Реклама

Головна - Не зовсім про ремонт
  Центри різноманіття і походження культурних рослин таблиця. Центри різноманіття і походження культурних рослин. Походження домашніх тварин і центри доместикації

Тип уроку -  комбінований

методи:частково-пошуковий, про-блемного викладу, репродуктивний, поясни-кові-ілюстративний.

мета:

Усвідомлення учнями значущості всіх обговорюваних питань, вміння будувати свої відносини з природою і суспільством на основі поваги до життя, до всього живого як унікальної і безцінною частини біосфери;

завдання:

освітні: Показати множинність факторів, що діють на організми в природі, відносність поняття «шкідливі і корисні фактори», різноманіття життя на планеті Земля і варіанти адаптацій живих істот до всього спектру умов середовища проживання.

Розвиваючі:  розвивати комунікативні навички, вміння самостійно здобувати знання і стимулювати свою пізнавальну активність; вміння аналізувати інформацію, виділяти головне в досліджуваному матеріалі.

виховні:

Формування екологічної культури на основі визнання цінності життя у всіх її проявах і необ-хідності відповідального, бережливого ставлення до окру-лишнього середовища.

Формування розуміння цінності здорового і без-небезпечного способу життя

особистісні:

виховання російської громадянської ідентичності: патріотизму, любові і поваги до Батьківщини, почуття гордості за свою Батьківщину;

Формування відповідального ставлення до навчання;

3) Формування цілісного світогляду, відпо-ствующего сучасному рівню розвитку науки і загально-жавної практики.

Пізнавальні: Вміння працювати з різними джерелами інформації, пре-утворювати її з однієї форми в іншу, порівнювати і аналізувати інформацію, робити висновки, готувати повідомлення та презентації.

регулятивні:  вміння організувати самостійно виконання завдань, оцінювати правильність виконання роботи, рефлексію своєї діяльності.

комунікативні:  Формування комунікативної компетентності в спілкуванні та співпраці з однолітками, старшими та молодшими в процесі освітньої, суспільно корисної, навчально-дослідницької, творчої і дру-гих видів діяльності.

плановані результати

Предметні:знати - поняття «середовище проживання», «екологія», «екологічні чинники» їх вплив на живі організми, «зв'язку живого і неживого» ;. Вміти - визначати поняття «біотичні чинники»; характеризувати біотичні чинники, наводити приклади.

особистісні:висловлювати судження, здійснювати пошук і відбір інформації; аналізувати зв'язку, зіставляти, знаходити відповідь на проблемне питання

метапредметние:.

Уміння самостійно планувати шляхи досяг-ня цілей, в тому числі альтернативні, усвідомлено вибі-рать найбільш ефективні способи вирішення навчальних і пізнавальних завдань.

Формування навички смислового читання.

Форма організації навчальної діяльності -  індивідуальна, групова

Методи навчання:  наочно-ілюстративний, пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий, самостійна робота з додатковою літературою і підручником, з ЦОР.

прийоми:аналіз, синтез, умовивід, переклад інформації з одного виду в інший, узагальнення.

Цілі: узагальнити знання про різноманіття рослин, їх происхо-дженні, особливості будови і процесів життєдіяльності основних відділів; познайомити з основними еволюційними етапами розвитку рослинного світу на Землі і їх значенням для подальшого розвитку органічного світу; дати представле-ня про методи вивчення вимерлих рослин.

Устаткування і матеріали: список що відносяться до різних класів покритонасінних рослин, таблиці: «Розвиток рости-ного світу», «Фотосинтез», гербарії мохів, плаунів, хвощів, папоротей, голонасінних і покритонасінних рослин, колекція «Викопні рештки живих організмів», шматочки кам'яного вугілля з відбитками древніх рослин, скам'янілі залишки древніх рослин, геохронологическая шкала, пейзажі кам'яновугільного та інших періодів (можна використовувати ри-Сунки учнів).

Ключові слова та поняття:  автотрофи, гетеротрофи, еука-Ріота, або ядерні, прокаріоти, або доядерние; органічні сполуки, енергія сонця, ароморфоз, конкуренція; синьо-зе-ление водорості, ціанобактерії; статевий спосіб розмноження, конкуренція; озоновий екран, риніофіти, псилофіти; папороть-ники, хвощі і плавуни, мохи, голонасінні, покритонасінні рослини; екологічна ніша, палеонтологія, палеоботаніка, радіовуглецевий метод, еволюція.

  Хід уроку

актуалізація знань

Кросворд Центри походження культурних рослин

1.Хлебная культура.

2.Однолетніе або багаторічні культури, соковиті м'ясисті частини яких людина вживає в їжу.

3.Группа рослин, обробна людиною для отримання фруктів, ягід, горіхів.

4.Культурное рослина, батьківщина якого Європейсько-сибірський центр.

5.Растенія, що дають сировину для різних галузей народного господарства.

6.Овощ, батьківщина якого Мексика.

7.Важнейшая група культурних рослин, вирощуваних в основному для отримання зерна.

8.Зерновая культура, батьківщина якої Південна Індія.

9.Её батьківщина - Китай.

10 «Сонячна квітка». Довгий час в Росії залишався декоративним.

11.культури, з яких отримують олію.

12.Растеніе з Мексики.

14.Етот овоч родом із Середземномор'я і Середньої Азії.


Практична робота по темі:

«Центри походження культурних рослин»

Завдання 1.  Розподіліть рослини по центрам (кожен варіант розподіляє всі 48 найменувань рослин за своїми центрам).

1-й варіант

Південноазійський тропічний; Абиссинский; Південноамериканський.

2-й варіант

Східноазіатський; середземноморський; Центральноамериканский.

3-й варіант

Південно-западноазіатского; Південноамериканський; Абиссинский.

Назви рослин:

1) соняшник;
  2) капуста;
  3) ананас;
  4) жито;
  5) просо;
  6) чай;
  7) тверда пшениця;
  8) арахіс;
  9) кавун;
  10) лимон;
  11) сорго;
  12) гаолян;
  13) какао;
  14) диня;
  15) апельсин;
  16) баклажан;

17) конопля;
  18) батат;
  19) рицина;
  20) квасоля;
  21) ячмінь;
  22) манго;
  23) овес;
  24) хурма;
  25) черешня;
  26) кави;
  27) томат;
  28) виноград;
29) соя;
  30) маслина;
  31) картопля;
  32) цибуля;

44) гарбуз;
  45) льон;
  46) морква;
  47) джут;
  48) м'яка пшениця.

Завдання 2.Робота з картою . На контурній карті позначте всі центри походження культурних рослин, вкажіть географічне положення центрів.

завдання 3.Заповніть таблицю. Зіставте центри з географічним положенням і окультуреними рослинами.

