundi alustama.

Kuulame ja räägime

Ja üksteist aidata.

II . Kalligraafia.

Kuulake luuletust ja öelge, millist heli selles kõige sagedamini leidub?

Vihma sajab, igal pool sajab

Tibud on pesas õnnelikud. (heli [l,])

Määrake tähtede järjekord ja jätkake seeriat:

Lllll Lllll Lllll L...

Määrake sõnas olevate silpide, helide ja tähtede arv dušš, kirjuta üles selle transkriptsioon. (vihm-2sl., 6b., 5zv. [l, iv, en,]

III. Värskendamine. Motivatsioon.

Poisid, täna saite kirja. Lugege seda. (slaid 1)

Alla kõigi maailma täishäälikutega!

Las lapsed olla teadmatuses!

See kuri nõid Deuce varastas kõik täishäälikute tähed ja võlus kõik raamatud. Ja rõhutamata vokaalide asemel on ainult mustad täpid. Peame kohe vabastama täishäälikute tähed ja selleks peame võitlema Kahega ja läbima kõik testid.

IV . Õpitu kordamine.

Alustame kordamisest,

Lõppude lõpuks on kordamine õppimise ema.

Esimene test:

1) Lugege sõnu: (slaid 2)

R...ka, tuul...r, s...bla, b...reza, pch...la, tr...va

Millistesse rühmadesse saab kõik sõnad jagada? (märgitud rõhuta vokaaliga ja märgistamata rõhuta vokaaliga)

Mille alusel?

Kirjutage sõnad kahte veergu, sisestades puuduvad tähed. Asetage rõhk ja rõhutage rõhutamata täishäälikuid.

Eksam:

Millised sõnad kirjutati esimesse veergu? (slaid 3)

Kas peate kontrollima kõiki täishäälikuid? (Ainult need, kes kahtlevad: a, o, e, i, i)

Millised sõnad on kirjutatud teise veergu?

Kuidas me neid nimetame? (sõnaraamat)

Millisest sõnastikust saate vaadata nende õigekirja? (õigekirjas)

2) Milline sõna on puudu? (tuul - m.r.; mesilane, kuna see tähistab elavat objekti; kask - 3 silpi; rohi - rõhutu täishäälik A).

V .Eesmärgi seadmine.

Poisid, mis teemaga me viimases tunnis tegelesime?

Kes arvas, mida me täna õpime (Teema: Rõhuta vokaalid sõna juurtes) (4. slaid)

Mida on oluline teada sõna juurtes olevate rõhutamata vokaalide õigekirja kohta?

(slaid 5)

Mida kontrollida?

Kust kontrollida?

Kuidas ma peaksin kontrollima?

Milliste oskustega me töötasime? (uurinud viise, kuidas kontrollida rõhuta täishäälikuid sõna juurtes)

Kuidas neid kontrollida?

(slaid 6)

Rõhuta täishäälikute kontrollimise viisid sõna juurtes:

1) Muutke sõna vormi;

2) Vali sama juurega sõna.

Mida on oluline meeles pidada? (nii et täishäälik on rõhutatud)

(slaid 7 – reegel salmis)

VI . Töötage tunni teemaga.

1. Test kaks:

Oleme jõudnud Aktsentide metsa. Kuid sellest pääsevad läbi vaid need, kes suudavad kiiresti valida testsõnad nende sõnade jaoks, mille juures on rõhutatud täishäälikud ja sisestada puuduva tähe. (töötage paaris)

Kaart:

Sõna kontrollitakse

Testsõna

Kontrollime (lapsed loevad)

Nüüd enesetestiks. Kontrollige oma märkmeid standardi suhtes. (slaid 8)

VII .Füüsiline minut.

Jalutame läbi metsa. Ilu on kõikjal ümberringi! Vaadake paremale, vasakule, üles, alla, ringi.

Metsas on hea jalutada! (paigal kõndides)

Siin on kõrge mänd!

Ta sirutab käe päikese poole (käed üles)

Lagendiku kohal põline tamm

Ta laotas oksad külgedele (käed külgedele)

Metsas on hea jalutada!

2. Kolmas katse.

Me läheme Sõnade Glade'ile. Meid tervitavad sõnapaarid, mille vahel on semantiline seos. Proovige neid meeles pidada (9. slaid)

Sild

Müra- sisse... jah

Haigla - arst

Lind-p...ro

Aken - st...pilv

Kirjutage mälust üles ainult teine ​​sõna, lisage rõhku ja tõmmake rõhuta täishäälik alla. (vastastikune kontroll) (10. slaid)

3. Test neli.(Töötage rühmades)

Jõudsime ettepanekute alleele.

