Головна - стіни
  З якою метою стругають заготовки з деревини. § W Стругання деревини. Механічна обробка. Інструменти для роботи

План-конспект уроку за технологією

Тема урока:   Стругальне виробництво. Правила безпечної роботи.
Мета уроку :
навчальна  - ознайомлення з процесом стругання рубанком і іншими інструментами для виконання цієї операції;
виховна- виховання свідомої дисципліни, акуратності і уважності при виконанні стругання деталей;
розвиваюча  - розвиток умінь і навичок роботи з рубанком.

Матеріально-технічне оснащення:

для вчителя: Зразки виробів, план-конспект уроку, технологічна карта

для учнів: Рубанки, ножівки, заготівля деревини, зошит, підручник, наждачний папір, косинці, лінійки.

План уроку:

    організаційний момент 1-2 хвилини;

    повідомлення цілей і завдань уроку учням 2-3 хвилини;

    повідомлення нового матеріалу

    вступний інструктаж з ТБ і визначення завдання 3-4 хв;

    самостійна робота учнів, поточний інструктаж 45 хв;

    закріплення досліджуваного матеріалу;

    підведення підсумків, заключний інструктаж 4-5 хв.

1. Організаційний момент (2 хв)
- Перевірка явки учнів за журналом.
- Перевірка готовності до уроку (наявність навчальних посібників і письмового приладдя).
- Перевірка зовнішнього вигляду (спецодягу).

2. Повідомлення теми уроку (попередньо записаної на дошці). (2 хв)

Постановка цілей і виробничих завдань перед учнями.
3. Пояснення нового матеріалу.

3. Пояснення нового матеріалу (20 хв)

стругання деревини - обробки заготовки до потрібного розміру і створення на ній рівних і гладких поверхонь.Стругання здійснюють за допомогою різних стругів (Стругальних інструментів). Серед стругів найбільш поширені шерхебелі, рубанки і фуганки

Цими інструментами з дерев'яних заготовок зістругують стружки.

Ріжуча кромка у ножа шерхебеля дугоподібна, опукла, а у рубанка і фуганку - прямолінійна.

шерхебелем   виконують первинне, більше грубе стругання поверхонь, а рубанком - остаточне, чистове. « шерхебель » - слово німецького походження, що означає «струг для грубого зрізання ».

Рубанок складається з колодки , ножа , клина , ручки . Призначений рубанок для сострагіванія тонких стружок і отримання гладких поверхонь на деревині, а також сострагіванія заготовки в потрібний розмір.

Колодки стругов можуть бути дерев'яними, металевими або комбінованими.

Фуганки набагато довше рубанків. Ними зручно отримувати рівні, плоскі поверхні.

Ріжуча частина всіх столярних інструментів має форму клина. Наприклад, ніж рубанка в своїй ріжучої частини заточується у вигляді гострого клину. Дві поверхні клина на своєму перетині утворюють гостру ріжучу кромку. Ця ріжучакромка розрізає волокна деревини, а передня поверхня ножа відгинає зрізаний шар у вигляді стружки.

Перед струганням слід перевірити, чи правильно налагоджений інструмент. У правильно встановленого ножа лезо розташовано над підошвою колодки без перекосів і виступає на 1 ... 3 мм у шерхебеля   або на 0,1 ... 0,3 мм у рубанка.

Оброблювану деталь кріплять на верстаті, затискаючи або заклинюючи між упором і клином так, щоб зістругують сторона була направлена \u200b\u200bвгору. Правою рукою беруть рубанок за ручку з заднього боку колодки, а лівої - за колодку або ручку в сторону. Рубанок встановлюють на оброблювану деталь лезом вниз і проштовхують вперед. На початку стругання здійснюють тиск на передню частину рубанка, а в кінці - на задню, щоб оброблювана поверхня виходила плоскою.

При зворотному русі рубанка його піднімають над поверхнею. Так, здійснюючи рух вперед і назад, поступово зістругують оброблювану поверхню до тих пір, поки вона не стане рівною і гладкою.

Якщо волокна на оброблюваної поверхні задираються, то деталь слід стругати з іншого боку.

Рубанок треба тримати міцно, щоб руки не зісковзнули з нього і не вдарилися об гострі бічні ребра заготовок. При цьому можливі удари і порізи рук. Упори заготовки не повинні виступати вище оброблюваної поверхні.

Контроль якості стругання здійснюється за допомогою лінійки або косинця на просвіт.

Правила безпечної роботи при струганні:

а). Надійно закріплювати заготовку на верстаті.

б). Працювати рубанком з добре заточеним ножем.

в). Чи не перевіряти руками гостроту леза і якість обробки поверхні.

г). Очищати стругальне інструменти від стружки тільки за допомогою дерев'яного клина.

д). Інструменти для стругання класти на верстат тільки на бік лезами ножа від себе.

4. Физкультминутка (3хв.)

5. Водний інструктаж по Т.Б.і визначення завдання (3-4хв.)

6. Практична робота і поточний інструктаж (38 хв.)
- Розстановка учнів по робочих місцях.
- Видача завдання і контроль роботи.
- Проведення цільових обходів робочих місць

7.Закріплення досліджуваного матеріалу (5хв.)

8. Заключний інструктаж (5 хв)
- Вказівка \u200b\u200bтипових помилок.
- Відмітка кращих робіт.
- Повідомлення оцінки якості роботи кожного учня.
- Видача домашнього завдання.
9. Прибирання робочих місць (2 хв)
- Здійснення перевірки проведення прибирання на робочих місцях учнів.

Конспект уроку по ФГОС другого покоління технологія «Стругання заготовок з деревини».

