основното - Дизайнерски съвети
Резюме на урок по обучение на четене и писане за по-големи деца в предучилищна възраст „звук и буква“ - бележки за лекции - каталог на статии - логопед у дома. План-конспект на урока по темата: Логопедичен урок по звуково произношение "Звук u"

Това занимание е за деца подготвителна група... Целта на урока е да формира правилното произношение на звука [u];подобряване на звуково-сричковия анализ на думите; формирането на лексикални и граматични категории и развитието на речта и слуховата памет.

Изтегли:


Визуализация:

Тема: Звук ш.

Цел: да се изясни произношението на звука[u]; подобряване на звуково-сричковия анализ на думите; упражнение за образуване на съществителни с помощта на суфикси-щик-, -ищ-; развиват речева и слухова памет.

Оборудване: огледала, сигнални светлини, индивидуални схеми, снимки, модели.

Ходът на урока.

1. Организиращо време.

Игра "Третата екстра".
- Назовете допълнителния звук:

А, м, о; k, t, b; th, w, h; c, d, y; l, ny, p; w, f, h; c, n, h; ph, s, k; b, d, nb

2. Запознаване със звука на u.
- Познайте загадката. Кой е първият звук в думата за отговор?

Прилича на таралеж, но не иска храна.
Ще минава през дрехите, а дрехите са по-чисти.(Четка. В думата четка първият звук е u.)

За какво е четката?(За да почистите нещо.)

- Какви четки се използват за почистване на стъклата на автомобила?(С автомобилни четки.)Какви четки използвате?(Четки за зъби, четки за дрехи.)

3. Анализ на артикулацията на звука [u].

- Днес ще опознаем звука н. Издайте звукти, гледане на артикулация в огледалото.

(Устните са заоблени и разширени напред. Между зъбите има малко разстояние. Широкият връх на езика е повдигнат зад горните зъби и образува процеп. Въздушната струя не излиза свободно. Гласът не работи. )

- Характеризирайте звукан. (Съгласие, меко, глухо.)

4. Упражнявайте се в произношението на звука [u].

а) Произношение на изолиран звук[u].

Децата имитират движения на четки и издават звук[u].

- Четката пука като тресчотка:sch-sch-sch.

б) Автоматизация на правилното произношение на звука[u] с думи, играта "Кажи ми дума".

Добавете дума, така че да чувате звук в нея[u].

Това не е котка, а огромна ... (котка),

Той няма мустаци, но ... (мустачка).

Той няма нокти, но ...(нокти),

Той няма очи, но ...(очи)

Той няма опашка, но... (опашка),

Той няма зъби, но ... (зъби),

в) Играта „Повторете - не правете грешка“

Произношение на поредица от думи със звукн.

Какви думи добавихте? Повторете ги, както казвам:

мустаци ноктите на очите; опашката;

нокти очи мустаци опашка;

мустаците на опашката ноктите на очите.

5. Изолиране на звука [u] от състава на думата.

а) Игра "Сигналисти".

Децата „сигнализират“ със зелено фенерче, ако [u] се чуе с дума.

Почистваща дама, дърводелец, треньор,

миньор, портиер, ключар,

заварчик, зеленчукопроизводител, контролер на движение,

мелница, астронавт, шофьор,

чистач, мазач, стъклар,

танцьор, изобретател.

Какви думи помните? Коя дума е излишна? Защо?(Думата „изобретател“ не означава името на професията.)

б) Игра "Къде се чува звукът?"

Помислете за снимките. Назовете думи със звукu и определете мястото на звука в думата.

(Кученце, четка, зеленчуци, наметало, бръшлян, пещера)

6 .. Физически минути.

- Игра "Прави каквото ти казвам, а не това, което ти показвам"

Логопедът назовава действието, което децата трябва да извършат, докато самият той демонстрира друго действие: „Клек! Разходка! Вдигнете дясна ръка! Ръкопляскане! "

7. Звуково-сричков анализ на думите.

Игра "Шифроване на думите"

Съставяне на звуковата схема на думата "sawer".

- Колко са сричките в една думапилач? (Две срички)

- Защо? (Тъй като думата sawer има два гласни звука:и, и)

- Колко звука в една думапилач? (Шест звука)

- Разкажете ни за всеки звук. (Звукpb - съгласна, беззвучна, мека и т.н.)

- Колко звука има в първата сричка (във втората сричка)?

8. Произношение на чисти фрази въз основа на модела.

Говорете ясно игра.

Две кученца, буза до буза

Защипете четката в ъгъла.

Не търсят щука и платика в горичката. (Обяснете значението на поговорката.)

9 .. Резултат от дейността.

Какъв звук изучавахме днес? Разкажете ни за това. Този звук често се среща в имената на професиите. Назовете тези професии.

Тема: Писма Щ, Щ.

Предназначение: запознайте децата с графично обозначение звук[u] ; упражнение в звуково-буквен анализ на думи; подобряване на уменията за четене; въведете правописшу, шу.

Оборудване: каси с писма, снимка на октопод, картички със задачи.

Ходът на урока.

1. Организационен момент.

Заменете звуковата игра

Заменете първия звук в дума със звук[u].
капачка -....., смисъл -......

брашно -......, река -......

кит - ......, венец -......

закъсал -......, колега -......

облак -......, рафт - ……

леля - ... .., завой - ......

2. Повторение на характеристиките на звука [u].

- Разкажете ни за звука[u]. Помислете за фрази със звук[u].

Четя кученцето с четка, гъделичкам му страни и т.н.

3. Запознаване с буквата Щ.

Логопедът демонстрира снимка на октопод.

Кой е? Къде живеят октоподите?(На морското дъно.) Тяло на октопод, като ...чанта ... Очите са големи, като ...сови, осем ... пипала ... Октоподът може да бъде укротен. Ако човек го храни, октоподът става опитомен. Нашият октопод е учен. Куестове върху пипалата на октопода.Нека изпълним първата задача.

