Kodu - Köök
Projekti eesmärk on arendada ideid sõnade polüseemia kohta. Viktoriin "Sõnade võlumaailm"

Teema: "TÄHTILISED SÕNAD"

Eesmärk: Selgitada ja rikastada sõnavara, köita laste tähelepanu leksikaalne tähendus sõnad Tutvustage polüsemantilisi sõnu, õpetage neid mõistma nende tähendust fraasides ja tekstis. Arendage tähelepanu ja mõtlemist.

Varustus: teemapildid (jõulupuu, siil, nõel, kellukell, täitesulepea, ukse käepide, ukse võti, kolmikvõti, mutrivõti, vedruvõti, seene ilma jalata, poiss ilma jalata, tool ilma jalata, laud ilma jalata, rüblikala); pintsel-pintsel, kelluke, väljalõigatud pildid (teekann, kohver, vihmavari, tüdruk, kann, tass).

Tunni edenemine

I. Org. hetk

- See, kes arvab, mida ma ütlen, istub: silp või sõna (sa, aed, lennuk, pa, aur, isa).

II. Mis vahe on silbil ja sõnal?

Lapsed: - Silp ei tähenda midagi, ei tähenda midagi. Silp on osa sõnast. Ja sõna tähendab midagi: mingit objekti või tegevust.

Logopeed: – Iga subjekt on määratud oma sõnaga. Kuid on sõnu, mis kõlavad ühtemoodi, kuid tähendavad erinevaid asju. Mõnikord nimetame erinevaid objekte sama sõnaga.

1. Arva ära mõistatused:

Mis tüdruk see on?

Ei ole õmbleja, mitte käsitööline,

Ta ei õmble ise midagi.

Ja nõeltes aastaringselt.

Pugeja roomab

Nõeltel veab.

Raudkala sukeldub

Ja saba jätab lainele.

Välja on pandud pildid: jõulupuu, siil, nõel.

– Mis on neil objektidel ühist? (nõelad)

– Kas need nõelad on samad või erinevad? (erinevad)

– Erinevad, kuid kutsutakse sama sõnaga. Kuidas kõik need nõelad sarnased on? (pikk, terav, kipitav). Sellepärast kutsutakse neid ühe sõnaga.

Me nimetame selliseid sõnu, mis kõlavad ühtemoodi, kuid tähendavad erinevaid asju, "vendadeks".

2. Kuvatakse kaks objekti: kelluke - muusikainstrument, kelluke - lill.

– Kuulake nüüd teist mõistatust ja arvake ära, millisest kellast me räägime?

Eh, kelluke, sinine värv,

Keelega, aga helinata.

(kellukas)

3. On ka teisi vennasõnu.

võti.

Seal on palju erinevaid võtmeid.

Võti on allikas kivide vahel,

Kõrge nool, lokkis,

JA tavaline võti uks.

- Millest see luuletus räägib?

– Mis on neil piltidel kujutatud?

4. – Mis see on? (pliiats)

Mida sa selle pliiatsiga teed? (nad kirjutavad)

– Mõelge ja nimetage objekte, millel on ka käepide. (laste vastused)

– Nüüd pane pildid kokku, vaata neid ja ütle, millistel objektidel veel käepide on.

5. Kehalise kasvatuse minut.

6. Harjutus “Mida unustas kunstnik joonistada?” (piltidelt - tool ilma jalata, poiss ilma jalata, seen ilma jalata, laud ilma jalata).

- Kuidas kõik need jalad sarnased on?

See tähendab, et sõna “jalg” tähendab ka erinevaid, kuid mõneti sarnaseid objekte.

7. Luuletuse lugemine:

Milline imelik on juht,

Ta ei saanud üldse süüa

Sest varahommikul

Ta pööras ja keeras rooli.

Miks sa selle väänasid – sülitasid?

Parem oleks võtta ja süüa.

- Miks ei saanud juht bagelit süüa?

– Mis on ühist auto roolil ja taignast roolil?

8. Harjutus “Lõpeta lause”.

– Talupoeg niitis muru, tal oli terav... vikat.

– Tüdrukul on pikk... palmik.

– Mul on kõrvas kuldsed... kõrvarõngad.

– Kaseoksal ripuvad rohelised… kõrvarõngad.

- Kukk kõnnib tähtsalt, tal on punane ... kamm peas.

– Vanaema ostis oma juustele ilusa... kammi.

– Milliseid sõnu – vennad – olete veel õppinud?