Технологічна карта уроку

предмет: технологія

клас: 5

Підручник (УМК):  В.Д. Симоненко. «Технологія»

Тема урока:  Стругання заготовок з деревини .

Тип уроку:  комбінований (завершальний з оцінкою готового виробу).

устаткування:  Рубанок, шерхебель, рейсмус, кутник, лінійка, олівець.

Характеристика навчальних можливостей і попередніх досягнень учнів класу, для якого проектується урок: предметні результати - вміння розмітки, будова деревини, поняття волокна.

Мета уроку як плановані результати навчання:

Предметні  - оволодіння алгоритмами вирішення організаційних задач і технологічних операцій (учні знайомляться з шерхебелем, рубанком і прийомами роботи інструментом).

Метапредметние (УУД):

регулятивні:  визначення послідовності завершальних операцій з урахуванням кінцевого результату; складання плану і послідовності дій (перетворювати практичну задачу у пізнавальну).

Пізнавальні:  вибір найбільш оптимальних засобів і способів вирішення задачі (стругання поверхонь заготовки з деревини). Чим відрізняється шерхебель від рубанка?

комунікативні:  вміння працювати в групі при виконанні завдання, вміння вести співпрацю з учителем.

особистісні:  вміння провести самоаналіз виконаної роботи, організувати взаимооценке і взаємодопомога в групі, розвиток працьовитості і відповідальності за якість своєї діяльності.

Основні поняття:  стругання, шерхебель, рубанок.

етап мотивації (Самовизначення до діяльності) - орг. момент, створюємо проблему, показуючи слайд із зображенням шерхебеля, рубанка.

Питання: Що таке стругання?

Для чого призначений шерхебель?

Для чого призначений рубанок?

Актуалізація знань і фіксування індивідуального труднощі в проблемному дії.

З метою актуалізації знань проводиться коротка бесіда з учнями, в ході якої задаються наступні питання:

1. Що означає вистругати заготовку з деревини? (Пізнавальні УУД - здобувати нові знання в процесі спостережень і міркувань)

2.Чем стругають заготовку? (Пізнавальні УУД - шукати і відбирати необхідну інформацію для вирішення навчальної завдання-в підручнику, енциклопедії, мережі Інтернет).

3. Які види рубанків ти знаєш? (Регулятивні УУД - самостійно вивчити інструмент для пиляння і стругання).

4. Хто такий столяр? (Регулятивні УУД - самостійно знайти в підручнику потрібну інформацію)

Формулювання теми уроку.

Як ви думаєте чому, ми сьогодні навчимося?

З'ясувавши думку дітей, вчитель уточнює призначення шерхебеля і рубанка (актуалізація знань учнів, регулятивні УУД - цілепокладання)

Практична робота

Учитель проводить інструктаж учнів, організовує актуалізацію способів вивчення дій достатніх для побудови нових знань.

Пробне дію (завдання) - обробити шерхебелем і рубанком заготовки з деревини.

Одна - обробляє шерхебелем.

Друга - обробляє рубанком.

Третя - проводить контроль якості.

(УУД комунікативні - співпраця, виконання різних ролей в групі)

Учитель перевіряє правильність виконання завдання, виявляючи труднощі в пробному дії.

Фіксація труднощі:

Чи не правильне стругання (способи вирішення проблеми)

Вихід зі скрути:

Ще раз учитель розповідає учням про прийомах стругання рубанком і шерхебелем, тим самим організовує учнів досліджувати проблемну ситуацію (УУД - комунікативні, спільні вирішення проблеми)

Рефлексія навчальної діяльності

На цьому етапі підбиття підсумків уроку вчитель задає дітям питання, відповідаючи на які він може судити про засвоєння даного матеріалу.

Питання: - Які інструменти та пристосування застосовують для стругання деревини? Чим відрізняються шерхебель і рубанок? Для чого виробляють стругання заготовок з деревини?

Які нові знання для себе ви отримали?

Чи можуть придбані сьогодні знання в нагоді в житті?

Учитель пропонує хлопчикам оцінити свою роботу на уроці. (УУД особистісні - адекватне розуміння причин успіху / неуспіх у навчальній діяльності.)

Домашнє завдання: Знайти в Інтернеті відомості про інших інструментах для стругання деревини (шліфтік, зензубель, горбань, фальцгобель, цинубелем).

Стругання. Для того, щоб надати заготівлі з деревини потрібну форму і розмір, а також отримати рівну поверхню, виконують операцію стругання. Вона полягає в знятті з поверхні заготовки тонких шарів деревини у вигляді стружки. Виконують стругання ручними стругальними інструментами - рубанками з дерев'яною або металевою колодками.



Залежно від призначення рубанки мають різці різної конструкції. Так, у рубанка для чистого стругання лезо різця заточене по прямій лінії, а у шерхебеля - рубанка для початкового (грубого) стругання - різець має вузьке закруглене лезо. Залежно від призначення рубанки мають різці різної конструкції. Так, у рубанка для чистого стругання лезо різця заточене по прямій лінії, а у шерхебеля - рубанка для початкового (грубого) стругання - різець має вузьке закруглене лезо.


Перед роботою треба перевірити, налагоджений чи інструмент. У правильно встановленого різця лезо розташовано без перекосів і виступає над підошвою: у шерхебеля - на 1-3 мм, у рубанків - на 0,1-0,3 мм. Перед роботою треба перевірити, налагоджений чи інструмент. У правильно встановленого різця лезо розташовано без перекосів і виступає над підошвою: у шерхебеля - на 1-3 мм, у рубанків - на 0,1-0,3 мм.