- Запознайте се с любимото ми писмо, което означава звук[u] ... Помислете за буквите. Тези букви подобни ли са? Колко елемента има буквата U? Какви са тези елементи?

  1. Четене на срички и думи.

Логопедът взема картата от второто пипало.

1) - Направете приятели буквата u с гласни.

Сричка изписва се с букваи . Сричка изписва се с буквав.

2) Куест от третото пипало на октопода.

-Прочети думите.

3) Куест от четвъртото пипало на октопода.

-Какво означават тези думи? (Предмети, признаци на предмети, действия.)

5. Физически минути.

Логопедът взема картата от петото пипало.

Игра на открито „Морето е притеснено“.

Децата застават в кръг. Те произнасят думите на глас и размахват ръце напред-назад. „Морето се тревожи, веднъж! Морето е притеснено, две! Морето е притеснено, три! Морска фигура, замръзвайте на място! " Децата замръзват в различни позиции. Логопедът изследва фигурите, отбелязва най-интересните.

6. Звуково-азбучен анализ на думите.

1) Логопедът взема картата от шестото пипало.

  • Чуйте какво има да каже октоподът за себе си. Живея на дъното на морето, сред камъните. Моят любим дом - пещера. (Звуково-сричков анализ на дума, без да разчитате на диаграма.) Направете дума на касата„пещера“.

С пипала не само се защитавам, но итърси храна, докато проучвате морското дъно. Каква е втората сричка в думата?"търсене". Каква гласна трябва да се сложи в сричка"Schu"? Защо? (На сричката "schu" гласната "y" винаги се изписва.) Направете дума на касата"търсене". Раците, скаридите, дребните рибки са мои храна. Разделете думата "храна" на срички и назовете втората сричка. Каква гласна трябва да се сложи в сричка"SchA"? Защо? Направете дума на касата. Помислете за други думи със сричка"Schu" ("schu").

2) Играта "Наборщици".

Куест от пипалата на седмия октопод.

Октопод ви моли да правите думи от буквите на дадена думагъделичкане (буза, котка, течение.)

3) Играта "Писмото е загубено"

Куест от осмото пипало на октопода.

... шапка с козирка

пла ...

лепило ... и

ча ... а

... Абел

Децата обясняват значението на думите.

8 . Резултатът от дейността.

- Какво писмо срещнахте? Какъв звук означава това? Какво правило помните?

- С кого се запознахте в час? Какви интересни неща научихте за него? Като сувенир октоподът ви дава портрет (оцветяване).

гъделичкане

... шапка с козирка

пла ...

лепило ... и

ча ... а

... Абел

плу ...

Тема: звуци [u] - [h]; букви Ш-Ч.

Предназначение: научете се да разграничавате звуците[u] - [h] в срички, думи и изречения; научете се да разграничавате буквитеЩ, Ч при четене и писане; практикувайте дикция; развиват паметта.

Оборудване: карти за физически минути, аудио запис на музикален фрагмент от П.И. „Лешникотрошачката“ на Чайковски.

Ходът на урока.

1. Организационен момент. „Измислете дума с дадена сричка.“

Логопедът назовава сричките, а децата измислят верига от думи с дадената сричка в началото на думата.

зелева супа

ча чи че

шу ще

чу какво какво

2. Сравнение на звуци [u] - [h].

  • Днес отново попадаме в приказка. Приказката се нарича „Лешникотрошачката и мишият крал“. Написана е от немския писател Е. Хофман. Вижте, в горния ляв ъгъл на страницата е Лешникотрошачката. Това е човек играчка, който щракна със зъби и спретнато дъвче ядки. С една дума"лешникотрошачка" кои са съгласните, които винаги са меки.
  • Разкажете ни за звука[u]. Разкажете ни за звука[h]. Сравнете звуците [u] и [h]. По какво си приличат? Каква е разликата? Днес ще се научим да различаваме звуците[u] и [h].

3. Изолиране на звуци [u] и [h] от състава на думата.

Момиче Маша в Нова година даде Лешникотрошачката. Затворете очи, сложете главата си в ръцете си. Нощта дойде. По това време Лешникотрошачката оживя. Сега ще ви разкажа за това. Ако чуете звук с думи[u] - Деца от 1-ви ред "се събуждат". Ако чуете звук с думи[h] - Деца от 2-ри ред "се събуждат".

„Беше прекрасночовече, с плътно тяло, в лъскаво униформа. На главата му бешешапка , а на гърба е тесеннаметало ... На лицето му бешеголяма уста с изсечена остри зъби. Бешемного мил човек с мил смях очите. Маша веднага се влюбиЛешникотрошачка ".

  • Красивият принц беше превърнат в Лешникотрошачката от злата Mouseilda, майката на мишия крал. Погледнете Краля на мишката в горния десен ъгъл на страницата. Ако Лешникотрошачката победи Краля на мишката, той отново ще стане красив принц.
  • Помислете за картината "Стаята на Маша". Назовете думи със звук[u] ([h]).

4. Разграничаване на звуците [u] и [h]в срички.

Мишките шумолеха и шепнеха. Повторете, докато шепнеха.

Ща - ща - ча - ча.

Чи - зелева супа - зелева супа - чи.

Още - ех - още - ех.

5. Разграничаване на звуците [u] и [h] в думите.

Преди битката, Лешникотрошачката водеше поименнов вашата армия. Лешникотрошачката наричаше думи със звук[h] и верните му войници явно замениха звука[h] звук [u].

бретон –... плач –...

мога - ... маркирам -

печат -

6. Разграничаване на звуци [u] и [h] в изречение.

- Лешникотрошачката обяви обща офанзива:

Летя, скачам, търся, въртя се.

Щрак, щрак - ще разбия мишката полк!

Децата се упражняват в артикулиране на фразата

7. Fizmynutka.

Повторете позата под музиката (на тамбурата). Пози на карти(10х12 см).

8. Диференциация на букви ш - ч при четене и писане.

а) "Съвпадение на думи и картинки."