центри рослин

Географічне положення

окультурені рослини

Абиссинский

південноазійський тропічний

Східноазіатський

Південно-западноазіатского

середземноморський

Центральноамериканский

Південноамериканський

Ефіопське нагір'я Африки

Південна Мексика

Завдання 4.Дайте відповідь на питання повним і розгорнутою відповіддю.

1. Чому більшість культурних рослин розмножують вегетативно?

2. Чому селекціонери намагаються створити рослини-поліпоіди?

3. У чому суть закону гомологічних рядів в спадкової теорії М.І.Вавілова?

4. Чим відрізняються одомашнені рослини від окультурених?

5. З якою метою в селекції застосовують мутагени?

ВІДПОВІДІ НА ПРАКТИЧНУ РОБОТУ.

Таблиця 1. Центри походження культурних рослин (по Н.І. Вавілова)

Назва центру

Географічне положення

окультурені рослини

південноазійський тропічний

Тропічна Індія, Індокитай, Південний Китай, острови Південно-Східної Азії

Рис, цукрова тростина, огірок, баклажан, чорний перець, банан, цукрова пальма, саговая пальма, хлібне дерево, чай, лимон, апельсин, манго, джут та ін. (50% культурних рослин)

Східноазіатський

Центральний і Східний Китай, Японія, Корея, Тайвань

Соя, просо, гречка, слива, вишня, редька, шовковиця, гаолян, конопля, хурма, китайські яблука, опійний мак, ревінь, кориця, олива та ін. (20% культурних рослин)

Південно-западноазіатского

Мала Азія, Середня Азія, Іран, Афганістан, Південно-Західна Індія

М'яка пшениця, жито, льон, конопля, ріпа, морква, часник, виноград, абрикос, груша, горох, боби, диня, ячмінь, овес, черешня, шпинат, базилік, волоський горіх і ін. (14% культурних рослин)

середземноморський

Країни по берегах Середземного моря

Капуста, цукрові буряки, маслина (олива), конюшина, одноцветковая сочевиця, люпин, цибуля, гірчиця, бруква, спаржа, селера, кріп, щавель, кмин та ін. (11% культурних рослин)

Абиссинский

Ефіопське нагір'я Африки

Тверда пшениця, ячмінь, кавове дерево, зернове сорго, банани, нут, кавун, рицина та ін.

Центральноамериканский

Південна Мексика

Кукурудза, довговолокнистих бавовник, какао, гарбуз, тютюн, квасоля, червоний перець, соняшник, батат тощо.

Південноамериканський

Південна Америка уздовж західного узбережжя

Картопля, ананас, хінне дерево, маніок, томати, арахіс, кокаїновий кущ, садова суниця та ін.

1-й варіант

Південноазійський тропічний;
  Абиссинский;
  Південноамериканський.

2-й варіант

Східноазіатський;
середземноморський;
  Центральноамериканский.

3-й варіант

Південно-западноазіатского;
  Південноамериканський;
  Абиссинский

Назви рослин:

1) соняшник;
  2) капуста;
  3) ананас;
  4) жито;
  5) просо;
  6) чай;
  7) тверда пшениця;
  8) арахіс;
  9) кавун;
  10) лимон;
  11) сорго;
  12) гаолян;
  13) какао;
  14) диня;
  15) апельсин;
  16) баклажан;

17) конопля;
  18) батат;
  19) рицина;
  20) квасоля;
  21) ячмінь;
  22) манго;
  23) овес;
  24) хурма;
  25) черешня;
  26) кави;
  27) томат;
  28) виноград;
29) соя;
  30) маслина;
  31) картопля;
  32) цибуля;

33) горох;
  34) рис;
  35) огірок;
  36) редька;
  37) бавовник;
  38) кукурудза;
  39) китайські яблука;
  40) цукрова тростина;
  41) банан;
  42) тютюн;
  43) цукрові буряки;
  44) гарбуз;
  45) льон;
  46) морква;
  47) джут;
  48) м'яка пшениця.

відповіді:

1-й варіант

Південноазійський тропічний:
6; 10; 15; 16; 22; 34; 35; 40; 41; 47.
  середземноморський:
2; 30; 32; 43.
  Південноамериканський:
3; 8; 27; 31.

2-й варіант

Східноазіатський:
5; 12; 17; 24; 29; 36; 39.
  Абиссинский:
7; 9; 11; 19; 26.
  Центральноамериканский:
1; 13; 18; 20; 37; 38; 42.

3-й варіант

Південно-западноазіатского:
4; 14; 21; 23; 25; 28; 33; 45; 46; 48.
  Південноамериканський:
3; 8; 27; 31.
  Абиссинский:
7; 9; 11; 19; 26.

Назва центру

Географічне положення

окультурені рослини

південноазійський тропічний

Тропічна Індія, Індокитай, Південний Китай, острови Південно-Східної Азії

Східноазіатський

Центральний і Східний Китай, Японія, Корея, Тайвань

Південно-западноазіатского

Мала Азія, Середня Азія, Іран, Афганістан, Південно-Західна Індія

середземноморський

Країни по берегах Середземного моря

Абиссинский

Ефіопське нагір'я Африки

Центральноамериканский

Південна Мексика

Південноамериканський

Південна Америка уздовж західного узбережжя

ресурси:

І.М. Пономарьова, О.А. Корнило-ва, В.С. КучменкоБіологія: 6 клас: підручник для учнів общеобразов-вательного установ

Серебрякова Т.І., Еленевскій А. Г., Гуленкова М. А. та ін. Біологія. Рослини, Бактерії, Гриби, Лишайники. Пробний підручник 6-7 класів середньої школи

Н.В. ПреображенськаРобочий зошит з біології до підручника В В. Пасічника «Біологія 6 клас. Бактерії, гриби, рослини »

В.В. пасічника. Посібник для вчителів загальноосвітніх установ Уроки біології. 5-6 класи

Калініна А.А.  Поурочні розробки з біології 6класс

Вахрушев А.А., Родигіна О.А.,  Ловягин С.Н. Перевірочні та контрольні роботи до

підручник «Біологія», 6-й клас

Хостинг презентацій

У запропонованій практичній роботі 4 типу завдання. в першому завданні зіставити рослини з їх центрами, друге завдання-робота з контурною картою. третє завдання-зіставити ценрі культурних рослин з описом географічного положення. Четверте завдання-відповісти повним відповіддю на поставлені питання.

Перегляд вмісту документа
   «Практична робота по темі:" Центри походження культурних рослин »11 клас»

Практична робота по темі:

«Центри походження культурних рослин» 11 клас

Завдання 1.  Розподіліть рослини по центрам (кожен варіант розподіляє всі 48 найменувань рослин за своїми центрам).