При струганні треба дотримуватися правильну хватку інструмента і робочу позу. Стругати слід на весь розмах рук, з силою посилаючи рубанок вперед. На початку руху рубанок (шерхебель) сильніше притискають лівою рукою, в кінці - правою. При струганні треба дотримуватися правильну хватку інструмента і робочу позу. Стругати слід на весь розмах рук, з силою посилаючи рубанок вперед. На початку руху рубанок (шерхебель) сильніше притискають лівою рукою, в кінці - правою. Контроль за якістю струганих поверхонь здійснюється за допомогою лінійки або косинця на просвіт. Контроль за якістю струганих поверхонь здійснюється за допомогою лінійки або косинця на просвіт.

Після того як закінчена розпилювання, дошку або брусок потрібно обстругати до гладкості, зняти шорсткості з пиляної поверхні. Ця операція називається фугуванні і виконується на фуговально верстаті або електрорубанком, а вручну - одним з представників сімейства рубанків. Найпростіший рубанок має дерев'яний корпус з ручкою, ніж і дерев'яний клин для фіксації ножа.

Сучасний металевий рубанок має пристосування, що дозволяють легко регулювати і випуск леза ножа, від якого залежить товщина стружки, і кут нахилу ножа до площини стругання, і ширину щілини для стружки, і паралельність леза ножа площині дошки.

Починають стругання шерхебелем, який дозволяє зняти товстий шар деревини, причому може стругати уздовж і поперек завдяки овальної форми леза.

Рубанок з одиночним ножем вирівнює нерівну поверхню після розпилювання або шерхебеля, а з подвійним (подвійний рубанок) - хороший для чистового стругання, стругання торців, задиристих і свілеватостью ділянок. В такому рубанки другий ніж, стружколом, запобігає задираки, відщепи і відколи.

Для зачистки задирок використовують шліфтік, у нього коротенький корпус і збільшений кут різання, що забезпечує тонку стружку.

Цинубелем призначений для утворення борозенок і ворсистою поверхні дерева (для склеювання), тому у нього кут різання дуже великий (80 °), а лезо має форму гребінки.

Якщо в корпус цинубелем вставити звичайний ніж, то його можна використовувати як шліфтік.

Для стругання торців використовується торцевий рубанок, у якого лезо ножа розгорнуто під кутом до напрямку стругання.

Зензубель призначений для вибірки чверті. Ніж у цього рубанка має дві ріжучі грані - нижню і бічну - і бічний отвір для випуску стружки. Як і у торцевого рубанка, нижнє лезо ножа розгорнуто до площини різання під кутом, що покращує якість різання.

Механічне стругальне виробництво здійснюється за допомогою ручних електрорубанків і спеціальних верстатів. Ручні електрорубанки застосовуються для стругання колод, брусів, дощок, підлог і різних заготовок столярних виробів а також в тих випадках, коли оброблюваний предмет не представляється можливим піднести до стаціонарного стругальний інструмент.

При будь-якому струганні, особливо при чорновому, коли знімається товстий шар дерева, необхідно визначити напрямок волокон, щоб не стругати взадор. Визначають це оглядом (волокна повинні виходити на поверхню в напрямку руху інструменту, т. Е. Від столяра) або пробним струганням, якщо волокна невидно.

При струганні взадор шерхебелем можуть вийти отщепи настільки глибокі, що заготовка буде зіпсована. Чорнове стругання виконують при великих пріпуськах (до 5 мм) шерхебелем, при малих (1 - 2 мм) -рубанком з одним ножем. Шерхебелем стругають навскіс до поздовжньої осі дошки або бруса. Випуск ножа 2-2,5 мм. У широких дошках при переході за лінію серцевини, а також в косослойное половина дошки може виявитися з іншим виходом волокон, тому слід або перевернути дошку, або стругати на себе. При наявності сучків, біля яких волокна завжди утворюють завиток, випуск ножа повинен бути мінімальним, а сам ніж дуже гострим, інакше можуть з'явитися глибокі виколи і відщепи, через які доведеться знову знімати товстий шар дерева по всій поверхні. Не рекомендується стругати шерхебелем вузькі бруски і кромки, так як тут важко помітити кордону, і брусок буде перестроган.

сушіння деревини

Призначена для робіт деревина повинна бути висушена до 10 - 16% вологості. Суха деревина краще обробляється.

Сушіння деревини є дуже важливою технологічною частиною всього процесу обробки і виготовлення різних виробів з деревини, тому що саме від сушки залежить, яке буде дерево, як воно буде виглядати і як буде оброблятися.

Чим грамотніше деревина буде висушена, тим менше повинно бути тріщин. Деревина повинна бути висушена дуже добре, для чого може знадобитися досить багато часу, зате вже готовий виріб буде менш схильне розтріскування і розсихання.

Сушка може здійснюватися кількома. Атмосферна сушка або сушка на вільному повітрі, відрізняється простотою і доступністю, але дерево, розташоване під навісом, що захищає його від дощу і прямих сонячних променів, сохне дуже повільно - від декількох місяців до декількох років. Влітку деревина сохне краще, ніж навесні, восени і взимку. Але якщо літо дощове, вона не тільки погано сохне, але може покритися пліснявою і навіть загнити. При сприятливій погоді деревину можна висушити до повітряного стану 12 - 18% вологості.