9. Jutu lugemine (enne jutustamist mõelge ruffkalale, harjale).

"Ma ostsin harja," ütles ema.

- Kus, kus on pintsel? Näita mulle! - küsis Jegorka.

Ema võttis kotist harja välja.

"See pole pintsel, vaid mingi pintsel," ütles Jegorka kurvalt.

- Ershik on kala. Ma ise püüdsin suvel väikese kala ja isa ütles, et seda nimetatakse harjaks.

"See on õige, seal on kala - pintsel ja see on pintsel - pudelite pesemise hari," selgitas Egorka ema.

– Mida ema poest ostis?

– Mida ütles Egorka ostu nähes?

- Mida seletas Egorka ema?

III. Õppetunni kokkuvõte.

- Milliseid sõnu sa täna õppisid? (sõnadega-vennad)

- Milliseid vennasõnu mäletate?

– Tahan teid kiita selle eest, et olete tähelepanelik, mitte hajunud, ja see aitas teil õppida tundma huvitavaid vennasõnu.

saadetud

logopeed õpetaja Kuznetsova N.V.

Astrahan, MBDOU nr 85

Autor on rahul, see pole teile keeruline - klõpsake nuppu "MULLE MEELDIB"

Probleemõppetehnoloogia abil kõne arendamise tunni kokkuvõte.

Programmi sisu:

1. Tugevdada jutustava teksti koostamise oskust, järgides ülesehitust ja kasutades erinevaid suhtlusvahendeid.

2. Harjutage sünonüümide valimist. Tutvustage probleemsituatsiooni abil polüsemantilist sõna "võti".

3. Harjutage seotud sõnade valimist. Tugevdada skeemide abil lausete koostamise oskust. Harjutage omadussõnade võrdlevate astmete moodustamist.

4.Arendage kõne intonatsiooni ekspressiivsust.

5. Arendada lastes oskust töötada väikestes rühmades, kuulata ära teiste laste arvamus, mitte katkestada üksteist ja anda võimalus üksteisele kaasa rääkida.

Sõnavaratöö: võti - vedru, kõrgendike, mutrivõti, reguleeritav, võti, vedru.

Materjal: Erinevate klahvidega pildid (kõrvad, vedru, mutrivõti, uks, reguleeritavad), sõprusest kõneleva laulu salvestamine, ülesannete lahendamise algoritm, skeemipildid lugude koostamiseks, sõnastik, diagrammid (seotud sõnade valimiseks ja lausete koostamiseks), allikavesi.

Tunni edenemine

Sissejuhatav vestlus:

Seal on laul sõprusest. Poisid, millest laul räägib? /Sõprusest./

Mida teie arvates tähendab olla sõber? /Laste arutluskäik./

Poisid, kellega saate sõbrad olla? /Sõbraga./ Kes saab olla sõber? /Inimesed, loomad, lapsed, vanemad./

Võite öelda sõber. Kuidas saab seda teisiti öelda? Kuidas? /Seltsimees, semu, semu, semu, tüdruksõber./

Poisid, ma tahan teile rääkida loo kahest sõbrast. Tahad kuulata?

1. Probleemi avaldus

«Ühel päeval kohtusid kaks sõpra.

"Tead, Sasha, ma kaotasin täna oma võtme," ütles Serjoža.

Seryozha, kuidas see saab olla? Kas sa oled metsa eksinud? Ja täna jõin allikast. Vesi on seal hea: värske, maitsev.

Poisid vaatasid teineteisele üllatunult otsa, nad ei mõistnud üksteist. Nad kehitasid õlgu ja läksid oma teed. Nii see lugu juhtus."

Heuristiline vestlus:

Kellest see lugu räägib?

Mis juhtus Seryozhaga?

Ja mida Sasha vastas?

Miks läksid sõbrad oma teed?

Mis probleem poistel oli?

Miks sa arvad, et nad ei mõistnud üksteist?

Kas saame poisse aidata?

Kuidas saame aidata poistel sellest aru saada? (uurige, millistest võtmetest nad rääkisid).

Nüüd on poiste probleem meie probleem.

Kas soovite aidata poistel sellest aru saada?

2. Teadmiste uuendamine

Milliseid võtmeid sa tead?

Lapsed räägivad, milliseid võtmeid nad teavad. /Viul, mutter, reguleeritav, uks/

Seejärel vaadatakse koos õpetajaga klahvidega illustratsioone.