1-й варіант

Південноазійський тропічний; Абиссинский; Південноамериканський.

2-й варіант

Східноазіатський; середземноморський; Центральноамериканский.

3-й варіант

Південно-западноазіатского; Південноамериканський; Абиссинский.

Назви рослин:

1) соняшник;
2) капуста;
3) ананас;
4) жито;
5) просо;
6) чай;
7) тверда пшениця;
8) арахіс;
9) кавун;
10) лимон;
11) сорго;
12) гаолян;
13) какао;
14) диня;
15) апельсин;
16) баклажан;

17) конопля;
18) батат;
19) рицина;
20) квасоля;
21) ячмінь;
22) манго;
23) овес;
24) хурма;
25) черешня;
26) кави;
27) томат;
28) виноград;
29) соя;
30) маслина;
31) картопля;
32) цибуля;

44) гарбуз;
45) льон;
46) морква;
47) джут;
48) м'яка пшениця.

Завдання 2.Робота з картою . На контурній карті позначте всі центри походження культурних рослин, вкажіть географічне положення центрів.

завдання 3.Заповніть таблицю. Зіставте центри з географічним положенням і окультуреними рослинами.

центри рослин

Географічне положення

окультурені рослини

Абиссинский

південноазійський тропічний

Східноазіатський

Південно-западноазіатского

середземноморський

Центральноамериканский

Південноамериканський

    Ефіопське нагір'я Африки

    Південна Мексика

Завдання 4.Дайте відповідь на питання повним і розгорнутою відповіддю.

1. Чому більшість культурних рослин розмножують вегетативно?

2. Чому селекціонери намагаються створити рослини-поліпоіди?

3. У чому суть закону гомологічних рядів в спадкової теорії М.І.Вавілова?

4. Чим відрізняються одомашнені рослини від окультурених?

5. З якою метою в селекції застосовують мутагени?

ВІДПОВІДІ НА ПРАКТИЧНУ РОБОТУ.

Таблиця 1. Центри походження культурних рослин (по Н.І. Вавілова)

Назва центру

Географічне положення

окультурені рослини

південноазійський тропічний

Тропічна Індія, Індокитай, Південний Китай, острови Південно-Східної Азії

Рис, цукрова тростина, огірок, баклажан, чорний перець, банан, цукрова пальма, саговая пальма, хлібне дерево, чай, лимон, апельсин, манго, джут та ін. (50% культурних рослин)

Східноазіатський

Центральний і Східний Китай, Японія, Корея, Тайвань

Соя, просо, гречка, слива, вишня, редька, шовковиця, гаолян, конопля, хурма, китайські яблука, опійний мак, ревінь, кориця, олива та ін. (20% культурних рослин)

Південно-западноазіатского

Мала Азія, Середня Азія, Іран, Афганістан, Південно-Західна Індія

М'яка пшениця, жито, льон, конопля, ріпа, морква, часник, виноград, абрикос, груша, горох, боби, диня, ячмінь, овес, черешня, шпинат, базилік, волоський горіх і ін. (14% культурних рослин)

середземноморський

Країни по берегах Середземного моря

Капуста, цукрові буряки, маслина (олива), конюшина, одноцветковая сочевиця, люпин, цибуля, гірчиця, бруква, спаржа, селера, кріп, щавель, кмин та ін. (11% культурних рослин)

Абиссинский

Ефіопське нагір'я Африки

Тверда пшениця, ячмінь, кавове дерево, зернове сорго, банани, нут, кавун, рицина та ін.

Центральноамериканский

Південна Мексика

Кукурудза, довговолокнистих бавовник, какао, гарбуз, тютюн, квасоля, червоний перець, соняшник, батат тощо.

Південноамериканський

Південна Америка уздовж західного узбережжя

Картопля, ананас, хінне дерево, маніок, томати, арахіс, кокаїновий кущ, садова суниця та ін.

1-й варіант

Південноазійський тропічний;
Абиссинский;
Південноамериканський.

2-й варіант

Східноазіатський;
середземноморський;
Центральноамериканский.

3-й варіант

Південно-западноазіатского;
Південноамериканський;
Абиссинский

Назви рослин:

1) соняшник;
2) капуста;
3) ананас;
4) жито;
5) просо;
6) чай;
7) тверда пшениця;
8) арахіс;
9) кавун;
10) лимон;
11) сорго;
12) гаолян;
13) какао;
14) диня;
15) апельсин;
16) баклажан;

17) конопля;
18) батат;
19) рицина;
20) квасоля;
21) ячмінь;
22) манго;
23) овес;
24) хурма;
25) черешня;
26) кави;
27) томат;
28) виноград;
29) соя;
30) маслина;
31) картопля;
32) цибуля;

33) горох;
34) рис;
35) огірок;
36) редька;
37) бавовник;
38) кукурудза;
39) китайські яблука;
40) цукрова тростина;
41) банан;
42) тютюн;
43) цукрові буряки;
44) гарбуз;
45) льон;
46) морква;
47) джут;
48) м'яка пшениця.

відповіді:

1-й варіант

Південноазійський тропічний:
6; 10; 15; 16; 22; 34; 35; 40; 41; 47.
середземноморський:
2; 30; 32; 43.
Південноамериканський:
3; 8; 27; 31.

2-й варіант

Східноазіатський:
5; 12; 17; 24; 29; 36; 39.
Абиссинский:
7; 9; 11; 19; 26.
Центральноамериканский:
1; 13; 18; 20; 37; 38; 42.

3-й варіант

Південно-западноазіатского:
4; 14; 21; 23; 25; 28; 33; 45; 46; 48.
Південноамериканський:
3; 8; 27; 31.
Абиссинский:
7; 9; 11; 19; 26.

Назва центру

Географічне положення

окультурені рослини

південноазійський тропічний

Тропічна Індія, Індокитай, Південний Китай, острови Південно-Східної Азії

Східноазіатський

Центральний і Східний Китай, Японія, Корея, Тайвань

Південно-западноазіатского

Мала Азія, Середня Азія, Іран, Афганістан, Південно-Західна Індія

середземноморський

Країни по берегах Середземного моря

Абиссинский

Ефіопське нагір'я Африки

Центральноамериканский

Південна Мексика

Південноамериканський

Південна Америка уздовж західного узбережжя

Успіх селекційної роботи багато в чому залежить від якості вихідного матеріалу, головним чином від його генетичного різноманіття. Чим різноманітніше вихідний матеріал для селекції, тим більше можливостей він надає для гібридизації та відбору. Селекціонери, користуючись біологічним, генетичним та екологічним різноманітністю рослинного світу, створили величезну кількість різних сортів культурних рослин.

