Գովազդ

Տուն - Գործիքներ և նյութեր
  Բույսերի բաշխում և կարևորություն: Բույսերի բազմազանություն, բաշխում և կարևորություն: II. Խնդրի հայտարարություն

Ated5 ինտեգրված դաս   Բույսերի բազմազանություն, բաշխում, արժեք:

Նպատակը ուսանողներին ծանոթացնել բույսերի բազմազանությանը, բաշխմանը և նշանակությանը բնության և մարդկային կյանքի, «ավելի բարձր և ցածր բույսերի» հասկացության հետ:

Առաջադրանքներ.

- բարձրացնել ուսանողների ճանաչողական հետաքրքրությունը կենսաբանության ուսումնասիրության հարցում

Մշակել հանդուրժողականություն և հարգանք բնության հանդեպ

Ինքնորոշում, բարոյական և էթիկական գնահատում, էկոլոգիական աշխարհայացքի ձևավորում, բնության սերը:

Անհրաժեշտ տեղեկություններ փնտրեք ուսումնական առաջադրանքներն ավարտելու համար `օգտագործելով կրթական գրականություն, հանրագիտարան, տեղեկատու գրքեր

Իրականացնել ուսումնական միջոցառումներ բանավոր, գրավոր լեզվով

Դասի ձև - նոր նյութեր սովորելը:

Դասում օգտագործված ՏՀՏ գործիքների տեսակ - ներկայացում:

Տեսողական օգնություն - խաչբառ, տեղեկագիր:

Դասի ընթացքը:

Արտաքին ինտեգրում

I. Գիտելիքների արդիականացում

Ողջույն ուսանողներին:Բարի լույս եկավ: Ես ժպտում եմ քեզ, և դու ժպտում ես միմյանց: Լավ է, որ մենք այսօր միասին ենք այստեղ: Մենք հանգիստ և բարի ենք, երջանիկ և սիրող: Մենք բոլորս առողջ ենք: Խորը շունչ քաշեք և արտաշնչեք ...

Դրական վերաբերմունք:

Ուսուցիչ. Այսօր ես նամակ ստացա մեկ այլ մոլորակից:

Թույլ տվեք կարդալ ձեզ:

Հեուրիստական \u200b\u200bտեխնիկա:

Ուսուցիչ. Ի՞նչն է պակասում Գրինետա մոլորակի բնակիչներից:

Ուսանողներ. Բույսեր:

Ուսուցիչ. Հնարավո՞ր է ապրել առանց բույսերի:

Ուսանողներ. Ոչ մեկը:

Ուսուցիչ. Տղերք, ի՞նչ գիտեք բույսերի մասին:

Ուսանողներ. Որ նրանք արտանետեն թթվածին, զարդարում են երկիրը, վառելանյութերը, տներ են կառուցում, ուտում, դեղ են անում:

Ուսուցիչ.Եվ ինչու՞ պետք է ուսումնասիրել բույսերը:

Ուսանողներ. Իմանալ դրանց կառուցվածքը, բաշխումը, նշանակությունը:

Ուսուցիչ. Ո՞րն է մեր դասի թեման:

Ուսանողներ ՝ թեման   «Բույսերի բազմազանությունը, բաշխումը, նշանակությունը»

Ուսուցիչ.Սահմանեք դասի նպատակը:

Աշակերտներ.

Խաչբառ

1. Վայրի ծաղիկների ժողովրդական, հարմար է գուշակությանը,

2. Համեղ. Դուք կաղում եք ձեր մատները `նարնջագույն գնդակներ:
Բայց միայն նրանց մեջ ես չեմ խաղում, բայց միշտ ուտում եմ դրանք:

3. Չնայած փշոտ, բայց ոչ տոնածառ, նրա ասեղն ավելի վավեր է, բայց կեղևը բարակ է, կարմիր: Այդ գեղեցկությունը

4. Ահա տխուր պատկերը. Ամբողջ լճակը քաշվեց

5. Ամանորի նախօրեին բոլորն ուրախ են, չնայած նրան, որ նրա հագուստները խիտ են:

6. Կապույտ մարգագետին, կապույտ ափ, ամեն ինչ հեռավորության վրա կապույտ է դառնում. Ի՞նչ ծաղիկներ են ծաղկել:

7. Գետի գանգուրները իջեցրին
և տխուր ինչ-որ բանից:

8. Կլոր, բայց ոչ ձմերուկ,
Պոչով, բայց ոչ մուկով:

Միավորել խաչբառի առաջին տառերը և ստացեք բառը.Բույսեր

Այսօր մենք կծանոթանանք բույսերի բազմազանությանը, բաշխմանը և նշանակությանըբնության մեջ և մարդկային կյանքում.