3. Hüpoteesimine

Mis sa arvad, mis võtme Seryozha kaotas? /laste oletused/

- See tähendab, et Seryozha võis võtme kaotada:, : või:.

Kas mäletate, mida Sasha oma võtme kohta ütles? /et see on metsas, et vesi seal on maitsev ja värske/

Mis võti see on, millest juua saab? /laste oletused/

Õpetaja võtab laste vastused kokku:

- Võib-olla on see koht, kus on alati maitsev ja värske vesi.

4. Lahenduse kontrollimine

Kuidas saame kontrollida, kas Saša ja Seryozha võtmete kohta tehtud oletused on õiged? / vaata sõnaraamatust, entsüklopeediast, internetist, küsi täiskasvanutelt: /

Kõigist meie rühma teadmiste allikatest on:

Heidame sellele pilgu peale.

Kontrollige sõnastikust.

Maa seest välja purskamas veeallikas. Mis on võtme teine ​​nimi? (kevadel).

Erinevate “võtmetega” illustratsioonide ülevaatus, millele on lisatud vedruvõtme illustratsioon.

Õpetaja loeb luuletust.

Võtmeid on palju:

Võti on allikas kivide vahel,

Kõrge nool, lokkis,

Ja tavaline võti – uksevõti. (D. Lukich)

Phys. Üks minut

Õpetaja loeb ja lapsed sooritavad liigutuse sõnadega:

Pinocchio kummardus üks kord, kummardus kaks korda,
Ta sirutas käed külgedele,
Ilmselt ma võtit ei leidnud.
Et meile võti kätte saada
Peate seisma oma varvastel.

Millist võtit Pinocchio otsis? /kuld, uks/

Kujutage ette, et olete maagilised kunstnikud, kes maalite pilte õhku.

Tehakse kinesioloogilisi harjutusi (õhku rohu, puude, päikese, põõsa, pilve, vihma "joonistamine":.)

5. Teadmiste süsteemi tutvustus

Võtme - vedru - illustratsiooni uurimine Õpetaja juhib laste tähelepanu sellele, et võti

mitte lihtsalt ei voola maa seest välja, vaid tuleb välja nagu väike purskkaev

Poisid, ma olin allika juures ja sain sealt vett. Kas soovite seda proovida? /lapsed proovivad/

Vesi on puhas ja kevadel veel puhtam, vesi jões on kiire ja kevadel veel kiirem, vesi on selge ja kevadel veel selgem, vesi jões on külm ja kevadel on veelgi külmem, vesi on jahe ja kevadel on veelgi jahedam, vesi on värske ja kevadel on see värskem, vesi on maitsev, kuid kevadel kevad on maitsvam, vesi on kerge ja kevadel on allikas veelgi kergem.

Öelge "kevad" - ja siis ilmub
Jookseb rohelises tihnikus
Rõõmsalt möllav võti.
Vedru nimetame ka võtmeks.

(Uksevõtmel pole sellega mingit pistmist).

Õpetaja pakub veel kord nimetada kõik võtmed, millega lapsed täna kokku puutusid

Seda kõike nimetatakse võtmeks. Kas nad on välimuselt sarnased või erinevad?

Kui sõnal on tähendus, siis on see üheselt mõistetav ja kui sõnal on palju tähendusi, siis on see: .

Mitu tähendust on sõnal "võti"?

Nii et sõna "võti" on: .

Poisid, mis avastuse me tegime? /Et sõnal “võti” on mitu tähendust, see on polüsemantiline./

Meenutagem lugu poistest. Kuidas sai Sasha öelda, et sõber teda mõistaks? Mida me saame järeldada? Peate rääkima nii, et teid mõistetakse. Aitasime poistel selle välja mõelda ja lahendasime nende probleemi. Asetame oma avastuse avastuste annaalidesse.

Nüüd mõtleme välja selle sõna võtme seotud sõnad(võti, võtmed, võtmehoidja, võti, võti, :)

Poisid, mõtleme välja laused sõnavõtmega (lausete väljamõtlemine diagrammide abil).

Poisid, lugu poistest on läbi. Ja ma soovitan teil võtmete kohta lugusid välja mõelda. Lugude väljamõtlemine diagrammide abil.

Tunni kokkuvõte: Mis sulle tunnist meelde jäi? Mis sulle meeldis? Mis oli raske? Poisid, mis avastuse me tegime? Kuidas saame oma avastusest vanematele rääkida?