Стовбури дерев м'яких листяних порід окоряют, тобто знімають з них кору, і укладають на стелажі. Іноді з боку торців залишають смужки кори. Такі ж кільця через рівні проміжки залишають в середині. З стовбурів дерев твердих порід, наприклад яблуні, клена, кору не знімають зовсім. Щоб деревина не розтріскувалася через нерівномірне висихання, торці стовбурів зафарбовують або забілюють. Замазки, що закривають пори деревини, складають з суміші оліфи і вапна-гідратного або деревної смоли і крейди. При сушінні невеликих стовбурів торці замазують товстим шаром густої масляної фарби.

Виварювання в маслі і оліфі невеликих шматків твердої деревини не тільки попереджає поява тріщин, а й посилює декоративну виразність матеріалу. Заготовки для дрібних різьблених речей з яблуні, самшиту, груші, і дуба виварюють в натуральній оліфі, лляному бавовняному, деревному (оліфковом) олії. Під час варіння масло витісняє з деревини вологу в повітря, заповнюючи міжклітинні простору. Виварену в маслі або оліфі деревину сушать потім при кімнатній температурі. Добре просушена деревина набуває додаткової міцності і вологостійкість, прекрасно шліфується і полірується.

Виварювання деревини в солоній воді також попереджає її розтріскування. До того ж сіль надійно захищає деревину від проникнення в неї гнильних бактерій. У деревообробних майстерень ліспромгоспу, що випускають корита і іншу довбані посуд, готові вироби з липи, осики і верби проварюють в 25-процентному розчині кухонної солі.

Невеликі заготовки з твердої і м'якої деревини можна обробити і в домашніх умовах. Сиру деревину кладуть в глибоку каструлю і заливають доверху солоною водою з розрахунку 4 - 5 столових ложок повареної солі на літр води. Деревину варять на повільному вогні протягом двох-трьох годин, потім виймають з солоної води і сушать при кімнатній температурі.

Заривання деревини в стружки - широко відомий і надійний спосіб сушіння деревини, що застосовується токарями і різьбярами по дереву Сирі токарні деталі токар тут же закопує в стружки, отримані при їх точении або заздалегідь заготовлені. Різьбяр по дереву зариває в стружки незакінчену різьблену дошку або скульптуру. Вони рівномірно висихають разом зі стружкою. Цей захід позбавляє виріб від викривлення і появи тріщин, особливо при тривалій перерві в роботі.

Майстри-древоделей завжди були невичерпні на вигадку, особливо коли потрібно було отримати добротний матеріал. Помітивши, що навіть у люті морози всередині купи гною постійно зберігається досить висока температура, вони стали заривати в неї дубові кряжі. Навесні кряжі обумовлює і в проточній воді і сушили під навісом на відкритому повітрі.

Камерна сушка широко застосовується на деревообробних підприємствах. У спеціальних сушильних камерах деревину обробляють перегрітою парою і топковим газом. Висушена в камерах деревина має комнатносухую вологість 8-12% і йде на столярні, токарні та різьблені роботи. Від трьох діб до тижня потрібно, щоб висушити деревину м'яких порід, наприклад, сосну, липу або ялина. Від двох тижнів до місяця повинна сохнути в камері тверда деревина дуба, бука або в'яза. Але при камерній сушці поява тріщин не виключено. Тому вчені постійно шукають більш досконалі і швидкі способи сушіння деревини.

В останні роки були створені сушильні камери, що працюють на токах високої частоти. У таких камерах між двома латунними сітками-електродами поміщається деревина. До електродів подається струм від високочастотного генератора. В електричному полі деревина сушиться майже в 20 разів швидше, ніж в паровій камері. Таким способом сушать цінну деревину твердих порід.

Слід сказати і ще про одне оригінальний спосіб сушіння деревини - сушінні на цементній підлозі, заснованому на здатності бетону інтенсивно втягувати в себе вологу. Вологу деревину укладають на сухий бетонну підлогу. Протягом дня кожну заготовку перевертають так, щоб по черзі то одна, то інша її грань прилягала до цементній підлозі.

Успішна сушка деревини багато в чому залежала від величини і форми заготовки, наявності або відсутності заболоні. Майстер, який добре знає будову, фізико-механічні властивості дерева, за допомогою сокири, пилки, свердла і стамесок міг на власний розсуд направити процес сушіння в потрібне русло.

Добре відомо, що особливо важко сушити колоди, кряжі і пиломатеріали, що мають всередині серцевину. Як правило, при сушінні вони розтріскуються майже до самої серцевини. Колоди багатьох рублёних будівель бувають зазвичай поцятковані численними тріщинами. Однак все ж можна зустріти колод зруби, на яких немає скільки-небудь помітних тріщин.

Як вдалося теслярам так добре висушити колоди? Виявляється, тріщини на колодах все-таки є, тільки вони приховані від нашого ока. На кожну колоду доводиться по одній великій тріщині, але вони майстерно замасковані всередині дерев'яного зрубу. Перед сушінням уздовж кожної колоди тесля робив сокирою зарубку. Глибина зарубки дорівнювала приблизно одній третині відстані від поверхні колоди до серцевини. Після висихання деревини на місці зарубки утворювалася одна глибока тріщина, а решта ділянок колоди залишалися гладкими. Одна велика тріщина як би вбирала в себе десятки дрібніших, концентруючи усадку в зоні зарубки. Укладаючи колоди в зрубі, теслі мали їх тріщинами вниз. За цим же принципом древоделей Індії сушать деревину самшиту, як відомо, дуже тверду і схильну до сильного розтріскування. Самшитові чурбак розпилюють до серцевини, завдяки чому усадка при сушінні завжди концентрується в зоні пропилу.