- Погледни картинкитев средата на страницата. Назовете ги. Те ще помогнат на Лешникотрошачката да победи врага. Кой ще помогне на Лешникотрошачката? Какво ще помогне на Лешникотрошачката? Прочетете думите около снимките. И ще помогнете на Лешникотрошачката, ако изберете обекти за тези думи.

б) "Сричките са загубени."

- Всяка армия имаше свое знаме. Гюлетата пронизаха знамената. Сричките отпаднаха от думи. Възстановете думите.

в) Четене на думи.

- За да победи Краля на мишката, Лешникотрошачката се нуждае от меч. Прочетете написаните думивърху меча.

Мечът вече има чудотворна сила. Тръбни тръби, барабанисти започнаха да свирят. Лешникотрошачката взе щит и меч и се втурна напред към врага. Победи Мишката армия, победи Миши крал. И се превърна в красив принц.

9. Резюме на урока.

- Запомнете думи със звук[u] ([h]) от приказката "Лешникотрошачката и мишият крал". Според тази приказка великият руски композитор П.И. Чайковски пише музика за балета „Лешникотрошачката”. Чуйте откъс от този балет.

ЗАДАЧА №125

Тема: - звуци [u] - [sm]; букви Щ - С.

Предназначение: научете се да разграничавате звуците[u] и [sm] в срички, думи и изречения и буквиU и С при четене и писане; упражнение в промяна на глагола на сегашно време по лица и числа; практикувайте дикция; развиват мисленето.

Оборудване: сигнални светлини, албум 3.

Ход на урока

1. Организационен момент.

- Промяна на думи по модел:лекува - лечител
мърмори - ... чука - ... чете - ...
крещи - ... пропуска - ... звучи - ...
мърмори –... бръмчи –... разтърсва –...
мълчалив - ... мечтая - ... начало - ...

2. Сравнение на звуци [ny] - [s] (стр. 25).

Тики-тики-тики-со!

Нека го направим сега така.

Викаме думата високо

Избираме последния звук.

Децата назовават картинките в зелената рамка в горния ляв ъгъл на страницата и подчертават последния звук в думите[u].

Разкажете ни за звука[u].

След това извикват картините в зелената рамка вдясно и подчертават последния звук в думите[см].

- Разкажете ни за звука[см]. Вижте звуците[u] и [sm] маркирани с чипове от същия цвят. Но Юпик предлага да назове разликата в тези звуци.

- Упражнявайте правилното произношение на звуците[u] и [sm] според схемите:

- Днес ще се научим да различаваме звуците[u] и [sm].

3. Изолиране на звуци от състава на думата.

Кажи дума:

Той ще изгасне, след това ще светне

През нощта има светлина в горичката.

Познайте как се казва?

Златна ... (светулка.)

Децата разглеждат съответната снимка на страницата на албума.

- В горичката сред гъстата трева имаше светулка. Къде е живял?(В горичката.) Беше лъскава, светеща в тъмното. Какъв беше той?(Блестящ, светещ.)Със своята тайнствена светлина той освети горичката. Какво правеше той?(Осветено.) Всички жители на горичката се възхищаваха на светулката. Как се отнасяха към него жителите на горичката?(Те се възхищаваха.) Ще се обадя
думите, с които изразиха възхищението си, а вие „запалвате“ фенерите.

Децата от първия ред „палят“ фенерчетата, ако чуят звук в думата[u], деца от втори ред - ако чуят звук[см].

забавен истински приятел

летящ смел

колега защитник

красива грациозна

светло сребро

- От тези мили думи той засия още по-силно. За светулката стана скучно да живее в горичката. Сбогува се с жителите на горичката и тръгна да пътува.

Отегчих се в горичката. Ще летя до реката.

- Помислете за картината „Край реката“. Какво видя край реката? Назовете думи със звук[u] ([sm]).

5. Разграничаване на звуците [ny] и [s] в произношението.

Лъскава светулка полетя до камъка. И кой е този, лежащ на камък, със затворени очи, греещ се на слънце? Пита: "Кой си ти?"

Аз съм гущер като змия

Трептя в тревата

Махам с опашка.

Ще отрежа опашката -

Поредната печалба.

- Защо си затвори очите? - пита светулката. Гущерът отговаря: „Присвивам очи на вашата силна светлина“. Променете думите на гущера:

Примижавам в силната светлина. Ние ...

Ти ти ...

Той ... Те ...

6. Физически минути. Игра на открито "Гущери".

Децата на всеки ред се нареждат едно след друго и хващат колана на човека отпред с ръце. Две колони от по 6 човека - "гущери". Първото дете е "главата", а последното е "опашката". По сигнал "главата" трябва да хване "опашката", която се измъква. Уловената „опашка“ „отлепя“ и губещите деца напускат играта. Играта се повтаря още веднъж.

7. Разграничаване на букви ш - с при четене и писане.
а) Четене на срички.

- Колко красиво беше край реката, грееше слънцето. Изведнъж задуха лек вятър и в полето полетя блестяща светулка. Вижда седящ бръмбар - черен, с кафяви крила и оранжеви петънца по тях. Той седи на входа на къщата и свири на цигулка. Намерете крикета на страницата с книгата.

- Кой си ти? - попита светулката бръмбара. Бръмбарът му отговори:

„Аз съм малка грешка,

Полеви крикет.

Аз съм местен талант

Цигуларят е музикант. -

Слушайте песните ми.

- Изпейте песните на крикета.

Децата четат сричката, след което я възпроизвеждат от паметта.

б) "Математическа грамотност".

- Той изслуша блестящата песен на светулка и полетя по-нататък в ливадите. Чува как някой плаче. Трепетликата плачеше, листата й жадно поглъщаха зелените космати гъсеници. Блестящата светулка се зачуди: "Как можем да помогнем на трепетликата?" Намерете гъсениците в долната част на страницата. Гъсениците изядоха първата сричка в примера, трябва да намерите тази сричка и гъсеница ще изчезне от листа. Погледнете снимката в примера. Назовете каква дума има. Прочетете втората сричка в примера.