(kooli ettevalmistusrühm)

Tunni kokkuvõte MITMESEKONNILISED SÕNAD(polüsemantilised sõnad objektiivsuse tähendusega)

Eesmärgid:

- täpsustada ja laiendada sõnavara läbi objektiivsuse tähendusega polüsemantiliste sõnade praktilise valdamise.

- korrake sõnu, mis tähistavad "elusaid" ja "elutuid" objekte.

Varustus: esemed (kartul, king, pudel, tool); pildid, mis tähistavad polüsemantilisi sõnu objektiivsuse tähendusega (müts, jalg, kelluke, koon).

Tunni edenemine

Organisatsiooniline moment

Logopeed. Lapsed, nimetage sõnu, mis tähistavad objekte.

Lapsed nimetavad sõnad ahelas ja istuvad oma kohale.

Mõelge välja sõnad, mis vastavad küsimusele "kes see on?" Pidage meeles sõnu, mis tähendavad "elutuid" objekte.

Eesmärgi seadmine

Logopeed. Kuulake I. Tokmakova luuletust “Plim”.

Lusikas on lusikas.

Supp läheb lusikaga.

Kass on kass.

Kassil on seitse kassipoega.

Kalts on kalts.

Ma pühin laua lapiga.

Müts on müts.

Panin riidesse ja läksin.

Ja ma mõtlesin ühe sõna välja

Naljakas sõna - plym,

Ma kordan veel kord -

Lihtne, tühine...

Siin ta hüppab ja hüppab -

Plim, plim, plim.

Ja see ei tähenda midagi

Plim, plim, plim.

Selgub, et on sõnu, mis ei tähenda midagi, millel pole tähendust, nagu sõna "plym". Selgitage nüüd ühemõtteliste sõnade tähendust.

Diivan on mööbel, sellel istuvad inimesed ja magavad.

Kurk on köögivili, aiataim.

Buss on sõiduk, mis veab reisijaid.

Pliiats on kirjutusvahend, mida kasutatakse joonistamiseks.

Sissejuhatus polüsemantilistesse sõnadesse

Logopeed. Täna saate tuttavaks sõnadega, millel pole mitte üks, vaid mitu tähendust.

Lapsed kuulavad I. Tokmakova luuletust “Imelisel maal”. Luuletuse korduslugemine ja sõnade “keel”, “silm”, “kael”, “jalg” tähenduse selgitamine. Logopeed näitab lastele esemeid: kinga keelt, kartulisilma, pudelikaela, tooli jalga.

Mida veel võivad tähendada sõnad "keel", "silm", "kael", "jalg"?

Lapsed valivad iseseisvalt nende sõnade muud tähendused.

Lapse keel on kook.

Piiluauk on uks, liblika tiival.

Jalg - seenel, nukul, mööblil.

Laste enesemääramine polüsemantilised sõnad tekstis

Logopeed. Kuulake luuletust ja leidke sellest mitmetähenduslikud sõnad.

– ära kahetse põrsas, –

Lehm ütleb. –

Sa ostad piima -

Maitsev, aurav!

Põrsad on sealsamas:

- Meil ​​on terve kruus!

Kontsad nad panevad oma sisse

Väikesed sead...

A. Šibajev

Mishka viskas pulga püsti:

- Kukkuda kuusepuust mütsi sisse, koonus!

Käbi laks pähe -

Otsekohe suured kaadrid sai kaheks.

E. Petrischeva

Lapsed leiavad mitmetähenduslikke sõnu.

Dünaamiline paus

Lapsed teevad liigutusi I. Tokmakova luuletuse “Plim” teksti järgi.

Harjutage lapsi polüsemantiliste sõnade kasutamisel oma kõnes

Logopeed. Koosta lauseid erinevaid tähendusi sõnad "põrsas", "muhk".

Kuusepuu otsas rippus kõrgel käbi.

Vova tegi männikäbist käsitöö.

Petya otsaesisel on muhk.

Ema tegi punnile külma kompressi.

Siga kaevas koonuga maad.

Emal oli rahakotis münt.

Ülesanne "Arva ära polüsemantiline sõna"

Ühel kaardil mitut objektipilti kasutades tuvastavad lapsed polüsemantilise sõna.

müts(peakate, seene lähedal, küüne lähedal).

Jalg(lapse juures, lauas, seenel).

Kelluke(lill, kelluke).

Tiib(linnus, lennukis, liblikas).