Відомо, що колота деревина висихає швидко і без тріщин. Якщо колода або кряж розколоти навпіл, то вийде пластина (Половинники). Половинники висихає значно швидше, ніж кряж, не тільки тому, що його маса стає в два рази менше, але і в основному через те, що до перерізаним річних шарів відкривається доступ повітря. Якщо Половинники сушиться нерівномірно, то від серцевини може піти глибока тріщина. Розколів Половинники навпіл, отримують четвертину (за старовинним "четвертак"). На відміну від пластини, четвертина дуже рідко утворює при всиханні тріщини.

Властивості колотої деревини добре знали і вміло використовували майстри-різьбярі з Троїце-Сергієва посада Московської губернії. Вони розколювали липовий кряж в залежності від його товщини на чотири або вісім частин через серцевину. Можливо, цей технічний прийом, який виник при необхідності уникнути розтріскування деревини, в якійсь мірі підказав пластичне вирішення багатьох різьблених іграшок.

Досить складно сушити тверду деревину, що має ядро. При висиханні вона сильно розтріскується. Глибокі тріщини доходять майже до серцевини. Сильному розтріскування схильна, наприклад, деревина свежесрубленной яблуні. Але навіть стовбур засохлого яблуні - сухостій після розпилювання на короткі кряжі і окорки покривається численними тріщинами. У яблуні світла заболонь і темне ядро. Майстри особливо цінують ядро. Деревина ядра більш тверда і суха, а пори її заповнені особливим консервирующим речовиною. Заболонь, навпаки, пухка і сильно насичена вологою. При висиханні кряжа розтріскується в першу чергу, а потім ядро. Щоб зберегти цінну деревину ядра, заболонь стёсивают сокирою і змащують пастою торці. Після видалення заболоні ядерна деревина досить добре висихає, майже не утворюючи тріщин.

Багато клопоту завдає сира деревина скульпторам, яким найчастіше доводиться мати справу з кряжами досить значних розмірів. Щоб не залежати від примхливого непостійності деревини в кряжах, деякі скульптори склеюють з попередньо просушені брусків необхідні за розмірами і конфігурації блоки. Клеєні блоки не піддаються викривлення і розтріскування, але порушення природничого спрямування деревних шарів, що утворюють малюнок текстури, часто згубно відбивається на художньому гідність скульптури. У скульптурі, виконаної з цілого кряжа, а не з клеєного блоку, текстура, навпаки, підкреслює форму і робить її більш виразною.

Майстри примітили, що якщо у кряжа видалити серцевину, то поява тріщин можна уникнути майже повністю. У заготівлі уздовж серцевини просвердлюють отвір діаметром близько 5 сантиметрів. При висиханні волога одночасно і рівномірно видаляється не тільки з верхніх, але і їх внутрішніх шарів кряжа. Завершивши роботу над скульптурою. отвори забивають дерев'яними пробками.

Сушіння деревини в лісі прямо на корені проводилася навесні і влітку. Навколо стовбура дерева, призначеного для рубки, знімали широке кільце кори. Волога з грунту переставала поступати в крону. Листя і хвоя вбирали в себе залишилася в стовбурі вологу, яка випаровувалася одночасно з засиханням. Дерево з підсохлим стволом валили, обрубували сучки, а потім раскряжёвивалі, тобто розпилювали на колоди. У наш час таким способом заготівельники підсушують сосну перед сплавом по річці. Подсушка дерев на корені збільшує плавучість сплавляється деревини, а значить, і зменшує її втрати в дорозі.

Навесні, коли молоде листя набирала на деревах повну силу, богородські майстра їхали в ліс заготовляти липову деревину для різьблених іграшок. У поваленої липи обрубували сучки і знімали кору зі стовбура приблизно на дві третини довжини всього дерева. Верхню частину дерева з суками, гілками і листям (крону) залишали недоторканою. Міркування були дуже простими. У спиляного дерева листя в'яне не відразу, а продовжує довгий час боротися за життя, немов потужними насосами втягуючи в себе цілющу вологу, що знаходиться в стовбурі дерева. За два тижні цей природний насос викачував зі стовбура стільки вологи, що на видалення її при звичайній сушінні на відкритому повітрі було б потрібно декілька місяців. Через два тижні стовбур липи розпилювали на кряжі довжиною до півтора метрів. Окорённие і підсохлі липові кряжі, так звані лутошкі, привозили додому і досушують на дворі під навісом, уклавши їх на підноситься над землею настил. До осені липова деревина була вже цілком придатна для всіляких різьблених робіт. Частина деревини пускали в справу, а решту продовжували досушувати на вільному повітрі.

Сушіння деревини запарюванням застосовувалася народними майстрами ще в далекому минулому, з тих пір як була винайдена російська піч, яка стала прототипом сучасної сушильної камери.

Якщо з яких-небудь причин заготовити деревину з весни не вдавалося, її в короткий термін висушували в російських печах. Запарювали деревину в великих чавунах. В чавун укладали сиру деревину, а на дно наливали трохи води. Потім чавун накривали кришкою і ставили в протоплену піч. Щоб жар не йшов з печі, її закривали заслінкою. Вранці деревину виймали з чавуну і досушують при кімнатній температурі.

Застосовували і інший, більш простий спосіб сушіння деревини. Після чергової топки з російської печі вигрібали золу і чисто підмітали підлогу, на який на попа ставили дерев'яні заготовки. Щільно закривши заслінку, дерево витримували в печі до ранку. До ранку деревина добре висихала і одночасно набувала красиве забарвлення. Біла в сирому вигляді липа після запарювання фарбувалася в золотистий колір, а деревина вільхи - в світло-шоколадний.

