Kodu - Remondi ajalugu
Kuidas leida ühist keelt õpetaja, õppejõuga. Kasvatuspsühholoogi soovitused. "Kuidas luua klassiruumis distsipliini ja luua õpilastega korralikke suhteid"

Mõelgem ükshaaval välja: kas tõesti on süüdi õpetaja või sina, kes ei käitu täiesti õigesti?

Vastama järgmised küsimused. Lihtsalt vasta ausalt.

  • Kas sa täidad kõik oma kodutööd?
  • Kas valmistute tunniks ja kas teil on kõik vajalik kaasas: vihik, õpik, vihik iseseisvateks ülesanneteks?
  • Kas proovite uuest teemast aru saada ja aru saada, mis ja kuidas?
  • Kas sa mängid oma lauakaaslasega, vestled telefoniga ja värvid tunni ajal küüsi?
  • Kas sa keerled, krooksed ja haugud oma klassikaaslaste lõbustamiseks klassiruumis ringi?

Kui vastasid "ei" kolmele esimesele küsimusele ja "jah" ülejäänud küsimustele, siis on õpetajaga halva suhte probleem ainult sinus endas. On selge, et inimene ei roni lihtsalt laudade alla - tõenäoliselt ei saa te lihtsalt aru, millest nad teile räägivad, kuid õppimine on teie töö. Ja kui te ei saa 45 minutiga kõigest aru, peate lihtsalt tulema ja rääkima õpetajaga, paluma abi - see pole nii raske, kui tundub. Õpetaja normaalne inimene, suudab ta leppida tõsiasjaga, et mitte kõik õpilased ei saa tema ainet kergesti omandada, ja kindlasti aitab teid või ütleb teile, mida teha. Kui sa lihtsalt “eputad” ja kogud tundi segades oma klassikaaslaste silmis punkte, siis ära solvu – valisid ise selle tee ja õpetaja kaitseb end nii hästi kui oskab, isegi siis, kui ta sind sellisena teeb. loll terve klassi ees. Tehke järeldused ja muutke oma käitumistaktikat.

Kui vastasid kolmele esimesele küsimusele “jah” ning 4-le ja 5-le “ei”, siis pole probleem suure tõenäosusega sinus, vaid õpetajas. Mõnikord juhtub, et inimesed ei armasta sind niisama. Ja sa pead õppima sellega elama - lõppude lõpuks pole õpetaja ema ja isa ega ole kohustatud sind armastama. Aga ma pean seda austama. Kui saate aru, et te ei saa õpetajaga rääkida ja asju korda ajada, kardate või ei usu tulemust, paluge oma vanematel aidata teil olukorda mõista. Kuid teave tuleb esitada objektiivselt, et mitte pingestada niigi keerulisi suhteid. Näidake oma vanematele ülesandeid, mille hinded on teie arvates liiga madalad. Või rääkige meile, kuidas ja millal õpetaja lubas endale meelitamatuid väiteid. Vanemad peavad olema toimuvast teadlikud, et leida õige lahendus selles olukorras.

Kui isegi pärast vanematega rääkimist pole olukord muutunud, parem pool- vaja lihtsalt lõpeta vihjetele tähelepanu pööramine. Siin on mõned näpunäited selle olukorra lahendamiseks:

Pärast seda mine rahulikult tundi, kui õpetaja esitab küsimused punkti, vastake, vaadates otse silma, enesekindlalt ja kindlalt. Ärge pöörake tähelepanu solvavatele märkustele ja madalatele hinnangutele - see on muidugi solvav, kuid need pole teie pisaraid väärt. Ja pidage meeles: "Kõik, mis meid ei tapa, teeb meid tugevamaks," ütles saksa filosoof Nietzsche ja sai seda elus nii õpetajatelt kui ka teistelt inimestelt.

Üldiselt peate oma iseloomu tugevdama. Ja tugeva tahte ja enesekindlusega inimene nõuab alati lugupidamist ka õpetajatelt, kellele ta ei meeldi.

Loodame, et see artikkel aitab teil parandada suhteid õpetajatega.

Leontyeva Svetlana Nikolaevna
Töö nimetus: algkooli õpetaja
Haridusasutus: Munitsipaalharidusasutus KSOSH nr 55, Kraskovo küla
Asukoht: Moskva piirkond, Ljubertsy linnaosa, Kraskovo küla
Materjali nimi: metoodiline areng
Teema:"Kuidas parandada vanemate ja õpetajate suhteid"
Avaldamise kuupäev: 12.01.2018
Peatükk: algharidus

"Kuidas parandada vanemate ja õpetajate suhteid."

(esimese klassi õpilaste vanematele)

Eesmärk: koos vanematega määrata kindlaks rajamisviisid

suhe lapse ja õpetaja vahel.

Looge vanemate seas sõbralik õhkkond,

luua emotsionaalne kontakt vanematega.

Vahetage arvamusi ehitamise kohta

õpetaja ja õpilase suhe.