- Към коя сричка трябва да се добави сричкака, да направи думащука.

Останалите примери са решени по подобен начин.

Трепетликата благодари на блестящата светулка и той полетя напред. Лъскава светулка прелита покрай дачата. Какво е видял там, ще разберете, като прочетете изреченията.

8. Резюме на урока.

Въпреки че съм бил навсякъде -

На поляната и на реката.

Не, мисля, че нищо

По-добре от къщата ми.

- Блестящата светулка се върна в горичката си. Какви звуци се научихме да различаваме днес, ще ви каже брилянтната светулка.


Сцена:Автоматизация на звука Ш в сричка, дума, проста фраза.

Образователна цел: да затвърди способността за правилно произнасяне на звука Ш в сричка, дума, проста фраза; способността да се определи позицията на звука Ш в дума; за активиране на речника по темата „Обувки“; развиват уменията за звуков синтез на проста сричка. Продължете да се научите как да направите изречение с посочената дума, анализирайте просто изречение без предлог, съставете схема на изречение, подчертайте думи със звука Ш в изречение.

Корекционна и целта за развитие: развиват слухова памет, фонематично възприятие, координация на очите, фина моторика.

Образователни задачи: да формират уменията за самоконтрол и взаимен контрол, да формират доброжелателно отношение един към друг, способността за взаимодействие в екип.

Материал: обектни снимки за звука на U, обектни картинки с изображение на обувки, схема на думи и зелени чипове (по броя на децата), екран, проектор, диск с електронно физическо възпитание „Танци“ и офталмолог Л.Г. Masco, костюмът на звука Sh, схемата на изречението (според броя на децата), саундтракът на инструменталната музика

Ход на урока:

1. Организационен момент. Всяко дете има обектна картина на масата (щука, щит, четка, платика). Децата наричат \u200b\u200bкартинки.

Какъв звук има във всички тези думи? (Звук U)

Точно така, днес звукът на Ш ни дойде на гости (звукът Ш влиза).

2. Изолирано произношение на звука Щ. Усъвършенстване на артикулацията на звука Ш. Характеристика на звука Щ. ДУ. "Почистваме обувките."

Звукът на щита иска помощ при почистване на обувки.

Всяко дете избира предметна снимка със снимка на обувка, назовава обувен елемент. Имитирайки движенията на четката „Почиства“ избраните обувки.

Описание на артикулацията на звука U: Повдигнете върха на езика към предната част на небцето (към алвеолите). В момента на издишване, разтворения език с цялата маса и върха натискаме небцето. Стягаме мускулите на езика.
Преместете устните леко напред и кръгли.
Издишаният въздух преминава в средата на езика в получената тясна процеп; върху вдигнатата към устата длан се усеща топла, дълга струя въздух.

Характеристики на звука: съгласна, мека, беззвучна.

3. Синтез на звука. Игра с топка.

Звукът Ш предлага игра на топка.

Логопедът хвърля топката на детето и назовава 2 звука, от които трябва да съберете сричка:

Y, SH - YSH; У, Щ - УЩ; И, Щ - ISH; SH, A - SHA; Ш, О - ШО.

4. Автоматизация на звука Ш в думи. Развитие на слухово внимание и памет.

Възпроизвеждане на поредица от 3-4 думи със звука на Ш.

  • Киселец, буза, цепка
  • Слибър, кученце, щит,
  • Щипка, клапа, щука, опипване
  • Храна, кочияш, шлифер, зеленчук.

5. Определяне на позицията на звука U в думата. Работа със словна схема.

DI. „Съберете гъби в кошница.“

Логопедът кани децата да събират гъби в кошница, с задната страна Всяка гъба има скрита задача - предметна картина, в името на която има звук Ш. Необходимо е да се анализира къде се намира звукът Ш в предложената дума и да се маркира позицията на звука Ш на диаграмата с зелен чип.

6. Гимнастика за очите. Електронен офталмолог Л.Г. Маско.

Звукът Ш ще ни покаже гимнастика за очите.

7. Автоматизация на звука Ш в изречения. Анализ на предложението. Изготвяне на конспект на предложението.

Предложения:

  • Златоглавката запя високо.
  • Катя обича зеленчуците.
  • Патици хапят зеленина.
  • Хищна щука.
  • Малко кученце.

8. Електронно физическо обучение "Танци".

9. Развитие на фината моторика.

Поставяне на буквата U от зърнени култури (просо, елда, грис) по избор на детето по музика.

10. Обобщаване. Отражение.

Класове за развитие на речта в подготвителната група

„Запознаване със звука, буквата U“

Учител логопед

GBDOU детска градина № 94

компенсиращ тип

Невски район на Санкт Петербург

Общо образование

1. Да се \u200b\u200bзатвърдят уменията за дискриминация и произношение на звука [Щ] в срички, думи, фрази. Изяснете, характеризирайте звука.

2. Да упражнявате способността да подчертавате звука [Щ] на фона на думата и от думата, да избирате картинки, да измисляте думи с даден звук.

3. Да се \u200b\u200bзатвърди способността да се определя мястото на звука в една дума.

4. Да продължи да формира звукосричен анализ и синтез на думи.

5. Упражнение при съставяне на изречения за ключови думи.

6. Да се \u200b\u200bзапознаете с графичното изображение на буквата U. Продължете да преподавате трансформация на думи, четете думи и изречения.

Корекция:

1. Да се \u200b\u200bразвие тиков слух.

2. Да се \u200b\u200bразвие внимание, памет, фина моторика, графични умения.

Образователни:

1. Да възпитаваме способността да слушаме речта на възрастен и един на друг.

2. Да се \u200b\u200bвъзпитава работоспособност през целия урок.

Ход на урока

1. Поканете децата да слушат стихотворението на А. Барто „Кученце“ и да определят кой звук се чува в него най-често.

Кученцето беше толкова слаб!

Храних го с цялата зелева супа.