Сушка колод в вертикальному положенні на сухій землі відома в південних областях нашої країни. Наприклад, узбецькі різьбярі сушили деревину під навісом на відкритому повітрі. Колоди, призначені для сушіння, ставили вертикально, щоб нижній торець упирався в сухий грунт. Волога, що знаходиться в колодах, поступово опускалася уздовж волокон по капілярах вниз і суха земля жадібно вбирала її.

Сушіння деревини в землі і річковому піску. Зі стовбура свіжозрубаного дерева витісувалися спочатку грубу заготовку. Потім її закопують в землю десь під навісом, щоб дощ не міг зволожити грунт. В землі дерево витримують кілька років, але частіше буває достатньо всього одного року. Через певний термін заготовку виривають з землі і досушують в приміщенні. Термін досушки визначається станом деревини. Колір деревини, характер звуку, видаваного заготівлею при легкому постукуванні по ній кісточкою пальців, дають досвідченому майстрові точну інформацію про готовність деревини до подальшої обробки.

Дрібні заготовки твердої деревини можна висушити досить швидко штучним шляхом в річковому піску. Одночасно вони набувають золотисто-коричневого забарвлення.

Цікавого декоративного ефекту можна домогтися при сушінні вже готових різьблених виробів. В чавун насипають шар чистого річкового піску. Зверху кладуть заготовки, які, в свою чергу, засипають новим шаром сухого піску. Таким чином, чавун заповнюють доверху, стежачи за тим, щоб заготовки не торкалися його стінок. Завантажений чавун без кришки ставлять на піч. Чим ближче він стоїть до палаючих дров, тим швидше піде сушка. Але при цьому виникає небезпека, що деревина почне через деякий час тліти. У той же час, якщо чавун варто занадто далеко від вогню, дерево буде сохнути повільно. Оптимальна відстань від вогню до чавуну визначають дослідним шляхом. У міру висихання деревини на ділянках, звернених в бік вогню, поступово виникає золотиста підпалина. Вона плавно переходить в природний колір, який має деревна заготовка з протилежного боку. Часто саме такого ефекту домагаються, декоруючи готові різьблені вироби. Але якщо потрібно отримати рівномірне забарвлення, чавун час від часу повертають навколо своєї осі, підставляючи то один, то інший його бік до вогню. Якщо ж хочуть отримати чисту висохлу деревину (без підпала), чавун з піском і заготовками ставлять в піч після протопки на ніч. Сушити деревину в піску можна і на плиті або багатті, використовуючи замість чавуну банки, старі каструлі, відра.

З письмових джерел відомо, що давньогрецькі скульптори сушили деревину цінних порід заривання в суху жито. Сушіння деревини в зерні була добре відома на Русі. Дерев'яну заготовку закопували в зерно ближче до весни. За кілька тижнів зерно вбирало в себе з деревини всю "лісову вологу". Підготовлену таким чином деревину витримували при кімнатній температурі, а потім сміливо пускали в справу, не побоюючись появи тріщин. Вважалося, що сушка сирої деревини в зерні за кілька тижнів до посіву благотворно впливає на якість посівного матеріалу. Напоєне живлющою вологою зерно немов пробуджувалася від зимової сплячки і швидше проростало, опинившись в землі.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

5 клас " »»

виконав:

Кузьмін Сергій Ілліч,

учитель

МБОУ ЗОШ №6 м Озери

Пояснювальна записка.

Представлений мною конспект відповідає вимогам Федерального освітнього стандарту. За основу взято діяльнісний підхід в навчанні.

Матеріал складається з конспекту уроку.Даний урок проходить в рамках навчального курсу технології « Технології ручної обробки деревини і деревних матеріалів » .

Форми роботи учнів:   фронтальна та індивідуальна.

Мета уроку:

освітні:

виховні:

Розвиваючі: розвивати творчу активність учнів і навички самооцінки.

Формувати УУД:

Особистісні УУД:

Регулятивні УУД:

Комунікативні УУД:   вміннябудувативисловлювати  свої проблеми.

Пізнавальні УУД: здійснюватипошук інформації, аналіз

учні володіють

регулятивними УУД:

формулювати питання по темі на основі опорних (питальних) слів; перетворювати практичну задачу у навчально-пізнавальну спільно з учителем;

пізнавальними УУД:

збирати і виділяти інформацію, суттєву для вирішення проблеми, під керівництвом вчителя;

комунікативні УУД:

висловлювати свою точку зору з ініціативи вчителя;

Особистісні УУД:

здійснювати рефлексію свого ставлення до змісту теми і оцінці результатів праці.

Плановані результати:

Навчитися відтворювати набуті знання, навички в конкретній діяльності. Стругання деталей з дотриманням безпечних прийомів роботи. Стійка мотивація до вивчення і закріплення нового. Вміти будувати міркування у формі зв'язку простих суджень про об'єкт, його будову, властивості і зв'язках.

Для підготовки учнів до сприйняття нового матеріалу, активізації їх розумової діяльності в якості мотиваційного початку уроку і актуалізації опорних знань організовано цілеспрямоване повторення раніше пройденого матеріалу у формі фронтальної роботи з метою підготовки учнів до сприйняття нових знань. Поруч питань і навчальних завдань навчаються були підведені до формулювання мети уроку. Акцент уроку був поставлений на самостійну індивідуальну роботу дітей. Де кожна дитина до кінця уроку повинен прийти до результату, виготовити клин для верстата.

Для самооцінки учнів на етапі рефлексії, я використовував ряд питань. Діти повинні були оцінити свою роботу і роботу однокласників. Які були допущені помилки або порушення. Що вийшло, і що немає, пояснити чому.