Aidake suurendada vanemate motivatsiooni oma lapsi aidata

emotsionaalse kontakti loomine õpetajaga.

Julgustage vanemaid oma lapsi motiveerima

õpetaja suhtes heatahtlik ja toetas tema autoriteeti.

Organisatsiooniline. Peal selles etapisõpetaja korraldab keskkonda,

koosoleku eesmärkidele vastav, korraldab suhtlemist vanematega

tõhusaks meeskonnatööks (st ruumi kaunistamiseks, ettevalmistamiseks

vajalikud materjalid ja seadmed, peab avakõne,

viib läbi mänge osalejate tervitamiseks ja emantsipeerimiseks).

Põhiline. Selles etapis teeb õpetaja selle teema põhitöö

arutelude, miniloengute, harjutuste vormis.

Lõplik. Selles etapis tehakse tehtud töö tulemused kokku

tööd, hinnatakse selle tulemuslikkust, osalejad väljendavad oma

soovid tulevikuks.

Eeltöö:

Kunstitunnis või kodus tehtud laste joonistused “Olen koolis”.

Materjalid ja varustus:

Toolid osalejate arvu järgi

Tahvel ja kriit

Büroos korraldatakse laste joonistuste näitus “Olen koolis”.

Kõne edenemine:

sissejuhatusõpetajaÕpetaja lugu endast.

“Et lapsi tõmbaks teadmiste poole. Et laps läheks heaga kooli

meeleolu, on oluline, kuidas tema suhted eakaaslastega ja kaaslastega arenevad

õpetaja.

suhe

saavutus

vastastikune mõistmine,

näägutamise puudumine, lapse soov kooli minna. Ja siin osalemata ja

Vanemate abi on hädavajalik. Muidugi suurem osa muredest ja muredest

esimese klassi õpilaste vanemad. See on täiesti loomulik, et sa seda tahad

lapse olukord hea suhe koos õpetajaga. Ja muidugi sa hoolid

erinevaid küsimusi selle kohta. Pühendame oma aja nendele küsimustele vastamisele.

tähelepanu kõigepealt."

- Mida peaksin tegema, kui ma ei nõustu õpetaja nõudmistega?

oma

Pealegi,

nõuab mis tahes reeglite järgimist, mis tähendab, et sellel on põhjused.

Et mõista, miks õpetaja esitab teatud nõudmisi

õpilased,

küsi

kõhklema

seatud

Mõista, et õpetaja tegutseb laste parimates huvides. Ju hooldamine

distsipliinid ja nõuded akadeemilistele ainetele – kõik selleks, et

mugav

omandatud

kvaliteet

kasvatus.

selgitusi, sa jäid ikka veel ebakindlaks ja ei veennud seda ikka veel

Kui olete õpetajaga nõus, proovige oma seisukoht õpetajale edastada.

Väljendage oma arvamust sõbralikult ja proovige tulla

kompromiss.

- Kuidas aidata lapsel õpetaja austust teenida?

Iga vanem tahab, et õpetaja tema last vastu võtaks, raviks

lugupidamine.

kohustus

kehtib

võrdselt – austusega iga õpilase vastu, ilma eranditeta. U

heal õpetajal ei tohiks olla lemmikuid ja armastamata õpilasi. Selle juures

kohustus

vanemad

arutage oma lapse ees, mis teile õpetaja juures ei meeldi (ja

see on täiesti loomulik, võimatu on meeldida absoluutselt kõigele ja kõigile

räägi

lugupidavalt.

õpetaja

õpilased

tekib

vastastikune

lugupidamine.

- Lapsele tehti väljateenimatu märkus. Mida ma peaksin tegema?

Kui tekivad vastuolulised küsimused, on esimene asi, mida teha

kohtuda õpetajaga ja rääkida. See on parem kõigile – lapsele

pahameelt õpetaja vastu ei kogune ja sul on oma kaebused ja õpetajal

tea, mis sind puudutab. Kõik inimesed on erinevad ja iga inimene suudab

eksida. Kas keegi võib tõesti öelda, et ta pole kunagi elus

saabunud

suhtumine

pole aus?

erinevalt

reageerida kriitikale. Väga haavataval lapsel on isegi raske

väiksemaid kommentaare. Kui arutate oma õpetajaga vastuolulisi küsimusi

haridust

Oma lapsele. Ainult muidugi heatahtlikkus ja taktitunne selles küsimuses

peaksid olema teie igavesed kaaslased ja siis leiate kindlasti

vastastikune keel koos õpetajaga ja aidake last selles.