ЗАЩИТЕН СРЕЩУ ПАДАЩАТА

Кученцето изскърца от радост,

Все пак би! Израсна щастлив.

Сега моето кученце не е кученце, а куче.

Присъства.

2. Упражнение "Звук [Щ]".

Издайте звук пред огледалото, изяснете артикулацията му. Дайте характеристика на звука.

3. Упражнение "Къде е звукът?"

(Децата имат картинки: киселец, квадрат, щука, буза, щит, наметало, зеленчуци и др.

Предложете да назовете какво е изобразено върху тях и да определите позицията на звука "Щ".

4. Слушайте усукването на езика и ми кажете колко пъти звукът „U“ се повтаря в него?

Две кученца хапят буза до буза върху четка в ъгъла. (пет).

Кой щипа четката? (Кученца).

Колко са там? (2).

Как прищипват четката? (Буза до буза).

Къде я прищипват? (В ъгъла).

Повторете целия обрат на езика.

5. Неспокойство.

Работихме, уморени

Сега момчетата стават.

Бързо вдигнати ръце

Отстрани,

Напред и назад.

Зави наляво, надясно

Повдигнете раменете си заедно

За да се улесни работата

Сега се наведете напред

И докоснете пръста на ръката с ръка.

Седнахме смело на бюрата,

Трябва да продължим работата си.

6. Чувам звука на вятъра. Съберете дума от тях. Внимавайте, един звук няма да ви донесе вятъра, кой?

(О, В, Щ, И) - ... зеленчуци

(Х, И, Щ, И, К0 ... -хищник

(Щ, И, Ц, Ы) ... форцепс

7. Упражнение "Нова буква".

Предложете да разгледате писмото.

Как изглежда това писмо?

И на какви две букви изглежда буквата U? (ТОАЛЕТНА)

8.-Какви думи могат да се образуват от следващите букви?

a, u, o, p - горичка

a, n, n, a-храна

u, a, g, u-дебела

Обърнете внимание, че след Ш се пише А. Заключение: буквата А. се пише в сричката ША.

a, y, k, u-щука

u, u, t, плъзнете

Обърнете внимание на факта, че U се пише след Щ. Заключение: в сричката ЩУ се изписва буквата У.

9. Упражнение: Назовете картинките. (Щука, квадрат, пипала, киселец, горичка)

Напишете името на снимките в реда, посочен от диаграмите.

10. Упражнение: „Измисли изречение“

Помолете децата да измислят изречения с всяка от тези думи.

11. Резултатът от урока.

Продължете моите изявления:

Днес изучавахме звук ...

Този звук ...

Мога да назова думи, съдържащи този звук ...

Звукът Ш в писмото се обозначава с буквата ...

Пишем сричката ША с гласна ...

Пишем сричката ШУ с гласна ....

Днес се справих добре ...

Звук [u] и буквата U, u

Цели на урока:
1. Да запознае децата с новата буква Щ, Щ.
2. Разкрийте звука, който буквата U представлява.
3. Определете мястото на буквата Щ в реда на съгласните.
4. Развийте познавателен интерес.
5. Формиране на интерес към родния език като най-важното средство за вербална комуникация.

Ход на урока

I. Организационен момент:

Обърнете се един към друг, представете усмивките си.

Благодаря! Вашите усмивки са благоприятни за приятна комуникация.

Предстоят ви много нови и интересни неща. Бъдете внимателни, активни, точни.

Момчета, днес ще поемем с влака на дълго пътуване. Затворете очи и тръгвайте. (слайд 2)

Влакът пристигна, отворете очи. За да се качите в каретата си, трябва да покажете знанията си! Готов!

Нека си спомним всичко, което сме научили.

Какви звуци има? (Звуците са гласни и съгласни)

По какво се различават? (Гласните могат да се пеят, но съгласните не могат. Когато произнасяме гласни, издишаният въздух не среща препятствия в устата)

Какви гласни показват мекотата на съгласните? (Посочете мекотата на съгласните звуци на буквата: i, e, e, i, u)

Кои гласни показват твърдостта на съгласните? (Посочете твърдостта на съгласните звуци на буквата: a, o, y, s, e)

Какво знаете за буквите i, e, e, yu? (Тези букви имат два звука и има и един звук)

Кога буквите I, e, e, u имат два звука и какво? (Буквата i [y / a], e [y / e], yo [y / o], y [y / y]. Буквите i, e, e, y имат два звука, когато са в началото на дума, след гласни, след разделящото твърдо и мек знак)

Кога буквите I, e, e, u имат един звук и какво? (Буквата I [a], e [e], yo [o], yu [y], когато идват след съгласните)

Браво момчета! Сега можем да отидем до приказно пътешествие!

III. Съобщение за темата на урока.

Момчета! Днес предприемаме пътуване до Царството на звуците и буквите ... (слайд 3)

Но с кое писмо ще се запознаем, ще разберете, като познаете загадката:

Играе, лае силно,

Той изобщо не познава скуката.

По пътя събаря

Пъргав, малък ... (кученце)

IV... Поставяне на целта на урока:

Живял в кралството малко кученце... През цялото време беше тъжен, защото името му беше омагьосано от Кралицата на звуците. Колкото и да се опитваше кученцето да открие и разреши тази мистерия, нищо не се получи. В крайна сметка той все още беше доста малък и задачите на кралицата бяха извън него. Ето го пред нас.

Момчета кученце ни моли за помощ. Съгласен ли си?

3. Артикулационни и акустични характеристики на звука Щ.

Първата мисия на кралицата.

Преди да направите снимки. Необходимо е да се определи кой първи звук е по-често срещан. (Звук [U].)

Звукът [Щ] е съгласен, глух, винаги мек.

Този звук е първият в името на кученцето.

Кученцето иска да ни запознае с буквата за този звук.

Прилича на гребен.
Общо три зъба? Е, какво тогава?
Е. Тарлапан

Да вземем химикалка и да напишем буквата U в тетрадка.