III . Նոր նյութ սովորելը:

«Նորույթի» ընդունելություն

Աշխատեք դասագրքի վրա էջ 88:

1. Բույսերի բազմազանություն:

Նրանք տարբերվում են չափի, կյանքի տևողության, գույնի մեջ:

2. Բույսերի տարածումը Երկրի վրա:

1. խումբ - Նշեք մեր երկրի հարավում և հյուսիսում աճող բույսերը: Ո՞րն է նրանց տեսքը:

Խումբ 2 - Թվարկեք անապատում աճող բույսերը: Ինչպե՞ս են դրանք տարբերվում մեր տարածքում գտնվող բույսերից:

Խումբ 3 - թվարկեք Խակասիայում աճող բույսերը:

Հարց. Ի՞նչն է որոշում բույսերի անհավասար բաշխումը մոլորակի վրա.

Ուսանողների պատասխանները:

Ա) օդի ջերմաստիճանից

Բ) խոնավությունից

Գ) տեղումների քանակի վերաբերյալ

Դ) կլիմայից

Դ) հողից

Խմբային աշխատանք . P88-91 դասագրքում ուսանողները գտնում են բույսերի կարևորությունը բնության և մարդու կյանքի մեջ:

1 խմբային արժեք բնույթով:

Հարստացնել օդը բնության մեջ,կլանել ածխաթթու գազը

ծառայում են որպես կենդանական սնունդ, կենդանիների համար բնակավայր են

ծառայել որպես ապաստան կենդանիների համար,

մասնակցել հողերի ձևավորմանը

նպաստում են օդի ջերմաստիճանի իջեցմանը

նվազեցնել քամու և աղմուկի ազդեցությունը:

2 խմբային արժեք մարդկային կյանքում:

Դրանք ծառայում են որպես սնունդ, հումք տարբեր արդյունաբերության համար, պատրաստում են դեղամիջոցներ, թուղթ պատրաստում, հագուստ պատրաստում, կյանքը զարդարում և ուրախություն բերում:

Ի՞նչ է այն գիտությունը, որը ուսումնասիրում է բույսերը:

Ի՞նչ խմբերի են բաժանվում բույսերը:

Սեղանի լցնում

Ստորին

ավելի բարձր

Ջրիմուռներ

մամուռներ, քարաքոսեր,

Ֆեռներ

Անգիոսպերմներ

III . Ամրացում:

Թեստ.

1. Բույսերը ուսումնասիրող գիտություն.

Ա) ցիտոլոգիա

Բ) մանրէաբանություն

Գ) կենդանաբանություն

Դ) բուսաբանություն

2. Ի՞նչ են բույսերը կենդանիների համար »:

Ա)   հագուստ

Բ) թղթի համար հումք

Բ) դեղամիջոց

Դ)սննդի աղբյուր

3. Բույսերի անհավասար բաշխումը գետնին կախված է.

Ա) մարդու հարաբերությունը բույսերի հետ

Բ) կենդանիների փոխհարաբերությունները բույսերի հետ

Գ) տեղումների քանակը

Դ) գտնվելու վայրը

4. Տարբեր երկրներից բերված բույսերը կարող են աճել մեր տարածքում, քանի որ դրանք.

Ա) կախված են միմյանցից

Բ) ազդել միմյանց վրա

Գ) կախված է մարդուց

Դ)հարմարվել այս պայմաններին

5. Ստորին բույսերը ներառում են.

Ա) երիցուկ

Բ) մամուռներ

Գ) ջրիմուռներ

Դ) զուգված

6. Երկրի վրա կյանքը առանց բույսերի անհնար է, քանի որ.

Ա) պատրաստել դեղը

Բ) ուտել

Գ) թթվածնի աղբյուր են

Դ) զարդարել Երկիրը

Խաչմերուկ

Արտացոլում

Ես մտածում էի ...

Ինձ համար դժվար էր…

Այսօր իմացա ...

Ես սովորել եմ ...

Ես տրամադրության մեջ եմ ...

Տնային առաջադրանք. 17-րդ կետ, աշխատագիրք աշխատելը:

Միջնադարից ի վեր գիտնականները կենդանի օրգանիզմները բաժանել են 2 խոշոր խմբերի ՝ կենդանիներ և բույսեր: Բույսերը ներառում էին բոլոր օրգանիզմները, որոնք ունակ չեն ինքնուրույն շարժման: Այսպիսով, և սնկերը և բակտերիաները հասան այնտեղ:

Բույսերը բաժանվեցին ավելի բարձր և ցածր: Պարզ - ստորին բույսերի մարմինը միակողմանի է կամ բազմաբջիջ, բայց, այս դեպքում, պարզապես կազմակերպված: Բազմաբջջային ստորին բույսի մարմինը կոչվում է տալուս կամ տալուս (Նկար 1): Ստորին բույսերի մարմինը չունի տերևներ և արմատներ: Համապատասխանաբար, դրանք ներառում էին մանրէներ (կապույտ-կանաչ ջրիմուռներ) և սնկեր:

Նկ. 1.