Annan igale rühmale kaardi lausetega, mis sisaldavad rõhutamata vokaalidega sõnu. Sinu ülesanne on suuliselt valida testsõnad ja sisestada puuduvad tähed.

Metsas valmistuvad loomad surmaks.

Orav kuivab…t…revejevi gr…by. Hiir hakkab halvasti mõtlema.

Siil...sülitab paska...siin. Zm...leidsin eraldatud m...valamu br...väljast.

Kuulame iga rühma. Mida me tegime (tekst)

Mida see ütleb?

Millist ülesannet saame selle tekstiga pakkuda (pealkiri)

Mõelge sellele tekstile pealkiri.

Kirjutage tekst, sisestades puuduvad tähed. (slaid 11)

VIII . Tunni kokkuvõte.

Mis teemaga sa täna tegelesid?

Mida on vaja kontrollida?

Kust kontrollida?

Kuidas kontrollida?

Töötasite kõvasti ja läbisite kõik testid. Need kaks on lüüa saanud ja kõik vokaalid on vabad.

IX . Peegeldus. (slaid 12)

Täna klassis:

Ma õppisin...

Huvitav oli...

Raske oli...

Kus saan omandatud teadmisi rakendada?

Munitsipaalautonoom õppeasutus « Keskkool nr 27"

Avatud õppetund teemal:

« Rõhuta vokaalide õigekiri sõna juurtes"

Õpetaja poolt välja töötatud algklassid:

Klyuchnikova Tamara Andreevna

Petropavlovsk-Kamtšatski

Tunni tüüp: uuritava materjali koondamine.

Välja töötanud: Klyuchnikova Tamara Andreevna

(algkooli õpetaja)

Tunni tüüp: kombineeritud.

Õppetunni meetodid: visuaalne-individuaalne, verbaalne-deduktiivne, reproduktiivne, praktiline-individuaalne, probleemdialoogiline.

Varustus: blokeerivad signaalid, sõnadega kaardid, arvuti, projektor, meeldetuletused.

Eesmärgid:

hariv - harjutada oskust tuvastada sõnades testitavaid ja mittetestitavaid rõhutuid täishäälikuid, õigesti sõnu kontrollida ja graafiliselt õigekirja näidata;

tõstmine- soodustada vastutustundliku õppimisse suhtumise, visaduse ja töökuse, kollektivismi ja vastastikuse abistamise, iseseisvuse kujunemist loogikaharjutuste lahenduste valikul;

arenev- õpetada mõtlema, reflekteerima; oskusi sisendada iseseisev töö; rikastama sõnavara; arendada loogilist mõtlemist, sidusat suulist ja kirjalik kõne, õigekirja valvsus, tähelepanu, mõtlemine.

Tunni edenemine

    Organisatsiooniline moment

Kell on meile helistanud.
Kõik sisenesid rahulikult klassiruumi,
Kõik tõusid ilusti oma töölaudade taha,
Teretas viisakalt
Nad istusid vaikselt, sirge seljaga.
Ohkame kõik naeratades
Ja alustame õppetundi kohe.

2. Haridusprobleemi väljaütlemine

Soovitan teil täita järgmine ülesanne: kirjutage diktaadi sõnad üles . Valige juur ja lisage rõhumärk. (Kutsun kaks õpilast tahvlisse) maa, sein, vihmad, sillad, read

Võrdle.

Mis siis saab? Andsin sulle ühe ülesande. Kuidas teil see õnnestus? (Erinevalt)

Miks see juhtus? Mida me ei tea? (Me ei tea, kuidas õigesti kirjutada sõnu rõhutamata täishäälikutega sõna tüves)

– Mis on selle probleemi põhjal meie tunni teema? (Meie tunni teema on "Rõhuta täishäälikute õigekiri sõna juurtes.")

– Milliseid eesmärke seate endale? (Õppige õigesti kirjutama sõnu, mille juures on rõhutatud täishäälik.)

-Kes veel sellise eesmärgi seadis?

-Mis aitab meie tunni eesmärki saavutada? (algoritm selle õigekirja kontrollimiseks, õpik, õpetaja)

– Tunnis vastame järgmistele küsimustele:

Kuidas ma peaksin kontrollima?