- Mida teha, kui laps ei taha kooli minna?

mõned

rõõmsalt

ta hakkas korraks vinguma, tuju langes ja ta ei jooksnud enam, vaid vaevu

trügib mööda... Ja isegi kohver näis tema õlgadel raskemaks muutuvat. Sellised

Peaaegu igal lapsel tuleb ette periood, mil ta silmitsi seisab

esimeste raskuste korral mõistab ta, milline tõsine ülesanne teda ees ootab. See

nimetatakse kohanemisperioodiks. Vaadake üle oma lapse igapäevane rutiin – see sisaldab:

Puhkamiseks ja jalutuskäikudeks tuleks pühendada piisavalt aega. Pane tähele

Pöörake oma lapsele võimalikult palju tähelepanu, olge valmis teda alati kuulama.

Laste meeskonda pole veel moodustatud, kõik lapsed pole sõpru leidnud.

Võib olla,

on mures

suhted

eakaaslased.

Olge alati olemas, et oma last toetada ja aidata teda, kui ta abi vajab.

see küsib.

abi

lapsele

ületada

piinlikkust

enne

eakaaslased

õpetaja?

Häbelikel lastel ei ole lihtne leida oma kohta uues (ja isegi mitte

uus) meeskond. Pärast kooli lapsele järele tulles minge kellegagi jalutama

siis tema klassikaaslastelt (ja nende vanematelt). See on väga hea, kui sa

hakkate oma peredega sõpru tegema. Lapsel on seal palju mugavam olla

meeskond,

Aidake oma lapsel hakata eakaaslastega suhtlema, uskuge mind kohe

ta vajab sinult sellist abi. Sõprade toetus on väga oluline, koos sellega tema

on palju vähem piinlik. Sisestage oma lapsesse enesekindlust -

Kiida teda sagedamini ja proovi kriitikat vältida.

Miniloeng

"Nõuanded vanematele"

*Usaldus, tahe suhelda ja kontakte luua. Öelge õpetajale mitte

ainult lapse ja tema tervise, omaduste, annete, aga ka kogu teie kohta

perekond. Jätke mitte ainult oma mobiili-, kodu- ja töönumbrid

telefonid, aga ka lähimad sugulased või guvernant, kes seda teeb

lapse koolist ära tuua.

*Koostöö. Iga klassijuhataja armastab aktiivset tegevust

vanemad, sest ilma nendeta pole võimalik lapsi matkale ega matkale viia

mine ekskursioonile või pidu pidama. Pidage meeles: õpetaja abistamine,

te mitte ainult ei loo temaga suhet, vaid ennekõike loote elu

teie lapse koolikogemus on särav, huvitav ja meeldejääv.

*Tunne

taktitunne. Soovi

meie lapse ebaõnnestumised võivad olla nii tugevad, et mõnikord unustame selle

ka õpetaja on inimene ja tal on selleks õigus isiklik elu. Helista õpetajale

iga päev on lihtsalt kohatu, nagu ka pärast kella 21 häiriv.

Kujutage ette – mitu inimest helistasid teile õhtul küsimusega:

"Tuleta palun meelde, kodutöö? Kuidas minu oma täna on? Ja miks

küsis?"...

Obsessiivsus

tüütama

ei avalda teie suhtele positiivset mõju.

*Ausus.

tekkida

järgmiseks

Vanemate koosolek pole üldse vajalik. Proovige kohtuda

õpetaja

rahulik

keskkond,

küsi

Ütle mulle

mured,

õigeaegselt

aitab vältida raskusi konfliktsituatsioonid, leevendada emotsionaalset

pinged, rahulolematus üksteisega. Ja ka - see on teie jaoks oluline

poeg või tütar, pole midagi hullemat, kui laps ei taha kooli minna, sest

vajalik, ei, mitte kooli ja mitte õpetaja enda jaoks, vaid ennekõike sinu jaoks

lapsele. Ärge olge oma lapse esimese õpetaja peale armukade, ärge püüdke teda asendada

ja nõuda omaette. Püüdke toetada laste "armumist".

õpetaja Lõppude lõpuks teeb palju seda, mida laps praegu õpib.

mitte sinu ja isegi mitte enda, vaid mu õpetaja pärast. Seetõttu demonstreerige

austus klassijuhataja vastu, püüdke tegusid mitte arutada

õpetaja ja tema käitumine lapse juuresolekul.

Summeerida

tulemused.

pakkumisi

emotsioone ja muljeid. Iga osaleja on kutsutud jätkama

pakub:

Täna sain teada, et...

Iga õpilase elus tuleb hetk, mil ta kohtab õpetajat, kes "näpistab". Või vähemalt ei ole väga sõbralik. Selles võib süüdistada keda tahes: hoolimatut õpilast või erapooliku õpetajat, kuid see ei aita asjale kaasa. Ja kõik oleks hästi - ärisuhted ei tähenda kohustuslikku vastastikust kaastunnet. Aga mida peaksite tegema, kui negatiivne suhtumine hakkab teie sooritust mõjutama?