Сучасні культурні рослини вирощують одночасно в різних країнах, на різних континентах. Однак кожне з цих рослин має свою історичну батьківщину - центр походження . Саме там перебували або перебувають і понині дикорослі предки культурного рослини, там сформувалися його генотип і фенотип.

вчення про центрах походження культурних рослин  створено видатним російським ученим Н.І. Вавілов.

Н.І. Вавилов спочатку виділив 8 центрів походження культурних рослин з рядом подцентров, але в більш пізніх роботах укрупнив їх в 7 основних первинних центрів (див. Табл. 4 і рис. 42).

Назва центру і кількість що виникли тут культурних видів (% від 1000 - загального числа вивчених) Культурні рослини, що виникли в цьому центрі від стародавніх культур
1. Південноазійський тропічний (близько 50%) Цукрова тростина, огірок, баклажан, цитрусові, шовковиця, манго, банан, кокосова пальма, чорний перець
2. Східноазіатський (20%) Соя, просо, овес, гречка, чумиза, редька, персик, чай, актинідія
3. Південно-западноазіатского (14%) Пшениця, жито, горох, сочевиця, льон, конопля, диня, яблуня, груша, слива, абрикос, вишня, виноград, мигдаль, гранат, інжир, цибуля, часник, морква, ріпа, буряк
4. Середземноморський (11%) Пшениця, овес, жито, капуста, цукрові буряки, кріп, петрушка, маслина, лавр, малина, дуб, корковий, конюшина, вика
5. Абиссинский Сорго, тверда пшениця, жито, ячмінь, кунжут, бавовник, рицина, кава, фінікова пальма, олійна пальма
6. Центральноамериканський Кукурудза, квасоля, картопля, гарбуз, батат, перець, бавовник, тютюн, махорка, сизаль (волокниста агава), авокадо, какао, горіх, пекан
7. Андійський (Південноамериканський) Картопля, кукурудза, ячмінь, амарант, арахіс, томат, гарбуз, ананас, папайя, маніок, гевея, хінне дерево, фейхоа, кока, бразильський горіх (бертоллеція)

Мал. 42. Основні географічні центри походження культурних рослин: I - Південноазійський тропічний; II - Східноазіатський; III - Південно-западноазіатского; IV - Середземноморський; V - Абиссинский; VI - Центральноамериканский; VII - Андійський (Південноамериканський)

Більшість центрів збігаються з древніми вогнищами землеробства, причому це переважно гірські, а не рівнинні райони. вчений виділив первинні  і вторинні   центри походження культурних рослин. Первинні центри - це батьківщина культурних рослин і їх диких предків. Вторинні центри - це райони виникнення нових форм вже не від диких предків, а від попередніх культурних форм, зосереджених в одному географічному місці, нерідко далекому від первинного центру.

Не всі культурні рослини вирощуються в місцях свого походження. Міграції народів, мореплавання, торгівля, економічні та природні фактори в усі часи сприяли численному переміщенню рослин в інші райони Землі.

В інших місцях проживання рослини змінювалися і давали початок новим формам культурних рослин. Їх різноманітність пояснюється мутаціями і рекомбінаціями, що з'являються в зв'язку з виростання рослин в нових умовах.

Дослідження походження культурних рослин призвело Н.І. Вавилова до висновку, що центри формоутворення найважливіших рослинних культур в значній мірі пов'язані з вогнищами людської культури і з центрами різноманітності домашніх тварин. Численні зоологічні дослідження підтвердили цей висновок.

Вчення про походження і еволюцію культурних рослин вважається одним з істотних розділів селекції. Н.І. Вавилов писав, що вся селекційна робота, починаючи з вихідного матеріалу, встановлення основних областей походження видів і закінчуючи створенням нових сортів, є, по суті, новим етапом в еволюції рослин, а саму селекцію можна розглядати як еволюцію, який спрямовується волею людини.

Урок 1-2. Предмет і завдання селекції. Центри походження культурних рослин і одомашнення тварин

устаткування: Портрет Н.І. Вавилова; таблиці з загальної біології; біологічні об'єкти, що ілюструють різноманіття сортів культурних рослин і порід домашніх тварин; карта основних географічних центрів походження культурних рослин.

ХІД УРОКУ

I. Вивчення нового матеріалу

1. Предмет і завдання селекції

селекція (Від лат. selection - відбір, вибір) - це наука про отримання нових форм рослин, тварин і мікроорганізмів з цінними для людини властивостями. Селекція, про яку Н.І. Вавилов говорив, що це «еволюція, що спрямовується волею людини», є одночасно і мистецтвом, і наукою, і особливої \u200b\u200bгалуззю сільського господарства.

Підсумком селекційних робіт є сорт рослин, порода тварин, штам мікроорганізмів. сорт рослинабо порода тварин- це сукупність особин одного виду, створена в результаті селекції і володіє певними, що передаються у спадок, морфологічними, біологічними, господарськими ознаками і властивостями.

Цілеспрямованої селекційної роботи передував період одомашнення тварин і окультурення рослин. Перші спроби одомашнення були зроблені людьми ще 10-12 тис. Років тому, а можливо, і раніше, коли древніми мисливцями були знищені великі ссавці (основні об'єкти промислу), і полювання перестала забезпечувати людей продуктами харчування в достатній мірі. Домашній кролик, був одомашнений лише в Середньовіччя, цукрові буряки в XIX в., М'ята - в XX в. Як наука селекція остаточно оформилася завдяки працям Ч. Дарвіна. Він проаналізував величезний матеріал з одомашнювання тварин і введенню в культуру рослин і на цій основі створив вчення про штучному відборі. В даний час селекція є найважливішим родом практичної діяльності людини, підсумком якої стали всі наявні сьогодні сорти культурних рослин, породи домашніх тварин і штами корисних мікроорганізмів.

Науковою основою сучасної селекції виступає генетика, Зокрема такі її розділи, як теорії гена і мутацій, молекулярні основи спадковості, вчення про роль середовища в фенотипическом прояві генетичної інформації, теорія віддаленої гібридизації, екологічна генетика та ін. Використання генетичних підходів дозволяє вирішувати наступні завдання сучасної селекції:

- підвищення врожайності і продуктивності вже існуючих сортів і порід;
   - виведення нових сортів і порід;
   - поліпшення якості продукції;
   - підвищення стійкості сортів і порід до захворювань;
   - підвищення екологічної пластичності сортів і порід;
   - виведення сортів і порід, придатних для механізованого або промислового вирощування та розведення і ін.