Nõelad(siil, kuusk, õmblemine).

Ülesande täitmisel selgitavad lapsed logopeedi abiga, miks neid objekte samamoodi nimetatakse.

Tunni kokkuvõte

Logopeed. Tutvusime sõnadega, millel pole mitte üks, vaid mitu tähendust. Nimetage polüsemantilised sõnad, mida mäletate.

Olga Skobeleva
Kõnearengu õppetunni kokkuvõte. "Võti on polüsemantiline sõna"

Tunni kokkuvõte kõne arengust"mitmetähenduslikud sõnad"keskmises rühmas.

Sihtmärk:

Tutvustage lastele polüsemantilised sõnad;

Õppige tuvastama objekte, mis esindavad mitmetähenduslikud sõnad;

Harjutage õiget kasutamist polüsemantilised sõnad lauses.

Arendav:

Arenda mõtlemist, võime järeldus, kõne.

Aktiveerige polüsemantiliste sõnadega lastesõnaraamat.

Varustus: paneelid, magnetid, muinasjutu kangelane- Pinocchio.

Demo materjal:

Pildid koos pildiga « võtmed» (Võti - muusikaline märk; võti - uks; võti- looduslik veeallikas; võti - mutrivõti )

Tunni käik:

Kasvataja: Poisid, täna teeme reisi muinasjuttude maale. Leiame end ühes selle riigi maagilisest linnast - müsteeriumite linnast, jalutame mööda salapäraseid tänavaid ja tutvume selle linna elanikega. Rändame võluvaibal. Nii et me lendame suurel vaibal; sulgege silmad, sirutage käed - justkui tiivad ja läheme lendama. Niipea, kui maagilise muusika helid lakkavad, avame oma silmad. Ja siis leiame end võlumaalt (lapsed seisavad matil). Kõlab nagu muusika muinasjutust "Pinocchio" (tagarada)

Lapsed avavad silmad. Pinocchio ilmub (hoiab käsi selja taga).

Kasvataja: Mis see väga imelik puumees on?

Poiss, kellel on ABC kaenlas, on puust ulakas poiss.

Ta alistas Karabase ega vedanud oma sõpru kunagi alt. Kes ei kuulanud Malvinat?

loll, lahke...?

Laste vastus: Pinocchio

IN: Just, poisid – Pinocchio.

Pinocchio: Tere poisid, mida te siin teete?

Kas sa juhtusid minu oma siit leidma? võti?

Lapsed: Nad vastavad, et saabusid võluvaibal reisile.

IN: Pinocchio, milline? sa kaotasid võtme?

B: Kaugel, kaugel mere taga. Kulud kuldne sein. Selles seinas on hinnaline uks, ukse taga on suur riik Võti kullaga avavad nad kallihinnalise ukse seinas, aga kus see on võti - ma ei tea? Keegi ei öelnud mulle.

IN: Poisid, kas te pole kohtunud "kuld väike võti» , millest Pinocchio räägib.

Lapsed: (laste vastus on "ei, me pole kohtunud").

IN: Poisid ja Pinocchio, kas teate, millised teised seal on? « võtmed» ?

Lapsed: (vastus): mutrivõti võti….

B: Ja mis, Kas on ka teisi võtmeid?? Ma ei tea kedagi sellist, aga ma tõesti tahan teada saada…

IN: Jah, neid on. Seda nimetatakse « mitmetähenduslik sõna» . Üks sõna ja väärtused paljud.

D ja B: öelge, mis seal veel on võtmed, oleme väga huvitatud.

Õpetaja esitab lastele mõistatusi ja kuvab vastused paneelile.

IN: Ta on ukse taga, ta on lossis,

See kuulub ka muusikalisse,

Ta keerab isegi mutri lahti,

Ta võib, kui tahab,

Saada telegramm

Ja lahendage mõistatus.

IN: Milliste kohta võtmed mida see luuletus ütleb?

D: nad vastavad.

IN: Õige (riputab pilte magnetitele): uks võti, muusika (muidu nimetatakse seda viiuliks, pähkliks võti. Kuid me pole veel lõpetanud vaatas võtmeid. Nüüd teeme kehalise kasvatuse ja jätkame.

Kehalise kasvatuse minut.

Pinocchio venitatud,

(tõstke käed külgedele, sirutage, tõuske varvastele)

Kord - kummardus,

Kaks - kummardus,

(keha paindub ette)

Käed küljele lahutatud,

(käed laiali laiali)

Võti, ilmselt ma ei leidnud seda.