Konflikti algus

Kui leiate end "rahvavaenlase" positsioonist, peaksite minema tagasi päris algusesse. Kuna ükski konflikt ei sünni tühjast küljest. Tõenäoliselt ületasite kuskil tõesti õpetaja tee. Muidugi on põhjendamatu agressiooni juhtumeid, kuid see on pigem erand (vaatame seda juhtumit artikli lõpus). Nii et mõelge hoolikalt, mida valesti tegite:

Võib-olla jääte paari võrra kogu aeg hiljaks
- või ei tule üldse nende juurde
- kas sa olid meelega ebaviisakas või kogemata
- või...

Põhjuste loetelu on piiramatu ja ulatub lõpmatuseni. Peamine on leida üles probleemi juur ja sellest lähtuvalt liikuda edasi inimestevaheliste suhete probleemi lahendamise järgmisse etappi. Kui oled peas igasuguseid variante proovinud, aga ükski neist ei sobi, siis võib-olla parim lahendus küsib selle kohta õpetaja enda käest. Kuid ainult siis, kui ta pole agressiivne ork - sel juhul võib suhe veelgi halveneda, kuna teie kõnekatset tajutakse rünnakuna.

Valge lipp ehk leppimine

Kui olete aru saanud õpetaja rahulolematuse põhjusest, peaksite koostama kontakti loomise plaani. Kõik pole nii lihtne, sest olenevalt teie eesmärkidest on neid ka erinevaid meetodeid. Kuid me ei soovita teil konflikti veelgi õhutada ja kahjulikule õpetajale auku kaevata. Nagu kuulus vanasõna ütleb, ära kaeva kellegi teise jaoks auku... Ilmselt tead lõppu. Kui ei, siis soovitame seda Google'is.

Niisiis, negatiivse inimese võitmiseks on kolm peamist taktikat. Kuid pidage meeles, et kõik kolm strateegiat töötavad lähtepunktist – konflikti põhjusest. See tähendab, et kui te palute andestust hilinemise pärast, kuid tegelikult pole õpetaja teiega rahul, kuna solvasite teda avalikult, siis riskite anda talle agressiivsuseks lisapõhjus. Kuna enne teiega rääkimist ei pruukinud ta seda probleemi märgata.

Süüdi tunnistamine

Tegelikult on see üks kõige enam tõhusaid viise looma kontakti inimesega. Lõppude lõpuks on see just see, mida ta sõda alustades ootab. Selle eesmärk on teha selgeks, et eksite. Ja kui te seda tunnistate, vabandate ja ühtlasi lubate, et seda enam ei juhtu, siis vaenlane neutraliseeritakse. Viha põhjus lihtsalt kaob. Ja te ei tohiks arvata, et sel viisil näitate nõrkust, vastupidi, see on küpse ja enesekindla inimese tegu, kes suudab oma tegevust analüüsida.

Tõestame tegudega, mitte sõnadega

Kui sulle tegelikult rääkida ei meeldi ja sul on raske oma süüd suuliselt tunnistada, siis saad kõike tegudega tõestada. Näidake õpetajale, et olete võimeline erinevaks käitumiseks ja ta hindab täiskasvanuna teie tegevust suure tõenäosusega. Lisaks sisse kaasaegne maailm Tegusid hinnatakse palju rohkem kui sõnu. Siin ei pea te meelitama, hobuse seljas sõitma ja petlikult naeratama, vaid tehke seda, mida peate tegema, siis nad märkavad seda ja võtavad teadmiseks.

Südamest südamesse vestlus ja tore kingitus

Teine meetod, mis töötab alati, on südamest südamesse vestlus ja väike kingitus. Pidage ainult meeles, et see peaks olema midagi ebaolulist ja eelistatavalt söödavat, vastasel juhul võidakse südamest tehtud kingitust tajuda altkäemaksu katsena. Proovige õpetajaga avameelselt vestelda, mis juhtus, miks pinge tekkis, ja selgitage viisakalt oma seisukohta. Ja ärge kartke vajadusel vabandada.

Kinnitage tulemus

Kui olete juba õpetajaga rääkinud ja ta on isegi püüdnud teid mõista, ärge kiirustage lõõgastuma. Selleks, et konflikt end lõpuni ammendaks, peate tõenäoliselt pingutama - ja toetama oma sõnu tegudega. Seetõttu soovitame teil pärast vestlust veel kaks-kolm nädalat olla usin õpilane või vähemalt välimus luua. Ja pidage meeles, et kõigis suhetes on peamine sõbralik suhtumine, kuna see kustutab agressioonirünnakud eos. Seetõttu jääge rahulikuks, hoolimata sellest, mis juhtub.

Agressiivne ork ehk kuidas parandada suhteid kellegagi, kelle nime ei saa kõva häälega välja öelda

On ka ebaadekvaatsete õpetajate kategooria, kellega on lihtsalt võimatu kontakti luua ja nad saavad ilma erilise põhjuseta vihaseks. Kuid tegelikult on neile lähenemine olemas. Siin on mõned näpunäited, kuidas selliste inimestega paremini suhelda:

1. Ärge kaitske oma seisukohta – te ei tõesta nagunii midagi, raiskate lihtsalt oma närve ja aega. Sellises olukorras on parem käituda taktitundeliselt ja mitte vehkida pulli ees punase kaltsuga.