4. Развитие на фонематични процеси. Игра „Кой е внимателен“.

Изговарям думите, ако чуете звука [u '], пляскайте с ръце.

шепнеш гъделичкане ореховка

честен чапла шоколад зима

щипка клечка щука

5. Четене на срички - сливания.

зелева супа зелева супа

6. Развитие на дикцията.

Следващата задача на кралицата: повторете беседата.

Шча-ща-ща - носим платика ..
Schu-schu-schu - търся гъби.
Още-още-още - сгъвам нещата.
Пепел-пепел-пепел - купил си ново наметало.
Орш-орш-орш - мама готви борш.
Щу-щи-зелева супа - събрани зеленчуци.

Момчета, направихте го, а кученцето ни казва следния звук в името: този звук [E].

7. Физически минути.

Вероятно сте уморени, нека си починем.

Затворете очи, представете си, че сте навън и вижте слънцето високо в небето. Вдигнете ръцете си, мислено поздравете слънцето. Усещате топлината на лъчите му, тя прониква в цялото ви тяло. Чувствате се толкова добре! Топло! Щастлив! Изпълнен си със силата на познанието, слънчевата светлина! Обменяйте енергия със слънцето ... Разтегнете се ... Усмихнете се ... Отворете очите си. Ние сме в стаята. Но слънчевата топлина, светлина и знания останаха при всеки от вас. Усмивка!

8. Семантично четене

О, вижте какво има тук (извикайте хор на изображението: четка, кутия, клещи, кученце)

Затворете очи! (Извадете кученцето)

Кой изчезна? (Кученце)

Сега ще прочетем разказа "Кученцето на Катя"

На Катя беше подарено кученце. Донесе го вкъщи и го прибра в кутия. Кученцето се сви на топка и заспа. Когато кученцето се събуди, излезе от кутията, извади четка изпод масата и започна да си играе с нея.

Сега отговори на въпросите:

    Кого дадохте на Катя?

    Къде Катя сложи кученцето?

    Къде заспа кученцето?

    Какво направи кученцето, когато се събуди?

    Какви други думи на „u“ можете да назовете?

    1. Работа по двойки: Игра "Набор на машини" - измисляйте думи от буквите на думата "COMRANDS" (отпечатвайте върху чернови кой е по-голям)

      Групова работа: Игра „Събери думата“.

На листите върху топките се изписват букви.

Съберете буквите, за да направите дума. Съставете звукова схема.

Ukshcha, yaiksch, apchl (щука, кутия, дъждобран)

    Освен това: Развитие на кохерентна реч.

И ето новото задание на кралицата: „Дайте ми дума“. Кралицата много обича ясно време, нашите слънца трябва да греят днес. Тук има жълти кръгове и щипки. След като сте посочили правилната дума, закачате щипката за облекло върху кръга.

    Писмото се пуска в пощата ... (кутия).

    Сочни ... (зеленчуци) са израснали в градината.

    Кучето има син - ... (кученце).

    Желанията на Емеля бяха изпълнени ... (щука).

    Измийте зъбите си с четка за зъби ... (с четка).

    В древни времена хората са живели в ... (пещера).

Точната дума - картината ще се появи на екрана

Обобщение на урока.

Върнахме се. Какъв звук и буква бяха първите в името на кученцето. (Звук и буква Щ). Хареса ли ви пътуването ни? Защо? (Отговори на децата).

На масата имате карти с изображение на забавно и тъжно усмихнато лице. Кой се интересува от урока, ако сте запомнили буквата и звука, кой харесва всичко в урока, който не изпитва никакви затруднения, вземете картата със забавен емотикон. И който имаше трудности, чувстваше се несигурен, вдигаше тъжна усмивка

……... Децата оценяват работата си.

Елена Мясникова
Резюме логопедични занятия относно подготовката за обучение по грамотност „Пътуване до страната Abvgdeik. Звук [u], буква U "

Резюме на урок по подгрупа по логопедияпроведен в подготвителен към училищна група за деца с OHP учител- логопед Мясникова Е... Н.

Тема уроци: Пътуване до страната на ABVGdeika. Звук [u], писмо Щ.

Тип уроци: за усвояване на нови знания.

предназначение: да формира знания за звук [u], буква U.

Задачи:

поправителна образователна:

да се запознае с акустично-артикулационната характеристика звук [u] въз основа на различни видове контрол;

засилват способността за подчертаване звук [u] на срички, думи;

въведете графичното обозначение звук [u];

консолидиране на понятията: „Съгласна звук ", "Сричка", "дума";

корекционни и развитие:

автоматизира произношението звук [u] изолиран, на срички, думи и изречения;

развиват фонематичен слух и възприятие;

профилактика на дисграфия и дислексия;

подобряване на уменията анализ на звукови букви;

подобряване на фините и общи двигателни умения и координация на движенията;

развитие на основни психични процеси: внимание, памет, мислене.

поправителна образователна:

насърчаване на интереса към професии, любопитство;

продължават да формират волеви черти на характера (постоянство и дисциплина);

стимулират речевата дейност, обогатяват емоционалната сфера, развиват комуникативни качества;

развиват уменията за сътрудничество, взаимно разбиране, добра воля, независимост.

Оборудване:

Фланелеграф, ленти от кадифена хартия (съст. писмо Щ) ; топка; броещи пръчки за полагане писма(4 бр., Семена от хурма.

A5 карти с букви Щ, Ш, Ц.

Зелен квадрат (без камбана).

Индивидуални огледала според броя на децата.

Картичка A4 с цветно изображение на Gnome Knowing (виж приложение 1).

Предметна снимка от формат А4 илюстрация на правилото за звуците и буквите(виж приложение 2).

Обектни цветни снимки във формат A5 с изображение на обекти, които изглеждат подобни на писмо Щ: стилизирана четка, кученце, киселец (виж приложение 3).

Картичка А4, показваща реда на писане букви Щ(виж приложение 4).