2. Центри походження культурних рослин

Один з основоположників наукової селекції, академік Микола Іванович Вавилов, вважав, що для успішного вирішення завдань селекції, необхідно вивчення:

- вихідного сортового, видового і родового різноманітності рослин і тварин;
   - впливу середовища на розвиток цікавлять селекціонера ознак;
   - спадкової мінливості;
   - закономірностейуспадкування при гібридизації;
   - особливостей селекційного процесу для самозапильних або перекрестноопиляемих рослин.

Це дозволяє побудувати стратегію і тактику штучного відбору.

Будь-яка селекційна програма починається з підбору вихідного матеріалу. Чим він різноманітніше, тим ефективніше будуть результати. Найважливіший розділ селекції - вчення про вихідний матеріал  - фактично був розроблений Н.І. Вавілов і докладно викладено в його роботі «Центри походження культурних рослин».

Вирішуючи проблему вихідного матеріалу, Н.І. Вавилов обстежив багато районів земної кулі і виявив території з найбільшим генетичним розмаїттям культивованих рослин і їх диких родичів. У 1920-1930 рр. Н.І. Вавилов разом із співробітниками здійснив понад 60 експедицій в 54 країни світу за всіма населеним континентах, окрім Австралії.

Учасники цих експедицій - ботаніки, генетики, селекціонери - були справжніми мисливцями за рослинами. В результаті величезної роботи вони встановили важливі закономірності, показавши, що не у всіх географічних зонах культурні рослини мають однаковий різноманітністю. Для різних культур існують свої центри різноманіття, де зосереджена найбільша кількість сортів, різновидів, різноманітних спадкових відхилень. Ці центри різноманіття є і районами виникнення культурних сортів. Так, у картоплі максимум генетичної різноманітності відзначений в Південній Америці, у кукурудзи - в Мексиці, у рису - в Китаї і Японії, у пшениці і жита - в Середній Азії і Закавказзі, у ячменю - в Африці. Більшість центрів збігається з давніми осередками землеробства. Це в основному не рівнинні, а гірські райони. Таких центрів різноманіття Н.І. Вавилов нарахував спочатку 8, а в більш пізніх роботах скоротив їх число до 7.

1. Південноазійський тропічний (Індійський, або Індонезійсько-Індокитайський).
   2. Східноазіатський (Китайський, або Китайсько-Японський).
   3. Південно-западноазіатского (Переднеазіатський і Середньоазіатський).
   4. Средіземноморскій.Е
   5. Абиссинский (Ефіопський).
   6. Центральноамериканський (Южномексіканскій, або среднеамеріканскую).
7. Південноамериканський (Андійський).

Розпочата Н.І. Вавілов робота була продовжена іншими ботаніками. У 1970 р П.М. Жуковський встановив ще 4 центри: Австралійський, Африканський, Європейсько-Сибірський і Північноамериканський. Таким чином, в даний час налічується 11 первинних центрів культурних рослин.

Поряд з відкриттям світових центрів походження культурних рослин Н.І. Вавилов і його співробітники зібрали найбільшу в світі колекцію рослин, яка була зосереджена в створеному Всесоюзному інституті рослинництва (ВІР, м Ленінград, нині СанктПетербург), в даний час носить ім'я Н.І. Вавилова. Ця колекція у вигляді насіннєвих зразків постійно поповнюється, відтворюється на полях дослідних станцій інституту. Вона є тим джерелом вихідного матеріалу, яким користуються всі генетики і селекціонери країни, що працюють з рослинами.

Карта центрів походження культурних рослин

Світова колекція рослин - нині найбільше національне надбання, збережене співробітниками ВИРа під час блокади Ленінграда в роки Великої Вітчизняної війни. Вона вимагає до себе дбайливого ставлення та постійного поповнення. У колекції ВИРа налічується понад 180 тис. Зразків, що представляють 1740 видів рослин з усіх континентів нашої планети. У їх числі понад 39 тис. Зразків зернових, понад 19 тис. - зернобобових, майже 30 тис. - кукурудзи і круп'яних культур, близько 4 тис. - клубнеплодов, майже 17 тис. - овочевих і баштанних культур, понад 11 тис. - плодових і ягідних культур, близько 2 тис. зразків винограду, понад 9 тис. зразків субтропічних і декоративних рослин.

З 250 тис. Видів квіткових рослин людина використовує для своїх цілей близько 3 тис. Видів і тільки 150 видів ввів в культуру.

3. Походження домашніх тварин і центри доместикації

На перших етапах селекції тварин відбувалося одомашнення, приручення тварин. Вирощувалися дитинчата диких тварин, яким-небудь чином потрапили до людини. Серед них переважно виживали ті, хто вів себе найменш агресивно по відношенню до людини, хто легко розмножувався в неволі. Відбір, який проводила людина, спочатку був несвідомим, тому що не ставилася мета поліпшити окремі показники продуктивності. Найбільш повний аналіз цього етапу селекції дан в класичних працях Ч. Дарвіна «Походження видів» (1859 г.) і «Зміна тварин і рослин під впливом одомашнення» (1868 р). З понад 40 тис. Видів хребетних тварин людина одомашнили тільки 20 видів.

Як свідчать сучасні дані, центри походження тварин і райони їх одомашнення, або доместикації (від лат. domesticus- домашній), - це території древніх цивілізацій. У Індонезійсько-Індокитайському центрі вперше, мабуть, були одомашнені тварини, що не утворюють великі стада: собака, свиня, кури, гуси, качки. Причому собака, більшість порід якої походить від вовка, - одне з найбільш древніх домашніх тварин.

У Передній Азії, як вважають, були одомашнені вівці, їх предки - дикі барани муфлони. У Малій Азії одомашнені кози. Одомашнення туру, нині зниклого виду, відбулося, ймовірно, в декількох областях Євразії. В результаті виникли численні породи великої рогатої худоби. Предки домашньої коні - тарпани, остаточно винищені в кінці XIX-початку XX ст., Були одомашнені в степах Причорномор'я. В американських центрах походження рослин були одомашнені такі тварини, як лама, альпака, індичка.

Численні зоологічні дослідження підтвердили, що для кожного виду домашніх тварин, незважаючи на велику кількість порід, існує, як правило, один дикий предок.

Таким чином, для більшості видів домашніх тварин і культурних рослин, незважаючи на їх велике розмаїття, зазвичай вдається вказати вихідного дикого предка.