В кінці уроку дано домашнє завдання, яке допоможе розширити знання по даній темі. Таким чином, урок побудований на діяльної основі з використанням прийомів моделювання вирішення завдань в реальному житті, носить практичний характер, і забезпечує розвиток пізнавальної діяльності та вирішення поставлених навчальних завдань.

Зміст навчального матеріалу та види роботи, які використовуються на уроці, були спрямовані на підтримку пізнавальної активності учнів на протязі всього уроку. З виховної точки зору урок сприяв формуванню у дітей інтересу до предмета.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ 5 клас

Тема урока: " Стругання заготовок з деревини»

1. Мета уроку:

освітні:   узагальнити і систематизувати вивчений матеріал із зазначеної теми.

виховні: сприяти вихованню в учнів, акуратності, відповідальності, небайдужості до результатів своєї праці, практичної значущості виготовленого вироби.

Розвиваючі: розвивати творчу активність учнів і навички самооцінки.

Формувати УУД:

Особистісні УУД: оцінювання усваиваемого змісту, що забезпечує особистісний вибір, активну позицію.

Регулятивні УУД:   постановка навчальної задачі, порівнювання, вміння контролювати свою і чужу діяльність, корекція ініціативи, керуюча діяльність, взаємоконтроль і самоконтроль.

Комунікативні УУД:   вміннябудувати  діалог і монолог (мовна діяльність), співпраця, з достатньою повнотою і точністювисловлювати  свої проблеми.

Пізнавальні УУД: здійснюватипошук інформації, аналізіровать отриману в ході уроку інформаціюз метою виділення основної, формулювати проблеми і пізнавальні цілі.

2. Завдання:

1. Розкрити поняття «стругання», «рубанок», «шерхебель», «робоча поза».

2. Розкрити технологію процесу стругання заготовок з деревини.

3. Вміти готувати інструмент до роботи, здійснювати наладку.

4. Здійснювати візуальний контроль якості виробу.

5. Дотримання правил безпечної праці.

6. Робити висновки, узагальнювати.

3. Очікувані результати:

Навчитися відтворювати набуті знання, навички в конкретній діяльності. Стругання деталей з дотриманням безпечних прийомів роботи. Стійка мотивація до вивчення і закріплення нового. Вміти будувати міркування у формі зв'язку простих суджень про об'єкт, його будову, властивості і зв'язках

4.Типи уроку: Комбінований урок.

5.Технологія: Здоров'язбереження, проблемного навчання, диференційованого підходу в навчанні.

6.Ооборудованіе: столярний верстат, олівець, лінійка, рубанок, шерхебель.

7. Об'єкт роботи:   клин для верстата.

Технологічна карта уроку технології в 5 класі на тему «Стругання заготовок з деревини»

Основний зміст

методи

діяльність учителя

діяльність учня

Плановані освітні результати

предметні

УУД:

РегулятівниеПознавательние; комунікативні

особистісні

Організаційний момент мотивація до навчальної діяльності

Привіт, хлопці! Перевірте, чи всі ви готові до уроку? Сьогодні ми будемо вивчати ще один спосіб обробки деревини і активна робота на уроці допоможе вам засвоїти новий матеріал і виготовити виріб. Результат виконаної роботи буде залежати від роботи кожного з вас. Тому ви повинні працювати в атмосфері співпраці, взаємодопомоги та добра.

словесний

Забезпечує відкриту, доброзичливу обстановку для роботи на уроці. Психологічно готує учнів до спілкування.

Вітає учнів, перевіряє готовність до уроку, перевіряє присутніх.

Перевіряють наявність навчальних інструментів і матеріалів для роботи на уроці.

Вітають вчителя.

регулятивні:

Самоконтроль навчальної діяльності

комунікативні:

Планування навчального співробітництва з учителем і одноліткам

Ті, що навчаються готові до саморозвитку та самоосвіти,

вміють мобілізувати свої особистісні якості та учнівські здібності до навчання в ситуації «початок діяльності».

Мотивація до навчальної діяльності

Ми вже познайомилися з деякими столярними операціями. Перечистити їх. Сьогодні ми будемо знайомитися ще з однією.

Проблемне питання:

Демонструю дві однакових за розмірами дошки. Одна остругана, інша має шорстку пиляну поверхню. Питання. Давайте порівняємо дві заготовки?

Чим вона оброблена?

Хто здогадався про що йде мова? З якою операцією ми сьогодні будемо знайомитися?

словесний

(Бесіда), наочний,

практичний

Мотивує учнів до визначення теми і до постановки пізнавальної мети уроку.

Пропонує навчаються розповісти, що вони вже знають про обробку деревини.

Звертається до класу з питаннями.

Слухають вчителя; Визначають тему уроку;

Беруть участь в постановці пізнавальної мети уроку.

Учні згадують, що їм уже відомо з даної теми, по черзі висловлюються.

регулятивні:

визначають цілі і завдання урок);

комунікативні :

беруть участь у формуванні атмосфери дослідження і співтворчості

Пізнавальні:   працюють з таблицею

Навчально-пізнавальна діяльність .

Щоб отримати рівну поверхню деталі її стругають. При струганні з поверхні заготовки знімається тонкий шар деревини - стружка. Для ручної обробки заготовок з деревини струганням ми будемо використовувати рубанок і шерхебель. Давайте порівняємо два інструменти. У чому відмінності. Шерхебель служить для попереднього (чорнового) стругання заготовок. Рубанок призначений для остаточного (чистового) стругання заготовок.

Пояснюю пристрій рубанка. Особливості кріплення ножа. Демонструю наладку рубанків з кріпленням ножа клином і гвинтом.