"Картичка" Формат A3 с изображения на обекти, в името на които има звук [u]и други елементи (виж приложение 5).

Картичка А4 с различни опции писане букви Щ(правилно, обърнат правопис) и подобно на нея писма(виж приложение 6).

Предметна цветна картина от формат А4 с изображението на различни обекти, в името на които има звук [u](виж приложение 7).

Лингвистичен материал:

Срички: още, shch, shchi, ashch, shchi.

Думите: щука, кученце, зелева супа, четка, щит, стърготини, пипала, златка, кърлежи, гущер, кутия, зеленчуци, наметало, платика, горичка, киселец, пръчка, цепка, цепка, буза, пукнатина.

Местоположение: логопедичен кабинет.

Организационна форма държане: традиционен.

Логиката на образователните дейности.

1. Поздрави (обучение по комуникация).

Здравейте момчета! Радвам се да те видя днес в професии.

Да си спомним красиви думи поздрави и поздрави се.

„Здравей“ - казвате на човека.

"Здравейте!" - той ще се усмихне в отговор.

И вероятно няма да отиде в аптеката,

И ще бъде здравословно в продължение на много години.

- Днес ни очакват много интересни приключения. Ще научим нови неща, ще се радваме на успеха и ще се справяме заедно с неуспехите.

А сега ме погледни.

2. Дидактическа игра „Зелената врата към магията страна» .

Звучи откъс от песен на В. Шаински и Е. Успенски « ABVGDake»

Днес знайка гном отново ни дойде на гости и ние знаем, че гномът не идва при нас сам, а идва с приятелите си - звуци и букви.

(изложена е картина с образа на Gnome Knowing - виж Приложение 1).

Не високо, не ниско, не далеч, не наблизо, но точно пред вас има магическа зелена врата държава ABVGDeyku... Днес Знайка отново ни кани да посетим това невероятно страна, там ще срещнем нов писмо, ще я опознаем по-добре, ще четем забавни стихотворения, ще отговаряме на трудни въпроси, ще играем забавни игри. Но за да вляза в това страна Трябва да отговоря правилно на въпроса си и да прекрача тази зелена линия

Кой е този, тъжен? Кой изглежда кисел там?

Хей, момчета, не се прозявайте, на моя въпрос отговор:

Какво хищни риби намерени в реката? (щука)

Какво е името на бебе куче? (кученце)

Какво е името на зелевата супа? (зелева супа)

Как се почистват дрехите и обувките? (четка)

Как са се защитавали воините навремето? (щит)

Какво лети, когато цепе дърва? (чипс)

Как октопод улавя плячка? (пипала)

Какво е името на пойната птица с пъстри пера? (злато)

3. Дидактическа игра "Здравейте, звук.

- Много добре. Кой ще каже кой е първият звук с всички думи, които посочихте?

- Правилно. Днес аз и ти ще научим нов звук [u]... Вижте всички към мен. Вземете огледалата, произнесете звук [u]. (децата вземат индивидуални огледала).

Каква е позицията на устните по време на произношението звук [u]?

- Устни "Прозорец".

- Каква форма приема езикът?

- Език под формата на чаша.

- И при произнасянето какво друго звуци език приема формата на чаша?

- Всички тези звучи - съскане, звукът [u] също съска.

4. Дидактическа игра "Какво звук? Кажи ми ".

Звук [u] съгласна или гласна?

- Съгласен съм.

- Как да се определи?

- Въздухът среща препятствие. Не може да се пее.

Звук [ъъъ] озвучен глух?

- Глухи.

- Как да проверя?

Звук [u] твърд или мек?

- Мека.

- Момчета, помнете това звукът [u] винаги е мек, той няма солиден брат. Как ще обозначим звук [u]?

- Зелен квадрат без камбана.

- Кой ще характеризира звук [u]?

Звукова [u] съгласна, глух, мек.

5. Дидактическа игра "Весела четка".

- И сега ще произнеса куплет, а ти повтаряш последната сричка след мен.

U - измиваме боклука с четка,

Произнасяме звучи ясно:

Ние почистваме всяко нещо

Четките ще ни пеят - ПОВЕЧЕ.

Още-още-още-още

Какво друго трябва да почистите?

Ще поискат четките за мама - ТЯ.

Че-че-че-че-че.

Потърсете нещо за почистване.

Повторете четките - ЩИТ.

Щи-щи-щи.

Маминото наметало ще стане чисто.

Четките се почистват силно - ASH.

Пепел-пепел-пепел-пепел.

Нито петънце по наметалото ми.

Четките са толкова щастливи - ТЯ.

Ще-ще-ще.

6. Дидактическа игра "Да се \u200b\u200bзапознаем".

Звук чуваме и произнасяме, и така че "виж" звук, какво трябва да се направи?

- Запишете го, напишете го писмо.

- Правилно. Нека повторим как са свързани звуци и букви. (изложена е сюжетна снимка - виж Приложение 2). Звучи чуваме и говорим. виждаме букви, четете и пишете, а също така можете да ги рисувате.

Звукът [u] се обозначава с буквата Щ... Това писмо обозначава само един мек звук.

- То писмо Щ... Как изглежда?

- Децата предлагат опции.

Логопед демонстрира снимки и чете текст.

Прилича на гребен.

Общо три зъба? Добре тогава! (Е. Тарлапан).

Щ - играещо кученце.

Легна с лапи. (G. Vieru).

Буквата U ще ни помогне

Измийте зъбите си сутрин. (В. Степанов).

Щ, по искане на зеленчуци,

Сълзи киселец за супа от кисело зеле. (Н. Толоконников).

(въз основа на съответната снимка, вижте Приложение 3).

- Какво буквите изглеждат като буква U?

(Логопедът уточнява, Каква е разликата буква U от посочените букви).

- Добре. И от какви части се състои писмо Щ?

- Три дълги вертикални пръчки, една дълга хоризонтална, една къса вертикална.

- Ред за писане буквата U е: (демонстрация по снимка) . (виж приложение 4).