II. закріплення знань

Узагальнююча бесіда по ходу вивчення нового матеріалу і заповнення таблиці «Центри походження культурних рослин»

Таблиця 1. Центри походження культурних рослин (по Н.І. Вавілова)

Назва центру

Географічне положення

окультурені рослини

південноазійський тропічний

Тропічна Індія, Індокитай, Південний Китай, острови Південно-Східної Азії

Рис, цукрова тростина, огірок, баклажан, чорний перець, банан, цукрова пальма, саговая пальма, хлібне дерево, чай, лимон, апельсин, манго, джут та ін. (50% культурних рослин)

Східноазіатський

Центральний і Східний Китай, Японія, Корея, Тайвань

Соя, просо, гречка, слива, вишня, редька, шовковиця, гаолян, конопля, хурма, китайські яблука, опійний мак, ревінь, кориця, олива та ін. (20% культурних рослин)

Південно-западноазіатского

Мала Азія, Середня Азія, Іран, Афганістан, Південно-Західна Індія

М'яка пшениця, жито, льон, конопля, ріпа, морква, часник, виноград, абрикос, груша, горох, боби, диня, ячмінь, овес, черешня, шпинат, базилік, волоський горіх і ін. (14% культурних рослин)

середземноморський

Країни по берегах Середземного моря

Капуста, цукрові буряки, маслина (олива), конюшина, одноцветковая сочевиця, люпин, цибуля, гірчиця, бруква, спаржа, селера, кріп, щавель, кмин та ін. (11% культурних рослин)

Абиссинский

Ефіопське нагір'я Африки

Тверда пшениця, ячмінь, кавове дерево, зернове сорго, банани, нут, кавун, рицина та ін.

Центральноамериканский

Південна Мексика

Кукурудза, довговолокнистих бавовник, какао, гарбуз, тютюн, квасоля, червоний перець, соняшник, батат тощо.

Південноамериканський

Південна Америка уздовж західного узбережжя

Картопля, ананас, хінне дерево, маніок, томати, арахіс, кокаїновий кущ, садова суниця та ін.

III. Домашнє завдання

Вивчити параграф підручника (предмет і завдання селекції, центри походження культурних рослин і доместикації домашніх тварин).

Урок 3-4. Штучний відбір - головна причина різноманіття порід і сортів

устаткування:  портрет Н.І. Вавилова; таблиці з загальної біології; біологічні об'єкти, що ілюструють різноманіття сортів культурних рослин, порід домашніх тварин і форми штучного відбору; карта основних географічних центрів походження культурних рослин; біологічні об'єкти для проведення лабораторної роботи.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка знань

А. Усна перевірка знань

1) предмет і завдання селекції;
   2) вчення Н.І. Вавилова про центри походження культурних рослин;
   3) центри доместикації тварин.

Б. Робота за картками

№ 1.   Центром походження кукурудзи є Центральна Америка, де її культивували ще до приходу європейців. Чи пов'язаний центр походження будь-якого культурного рослини з наявністю найдавніших землеробських центрів? Яка американська землеробська цивілізація ввела кукурудзу в культуру?

№ 2.   Як можна довести, що на перших етапах одомашнення відбір тварин з поведінки грав центральну роль?

№ 3. У аравійського кави існують сорти, що відрізняються за змістом кофеїну, величиною і ароматності зерен, стійкості до шкідників. Відповідно до закону гомологічних рядів, яке рослина - кава ліберійський або чай китайський - матиме подібні ряди мінливості і чому?

№ 4.   У пшениці відомі сорти, що відрізняються по остистости, кількості зернівок в колосі, компактності колоса, термінами вегетації. Назвіть ще дві зернові культури, які мають подібні з пшеницею ряди мінливості.

№ 5.   Родина капусти та цибулі знаходиться в Середземноморському регіоні. Яким чином вчені змогли встановити центр походження цих рослин?

№ 6.   Яка існує зв'язок між охороною диких родичів культурних рослин і домашніх тварин і завданнями виведення нових сортів і порід?

В. Самостійна робота

Учні отримують список з назвами культурних рослин, які вони повинні розподілити по центрам походження відповідно до заданого варіантом.

1-й варіант

Південноазійський тропічний;
   Абиссинский;
   Південноамериканський.

2-й варіант

Східноазіатський;
   середземноморський;
   Центральноамериканский.

3-й варіант

Південно-западноазіатского;
   Південноамериканський;
   Абиссинский.

Назви рослин:

1) соняшник;
   2) капуста;
   3) ананас;
   4) жито;
   5) просо;
   6) чай;
   7) тверда пшениця;
   8) арахіс;
   9) кавун;
   10) лимон;
   11) сорго;
   12) гаолян;
   13) какао;
   14) диня;
   15) апельсин;
   16) баклажан;

17) конопля;
   18) батат;
   19) рицина;
   20) квасоля;
   21) ячмінь;
   22) манго;
   23) овес;
   24) хурма;
   25) черешня;
   26) кави;
   27) томат;
   28) виноград;
   29) соя;
   30) маслина;
   31) картопля;
   32) цибуля;

33) горох;
   34) рис;
   35) огірок;
   36) редька;
   37) бавовник;
   38) кукурудза;
   39) китайські яблука;
   40) цукрова тростина;
   41) банан;
   42) тютюн;
   43) цукрові буряки;
   44) гарбуз;
   45) льон;
   46) морква;
   47) джут;
   48) м'яка пшениця.

відповіді:

1-й варіант

Південноазійський тропічний:
6; 10; 15; 16; 22; 34; 35; 40; 41; 47.
   середземноморський:
2; 30; 32; 43.
   Південноамериканський:
3; 8; 27; 31.

2-й варіант

Східноазіатський:
5; 12; 17; 24; 29; 36; 39.
   Абиссинский:
7; 9; 11; 19; 26.
   Центральноамериканский:
1; 13; 18; 20; 37; 38; 42.

3-й варіант

Південно-западноазіатского:
4; 14; 21; 23; 25; 28; 33; 45; 46; 48.
   Південноамериканський:
3; 8; 27; 31.
   Абиссинский:
7; 9; 11; 19; 26.

II. Вивчення нового матеріалу

1. Розкриття Ч. Дарвіном причин різноманіття сортів і порід

Людьми давно володіла мрія про управління спадковістю. Вони прагнули знайти кошти, що змінюють спадковість. Найчастіше люди змінювали спадковість, навіть не підозрюючи про це. Чарлз Дарвін показав, що почалося це з несвідомого відбору, коли господарі зберігали в першу чергу найцінніші екземпляри домашніх тварин і введених в культуру рослин. Про направленому зміні порід і сортів люди не думали, проте, тварини і рослини змінювалися з покоління в покоління. Таким чином, головна причина різноманіття порід і сортів - штучний відбір.

Відбір, вироблений людиною на основі спадкової мінливості з метою створення порід і сортів, називається штучним.