3. Varem õpitud materjali kordamine.

– Vastame esimesele küsimusele: mida on vaja kontrollida? (Vokaalid a, o, i, e, i on nõrgas asendis.)

- Kust ma peaksin kontrollima? (Peate kontrollima sõna juurt.)

– Kuidas ma peaksin kontrollima? (Peate valima testsõnad.)

- Kuidas vajalik kontrollida? (Rõhuta vokaali kontrollitakse rõhu abil.)

Mis a, o ja, e, mina

Kuidas ma peaksin kontrollima? juure juures

Kuidas valida testsõnu

aktsent

4. Tunni teemaga töötamine

Rõhuta vokaali kontrollimisel sõna tüves tegevuste jada kordamine. Kollektiivne töövorm.

Poisid, ütlesite, et meie tunni eesmärki aitab saavutada algoritm rõhutamata vokaali juurtes kontrollimiseks. Meenutame teda? - Niisiis, siin on sõna "TALV".

Mis on esimene samm? (Loeme sõna)

Siis paneme rõhku.

Toome esile sõna juure

Rõhuta vokaali defineerimine (rõhuta vokaal ja)

Valime testsõna (talv)

Kirjutame täishääliku

Algoritm

Lugege sõna.

Pane rõhku.

Valige juur.

Tuvastage rõhutamata täishäälik.

Valige testsõna.

Kirjutame täishääliku

Töötage paaris (kaart nr 1)

Teie laudadel on kaardid nr 1 Võtke need. Lugege ülesannet. (Sisestage rõhuta täishäälik, testsõna)

– Kasutades algoritm rõhutu vokaali kirjutamine tüvesse Täidame ülesande paarikaupa.

Tuletan teile meelde paaristöötamise reegleid. Paari valmisolek on tõstetud käsi.

Ülesande täitmiseks on aega 2 minutit.

Alustame ülesandega. Kinnitamine (kollektiiv)

Kes selle ülesande vigadeta täitis, tõstke käed. Hästi tehtud!

ÜLESANNE: Kirjutage rõhutu täishäälik, testsõna

Kontrollitav

Kontrollimine

Kontrollitav

Kontrollimine

l häbi

l häbi

h sy

h sy

G ra

G ra

otv rit (kartul)

otv rit (kartul)

Poisid, öelge mulle, kuidas testsõna leida, millise järelduse saab teha?

Laste vastus: Testitavat sõna tuleb muuta nii, et rõhutu täishäälik muutuks rõhuliseks või valida samatüveline sõna, mille tüves on rõhuline vokaal

Hästi. Loeme seda reeglit õpikust. Ava õpik lk 101 ja võrdle oma järeldust õpikus oleva järeldusega. (luges õpilane)

5. Esmane konsolideerimine

Noh, nüüd soovitan teil muutuda teoreetikutest praktikuteks.

Signaalikaartidega töötamine. Lapsed peavad oma valiku õigsust põhjendama. Tähelepanumäng.

Signaalikaardid on ette valmistatud.

– Nimetan sõnu, mille tüvega on rõhutu täishäälik ja sina näitad vajaliku tähega signaalkaarti ja nimetad testsõna.

Üleöö, häda, öökull, vanker, jõgi, kriit, jooksja, leht, kurvasta, maa.

    Diferentseeritud töö (mitmetasandilised ülesanded). Töö kaartidega.

-Igaühel teist on erinevat värvi kaardid.

Vaadake seda ja hakake neid märkmikus ise tegema. Teostusaeg 5 minutit.

Kaart ( kollane)

Sisestage puuduolevad tähed sõnadesse rõhutamata vokaaliga, kasutage noolte abil testsõnade vastavust ja tõstke esile kirjapildid.

põletas juure

k.rainya luik, luik

kollane

l.b. üks haamer, viljapeks

m.l.tok vaata

g.l.va pead, pea

Kaart ( roheline)

Kirjutage see üles. Sisestage puuduvad tähed, kirjutage punktide asemel testsõnad, tõstke esile juur.

Ch.stotu – ……, gr..null. – …, sl…for-………, p.tnisty – ….., ug..saet – ….., sp..shit – …., v.shnyovy – ….., g…leniy – ……

Kaart ( roosa värv).