- Сега показалец ние пишем писмо във въздуха заедно; сега във въздуха ние самите; сега на масата; на гърба на съсед.

- Сега нека изложим писмо на фланелеграф... Кой ще отиде да се разпространява писмо? И всички останали се разпространяват писмо Ш на моите маси от пръчки и кости.

Нека решим това писмо до нашата къща на писма.

7. Динамична пауза.

- И сега ви предлагам да играете с топката. Аз ще хвърля топка по вас и ще произнеса думата, а вие ще замените първата в тази дума звук към звук [u] и кажете получената дума.

Капачка ...

кит ... (щит,

заседнал ... (празнина,

леля ... (четка,

река ... (буза,

венец ... (кученце,

рафт ... (щракнете).

- Много добре. Продължаваме професия.

8. Дидактическа игра „Къде се скри звук.

- Погледнете добре дъската (перфокарта е закачена, вижте Приложение 5)... Какви елементи се именуват звук [u]? Ще маркирам тези елементи. Кажи ми къде е звук [u] в заглавието на снимките от горния ред?

- В края на думата.

- Къде е звук [u] в името на средния ред снимки?

- В средата на думата.

- Къде е звук [u] в името на снимките на долния ред?

–В началото на дума.

- Обърнете листа. Свързваме точките, повтаряйки реда на писане букви Щ... Браво, намерихте всички предмети от звукът [u] и буквата U се получиха.

9. Дидактическа игра "Намирам писмо Щ» .

- Вземете листа от масата. Обърнете го. Вашата задача е да кръжите САМО правилно написани букви Щ. (Вижте отново как е написано правилно писмо Щ) . (виж приложение 6).

10. Дидактическа игра „Намиране и име“.

- Погледнете внимателно снимката. Кой ще назове предметите, изобразени на тази снимка, в името на които има звук [u]? (виж приложение 7).

- Зеленчуци, кутия, платика, щука, наметало, горичка, кученце, киселец, гущер, златка, кученце, дървени стърготини, пръчка.

- Сега измислете изречение с тези думи.

(Децата измислят изречения)... Таня държи кутия със зеленчуци. И т.н.

11. Резултат. Отражение.

Това е наше пътуване с Джуджето Знайка приключва. Беше интересно и образователно. Довиждане, ABVGDake! До следващия път! Но за да се измъкнем магическа врата всеки от вас ще трябва да запомни и да назове думата звук [u]за да отворите вратата. (Деца, приближавайки се до вратата, извикайте думата и се върнете към магическата врата. Играе музика от В. Шайнски и Е. Успенски « ABVGDake» )

- И така се върнахме в детската градина. Какво звук говорихме ли днес с теб?

- ОТНОСНО звук [u].

- Какво то се обозначава с писмо?

Буквата U.

- Коя игра на Gnome Knowy ви хареса най-много?

– …. (детски отговори)

Урокът свърши.

Самоанализ.

Фонетичен урок с елементи на грамотност.

Целта е съобразена с посочената тема. Напредък уроци съответства на планирания план. Всички структурни части се провеждаха класове.

Професия изграден на основния принцип на корекцията обучение: от просто към сложно. Съдържание уроци съответства на нивото на знания, способности и умения, както и на опита на децата от тази група. Материалът е избран, като се вземе предвид логическата последователност и нейното усложнение.

По пътя уроци е извършена навременна смяна на дейностите.

Установен е контакт с групата. Реч логопед беше на разположение, интониран, изразителен, но трябва да се отбележи известна бавност на речта, донякъде подценено темпо. Имаше контрол върху речта на децата, но трябва да се обърне внимание на равномерното разпределение на вниманието към всички деца в групата.

Децата бяха включени в процеса, интересуваха се, работеха активно професии.

Поставените цели бяха постигнати. Логопед доволен от професия.

Литература:

1. Куликовская Т.А. логопедична терапия езикови усуквания и рими. Речев материал за автоматизация на звуците деца: ръководство за логопеди и родители... - М.: Издателство „GNOM и D“, 2008 - 128 с.

2. Светлова И. Е. Домашни логопед{!LANG-38df55ffa76567715b9c9d7bebd164a6!} {!LANG-19319adc001b42ab0fcbed291f72d48d!}{!LANG-1816bb5808f24016a7aaeea22870928b!}

{!LANG-38a809766cc516e60fd51212704f3220!} {!LANG-ec022b2897c644d33a5bb15b3386ed4c!}{!LANG-10a277195e724b7c277277d754e11b15!} {!LANG-48261164d28bd30d3427930514468f5a!}. {!LANG-df9dfc4be84e04eed717f80393f60f83!}. {!LANG-4434c9669b06cb78bace8e1f407634d0!}{!LANG-23c6700dfb7c97bec88a43d21b46ff5f!} {!LANG-d87fffd680908fdc793920f038708bf3!} {!LANG-54866675a16b476282fea0c22780363e!}{!LANG-0540cbac27818013843098d66061cb84!}



 


{!LANG-6a7209d6e8ca063c7c89cb3dd4f3d658!}



Как да се отървем от липсата на пари, за да станем богати

Как да се отървем от липсата на пари, за да станем богати

Не е тайна, че много хора смятат бедността за присъда. Всъщност за мнозинството бедността е омагьосан кръг, от който години наред ...

„Защо има месец в съня?

„Защо има месец в съня?

Да видиш месец означава цар, или кралски везир, или велик учен, или смирен роб, или измамен човек, или красива жена. Ако някой ...

{!LANG-e657a43bd0dfa888b02a4946c57874a7!}

{!LANG-e657a43bd0dfa888b02a4946c57874a7!}

Като цяло кучето в съня означава приятел - добър или лош - и е символ на любов и преданост. Да го видиш насън предвещава получаването на новини ...

Кога е най-дългият ден и най-краткият ден в годината

Кога е най-дългият ден и най-краткият ден в годината

{!LANG-12e3bd9573ce7d91590db013f09b253c!}

feed-image RSS