словесний

(Бесіда), наочний,

практичний

Пропонує навчаються проблемні питання і завдання з метою з'ясування відмінності між стругами і зрозуміти їх призначення.

Спрямовує діяльність учнів, пов'язану з постановкою проблеми, пошуком шляхів її вирішення.

Роблять висновок про застосування стругів.

Здійснюють порівняння інструментів, виявляють ознаки їх схожості та відмінності, усвідомлюють утруднення, проводять пошук способу його подолання.

Виконують завдання в робочому зошиті.

Знають відміну рубанка від шерхебеля, в яких випадках їх застосовувати. Знають пристрій стругів.

Пізнавальні:

Формулювання проблеми, пошук шляхів вирішення;

Інформаційний пошук;

Аналіз з виявленням істотних і несуттєвих ознак, порівняння, встановлення причинно-наслідкових зв'язків, узагальнення;

Побудова мовного висловлювання.

регулятивні:

цілепокладання;

планування;

контроль;

Оцінка і самооцінка.

комунікативні:

Виклад власних думок і ідей, діалог, уміння вести дискусію.

Виявляти пізнавальний інтерес. Розуміти: свою успішність при вивченні теми.

Шанобливе ставлення до іншої людини, його думку.

Самостійна робота. Інструктаж.

Перед струганням заготовку встановлюють в на верстаті. Як це зробити? Рубанок ставлять підошвою на заготівлю і починають стругання. Для того, щоб стругана поверхня вийшла гладкою і рівною. Треба закріпити заготовку так, щоб напрямок волокон деревини збігалося з напрямком руху рубанка при струганні. На початку стругання натискають сильніше лівою рукою на передню частину рубанка, а в кінці руху - правою рукою на задню частину. Якщо вічко забився стружкою, то її треба витягнути вгору з вічка або прочистити тріскою. Якість остроганной поверхні перевіряють лінійкою, прикладаючи її в різних положеннях.

наочний,

практичний

Роздає заготовки. Пропонує закріпити її на верстаті. Контролює. Демонструє хватку інструмента, робочу позу, процес стругання. Контроль струганих поверхонь. Підгонка клини до верстата.

Встановлюють заготовки на верстаки. Готують інструмент до роботи. Стругають, контролюють остроганной поверхні, підганяють в отвори верстата.

Індивідуальна діяльність.

Самостійне створення способів вирішення проблем творчого характеру на основі методу рефлексивної діяльності

Відповідальне ставлення до виконання навчальних завдань.

Закріплення, рефлексія, підведення підсумків уроку

Повернемося до цілей, поставлених на початку уроку. Чи вдалося їх досягти?

словесний

Ініціює рефлексію учнів з приводу свого емоційного стану, своєї діяльності, взаємодії з учителем однокласниками. Забезпечує засвоєння учнями принципів саморегуляції та співробітництва. Це може бути тест.

Що викликало інтерес?

Що здалося важким? Які помилки були допущені?

Визначають рівень сприйняття інформації на уроці, стан комфортності при колективної, фронтальної та індивідуальної роботи.

регулятивні:

Участь у підведенні підсумків уроку; вироблення критеріїв оцінювання роботи.

Самооцінка.

Пізнавальні:

Контроль і оцінка способів своєї діяльності

Встановлювати зв'язок між метою діяльності і її результатом;

оцінювати власну роботу

Самооцінка на основі критеріїв успішності; Адекватне розуміння причин успіху / неуспіху в навчальній діяльності;

Дотримання моральних норм і етичним вимогам

Домашнє завдання

Знати матеріал параграфа § 13 з підручника;

Творче д / з (який ще існує для стругання деревини).

Оцінюють свої можливості при виборі д / з.

Записують д / з в щоденник.

Список використаної літератури

1. Зразкові програми загальноосвітніх установ «Технологія. Технічний працю »для 5-9-х класів; рекомендованої Міністерством освіти і науки Російської Федерації. Проект. - 2-е вид. - М .: Просвещение, 2011 року.

2. Технологія: Технічний працю. 5кл .: підручник / за ред. В.М. Казакевича, Г.А.Молевой.-2-е изд., Стериотип. - М.: Дрофа, 2014.-192 с.: Ил.

3. Тишенко А. Т., Симоненко В. Д. Підручник «Технологія. Індустріальні технології »- 5 клас. М .: «Вентана-Граф», 2012


Використані матеріали та Інтернет-ресурси



 


Читайте:



Поєднання сучасного і класичного стилю в інтер'єрі

Поєднання сучасного і класичного стилю в інтер'єрі

Дизайнери студії LESH розробили проект двокімнатної квартири в малоповерховому будинку комфорт-класу (ЖК «Золотий вік») в місті Пушкін. Комплекс ...

Вибір матеріалу для перегородок з урахуванням специфіки приміщення

Вибір матеріалу для перегородок з урахуванням специфіки приміщення

Серйозний ремонт квартири в будинку старої серії зазвичай передбачає знесення сантехкабіни і пристрій нових стін, підлоги і стелі санвузла. В апартаментах ...

Дитячі кімнати для новонароджених

Дитячі кімнати для новонароджених

Олексій Шамборського, 13.08.2014 Малюкові потрібна тепла кімната, з можливістю регулярно провітрювати приміщення. Потрібно правильно висвітлювати кімнату ....

Сучасні підлогові покриття для дому

Сучасні підлогові покриття для дому

Плануючи ремонт в житловому приміщенні, ми рано чи пізно задаємося питанням, які види підлог в квартирах актуальні на даний момент. За багатовікову ...

feed-image RSS