Відвідуючи сільськогосподарські виставки, Ч. Дарвін звернув увагу на велику різноманітність порід і сортів і поставив собі за мету з'ясувати причини цього різноманіття. До 40-их рр. XIX ст. було відомо велика кількість порід великої рогатої худоби (молочних, м'ясних, м'ясо-молочних), коней (ваговозів, скакових), свиней, собак, а також курей. Число сортів пшениці перевищувало 300, винограду - 1 тис. Породи і сорти, що належать до одних і тих же видів, часто настільки сильно відрізнялися один від одного, що їх можна було б сприйняти як різні види.

Багато прихильників вчення про постійність і незмінність видів вважали, що кожна порода, кожен сорт походять від окремого дикого предка. Дарвін докладно вивчив походження різних порід домашніх тварин і прийшов до висновку, що людина сама створив все їх різноманіття, як і різноманіття сортів культурних рослин, змінюючи в різних напрямках один або кілька родоначальних диких видів. Особливо докладно Дарвін досліджував походження порід домашнього голуба.

Незважаючи на великі відмінності, породи домашніх голубів мають дуже важливі спільні ознаки. Всі домашні голуби - громадські птиці, гніздяться на будівлях, а не на деревах, як дикі. Голуби різних порід легко схрещуються і дають плідне потомство. При схрещуванні особин, що належать до різних порід, Дарвін отримав потомство, за забарвленням дивно схоже на диким сизим (скелястим) голубом. Вчений дійшов висновку, що всі породи домашніх голубів походять від одного виду - дикого сизого (скелястого) голуба, що мешкає на крутих скелях Середземноморського узбережжя і північніше, до Англії і Норвегії. Звичайний сизий голуб схожий на нього забарвленням оперення.

Точним дослідженням анатомічних і фізіологічних ознак Ч.Дарвин встановив, що всі породи домашніх курей походять від Банківськи курки - дикого виду, що мешкає в Індії, на Мадагаскарі і Зондських островах; породи великої рогатої худоби - від дикого туру, винищених в XVII ст .; породи свиней - від дикого кабана. Сорти городньої капусти походять від дикої капусти, ще й тепер зустрічається з західних берегів Європи.

Чи достатньо тільки спадкової мінливості для пояснення разючого різноманіття порід домашніх тварин і сортів культурних рослин і їх відповідності тієї мети, з якою їх розводять? Ч. Дарвін в роботі «Зміни тварин і рослин під впливом одомашнення» дав наукове обгрунтування процесам формоутворення в сільському господарстві.

Дарвін звернувся до сільськогосподарської літературі, до звітів виставок, старим каталогам і надані послуги, вивчив практику коннозаводчіков, голубівників, садівників і встановив, що постійно з'являлися нові породи і сорти, які були більш досконалими і різноманітними за своїми ознаками в порівнянні з раніше існуючими. В окремих випадках нові ознаки у домашніх тварин і культурних рослин виникали випадково, раптово; людина не накопичував їх шляхом спрямованого відбору. Так з'явилися коротконога вівця, цельнолистная суниця. Вони зацікавили людини своєю незвичністю, і він закріпив ці ознаки в породі, сорті. Але, як правило, людина активно брав участь в тривалому процесі створення потрібних йому ознак і властивостей порід і сортів.

У стаді, зграї, в поле, на грядці і т.д. людина помічав окрему тварину або рослину з якимось представляє для нього інтерес, хоча б і дрібним, спадковим відмінністю, відбирав ці особини на плем'я і схрещував їх. Всі інші особи не допускалися до розмноження. З покоління в покоління залишалися в якості виробників особини, у яких даний спадковий ознака був виражений найбільш помітно. Таким чином ознака посилювався і накопичувався в цій штучній популяції.

Відбору іноді передувало схрещування для отримання в потомстві комбінацій генів, а значить і більш різноманітного матеріалу, для штучного відбору. Наприклад, родоначальник всесвітньо відомої російської породи орловських рисаків був отриманий так. Спочатку схрестили жеребця арабської верхової породи з конем датської тяжеловозной, а що з'явився від них жеребця - з конем голландської рисистої породи. Потім проводився відбір за певними ознаками.

2. Форми штучного відбору

Залежно від способу розмноження виду, штучний відбір може бути масовим або індивідуальним. Масовий та індивідуальний відбір - дві основні форми штучного відбору, використовувані в селекції.

масовий відбір проводиться за зовнішніми, фенотипическим, ознаками в популяціях рослин і тварин. Наприклад, перед нами поле люцерни, на якому виростає 1 тис. Рослин. Уважно вивчивши кожну рослину в процесі його росту, врахувавши їх продуктивність по насінню і зеленій масі при збиранні, ми відібрали 50 кращих за всіма показниками. Об'єднавши насіння цих відібраних 50 рослин, на наступний рік закладаємо нове поле, на якому очікуємо отримати поліпшену за продуктивністю та іншими ознаками популяцію люцерни - цього чудового високобілкового кормового рослини.

Якщо ми добилися поліпшення, то можемо вважати, що масовий відбір за зовнішніми ознаками був ефективний. Однак ця форма відбору має суттєві недоліки, тому що ми не завжди за зовнішніми ознаками можна визначити кращий генотип. Масовий відбір - найбільш древня форма відбору.

Масовий відбір може бути ефективний, коли особини виділяються за якісними, просто спадкоємною, ознаками (білий або червона квітка, рогате або безрогого тварина і ін.). Його зазвичай застосовують для перекрестноопиляемих рослин. Так, наприклад, були отримані нові сорти жита, зокрема сорт Вятка.

при індивідуальному відборі вибирають окрему особина з цікавлять людини ознакою і отримують від неї потомство. Введення індивідуального відбору стало по-справжньому революційним етапом у розвитку селекції. Це сталося в середині XIX ст., Коли знаменитий французький селекціонер Ж.Вільморен виклав основні принципи цієї форми відбору, головним з яких була оцінка відбираються рослин або тварин по потомству. Найчастіше ця форма відбору застосовується щодо самозапильні рослин, коли в розмноженні бере участь тільки одна особина пшениці, вівса, ячменю. Потомство однієї самозапилюватися особини називають чистої лінією, Яка складається з гомозиготних форм. Індивідуальний відбір також може бути одноразовим або повторним. В результаті його застосування отримують сорти, що представляють собою одну або кілька гомозиготних чистих ліній. Однак і в чистих лініях відбуваються мутації і з'являються гетерозиготні особини.


Повернемося до того ж прикладу з полем люцерни. Відібравши з 1 тис. 50 кращих за зовнішніми ознаками рослин, в разі індивідуального відбору ми не станемо об'єднувати їх насіння, а посіємо в наступному році насіння кожного з 50 рослин окремо і тим самим оцінимо за всіма ознаками все потомство кожного з відібраних рослин. Таким чином оцінюють генотип відібраного рослини, а не тільки його фенотипічні показники. Якщо кожне відібране з популяції по визначним показниками рослина або тварина зберігає свої показники і в потомство, індивідуальний відбір триває і в наступних поколіннях.