Ինչ է բույս

Այս հարցին առաջինը պատասխանեց Արիստոտելը: Նա բույսերը տեղադրեց միջանկյալ վիճակում `անսահման բնության և կենդանիների միջև: Այժմ ոչ բոլորն են ընդգրկված բույսերի թագավորությունում, և որոշ գիտնականներ միայն ավելի բարձր բույսեր են վերագրում այս թագավորությանը: Բայց այս վարկածը այնքան էլ տարածված չէ:

Բարձրագույն բույսերում, բացառությամբ բրիոֆիտների, մարմինը բաժանվում է հյուսվածքների և օրգանների: Նման լայն իմաստով բույսերը զբաղվում էին գիտությամբ - բուսաբանությամբ: Հետևաբար, բուսաբանները դեռ ավանդաբար ուսումնասիրում են մանրէները և սնկերը: Բուսաբանությունն ուսումնասիրում է բույսերի կառուցվածքը, դրանց աշխարհագրական դիրքը, շրջակա միջավայրի և միմյանց հետ փոխհարաբերությունները:

Eukaryotes- ը օրգանիզմներ են, որոնք ունեն ձևավորված բջջային կորիզ:

Prokaryotes - մանրէներ, օրգանիզմներ, որոնք չունեն ձևավորված բջջային կորիզ: Այսպիսով, կապույտ-կանաչ ջրիմուռները վերագրվում են մանրեների թագավորությանը (Նկար 2):

Նկ. 2-ը:

Սնկային բջիջների պատը բաղկացած է կիտինից (Նկար 3), որը բնորոշ չէ այլ օրգանիզմների բջիջներին: Հետևաբար սնկերը մեկուսացված են առանձին թագավորությունում:

Նկ. 3.

Բույսերի թագավորությունը ներառում է ավելի բարձր բույսեր և ջրիմուռների որոշ խմբեր:

Բույսերի նշաններ.

Հանգստություն

Մշտական \u200b\u200bաճ

Սննդի մասնիկները կլանելու անկարողությունը

Բույսերը մեծապես տարբերվում են չափսերով: Գոյություն ունեն մանրադիտակային միակողմանի ջրիմուռներ և հսկայական ծառեր (Նկար 4):

Նկ. 4.

Բույսերը տարբերվում են կյանքի տևողությամբ: Oaks- ը կարող է ապրել դարերով, մինչդեռ կան բույսեր, որոնց կյանքի տևողությունը մի քանի ամիս է:

Բույսերը կանաչ են տերևներով կամ տալիով: Բայց կան բույսեր, որոնք քլորոֆիլներից բացի այլ պիգմենտներ են կրում և կարող են ունենալ կարմրավուն երանգ կամ խճճված գույն (նկ. 5):

Նկ. 5.

Նկ. 6.

Գիշատիչ բույսեր

Բույսերը ավտոտրոֆներ են, բայց կան նաև գիշատիչ բույսեր: Ընդհանուր առմամբ, կա մոտ 500 տեսակ: Առավել հայտնի են սերմնահեղուկը (նկ. 7), սարկաչենիան և Վեներայի թռիչքը: Նրանք սովորաբար աճում են աղքատ հողերի վրա: Նրանց նախադիտումը պայմանավորված է հողում ազոտի պակասով:

Բույսերը թակարդների օգնությամբ բռնում են միջատներին և դրանցից ստանում հանքային միացություններ: Նրանք նաև ունակ են ֆոտոսինթեզի:

3. «Բոլոր կենսաբանություն» գիտաուսումնական պորտալը ():

Տնային աշխատանք

1. Կենսաբանություն: Բակտերիաներ, սնկերներ, բույսեր: 6 դաս. ՝ դասագիրք: հանրակրթության համար: հաստատություններ / V.V. Մեղվաբույծ: - 14-րդ հր., Կարծրատիպ: - Մ .: Դրոֆա, 2011 .-- 304 էջ. Հիվանդ. - հետ 51, առաջադրանքներ և հարց 1, 2, 4:

2. Որտե՞ղ են հայտնաբերվել բույսերը:

3. Ինչպե՞ս է մարդն օգտագործում բույսերը:

4. * Պատրաստեք հաղորդագրություն ձեր տարածքում աճեցված բույսերի մասին:

Duckweed - ամենափոքր, 1 սմ-ից ցածր ծաղկուն բույսերը: Արտաքինից նրանք ծաղկուն բույսեր չեն նման. Նրանց մարմինը նման է ջրիմուռների թալուսի: Նայելով նրանց փոքրիկ թիթեղները, որոնք հաճախ գտնվում են անշարժ ջրերի մակերեսը ծածկող անընդմեջ շերտում, ոչ ոք չի մտածի, որ բադերը արքայական ափի և այլ ծառերի հեռավոր ազգական են: Duckweed- ը ծաղկում է ծայրահեղ հազվադեպ: Ռուսաստանի միջին գոտու համար 1814-1967 թվականներին նշվել է ծաղկման միայն 25 դեպք: 2-3 արական և մեկ կին ծաղիկներով կասոկի մանրադիտակային ծաղկաբույլերը տեսել են միայն մի քանի բուսաբանների կողմից:




Արմավենիները մեզ հայտնի են լոգարաններում աճող նմուշներով: Արևադարձային երկրներում և մերձարևադարձային վայրերում հայտնի են արմավենի ծառերի շուրջ 3 հազար տեսակ, դրանցից մի քանիսը նույնպես կարևոր են, ինչպես մեր լայնություններում: Այդպիսին է Հյուսիսային Աֆրիկայի և Արաբիայի ամսաթվերի արմավենը, արևադարձային օվկիանոսի ափերի կոկոսի ափի; Palmyra, որի հյութից պատրաստվում է արմավենու գինի; Հարավ-ասիական շաքարի ափի; սագո ափի (չխառնվել ցիկադի հետ!); յուղի ափի մեջ և այլն: Արմավենու ծառերը ունեն բազմաթիվ «բուսաբանական գրառումներ». ամենամեծ տերևները (ավելի քան 25 մ), ամենամեծ ծաղկաբույլերը (մինչև 9 մ), ամենամեծ պտուղները `փորվածքներ են (Սեյշելների արմավենիները մինչև 18 կգ, նրանք հասունանում են 7-10 տարի):














Լայնորեն հայտնի ծառերի պատվերի ներկայացուցիչը: Բացի կիտրոնից, կարգը ներառում է շոկոլադե ծառ, որի սերմերից պատրաստվում են շոկոլադ և կակաո; կոլա ծառ (Coca-Cola և Pepsi-Cola խմիչքները պատրաստվում են դրա պտուղներից); բաոբաբ; Չարաճճի ընտանիքի ներկայացուցիչը բամբակ է, որի պտուղատուփերը պարունակում են մաքուր մանրաթելից երկար (մինչև 60 սմ) մազերով սերմեր: Ամբողջ աշխարհում պատրաստված գործվածքների կեսից ավելին բամբակ է:









Հին ժամանակներից ի վեր մարդիկ մարդասիրել են որոշ ծառեր. Նրանց վերագրել են տարատեսակ անսովոր հատկություններ, ստեղծագործել երգեր և բանաստեղծություններ դրանց մասին: Ռուսաստանում առանձնապես մեծարվել են ծերանունը, այն շատ բանաստեղծորեն է վերաբերվել, բայց այն օգտագործվել է նաև ֆերմայում: Ոչ մի գյուղացին չէր կարող պատկերացնել կյանքը առանց ծին: Ենթադրվում է, որ սլավները հարգում են ծիրանենին, ինչպես նաև արաբներին ՝ արմավենուն, իսկ հույներին ՝ ձիթենին: Ռուսաստանի շատ վայրերում հին օրերին կիտրոնի կեղևից պատրաստում էին մեծ քանակությամբ լյուբոկ, խխունջ և խխունջ: Տներ ծածկելու սպունգեր, սահնակային պաստառագործություն, փշոտ զամբյուղներ, տուփեր: Բաստ - սառցադաշտերի, գորգերի, ձուլման, պարանների համար: Բաստ - զամբյուղներ հյուսելու և կոպիտ կոշիկների վրա: Լինդենի փայտը շատ բարձր գնահատվեց: Այն նույնքան ամուր չէ, որքան կաղնու կամ խեժը, բայց այն ունի անփոխարինելի հատկություններ: Լոգանքները կառուցվել են կիտրոնից: Նման լոգանքների գոլորշին թեթեւ է, բուրավետ, հոտ է գալիս մեղր: Ակորդեոնի փայտե մասերը դեռ պատրաստված են սպիտակեղենից: Նրա փոքր տախտակը «երգում է»: Լինդենը օգտագործվում է նաև ճաշատեսակներ պատրաստելու համար, օրինակ ՝ Խոխլոմայի նկարը:





Կարգի հայտնի բույսեր Labret: Սրանք սովորաբար խոտաբույսեր են, որոնք ունեն տետրազարդ ցողուն և ծաղիկներ, որոնք նման են գազանի ծնոտի ձևին: Բազմաթիվ labiaceae առատ են անուշաբույր եթերայուղերում, որոնք օգտագործվում են օծանելիքի, սննդի վերամշակման և բժշկության մեջ (խնկունի, անանուխ, նարդոս, եղեսպակ, մարջորամ, մայրիկ, կիտրոնի բալասան):






Melissa officinalis- ը շատ տարածված բույս \u200b\u200bէ, որը հաճախ կոչվում է կիտրոնի անանուխ: Չորացրած խոտը կիտրոնի պես հոտ է գալիս, քան թարմ: Սա մեղրի մեղուների սիրված մեղուներից մեկն է: Նրա բերքի 1 հա տարածքից կարող եք ստանալ մինչև 150 կգ մեղր, որը բնութագրվում է հաճելի բույրով և նուրբ համով: Կիտրոնի բալասանի հոտը գրավում է մեղուները և հանգստացնում նրանց: Այժմ Melissa officinalis- ն ընդգրկված է շատ երկրների դեղագործությունում և օգտագործվում է որպես հանգստացնող: Մելիսան պարունակում է մինչև 0,33% եթերայուղ, վիտամիններ B 1, B 2, C, մի շարք օրգանական թթուներ, անուշաբույր միացություններ: Կիտրոնի բալասանի եթերայուղի հիմնական բաղադրիչը ցիտրալն է `մի նյութ, որի վրա կախված է կիտրոնի հոտը:



  Հարց 1. Ի՞նչ բույսեր գիտեք:

Ծառեր, թփեր, ծաղիկներ, խոտեր, ջրիմուռներ:

  Հարց 2. Որտե՞ղ են ապրում բույսերը:

Շատ բույսեր ապրում են ծովերում և օվկիանոսներում, լճերում, լճակներում և գետերում: Նրանք աճում են անջուր անապատներում և ճահճոտ ճահճուտներում, բարձր լեռներում և խոր կիրճերում: Եվ որքան մեծ է բույսերի բազմազանությունը մարգագետիններում, տափաստաններում և անտառներում: Դրանք կարելի է գտնել տաք սեզոնում, նույնիսկ Արկտիկայի և Անտարկտիկայի սառցե անապատներում:

  Հարց 3. Ինչպե՞ս է մարդն օգտագործում բույսերը:

Մարդիկ աճեցնում են աճեցված բույսեր (ցորեն, տարեկանի, խնձորի ծառեր, տանձ, ճակնդեղ, petunia, ficus և շատ ուրիշներ) դաշտերում, այգիներում, խոհանոցային այգիներում, ծաղիկների այգիներում, ջերմոցներում:

  Հարց 1. Ի՞նչ է ուսումնասիրում բուսաբանությունը:

Բուսաբան (հունական «botane» բառից - կանաչի, խոտ, բույս) - բույսերի գիտություն: Նա ուսումնասիրում է նրանց կյանքը, ներքին և արտաքին կառուցվածքը, տարածումը երկրագնդի մակերևույթում և օվկիանոսներում, շրջակա բնության և միմյանց հետ փոխհարաբերությունները:

  Հարց 2. Ո՞րն է բույսերի նշանակությունը բնության մեջ:

Բույսերը հարստացնում են օդը թթվածնով, որն անհրաժեշտ է գրեթե բոլոր կենդանի իրերի շնչառության համար և օդից ներծծում է ածխաթթու գազը: Անտառները, մարգագետինները, ճահիճները և անապատները բնակեցված են կենդանի աշխարհի զանազան ներկայացուցիչներով: Բույսերը ծառայում են որպես խոտաբույսային կենդանիների կերակուր, որն էլ իր հերթին կերակրում է գիշատիչներով:

  Հարց 3. Ո՞րն է բույսերի նշանակությունը մարդու կյանքում:

Անհնար է պատկերացնել մեր կյանքը առանց բույսերի: Մարդիկ ուտում են բույսեր և դրանց վերամշակված արտադրանք, դրանք օգտագործում են որպես հումք տարբեր ոլորտների և դեղամիջոցների պատրաստման համար ՝ որպես շինանյութ և վառելիք: Թուղթը պատրաստված է փայտից, որի վրա տպագրվում են թերթեր, ամսագրեր, գրքեր, դպրոցական գրքեր: Դժվար է թվարկել այն ամենը, ինչ մարդը ստանում է բույսերից: Բայց բույսերը արժեքավոր են ոչ միայն սնունդ և հումք ապահովելու համար: Նրանք զարդարում են մեր կյանքը, բերում ուրախություն:

Հարց 4. Ինչու՞ պետք է պաշտպանել բույսերը:

Դուք գիտեք, որ առանց բույսերի կյանքը մեր մոլորակում անհնար է: Կենդանի օրգանիզմների բազմաթիվ տեսակներ արդեն անհետացել են Երկրի երեսից, մյուսներին սպառնում է ոչնչացում: Բույսերի կյանքի համար բարենպաստ բնական պայմանները վերականգնելն ու Երկրի շատ շրջաններում մարդկության հիմնական խնդիրներից է: Ռացիոնալ տնտեսական գործունեությունը պահանջում է բուսաբանական գիտելիքներ:

  Հարց 5. Ո՞ր մասն են կազմում ձեր դպրոցի սաները բնապահպանական աշխատանքներում:

Անտառաբուծիչները օգնում են տնկել երիտասարդ ծառեր, չվնասել ծառերը, թռչունների տուն պատրաստել մինչև գարուն և այլն:

  Հարց 6. Ո՞րն է տարբերությունը ցածր բույսերից և ավելի բարձր:

Առավել պարզունակ ստորին բույսերի մարմինը կարող է բաղկացած լինել մեկ բջիջից: Բազմաբջջային ստորին բույսերի մարմինը կոչվում է thallus կամ thallus (հունարեն բառից «tallos» - կանաչ մասնաճյուղ է): Այս բույսերը չունեն արմատներ, ցողուններ, տերևներ: Ստորին բույսերը չունեն բարդ հյուսվածքային կառուցվածք:

Բարձրագույն բույսերում մարմինը բաժանվում է օրգանների `տերևավոր կադրերի և արմատների (բացառությամբ մամուռների), որոնք կառուցված են տարբեր հյուսվածքներից:

Մտածեք

Ինչո՞ւ անհնար կլիներ մեր մոլորակում կյանքը առանց բույսերի:

Կյանքն ընդհանրապես չէր կարող պատահել, քանի որ այն բույսերն են, որոնք մեզ համար անհրաժեշտ թթվածին են արտադրում և ներծծում ածխաթթու գազը: Բույսերը նաև հիմնական օղակն են սննդի ցանցերում: Բացի այդ, կանաչ բույսերը մարդկանց տալիս են սնունդ, արդյունաբերության համար հումք, ինչպես նաև կերակրում են ֆերմերային կենդանիների համար:

Առաքելություններ

1. Պատրաստեք պատմություն ձեր տարածքում գտնվող բույսերի բազմազանության և կենսամիջավայրի մասին:

Պերմի տարածքում բուսականության հիմնական տեսակը անտառներն են: Հիմնական ծառատեսակները մուգ փշատերև են `զուգված և եղևնի: Այս դեպքում հստակորեն գերակայում է զուգվածը:

Մարզի հյուսիսից հարավ տեղափոխվելիս, թափանցիկ տեսակների տեսակարար կշիռը աստիճանաբար ավելանում է, փոփոխվում է գետնանցումը, թփերի շերտը, խոտածածկը և գետնին ծածկը: Լեռնաշխարհի հյուսիսային շրջաններում զուգված եղևնի անտառները բաշխվում են խոշոր շարունակական զանգվածներով: Ծառերի տակ քիչ բույսեր կան, և գրեթե խոտ չկա, իսկ գետնին ծածկում գերակշռում են կանաչ մամուռները, ռելիեֆի բարձունքների վրա `նապաստակի թթու, դեպրեսիաներում` կակաուի կտավատի:

Բերեզնիկի քաղաքի լայնության հարավ-արևելքում `լիտրը խառնվում է զուգվածով և եղևնիով կրաքարային կետերում: Մոզը գործնականում տեղի չի ունենում, և իր տեղում աճում է խոտ: Օսայի հարավում անտառները կրկին փոխվում են: Լայն տերևներից, բացի կիտրոնից, հայտնվում են նաև թխկու, թզուկի, ցեխի և երբեմն էլ կաղնու, իսկ թփերի մեջ `գորշ բծախնդրության ծառ և սովորական պնդուկ:

Սոճի անտառները տարածված են շրջանի հյուսիս-արևմուտքում: Փշատերև անտառների շարքում սոճիները զբաղեցնում են երկրորդ տեղը տարածաշրջանում:

Ծառատունկների բավականին մեծ մասը բաղկացած է մանր եղևնի-ասեղնային անտառներից: Մարզի հյուսիսարևելյան և արևելյան մասերի անտառներում, մուգ փշատերևի տեսակների հետ մեկտեղ, հայտնաբերվում են թեթև փշատերև եղևնին և խոզը:

Մարգագետինների բուսականությունը տարածված է ինչպես խառնաշփոթներում (չոր մարգագետիններում), այնպես էլ գետերի հովիտներում (բարձրագույն բնական արտադրողականությամբ ջրային մարգագետիններ) Մարշի բուսականությունը ներկայացված է տարածաշրջանում:

2. Պարզեք, թե որ բույսերը գտնվում են ձեր տարածքում, տարածքում `պաշտպանվելու համար: Ի՞նչ է արվում այս բույսերը պաշտպանելու համար:

Տրանսիլվանիական գարու, անտառի սեզոն, կլոր սոխ, թեքած կտոր, մեխակ պարզ և ավազոտ, ջրային շուշան քառանկյուն և փոքր, անեմոն պատառաքաղներ, աղբյուրի ադոնիս, cinquefoil straight, Ural ostracis, բազմամյա խորդենի, բազմամյա նարգիզ, ուրց պարոն անտառ , անանուխ եռահարկ, թափված լճակ և այլն: Այս բույսերը թվարկված են Պերմի տարածքի Կարմիր գրքում: Նրանց պաշտպանության համար ստեղծվում են պահուստներ և բնական պաշարներ:

3. Ո՞ր բույսերն են օգտագործվում ձեր միկրոշրջանը, գյուղը, գյուղը կանաչապատելու հարցում: Դրանցից ո՞ր ժամանակահատվածում են առավել դեկորատիվ:

Մեր այգին կանաչապատման և մշտադալար տեսակներ է օգտագործում (կանաչի, թխկի, կեչու, բմբուլի, սոճու, կաղնու, պնդուկի, զուգվածի, գիհի և հեթերի թփեր) կանաչապատման համար:

Բույսերի բազմազանություն. Բույսերը տարբերվում են չափսերով: Դրանց թվում են մանրադիտակային ջրիմուռներ և գետնից ավելի քան 100 մ բարձրության վրա հսկայական ծառեր (Նկար 54):