Kirjutage üles sõnad, mille juure on rõhutu täishäälik, kirjutage testsõnad sulgudesse. Lisage samale reeglile kaks enda näidet.

Metsa lagendikele ilmusid kuldsed kukeseened.

Niisiis, kontrollime.

Tõstke käsi, kes sai kollase kaardi.

Lugege ülesannet.

Tõstke käsi, kes rohelise kaardi täitis.

Lugege ülesannet.

(küsi ühelt õpilaselt, pane hinne)

Tõstke käsi, kes täitis roosa kaardi.

Lugege ülesannet.

(küsi ühelt õpilaselt, pane hinne)

Järgmine test.

    Töötage rühmades.

Tuletan teile meelde tööreegleid.

Annan igale rühmale ühe lause, mis sisaldab rõhutamata vokaalidega sõnu.

Sinu ülesandeks on kirjutada sõna kohale testsõna ja sisestada soovitud täht. Tööaeg -3 minutit.

Kuulame iga rühma. Kui te vastusega ei nõustu, siis põhjendage oma mittenõustumist.

Mida me saime? Mida tekst ütleb? Mis teemaga on kõik laused seotud?

Poisid, millist ülesannet saate selle tekstiga soovitada?

Mõelge tekstile pealkiri. Tööaeg - 1 min.

Tekst rühmatööks

Metsas valmistuvad loomad talveks. Orav kuivatab seeni puuokstel. Hiir talletab teravilja. Siil isoleerib pesa. Madu leidis eraldatud koha palgi all. Pääsukesed ja pääsukesed lendavad soojematesse piirkondadesse.

    Mäng “Leia ja paranda viga.

Kontrollige Dimini sõnavara dikteerimist. Otsige üles, parandage viga, kirjutage sõna õigesti ja valige mõttes testsõna.

Seneva, vada, bizhat, trova, vile

Läbivaatus. (Sinine - sinine, vesi - vesi, jookse - jookse, rohi - muru, vile - vile.)

– Mitu sõna ta õigesti kirjutas? (Üks.)

- Millise? (Vile.)

– Mida te Dimale soovitate? (Õppige sõna juure rõhutamata vokaali õigekirja reeglit.)

6. Tunnis saadud teadmiste süstematiseerimine

1) - Pöördume tagasi esimese ülesande juurde: parandage vead ja selgitage, miks on vaja kirjutada nii ja mitte teisiti.

7. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.

Tuletame meelde, mida me tunnis tegime.

Mis oli tunni teema?

Millised eesmärgid me endale seadsime?

- Kas oleme oma eesmärgi saavutanud?

Igal õpilasel on kahe skaalaga leht

Huvitav õppetund Minu osalus

Poisid, teie laual on kahe kaaluga paberitükid. Palun hinnake seda õppetundi: kui huvitavaks see tundus. Nüüd hinnake oma tööd tunnis, kui aktiivselt igaüks teist arutelus osales, esines praktiline töö.

Arutelu refleksiooni tulemuste üle

Aitäh klassis tehtud töö eest!

Lisaülesanded

    Täida sõnades puuduv täht

lisa testsõna



 


Loe:



Eelarvega arvelduste arvestus

Eelarvega arvelduste arvestus

Konto 68 raamatupidamises on mõeldud teabe kogumiseks kohustuslike maksete kohta eelarvesse, mis on maha arvatud nii ettevõtte kui ka...

Kodujuustust pannil valmistatud juustukoogid - kohevate juustukookide klassikalised retseptid Juustukoogid 500 g kodujuustust

Kodujuustust pannil valmistatud juustukoogid - kohevate juustukookide klassikalised retseptid Juustukoogid 500 g kodujuustust

Koostis: (4 portsjonit) 500 gr. kodujuust 1/2 kl jahu 1 muna 3 spl. l. suhkur 50 gr. rosinad (valikuline) näputäis soola söögisoodat...

Musta pärli salat ploomidega Musta pärli salat ploomidega

Salat

Head päeva kõigile neile, kes püüavad oma igapäevases toitumises vaheldust. Kui olete üksluistest roogadest väsinud ja soovite meeldida...

Lecho tomatipastaga retseptid

Lecho tomatipastaga retseptid

Väga maitsev letšo tomatipastaga, nagu Bulgaaria letšo, talveks valmistatud. Nii töötleme (ja sööme!) oma peres 1 koti paprikat. Ja keda ma tahaksin...

feed-image RSS