(pöörab paremale ja vasakule)

To saame võtme kätte,

Peate seisma oma varvastel.

(käed vöökohal, tõus varvastele)

IN: Oleme puhanud, nüüd jätkame. Kuulake luuletust ja arvan: "Mille kohta võti, mis seal kirjas on» ?

Öelge "Kevad" -

Ja siis see tekkis

Jookseb rohelises tihnikus

Naljakas võti pomiseb.

Kutsume ka kevadet võti.

(Võti uksel pole sellega midagi pistmist.)

Lapsed: võti on vedru.

IN: Kui hea mees sa oled. Muidugi on kevad. Paneb pildi üles.

IN: Nii palju sõnal on palju tähendusi« võti» . Mis see siis on sõna?

D: « Polüseemne» , sest üks sõna ja väärtused palju….

B: Kui palju paljudÕppisin sinult midagi uut. Suur tänu teile ja teile. Ma lähen nüüd oma otsima väike võti"uks" ja ma räägin oma sõpradele kõigest. Tulge meile uuesti külla, ma tahan rohkem teada mitmetähenduslikud sõnad. Ta viipab käega ja lahkub.

IN: Poisid, ikkagi on üks tähendus, mida me pildil ei näe. See « võti» - teave, mis võimaldab dešifreerida ristsõna või vastata ülesandele. Nüüd palun minge meie võluvaibale ja lähme tagasi rühma juurde. Lapsed sulgevad silmad, kõlab rahulik muusika.

Edasi edasi klassid saadud teavet korratakse ja tugevdatakse.

"TÄHTILISED SÕNAD"

Materjal: teemapildid (õmblusnõel ja -niit, jõulupuu või mänd, meditsiiniline süstal nõelaga, siil); nukk, kiibid, kaardid paarispiltidega objektidest, mida tähistatakse polüsemantiliste sõnadega.

Tunni edenemine

P ja kuvab vastused paneelil.

Olen ühekõrvaline vanamutt

Hüppan lõuendil

Ja pikk niit kõrvast,

Nagu võrku tõmban. (Nõel.)

Siin on nõelad ja tihvtid

Nad roomavad pingi alt välja,

Nad vaatavad mind

Nad tahavad piima. (Siil.)

K. Tšukovski

Mis tüdruk see on?

Ei ole õmbleja, mitte käsitööline,

Ta ei õmble ise midagi,

Kas nõelu on aastaringselt? (Mänd, kuusk.)

Õpetaja. Mis on esimesest mõistatusest pärit nõela nimi? (Õmbleb.) Missugused nõelad siilil on? (Siilid.) Kuusel on okkad... (kuusk), männil on... (mänd). Samuti on olemas meditsiinilised nõelad. Kui hämmastav see sõna "nõel" on! Üks sõna, aga see tähendab palju erinevaid asju. Sellist sõna nimetatakse mitmetähenduslikuks. Polüsemantilisi sõnu on palju. Nüüd me veendume selles. Teie ees on nukk, laud ja tool. Mis on kõigil neil esemetel ühist? (Jalad.) Kellel või kellel on jalad? Iga õige vastuse eest saate kiibi.

Pärast vastuste ammendamist ühendab õpetaja laste kiibid.

Õpetaja. Nii palju erinevaid jalgu sa tead. Üks sõna, aga palju tähendusi.

Ja nukul on ka käed. Milliseid pliiatseid sa veel tead? Nukul on ka müts. Pidage meeles esemeid, millel on müts.

Lapsed saavad kaarte paariskujutistega objektidest, mida tähistatakse mitmetähenduslike sõnadega. Koostage laused, kasutades õigesti mitmetähenduslike sõnade tähendusi.

Kirjutamiskäepide - ukselink;

Pintsel - käsipintsel;

Uisuväli (masin) - liuväli;

Luku võti on võti (oja);

Meremees täht-täht taevas.

Sibul (taimne) - sibul (relv);

Maa (planeet) - maa (väli);

Ehituspliit - gaasipliit;

Õmblusnõel - kuusenõel;

Kukeseen (loom) - rebane (seen).

Tund nr 22.

"AVALDUS FIGURSE TÄHENDUSEGA"

Sihtmärk: tutvustada kujundliku tähendusega väljendi mõistet; ; sisse harjutama õige kasutamine lööklaused.

Materjal: populaarseid väljendeid kujutavad joonised-näpunäited.