Նկ. 54. Բույսի չափերը

Նրանց կյանքի տևողությունը նույնպես տարբեր է: Կարող եք գտնել կաղնիներ, որոնք ավելի քան հազար տարեկան են: Բայց կան բույսեր, որոնք ապրում են ընդամենը մի քանի ամիս, շաբաթ և նույնիսկ օրեր: Բույսերի մեծամասնությունը կանաչ գույն ունի (Նկար 55), բայց ոմանք այն չունեն, օրինակ, փնջաթաղանթ (նկ. 56):

Նկ. 55. Yarrow եւ մեխակ-խոտ

Նկ. 56. Լողազգեստ

Որտե՞ղ են գտել բույսերը:. Ուր էլ նայեք, գրեթե ամենուրեք տեսնում եք դրանցից պատրաստված բույսեր կամ առարկաներ: Շատ բույսեր ապրում են ծովերում և օվկիանոսներում, լճերում, լճակներում և գետերում: Նրանք աճում են անջուր անապատներում և ճահճոտ ճահճուտներում, բարձր լեռներում և խոր կիրճերում: Եվ որքան մեծ է բույսերի բազմազանությունը մարգագետիններում, տափաստաններում և անտառներում: Դրանք կարելի է գտնել տաք սեզոնում, նույնիսկ Արկտիկայի և Անտարկտիկայի սառցե անապատներում:

Մարդիկ աճեցնում են մշակվող բույսերը դաշտերում, այգիներում, բանջարանոցներում, ծաղկե մահճակալներում, ջերմոցներում:

Բույսերի արժեքը բնության մեջ. Բույսերը հարստացնում են օդը թթվածնով, որն անհրաժեշտ է գրեթե բոլոր կենդանի իրերի շնչառության համար և օդից ներծծում է ածխաթթու գազը: Անտառները, մարգագետինները, ճահիճները և անապատները բնակեցված են կենդանի աշխարհի զանազան ներկայացուցիչներով: Բույսերը ծառայում են որպես խոտաբույսային կենդանիների կերակուր, որն էլ իր հերթին կերակրում է գիշատիչներով:

Բույսերի արժեքը մարդու կյանքում. Անհնար է պատկերացնել մեր կյանքը առանց բույսերի: Մարդիկ ուտում են բույսեր և դրանց վերամշակված արտադրանք, դրանք օգտագործում են որպես հումք տարբեր ոլորտների և դեղամիջոցների պատրաստման համար ՝ որպես շինանյութ և վառելիք: Թուղթը պատրաստված է փայտից, որի վրա տպագրվում են թերթեր, ամսագրեր, գրքեր, դպրոցական գրքեր:

Դժվար է թվարկել այն ամենը, ինչ մարդը ստանում է բույսերից: Բայց բույսերը արժեքավոր են ոչ միայն սնունդ և հումք ապահովելու համար: Նրանք զարդարում են մեր կյանքը, բերում ուրախություն:

Հին մարդ որոնում և հավաքում էր վայրի ուտելի և բուժիչ բույսեր (Նկար 57): Նստակյաց կենսակերպին անցնելուց հետո մարդիկ սկսեցին աճեցնել հացահատիկային, մրգեր, հատապտուղներ, բուժիչ, կերային և արդյունաբերական մշակաբույսեր: Գյուղատնտեսության զարգացումը պահանջում էր նոր գիտելիքներ բույսերի նկատմամբ շրջակա միջավայրի վերաբերմունքի, տարբեր մշակաբույսերի հատկությունների և դրանց սորտերի, հողը մշակելու և դրա խնամքի վերաբերյալ `լավ բերք ստանալու և այլն:

Գիտնականները մշակում են բարձր բերքատվության և հիվանդության կայուն նոր մշակաբույսեր: Սա օգնում է բնակչությանը ապահովել բավարար քանակությամբ տարբեր պարենային ապրանքներ:

Նկ. 57. Բուժիչ բույսեր

Դուք գիտեք, որ առանց բույսերի կյանքը մեր մոլորակում անհնար է: Կենդանի օրգանիզմների բազմաթիվ տեսակներ արդեն անհետացել են Երկրի երեսից, մյուսներին սպառնում է ոչնչացում: Բույսերի կյանքի համար բարենպաստ բնական պայմանները վերականգնելն ու Երկրի շատ շրջաններում մարդկության հիմնական խնդիրներից է: Ռացիոնալ տնտեսական գործունեությունը պահանջում է բուսաբանական գիտելիքներ:

Ինչ բուսաբանությունն է ուսումնասիրում. Բուսաբան (հունական «botane» բառից - կանաչի, խոտ, բույս) - բույսերի գիտություն: Նա ուսումնասիրում է նրանց կյանքը, ներքին և արտաքին կառուցվածքը, տարածումը երկրագնդի մակերևույթում և օվկիանոսներում, շրջակա բնության և միմյանց հետ փոխհարաբերությունները:

Բոլոր բույսերը, կախված կառուցվածքից, բաժանված են երկու մեծ խմբերի `ցածր և բարձր:

Առավել պարզունակ ստորին բույսերի մարմինը կարող է բաղկացած լինել մեկ բջիջից: Բազմաբջջային ստորին բույսերի մարմինը կոչվում է thallus կամ thallus (հունարեն բառից «tallos» - կանաչ մասնաճյուղ է): Այս բույսերը չունեն արմատներ, ցողուններ, տերևներ: Ստորին բույսերը չունեն բարդ հյուսվածքային կառուցվածք:

Բարձրագույն բույսերում մարմինը բաժանվում է օրգանների `տերևավոր կադրերի և արմատների (բացառությամբ մամուռների), որոնք կառուցված են տարբեր հյուսվածքներից:

Նոր հասկացություններ

Բուսաբանություն: Ստորին բույսեր: Ավելի բարձր բույսեր: Թալուսը: Բարձր

Հարցեր

  1. Ի՞նչ է ուսումնասիրում բուսաբանությունը:
  2. Ո՞րն է բույսերի նշանակությունը բնության մեջ:
  3. Ո՞րն է բույսերի նշանակությունը մարդու կյանքում:
  4. Ինչու՞ բույսերը պետք է պաշտպանվեն:
  5. Ձեր դպրոցի սաները ո՞ր մասն են մասնակցում բնապահպանական աշխատանքներին:
  6. Ո՞րն է տարբերությունը ցածր բույսերից և ավելի բարձրից:

Մտածեք

Ինչո՞ւ անհնար կլիներ մեր մոլորակում կյանքը առանց բույսերի:

Առաքելություններ

  1. Պատրաստեք պատմություն ձեր տարածքում գտնվող բույսերի բազմազանության և բնակության վայրի մասին:
  2. Իմացեք, թե որ բույսերը պետք է պաշտպանվեն ձեր տարածքում, տարածքում: Ի՞նչ է արվում այս բույսերը պաշտպանելու համար:
  3. Ի՞նչ բույսեր են օգտագործվում ձեր հարևանությունը, գյուղը, գյուղը կանաչապատելու համար: Դրանցից ո՞ր ժամանակահատվածում են առավել դեկորատիվ:

Գիտե՞ք, որ ...

  • Պաշտպանության կարիք ունեցող բույսերի ավելի քան 500 տեսակներ թվարկված են Ռուսաստանի Դաշնության Կարմիր գրքում:
  • Ներկայումս մարդիկ աճեցնում են մշակված բույսերի շուրջ 2 հազար տեսակ, ամենամեծ տարածքները զբաղեցնում են այնպիսի արժեքավոր մշակաբույսեր, ինչպիսիք են ցորենը, բրինձը, եգիպտացորենը, կարտոֆիլը և այլն:


 


Կարդացեք.



Ինչ ջերմաստիճան է անհրաժեշտ վրիպակների եւ դրանց թրթուրների մահվան համար:

Ինչ ջերմաստիճան է անհրաժեշտ վրիպակների եւ դրանց թրթուրների մահվան համար:

Անկողնային սխալների հետ վարվելու ամենահին ձևերից մեկը այսպես կոչված սառեցումն է: Այս մեթոդը օգտագործվել է քաղաքներում և գյուղերում `հնուց ի վեր ...

Ծխնելույզը սենդվիչի խողովակից պատի միջով. Տեղադրման կանոններ և քայլ առ քայլ հրահանգներ Խողովակը տնակում ներսից կամ դրսից

Ծխնելույզը սենդվիչի խողովակից պատի միջով. Տեղադրման կանոններ և քայլ առ քայլ հրահանգներ Խողովակը տնակում ներսից կամ դրսից

   Ծխնելույզը երկրի տան ջեռուցման հիմնական տարրերից մեկն է: Կախված գտնվելու վայրից, նրանք տարբերում են ներքին և արտաքին ...

Ինչպես աճեցնել ավոկադոն Ռուսաստանի կենտրոնում գտնվող այգիներում ավոկադոսը `օգուտներ և վնասներ

Ինչպես աճեցնել ավոկադոն Ռուսաստանի կենտրոնում գտնվող այգիներում ավոկադոսը `օգուտներ և վնասներ

Ավոկադոն շատերի կողմից սիրված պտուղ է, այնուամենայնիվ, դա միշտ չէ, որ հեշտ է գտնել, և այն ընտրելը նույնիսկ ավելի բարդ է. Նրանք հաճախ պառկում են դարակաշարերի վրա անթափանց և ամուր: Եվ այդ ամենը ...

Պտղաբեր հող. Կազմը և բնութագրերը Ինչ է վերգետինը

Պտղաբեր հող. Կազմը և բնութագրերը Ինչ է վերգետինը

Հող բառը նշանակում է կենսաֆիզիկական, կենսաբանական, կենսաքիմիական միջավայր կամ հողի սուբստրատ: Շատ կենսաբաններ պնդում են, որ հողը ...

թարմացվող պատկեր RSS հոսք