2. Esitage kõik tööd õigeaegselt. Või vähemalt lihtsalt andke kõik ülesanded sisse. Kuid kui te ei pidanud tähtajast kinni, on parem proovida leida mõjuv põhjus, miks te ei saanud seda nõutud kuupäevaks esitada. Lihtsalt ärge minge oma vabandustega liiga kaugele. Ja te ei tohiks ka tugevaid vabandusi teha, vastasel juhul, kui lasete diktaatoril nõrkust tunda, hakkab ta kohe kasutama võimalust teie kulul ennast maksma panna.

3. Ära põhjenda vihale – ole sammu võrra ees. Pidage meeles, et varjate oma tuju mitte sellepärast, et te ei suuda enda eest seista, vaid selleks, et vältida tarbetuid probleeme. Parem on oma tulihinge ohjeldada, kui minna siis kümme korda kordussooritusele ja dekanaadi kaudu olukorraga tegeleda.

4. Kui konflikt siiski tekib, ja suhtlust pole võimalik luua, siis paluge taktitundeliselt dekanaadist, et mõni teine ​​õpetaja võtaks distsipliini, selgitaks olukorda ja suure tõenäosusega kohtuvad nad teiega poolel teel. Ainult sel juhul peate kõvasti tööd tegema ja tõesti tõestama, et tunnete teemat õigel tasemel.

Ükskõik milline õpetaja on, ta on ikkagi inimene. See tähendab, et saate temaga suhte luua. Peamine on säilitada vaimne paindlikkus ja meeles pidada, et mässuvaim on hea, kuid sõbralik suhtumine annab palju suuremaid tulemusi kui hüsteerilised karjed.

1. septembril ulatasid meie lapsed taas teadmiste järele. Selleks, et laps läheks kooli hea tujuga, on oluline, kuidas kujuneb tema suhe õpetajaga. Ja siin ei saa me hakkama ilma vanemate osaluse ja abita.

1.–4. klass: esimene tunne

Kõige rohkem ärevust ja muret on mõistagi esimese klassi õpilaste vanematel. On üsna loomulik, et nad tahavad, et lapsel tekiks suhe esimese õpetajaga. Kuid paljuski ei sõltu see mitte ainult lapsest endast, vaid ka meist endist. Niisiis, mis võiks olla esimese klassi õpilase vanemate ja õpetaja vahelise suhtluse aluseks?

*Usaldus, tahe suhelda ja kontakte luua. Rääkige õpetajale mitte ainult lapsest ja tema tervisest, omadustest, annetest, vaid ka kogu oma perekonnast. Jätke mitte ainult oma mobiili-, kodu- ja töötelefoninumbrid, vaid ka lähimad sugulased või guvernant, kes teie lapsele kooli järele tuleb.

*Koostöö. Iga klassijuhataja armastab väga tegusaid lapsevanemaid, sest ilma nendeta pole võimalik lapsi matkama viia, ekskursioonile minna ega pidu pidada. Pidage meeles: õpetajat aidates te mitte ainult ei loo temaga suhteid, vaid eelkõige muudate oma lapse koolielu säravaks, huvitavaks ja meeldejäävaks.

* Taktitunne. Soov oma lapse õnnestumistest või ebaõnnestumistest võimalikult palju teada saada võib olla nii suur, et mõnikord unustame, et ka õpetaja on inimene ja tal on õigus isiklikule elule. Iga päev õpetajale helistamine on lihtsalt kohatu, nagu ka tema häirimine pärast kella 21.00. Kujutage vaid ette – mitu inimest helistasid teile õhtu jooksul küsimusega: "Palun tuletage mulle meelde oma kodutööd? Kuidas minu oma täna on? Miks sa temalt ei küsinud?”... Suhtlemise pealetükkivus võib olla tüütu ega avalda teie suhtele positiivset mõju.

*Ausus. Küsimuste korral ei pea ootama järgmise lastevanemate koosolekuni. Proovige õpetajaga kohtuda pingevabas keskkonnas, kuid paluge kohtuda eelnevalt. Rääkige meile, mis teile muret valmistab, sest raskuste õigeaegne lahendamine aitab vältida konfliktsituatsioone, leevendada emotsionaalset stressi ja rahulolematust üksteisega. Ja veel - see on teie poja või tütre jaoks oluline, pole midagi hullemat, kui laps ei taha kooli minna, sest ta tunneb end seal halvasti.

*Õpetaja autoriteedi toetamine ja positiivne suhtumine temasse. See on vajalik, ei, mitte kooli ja mitte õpetaja enda jaoks, vaid ennekõike teie lapse jaoks. Ärge olge oma lapse esimese õpetaja peale armukade, ärge püüdke teda asendada ja nõuda omaette. Püüdke toetada lapse "armumist" õpetajasse. Lõppude lõpuks ei tee ta suurt osa sellest, mida laps praegu õpib, teie ja isegi mitte enda, vaid oma õpetaja jaoks. Seetõttu näidake üles austust klassijuhataja vastu, püüdke mitte arutada lapse juuresolekul õpetaja tegevust ja käitumist.