Tunni edenemine

Lastel palutakse selgitada järgmiste väljendite tähendust: terav nuga - ..., terav silm - ..., terav keel - .... .

Vürtsikas nuga-nuga, mis lõikab hästi.

Vürtsikas silmad-silmad kes näevad hästi ja valvsalt.

Terav keel on see, mida nad ütlevad inimese kohta, kes kasutab ebameeldivaid, solvavaid sõnu.

Väljendit “terav nuga” kasutatakse otseses tähenduses, kuid väljendeid “terav silm” ja “terav keel” kasutatakse kujundlikult, s.t. ühe objekti omadusi justkui võrreldakse ja kantakse üle teisele objektile. Seda tehakse selleks, et muuta meie kõne ilusamaks ja huvitavamaks. Siin on võrdlus:

Jahimees tuli hea saagiga, oskab täpselt lasta.

Jahimees tuli hea saagiga, sest tal on terav silm.

Kaks sõbrannat läksid lahku, sest üks neist rääkis pidevalt haiget tegevaid asju.

Kaks sõbrannat läksid lahku, kuna ühel neist oli liiga terav keel.

Meie kõne on rikas tabavate ja kujundlike võrdluste või populaarsete väljendite poolest.

Lapsed vaatavad vihjejoonistusi ja kordavad lööklaused, mida kasutatakse piltlikult.

Kallab nagu ämbritest;

Nad kasvavad nagu seened pärast vihma;

Lenda nagu nool;

Tunne end nagu kala vees;

Sääsk ei õõnesta teie nina;

Sündinud särgis;

Esimene pääsuke.

Mäng "Kui me nii ütleme".

Lapsed harjutavad populaarsete väljendite õiget kasutamist.

Kui on tugev paduvihm, paduvihm, siis me ütleme... kallab nagu ämbritest.

Kui keegi jookseb väga kiiresti, siis me ütleme... lendab nagu nool.

Kui tunneme end hästi, vabalt, vabalt, siis ütleme... Ma tunnen end nagu kala vees.

Kui midagi ilmub kiiresti, suurtes kogustes, siis ütleme... nagu seeni pärast vihma.

Kui töö on hästi tehtud ja tehtu kohta kommentaare ei ole, siis ütleme... sääsk nina ei söövita.

Kui inimene on õnnelik ja õnnelik, siis me ütleme... särgis sündinud.

Räägime esimesest märgist millegi avaldumisest... esimesest märgist.

Kokkuvõttes kordavad lapsed meeldejäävaid lööklauseid, koostavad nende põhjal lauseid elusituatsioonid.

Tund nr 23.

"PERE"

Sihtmärk: rikastada lapse sotsiaalset kogemust, tema inimestevahelist suhtlust teiste inimeste ja iseendaga, aidata tal mõista oma eesmärki selles maailmas; laiendada oma sõnavara; arendada ennustamisvõimet, õpetada vaadeldava olukorra järjepidevat analüüsi.

Materjal: teemapildiseeriad “Beebist vana naiseks”, “Beebilt vanainimeseks”; jutupilt “Perekond”; pall, rebus (7I - perekond).

Tunni edenemine

Lapsed lahendavad mõistatuse: 7Ya - perekond.

Eksponeeritakse teemapilt “Perekond”.

Töö süžeemaali “Perekond” ainetel. Lastele esitatakse järgmised küsimused:

Nimeta pereliikmed.

Kuidas on poiss seotud tüdruku, isa, vanaemaga?

Kuidas suhestub tüdruk oma venna, ema ja vanaisaga?

Kes on ema ja vanaisa?

Kuidas on isa emaga seotud?

Kes on pere vanim ja noorim?

Kes peres on vennast vanem, aga emast noorem?

Kes on täiskasvanu?

Mäng "Kellest ma räägin?"

Lapsed arvavad nende omaduste põhjal pereliikmeid: hooliv, töökas, kõige ilusam; tugev, range, suur; lahke, südamlik, vana; väike, naljakas, rõõmsameelne.

Mäng "Kes on kumb?"(palliga ringis).

Lapsed valivad iga pereliikme jaoks omadussõnad.

Kehalise kasvatuse minut.

Üks kord tõuske, venitage.

Kaks - kummarduge, sirguge.

Kolm-kolm plaksutamist peopessa,

Kolm peanoogutust.

Sees neljakäeline laiem.

Viis – vehkige kätega.