Перевага індивідуального відбору перед масовим полягає в точності оцінки генотипу при аналізі індивідуальних нащадків. При відборі особин за кількісними ознаками, які успадковуються, як правило, дуже складно (кількість зерен в колосі пшениці, жирність молока корови і ін.), Де потрібна гранично точна оцінка генотипу, найбільш ефективний індивідуальний відбір.

3. Творча роль штучного відбору

Відбір веде до зміни органу або ознаки, вдосконалення якого бажано для людини. Породи і сорти, що походять від загальних диких предків, розвивалися під впливом людини в різних напрямках по його господарській меті, смакам і запитам. Вони ставали все більш і більш несхожими один на одного і на дикий вид, від якого відбулися. Роль штучного відбору в еволюції порід і сортів неправильно було б порівняти з решетом, через яке просто відсіваються не годні для людини ухилення. Відбір особин з потрібними людині спадковими змінами призводить до створення абсолютно нових сортів і порід, тобто ніколи раніше не існували органічних форм з ознаками і властивостями, сформованими самим людиною. У цьому полягає творча роль штучного відбору.

Штучний відбір є головною рушійною силою в утворенні нових порід тварин і сортів рослин, пристосованих до інтересів людини. Вчення про штучному відборі теоретично узагальнило тисячолітню практику людини зі створення порід домашніх тварин і сортів культурних рослин і стало однією з основ сучасної селекції.

III. закріплення знань

Виконання лабораторної роботи.

Лабораторна робота: «Вивчення результатів штучного відбору»

Обладнання: різні сорти кімнатних рослин (узамбарских фіалок, бегоній або ін.).

Хід роботи

1. Порівняйте рослини двох сортів, запропонованих вам для роботи. Визначте, за якими ознаками вони відрізняються один від одного в більшою мірою.

2. Яке значення різноманіття ознак у розглянутих вами сортів рослин для людини?

3. Висловіть припущення, під впливом яких чинників відбулася зміна органів рослин, що розглядаються вами сортів. Яка роль в цьому людини?

4. Поясніть, як ви розумієте вираз «творча роль штучного відбору».

5. Висновок: про основні причини різноманіття сортів, розглянутого вами в ході лабораторної роботи, кімнатної рослини.

IV. Домашнє завдання

Вивчити параграф підручника (Ч. Дарвін про причини різноманіття порід домашніх тварин і сортів культурних рослин, штучний відбір і його форми, творча роль штучного відбору).

Заповнити таблицю «Порівняння штучного і природного відбору».

Далі буде

Видатний генетик і селекціонер акад. Н.И.Вавилов показав, що найбільш різноманітні генотипи культурних рослин перебувають у центрах їх походження, де в дикому стані збереглися їхні предки.

У зв'язку з цим для збору світової колекції культурних рослин Н.И.Вавилов і його співробітники побували в експедиціях по всій території колишнього Радянського Союзу і в багатьох зарубіжних країнах: в Ірані, Афганістані, Середземномор'ї, Ефіопії, Центральної Азії, Японії, Північної, Центральної і Південній Америці.

центри походження

Вавилов вивів сім основних центрів походження культурних рослин.

  1. Південно-азіатський (батьківщина рису, цукрової тростини, банана, кокосової пальми і ін.).
  2. Східноазіатський (батьківщина проса, гречки, груші, яблуні, сливи, ряду цитрусових).
  3. Південно-західно-азійський (батьківщина м'якої пшениці, карликової пшениці, гороху, сочевиці, кінських бобів, бавовнику).
  4. Середземноморський (батьківщина маслини, буряка, капусти та ін.).
  5. Абиссинский (ефіопський) (батьківщина твердої пшениці, ячменю, кавового дерева).
  6. Центральноамериканский (батьківщина кукурудзи, американської квасолі, гарбуза, перцю, какао, американського бавовнику).
  7. Південно-американський (батьківщина картоплі, тютюну, ананаса, арахісу).

М. І. Вавілов зібрана найбільша в світі колекція культурних рослин, яка і в даний час використовується селекціонерами в їх практичній роботі.

Так, відомий сорт озимої пшениці Безостая-1 був отриманий П.П.Лукьяненко в результаті гібридизації використаних з колекції Вавилова аргентинських пшениць, схрещених з сортами, виведеними на території нашої країни.

Основними методами, використовуваними селекціонерами, є підбір, гібридизація, добір і виховання. Гібридизація спирається на комбинативную мінливість. Завдяки їй вдається в одному гібридному організмі поєднувати цінні ознаки, які існували раніше у різних сортів рослин і порід тварин. Селекціонерами проводиться підбір батьківських пар з подальшим відбором в їх потомство.

Таблиця центрів походження культурних рослин по М.І.Вавілова

Центр походження культурних рослинВиди рослин
Південно-азіатськийРис, цукрова тростина, банан, кокосова пальма
СхідноазіатськийПросо, гречка, груша, яблуня, слива, ряд цитрусових
Південно-західно-азійськийМ'яка пшениця, карликова пшениця, горох, сочевиця, кінські боби, бавовник
середземноморськийМаслини, буряк, капуста
Абиссинский або ефіопськийТверда пшениця, ячмінь, кавове дерево
ЦентральноамериканскийКукурудза, американська квасоля, гарбуз, перець, какао, американський бавовник
Південно-американськийКартопля, тютюн, ананас, арахіс


 


Читайте:



Технологічні тонкощі і нововведення

Технологічні тонкощі і нововведення

Облаштування дачі - процес постійний. Те щось будуєш, то упорядковувати. Причому постійно потрібно меблі і найбільш затребувані на дачі ...

Полиці для кухні - види, способи кріплення і самостійне виготовлення полиці своїми руками з кронштейнів на кухню

Полиці для кухні - види, способи кріплення і самостійне виготовлення полиці своїми руками з кронштейнів на кухню

Полку - найпростіший предмет меблів, який можна зробити своїми руками, їх виготовлення не потребуватиме ніяких спеціальних навичок, за ...

Конопатка зрубу: як, коли і чим це потрібно робити?

Конопатка зрубу: як, коли і чим це потрібно робити?

Конопатка (конопачення) - це процес закладення щілин і зазорів, які утворюються між колодами або брусами під час будівництва дерев'яного ...

Вибір крутного моменту шуруповерта Який крутний момент достатній для шуруповерта

Вибір крутного моменту шуруповерта Який крутний момент достатній для шуруповерта

Вибір шуруповерта (акумуляторного шуруповерта) завдання цілком вирішуване. Для цього потрібно знати на які характеристики необхідно звернути увагу ...

feed-image RSS