5.-7. klass: teid on palju, aga mina olen üksi!

Enne kui arugi saad, lendab neli aastat ja liigutavast, kohmetuvast esimese klassi õpilasest saab sinu lapsest tõeline õpilane, kes liigub edasi Keskkool. Tavaliselt selles etapis tekib selline raskus. Teie laps arvab: enne seda oli ainult üks õpetaja, ta kohtles mind hästi, aitas mul õpiraskustega toime tulla ja kõik läks minu jaoks korda. Ja nüüd on palju! Palju uusi aineid, palju uusi nõudeid, palju klassiruume, palju iseseisvust ja mis peamine – palju õpetajaid, kellega tuleb suhteid luua, õppida kuulama ja mõistma. Ilma teie abita on “täiskasvanud” lapsel raske.

Vaatame näiteid viienda klassi õpilase elust ja erinevad variandid vanemlik käitumine.

Teie laps tuleb koolist koju ja kurdab: „Vene keele õpetaja helistab alati tahvlisse ja küsib teistelt. Sirutan käe, aga ta ei näe mind..."


1. stsenaarium. Meie nördimusel pole piire! Helistame kohe klassijuhatajale ja teeme kaebuse aineõpetajale.

Mida laps arvab:Õpetajad on ebaõiglased ja halvad! Nad ei armasta mind, kuid mu vanemad on head - nad kaitsevad mind alati ja suudavad "kõik oma kohale panna".

Tulemus. Vanemate ja õpetajate vahel tekib vastasseis, mis võib viia üksteise tõrjumiseni ja arusaamatusteni. Laps on samal ajal mures, sest olukord ei lahene, vaid jõuab ummikusse.

Vaatame, kas saame teisiti käituda?

2. stsenaarium. Küsime lapselt, kuidas tund tavaliselt kulgeb, kas õpetaja on huvitav, kas kõik on mõistetav ja meelde jäänud, milliseid küsimusi ta esitab? Selgitame lapsele, et ka õpetajal on raske - ta ei ole veel klassiga kursis ja kõigilt ei jõua küsida - ise tüdinete kuulamisest! Vaatame ka lapse sooritust aines. Kui saame aru, et meie suhetes õpetajaga on tõesti probleeme, pöördume nõu saamiseks klassijuhataja poole.

Tulemus. Last kuulates vähendame pingeid tema ja õpetaja suhetes ning aitame tal vaadata olukorda teise pilguga. Sel juhul on võimalus arendada ja tugevdada suhteid vanemate, lapse ja õpetaja vahel.

Ka järgnev olukord on üsna tüüpiline.

5. klassis see arv suureneb õppeained. Ka kodutööde hulk suureneb vastavalt erinevatel põhjustel lapsel pole aega seda teha...

1. stsenaarium. Kirjutad õpetajale märkuse, et laps ei tundnud end hästi, käis arsti juures, olid perekondlikud asjaolud jne. Ühe võimalusena soovitate kooli vahele jätta. Laps kahtleb: “Kas see on võimalik? Mida õpetaja ütleb?" "Keda huvitab, mida ta mõtleb või ütleb. Me saame asjad korda ajada,” vastad sa.

Mida laps arvab: Võite õpetajale valetada, ta ei arva ikkagi midagi. Täiskasvanutega saab manipuleerida ja konfliktidest saab kasu.

Tulemus. Siis on neid rohkem - laps ise palub kirjutada õpetajale märkuse, et mitte midagi teha. Ebaõnnestumise vältimine iga hinna eest muutub peagi harjumuseks. Pidev nõuete ja kodutööde täitmata jätmine võib kaasa tuua mitte ainult õppeedukuse languse, vaid ka konflikti õpetajaga. Sa vajad seda?

Huvitav, kuidas sündmused arenevad, kui kõik läheb teise stsenaariumi järgi.

2. stsenaarium. Toetad last ja pakud välja tegevusvariandid: “Vaatame koos, millistes ainetes saad ülesandega iseseisvalt hakkama ja millistes vajad abi?” "Ära karda, mine lihtsalt enne tundi õpetaja juurde ja selgita, miks sa ülesannet ei täitnud (ei saanud aru, sul polnud aega). "Kui miski teile ei sobi, võin rääkida klassi õpetaja ja kohtume õpetajaga"

Mida laps arvab:“Tuleb proovida, ehk õnnestub,” ja kui õnnestub: “Saan oma kooliprobleemid ise lahendada. Ma võin täiskasvanuid usaldada."

Tulemus. Tugevdame lapse enesehinnangut ja tema usku oma jõududesse.