Kuus – istu vaikselt maha.

Vestlus "Inimese tulevik".

Nüüd olete väike ja siis ühe päevaga saate äkki täiskasvanuks, kas see juhtub? Kuidas see juhtub? Paigutage järjestikku inimese elu „ahel” (imik, koolieelik, koolilaps, teismeline, täiskasvanu, vana). Räägi meile, mis juhtub inimesega, milline ta on, mida ta igas vanuses teeb?

Mäng "Kes ma saan ja milline?"

Kelleks sa suureks saades?

Milliseid omadusi soovite omada?

Tund nr 24.

"MIS ON MINU NIMEL?"

Sihtmärk: rikastada lapse sotsiaalset kogemust, tema suhtlemist teiste inimestega, iseendaga; õpetada eesnimest isanime moodustamist; Harjutage lapsi perekonnanime, täisnime ja isanime nimetamisel.

Materjal: teemapilt “Perekond”, kaisukaru, pall.

Tunni edenemine

Töö süžeefilmi “Perekond” kallal on korraldatud järgmiste küsimuste järgi:

Kes on peres kõige tähtsam inimene? Miks?

Kust saavad lapsed oma perekonnanimed?

Kes paneb lastele nimed?

Laste ette ilmub väike karupoeg.

Kaisukaru (M.). Tere poisid! Mina olen karupoeg Miša, aga mu karuema kutsub mind Mišenkaks. Mis su nimi on? Kuidas su ema sind kutsub?

Mäng "Saame tuttavaks."

Lapsed mööduvad karupoegast, igaüks ütleb oma nime ja selle deminutiivvormi.

M. Tore oli teie nimesid teada. Aga mul on veel küsimusi. Mu karuisa ei kutsu mind Mišaks, mitte Mišenkaks, vaid Mihhailiks. Sa ei tea miks?

Õpetaja (P.). Sest igal nimel on mitu vormi. Mihhail on nime Misha täisvorm.

Mäng "Minu nimi".

Lapsed ütlevad oma nime täiskuju (vajalik võib olla õpetaja abi).

M. Kui mu vanaisa Potap Potapovitš meie koopasse vaatab, kutsub ta mind Mihhail Ivanovitšiks ja mu isa Ivan Potapovitšiks. Mis nimed need on?

P. Lisaks nimele on olemas ka isanimi. See on moodustatud teie isa nimest. Kui teie isa nimi on Ivan, siis teie keskmine nimi on Ivanovitš. Nii selgub, et sina, väike karu, oled Mihhail Ivanovitš ja su isa on Ivan Potapovitš. On selge?

M. Nüüd on asi selge.

Kehalise kasvatuse minut.

Kaisukaru

Meie Mishutka venis,

Üks kord kummardus, kaks korda kummardus,

Ta laiutas käpad külgedele -

Ilmselt ei leidnud ma mett.

Karu ronis tarusse ja ennäe -

Käpast tilk magusat mett.

Mäng "Nimetage oma keskmine nimi."

Iga laps nimetab oma isa nime ja moodustab oma isanime (vajalik võib olla õpetaja abi).

Mäng "Mis siis?"

Poisid, karupoeg on veel väike, aga ta kasvab suureks ja on... (suur)?

Nüüd on ta karupoeg ja siis... (karu)?

Nüüd on ta nimi Miša ja siis... (Mihhail Ivanovitš)?

Nüüd on teie nimi... ja siis...?



 


Loe:



Wobenzym – ametlik* kasutusjuhend

Wobenzym – ametlik* kasutusjuhend

Tänapäeval määratakse patsientidele sageli üsna agressiivne medikamentoosne ravi, mis võib oluliselt kahjustada tervist. Et kõrvaldada...

Mikroelemendid hõlmavad

Mikroelemendid hõlmavad

Makroelemendid on inimkeha normaalseks toimimiseks vajalikud ained. Neid tuleks toiduga varustada koguses 25...

Veoautole saatelehe koostamine

Veoautole saatelehe koostamine

Organisatsiooni töötajad, kes oma tegevuse tõttu sageli mitu korda päevas tööasjus reisivad, saavad tavaliselt hüvitist...

Distsiplinaarkaristuse järjekord – näidis ja vorm

Distsiplinaarkaristuse järjekord – näidis ja vorm

Puudub rangelt kehtestatud distsiplinaarkaristuse korraldusvorm. Selle mahule, sisule pole erinõudeid...

feed-image RSS