8.-11. klass: näki taltsutamine

Kõik lilled ja marjad algavad siis, kui teie laps jõuab noorukieas. Konfliktid nii vanemate kui ka õpetajatega muutuvad elu proosaks. Tuleb meeles pidada, et sõnakuulmatus selles vanuses on peamine üleskasvamise mehhanism. Teismeline protesteerib mitte täiskasvanute (vanemate, konkreetse õpetaja) vastu, vaid nendest sõltuvuse vastu. Ta vajab nagu õhkki iseseisvust otsuste ja tegude langetamisel, võimalust oma seisukohta väljendada ning kõigele lisaks on sel perioodil eriti terav “ebaõigluse tunne”. Ja veel, kuidas peaksid vanemad käituma, kui nende lapsel on õpetajaga konflikt? Kas peaksite olukorda sekkuma või ootama, kuni see iseenesest laheneb? Proovime tegutseda samm-sammult, järgides psühholoogide soovitusi.


1. etapp. Räägime lapsega ja selgitame olukorda. Peamine ülesanne on anda talle võimalus välja pritsida negatiivseid emotsioone. Alles pärast seda, kui teismeline saab teie abi vastu võtta konstruktiivne lahendus Probleemid. Vestluse ajal pöörake tähelepanu mitmele olulised punktid:
kui laps räägib suhetest õpetajaga, võib ta häält tõsta, kasutada ebaviisakaid sõnu ja õpetaja solvavaid hüüdnimesid – ära sega vahele, anna lapsele võimalus lapsele öelda, mida ta tahab.
pärast seda paluge tal peatuda konflikti nüanssidel. Näiteks pakkuge meelde, millal õpetaja esimest korda tema vastu ei meeldi, millistes olukordades hakkab õpetaja häält tõstma jne;
Vestluse ajal näidake oma lapsele kaastunnet, väljendamata õpetaja suhtes agressiooni. Teie ülesanne on mitte kedagi veenda, et pole soovi vaenlast kahjustada. Neil on lihtsalt raske üksteist mõista.
Vestluse lõpus töötage välja ühine tegevuskava. Parem on, kui ettepanekud tulevad lapselt. Näiteks võib ta lubada hoiduda nendest tegudest, mis õpetajat ärritavad, teha usinamalt kodutöid jne.
Veenge oma last, et peate õpetajaga rääkima, lubades pärast kooli kooli tulla, et klassikaaslased millestki teada ei saaks.

2. etapp. Räägime õpetajaga ja otsime võimalusi, kuidas praegusest olukorrast välja tulla. Mõnikord juhtub, et õpetajale õpilane ei meeldi ja sellega tuleb õppida toime tulema ja sellega elama. Aga õpetaja peab suutma õpilase vastu oma vastumeelsust mitte välja näidata. See on kutse-eetika. Hoiduge väidetest ja süüdistustest. Parem on, kui vestlus põhineb faktidel, mitte lapse isiksuse, isiklike muljete ja emotsioonide arutamisel. Küsige, mida täpselt teie lapse käitumises, tegevuses ja tegevuses õpetaja heaks ei kiida.

Ja ära karda midagi! Pidage meeles – kaitsete oma lapse huve, püüdlete selle poole, et ta tunneks end koolis mugavalt.

Natalja Eremina

Õpilaste klassiruumi istutamisel juhendab õpetaja erinevad kriteeriumid. Kehatüübil on teatud tähtsus – kui väikese lapse ees istub temast palju pikem õpilane, on koolilapsel ju raskusi tahvli nägemisega. Mõnel juhul on määravaks tervislik seisund – nägemispuudega laps tuleb istuda lauale lähemale. Kuid enamasti tugineb õpetaja sellele psühholoogilised omadused lapsed.

Juhtsilm ja juhtiv kõrv

Üks inimese individuaalseid omadusi on seotud ajupoolkerade asümmeetriaga. Mõned inimesed juhtiv poolkera paremale, teised on lahkunud. Juhtiva parema ajupoolkeraga inimene ei ole alati vasakukäeline, kuid enamasti määrab juhtiva poolkera juhtiva silma ja juhtiva kõrva.

Psühholoogiliselt pädev õpetaja arvestab laste selliste iseärasustega alati neid töölaudadesse istudes, eriti siis, kui me räägime esimese klassi õpilaste kohta. Seitsmeaastased lapsed pole ju veel moodustunud vabatahtlik tähelepanu, ja kui istute domineeriva vasaku silmaga lapse temast vasakul asuva akna juurde, ei vaata ta mitte tahvlile, vaid aknast välja. Domineeriva parema kõrvaga 1. klassi laps, kes istub paremal pool asuva seina ääres, kuulab rohkem selle taga toimuvat kui õpetaja sõnu.

Lapsed peavad istuma nii, et juhtivad meeleorganid oleksid suunatud õpetaja ja tahvli poole. Poisid orienteeruvad peamiselt domineeriva silma järgi ja tüdrukud domineeriva kõrva järgi.

Õpetaja saab neid funktsioone kasutades diagnoosida lihtsad testid, mida ta pakub lastele mängu vormis: “vaatame läbi luustiku”, “pane kell lauale ja kuula, kuidas tiksub”. Lapsed "toovad" tahtmatult oma domineeriva silma ette kujuteldava teleskoobi ja kallutavad oma domineeriva kõrva kujuteldava või päris kella poole.

Teised omadused

Tundides ilmnevad laste muud psühholoogilised omadused, millega tuleb samuti arvestada.
Õpilased, kes on rahutud ja kalduvad pidevalt segama, panevad õpetajad nad lauale lähemale, et neid oleks lihtsam kontrollida. Vallatuid inimesed, kellele meeldib väljakutsuva käitumisega klassikaaslasi meelitada, istuvad tagalauas, jättes neilt sellega võimaluse "avalikkuse ees mängida".

Paljud õpetajad panevad koleerialapsed flegmaatilise või melanhoolsete lastega ühe laua taha: rahuliku inimese kohalolek mõjub liigselt erutatud lapsele rahustavalt.

Hea võimalus on istutada sõbrad sama laua taha, aga kui nad tundides omavahel rohkem räägivad, tuleb nad istuma panna.

Õpetajad võtavad sageli arvesse õppeedukuse tegurit. Mahajääjad istuvad suurepäraste õpilaste kõrvale, nii et tugevad õpilased aitavad nõrgemaid. Tõsi, sellisel juhul peab õpetaja abi leidmises kindel olema, mitte petma.

Allikad:

  • Evgrafova T. Kuidas lapsi töölaua taha istutada
  • Koolilaua valimise ja laste istutamise omadused

Mõnikord muutub kooliminek raskeks kohustuseks, sest suhe mõne aine õpetajaga ei klapi. Lihtsaim viis on muidugi teha õpetaja süüdi: ta leiab teadlikult viga, annab teenimatult madalaid hindeid. Nii muutub teema ebahuvitavaks ja tund venib kauaks. Kuid ikkagi on soovitatav leida väljapääs ja konflikt siluda.

Juhised

Vastake (avameelselt) järgmistele küsimustele:
- kas õpilane täidab kõik ülesanded?
- kas ta toob klassi kaasa kõik koolitarbed?
- kas ta kuulab hoolikalt õpetaja selgitust,
- kas ta püüab materjalist aru saada?
- kas lapse tähelepanu on aja jooksul hajameelne (mängib telefoniga, vestleb laua taga naabriga);
- kas õpilane satub tahtlikult õpetajaga konflikti.

Nendele küsimustele vastates tehke järeldus, mis või kes on konflikti allikas. Kui vastus esimesele 3-4 küsimusele on "ei", on põhjus suure tõenäosusega lapses. Kui vastasid esimesele neljale küsimusele jaatavalt ja viimased küsimused– “ei”, siis on konflikti põhjuseks .

Saage aru, et õpetaja on reeglina normaalne, adekvaatne inimene, ta suudab leppida tõsiasjaga, et kõik tema õpilased ei saa kergesti hakkama õppematerjal teema järgi.

Seetõttu tasub tema poole pöörduda abi saamiseks, ta aitab või selgitab materjali uuesti, ütleb teile, mida ja kuidas teha. Aga kui õpilane läheb teadlikult õpetajaga konflikti, pälvides klassikaaslaste silmis odavat autoriteeti, on õpetaja sunnitud kaitsma oma au ja kaitsma oma. Õige väljapääs sellises olukorras on tunnistada oma vigu ja muuta oma käitumist.



 


Loe:



Eelarvega arvelduste arvestus

Eelarvega arvelduste arvestus

Konto 68 raamatupidamises on mõeldud teabe kogumiseks kohustuslike maksete kohta eelarvesse, mis on maha arvatud nii ettevõtte kui ka...

Kodujuustust pannil valmistatud juustukoogid - kohevate juustukookide klassikalised retseptid Juustukoogid 500 g kodujuustust

Kodujuustust pannil valmistatud juustukoogid - kohevate juustukookide klassikalised retseptid Juustukoogid 500 g kodujuustust

Koostis: (4 portsjonit) 500 gr. kodujuust 1/2 kl jahu 1 muna 3 spl. l. suhkur 50 gr. rosinad (valikuline) näputäis soola söögisoodat...

Musta pärli salat ploomidega Musta pärli salat ploomidega

Salat

Head päeva kõigile neile, kes püüavad oma igapäevases toitumises vaheldust. Kui olete üksluistest roogadest väsinud ja soovite meeldida...

Lecho tomatipastaga retseptid

Lecho tomatipastaga retseptid

Väga maitsev letšo tomatipastaga, nagu Bulgaaria letšo, talveks valmistatud. Nii töötleme (ja sööme!) oma peres 1 koti paprikat. Ja keda ma tahaksin...

feed-image RSS